Tuijnman: Te weinig inzicht autoverkeer Lisse-Leiden centra in grote wijnzwendel Reeks aanslagen in Europa F k Felle kritiek Utrechtse geologen: Risico-analyse zoutkoepels ontoereikend Onderzoek naar Philips-plannen DamiatePers Speel mee in delbto O Willem II - Haarlem, wie wint? „Harrisburg” nog niet rustig Miljoenen verdiend door valse etiketten Geen animo voor Bi IJmuider Courant K zi Oplopend conflict Eanes-Sa Carneiro Opnieuw doden in El Salvador PCO: onderwijs plan kabinet ongeloofwaardig 40.000 vacatures Weer Kamervragen na uitspraken premier Van Agt jr Eksklusieve stoffen Nieuw gesprek „Rood zweet” bij Airbus-personeel ai BR II H BL- AANSTAAND WEEKEND h M B 4 DINSDAG 1 1 MAART D I 19 80 BINNEN- EN BUITENLAND J J J J ■M TB (Van onze redactie binnenland) Met die uitslag hebt u uiteraard geen moeite. Die hebt u dus alvast goed. En die andere twaalf wedstrijden, daar komt u ook wel uit. Wie niet meespeelt, wint nooit. - IJI Mole Steu mini de z initi< van i de v te le E"* MODEHUIS „ELEGANT9’ DEN HAAG. Een meer derheid van de Tweede Kamer blijkt grote problemen te heb ben met het beleid van minis ter Tuijnman van Verkeer en Waterstaat. Na de vergadering van de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat van gisteren, zijn nu in totaal ongeveer tweehonderd moties ingediend om het ministeriële beleid bij te sturen. En pak ook uwkansindelbto-Gelijk x L J ‘W’’’ met bezetters 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 jp -O Lawine van moties over wegenbeleid Ir. D. S. Tuijnman (ADVERTENTIE) s (Van onze redactie buitenland) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (ADVERTENTIE) f 155,00 i HEM ■HM Gisternacht zijn in Ajaccio, de hoofd stad van Corsica, 15 bomaanslagen ge- LISSABON (Reuter/AP). In Portugal dreigt het conflict tussen de regering-Sa Carneiro en president Eanes zich verder toe te spitsen. Premier Francisco da Carneiro heeft geweigerd in te gaan op een verzoek van Eanes een krant te vervolgen die heeft gesuggereerd dat hoge militairen met me deweten van generaal Eanes de centrum rechtse regering omver willen werpen. Vorige week drong premier Sa Carneiro er bü het parlement op aan bij de volgen de presidentsverkiezingen een man te kie zen met wie beter samen te werken is dan met Eanes. Minister Tuijnman zei gisteren in de commissie dat er geen duidelijk inzicht bestaat in de ontwikkeling van het auto verkeer. Tot nu toe zijn de prognoses van het autopark in Nederland steeds achter haald. De bewindsman verklaarde dat het daarom moeilijk is al verwachtingen te geven voor het jaar 2000. Tot nog toe was er rekening mee gehouden dat op de Ne derlandse hoofdwegen het aantal kilome ters dat voertuigen tussen 1975 en 1980 zouden afleggen met 25 procent zou stij gen. Alleen al tussen 1975 en 1979 steeg dit aantal echter al met 30 procent, terwijl het rijbewijsbezit ook nog altijd sterk toe neemt. Volgens Tuijnman ontstaat door de be perkte (financiële) middelen achterstand in wegenaanleg. Het zal, aldus de minis ter, niettemin absoluut noodzakelijk zijn dat het landelijk autowegennet door één Mej. A. H. de Boer Zijlstraat 95 t/o Stadhuis Ingang Boetiek Haarlem, tel. 023-316216 pers stellen, dat „een weloverwogen risi- co-analuse voor een periode van 250.000 jaar erg moeilijk, zo niet onmogelijk” is. In elk geval moet zo’n lange-termijn- voorspelling deel-analyses in zich opne men, zo vinden Zwart en Lister. Hierbij wijzen zij op catastrofes die in de loop van enkele honderden jaren kunnen op treden, zoals een oorlog. De geologen tonen zich bereid het voorgestelde onderzoek te verrichten. Zij zeggen hiertoe een apparaat nodig te Wat het eerste onderzoek betreft, zeg gen de geologen dat dit van groot belang kan zijn voor de keuze van het verpak kingsmateriaal voor het kernafval. Het tweede onderzoek acht men van belang, omdat catastrofes binnen enkele eeu wen „ernstige problemen kunnen ver oorzaken”. Tenslotte zeggen de beide wetenschapsmensen het onverantwoord te vinden, dat „belangrijke verschillen tussen gegevens uit laboratoriumproe ven en proeven in de natuur worden genegeerd”. snelheid radioactieve stoffen door zout kunnen worden opgenomen en getran sporteerd en te onderzoeken hoe ver vormbaar zoutgesteente is, waarbij met name gelet zou moeten worden op de rol van water. Zwart en Lister hebben voor zij hun mening geven contact gehad met een aantal buitenlandse geologen „van inter nationale reputatie”. Zij hebben al eer der kritiek laten horen op de risico analyses van de overheid, wat hen een felle reactie van ir. Hamstra van het Pettense Energiecentrum Nederland op leverde. „Er zijn geologen en geologen. En sommige geologen hebben nog nooit een zoutmijn van binnen gezien”, aldus Hamstra toen. hebben, dat zoutmonsters van alle zijden onder druk kan zetten en kan verhitten tot driehonderd gradêïi Celsius. Dit ap paraat en de erbij behorende materialen zouden iets minder dan drie ton kosten. aan met steenzout. De PCO-voorzitter pleitte voor een geïn tegreerd voortgezet onderwijs voor leer lingen van twaalf tot zestien jaar. De PCO is het eens met de uitgangspunten voor de middenschoolexperimenten. Volgens Gunneman ligt het binnen de mogelijkhe den van de onderwijsvakorganisaties, er voor te zorgen dat in ons land een midden school van de grond komt. PCO-voorzitter Gunneman noemde het verhaal dat een tweejarige ongedeelde brugperiode kan uitgroeien tot een drie- of vierjarige brugperiode volstrekt onge loofwaardig. Dit zogenoemde stimulerend groeimodel is boerenbedrog, aldus Gun neman. (Van onze redactie buitenland) NOORDWIJKERHOUT. De Protes- tants-Christelijke Onderwijsvakorganisa tie (PCO) wijst het ontwikkelingsplan van het kabinet voor het voortgezet onderwijs van de hand. Dit bleek gisteren tijdens de conferentie over de middenschool in het Leeuwenhorst-congrescentrum in Noord- wijkerhout. zogeheten geleidedocumenten die bij der gelijke zendingen horen, werden in ons land vervalst. Aanvankelijk werd volgens het ministerie de goedkope wijn in het Lissense bedrijf gebotteld en van vlase etiketten voorzien. Later werd de geïm porteerde wijn daar nog slechts voor ver zending gereed gemaakt. De opsporingsdienst kwam de wijn zwendel in augustus vorig jaar op het spoor. Het onderzoek naar de zwendel, dat nog voortduurt, wordt verricht in sa menwerking met wijnexperts uit de VS en enkele Europese landen. Deze week ko men opsporings- en wijndeskundigen in Haarlem bijeen om te kijken wat men in de toekomst tegen dergelijke fraude kan doen. Er en 1 Sooi zulle Tobi twee gene het Bars In Vrie seen dam Ken een klas mes staa: Peil ovei mak het In roze vooi twe< ker BEZORGKLACHTEN: maandag Vm vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Hoe de A van e wervi aanm derge de p« wet c buite: der 5 jaar i Ho< hoofc ten k wervi nivea hebb nog 1 te re< On mijn men Joeg< brief dron| arran IJ win Mui van bovi zijn afdt IJ dag ronc afge maa bou aan Di zij 5 agei bed: He groei mers crati: Ar be C-1 Veui B-l 208, Huyi Dooi zilay Maai Van (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN, De Unie van Beamb ten, Leidinggevend en Hoger Personeel (Unie BLHP) heeft gisteren in Eindhoven de namen bekend gemaakt van de drie deskundigen die een onderzoek zullen in stellen naar de achtergronden van de re organisatieplannen van het Philips-con- cem. De drie zijn: N. Douben, econoom aan de Universiteit van Nijmegen; S. de Jong, bedrijfseconoom aan de economische ho geschool in Tilburg en W. de Roos, eco noom aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. Het onderzoek wordt betaald door de Unie BLHP en zal nog deze zomer klaar zijn. Op basis van de uitkomst wil de vakbond zijn positie ten aanzien van de plannen bepalen. Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Het eerste probleem dat aandacht ver dient bij korte-termijnanalyses bestaat volgens de twee geologen uit vier facto ren: het falen van de verpakking van het kernafval; het falen van de zoutbarrière daaromheen; transport van hete, radio actieve zoutoplossingen nadat de ver pakking is kapot gegaan, uit het zoutges teente en tenslotte de mogelijkheid dat deze verhitte, radioactieve vloeistof aan de oppervlakte komt. Al deze mogelijkheden moeten nauw keurig worden onderzocht, zo menen de Utrechtse geologen. Zij stellen hiertoe voor enerzijds na te gaan met welke (GRONINGEN (ANP). Bij de gewes telijke arbeidsbureau’s in ons land zijn op dit moment veertig- tot vijftigduizend va catures ingeschreven, die moeilijk vervul baar zijn. Ze staan langer dan drie maan den open. Dit blijkt uit hetgeen staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken gistermiddag zei bij de opening van het nieuwe kantoorge bouw van de Bedrijfsvereniging voor het Bakkerbedrijf in Groningen. Ui- A-l 171, Broi De 1 Gort 136, wijk DEN HAAG (ANP). De Tweede-Ka- merleden Lambers (D’66) en Epema (PvdA) willen officieel van premier Van Agt weten in welke hoedanigheid hij on langs op een CDU-bijeenkomst in het Westduitse Bonn een pleidooi heeft ge houden voor kernenergie. Eerder heeft Van Agt al laten weten dat hij op persoonlijke titel heeft gesproken. „Als hij als vooraanstaand lid van het CDA heeft gesproken, dan heeft hij ken nelijk afstand willen nemen van de terug houdendheid ten aanzien van de kern energie die van CDA-zijde wordt bepleit”, aldus mevrouw Lamers in vragen aan Van Agt. Volgens de PvdA kunnen de socialisti sche plannen 5,5 miljard gulden bezuini ging opleveren. Dit geld moet volgens woordvoerder Rienks ten goede komen aan de spoorwegen en het openbaar ver voer in de provincie om de grote steden. De CDA-voorstellen beogen volgens het CDA-Kamerlid Cornelissen, een netto- besparing van ongeveer achthonderd mil joen gulden. De WD diende een motie in waarin werd gevraagd een enkelbaans autoweg aan te leggen om het Noordbrabantse Rijsbergen heen. Op deze manier zou het dorp kunnen worden ontlast van het door gaande vrachtverkeer. Zie verder de regio-pagina’s (Van onze redactie binnenland) LISSE-LEIDEN. Lisse en Leiden blijken knooppunten te zijn in een omvangrijke wijnzwendel. Op opsporingsdienst van het ministerie van Landbow heeft in verband daarmee procesverbaal opgemaakt tegen de in Am stelveen wonende directeur van een inmi- dels failliet verklaard bottelbedrijf in Lis se en tegen een Leidse wijnhandelaar die in die stad drie slijterijen heeft. Biede mannen verkten bij de zwendel nauw sa men en hadden verbinding met een ander eveneens failliet verklaard bedrijf in Lisse dat een wijnhandel expoiteerde. De directeur en de wijnhandelaar voor zagen goedkope witte tafelwijn uit Frank rijk van valse etiketten en certificaten. Deze „vervalste” wijn werd via Engeland verscheept naar de VS. Naar schatting zijn ongeveer 300.000 flessen hiervan in de VS afgezet. Volgens de opsporingsdienst hebben de mannen daarmee miljoenen guldens in hun zak gestoken. De wijn werd door het tweetal geïmpor teerd via West-Duitsland en België. De Regeringspartij WD vond dat er geen elf miljard gulden, zoals Tuijnman heeft uitgetrokken, maar veertien miljard gul den moeten worden gereserveerd voor aanleg van autosnelwegen. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 SAN SALVADOR (Reuter). In de af gelopen 24 uur zijn in El Salvador 17 mensen gedood tijdens de eerste geweld dadige uitbarstingen na de afkondiging van de staat van beleg door de junta vorige week. Elf studenten vonden de dood in een vuurgevecht dat uitbrak bij een hoge school in de stad San Miguel. Militairen kwamen daar naar wapens zoeken. Onbe kende schutters schoten een man en een vrouw op een motorfiets dood. Veiligheidstroepen doodden daarop vier schutters. De junta benoemde gisteren een nieuw lid. Het is Napoleon Duarte van de chris- ten-democratische partij, die de plaats inneemt van de vorige week afgetreden Dada Hirezi. Duarte wordt beschouwd als gematigd. Hij heeft de junta onlangs be schuldigd van een politiek van onder drukking en het uit de weg gaan van een dialoog met de organisaties van het volk. (Van onze redactie buitenland) ROME. Voor het kantoor van de Turkse luchtvaartmaatschappij in het centrum van Rome zijn gisteravond vlak na elkaar twee bommen ontploft. Een voorbijganger werd gedood, terwijl zeker veertien mensen verwondingen opliepen, aldus de politie. Het geheime Armeense leger heeft in een telefoontje naar een persbureau de verantwoordelijkheid voor de aanslag op geëist. Het leger werd in 1975 in de Liba nese hoofdstad Beiroet opgericht. Het hoofdkwartier bevindt zich vermoedelijk in Rome, zo deelde de politie verder mee. In Turijn werd gisteren een makelaars kantoor overvallen door twee mannen en twee vrouwen. Het kantoor werd in brand gestoken. De aanslag werd opgeëist door de Communistische Territoriale Kern. Niemand raakte gewond. ai BOGOTA. De bezetters van de Do minicaanse ambassade in de Columbiaan- se hoofdstad Bogota hebben gisteravond de onderhandelingen met de Columbiaan- se regering hervat. Guerrillastrijders van de beweging M-19 houden in de ambassa de al ruim een week enige tientallen men sen in gijzeling. Drie voorafgaande onderhandelings ronden, waarvan de laatste vrijdag werd gehouden, hebben de partijen niet nader tot elkaar gebracht. De bezetters eisen de vrijlating van 31.1 politieke gevangenen en een losgeld van 100 miljoen gulden. De Columbiaanse regering heeft ver klaard dat zij de ambassade niet met geweld zal ontzetten. Op dit moment werken er bij de Utrecht se rijksuniversiteit twee tijdelijk aange stelde wetenschappelijke assistenten eenvoudige vervormingsproeven (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Twee Utrechtse geologen hebben minister Van Aar- denne van Economische Zaken ge waarschuwd, dat de bestaande risi co-analyse van opslag van kernaf val in zoutkoepels, ontoereikend is. De beide geologen, prof. dr. Zwart (hoogleraar structurele geologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht) en dr. Gordon Lister (wetenschappelijk hoofdmede werker van Zwart) stellen dat de risico analyse, zoals deze voor de minister is opgesteld door de Interdepartementale Commissie voor Kernenergie, vitale overwegingen weglaat en mogelijke pro blemen dermate versimpelt, dat de ana lyse als geheel onaanvaardbaar is. De risico-analyse van de commissie stelt dat in het slechts mogelijke geval kernafval dat in zoutkoepels is opgesla gen na 250.000 jaar aan de oppervlakte komt. De beide Utrechtse wetenschap- pleegd op overwegend bijkantoren van banken en winkelbedrijven. Volgens waarnemers was dit het antwoord van Corsicaanse extremistische nationalisten op de stellingname tijdens een politiek congres. Deelnemers aan het congres be nadrukten het belang van de „onverbre kelijke banden die Corsica en Frankrijk verenigen”. In verband met een aantal in de vroege ochtenduren uitgevoerde aanslagen op bankvestigingen, een warenhuis en een krantenkiosk zijn gisteren in West-Berlijn vijf mensen aangehouden. In achtergela ten pamfletten werden „het kapitalisme en de staat” gehekeld. f Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE Na afspraak komen wij ook bij u thuis BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN7 bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal WASHINGTON. Medici van de Amerikaanse Columbia-universiteit doen een onderzoek naar een geheim zinnige kwaal die zich voordoet by het cabinepersoneel aan boord van de Westeuropese Airbus A-300. Het cabinetpersoneel van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Eas tern Airlines, heeft last van roodkleu rig vocht op de huid tijdens de vlucht, dat door de betrokkenen als „rood zweet” wordt aangeduid. Passagiers en cockpitpersoneel hebben er geen last van. Vermoed wordt, dat er iets loos is met de apparatuur waarmee het cabi nepersoneel moet omgaan of met de reinigingsmiddelen die ervoor worden gebruikt. wegbeheerder, het rijk, zal worden be heerd. Aanleg pn onderhoud vereisen vol gens hem nu eenmaal een bepaalde speci alisatie. De PvdA-fractie diende, in een aantal gevallen gesteund door D’66 en PPR, een dertigtal moties in om wegen van het Rijkswegenplan 1980 afgevoerd te krijgen. Nog steeds lopen mensen en milieu gevaar door de kernreactor van Three Mile Island, beter bekend onder de naam Harrisburg. Berichten de vorige week meldden, dat allerlei veiligheidssystemen nog steeds onder druk zouden staan. Gisteren gingen weer specialisten de reactor binnen en vervingen een aantal kleppen. Bij deze operatie kwam een kleine hoeveelheid giftig krypton-gas in de atmosfeer.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4