Pergola past in iedere tuin Boormobil is HOE MAAKT U EEN PERGOLA? hun meubels Bejaarden stellen eigen eisen aan een veelzijdig hulpstuk Vier schroevedraaiers in één I HANDIGE AFWASSET Informatie te .w- WOENSDAG 12 MAART 1980 EIGENHANDIG Klimplanten Pergolaschutting Hout Metaal Constructie Verbindingen Afscheiding Als overkapping Afwerking t* Fundering Verankering SI i volkomen ires. t, Punt 1 en punt 2 zijn de meest gangbare, and I Een met klimplanten begroeide pergola is voor een kleine tuin een ideale afscheiding, die voor een „open” beslotenheid zorgt. Hij geeft wel het idee dat er voldoende beschutting en privacy is, maar beslist geen opgesloten gevoel. Met planten kunt u de pergola net zo dicht maken als u zelf wilt. In tegenstelling tot een strakke haag of een schutting laat zo’n bloemenrijke afscheiding uw tuin ook niet kleiner lijken. Wel moet u ervoor oppassen dat de pergola in een kleine tuin niet te groot en te hoog gemaakt wordt. Zo’n 2,5 meter is meestal hoog genoeg, tenzij u met andere faktoren (bijv, ramen, gebouwtjes e.d.) rekening moet houden. Een pergola kan ook juist een heel intieme en besloten sfeer scheppen als hij gebruikt wordt om een zithoek of een paadje te overkappen. Dit wordt ook vaak gedaan om een verbinding te maken tussen bijv, huis-zithoek en tuin. Met zo’n pergola maakt u er dan echt één geheel van. Om dit te bereiken hoeft u alleen maar de horizontale balken bovenaan te verlengen. Door daar overheen inwendig roestvorming optreedt. Boven dien is de constructie van metalen onder delen lastiger dan hout. Nonferro-meta- len, zoals aluminium, hebben dat nadeel niet. Aluminium contructies zien er echter wat „kil” uit; ze hebben geen rustiek uiter lijk, en vormen daarom een wat minder geslaagde combinatie met de begroeiing. Mocht het u te lang duren voordat de plantengroei langs de pergola voldoende bescherming tegen wind en ongewenste inkijk geeft, dan kunt u deze ook gedeeltelijk dicht maken. Vaak zien we dan tussen de standaards vlechtschermen o.i.d. toegepast. Ook kunt u de ruimte tussen de staanders opvullen met een hekwerk waarlangs klimplanten geleid De verbindingen tussen de verticale en horizontale delen van een pergola kunnen op eenvoudige wijze worden gemaakt. Spijkers en schroeven zijn echter roestge- de wand bevestigen omdat een bejaar de de neiging kan hebben op de uitge trokken lade te leunen. Daarbij zou de kast kunnen omvallen. Hoogpolig tapijt, zowel als gladde vloerbedekkingen (vinyl, linoleum) kun nen minder geschikt zijn. Een goede vloerbedekking is een fine gauge; dat is sterk, goedkoop en rolstoelvast. Vele bejaarden vervangen niet graag hun oude meubels. Toch kan zo’n „in greep” hun leven wat gemakkelijker ma ken, vooral wanneer ze gaandeweg wat slechter ter been worden. En tenslotte de planten. Als u het goed wilt doen, begint u met enkele groenblijvende soorten te planten. Zij vormen de basis en in de winter de enige versiering van uw pergola. De bekende klimop (Hedera helix) is er zo een die de hele winter groen blijft. Er zijn verschillende soorten met mooie bladvormen, die zichzelf allemaal met hechtworteltjes vasthechten aan de ondergrond. Een plaatsje in de schaduw voldoet prima. De Cotoneaster dammeri blijft niet alleen de hele winter mooi groen, maar draagt ook bessen en bloeit in het voorjaar met mooie witte bloempjes. Hetzelfde geldt voor de vuurdoorn, die langs een hekwerkje en met uw hulp ook voelig. Ingekeepte gelijmde verbindingen zijn daarom te prefereren. De halfhout- verbinding is een prima techniek. Ge bruik voor de verbinding tweecomponen tenlijm. hart van de paal een gat voor het betonijzer en bevestig met tweecomponentenlijm. best langs de pergola omhoog wil klimmen. Tot slot de winterjasmijn, die in de winter bloeit met gele bloempjes op de kale groene twijgen. Van de bladverliezende klimplanten noemen we er enkele zoals de klimhortensia (Hydrangae petiolaris), die zichzelf vasthecht, heel geschikt is voor een plaatsje in de schaduw en in de zomer bloeit met prachtige witte bloemschermen. Erg mooi is ook altijd altijd de Clematis, die we in grootbloemige en kleinbloemige variëteiten kunnen krijgen. Vooral de kleinbloemige C. vitalba die de hele zomer bloeit met een overdaad aan kleine witte bloempjes is de moeite waard. De overbekende bruidssluier (Polygonum aubertii) die tot diep in de herfst getooid blijft met een pracht van witte bloemen. Denk er wel om dat deze woekeraar regelmatig binnen de perken gehouden moet worden. Ook de blauwe regen (Wisteria) is zo’n woekeraar die in het voorjaar met lilablauwe bloemtrossen bloeit en graag een zonnig plaatsje wil. Nog twee planten druif en trompetbloem (Campsis radicans) die met oranje trompetvormige bloemen bloeit. Als u echt blauwe druiven van uw eigen pergola wilt eten, kunt u het beste de „Rembrandt” nemen, die alleen bij mevrouw Mantel in Avenhom (N.H.), tel. 02294-1283 te verkrijgen is. Daarnaast zijn er nog enkele eenjarige klimplanten die zeer de moeite waard zijn. Fijn om toe te passen als de vaste planten nog niet zo groot zijn of om in de zomer de nodige kleur en fleur aan de pergola te geven. Denk eens aan bijv. Oostindische kers, Lathyrus, Cobaea scandens of klokrank, hop en de klimmende winde. Behandel alle onderdelen, voor de mon tage, met een beschermd afwerkingsmid- del indien u vurehout of ander niet-rotbe- stendig hout gebruikt. Vocht regulerende middelen als buitenbeits, impregnerings- middelen enz. zijn hiervoor bruikbaar. Houd u aan de gebruiks aanwijzing. Mee stal zijn verscheidene lagen nodig, als laatste een blanke afwerking. Strijk voor al de kopse kanten en de verbindingspro- fielen goed in. Deze behandeling heeft geen negatieve invloed op de tweecompo nentenlijm die u er staks op aanbrengt. Sinds de elektrische boormachine een nagenoeg voor iedere doe-het-zelver tot gemeengoed geworden gereedschap is, zijn er talloze handigheden bedacht: tientallen hulpstukken en accessoires maken het „arbeidsveld” van de boor machine steeds groter. Een van de meest recente ontwikkelin gen blijkt in korte tijd grote populariteit te hebben verworven: de boormobil. Wie zo’n ding nog niet heeft niet wetend dat het bestaat mist in dat ene hulp stuk een aantal nuttige boormachine- functies. Voor de ongeveer 45 gulden die de boormobil kost, heb je er een makke lijk werkende boorgeleider aan die een aantal mogelijkheden in zich verenigt. breed, en „tips” voor kruiskopschroe- ven punt 1 en punt 2. Die ene schroeve- kunnen worden. Punt 3 is een vrij zwa re, voor heel grote schroeven. Om het aantal noodzakelijk bij de hand te hebben schroevedraaiers zo De pergola is tegenwoordig erg in trek, en geen wonder. Het is een prima ding, dat we voor diverse doeleinden en op diverse manieren in de tuin kunnen toepassen. Bovendien zorgt de pergola vooreen (bijna noodzakelijk) verticaal element in de tuk), waar we ailede klimplanten fangs kunnen leideh. Dat biedt vooral in een kleine tuin meer mogelijkheden voor een gevarieerde beplanting. De „Dish-Co” is een driedelige afwas- set van kunststof die duidelijk helemaal op de dagelijkse praktijk is afgestemd. Een afdruiprek bijv, bestaat allang, maar wordt niet vaak gebruikt omdat het „lekwater” op het aanrechtblad een plensboel veroorzaakt. Deze set is voor zien van een lekblad, dat samen met het afdruiprek in de afwasbak past. De af metingen (36 x 36 x 15 cm) maken de set ook bruikbaar in de „minikeukens” van caravan, boot, enz. De Dish-Co (fabrikaat van Curver) is tijdens de Vooijaarsbeurs in Utrecht als noviteit gelanceerd en is in warenhuizen, huidhoudwinkels enz. verkrijgbaar voor 15.95. tuingrond worden gefundeerd, zorg er voor dat er geen vocht uit de grond kan optrekken in de palen. Een van de beste methoden is: de staanders „los” van de grond aanbrengen. Dat kan door in de grond een eenvoudig betonnen funderink- je voor elke paal te maken: een gat maken van ca 25x25 cm, en 40 tot 60 cm diep, en daarin betonmortel storten. Voordat het beton hard is, zet u in het midden een stuk betonijzer van bijv. 10 mm diameter, dat ca 15 cm boven de grond uitsteekt. Zet het later goed in de menie. Elke staander wordt aan de onderkant voorzien van een gat waarin het stuk betonijzer past, maar zo dat de onderkant van de paal ca 5 cm vrij van de grond blijft. Strijk de kopse kant van de paal (dus de onderkant) voor af met tweecomponentenlijm in, om een tegen optrekkend vocht beschermd op pervlak te verkrijgen. Of de verticale delen (de „staanders”) van de pergola nu op een terras of in de breedte van de „vouw” van de schroevedraaier) wat de breedte betreft moet overeenstemmen met de lengte van de gleuf in de schroefkop, om beschadiging bij gereedschap klimplanten te laten slingeren ontstaat een heel intiem hoekje. Het is natuurlijk ook mogelijk om zo’n dakje ook echt dicht te maken, maar dan moet u wel doorzichtig materiaal gebruiken, bijv, polyester- of plexiglasplaten. U kunt dan evenwel nog blijven genieten van de klimplanten. Zo kunt u ook met een pergola uw tuinpad een heel romantisch tintje geven. Als u er dan ook nog klimrozen overheen laat groeien, is de sfeer van toen weer helemaal terug in uw tuin. Dat kan niet wegrotten, zoals hout. Maar roest is een gruwelijke vijand. Een pergola van stalen buizen kan heel „rank” worden opgebouwd. Een werkelijk af doende behandeling tegen roest vooraf is een nauwelijks haalbare zaak. Ook al lijkt de buitenkant van de (gemeniede en ge schilderde) buizen nog volkomen intact, dan kan inwendig toch het corrosieproces op gang komen en zich voortzetten. En dat is tenslotte ook een vorm van verrotting. Er zijn geplastificeerde buizen in de han del, maar ook daarbij bestaat het gevaar dat - ondanks de kunststof afdekdoppen - kunnen worden. Zo zal de zaak ook eerder dichtgegroeid zijn. Om het effekt van een pergola niet helemaal verloren te laten gaan, kunt u dit het beste alleen toepassen op plaatsen waar het echt nodig is, bijv, bij de zithoek. Zorg ervoor dat een vrijstaande pergola voldoende stevig staat; maak zo mogelijk een verankering aan een muur o.i.d. Ver mijd direct contact tussen de uiteinden van horizontale delen en de muur. Beves tig ze op een afstand van enkele centime ters, bijv, door een soortgelijke construc tie met een stukje betonijzer, .zoals ook voor de bevestiging in de grond is gesug gereerd. Alle onderdelen dienen, voordat ze be handeld worden met buitenbeits of im- pregneringsmiddel, op de hoeken ge schuurd te worden. Wanneer de hoeken enigszins splinteren, schuur of schaaf het hout daar dan zodanig bij dat er geen openingen meer zijn. Daar kan immers vocht indringen. Gebruik afwerkingsmid- delen die vrij zijn van agrressieve stoften die de begroeiing kunnen aantasten. Fe nol bijv, is een vijand van planten. Onze tuin- en plantenmedewerker heeft u misschien enthousiast gemaakt voor de pergola. Maar hoe maakt u zo’n ding? Materialen die tot een pergola kun nen worden omgebouwd, kunt u kant en klaar kopen....alleen het monteren moet u dan zelf doen. U kunt een pergola ook helemaal zelf maken. Een gedetailleerde bouwbeschrijving daarvoor is niet te ge ven, want er zijn wel honderden moge lijkheden. Wat de vorm betreft, inzake de aftnetlngen, de situatie ter plaatse (in de tuingrond of op een terras gefundeerd), de materialen (metaal, hout) enz. Daarom een aantal algemene adviezen. Een redelijk handige doe-het-zelver zal ze weten in te passen. In de eerste plaats moeten we het even over de materialen hebben. F Maak eerst alle onderdelen van de per gola op maat en zaag en steek de verbin dingen uit. Controleer of ze goed passen. Voordat u de pergola definitief gaat mon teren, moet alles precies kloppen. nog geen achttien gulden, de mogelijk heden van vier verschillende schroeve draaiers. Een stukje vereenvoudiging dat door veel doe-het-zelvers op prijs die voor vele schroefmaten gebruikt gesteld zal worden. Veel van de gangbare meubels zijn in feite ongeschikt voor bejaarden. Nu be staan er wel speciaal voor oudere men sen ontwikkelde meubels (zoals fau teuils, bedden enz.) maar u zult zelden of hooit in de winkel een aankondiging zien als bijvoorbeeld „speciaal bed voor be jaarden”. Waarom eigenlijk niet? Bejaardentehuizen houden wel dege lijk rekening met de eisen die aan het meubilair (recreatiezaal enz.) moeten worden gesteld. Ook voor zelfstandig wonende of inwonende bejaarden is het niet alleen een kwestie van comfort, maar vooral ook van veiligheid, om met geschikte meubels te leven. Ook andere aspecten van de woninginrichting, zoals de vloerbedekking, moeten eigenlijk meer aandacht krijgen. Een aantal din gen waarop gelet kan worden: Het bed mag niet te laag zijn, zodat de bejaarde er gemakkelijk op kan gaan zitten. Daarbij mag het niet doorzakken, dus een speciale matrasbodem of latten- bodem is gewenst. Daarop komt dan een lichtgewicht binnenvering. De totale hoogte moet ongeveer 52 cm zijn. Hoogte en diepte van de zitting bepalen of een fauteuil geschikt is voor een bejaarde. De voeten moeten bij het zitten op de vloer rusten. De rugleuning is vaak zo sterk hellend dat rechtop zitten niet mogelijk is; ook het opstaan wordt daardoor bemoeilijkt. Draaifau- teuils zijn ongeschikt (geen steun bij het zitten gaan) tenzij zij vastgezet kunnen worden. Er zijn speciale bankstellen voor Dat is zeker een ideaal materiaal, dat zich op natuurlijke wijze verdraagt met de begroeiing. Hout is echter zeer gevoelig voor aantasting. En u moet wel bedenken dat een eenmaal omrankte pergola niet meer van een nieuwe afwerking kan wor den voorzien. De voorbehandeling moet dus zodanig worden uitgevoerd, dat er geen gevaar voor aantasting kan ont staan. Niet zo’n eenvoudige zaak! Er is overigens rotbestendig hout verkrijgbaar (zoals red cedar), dat zelfs zonder afwer king immuun is tegen rot en schimmels. Het is wel een aardig stukje duurder dan bijv, vurehout. Zonder afwerking met lak of beits vergrijst het snel, maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. bejaarden, die meestal echter moeten worden besteld omdat ze bij de handel nauwelijks in voorraad worden ge houden. Kasten, bergmeubels en dergelijke moeten zodanig zijn ingedeeld dat er, om er spullen uit te halen, niet hoeft te worden gebukt of „boven de macht” gereikt. Goed bereikbare hoogten liggen tussen 70 en 135 cm. Laden moeten soe pel lopen (liefst op telescoop-runners, die uitvallen van de laden verhinderen) en ook op makkelijk bereikbare hoogte zijn aangebracht. Een kast met laden moet heel stevig staan eventueel aan De grote verscheidenheid aan schroeftypes en maten maakt het on vermijdelijk om een vrij grote reeks schroevedraaiers in huis te hebben. Ie- hand te hebben schroevedraaiers dere doe-het-zelver zal weten dat de veel mogelijk te beperken, brengen som- breedte van de „vouw” (de onderkant mige fabrikanten nu combinatieschroe- vedraaiers, zoals deze „vierweg Work master” van Stanley. In de „kling” (de stalen schacht) kunnen vier verschil lij gereedschap en/of lende stiften worden geklikt: bleds voor schroef te voorkomen. Bij de kruiskop- gleufkopschroeven van 6,3 en 4,8 mm en pozidrivschroeven ligt dat wat ge makkelijker; ondanks een zeer grote reeks schroefmaten zijn de afmetingen draaier biedt dus, voor een prijs van van de kruis-inkepingen gering in aan tal. Ze worden gemeten in „punten”. stop is voorzien, kan een reeks gaten Op de machine gespannen kan er vanuit nauwkeurig op dezelfde diepte worden de hand feilloos haaks mee geboord geboord. Wanneer in plaats van een boor worden (zowel verticaal als horizontaal) een freesje in de boormachine wordt en dat is in omstandigheden waarin een gespannen, werkt de boormobil tevens vaste boorstandaard niet kan worden als „bovenfrees”. Ook voor slijpwerk is toegepast een groot voordeel. De twee het hulpstuk geschikt. Een in het oog onder de „zool” uitstekende geleiders springend voordeel is ook nog dat bijv, centreren de boorpunt altijd meteen pre- in rond materiaal (ook metalen buizen) cies in het midden van het materiaal, zonder centreren precies door het hart zodat bijv, het boren van deuvelgaten in van de diameter geboord kan worden, de zijkant van plaatmateriaal zonder De boormobil, vervaardigd door Wolf- vooraf uitmeten volkomen zuiver craft, is zowel voor machines met een gebeurt. „hals” van 43 mm verkrijgbaar, als voor Omdat de boormobil van een diepte- Skil- en Black en Decker-machines. Links een ingekeepte en met tweecompo nentenlijm gelijmde verbinding tussen een dering voor een verticale staander in beton. Een gemenied stuk dik betonijzer draagt de

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13