RESERVE ONVERWACHT BIJ LAATSTE ZESTIEN Van der Vliet OKKER OOK NIET Dreiging van schorsing voor wereldkampioen Jan Raas groter POST Licht voordeel voor Petrosjan I IN DUBBELSPEL I ERE- EN EERSTE DIVISIE OPSPLITSEN IN SUPERLIGA EN TWEE LAGERE KLASSEN” "T land. opvallend „HET IS EEN SCHANDAAL” Geen hotel Ja of nee „Als een slak” ïn 21 - WOENSDAG 1 2 1980 SPORT MAART NK SCHAKEN j V o: 30. 0. O totale n Brief naar KNWU V) 0,- ing Ik s uit- uiten- staf- re ar- g met i voor I wij u geven K Raas te bont zich Br i i van ivens jisar- korte ils i i te it I TT Managers bepleiten herstructurering betaald voetbal f Belg Boileau profiteert van absente vedetten Peter Stephan: ..Beoordeling overlaten aan FBO" luw» □laat! «h toilet Rotterdam weet, vreemd genoeg, immers „Twee jaar geleden kroop ik nog als een slak over de baan, nu is snelheid één van mijn sterkste wapens. Om nog verder te komen, wil ik dit jaar zoveel mogelijk toernooien spelen. Vorig jaar waren het er twintig, nu streef ik naar dertig. Ik wil namelijk op zoveel mogelijk verschillen de banen spelen en op die manier de nodige ervaring opdoen. Ik wil ondervin den hoe het is om steeds ergens anders te moeten spelen zodat ik er op een gegeven moment gewend ben aan al die verande- Peter Post: Hetze van Franse journa listen" VELDEN (ANP). De derde partij in de tweekamp tussen Viktor Kortsnoi en Tigran Petrosjan in de kwartfinales van het kandidatentoernooi is dinsdag in Vel den na 40 zetten afgebroken in een op het oog voor Petrosjan gunstige stelling. De Russische ex-wereldkampioen bezit één pion meer en heeft een actievere opstel ling van zijn zwarte stukken. Kortsnoi opende de derde partij vrij passief. Hij liet Petrosjan, die een onor thodoxe variant van het Slavisch prefe reerde, al snel het initiatief. Naar alle waarschijnlijkheid was „Viktor de ver schrikkelijke” na de zware tweede zitting Met deze woorden reageerde chef d’e quipe Peter Post op de mededeling dat de sportcommissie van de Franse wieler bond morgen vergadert over het voorstel van de wedstrijdcommissarissen in Pa- rijs-Nice om de wereldkampioen te schor sen. Dit als gevolg van de houding en het gedrag van Jan Raas afgelopen zaterdag in de etappe van Chateau Chinon naar Villefranche, toen hij de leider van een rebellie werd genoemd, nadat een losge broken pony voor grote consternatie in het peloton had gezorgd. Jan Raas had in die rit van Parijs-Nice tevergeefs gewacht op neutralisatie van de wedstrijd, nadat hij en ongeveer veer tig renners waren afgestapt toen een pony zich een weg dwars door het peloton baande. Voor twee andere Nederlanders kwam gisteren ook een einde aan het dubbelspeltoer- nooi. In de eerste ronde verloren Sanders en Thung met 2-6, 2-6 van de Fransen Goven en Vasselin. Tevens werd bekend wie de tegenstander zal zijn van Loek Sanders in de tweede ronde van het enkelspel. Dat wordt de Amerikaan John Sadri. De als tweede geplaatste Sadri versloeg zijn landgenoot Hank Pfister. Peter Stephan: „Je kunt supporters die bij ongeregeldheden zijn gepakt de plicht opleggen om zich met een regi- stratiekaart te melden bij de politie op het tijdstip van aanvang van een wed strijd, maar dat is bij lange na niet voldoende om een einde te maken aan het geweld in en buiten de stadions. Ik denk dat alle partijen die met dit pro bleem te maken hebben in een soort overlegorgaan eens om de tafel moeten gaan zitten. Deze zaak schreeuwt om een oplossing. Een uniform landelijk beleid van de politie bij rellen zou al een flinke stap voorwaarts zijn. En dan met de rugdekking van justitie. Juist aan dat laatste schort het op dit mo ment. De politie staat vaak alleen voor hete vuren”. De spelverruwing die het voetbal zon der uitzondering iedere week siert, is volgens Ton van Dalen alleen te bestrij den door een consequent optreden van het scheidsrechterskorps. Van Dalen: „Scheidsrechters hebben de middelen om spelverruwing tegen te gaan via een gele of rode kaart. Maar die kaarten moeten natuurlijk wel worden gebruikt. En wanneer een kaart moet worden ge trokken, is bij de scheidsrechters ook bekend. De managers van Feyenoord, PSV, MW, FC Utrecht, FC Twente, Roda JC, PEC Zwolle, NEC, Go Ahead Eagles, Fortuna Sittard, Helmond Sport, De Graafschap en FC Den Bosch lieten in Galgewaard ook doorschemeren veel te voelen voor het overspelen van een za- terdagwedstrijd op de zondag daarna dus binnen 24 uur als afgelasting het gevolg is van mist of een slecht bespeel baar terrein. Peter Post heeft inmiddels per brief zowel de KNWU als de internationale federatie van de profwielersport (FICP) op de hoogte gebracht van de zijns in ziens willekeurige straf die Jan Raas reeds kreeg. „Met de directie van TI- Raleigh moet ik nog contact opnemen. De Franse ploegmakker van Hennie Kuiper liet tijdens de slotfase van de etap pe naar Mandelieu-la-Napoule geen twij fel bestaan over de vorm, waarin hij steekt. Alleen Henk Lubberding kon de drager van de witte trui volgen op diens weg naar de finish, maar hij het binnenrij- den van de aankomstplaats moest ook de Nederlandse kampioen capituleren. Duclos-Lasssalle veroverde vooral ten opzichte van Stefan Mutter, de Italiaan Contini en Gerrie Knetemann zoveel winst, dat zijn eindoverwinning op de vooravond van de laatste wedstrijddag vrijwel vaststond. Knetemann mocht als excuus overigens nog aanvoeren dat hij tijdens de stormachtige slotfase mede tengevolge van een val terrein had ver loren. De etappezege was voor de Belg Jean- Luc Vandenbroucke. zestien overwinningen hebben behaald. Ze zijn jaloers en tegelijk stekeblind”. In regen en mist, die op de flanken van de Cote de Tanneron voor een angstaan jagend decor zorgden, heeft Gilbert Du- clos-Lassalle zijn leiderspositie in Parijs- Nice verstevigd. ringen”, aldus de in Ostrava wonende Lendl, die alle kansen heeft om zich te ontwikkelen tot een van de meest succes volle tennissers en een van de meestver- dienende. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Hon gaar Balasz Taroczy, die 50 percent van zijn inkomsten moet afdragen aan de Hongaarse tennisbond, behoeft Lendl slechts 20 percent van zijn verdiensten (vorig jaar zo’n slordige 150.000 gulden) af te staan aan de Tsjechoslowaakse fiscus. „In de Verenigde Staten is dat percentage 33 en in West-Duitsland zelfs 65. Voor mij geldt dan nog dat ik 20 percent van mijn onkosten terugkrijg”. Waarmee het sprookje uit de wereld is geholpen dat Martina Navratilova in 1975 Tsjechoslowakije om financiële redenen zou hebben verlaten. „Met geld had dat niets te maken, wat de reden wel was moet je haar vragen”. Lendl, die zijn werk als tennisser dit jaar probeert te combineren met een stu die economie („Daar zal wel niets van komen, maar dat is niet zo erg, ik heb wat dat betreft de tijd”), krijgt nu in de vol gende ronde Dlbley en vervolgens Nasta- se, die zich op zijn beurt dan eerst zal moeten ontdoen van Boileau. JAN PREENEN iven r 11 t se journalisten begint een hetze tegen de wereldkampioen. Opeens komt weer het shirtjes-trekken tijdens het wereldkampi oenschap ter sprake. Alsof alleen Jan Raas dat deed en diverse andere buiten landse kopstukken niet. Men heeft de ogen gesloten voor het feit dat duwen en shirtjes-trekken reeds enkelen jaren in belangrijke koersen gebeurt. Dat daarte gen opgetreden wordt, is correct. Maar dan iedereen over de kam scheren. Niet doen alsof Jan Raas de enige boosdoener is”. i ees. -a Tel. ,h (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Tom Okker heeft gisteren ook afgezegd voor het dubbelspel tijdens het proftennistoernooi in Rotterdam, nadat hij eerder al had afgeschreven voor het enkelspel. De Nederlander ondervindt nog te veel hinder van een liesblessu re, die hem onlangs tijdens het Davis-Cupduel tegen Spanje in Sevilla al tot opgave dwong in zijn partij tegen Jimenez. Okker wil in ieder geval voorlopig rust nemen. zorg als de plannen voor een veranderde competitie vastere vormen aan gaan ne men. Maar één ding staat vast, er moet wat gebeuren wil het profvoetbal in Ne derland niet nog meer verloederen en het liefst zo snel mogelijk. Nu aan de competitie 1980-1981 niet meer getornd kan worden, moeten we het vizier maar op seizoen ’81-’82 richten”. Met een gewijzigde competitieformule alleen lijkt het vaderlandse voetbal niet geholpen. Dat volkssport nummer één de afgelopen jaren een forse deuk heeft opgelopen, is zeker ook het gevolg van meedogeloze acties van voetballers je gens elkaar en vechtpartijen en vanda lisme op de tribunes en buiten de hekken van de voetbalarena’s. erg aantrekkelijk is geworden, is Ivan Lendl. De jeugdwereldkampioen van 1978 kreeg tot zijn voldoening vorige week te horen dat het toernooi in Rotterdam sterk gedevalueerd is. „Voor mij komt dat uit stekend uit, omdat ik dit jaar nog wil doordringen tot de top-tien van de wereld. Nu de tegenstand hier op papier veel minder zwaar is geworden, is dat voor mij een onverwachte meevaller die me meer punten kan opleveren dan ik voor me zelf in eerste instantie had gedacht”. De twintigjarige Tsjechoslowaak, die twee jaar geleden alle belangrijke toer nooien bij de jeugd won en vorig jaar prof is geworden, is zich vooral in 1979 sterk gaan ontwikkelen. Begin vorig jaar was hij nog 75e, op dit moment staat hij als 24e genoteerd. Voor een groot deel is die voor uitgang toe te schrijven aan de intensieve trainingen waarbij zijn coach, Tobias, hem vooral meer snelheid heeft bijge bracht. vol complicaties van de eerste partij uit op een snelle remise. Daarbij onderschatte hij enigszins zijn tegenstander. Heel rustig manoeuvreerde de 51-jarige Petrosjan zijn stukken naar de actieve velden op het bord. In de laatste fase voor de veertigste zet begon hij de opmars op de konings- vleugel. Zijn pionnen vormden daar een machtig blok, waartegen Kortsnoi zich De negen rebellen, onder wie behalve Raas ook nog zijn teamgenoten Van den Hoek en Priem alsmede Heddy Nieuw- dorp uit de andere Nederlandse ploeg, werden uit koers gezet en kregen tevens een boete van tweehonderd Franse franks (ongeveer honderd gulden). Alleen Jan Raas had het in de ogen van wed strijdcommissarissen zo bont gemaakt, dat zij hem tevens voordroegen voor schorsing. Drie van deze wedstrijdcom missarissen maken tevens deel uit van de Franse sportcommissie. „Kijk”, aldus chef d’equipe Peter Post, „het is niet goed te praten dat renners voor eigen rechter gaan spelen. Maar voor de fout die zaterdag gemaakt werd, is Jan Raas gestraft. Hij moest de wedstrijd ver laten en kreeg een boete. Daarmee zou de hele affaire afgehandeld dienen te zijn. Maar nee, onder aanvoering van de Fran- Chef d’equipe Peter Post wees er ook nog op dat tijdens de rel van afgelopen zaterdag Bernard Thevenet zich mis droeg. Hij kwakte zijn fiets zelfs tegen een auto. Van straf voor de tweevoudige Tour winnaar is nooit sprake geweest. Gerrie Knetemann stak zijn verontwaardiging over de huidige gang van zaken evenmin onder stoelen of banken. „Ze zijn met man en macht aan het zoeken om ons te dupe ren”, aldus Knetemann. „Vooral de Fran sen kunnen het niet verkroppen dat wij al Bij de behandeling van de schorsings- zaak zullen we ons laten vertegenwoordi gen door een jurist of iemand anders. Op dit moment is mij daarvan nog niets bekend. Trouwens, toen ik afgelopen za terdag wilde reclameren zeiden de wed strijdcommissarissen dat protest niet mogelijk was. Een vreemde gang van zaken”. Uitslagen: Herenenkelspel: Teacher (Vst)- Caujolle (Fr) 6-2, 6-4; Lendl-Ocleppo 6-3. 6-4; Günthardt (Zwi)-Palin (Fin) 7-5, 6-3; Boileau (Bel)-McMillan (Zat) 6-3, 2-6, 6-3; Amritraj (Ind)- Fritz (Fr) 6-4, 6-3; Sadri-Pflster 6-4, 6-4; Panatta (Ita)-Walts (Vst) 1-6, 7-6, 6-4. Herendubbel: Go- ven/Vasselln (Fra)-SandersZThung (Ned) 6-2, 6-2. Rolf Thung en Loek Sanders waren in het dubbelspel weinig succesvol. Het Nederlandse koppel verloor in de eerste ronde van de Fransen Goven en Vasselin. De uitslag van de zesde etappe: 1. Jean-Luc van den Broucke (Bel) 145 km in 3.48.49 (met bonificatie 3.48.39), 2. Rudy Pevenage (Bel) 3.51.27 (met bonificatie 3.51.20), 3. Charlie Be rard (Fra) 3.52.11 (met bonificatie 3.52.09), 4. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) 3.52.24, 5. Henk Lubberding (Ned 3.52.34. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Duclos- Lassalle (Fra) 26.36.42, 2. Mutter (Zwi) op 2.43, 3. Contini (Ita) op 3.33, 4. Prim (Zwe) op 4.23, 5. Knetemann (Ned) op 4.25, 6. Knudsen (Noo) op 5.10. 7. Lubberding (Ned) op 5.11, 8. Bazzo (Fa) op 6.06, 9. Vandenbroucke (Bel) op 6.28, 10. Nilsson (Zwe) op 6.47, 11. Van Vliet op 7.21, 12. Kuiper op 8.44, 15. van den Meer op 9.50, 16. Langerijs op 9.58, 18. Pirard op 12.14, 22. Lam- mertink op 14.13. 40. Maas op 51.40, 41. Stam- snijder op 56.25, 52. Peer op 1.20.07, 60. Groen Op 1.53.43. uit de eerste divisie aanwezig), is in de brief aan de FBO-bestuurderen de sug gestie gedaan om de haalbaarheid van een eredivisie met twaalf fullprof-clubs en twee gelijkwaardige lagere divisies van evenveel ploegen via de werkgroep te laten toetsen. „Wij hebben”, volgens Van Dalen, „met een aantal managers nu een voorzet gegeven, het bestuur van de FBO zal nu verder moeten polsen bij de achterban of de competitieopzet die wij voor ogen hebben, een reële oplos sing biedt voor één van de problemen waarmee het betaald voetbal te kampen heeft”. Feyenoord-manager Peter Stephan gelooft, dat een eredivisie met twaalf sterke clubs de aantrekkelijkheid van de competitie op het hoogste niveau zal vergroten. Stephan: „De twaalf sterkste clubs uit het betaald voetbal in een divi sie zullen sowieso voor spannendere wedstrijden zorgen. Hoe een en ander verder uitgewerkt moet worden, laten we aan de beoordeling van de FBO en andere belanghebbende groeperingen over. We hebben slechts een aanzet in de volgens ons goede richting gegeven. Za ken als promotie en degradatie, hoe je twaalf clubs toch een heel seizoen aan de gang houdt, zijn detailpunten van latere Hoe onverwacht het succes voor Boi leau wel is gekomen, blijkt onder meer uit het feit dat hij er niet over gedacht *heeft om een hotelkamer in Rotterdam te reserveren. In plaats daarvan keerde hij na zijn partij terug naar het ongeveer 200 km zuidelijker gelegen Brussel om mor gen weer terug te keren voor zijn partij tegen Ilie Nastase. Een andere speler, voor wie het toernooi dank zij de desinteresse van de toppers (Van onze sportredactie) UTRECHT. De competitie in het betaald voetbal met name in de eredivisie moet aantrekkelijker wor den. Daardoor zal meer publiek naar de stadions stromen, waarvan de clubs dan weer financieel zullen profiteren. Zie daar de weinig opzienbarende con clusie van managers van dertien betaal de clubs gisteren na een middagje brainstormen in het Utrechtse stadion Galgewaard over de vraag hoe het be taald voetbal in ons land een algeheel bankroet kan afwenden. Tijdens de vergadering van de dertien, die op persoonlijke titel bijeen waren, werd nog een brief naar het bestuur van de FBO (Federatie Betaald Voetbal Or ganisaties, de clubs dus) gestuurd, waar in dit college werd aanbevolen een werk groep te formeren, die moet bekijken in hoeverre een veranderde competitieop zet het profvoetbal in ons land gunstig kan beïnvloeden. In deze werkgroep zouden vertegenwoordigers van alle ge ledingen in het betaald voetbal zitting moeten hebben. Volgens Ton van Dalen, manager van FC Twente (in Galgewaard waren acht van zijn collega’s uit de eredivisie en vier (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De Belgische kampi oen Bernard Boileau heeft tot nu toe het meeste profijt getrokken van het feit dat in het ABN-proftennistoernooi dit jaar zo’n opvallend afvalsysteem wordt ge hanteerd. Als gevolg van een waslijst van afzeggingen is Boileau in het sportpaleis Ten tw Ahoy in Rotterdam doorgedrongen tot de riii laatste zestien, nadat hij het afgelopen weekeinde nog een onopvallende rol heeft gespeeld in het ook al gedevalueer de kwalificatietoernooi in Vlaardingen. Daarin werkte Boileau zich weliswaar ondanks zijn enkelblessure zowel langs -zijn landgenoot Steveaux als langs de Nederlander Michiel Schapers, maar kreeg hij vervolgens in de halve finale n«met maar liefst 6-1,6-1 les van Goven. Die i koi -.o Fransman verschafte zich daardoor met met; de andere finalist, Paul van Min, automa- n??* tisch toegang tot het hoofdtoernooi. UUU met alle middelen moest zien te verde digen. Na vijf uur spelen werd de partij na de 40e zet van zwart afgebroken. Kortsnoi dacht daarna twintig minuten diep na alvorens hij zijn 41e zet onder couvert afgaf. Na de twee rustige zonder incidenten verlopen ontmoetingen diende Kortsnoi gisteren zijn eerste protest in. Tijdens zijn overpeinzingen voor de couvertzet was het in de speelzaal een levendig komen en gaan. Het FIDE-reglement schrijft voor dat niemand in die periode de zaal mag verlaten of betreden. LEEUWARDEN (ANP). Na zes ron den van het toernooi om het Nederlands - schaakkampioenschap gaan Jan Timman en Kick Langeweg aan de kop. Beide spelers wonnen gisteren in Leeuwarden met zwart van respectievelijk Vogel en Carlier, terwijl Ree en Van der Wiel met - Van Wijgerden en Böhm het punt moes ten delen. Opvallend is de vijfde plaats van Van der Vliet. De Volmac-speler won van Van der Sterren en kwam daardoor op SVz punt, een punt achter beide koplo pers. Het aantrekkelijkste duel in de zesde ronde was ongetwijfeld de partij tussen Ree en Van Wijgerden. Ree kwam goed uit de opening en verkeerde in de veronder stelling dat hij met een combinatie de partij naar zijn hand kon zetten. Zijn 23e zet (Pd6) berustte echter op een taxatie- fout en Van Wijgerden won een stuk. Ree - besloot tot een wanhoopsoffensief, maar verloor zich in complicaties. De ingewik kelde schermutselingen brachten Van Wijgerden ook van zijn stuk. In gewonnen positie liet hij Ree via eeuwig schaak alsnog ontsnappen. Van der Vliet profiteerde handig van het tijdgebrek van Van der Sterren. De zwartspeler is een expert in het onecono misch verdelen van de speeltijd. Over de eerste twintig zetten verbruikte hij ruim twee uur. Voor de laatste twintig zetten had hij nog een kwartier bedenktijd over. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Van der Sterren de vlag moest strijken. De uitslagen uit de zesde ronde zijn: Ree-Van Wijgerden remise, Kuijpers-Ligterink remise, Scheeren-Van Dop 1-0, Van der Sterren-Van der Vliet 0-1, Böhm-Van der Wiel remise, Vogel- Timman 0-1, Carlier-Langeweg 0-1. De stand na zes ronden is: 1. en 2. Timman en Langeweg 4'/2 punt, 3. en 4. Ree en Van der Wiel 4, 5. Van der Vliet 3'/2, 6., 7- en 8. Kuijpers, Böhm en Scheeren 3, 9, 10. en 11. Van Wijgerden, Ligterink en Vogel 2'/2, 12. en 13. Van Dop en Van der Sterren 2, 14. Carlier 1 punt. - - Boileau moest zich vooralsnog tevreden jp|n v-stellen met een plaats op de reservelijst, IU L(jie plotseling echter speciale betekenis taca «i kreeg> toen Raoul Ramirez niet kwam s v.a opdagen. De Mexicaan zou zondag op het tilop «jd viiegtuig zijn gestapt met bestemming Eu- k>uw- 1 ropa om alsn°g een van de vele openge- -rep s vallen plaatsen in Rotterdam op te vullen. 02!H- i Ramirez heeft Nederland echter nooit be reikt, waardoor hij een boete riskeert van Ten hoogste 5000 dollar. Ton van Dalen: We hebben een voorzet lijgegeven" De vraag is echter of hem een dergelij ke straf ooit zal worden opgelegd. In (Van onze sportredactie) MANDELIEU-LA-NAPOULE. „Het is een schandaal. De Fransen hebben oog kleppen op. Ze zien alleen de fouten van anderen, maar niet die van hun landgeno ten. Ik heb sterk de indruk dat de Franse pers met de hetze die momenteel tegen Jan Raas aan de gang is, niets anders beoogt dan hem uit te schakelen voor Milaan-San Remo of een andere klassie ker. Men wil niets liever dan een schor sing van Raas”. lt W» J* l9.Öfc niemand met zekerheid te vertellen of Ramirez ooit wel heeft toegezegd naar Ahoy te zullen komen. Toernooidirecteur Peter Bonthuis: „De secretaris van de "’■'MIPTC, de overkoepelende tennisorgani satie, Doug Tkachuck, kan zich nog altijd niet herinneren of Ramirez ja of nee heeft gezegd. Tkachuck heeft gezegd dat hij de verantwoording voor de absentie van Ra mirez op zich zou nemen, maar wat heb- mkel sie ben wiJ daaraan?” 'S he isr Aangezien Ramirez als achtste was ge- jevin ;ni plaatst, kreeg zijn vervanger Boileau der- Jame vnhalve het voordeel van een beschermde iltwe w.positie. En dat terwijl hij op de wereld- s*“ ranglijst op een uiterst bescheiden 199e I- 0Z3r piaats staat. Zoals de zaken er vier weken geleden voorstonden, zou hij niet verder zijn gekomen dan een plaats tussen de toeschouwers. Toen was de laagstgeno- teerd staande deelnemer nog altijd 65e. Sindsdien moesten echter vele namen „worden geschrapt, waardoor Boileau uit de anonimiteit moest worden gehaald. De Belg heeft dat buitenkansje tot nu toe uitstekend uitgebuit. Hij versloeg gis termiddag de 37-jarige dubbelspelspecia- list Frew McMillan met 6-3, 2-6, 6-3, waar door Boileau zich in ieder geval al verze kerd weet van 5200 gulden. Vooral voor de Nederlander Michiel Schapers moet dat een hard gelag zijn. In de tweede ronde van het kwalificatietoernooi verloor hij namelijk ternauwernood met 6-3, 2-6, 4-6 van Boileau. Niet alleen bleef hij daar door met lege handen staan, maar boven dien moet hij waarschijnlijk nog honderd dollar boete betalen, omdat hij in Vlaar dingen met reclame op zijn shirt speelde.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21