Premier formeel benoemd Adviseur president Carter: regeringspartij Inbrekers stelen Statuut voor Voerstreek aanleiding zestien miljoen Taalstrijd in België dreigt te escaleren Geen verkoop Olympische postzegels VS Roemeen krijgt asiel in VS Actie personeel EG-parlement Leger Syrië nog niet uit Beiroet Carter herhaalt: Stemgedrag in V-raad onjuist Geen scheuring Zuidafrikaanse „Afghanistan” kan evenwicht wijzigen n el H Nieuwe documenten in schandaal rond diamanten Bokassa het Centraalafrikaans Keizerrijk. N Losgeld Tindemans twintig miljoen I te r Blokker Zonder Polonius Loos g|F WOENSDAG 3 1980 el os en 1 2 en ■I I ks op wil ?ns lire it id ie P- sn ie »i- n. in er en door Nico Scheepmaker Dg tid- mt- ge- ;ni- ier- ter eu- ste op (au lan (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De voormalige guerrillaleider Robert Moe gabe, die met zijn ZANU-PF-partij onlangs 57 van de 100 zetels in het parlement van Zimbabwe verwierf, heeft in zijn kabinet twee gematigde blanken benoemd. De samenstelling van het kabinet is gisteren bekendgemaakt. MAART BINNEN- EN BUITENLAND O* «j m Gematigde blanken MIAMI (AFP). Inbrekers in de Ame rikaanse stad Miami hebben zich in het afgelopen weekeinde meester gemaakt van 370 kilo goud en enkele duizenden ringen, kettingen en armbanden. In totaal bedroeg de buit een kleine zestien miljoen gulden. „Over de Voer wordt niet meer ge praat”, was de prompte reactie van Karei van Miert, leider van de Vlaamse Socialis tische Partij. Ook voorzitter Leo Tinde- mans van de Vlaamse christen-democra- ten en andere Vlaamse partijleiders we zen de Franstalige eis tot herziening van de taalregeling voor de Voer verontwaar digd van de hand. Een nieuwe frontale Vlaams-Waalse botsing zit nu in de lucht. Bij de Taalwet van 1963 werd de Voer streek met zijn ongeveer vierduizend in- (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. In België dreigt op nieuw een ernstige politieke kracht meting tussen Vlamingen en Fransta- ligen. Na de ernstige rellen van zon dag in de omstreden Voerstreek, eis ten de voorzitters van alle Franstali ge partijen gisteren herziening van het statuut voor dit gebied ten zuiden van Nederlands-Limburg, het jongste slagveld in de Vlaams-Waalse twis ten. Deze eis is voor de Vlamingen onaanvaardbaar. wordt”. De Russische pers publiceerde gisteren de eerste foto’s van Russische soldaten in Afghanistan. Daarbij werd vermeld, dat de Russische troepen door de Afghaanse bevolking met vreugde worden begroet. „Alle eerlijke Afghanen tonen hun vreugde en diepe dankbaar heid voor de Russische soldaten en uiten hun gevoelens in talrijke ontmoetingen met hen.” „Hoe kan men de ongeveinsde vreugde in de ogen van kleine kinderen op een Afghaanse school vergeten wan neer een Russische militaire eenheid te gast is, geschenken brengt, de gebouwen helpt verbeteren en amateurconcerten geeft”, aldus een artikel in de Russische pers over een bezoek van Russische sol daten aan een Afghaans dorp. „wandeling” van de 2000 Vlamingen, die zondag in de Voerstreken was georgani seerd door het Taal Aktie Komité (TAK),, een militante Vlaamse actiegroep. Alleen de Volksunie was met twee politici verte genwoordigd. Aan Franstalige kant waren meer poli tieke prominenten, onder wie voorzitter Antoinette Spaak van het Brusselse FDF, en politici van een Waalse regionale partij en een Waalse christen-democraat. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO-MOSKOU. De Rus sische invasie in Afghanistan kan leiden tot een offensieve situatie die de Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten bedreigt en de koers van de geschiedenis wijzigt. e- m et De twee neven, Jean-Fran§ois en Jae- >a- >e- je- >n- ;ti- Za- ns ig- er- sk- zij al- Ifs ten og. oe- dat ter ige (ta nd de is zal >r- jn. lo- 10- A- >n- ler n. ers am zan tad ür- log l te ?en ers ap- de de ld. ?ns I ials &rk De- sie- dat ge ar de ie- n- ?r- n- en >r- ar ar S) R- in □u >r- o- u- ie- ie te sn k- >k 'lg er Dit zei president Carters adviseur voor Veiligheidszaken Brzezinski giste ren op een bijeenkomst in Chicago. Het Russische optreden opent volgens Brze zinski de mogelijkheid van een funda mentele wijziging in het machtseven wicht. Volgens de Afghaanse guerrillaorga- nisatie Islamitisch Front zijn de afgelo pen twee dagen meer dan honderd Rus sen omgekomen bij zware strijd met islamitische vrijheidsstrijders in de Oos- tafghaanse provincie Paktia. Over eigen verhezen wilde de guerrillaorganisatie niets zeggen. Overigens meldt de Pravda, het blad van de Russische communistische par tij, dat de situatie in de Afghaanse hoofdstad Kaboel „iedere dag normaler WASHINGTON (Reuter). De Ver enigde Staten hebben politiek asiel ver leend aan de Roemeense diplomaat Horo- dinca, zijn vrouw en hun kind. Functiona rissen van het ministerie van Buitenland se Zaken deelden mee dat de diplomaat om asiel had verzocht op 24 februari, nadat hem was gevraagd naar Roemenië terug te keren. De functionarissen ontkenden dat zijn vrouw en zoon door de Amerikaanse auto riteiten zijn ontvoerd toen de diplomaat te kennen had gegeven in de VS te willen blijven. Het Roemeense ministerie van Buiten landse Zaken had, volgens Roemeense persberichten, laten weten dat Ameri kaanse ambtenaren mevrouw Horodinca belet hadden aan boord te gaan van een vliegtuig met bestemming Roemenië. Zij hadden haar en haar zoon naar een hospi taal gebracht, aldus deze persberichten. un- rer- uis sta- nd- ver PARIJS (DPA). Het Franse satiri sche weekblad Le Canard Enchainé (De Geketende Eend) publiceert in de editie van deze week documenten waarmee men onder meer wil aantonen dat twee neven van president Giscard d’Estaing, die hoge overheidsfuncties bekleden, diamanten hebben gekregen van de vorig jaar afge zette dictator Bokassa van wat toen heette Overigens heeft de aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie, zich giste ren uitgesproken tegen deelneming van Britse sportlieden aan de Olympische Zomerspelen in Moskou. Hij zei dat de Russische inval in Afghanistan hem „ziek” had gemaakt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De verkoop van postzegels met als thema de Olympi sche Zomerspelen in Moskou, is in de VS opgeschort. Ook andere produkten zoals posters die verband houden met de Spelen, zullen op postkantoren niet worden verkocht. Dit heeft de direc- teur-generaal van de Amerikaanse posterijen, William F. Bolger, gisteren meegedeeld. De maatregel hangt sa men met president Carters oproep tot een boycot van de Spelen vanwege de Russische inval in Afghanistan. Jan Blokker had gisteren in De Volks krant een aardige column gewijd aan de tweedaagse staking van het gesubsidieer- de toneel, dat daarmee protesteerde tegen het gelijkblijven van de subsidies, waar door, bij alle gestegen prijzen, enkele to neelgroepen gevaar lopen te verdwijnen, en andere groepen hun activiteiten zullen moeten verminderen. Jan Blokker schilderde ons het beeld van de „bedrukte stemming in de anders zo gezellige huiskamer van de Gardenier- tjes”. Voor het tuinhek stond een woeden de menigte, die riep: „We eisen toneel”, en „Theater nu, theater nu!” De echtgenoot van de minister van CRM gluurde door de gordijnspleet, huiverde en dacht: „Je kunt een volk alles afnemen, maar niet zijn kunst”. ques Giscard d’Estaing hebben een proces wegens laster aangespannen tegen het weekblad. Le Canard meldt verder dat de eerstgenoemde neef het Centraalafri kaans staatsburgerschap heeft gekregen van Bokassa en dat de keizer zelf het Franse staatsburgerschap bezat. Om dit te bewijzen publiceert het blad eveneens een aantal documenten. De Voerstreek likte gisteren de wonden die bij het geweld van zondag zijn toege bracht. De vijftien autowrakken (vooral de voertuigen van journalisten en politici moesten het ontgelden) werden wegge sleept. Het verbod tot samenscholing van meer dan vijf personen werd streng nage leefd. Morgen legt de minister van Binnen landse Zaken, de Waalse christen-demo craat Gramme, in de Kamer van Afge vaardigden uit waarom de rijkswacht zondag weinig effectief ingreep. Er zijn al zeven interpellaties aangekondigd, zodat dit Kamerdebat een nieuw hoogtepunt wordt in de Vlaams-Waalse confrontatie. STRAATSBURG (ANP). Het perso neel van het Europees parlement heeft gisteren aangekondigd met ingang van 1 juli geen dienstreizen meer te maken, om dat het bestuur van het parlement vanaf die datum alle vergaderperioden in Straatsburg wil houden. Het personeel is hiertegen omdat men gevestigd is in Luxemburg. Tijdens een protestvergadering gistermiddag stelde men vast dat alle rechten die men in 1965 kreeg met betrekking tot de plaats van tewerkstelling door het parlementsbesluit „volledig zijn uitgehold”. Men eist een vaste plaats voor parlement en personeel en onmiddellijk overleg tussen het perso neelscomité en het parlementsbestuur. BEIROET (Reuter). De Syrische vre destroepen in Libanon hebben hun ver trek uit de hoofdstad Beiroet uitgesteld. Met dit uitstel wil men de Libanese rege ring de tijd geven overeenstemming te bereiken met Palestijnse guerrillastrij ders en linkse politici in Libanon. Beide groeperingen verwerpen de ver vanging van de Syrische militairen door eenheden van het Libanese leger. Palestij- nen en de linkse politici vinden dat het Libanese leger niet tegen deze zaak is Opgewassen. NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse president Carter heeft verklaard dat de Verenigde Staten niet de fout zul len herhalen die zij hebben gemaakt toen zij op zaterdag 1 maart in de Veiligheids raad stemden vóór een anti-Israel-resolu- tie. In deze resulotie werd de ontruiming geëist van de Israëlische nederzettingen in bezet arabisch gebied en door de raad unaniem aangenomen. Tijdens een bijeenkomst in New York zei Carter gisteren wel, dat de bouw van nederzettingen in bezet arabisch gebied een obstakel op de weg naar vrede is. De president herhaalde zijn bezwaren tegen een onafhankelijke Palestijnse staat. Op een persconferentie heeft burge meester Koch van New York gezegd dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een anti-Israelische politiek voert. Koch waarschuwde Carter het de partement van minister Vance beter in toom te houden, anders zou Carters her verkiezing in november wel eens ernstig in gevaar kunnen komen. De burgemeester is een van Carters belangrijkste joods-Amerikaanse sympa thisanten. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft Koch gevraagd bewijzen voor zijn stelling aan te dragen. schrijft. Ze wezen daarbij op het optreden van de leden van de Vlaamse Militanten Orde (VMO) en andere semi-fascistische Vlaamse organisaties, zondag in de Voer streek. Over de „knokploeg” van José Happart, leider van de Action Fouronnaise in de Voerstreek, werd overigens met geen woord gerept. De rijkswacht moet voor taan ook „gemengd” (Vlaams-Waals) zijn samengesteld, aldus een andere eis aan Martens. Aan Vlaamse kant bestaat nu bezorgd heid over de felle reacties van de Fransta lige politici en vakbondsleiders na de inci denten in de Voerstreek, die voor ruim vier ton schade tot gevolg hadden. Vooral de inmenging van de leider van de socia listische vakbond in Luik, Robert Gillon, die opriep tot steun aan de Waalse inwo ners van Voeren, roept vraagtekens op. De Luikse vakbondsleiders hebben in de recente geschiedenis van België al va ker een sleutelrol gespeeld, zoals in de fameuze koningskwestie, die leidde tot troonsafstand door Leopold III. De grote Vlaamse partijen, de CVP en de SP hebben zich gedistantieerd van de Je kimt je bovendien afvragen of het wijs is te gaan staken, als je jezelf toch al niet op eigen kracht kunt handhaven. Een grote mond van een verliezer maakt mee stal weinig indruk. En toch.Toch heb ben de gesubsidieerde toneelgezelschap pen gelijk als zij protesteren. Toneel is geen levensvoorwaarde, zoals brood, maar de mens leeft niet bij brood alleen, hij wil ook wel enig beleg op dat brood. Voor veel mensen geeft toneel wat kleur aan hun leven, zoals vruchtenhagel (in mijn diensttijd „feestverlichting” gehe ten) kleur geeft aan de boterham. Ik noem expres vruchtenhagel en niet zalm, omdat toneel niet zo excessief luxueus is dat je het als overbodige luxe kunt wegwuiven. Je kunt het toneel beter vergelijken met de haring. Er is een tijd geweest (ik spreek nu van enige eeuwen geleden), dat de Nederlanders, ook en zelfs juist de aller armsten, elke dag brood en haring aten. Haring was een goedkoop volksvoedsel. Later is, door overbevissing, een tekort aan haring ontstaan en nu is de haring zo duur geworden dat de naam „zeebanket” eindelijk de juiste naam op de juiste plaats is geworden. Met het toneel is iets dergelijks aan de hand. Ouderwetse stukken, zoals Willem Shakespeare die schreef, met twintig ac teurs en actrices en nog een stoet figuran ten (ik doel nu even op Hamlet), kunnen alleen nog maar met subsidies gespeeld worden en worden al helemaal niet meer geschreven. Hebt u laatst op de televisie dat stuk met Mary Dresselhuys en Guus Hermus gezien? Goed stuk, goed ge speeld. Maar wel helemaal naar het onge subsidieerde toneel toegeschreven, met die mini-bezetting van twee acteurs, die toch in een bejaardentehuis woonden met, in werkelijkheid, een stoet figuranten om zich heen. Ik bedacht toen nog, hoe de toneelschrijvers zich er het hoofd over moeten breken hoe zij het aantal spelers tot het alleruiterste minimum kunnen re duceren, en stuitte toen op de methode die in de Showbizzquiz van de TROS werd toegepast. Ik doel nu niet op „meneer Pieter van Vollenhoven” (zoals Ron Brandsteder de pianist met diep ontzag omschreef), want weliswaar zat die een tijdje in een doos te kwekken, maar hij kwam er tenslotte toch weer uit ook. Nee, ik denk aan André van Duin, die zoge naamd aanwezig was in zijn commenta- torshokje, maar helaas aan ons oog ont trokken bleef doordat de deur klemde, waardoor we hem alleen maar hoorden. Zogenaamd natuurlijk. Ron Brandsteder voerde een dialoog met een bandopname. Welnu, zoiets moet mevrouw Gardeniers ook voor ogen hebben gestaan toen zij het toneel in feite kortwiekte. Dan spelen jul lie Hamlet maar zonder Polonius, moet zij gedacht hebben. Die staat in zijn belang rijkste scène toch onzichtbaar achter het gordijn, Rosencrantz kan dan wel even „What, ho! help, help, help!” roepen en in de scènes daarvóór, waarin je Polonius doorgaans wèl pleegt te zien, kan hij zoge naamd vanuit een draagstoel spreken, met de gordijntjes dicht en een bandre corder aan!Want wat hamer, is een Polonius MINDER dan een André van Duin?!? (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Een van de twee mannen die gisteren in het Belgische Hekelgem zijn gearresteerd op ver denking van een poging oud-premier Tindemans te ontvoeren, heeft een bekentenis afgelegd. Ze wilden een losgeld eisen van twintig miljoen gulden. De twee, de 37-jarige Jean Buts en de 41-jarige Edmond Douxfils, had den Tindemans gekozen, omdat hij partijleider is van de Vlaamse chris tendemocratische CVP. Deze partij was in hun ogen het best in staat het losgeld op te brengen. De mannen werden al geruime tijd door de politie in de gaten gehouden, nadat men was getipt over de mogelijkheid dat zij Tindemans of de huidige premier Martens, ook lid van de CVP, zouden willen ontvoeren. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD. In Zuid-Afrika is giste ren een scheuring binnen de regerende Nasionale Party voorkomen. Na een bij eenkomst van het kabinet, dat het conflict tussen premier Botha en minister Treur- nicht van Statistieken en Toerisme be sprak, riep Treumicht de partijleden op, dé eenheid te bewaren en zich te houden aan wat de regering zegt. Volgens politie- •ké kringen volgde deze oproep na zware druk van de kant van Botha. Het conflict tussen Botha en Treumicht spitste zich toe toen Treumicht tegen de zin van de premier steun gaf aan de eis van conservatieve sportfunctionarissen, de voorgenomen rugbywedstrijden tussen blanke en niet-blanke leerlingen op scho len af te gelasten. Treumicht ging hier mee in tegen de politieke koers op sport gebied van de Nasionale Party, die in houdt dat sportorganisaties zelf mogen uitmaken met wie ze willen spelen. Deze lijn is in overeenstemming met Botha’s plannen, de Zuidafrikaanse rassenwetten wat te versoepelen en de zogeheten kleine apartheid op te heffen. woners die plat Diets praten, ingedeeld bij Vlaanderen. Er kwamen echter wel facili teiten voor Franssprekenden, die vervol gens langzaam in de meerderheid kwa men, omdat het gebied economisch volle dig op Luik is aangewezen. De taalgrens is echter „heilig”, niet al leen aan Vlaamse, maar vooral ook aan Waalse kant. De eis tot herziening van het Voer-statuut is voor de Vlamingen dus nu een provocatie. André Cools, de leider van de Franstali ge socialisten die de eis op tafel legde, bleef vaag over de inhoud van het nieuwe statuut dat wordt gewenst. Het moet de veiligheid van alle inwoners van de Voer garanderen, zei hij. De reactie van Tindemans: „Als we tel kens weer moeten gaan discussiëren over wat in de wet is vastgelegd, wordt het nooit vrede in dit land”. En Van Miert: „Dit is dynamiet steken in een situatie die al explosief is”. Ook de Vlaamse opposi tiepartijen reageerden fel afwijzend. De voorzitters van de Franstalige partij en gisten gisteren van premier Wilfried Mariens dat alle privé-milities worden vorhndon zoals een wet uit 1934 voor- Het betreft David Smith, die minister van Handel en Industrie wordt en Dennis Norman, die de ministerspost van Land bouw gaat bekleden. Van Smith is bekend dat hij dikwijls botste met de voormalige blanke premier Ian Smith. David Norman is voorzitter van de organisatie van blan ke boeren. De benoeming van de laatste is er op gericht de angst onder blanke boeren weg te nemen dat Moegabe zal overgaan tot het in beslag nemen van hun bezittingen, aldus waarnemers. Vier posten zijn toebedeeld aan de ZA- PU-partij van Joshua Nkomo, die met Moegabe de guerrillastrijd tegen het blan ke bewind heeft gevoerd. Nkomo is minis ter van Binnenlandse Zaken geworden en daarèoor tevens chef van de politie. De ZANU-partij heeft 20 zetels in het parle ment. Moegabe zelf is behalve premier, ook minister van Defensie. De enige vrouwe lijke minister is Terai Ropa Nhongo, de echtgenote van een voormalige guerrilla commandant. Zij heeft de post van Jeugd, Sport en Recreatie gekregen. Het kabinet telt 23 leden, waarvan er nog een moet worden benoemd. De nieuwe premier bezocht gisteren de Britse gouverneur Soames. Lord Soames benoemde, zoals een Britse woordvoerder zei, „Moegabe formeel tot eerste-minister van Zimbabwe”. Naar verwachting treedt Soames later deze maand, of begin april, geheel terug. Jy8 j Zes ingepakte straaljagers van het type T-37 werden gisteren in de VS overgebracht van de luchtmachtbasis van Sacramento naar de haven van Oakland. De toestel len worden ver scheept naar Pakis tan, dat vóór de Russische invasie in het buurland Afgha nistan contract voor de huur van deze vliegtuigen sloot met de VS. Natuurlijk is het waar dat de toneellief hebbers niet met de heilige verontwaardi ging van andersoortige actievoerders naar het huis van Til Gardeniers zijn getrokken om te protesteren tegen haar subsidiebeleid en om hun gram te halen over die twee toneelloze avonden. Zo’n staking is hoe dan ook een loos gebaar. Niemand gaat elke avond naar het toneel, dus als je maandag of dinsdag niet kon, wegens de staking, dan kon je altijd nog op woensdag of donderdag gaan. En als je zo verslaafd bent aan toneel dat je er geen avond buiten kunt („Toneel moet, elke dag”), dan kon je altijd nog naar het ongesubsidieerde toneel gaan, want dat staakte niet mee. in kabinet-Moegabe Lord Soames doet premier Robert Moegabe uitgeleide, nadat laatstgenoemde de lijst met namen van de ministers in zijn nieuwe kabinet aan de gouverneur gepresenteerd had trijfel Q

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3