Vrije beroepen dit tegen werkgever jaar op de minlijn Eerst gesprek met VN-commissie Nederlander bedacht Pais weigert coup in Paramaribo uitvoering van Philips SIB-motie Stroomverbruik huishoudens steeg met 6% Midden-Oosten Geen onderzoek naar munitie politiekorpsen VS: voorlopig geen stappen tegen Iran Voorlopig geen EG-initiatief Bonden tegen CAO-voorstel Ex-sjah in ziekenhuis DamiatePers Tanker ontploft: 35 man vermist Carter-Reagan grote winaars van illegalen” „Harder optreden Brief minister aan rechters: Van Aardenne in brief aan Kamer: Actie sergeanten doorkruisten plan IJmuider Courant Kamervragen na ongeluk F-16 FNV-bond steunt bezetting van café-restaurant VNO roept bonden op tot gesprek Bisschoppen in commissies van onderzoek benoemd Ambtenarenbonden vormen federatie ■■■■■■■■■■■I Vs 5 na I WOENSDAG 1 2 MAART BINNEN- EN BUITENLAND 19 80 W Hi Minister Van der Klaauw: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Ruiter van Justitie zal er bij de rechters in ons land op aandringen strenger op te treden tegen werkgevers die illegale buitenlanders in dienst hebben. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 I op 7 april, tweede paasdag, hebben 155,00 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De koopkracht van de beoefenaars van vrije beroe pen zal dit jaar dalen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEHERAN. De VS zullen voorlopig geen concrete nieu we stappen ondernemen tegen Iran, nu de VN-sommissie zonder duidelijke resultaten haar werk in Teheran heeft opgeschort en is teruggekeerd naar New York. Dit zei de minister gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de zoge noemde 1-novemberwet, de maatregel die sinds eind vorig jaar van kracht is en die (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. Paus Johannes Paulus II heeft de leden benoemd voor de com missies van bisschoppen die de theologi sche hogescholen en de pastorale taak van de leek in de kerk in Nederland zullen gaan onderzoeken. Op de bijzondere sy node van de Nederlandse bisschoppen werd tot instelling van deze commissies besloten. In de eerste commissie die een onder zoek zal doen over de theologische hoge scholen, de convicten en Rolduc, zijn mgr. Ernst, mgr. Gijsen en mgr. Möller be noemd. Van deze commissie zal mgr. Ernst voorzitter zijn. Een tweede commissie zal onderzoeken welke concrete vormen gevonden kunnen worden voor de pastorale taak van de leek in de kerk. En dan in het bijzonder de taak van de pastorale werk(st)ers. Voor deze commissqe zijn mgr. Bluyssen, mgr. Si- monis en mgr Zwartkruis benoemd. Mgr. Bluyssen zal het voorzitterschap voeren. zen voor het nieuwe vuistvuurwapen van de politie. Volgens de ministers De Ruiter van Jus titie en Wiegel van Binnenlandse Zaken zal een nader onderzoek vooralsnog wei nig perspectief kunnen bieden. De bewindslieden zeggen „grote aarze ling” te hebben over het invoeren van de zogenoemde stopkogel bij de politie. Het gebruik van de nu gehanteerde volmantel- munitie zal zeker voorlopig worden voort gezet. Dit schrijft minister Van Ardenne van Economische Zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Door koppeling van de norminkomens voor de vrije beroepen aan de salarisschalen van de ambtena ren wil Van Aardenne een beleid voeren dat overeenstemt met het algehele loon- bleid van de regering. Voor dit jaar heeft dat tot gevolg, dat de vrije beroepen, evenals de middelbare en hogere ambte naren terechtkomen op de reële minlijn. De koopkracht van de vrije beroepen gaat voorts achteruit door verscherpte afbouw van de zogeheten positieve rest- posten, dat wil zeggen het bedrag dat een vrije-beroepsbeoefenaar meer ver dient dan een ambtenaar in een verge lijkbare functie. Daarbij wordt overi gens wel rekening gehouden met het feit dat beoefenaars van vrije beroepen pen sioenen en sociale verzekeringen voor eigen rekening moeten nemen. weigerde commentaar op deze mededelin gen van NBC. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur ERMELO. De plannen voor een doorkruist. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van pre het Ti veq van toe! uits ‘schi hou grot nen D bou Gro den en B rem 26 i VOO nigi tra< op brei den b h K b la j« in e< w t€ D la u v: s< ai n d Zi la sl k Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 DEN HAAG (ANP). Het kabinet gaat niet in op een verzoek van de PvdA een nieuw onderzoek in te stellen naar de vraag welke munitie moet worden geko- DEN HAAG (ANP). De Nederlandse huishoudens verbruikten in het afgelopen jaar zes procent meer stroom dan in het jaar ervoor. Bij de industrie ging het ver bruik 3,2 procent omhoog en bij het spoor- en treinvervoer 2,7 procent. Alleen bij de openbare verlichting viel een daling waar te nemen; een half procent. Gemiddeld is het elektriciteitsverbruik in Nederland toegenomen met 4,2 procent in het afgelopen jaar. Een en ander is meegedeeld door de Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN). (Van onze redactie buitenland) MADRID. Voor de kust van de West- afrikaanse staat Mauretanië is gisteren de ruim 122.000 ton metende Spaanse olie tanker Marie Alejandra gezonken na een explosie, vermoedelijk veroorzaakt door opeenhoping van gassen in een van de lege ruimen. Slechts zeven van de 42 opvarenden zijn na de ramp gered. Gevreesd wordt dat de anderen om het leven zijn gekomen. Het drie jaar oude schip was op weg van de Canarische Eilanden via de zuidkust van Afrika naar de Perzische Golf. CAIRO (UPI/DPA/AP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren tijdens een bezoek van een dag aan de Egyptische hoofdstad Cairo, gezegd dat de Europese Gemeenschap geen initiatief zal nemen in het conflict tussen Israel en de arabische landen voor dat op 26 mei de onderhandelingen over autonomie voor de Palestijnen tussen Is rael, Egypte en de VS zijn afgerond. Dan zal de EG bekijken of er vorderin gen zijn gemaakt, aldus Van der Klaauw. Hij ontkende dat er meningsverschillen over deze kwestie tussen de negen lidsta ten zijn. Verder zei hij, dat het conflict in het Midden-Oosten slechts kan worden opgelost op basis van zelfbeschikkings recht voor de Palestijnen. Intussen leggen de ministers uit de sociaal-economische driehoek vanmid dag de laatste hand aan de invulling van de loonmaatregel, die vanavond of mor gen aan de Tweede Kamer wordt voor gelegd. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt het kabinet de koopkracht voor inkomens tot ruim boven het minimum loon te kunnen handhaven. De prijscom pensatie per 1 juli zal daartoe gedeelte lijk worden vervangen door belasting verlaging, terwijl de rest mogelijk in een voor iedereen gelijk bedrag wordt uit- gkeerd. De ministers lijken het erover eens te zijn dat inkomens tot iets onder modaal (ƒ32.500 bruto) in koopkracht niet achteruit hoeven te gaan. Het moda le inkomen zou er ongeveer een procent op achteruit gaan. Zie ook pagina economie. .y Grote belangstelling van pers, radio en televisie gisteren bij de tussenstop van de VN- commissie in Zurich. De commissieleden zijn intussen aangekomen in New York, waar zij een gesprek zullen hebben met VN-secretaris-generaal Waldheim. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De Amerikaanse regering wil eerst de leden van de commissie horen over hun bevindingen. „De situatie vereist een zorg vuldige afwachtende houding”, aldus woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Zoals bekend schortte de commissie haar werkzaamheden op nadat de Iraanse autoriteiten weigerden de commissie toe te laten tot de gegijzelden in de Ameri kaanse ambassade in Teheran. Hodding Carter zei gisteren, dat militai re actie, zoals bijvoorbeeld een blokkade van de Iraanse havens, op het moment niet wordt overwogen en dat nog niet alle vreedzame middelen om een einde te ma ken aan de crisis zijn uitgeput. Doel van de Amerikaanse regering blijft de gegij zelden gezond en wel vrij te krijgen, aldus Carter. De voorzitter van de VN-commissie, Mo hammed Bedjaoei, verklaarde gisteren na aankomst in New York ervan overtuigd te zijn dat de gegijzelden, die al 130 dagen worden vastgehouden, in goede gezond heid verkeren, ook al hebben de commis sieleden dat niet met eigen ogen kunnen vaststellen. Hij zei, evenals secretaris-ge- neraal Waldheim van de VN, dat het werk van de commissie voorlopig wel gestrand is, maar daarmee nog niet is mislukt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance zei gisteren niet veel hoop te hebben dat op korte termijn voor uitgang wordt geboekt. President Bani-Sadr. van Iran verklaar de gisteren in een interview met het Fran se dagblad Le Monde de houding van de ambassadebezetters te betreuren. „Het vasthouden van de gegijzelden is niet een manier om het imperialisme te bestrij den”, aldus Bani-Sadr. De vrijlating van de gegijzelden, waarover het Iraanse par lement nu een besluit moet nemen, kan volgens hem pas op zijn vroegst half mei plaatsvinden. Eerst moet het parlement worden gekozen, en vervolgens moet het de dossiers over de zaak nog doornemen. Het Amerikaanse televisiestation NBC meldde gisteren dat de VS in januari van dit jaar meer olie uit Iran hebben inge voerd dan in januari vorig jaar, ondanks president Carters verbod op import van Iraanse olie en de verklaring van Teheran dat geen olie meer wordt uitgevoerd naar de VS. Volgens het televisiestation blijkt uit nog niet gepubliceerde cijfers van het Amerikaanse ministerie van Handel dat de VS in januari dit jaar 7,3 miljoen vaten (van 159 liter) Iraanse olie hebben inge voerd, tegen 5,8 miljoen vaten in januari vorig jaar. Het Amerikaanse ministerie (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. De bezetting van het café-restaurant Schimmelpen- ninck in Eindhoven, die maandag avond begon, duurt nog steeds voort. De 25 werknemers van het restau rant zijn tot actie overgegaan omdat ze al zes weken geen loon hebben ontvangen en sinds juni vorig jaar geen zondagstoeslag. Het bedrijf is wel open voor klanten. De actie heeft de steun van de Voedingsbond FNV. De directeur van het restaurant zou ook ziekte-uitkeringen in eigen zak hebben gestoken. Voorzitter Cees Schelling van de Voedingsbond FNV heeft verklaard dat zijn bond tot het uiterste wil gaan om de werkgelegenheid bij het be drijf te behouden en de arbeidsvoor waarden voor de werknemers te nor maliseren. Officier van justitie mr. R. Peijnen- burg heeft verklaard niet te zullen meewerken aan ontruiming van het bezette restaurant. Er zijn volgens hem privaatrechtelijke mogelijkhe den om de zaak tot een oplossing te brengen. Ingrijpen door de politie is volgens hem niet op zijn plaats. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De afgezette sjah van Iran zal nog vandaag in een Panamees ziekenhuis worden opge nomen en waarschijnlijk in het week einde worden geopereerd aan zijn milt. Dit is vandaag vernomen in we lingelichte kringen in Washington. De Amerikaanse autoriteiten hebben de sjah laten weten, dat ze hem liever niet als patiënt willen hebben in een Amerikaans ziekenhuis of in het mili taire hospitaal van de VS in de Pa- nama-kanaalzone. In oktober vorig jaar onderging de sjah een operatie in een New Yorks ziekenhuis. Kort daarop werd de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet en de uitlevering van de sjah geëist. ATLANTA (UPI/Reuter). Presi dent Carter bij de Democraten en Ronald Reagan bij de Republikeinen blijken in de voorverkiezingen van gisteren in Florida, Georgia en Ala bama heer en meester te zijn. Edward Kennedy bij de Democraten en George Bush bij de Republikeinen liggen ver achter. In de drie staten stonden 208 democratische en 114 republikeinse stem men van kiesmannen op het spel. Nadat in Georgia 99 procent van de stemmen was geteld leidt bij de Democra ten president Carter met 88 procent. Sena tor Kennedy heeft 9 procent. Bij de repu blikeinen heeft Reagan 73 procent tegen Bush 13 procent. In Florida was bij 91 procent van de getelde stemmen de stand: Carter 61 en Kennedy 23 procent. Reagan leidde met 57 procent, Bush kreeg 30 procent. In Alabama haalde Carter 93 procent van de stemmen geteld, met 82 procent. Kennedy kreeg 13 procent. Reagan pakte 69 procent en Bush 26 procent. AMSTERDAM (ANP). De ambtena renbonden ABVA en KABO hebben zich vandaag in Amsterdam aaneengesloten tot de Federatie ABVA-KABO. Bij de fe deratie zijn meer dan een kwart miljoen ambtenaren georganiseerd. Voorzitter wordt J. Dutman van de ABVA. Op 1 oktober volgt aansluiting bij de centrale van overheidspersoneel ACOP. Daarvan was tot dusver, naast vier andere centra les alleen de ABVA lid. In de statuten van de federatie staat dat het samengaan in deze vorm een gevolg is van de uitdrukkelijke wens van beide bonden hun krachten zodanig te bunde len, dat in goed overleg en door zeer nauwe samenwerking de belangen van hun beider leden optimaal kunnen wor den behartigd. het in dienst hebben van buitenlanders die illegaal in Nederland verblijven, straf baar stelt. In dit debat bleek dat zowel de regering als de beide regeringspartijen CDA en WD onverkort aan deze wet willen vasthouden. De PvdA had om ver soepeling van de wetgevinggevraagd. De Kamer reageerde ontstemd toen de minister meedeelde, dat de rechters aan de werkgevers per illegale werknemer boetes van niet meer dan 150 gulden op legden, terwijl in de wet een boete van 750 is bedoeld. Scholten beloofde dan ook de rechters „gerichter voor te lichten over de wet”. De minister deelde verder mee, dat tot nu toe slechts dertig bekeuringen zijn opgelegd voor het in dienst hebben van illegalen. Hij zei te menen dat dit lage aantal veroorzaakt werd doordat veel werkgevers zich al van hun illegale werk nemers hebben ontdaan, voordat de wet op 1 november vorig jaar van kracht werd. Razzia-achtige opsporingsacties worden volgens De Ruiter vermeden. Minister Albeda van Sociale Zaken wil evenals CDA en WD dat onverkort aan de 1 november-wet wordt vastgehouden. Er mag volgens hem geen regularisatie van illegalen komen, zoals de PvdA dat wil. Dat zou het beleid ongeloofwaardig maken, aldus de bewindsman. Albeda kan zich wel vinden in een motie van D’66 en WD om werving van nieuwe buitenland se werknemers zoveel mogelijk uit te slui ten. Albeda is het met de meerderheid van de Kamer eens dat gezinnen van buiten landse werknemers een betere kans op een vestigingsvergunning moeten krijgen. Staatssecretaris Haars van Justitie zeg de de Kamer gisteren toe zonodig illegale buitenlanders te willen helpen met het verkrijgen van achterstallig loon. Ook is zij bereid advertenties in buitenlandse kranten te plaatsen, waarin de betekenis van de 1 november-wet wordt uitgelegd. Volgens adjudant Fred Ormskerk uit Ermelo had hij, met behulp van Surina mers en Nederlanders in Suriname en i Nederland, een scenario opgesteld om de macht in Suriname over te nemen uit onvrede met de politiek van de nu afgezet- I te premier Arron. De 56-jarige Ormskerk is tot begin vorig jaar een van de twee instructeurs geweest in het Surinaamse leger, zowel voor als na de onafhankelijk heid. Verschillende sergeanten die nu deel uitmaken van de Nationale Militaire Raad heeft Ormskerk onder zijn hoede gehad. Ormskerk zegt desgevraagd ruim een jaar geleden de eerste contacten te heb ben gelegd om een basis te leggen voor een snelle coup. In Suriname had hij naar eigen zeggen de beschikking over een vas te kern van zestien ingewijden. Hij zou verder kunnen rekenen op de actieve inzet van tweehonderd, door hem opgeleide, militairen. Ook verwachtte hij steun van uit Nederland, met name van hier wonen de Surinamers en van militairen uit het voormalige Nederlandse leger in Surina me, de TRIS. Ormskerk zegt het niet uit te sluiten dat een kopie van zijn staatsgreep- scenario in handen is gekomen van de opstandige onderofficieren die op 25 fe bruari de macht overnamen. Volgens de adjudant is die coup gedeeltelijk verlopen zoals in zijn draaiboek was vermeld. In een vraaggesprek onlangs zei luitenant Van Rey, lid van de Nationale Militaire Raad van Suriname, dat Ormskerk een van de mensen is geweest „die veel in vloed op ons hebben gehad”. Ormskerk heeft gezegd dat zeker twee mensen van de Militaire Raad op de hoogte waren van zijn voornemens op 7 april een machts greep te plegen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Pais van On derwijs heeft gisteren geweigerd een uit spraak van een Kamermeerderheid uit te voeren over de taken van de Stuurgroep Innovatie Basisonderwijs (SIB). Het CDA- Kamerlid Deetman had daaromtrent een motie ingediend. Deze werd gesteund door CDA, PvdA, SGP, PPR, CPN. DS’70 en GPV. De SIB moet de samensmelting van het kleuter- en lager onderwijs begeleiden. De minister heeft de stuurgroep de taak gege ven hem te adviseren, het overleg tussen onderwijsorganisaties te verzorgen en bij de uitvoering van de vernieuwing te hel pen. Met deze combinatie van taken kan de Kamermeerderheid zich niet vereni gen. Sinds enige jaren geldt een strikte scheiding van taken in de onderwijswe reld, zo wordt gesteld. Deetman meent dat Pais gedwongen zal worden op zijn besluit terug te komen. De katholieke organisaties hebben laten we ten dat zij niet in de SIB zullen meedoen en bij andere organisaties bestaat grote terughoudendheid, aldus Deetman. De minister beroept zich er op dat zijn plan een meerderheid heeft gekregen in het centraal onderwijsoverleg. Het Kamerlid neemt de minister zijn standpunt erg kwalijk en heeft laten we ten dat hij er niet in zal berusten. Naar verluidt kan ook staatssecretaris Hennes van Onderwijs zich niet met de opzet van de minister verenigen. DEN HAAG (ANP). Het PvdA-Ka- merlid Van den Bergh heeft minister Scholten van Defensie gevraagd om in lichtingen over het neerstorten van een F-16 straaljager afgelopen maandag bo ven het IJsselmeer, waarbij de piloot om het leven kwam. In een aantal schriftelijke vragen infor meert Van den Bergh verder naar de aard van de problemen met de motor van dit type straaljager, die zich in Nederland en Vs hebben voorgedaan. De Amerikaanse luchtmacht zou vervanging van de motor overwegen, nadat de straaljager onbe stuurbaar geworden was na gebruik van het Gatling-boordkanon. Van den Bergh wil van de minister weten of overwogen moet worden de Nederlandse F-16 toestel len aan de grond te houden zolang de problemen niet zijn opgelost. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) wil zo snel mogelijk met de bonden onderhandelen in de bedrijfstakken en ondernemingen. „Staakt uw wild geraas, dat alleen maar nog meer schade kan aanrichten, en wees realistisch”, aldus richtte Van Veen zich gisteren op een persconferentie tot de FNV. De bedrijven moeten zo snel moge-, lijk weten waar zij voor dit jaar aan toé zijn wat betreft de arbeidskosten en ar beidsvoorwaarden, zo voegde hij daaraan toe. „Voorwaarde voor het gesprek is wel dat tijdens de onderhandelingen geen ac ties worden gevoerd”, aldus Van Veen. Hij zei geschokt en verrast te zijn door de uitspraak van de rechter dat de FNV door mag gaan met acties in de bedrijven tegen het loonbeleid van de regering. BUREAU: Redactie en administratie. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 ,tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) militaire staatsgreep van 25 februari in Suriname zou machtsovername (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Philips heeft tijdens het eerste gesprek over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst (CAO) voor dit jaar, aan de vakbonden een aantal voor stellen overhandigd dat voor hen onaan vaardbaar is. Met name de beperking van het WAO- inkomen tot 80 procent, wat inhoudt dat bepaalde bestaande aanvullingen op dat inkomen zullen vervallen, is bij alle werk nemersvertegenwoordigers op verzet gestuit. Voorts wil de onderneming dit jaar geen compensatie meer geven voor stijgende energieprijzen. Ook wil Philips een nieuw pensioenbeleid ontwikkelen. Een dergelij ke beleid zal zeker niet zijn gebaseerd op pensionering bij 60 jaar, aldus directeur Van den Brand. Dat kan Philips niet beta len, zo zei hij. Als Philips voor 25 maart niet met ande re voorstellen komt, zullen de Indu striebonden FNV en CNV, de Unie BLHP en de Federatie van Hoger Philips Perso neel, het overleg niet verder voortzetten, zo is meegedeeld.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4