s juwelier Strego burgerlijke stand politienieuws Kostenverdeling is nog niet rond voor uitdiepen haven Zwaansmeer Sjacheraars en snuffelaars met een hang naar nostalgie 99 L t Vakvereniging Constructief Overleg heft zichzelf op Harmoniekapel streeft naar ledenwinst RECREATIESCHAP ALKMAARDER/UITGEESTERMEER 4 WOENSDAG 1 2 MAART IJMOND 1980 „DE VERZAMELAAR” KENNEMERLAND BESTAAT 25 JAAR U r- F strego UW VERTROUWEN WAARD VELSEN i- t- jke aar Tekort t t st HET HOGE DUIN i (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De vakvereni ging constructief Overleg, sinds haar oprichting in 1974 actief bhij Hoogovens in IJmuiden, zal niet deelnemen aan de op 23, 24 en 25 april te houden ondernemings- raadverkiezingen van het staal bedrijf. Het bestuur van Contruc- tief Overleg (CO) heeft besloten de vereniging, bij gelegenheid van een in mei te beleggen leden vergadering, op te heffen. Twee zetels van de 27 koppen tellende ondernemingsraad bij Hoog ovens worden op het ogenblik be zet door vertegenwoordigers van CO. Dat zijn de heren C. Verstre pen en J. Poen. LIJST 7 Gezond verstand BRUIDSPAREN OPGELET! Lange Nieuwstraat 10 MMUtDEN ü6 Strego -zaken n ,00 90 85 00 70 00 80 e n Een beplantingsplan, opgesteld door het ingenieursbureau „Oranjewoud”, wordt komend najaar uitgevoerd. Plannen voor uitdiepen van haven en vaargeul zitten momenteel vast op het kostenaandeel. Ter discussie staat de bijdrage daarin van het recreatieschap en de ZWVU (Zeil- en Wa tersportvereniging Uitgeest) die de jacht haven in gebruik heeft. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het recreatieschap Al- maarder- en Uitgeestermeer kreeg bij de instelling in 1973 tot taak begeleiding van ontwikkelingen in het gebied ten behoeve van watersport en recratie in het algemeen. Het zojuist verschenen jaarverslag 1978 geeft een momentopna me van de vorderingen op dit punt. In zicht wordt verschaft in de beheerssitua- tie van drie jachthavens en eenzelfde aantal zogenoemde oeverparken. Nood zakelijk geachte verbeteringen rond de Jachthavens Zwaansmeerpolder (beplan ting en uitdiepen vaargeul en havenin gang) zijn anno 1980 nog steeds niet ten uitvoer gebracht. gens 27, 3 en 30 procent) voor hun reke ning. Recreatie te land en op het water, de twee pijlers waarop wordt voortgebouwd bij het beheer van Alkmaarder- en Uitgeestermeer. Aansluiten bij nog steeds groeiende vraag naar ligplaatsen ten behoeve van de water sport blijkt voor het beherende recreatie schap geen geringe opgaaf. wel ac- Hij de ioor 'gen e s e n h GEBOREN: J. J. van Leeuwen-de Kort, z., IJmuiden; W. Bakker-Huizinga, d., Driehuis; G. B. J. van Slooten-van Dijk, z., IJmuiden; J. M. Dominggus-Maussen, d., IJmuiden; G. Ne- ve-Jongejan, d., Driehuis; A. C. Mantje- Otte, d., Velsen-Noord; M. P. J. van Korde- laar-Kaan, z., IJmuiden. OVERLEDEN: M. G. Nijman, 78 jaar, echtgenote van G. J. Huijbens; M. L. Hermans, 69 jaar, echt genote van J. Dijkers, IJmuiden; M. Baljé, 97 jaar, echtgenote van L. Brandwijk, Driehuis; C. Nap, 67 jaar, echtgenoot van P. Veldman, IJmuiden. der- snel n in ’en. laar rees zich de 5ge-. toe ar- •aan e e r n 3U- De havens Zwaansmeerpolder en De Woude en ook de beschikbare ligplaatsen voor de Alkmaarse Roei- en Zeilvereni ging (op Akersloots grondgebied) waren in het verslagjaar tot de laatste plaats bezet. Door voomoemd ingenieursbureau wordt voor het gebied rond De Woude (Woudhaven, Markervaart en Kogerpol- derkanaal) een deelplan uitgewerkt. Een eerste detaillering van het in 1977 vastge stelde basisplan. Daarmee wordt voorzien in een duidelijk tekort aan afmeergele- genheid in bedoeld gebied. Voor gebruik van aanlegplaatsen bij de Boerderij Stie- rop (Westwouderpolder) heeft en houdt een zeeverkennersgroep het alleenrecht. Beheerd worden daarnaast de oeverpar ken Dorregeest, waarvoor een uitbrei dingsplan bestekklaar is, Uiterdam en De Hoome. Voor verbetering van het laatste projekt is een subsidieverzoek de deur uit gericht tot de provincie en het ministerie van CRM. Voor beide instanties is een kostenbijdrage gebruikelijk van achter eenvolgens 15 en 75 procent. Het resteren de bedrag komt voor rekening van het recreatieschap. Het werkgebied beslaat 1660 hectare waarvan 660 hectare als openbaar vaarwater bij het rijk (Dienst Door tegenslag in beginperiode de juiste mensen niet bereikt C. Verstrepen. geadviseerd aktiviteiten, die strookten met de opvattingen van de dissidenten, binnen het NW voort te zetten of zich te laten inschrijven als lid bij het CNV. „Op een dergelijke toeloop hadden we niet gerekend. We waren er van uitgegaan dat we ons speciaal zouden moeten rich ten op de ongeorganiseerden. Juist in die begintijd hebben we onze populairteit on derschat. Toen we toch na betrekkelijk korte tijd voldoende orde op zaken had den om onze vleugels uit te slaan werden we getroffen door het plotseling overlij den van onze fractievoorzitter Willem Bunte. Dat was de man die te beschouwen is als de kurk waar Constructief Overleg op dreef. Zijn plotselinge dood was een enorme klap. In de eerste plaats in het persoonlijke vlak voor iedereen die hem kende maar ook voor de vakbeweging in het algemeen een Constructief Overleg in het bijzonder. Ik vraag me wel eens af of we dat verlies ooit te boven zijn geko men”, aldus J. Poen. Bij de OR-verkiezingen in 1977 leek Constructief Overleg aan populariteit te hebben ingeboet. Althans te oordelen naar de uitslag. Drie zetels verlies was een moeilijk te verteren zaak. Ondernemings raadslid Verstrepen zegt daarover: „Wij hebben willen aantonen wat er fout zat bij het NW. Daar zijn we in geslaagd. Tot vandaag de dag worden de mensen van Constructief Overleg die deel uitmaakten van de pleog die in 1973 opstapte ge vraagd om terug te komen bij het NW, dat intussen FNV is geworden. Niemand die er over prakkiseert. Zeker niet zonder een volledige openlijke rehabilitatie na het schandalige royement dat het NW zich meende te kunnen permitteren. Aan de andere kant geloof ik dat we, met name door tegenslag in de beginperiode, er niet in geslaagd zijn die mensen te bereiken die we juist wilde bereiken”. Over de huidige gang van zaken bij de Industriebond FNV zegt Verstrepen dat die eigenlijk aanleiding zou behoren te ‘zijn om door te gaan met het beleid van Constructief Overleg. „Daartoe zouden kaderleden, bestuur en alle andere func tionarissen zeker bereid zijn als emiet zo’n duidelijk alternatief was dat toch beter lijkt uitgerust voor het veelomvat tende vakbondswerk dan Constructief Overleg. Dat is het CNV. Wij verafschu wen het beleid dat binnen de FNV wordt gevoerd. Op het ogenblik wordt een poli tiek bedreven tegen de overheid maar over de rug van de ondernemer. Dat is een oneigenlijk gebruik van een mogelijkheid die je binnen de CAO hebt maar die natuurlijk wel moet slaan op de relatie werkgever-werknemer. Ik geloof dat je het zo kunt stellen dat wij ons altijd met het NW-beleid hebben kunnen vereni gingen tot het moment dat de politiek om de hoek kwam kijken. In wezen is de staking van 1973 ook een politieke staking l Voorzitter Holthuizen verwacht die za terdag en zondag 3 tot 4000 bezoekers in De Nieuwe Slof. De afdeling Kennemer- land is in 1955 aangesloten bij de lande lijke organisatie De Verzamelaar die vier jaar daarvoor het levenslicht aan schouwde. Enige postzegel-, munen- en andere verzamelaars spraken af regel matig bij elkaar te komen in de soos aan de Bakenessergracht in Haarlem. Lang zamerhand groeide de groep verzame laars en kwam er een behoefte aan aan sluiting bij een overkoepelende landelij ke organisatie. De afdeling Kennemerland houdt tweemaal in de maand een ruilbeurs in het alleenstaandencentrum in Velsen- Noord en éénmaal per maand is er een beurs in De Abeel in IJmuiden. Momen teel wordt gezocht naar een geschikte plaats in Santpoort. De ruilbeurzen worden door zo’n 3 a 400 mensen bezocht, waaronder veel niet-leden. Volgens Holthuizen is meer dan de helft van de bezoekers geen lid. Een lidmaatschap van de afdeling geeft recht op gratis toegang tot de beurzen en een abonnement op het tijdschrift De Verzamelaar. De afdeling Kennemer land telt 450 leden. Op de beurzen zijn de meest uiteenlo pende ruilobjecten te zien. Holthuizen: „Je kunt vaak niet eens bedenken wat mensen verzamelen. Je moet niet vreemd opkijken als je iemand tegen komt die eierdopjes spaart of bijlen. Bovendien is er altijd wel een verzame laar te vinden die op zijn beurt weer wil ruilen”. De meest voorkomende ruilob jecten zijn postzegels en munten. Daar naast zijn ook sigarebandjes en ansicht kaarten erg geliefd. Voor wat betreft de munten zijn het de kwaliteit, de gaafheid en de oplage die de waarde bepalen, terwijl bijvoorbeeld bij de ansichtkaarten de afkomst een grote rol speelt. Kaarten uit Zandvoort Vraag informatie en toezen- ding van folder menusugges- ties. Tel.: (02517)59 43 Specialiteiten HOTEL-RESTAURANT Rijker* Aertszweg 50 WIJK AAN ZEE BEVERWIJK. De binnenkort jubile rende Beverwijkse Harmoniekapel heeft 26 april, 10 en 17 mei als data geprikt voor een ledenwerfaktie. De muziekvere niging bestaat in 1982 zeventig jaar. Ge tracht wordt het ledental vooruitlopend op de jubileumviering op duizend te brengen. Momenteel staan ruim achthon derd Beverwijkers als lid ingeschreven. Tijdens de maandag gehouden leden vergadering werd besloten tot instelling Van een jubileumcommissie. In de naaste toekomst neemt het muziekgezelschap uitsluitend deel aan muziekfestivals. Inge schreven is al voor een in het najaar te houden festival in Den Helder. Voor het groeiende aantal jongere leden wordt bin nenkort een jeugdbijeenkomst gehouden. De vergadering werd gehouden in ge bouw De Harmonie aan de Beverwijkse Groeneweg. Drie aftredende bestuursle den, de heren J. N. Ravensteijn, J. Groot en C. Zoon, werden herkozen. of Scheveningen zullen nimmer grote waarde krijgen, terwijl een ansicht uit Jisp relatief erg duur is. In eerste instantie is het de bedoeling dat tijdens de ruilbeurs de verzamelaars hun objecten ruilen. In geval dat er sprake is van een verschil in waarde van de voorwerpen of er door een andere oorzaak niet geruild kan worden, gaan de verzamelaars over tot koop en verkoop. De ruilbeurs is tevens een trekpleister voor praatgrage verzamelaars, die ande ren willen vertellen hoe ze tot de hobby zijn gekomen en hoe ze hun spullen hebben bemachtigd. Volgens voorzitter Holthuizen zijn verzamelaars sjache raars en snuffelaars die uit een hang naar nostalgie dingen willen sparen. Hij noemt het verzamelen ook een oerdrift. De reden waarom iemand gaat verzame len is veelal verschillend en berust op toeval. Zaterdag 19 en zondag 20 april komen de verzamelaars bijeen in De Nieuwe Slof in Beverwijk. De openingstijden zijn zaterdag van elf tot vijf en zondag van tien tot vijf uur. Hoewel Constructief Overleg in 1974 voor de eerste maal deelname aan de OR- verkiezingen bij Hoogovens ligt de oor sprong van de vereniging bij de staking van 1973 bij Hoogovens. Gedurende veer tien dagen hanteerden de vakbonden toen het stakingsparool omdat geen overeen stemming kon worden bereikt over de voorwaarden voor een CAO. Een aantal leden van het NW was echter van mening dat de bonden te ver gingen met hun eisen en genoegen dienden te nemen met de voorstellen van Hoogovens die naar hun mening tegemoet kwamen aan 85 percent van het eisenpakket. Deze dissidenten werden door het bondsbestuur geroyeerd. Onder hen bevonden zich de OR-leden A. Burghout, W. Bunt, J. Eggermont, A. van Hasselaar, J. Poen en J. Smit. De huidige OR-leden Verstrepen en Poen herinneren zich het ontstaan van Constructief Overleg nog erg duidelijk. „Wij konden”, zo vertelt de heer Poen, „ons al geruime tijd niet meer vereni gingen met de gang van zaken binnen het NW. De stakingen in 1973 was in wezen de druppel die de emmer deed overlopen. Als dwarsliggers werden we door de toen malige bondsbestuurders onder druk ge zet. We hebben na een onderhoud van ruim vijf uur toen verklaard dat we ons achter de vakbond zouden blijven ops tellen maar niet achter het beleid dat werd gevoerd. In de daaropvolgende ledenver gadering werd echter verteld dat wij, dus de andersdenkende OR-leden, op onze schreden waren teruggekeerd. Daar was absoluut geen sprake van. Na ons roye ment dat snel daarna volgde hebben we bij de Bondsraad gevraagd te worden gehoord door de Commissie van Onder zoek. Dat verzoek is nooit ingewilligd. Wij konden intussen we aantonen dat er op veel punten binnen het NW enorm werd gemanipuleerd. De verhoudingen lagen volkomen scheef. Voor ons was dat mede aanleiding met een eigen lijst deel te gaan nemen aan de OR-verkiezingen van 1974. Constructief Overleg was een feit! We veroverden vijf zetels. Wel een bewijs dat er meer mensen bij Hoogovens werkten die behoefte hadden aan een andere be leid dan dat van het NW”. Vooral in de beginperiode bleek er, al dus de heer Poen, een grote belangstelling te bestaan voor het lidmaatschap van Constructief Overleg. De vereniging was daar toen, naar zijn zeggen, nog niet op ingespeeld en de belangstellenden werd J. Poen. geweest, waar wij als dissidenten geen boodschap aan willen hebben”. In de loop van 1979 werd na uitvoerig beraad en analyse van de verkiezingsre sultaten geconcludeerd dat het verstandig leek Constructief Overleg te liquideren. In de periode die nog restte tot aan de verkie zingen in 1980 zou er naar worden ge streefd de belangen van het personeel van Hoogovens, zo goed mogelijk te beharti gen. Die verkiezingsdatum komt nu in zicht. Donderdagmiddag om twee uur moeten de Kandidatenlijsten bij het stem bureau zijn ingeleverd. De directie van Hoogovens is woensdagmiddag van het besluit van het bestuur van Constructief Overleg op de hoogte gesteld. De beide OR-leden Poen en Verstrepen zijn het er eenstemmig over eens dat de voormalige kiezers van Constructief Overleg zullen „uitwijken” naar het CNV. „Trouwens niet alleen onze kiezers maar ook veel FNV-leden en speciaal de voormalige NKV-ers zullen hun stem gaan uitbrengen op het CNV. Overal op het bedrijf hoor je geluiden dat de mensen niet willen staken. Er is geen meerderheid te vinden voor het FNV-standpunt. Aan de staking van 1973 hebben te veel men sen nog onaangename herinneringen waarvan ze openlijk zeggen: „dat nooit meer”. De FNV lijkt dat niet te willen begrijpen”, aldus J. Poen. En zijn collega Verstrepen voegt daar aan toe: „Zelfs de uitspraak van een rechter, op grond waar van de FNV zijn acties denkt te kunnen rechtvaardigen, verandert daar niets aan. Als je praat met de mensen op het bedrijf merk je dat ze hun lesje hebben geleerd en ze zich niet zo maar iets laten aanpraten. Er is vandaag gelukkig net genoeg gezond verstand.” •••••••••••••••••••••••o Voor een werkelijke goedver- zorgde huwelijksdag gaat u naar HOTEL-RESTAURANT "HET HOGE DUIN" Dat staat vast! Feestelijke menu's in vele prijsklassen. Alle drankjes m.u.v. buiten- lands gedistilleerd f 1.65 èn wij berekenen GEEN ZAALHUUR zelf ter hand worden genomen. Naast de provincie Noord-Holland zijn in het recreatieschap vertegenwoordigd de oevergemeenten Uitgeest, Akersloot, GraftZDe Rijp en Schermer en ook Alk maar, Heiloo, Beemster, Bergen, Bever wijk, Castricum, Heemskerk, Limmen, Purmeren, Velsen en Zaanstad. Van het jaarlijkse exploitatietekort (over 1978 ruim drie ton) nemen de provincie en Zaanstad het leeuwedeel (achtereenvol- Autodiefstal. Uit een parkeerhaven aan de IJmuidense Huygensstraat is maan dagnacht een gloednieuwe personenauto (kenteken DB-36-YL, merk Mercedes) ont vreemd. De eigenaar had het voertuig afgesloten geparkeerd staan vlakbij zijn woning. Verkeerscontrole. Een dinsdag aan het Velsense Pontplein gehouden verkeers controle, speciaal gericht op vrachtver keer, leverde zeven processen-verbaal op. Bij de oprit naar de pont aan Velsen- noordse kant stonden hiervoor tussen twee en vier uur ’s middags opgesteld politiemensen en functionarissen van de rijksverkeersinspectie. Gesignaleerde overtredingen hielden onder meer ver band met het rijtijdenbesluit en voor schriften op het punt van belading in de Wegenverkeerswet. Clandestiene zender. Door de politie is dinsdag tegen een 21-jarige Beverweker proces-verbaal opgemaakt voor overtre ding van de Telegraaf en Telefoonwet wegens het in bezit hebben van een clan destiene AM-zendinstallatie. De jongeman had de apparatuur gemonteerd zitten in zijn personenauto Tot de geliefde ruilobjecten behoren ansichtkaarten. De zeldzaamheid en de afkomst spelen een grote rol in de waardebepaling. De prentbriefkaart van het Duivelseiland, genoemd naar het verblijfsoord van de uit Frankrijk verbannen kapitein Dreifus, is zeer waardevol. Op het Duivelseiland stonden onder meer woningen voor loodsen. Zij waren ontevreden over hun huisvesting en verhuisden liever naar IJmuiden. Om hun ontevredenheid kracht bij te zetten noemden zij het woonoord het Duivelseiland. der Domeinen) in beheer is. Het recreatie schap heeft hiervan in volle eigendom ruim 103 hectare. Kleinere terreingedeel- ten heeft het schap in erfpacht dan wel in huur van derden. Bij het R.I.N. (Rjjksin- stituut voor Natuurbeheer) loopt nog stees een adviesaanvraag inzake de jacht in het beheerde oevergebied, momenteel uitge oefend door veertien jagers. Kernvraag is: heeft uitgifte van jachtakten nog langer zin of moet deze vorm van faunabeheer (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De afdeling Kennemer land van De Verzamelaar viert op 11 juni haar 25-jarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan wordt op 29 en 30 maart een landelijke ruil- en verzamelbeurs gehouden in De Nieuwe Slof in Bever wijk.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5