Minister Albeda van Sociale Zaken: Vierduitstukken voor de school H.DE VRIES SPORT weit vertel jc me nou? i Q Kortebaandraverij onderdeel openingsfeesten Breestraat DE ENIGE TANDPASTA DIE HET SPEEKSEL HELPT. i IsT OVER IJMUIDEN GESPROKEN I I ri 1 i IR 1 4 an 55 J Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen? Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u. De afgebeelde tandpasta - Zendium bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel. 4 i Een etentje „buiten de deur” van goede kwaliteit tegen betaal bare prijs vindt u in In Nederland Herinneringen (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMUIDEN. Mi nister Albeda van Sociale Zaken weigert Hoogovens toe te staan 500 Joegoslaven te gaan werven. De be windsman heeft dit dinsdagavond in de Tweede Kamer verklaard. Spre kers van alle fracties keerden zich nadrukkelijk tegen het verlenen van i» de benodigde vergunning, die bij het arbeidsbureau was aangevraagd. Al beda is ook niet bereid met het IJ- muidense staalbedrijf en het steun- comité illegalen om de tafel te gaan zitten. De bedoeling van zo’n gesprek was te bezien of buitenlanders die nu illegaal en zonder werk in Nederland zijn, bij Hoogovens in dienst kunnen worden genomen. De minister vindt het regulariseren oftewel het „wit ten” van die mensen niet passen in het kabinetsbeleid. Bierhal Bedreiging door Jan K van Baarsel 4. En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. TRADITIONEEL EVENEMENT NIEUW LEVEN INGEBLAZEN tl -z 1 K® H. J Hoogovens mag geen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i B9 i ijmuiden ter in de Schoolstraat en in de President Krugerstraat. Op de foto naast Jan Spruit diens schoolvriend Piet Vermeu len (zoon van F.P.) die in de Kanaalstraat woonde. Verder noemt de heer Spruit juffrouw Van Dantzig, meester Bijkerk („een hartstikke goeie man”) en juffrouw Van Riessen. Van de afgebeelde leerlin gen herkende mevr. H. Carati-Houtwip- per te IJmuiden haar broer Gerrit; het gezin woonde toen de opname werd ge maakt in de President Stejjnstraat. Een aantal herinneringen werd tevens opge haald aan de directe omgeving van de school waarop we later terugkomen. VELE NAMEN werden ons tenslotte genoemd door mevr. A. de Pagter-Smits te IJmuiden: „Het was de Comitéschool, de foto dateert van 1905 of 1906, het was de eerste of de tweede klas. De school stond waar nu Breezicht is gevestigd. Ik sta zelf op de foto. Verder herkende ik op de eerste rij van links naar rechts juf frouw Van Dantzig, de heer Bijkerk, vier jongens van wie er één Ras heet, Gerrit Houtwipper, juffrouw Kroonstuiver en juffrouw Velthuizen. Tweede rij: Rade- maker, twee broers Zorgdrager, een on bekende, P. Broek en Klaas van der Valk. Derde rij: Broek, Cornelia Prins, Alie Smits, een onbekende, H. Tjaden, Henk Muller en Riek Roobol. Vierde rij: Jan Nieuwenhuizen, Verzijden, Doortje Tellier, Bets de Krijger, Pietje van Stra ten, Piet Vermeulen, Jan Spruit, Sophie Roobol en Elizabeth Prins.” •••••••••••••••••••••••a* Specialiteiten-restaurant HET HOGE DUIN Vriendelijke bediening en... een schitterend uitzicht op de Noordzee v.a. 40 meter hoogte! Bel voor inlichtingen en/pf reserveringen: 02517-5943 Rijkert Aertszweg 50 te Wijk aan Zee (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De al jaren sluimeren de Beverwijkse harddraverijvereniging „Prins Bernhard” heeft voor dit jaar weer de kortebaandraverij op stapel staan. De organisatie van dit vroeger voqr Bever wijk traditioneel gebeuren werd mogelijk nadat gemeentebestuur en politie-autori- teiten geen bezwaar meer zagen in het afsluiten van de Breestraat voor het ver keer. De harddraverij zal 14 augustus een onderdeel vormen van de feestelijkheden ter gelegenheid van het ingebruiknemen van de gerenoveerde Breestraat. De bewindsman op het departement van Sociale Zaken deed zijn uitspraken tijdens een uren vergend debat in de Tweede Kamer over de problematiek rond illegale buitenlandse werknemers. Honderden van hen zouden sinds het in werking treden van de wet arbeid buiten landse werknemers op 1 november door werkgevers op straat zijn gezet. Dit omdat deze door pittige straffen bedreigd wor den indien zij vreemdelingen zonder ver blijfsvergunning in dienst hebben. Het tekort aan arbeidskrachten bij Hoog ovens was onderdeel van die discussie. Alle partijen, van WD’er Nijpels tot en met de PSP’er Van der Spek, kantten zich tegen het verzoek van het staalconcern. Een verzoek dat de werving behelst van 500 Joegoslavische arbeidskrachten die via een bemiddelend orgaan twee jaar in IJmuiden aan de slag zouden gaan. Com plicerende factoren in de affaire zijn de poging van steuncomité illegalen om zul ke buitenlanders die hier al zijn bij Hoog ovens in dienst te laten treden, én de bezetting van een woonoord in Heerhugo- waard dat eigendom van het bedrijf is maar al een paar jaar leeg staat. geleden. De Vissershaven en de vuurto ren vind ik ook nu altijd even mooi om naar te kijken. Ik herinner me uit mijn jeugd dat Thalia Theater als kerk dienst heeft gedaan en dat er later een manden- makerij was gevestigd; we stonden er als kinderen graag naar te kijken. Later zijn wij in de Kanaalstraat komen te wonen, tegenover de stadhouderij van Gebr. Boon. Terugdenkend aan die tijd besef je dat het vroeger geen weelde was bij de meeste mensen. Maar ik geloof dat er meer werd gelachen dan nu. „Hierbij nog een liedje van Speenhoff uit de tijd dat de Vissershaven vijfent wintig jaar bestond. Er waren toen zeven jubilarissen. Als ik me goed herinner waren dat Schneiders, Heijkoop, Tol, Koevoets, Doevedan.s Mërkens en De Kort. De tekst van het liedje was als volgt: „Kom laat de klok maar luiden, - -Kom laat de klok maar slaan, - De afslag van IJmuiden, - Zal altijd voortbestaan! „Vijfentwintig lange jaren, - Heeft de Rijksafslag bestaan; - Vijfentwintig drukke jaren, - Is de afslagklok gegaan. - Heel wat harde kalbejauwen, - Heel wat rog en tong en bot, - Wachtte daar, als heerlijk voedsel, - Het bekende vissenlot. - Haring, schol en pieterlieden, - Schelvis, haai en vriend makreel, - Speelden daar hun laatste rollen, - Óp het glibberig toneel! - Vijfentwintig jaren vismarkt, - Voor het welzijn van ons land, - Voor het welzijn onzer magen, - Eist een dichtje in de krant. - Treilers, loggers, komt maar binnen, - Van de hoge, verre zee; - Brengt ook voor de dunste beurzen, - Óns voor naamste voedsel mee!” De minister van Sociale Zaken meent dat Hoogovens eerst maar moet proberen alsnog in Nederland aan het benodigde produktiepersoneel te komen. Bovendien verwees Albeda naar de arbeidsmarkt van de Europese Gemeenschap. Hij ver meldde dat al 400 Engelsen belangstelling hebben getoond voor het werk in de IJ- mond. Albeda: „Bovendien moet niet de indruk gewekt worden dat Hoogovens on middellijk om al die 500 mensen zit te springen. Ze zouden in de loop van dit jaar geworven moeten worden”. De bewindsman is niet van plan in te gaan op een uitnodiging van het genoem de steuncomité. Dat toog verleden week Onlangs werd in „IJmuiden wat vertel je me nou?” een prentbriefkaart afge drukt waarop men de oude vishal zag en bovendien een klein huis. Mevr. Bruin- De Kort haalde naar aanleiding hiervan herinneringen op: „In dat huisje ben ik in 1902 geboren. Mijn vader was toen ha venknecht. Hij woonde daar al toen de eerste trawler in de vaart kwam, de Bet sy. (Deze werd gebouwd in 1895 en stond aanvankelijk in Den Helder ingeschre ven als de HD 348; in 1898 werd de boot vanuit IJmuiden in de vaart gebracht als de IJM 75. - JvB). Wij hebben daar niet zo lang gewoond, want we gingen verhuizen naar de Breesaapstraat, vlakbij de school waar meneer Ten Napel hoofdon derwijzer was. Vóór Ten Napel was me neer Van der Hoeven het hoofd. „Ik was een meisjes van zeven jaar toen ik al met mijn vader bovenin de vuurtoren was. Dat is reeds zeventig jaar landse Draf- en Rensport goedgekeurd. Het parcours op de Breestraat zal een lengte van 300 tot 325 meter hebben het geen volgens de organisatoren veel dra vers zal aanspreken waardoor ook de kwaliteitsrijders op de baan zullen ver schijnen. In overleg met openbare werken, politie en brandweer zal 14 augustus de baan worden afgezet met hekken en strobalen. Om het parcours deugdelijk te beveiligen denken de organisatoren zelfs een beroep te doen op het depot van de verkeerspoli tie in Driebergen. Daarnaast zal ruim 35 kubieke meter zand nodig zijn om de Breestraat tot een geschikte baan voor de draverij om te toveren. De kosten van de kortebaandraverij zijn door de vereniging begroot op circa 20.000 gulden. Hierin is 7.500 gulden voor de prijzen opgenomen, circa 7000 gulden voor de baankosten en een bedrag voor vergoedingen voor het personeel. De hoofdprijs is gesteld op 4000 gulden. Aan de start zullen maximaal 32 paarden kun nen verschijnen. „Oud-IJmuidenaar”, Santpoort: „Op de hoek van de Adrianastraat en de Kei zer Wilhelmstraat had de weduwe De Nobel vroeger een delicatessenzaak. Even verderop in de Keizer Wilhem- straat, richting Prins Hendrikstraat, be vond zich een pakhuis dat als bierhal was ingericht door de bierhandel De Ge kroonde Valk. De klanten zaten op ton nen. Later had Henk Jongsma hier een groentezaak.” (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601.) „Geen twijfel aan, de Comitéschool, on geveer vijfenzeventig jaar geleden. Ik ben twee 5 3 jaar op de school van meneer Bijkerk geweest, een erg sympa thieke man. Op de foto links juffrouw Van Dantzig, daarnaast meneer Bijkerk, rechts juffrouw Velthuizen. We woonden vlakbij de school, in de Keizer Wilhelm straat, bij de melkzaak van Ellis de Bie.” Ook de heer Klaas van der Valk te IJmui den herkende genoemde leerkrachten. De familie W. Prins-De Groot in Velsen- Zuid noemde ons eveneens de heer Bij kerk en bovendien de namen van leerlin gen, zoals twee van de vjjf dochters van schipper Pieter Prins die destijds in de President Krugerstraat woonde, bij Plaatsman: Cornelia en Elizabeth; voorts de meisjes Tjaden en Roobol. EEN LEZER DIE zichzelf op de foto herkende: Jan Spruit te IJmuiden, gebo ren in 1898. De opname is in 1906 ge maakt, vertelde hij, van de tweede of de derde klas van de christelijke school. Jan Spruit (op de foto „vooraan, met witte bloes”): „Ons gezin was in 1904 uit Oe- denhoom, bij Hellevoetsluis, naar IJmui den gekomen, op aanraden van een zwa ger van mijn vader, Van der Plas uit Zwartewaal, die in IJmuiden „in de ko len” zat. We woonden toen de foto werd gemaakt in de President Steijnstraat, la- Albeda heeft de Kamer laten weten dat van de legaal in Nederland verblijvende buitenlandse werknemers er 16.000 werk loos zijn. Staatssecretaris van justitie me vrouw Haars wees op de bedreiging die illegalen zouden kunnen vormen voor an deren met een verblijfsvergunning. In dien die laatsten twee jaar zonder werk in ons land zijn, zouden zij de grens over moeten. Het kabinet voelt er niets voor, zoals de progressieven hebben voorge steld, opnieuw duizenden illegalen de kans te bieden hun verblijf hier een wette- lijke basis te geven. Een dergelijke maat regel is vier jaar geleden al getroffen, het ging daarbij om de zogeheten regulari- satie. Albeda: „Het over de grens zetten van illegalen kun je geen straf noemen. De mensen die hier zonder toestemming zijn, weten dat ze de kans lopen verwijderd te worden”. Minister De Ruiter van justitie deelde mee dat tot nu toe dertig werkge vers zijn geverbaliseerd wegens het in dienst hebben van illegale arbeiders. Het getal van die laatste categorie zou inmid dels 130 bedragen. Geen duidelijkheid werd in het debat geschapen over het aantal illegalen dat zonder bemiddeling van de gewestelijke arbeidsbureaus in middels op straat is gezet. AAN HET EINDE van de vorige eeuw kreeg IJmuiden een „vierduitenfonds”. De „plak”, zoals het vierduitstuk met zijn waarde van 2Va cent in de volksmond werd genoemd, was een zeer gangbaar betaalmiddel in die tijd waarin de prijzen op en halve cent werden afgerond; zelfs de begrotingen sloten toen nog op een halfje. Umuiden dankt zijn „vierduiten fonds” aan de evangelist W. Wesseldijk. Deze beperkte zich wat de jeugd betreft niet tot het verzorgen van het godsdien stonderricht maar gaf ook les in lezen, schrijven en rekenen. Men kan hem de eerste „christelijke onderwijzer” van IJ muiden noemen. Het was Wesseldijk die voor de stichting van een christelijke school pleitte wat er uiteindelijk toe leid de dat de Comitéschool aan de President Steijnstraat tot stand kwam. Een belang rijk deel van het benodigde geld werd verkregen door het „vierduitenfonds” waarvoor de hervormden, toen nog Pro testanten genoemd, wekelijks hun offer tje brachten; ook praktisch alle andere IJmuidenaren deden min of meer regel matig een vierduit in het zakje. EEN KORTE TERUGBLIK op de ge schiedenis van de hervormde gemeente in IJmuiden. Het dorp was nog geen twee jaar oud toen er dikwijls goedsdienstoe- feningen in de openlucht werden gehou den. Dat gebeurde in wat toen nog een stuk duinterrein was maar op den duur tot het hart van de plaats zou gaan beho ren (hier zou een gebouw voor de Natio nale Bankvereniging verrijzen). Wilde men in die begintijd een kerkgebouw voor de hervormden bezoeken van moest men er een verre wandeling voor over hebben, twee uur heen en terug, omdat de dichtstbijzijnde kerk in het dorp Vel- sen stond. Geen wonder dat de IJmuide naren graag de bijeenkomsten „om de hoek”, zij het in de openlucht, bijwoon den. Een dame van een buitenplaats, mej. A. H. Insinger, reed eens op haar paard door IJmuiden toen ze een aantal gelovigen in het duin bijeen zag, onder leiding van een evangelist die zijn vakan tie in Haarlem doorbracht. Ze werd zo Omstreeks 1938 werd deze foto van de Haringhaven gemaakt, naar alle waarschijnlijkheid door de IJmuidenaar Arie Blok. (Foto beschikbaar gesteld door de heer W. Koomen te IJmuiden). getroffen door de sfeer dat ze contact opnam met de predikant van het door Velsen, ds. E. Heldring. ER KWAM IN korte tijd een Comité tot Evangelisatie te IJmuiden tot stand. Dit kreeg veel financiële hulp van bewoners van buitenplaatsen en van Amsterdamse kooplieden, terwijl ook het koninklijk huis een bijdrage gaf. Precies een eeuw geleden kreeg IJmuiden door het voort varende initiatief zijn eerste hervormde kerk, „in het duin” zoals in die jaren nog werd gezegd (Enschedéplein). Evangelis ten kwamen de diensten leiden; IJmui den heeft er achtereenvolgens zes leren kennen met als man die heel belangrijk opbouwend werk deed in het tijdvak 1895-1905 Broeder Wesseldijk. SINDS 1878 HAD IJmuiden een open bare lagere school aan de Breesaapstraat (school A die school C zou worden toen er voor A - de „Franse school” - een nieuwe huisvesting aan de Kerkstraat tot stand kwam). De eerste christelijke school werd in mei 1898 gesticht. Daartoe werd een terrein achter de hervormde kerk, aan de Keizer Wilhelmstraat en de Presi dent Steijnstraat, gekocht. Timmerlie den en metselaars zorgden ervoor dat de eerste leerlingen een fraai nieuw gebouw konden betrekken. Hoofd van de christe lijke of Comitéschool (zo genoemd naar het Comité tot Evangelisatie) werd H. Bijkerk. In de begintijd waren er drie klaslokalen. „Meester” Bijkerk werd in IJmuiden zeer populair. Hij zorgde er niet alleen voor dat het onderwijs op een hoog peil stond maar volgde de jeugd ook bij al haar wel en wee. Hoe goed de herinneringen zijn die velen aan zijn school hebben gehouden bleek ons zo juist weer uit de reacties van lezers. OP 6 FEBRUARI plaatsen we in deze rubriek een foto die een lezeres „in de oude doos” had gevonden. We vroegen de veteranen onder onze lezers vast te stel len om welke school het ging, omstreeks welke tijd de opname was gemaakt en wie er zoal door de fotograaf waren vereeuwigd. De eerste reactie kwam van een „Oud-IJmuidense” van 83 jaar: Zendium is ontwikkeld door Akzo Dental Research, postbus 3. eenenda.il. Het evenement dat vanoudsher duizen den bezoekers op de been bracht vond voor het laatst in 1954, op de Breestraat plaats nadat de toenmalige eigenaar van deze verkeersverbinding, Rijkswater staat, geen vergunning meer voor de af sluiting wenste te verlenen. Op aandrang van de burgerij en met name burgemees ter A. J. Hubers stelde de harddraverij vereniging, die onder bewind van de heer J. Berg was blijven voortbestaan, zich in 1977 weer kandidaat voor de organisatie om zo de kortebaandraverijen weer uit de vergetelheid te halen. Dit is ondermeer mogelijk geworden door een vorstelijke schenking van het Beverwijkse bedrijf Nilo B.V. waarmee de draverij dit jaar gefinancierd kan worden. Het ligt in de bedoeling van de harddraverijvereniging om de kortebaandraverij periodiek te la ten terugkeren in het Beverwijkse cen trum waarbij gestreefd zal worden naar een jaarlijkse organisatie. Vooralsnog moeten de draverijliefhebbers rekening houden met een driejaarlijks gebeuren. Na de toestemming om de Breestraat af te mogen sluiten, waardoor de draverij mogelijk werd, diende de heer J. Berg, die sinds 1949 lid van de vereniging is, de Beverwijkse Harddraverijvereniging „Prins Bernhard” weer nieuw leven in blazen. Door wijziging van bepalingen was de vereniging haar rechtspersoonlijk heid in de afgelopen jaren verloren. Hier door was de oprichting van een nieuwe vereniging noodzakelijk. Deze wordt thans gevormd door het vijfmanschap J. Berg als voorzitter, secretaris, gemeente- voorlichter de heer J. Th. Leeuw, de heer M. Gras als penningmeester, baancom missaris de heer L. Scholten en de heer H. E. M. ter Horst die zich met verschillende organisatorische aangelegenheden zal be lasten. Burgemeester A. J. Hubers heeft het beschermheerschap op zich genomen. Afgelopen maandag werd de baan door afgevaardigden van de Stichting Neder- Als een soort midzomerfestijn zullen in augustus de renpaarden en sulky 's zich op de Breestraat verzamelen. De draverij is dit jaar een onderdeel van de openingsfeesten ter gelegenheid van het gereedkomen van de Breestraat-renovatie. Gestreefd wordt naar een periodieke herhaling van de kortebaandraverij. Joegoslaven werven met vjjf illegalen naar IJmuiden om Hoogovens te vragen deze mensen in dienst te nemen. Adjunct-directeur perso neelszaken F. Scholten stond daar nega tief tegenover, omdat het bedrijf geen illegalen te werk wil stellen. Een houding die in overeenstemming is met de bedoe ling van de novemberwet. T.W^ASTAMET R-WBIW?6 werkingSS WWW*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7