2S* Kleine boten voor grote mensen Jachtmotoren laatste tijd sterk verbeterd Geen vervuiling meer bij gebruik van buitenboords 3 c Vaarbewijs hard nodig h I b I i Getoeter Door geperfectioneerde smeersystemen geen vette bougie y Een verschrikking Bellenbaan s Verbeteringen Inrichting Creatiever Herbergzaamheid HIS W A-aardigheden r I lil 13 DONDERDAG 1 3 MA A RT 1980 (Door Rien Floris) ƒ7,50 per persoon. Jeugd tot 14 jaar: ƒ5. Deze prijs geldt ook voor aangemeld groeps- waar beroepsvaart is. bezoek en houders van Pas 65. N (Door Anne de Boer) X. N van j I l en van 19-22 uur. ’s Zaterdags en ’s zondags echter van 10 tot 17 uur. Toegangsprijzen het woord is de voorzitter van de Konin klijke Schippersvereniging Schuttevaer, J. C. van Dam. Een vaarbewijs is volgens hem „hard nodig” en de zeilplank moet uit wateren waar beroepsvaart is. worden geweerd. De fabrikanten van motoren voor de watersport hebben de laatste jaren winst geboekt op drie belangrijke onderdelen. De motoren van na zijn zuiniger, milieuvriendelijker en stiller dan die van zo’n tien jaar geleden. In de autowereld zijn de accenten sterk verschoven na de eerste energiecrisis in 1973. In de watersportbranche werd bij het ontwikkelen van de motoren echter al langer rekening gehouden met zuinigheid, weinig lawaai en milieuvriendelijkheid. (Door Fred Klaver) DEN HAAG. De vaarbelasting komt eraan. Maar de ver wachting is dat het nog wel twee jaar zal duren voordat de watersporter met deze nieuwe belastingvorm zal worden gecon fronteerd. De vaarbelasting werpt zijn schaduw nu al vooruit. De handel vreest dat die belasting voor velen druppel is die de bekende emmer doet overlopen. De lasten (het hoge btw-tarief van 18 percent op liggelden en de vaarbelasting) zouden voor veel watersportliefhebbers niet meer te dragen zijn, zo wordt in de watersportwereld gezegd. net M tm 23 maart 80 amstepdam rag I ROTTERDAM. „De schippers staan met het water in de handen als ze met hun grote schepen door vaarwater gaan waar al die jachtjes aan het kruisen zijn”. Aan De Hiswa-tentoonstelling is geopend van 14 tot en met 23 maart. Dagelijks van 10-17 I r a (Van onze correspondent) industrie op het gebied scheepsbouw en watersport. Kano’s, opblaas- en vouwboten lijken nog steeds weggelegd voor kinderen en kleuters. Maar ook volwassenen kunnen veel plezier beleven aan deze gemakkelijk te vervoeren vaartuigen. De woeste golven van de Noordelijke IJszee en de Golf van Mexico zijn ten slotte ook door opblaasboten be dwongen. De prijzen van deze kleine vaartuigen vallen nogal mee. Voor iets minder dan duizend gulden is er al een eenvoudige toerkano te krijgen en een flinke opblaasboot kost meer dan twee duizend gulden. Er is in ons land ook voldoende water te vinden om deze kleine watersport op te beoefenen. AMSTERDAM. Er is nog vol Het oude liedje van beroepsvaart r r In het onderzoek wordt gezegd dat ge- J Het wordt voor de beroepsvaart steeds moeilijker de talloze pleziervaartuigen te ontwijken. Vooral in sluizen waarin Om te beginnen is zuinigheid voor jacht motoren altijd al belangrijk geweest. Ze ker bij zeegaande jachten is een grote actieradius van veel belang, van levensbe lang soms. Aan boord van een zeiljacht wordt bij voorkeur zo weinig mogelijk extra-gewicht meegenomen. Uit een be perkte hoeveelheid brandstof moet dus een zo groot mogelijk aantal zeemijlen kunnen worden gehaald. De lustzoekende watersporter moest ook al in het verleden niets hebben van lawaai en de stank van uitlaatgassen. Het is begrijpelijk dus dat de fabrikanten ook al jarenlang aan deze aspecten veel aan dacht besteden. Zij waren er vooral ook op uit de motoren zo betrouwbaar moge lijk te maken. Per slot van rekening han gen soms mensenlevens af van de be trouwbaarheid van de motor. De ontwikkelingen in de buitenboord motoren zijn in feite nog veel interessan ter en spectaculairder dan die bij de bin- Er is volgens de voorzitter van de Schut tevaer veel onkunde bij de pleziervaar- ders. „Dat zijn vooral de mensen die op de HISWA een motorboot kopen en daarmee het water op gaan. Met een zeilboot doe je dat niet zo gemakkelijk. Dan moet je namelijk écht kunnen varen”. Veel water sporters weten volgens Van Dam niet wat de beroepsvaarders met hun getoeter be doelen. Het wordt op de Nederlandse wateren nenboordmotoren. De fabrikanten van de buitenboords hebben bewezen dat de tweetakt beter is dan ooit. Zij slaagden er in een technisch zeer eenvoudig „machi netje” te bouwen, dat voor honderd per cent betrouwbaar, zuinig en milieuvrien delijk is. Er werd op dit gebied een groot aantal verbeteringen tot stand gebracht. De vroeger zo beruchte „vette bougie” is historie geworden. De smeersystemen zijn zodanig geperfectioneerd, dat kan wor den volstaan met mengverhoudingen van één op vijftig tot zelfs één op honderd. Dit is een van de vele buitenboord motoren die op de HISWA worden ge toond. „Machientjes” als deze zijn tegen woordig zeer betrouwbaar zuinig en mi lieuvriendelijk. Het is volgens Van Dam raadza mer om op beroepsvaarwegen alleen op de motor te varen, zodat kruisen niet meer nodig is. Vooral het kruisen of laveren op vaar wegen is volgens Van Dam levensgevaar lijk. De ANWB staat achter Schuttevaer om dit op al het beroepsvaarwater te verbieden. „Kijk, je vaart zo’n 24 kilome ter per uur, en dat rr et zo’n 1500 ton aan lading. Je ir oet het niet onderschatten als dat geweld in beweging komt. Dan moet je niet denken dat je daar nog even voor langs moet gaan. Dat risico is veel te groot”. Zo’n plank krijgt de ene keer wind en even later weer niet en dan valt hij in het water. De schippers kunnen hem niet ontwijken. Die staan hoog op hun schip en dat kleine ding in het water zien ze vrijwel niet”. Het levert volgens Van Dam geen pro blemen op om de zeilplank op de beroeps vaarwegen te verbieden. „Je hebt voor het surfen water nodig dat minstens 50 centi meter diep is. En er is genoeg van dat ondiepe water in Nederland”. traditionele wedstrijden. Voorwaarde voor het opvoeren van het totaal aantal ligplaatsen is dat de inrich ting van de watersportgebieden daarop wordt afgestemd en hun onderlinge ver bindingen worden verbeterd. Het rapport pleit voor de aanleg van jachthavens bij zo veel mogelijk bestaande of in aanbouw zijnde steden en dorpen. Er moet verder naar gestreefd worden het aantal knel punten (bijv, te lage bruggen en te korte openingstijden) op te lossen. De grote watersportgebieden zullen op bepaalde plekken meer herbergzaamheid moeten bieden. In het rapport wordt daar om voorgesteld bij de toegangen van het IJsselmeer, bijvoorbeeld bij Lemmer, het Ketelmeer, Lelystad en het Enkhuizer- zand, een zekere archipelvorming in het open water tot stand te brengen. wa steeds bedrijviger volgens Van Dam. „Er is de laatste jaren een ontzettende toena me geweest van pleziervaart. Daar zitten veel mensen tussen die nog nooit eerder op het water hebben gezeten. Dat mooie gelakte bootje is voor veel mensen ook een soort statussymbool. Maar de beroeps vaart wordt ook steeds sneller en groter. Er worden ook vaak gevaarlijke ladingen vervoerd en dan kun je het als schipper niet maken dat je uit je koers moet lopen voor een of ander jacht, waardoor je ik weet niet wat voor ongelukken maakt”. Enkele oliemaatschappijen ontwikke len zelfs speciale oliën, die het rendement verbeteren en tot gevolg hebben dat er minder schadelijke stoffen in de uitlaat gassen terecht komen. De uitlaten van de moderne buitenboordmotoren zijn trou wens exact afgestemd op de motor zelf. Zij fungeren nu als een compressor zodat het rendement groter wordt. Bovendien worden de uitlaatgassen meer en meer door de schroefas onder water afgevoerd. Die gassen komen dan dus terecht in de bellenbaan van de schroef. Daarbij wordt een gunstige afbrekende werking van de schadelijke bestanddelen bereikt. Die bel lenbaan is te vergelijken met een rioolwa terzuiveringsinstallatie in het klein. Het effect is zo groot dat sommige deskundi gen al van mening zijn dat de buiten boordmotor een grotere reinigende dan een vervuilende werking heeft. De samenstellers van het rapport hopen dat hun suggesties worden opgenomen in de derde nota over de ruimtelijke orde ning. Ze vinden dat de overheid veel crea tiever dient te zijn. Het watersportbeleid wordt veel te weinig ingepast in het totale ruimtelijke ordeningsbeleid, zeggen Maas en Petri. „De watersport draagt bij tot het in stand houden van de economie”. De rapportopstellers geven overigens niet aan op welke wijze hun ideeën gefinan cierd kunnen worden. Het rapport „visie op varen” wordt aan geboden aan centrale, provinciale, gewes telijke en gemeentelijke overheden. bijkomen. In het IJsselmeergebied en de Randmeren zouden circa 40.000 ligplaat sen gerealiseerd kunnen worden. Voorts ■x--' - Van Dam is zelf pleziervaarder. Hij heeft viermaal aan de beroemde en inmid dels ook beruchte Fastnet-zeilrace meege daan en hij kent de knelpunten tussen beroeps- en pleziervaart op zijn duimpje. „Het is het oude liedje. Het ergste is het op de grote vaarwegen waar veel plezier vaart is of waar verbindingen lopen tus sen pleziervaartgebieden, zoals de vaar weg tussen Lemmer en Groningen”. Schuttevaer hamert al jaren op het in stellen van een vaarbewijs voor beroeps en pleziervaart. „Nu staat er dus een bin nenschepenwet op stapel die zegt dat een schipper op een boot van meer dan 15 meter lang een vaarbewijs moet hebben. De rest, die hele pleziervaarttroep die kleiner is hoeft het dan niet te hebben”. Een dergelijk vaarbewijs heeft volgens Van Dam weinig zin. „In principe moet iedereen het hebben. Niet op de Loosdrechtse plassen of zo. Daar varen ze met elkaar en zitten ze elkaar te hinderen, dat is onze zaak niet. Maar op de plaatsen waar beroepsvaart en pleziervaart elkaar ontmoeten, willen wij dat ze allebei een vaarbewijs hebben”. Windsurfen vindt de voorzitter van Schuttevaer een machtige sport die hij iedereen kan aanraden. Maar de surfers moeten niet in de buurt van de beroeps vaart komen. „We willen niet dat die din gen worden verboden, maar laat ze niet in ons vaarwater zitten. Het is een verschrik king. Onder het motto „Ieder uur een prijs” kan men op de HISWA 80 aan een prijsvraag meedoen. Om het uur zal een bezoeker een prijs in de wacht kunnen slepen. Op het voorplein wordt dit keer een Lemmer aak tentoongesteld. De romp is 16 meter lang en 4,65 meter breed. De diepgang is 1,15 meter. Van het puntje van de boegspriet tot de achterkant van het roer meet de aak 22 meter. Ook dit jaar organiseren de AVRO, HISWA en De Telegraaf het nationaal toeristisch-recreatief watersportelement „Spelevaren”. Dit keer op de tweede zaterdag van juni (de 14de). Vorig jaar namen ongeveer 25.000 watersporters deel met in totaal 4.550 vaartuigen. Stand 1 is ingericht als informa tiestand, terwijl op stand 2 de IBM- computerservice u kan informeren over aankoopmogelijkheden. Het vorig jaar brachten 187.415 watersportliefhebbers een bezoek aan de HISWA. 386 exposanten zijn op de water- sporttentoonstelling aanwezig. De HISWA schat het aantal ple ziervaartuigen per 1 januari 1979 op 190.000 (78.000 zeilboten), 76.000 kajuitmotorboten en 36.000 open motorboten. In 1976 waren deze aantallen resp. 68.000, 63.000 en ,32.000. sport moet maken. Naar zijn mening is het ook van groot belang dat de registratie van boten een feit wordt om zodoende een beter toezicht te hou den op het gedrag van de watersporter op de steeds voller wordende wateren. De ambtelijke werk groep vindt dat de op brengsten uit de vaarbe lasting direct ten goede moeten komen aan de watersport. Dat betekent dat provinciale overhe den het geld zouden moeten kunnen gebrui ken om voorzieningen te verbeteren en vooral het milieu te beschermen. De meeste belangenor ganisaties in de water sport zijn van mening dat met de invoering van de vaarbelasting, overi ge belastingen (toeristen- belasting, brug- en sluis- gelden) dienen te ver dwijnen. Wanneer het geld uit de vaarbelas- tingpot inderdaad recht streeks naar de provin cies gaat, zullen gemeen ten niet snel bereid zijn hun toeristenbelasting te laten vallen. Die gemeen ten zullen ook mee willen zowel professionals als amateurs ge schut worden gaat het dan ook dikwijls heet toe. profiteren van de belas tingopbrengst. D earnb- telijke werkgroep zoekt nog naar een oplossing voor dit probleem. Over de hoogte van de belasting is nog niets te zeggen. Er zal in ieder geval gekozen worden voor een systeem dat ook bij de wegenbelasting geldt. De duurste sche pen worden het zwaarst belast. Er zal een onder scheid worden gemaakt tussen zeil- en motorbo ten. De ANWB heeft de ambtelijke werkgroep laten weten dat de tarief stelling zodanig moet zijn, dat deelname aan de watersport voor iedereen mogelijk blijft. De ANWB vindt dat de zelfwerkzaamheid niet met een zware belasting mag worden gestraft. Wanneer iemand veel vrije tijd steekt in het bouwen van een eigen boot, zou een speciaal belastingtarief moeten worden gehanteerd. Dit soort zaken maakt het uiterst moeilijk om tot een afgewogen eerlijk systeem voor heffing van vaarbelasting te komen. Een ambtelijke werk groep met vertegen woordigers van verschil lende ministeries heeft inmiddels een eerste rap port over tie problema tiek van de vaarbelas ting afgerond. De rap portage is voorgelegd aan instanties als de Consumentenbond, ANWB, HISWA, Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en Unie van Waterschappen. Deze or ganisaties krijgen de ge legenheid een oordeel te geven over het docu ment. Begin juni moet de werkgroep een eindrap port presenteren. Minister-president Van Agt liet medio vorig jaar weten dat de belas tingheffing afhankelijk is gesteld van het ambte lijk onderzoek. De werk groep vindt dat die be lasting er moet komen, hoewel op talloze prakti sche problemen wordt gewezen. Volgens Van Agt is het redelijk dat de watersporter ten behoe ve van die sport een ei gen bijdrage levert in de kosten die de overheid ten behoeve van die p Vaarbelasting komt er aan Op het IJsselmeer is voorlopig nog felle strijd gewikkeld in het kader van de voldoende ruimte, ook voor botters. Op inmiddels traditionele Westwalbotter- de foto zijn deze ex-vissersschepen in HISWA-rapport: 100.000 extra ligplaatsen mogelijk co II doende ruimte voor de water- Jn het onderzoek wordt gezegd dat ge- sporter. Het aantal ligplaatsen bieden met belangrijke natuurwaarden voor boten kan de komende jaren (o.a. De Wadden) of drukke beroepsvaart met 100.000 worden uitgebreid, (o.a. de Waal) zoveel mogelijk moeten wor- Uitbreiding van de watersport is den ontzien bij het zoeken naar groeimo- vooral mogelijk in het IJssel- meergebied en zijn randmeren en Q0Sterschelde moet worden afgeremd. In binnen het Deltagebied. Deze het Deltagebied zien Maas en Petri ruimte conclusies staan in het rapport voor 30.000 extra ligplaatsen. Alleen al „visie op varen”, dat is opgesteld rond de Grevelingen kunnen er 12.000 door prof. dr. F. M. Maas (land- schapskundige aan de TH te Delft) en ir. J. Petri (stedebouw- js uitbreiding van het aantal ligplaat- kundige). Het onderzoek is ver- sen mogelijk onder andere bij de Loos- richt in opdracht van de HISWA, drechtse Plassen en in het plassengebied de vereniging voor handel en in Midden-Limburg.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13