Door middel van verwarming en goede isolatie: Plankzeilen grote stimulans voor hele watersport r 15 DONDERDAG 1980 1 3 MA A R T li y Isolatie nodig Thermopakken Eigenlijk is het verbazingwek kend dat die dure boten over het algemeen zo weinig worden gebruikt. Zonder twijfel kun nen de watersporters veel lan ger van hun schip genieten dan doorgaans het geval is: eenvou dig door het vaarseizoen te ver lengen. Ieder jaar trach ten de scheepsbou wers de show te ste len met nieuwe ont werpen. Dikwijls zijn deze echter afge leid van oude top pers. Het is ondoen lijk om alle novitei ten op te sommen. Enkele zullen we er uit lichten. Over de schrik heen (Door Henk Jukkema) De eerste man zeilt nog maar een paar jaar, hij is enthousiast en heeft vorig jaar op de Hiswa zijn eerste boot gekocht. Een polyester zeilboot van 6 meter, waar hij een tent over kan spannen, zodat hij er uitstekend met z’n vrouw in kan kamperen. Ze houden van hun boot en zeilen in weer en wind. De tweede man zeilt al vanaf zijn kinderjaren, eerst met zijn ouders en later in zelfgebouwde bootjes. Iedere boot werd een stukje groter en nu is hij de trotse bezitter van een 10 meter lang zeegaand jacht met alle benodigde veiligheids- en navigatieapparatuur erop en eraan. Lichte grondzeeën Het erop nahouden van een flink jacht is een vrij kostbare geschiedenis. Wat dat betreft spreken de prijzen van de op de Hiswa tentoongestelde sche pen boekdelen. Maar behalve met renteverlies, afschrijving en onderhoud moet er ook nog geld op tafel komen voor de zomer- en winterberging en niet te vergeten de verzekering. Paar weken later Ervaring en ervaring is twee. Dat kan je weJ stellen als een ervaren piassenzeiler bet grote water opzoekt. De bekende zee- zeiler Henk Jukkema geeft een relaas van twee zeilers, die in hun vakantie op avontuur gaan. Ondanks hun „goede” voorberei ding komen zij toch in een min of meer precaire situatie. (Door Anne de Boer) WW r iiill ■a "X Sprinta D Beachcomber Compromis 900 Een opmerkelijke ver- Ervaring en ervaring is twee i Op een mooie morgen rijdt de eerste man met zijn vrouw en zijn boot achter de auto naar Harlingen. Ze hebben al eens een kort tochtje langs de kust gemaakt. Immers, de verkoper had verteld dat de boot heel wat zee kon verdragen, als je maar in de buurt van de kust bleef. Nu wil hij een oversteek naar Terschelling ma ken. Het weerbericht is goed: matige tot zwakke wind uit west tot zuidwestelijke richting. Opgewonden laat hij in Harlin gen zijn boot te water en stouwt twee thermosflessen met koffie, boterhammen, slaapzakken en zeilkleding in het vooron- dertje. Snel koopt hij nog even een kaart van de Waddenzee en vertrekt. Buiten de pieren wacht de door zonlicht overgoten zee. Voor hen uit strekt zich een slingeren de rij boeien uit naar de lokkende verte, waar een heiig Terschelling wacht. De tweede man heeft zijn jacht ook volgestouwd en de tanks gevuld. Zijn ge zin is klaar voor drie weken vakantie. Vrijwel het hele seizoen vaart hij op het IJsselmeer en zo af en toe een tochtje buitengaats van Den Oever, via Den Hel der naar IJmuiden. Nu hoopt hij het ei land Wight te bereiken. Avonden had hij zich over de kaarten gebogen en er over Dat kan best door simpelweg wat voorzieningen aan de boot te treffen. Als dat gebeurt kan men al heel vroeg in het voorjaar en laat in het najaar of desgewenst zelfs in de winter gaan varen. Dat biedt grote voordelen. Er is in voor-en naseizoen volop ruimte en rust evenzeer. In de prille lente is de schijning is de Beachcom ber 35 EC, een jonkgetuig- de stalen multikniksparft. natuur nog ongerept en mooi. Half april zijn de dagen net zo lang als eind augustus. Bovendien is ons voorjaar meestal vrij droog en zonnig. De sfeer op het water kan in de herfst prachtig zijn. Het jacht moet echter ook het nodige comfort bieden bij lagere temperatu ren. Om te beginnen is daarom een goedé isolatie gewenst. Vooral een sta len romp geleidt de warmte in de kajuit snel naar buiten. Bovendien conden seert de vocht in de lucht tegen de kale stalen huid. Daarbij komt warmte vrij, die meteen ook naar buiten wordt afge voerd. Aluminium is een nog betere temperatuurgeleider. Een van dit ma teriaal gebouwd jacht moet daarom nog beter geïsoleerd worden. Gewa pend polyester geleidt minder goed. schip stampt nogal. Hij besluit .niet in één keer naar België te varen, m^ar Breskens aan te lopen. Zo krijgt hij de wind wat ruimer in en gaat de boot een stuk harder, terwijl ze minder stampt. 16.15 uur Ze hebben besloten terug te gaan, zodra het zicht beter wordt. Het geluid van een scheepsmotor wordt hoor baar, zo te zien aan de vaag zichtbare zon, ten noorden van hen. Het lijkt een eeuwig heid te duren voor het schip langs komt. Het geluid zwelt nog steeds aan en ze kunnen nu zelfs de boeggolf horen. De man grijpt de toeter en begint een nood sein te blazen. Eindelijk doemt er een hoge viskotter uit de mist op met een man op de boeg. Ze vragen om een sleep en dat wordt toegestaan. 16.30 uur Ze worden nu achter de kotter aangesleept, terug naar Harlingen. Het dek veert vervaarlijk omhoog, zo trekt de sleeplijn aan de lichte dekbolder. Ietwat angstig kijkt de vrouw achterom, ze gaan zo hard, dat hun hekgolf bijna binnenboord rolt, maar de man verzekert haar dat die vissers wel weten wat ze doen. 16.45 Het kraakt maar even en dan is de dekbolder door de sleeplijn uit het dek gerukt, compleet met een stuk dek. De kotter verdwijnt zonder dat iemand iets in de gaten heeft, in de mist. Als de weerlicht start de man de buitenboordmotor en vaart achter het nog zichtbare zog aan. Met een ervaren bemanning en een goed schip is het goed zeilen op zee. Als aan die voorwaarden echter niet wordt voldaan, kunnen de problemen vrij ge makkelijk aan boord komen. 17.00 uur De kotter doemt weer op uit de mist, men heeft de zeilboot gemist en is weer omgekeerd om te gaan zoeken. De tocht wordt nu langzaam voortgezet, het paar volgt op eigen kracht. 20.00 uur De man heeft zijn boot weer op de trailer gezet en zit nu met de vissers in een café de zaak nog eens na te praten. Ze vertellen hem dat hij toch maar beter met zijn bootje op het binnenwater kan blijven. De man en zijn vrouw zien nu heel goed hun gemaakte fouten in. Eén opmer king van de vissers doet hem weer glim lachten: „Ach, we moeten allemaal door schade en schande wijs worden, en als je goed voorbereid naar zee gaat in een goed bootje dan kan er nog zoveel niet ge beuren”. Terug in Nederland leest hij in zijn watersportblad een artikel waarover hij zich opwindt. Hij schrijft een ingezonden stuk waarin hij zich afvraagt waarom er geen autoriteiten zijn die lieden kunnen tegenhouden, zoals die man die in een open boot naar Terschelling wilde en na tuurlijk in moeilijkheden kwam. De tweede man heeft de hele vakntie zoveel naar de weerberichten geluisterd, dat hij niet verder gekomen is dan Dover. Immers, als de wind niet tegen zat dan zou hij het wel weer worden. En je vaart toch met vrouw en kinderen en dan doe je het rustig aan. Enfin, u moet zelf maar gaan kijken. r 18.00 uur Het tweede paar bevindt zich op een stralende maar ietwat ruwe zee. De man is weliswaar wat over zijn zeeziekte heen, maar besluit toch door te gaan naar Breskens. Het weerbericht blijft even vervelend, weer tegenwind. De vrouw ergert zich een beetje aan het voortdurende genavigeer van haar man. Het eerste paar is wat over de schrik heen, de man heeft zich uitgekleed en afgedroogd en is in een slaapzak gekro pen om warm te worden. De vrouw overtuigt de man ervan dat ze niet meer naar Terschelling wil. De stroom viel knap tegen ze hadden nooit zonder kom pas moeten gaan. Toch is er voorlopig weinig aan de hand, alhoewel de man eens ergens gelezen had dat je niet aan een boei behoort af te meren, maar dat zal hem nu Maar ook in polyester schepen is een isolerende laag gewenst om het binnen behaaglijk te houden en condenswater aan de binnenkant van de romp te voorkomen. Bij een sandwich-con- structie zit de isolatie in de huid inge bouwd. Houten schepen hebben geen of nauwelijks isolatie nodig. er voordat er geen water in de len- spomp blijft staan. De loospijpen kun nen tegen kapotvriezen beschermd worden door er een aan beneden en bovenkant afgesloten stuk slang in te steken. Het is duidelijk dat er bij het varen in voor- en naseizoen warme kleding moet worden gebruikt. Er zijn tegen woordig thermojacks en termobroe- ken in de handel en ook thermo-onder- kleding Jacks en broeken moeten wel waterdicht zijn, maar niet waterdamp- dicht. Het lichaam moet kunnen uitwa semen zonder dat aan de binnenkant van het zeilpak condensvorming on staat. Van belang is vooral dat men laarzen of bootschoenen draagt met een prima antislipzool Het overboord vallen is nooit prettig. Zeker in het koude seizoen is het levensgevaarlijk. Tegenwoordig is dat heel anders. Er zijn vele tientallen zeil- en vaar scholen. Verenigingen zijn zich met de instructie gaan bemoeien. Voorts zijn er tal van boeken verschenen, die voor de watersporters-in-spé goe de handleidingen vormen. Op de zeilscholen raken nu jaarlijks dui zenden voornamelijk jonge mensen vertrouwd met de zeilsport. Er wordt hun als het goed is niet alleen zeilen geleerd, maar ook varen, zodanig dat zij een veilig gebruik van het alsmaar drukker wordende water kunnen maken. De tweede man heeft, na nog wat overleg gepleegd te hebben met een paar andere zeilers, toch zee gekozen. Ze bevin- .een zorg zijn, den zich buiten de pieren in de lichte grondzeeën en hij voelt de koffie in z’n maag. Zijn vrouw ziet ook wat wit, maar de kinderen vinden het prachtig. 11.00 uur Ze bevinden zich in de drukke scheepvaartroutes voor het Euro- poortgebied. De kinderen roepen opge wonden zodra er weer een schip in de buurt komt, en hun vader wijkt wat hen betreft veel te vroeg uit, zij willen er nog veel dichter langs. Zodra ze door de routes zijn, pakt hij de radiopeiler en tuurt door de verrekijker naar de kust of hij ergens duidelijke landmerken kan zien die hem kunnen vertellen waar hij zich precies bevind. Door het werken aan de navigatie- tafel benedendeks is hij zeeziek gewor den. Nog een uur houdt hij zich goed, maar dan moet hij naar de reling om over te geven. 14.00 Ze hebben nu een aantal uren schuin tegen de wind in gevaren en het met een kleintje met ach- terkajuit, de T 7. ’t Waar op stand 103, - Etap 20 - toegenomen en zijn er weer meer en duurdere accessoires. Voor de verwarming moet uitslui tend een kachel worden gebruikt waar bij de verbrandingsgassen recht streeks naar buiten worden afgevoerd. consternatie is de buitenboordmotor afge slagen en de man ziet zijn boot wegdrijven terwijl zijn vrouw verwoed bezig is het ding weer te starten. Als ze al uit zicht is, hoort hij de motor weer en even later komt ze op zijn geroep af uit de mist te voorschijn. Terwijl hij aanwijzingen schreeuwt, weet zij na herhaalde pogin gen precies bij de boei te komen. Hij grijpt de boeg en zij weet de boot vast te leggen. Daarna hijst hij zich uitgeput en steen koud aan boord. 14.30 Het zicht is slecht en de stem ming niet al te best. Een heel nieuwe groep waterspor ters is er gekomen na de introductie van de zeilplank, die in enkele jaren tijds geweldige populariteit heeft gekregen. Jaarlijks komen er tien duizenden plankzeilers bij. Sommi gen verwachten dat deze windsur fers, zoals ze ook wel genoemd wor den, na een zekere tijd genoeg krij gen van deze wel erg natte vorm van watersport. Het ligt voor de hand dat ze dan zullen overstappen op een echte boot. Het zit er dik in dat zulks zal gebeuren. En dat zal dan weer een enorme impuls geven aan de jachtbouw. het aantal aanzienlijk gepraat met vrienden van de watersport vereniging. In alle vroegte had hij al naar het weerbericht geluisterd. Het was wat hem betreft niet ideaal, maar de rest van de familie wilde nu weg en de zon scheen immers. Om 12 uur ’s middags bevindt het eerste paar zich midden op zee. Het is nogal heiig en Harlingen is niet meer te zien. Beiden genieten met volle teugen van de wijdheid om hen heen. Om 13.00 uur Het zicht wordt slech ter, Terschelling is nu ook al niet meer te zien, maar de boeien zijn nog goed te volgen. 14.00 uur Het zicht wordt nu toch wel heel slecht, ze kunnen nog maar één boei vooruit zien. De wind is gaan liggen er er staat een flinke stroom. De man start de buitenboordmotor en besluit toch maar af te meren aan de dichtstbijzijnde boei. Zijn vrouw neemt het roer en hij gaat naar voren op de boeg zitten met een meerlijn. Doordat zij niet gewend is op de stroom te varen, verloopt het afmeren wat onhan dig. De man reikt ver buitenboord, grijpt de boei, maar de stroom drukt de boot dwars weg en de man valt overboord. Gelukkig weet hij de boei te grijpen. In de Als dat niet het geval is, ontstaat er een grote hoeveelheid waterdamp, die in het interieur klam, kil en vochtig 21.00 uur Voor hen ligt Breskens en de stemming van de man stijgt. 22.00 uur Ze zijn afgemeerd, de vrouw bereidt het avondeten en de man overlegt aan dek met zijn buurman over het te verwachten weer, en het lijkt beiden beter om gezellig een dag te blijven liggen. 18.30 De kotter heeft voor het paar uit de haven bereikt en opgelucht meren ze hun boot af. hls wa 14 tlm 23 maart 80 amstepdamraa (Door Anne de Boer) Nederland heeft met zijn ongeveer 200.000 boten zeker zo’n 600.000 ac tieve watersportbeoefenaren. Al die pleziervaarders zijn eens als volko men ondeskundigen aan de recreatie te water begonnen. Vroeger hadden de aspirant-watersporters slechts beperkte mogelijkheden om het va ren te leren. Als men wat geluk had mocht men wel eens met vrienden of kennissen mee. Zeilscholen waren er maar zeer dun gezaaid. ;U maakt. Veel ernstiger is echter dat een kachel koolmonoxde en kooldioxyde produceert. Als die gassen niet worden afgevoerd is dat levensgevaarlijk. Ui terste voorzichtigheid is op dit punt geboden. Ook het kooktoestel brengt die gevaarlijke gassen in de kajuit. Gebruik het daarom zo kort mogelijk en zorg te allen tijde voor een goede ventilatie. Een zusterschip neemt deel aan de Spicerace van Jakarta naar Rotterdam. Het schip is te zien op stand 93 van jachtwerf De Rietpol uit Spaarndam. Van de Nederlandse werven hebben o.a. jacht werf Jongert uit Medem- blik (stand 85) haar „ran ge” uitgebreid met een motorzeiljacht van 18,40 m, de 18 M getekend door Willem de Vries Lentsch en Peter Sijm. Etap Yachting (92) heeft haar serie uitgebreid met de Etap 20, een boot om mee te nemen achter je auto. Dufour (102) komt o.a. De eerste man heeft zijn boot allang gerepareerd en zeilt er weer lustig op los. Over het gebeurde heeft hij een verhaaltje geschreven en dat opgestuurd naar een watersportblad, zodat een ander ook nog eens wat kan leren van zijn blunders. a Uiteraard moeten er ook allerlei maatregelen genomen worden als het gaat vriezen. Aftappen van het koelwa ter van de motor, het water in de boiler, de „waterleiding” aan boord en het onderwatertoilet is dan geboden. Gas leidingen kunnen ook bevriezen. Zorg Langer genieten door verlenging vaarseizoen heeft er een nieuwe telg bij, de 660. Compromisfabrikant Zaannoordijk (131) heeft zich nu ook op grote ge zinnen gestort met de 909, een familietoerjacht van de tekentafel van Frans Maas. Dehler uit Zaandam (138) heeft haar toch al grote „gezin” uitgebreid met de Sprinta D, een „goedkope” weekeinder en de Duetta 86. Scheepswerf Porsius (146) blijft het in het groot doen. Nu komt deze werf met een stalen kits, de Ca tena 40. Verder is surfplanken

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15