BEELAERTS VAN BLOKLAND: Nota zwaveldioxyde in feite achterhaald NIEUW JASJE Werkloosheid iets gedaald 3 In centrales nu nog geen kolenvergassing het bedrijfsleven I Politiek drukt op „Haast met kernenergie overbodig” Kritiek elektriciteitsbedrijven: Vrouwen willen geen mannenbanen Strengere eisen voor werken met schadelijke stoffen ril I «1 - f B it 25 DONDERDAG een nde 1 3 ung. eop sr zijn en iten, ien u >ver :n ten ng- Dit zei minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening gisteren in Rotterdam bij de ope- „Isoleer meer M ning van het symposium voor de toekomst” van de Stichting Kom fort Optimalisering (SKOOP). I ECONOMIE MA A R T 19 8 0 ROTTERDAM (ANP). Er zijn het afgelopen jaar ruim 260.000 aanvragen geweest voor isolatie-subsidie. Dit zijn er 60.000 meer dan was voorspeld. W RL I Interesse voor isolatie teerd he dm, De Kamerbodes gaan binnenkort hun traditionele kleding verwisselen voor een moderner kostuum. Deze week kregen zij een eerste ontwerp te zien. Het zijn v.l.n.r. Bert van Leeuwen (bode), Dick Faase (Kamerbewaarder) en Bram den Hartog (bode). 364,00 276,00 7,23 DEN HAAG (ANP). De arbeidsin spectie van het ministerie van Sociale Zaken gaat zwaardere eisen stellen aan het werken met methylformiaat en furfu- rylalcohol. De eerste stof wordt onder meer gebruikt als bestrijdingsmiddel, op losmiddel voor vetten, vetzuren, oliën en dergelijke en als grondstof bij de berei ding van onder meer blauwzuur. Furfurylalcohol wordt onder meer ge bruikt als oplosmiddel voor plastics en kleurstoffen en als vloeibaar drijfgas. Over de nadelige effecten van furfurylal cohol op de mens is, aldus het ministerie van Sociale Zaken, betrekkelijk weinig bekend. Toch hoopt de arbeidsinspectie dat met strengere eisen ten aanzien van de concentraties waarmee mag worden ge werkt irritaties aan de ogen kunnen wor den verminderd. Methylformiaat heeft bij proeven met dieren geleid tot ernstige longaandoenin gen. Bij de mens is dat effect nog niet gebleken, maar voorzichtigheidshalve wil de arbeidsinspectie toch ook bij deze stof een grens stellen aan de concentraties waarmee mag worden gewerkt. De toegestane concentraties van drie andere stoffen, n-hexaan, N-heptaan en N-pentaan, die onder meer worden ge bruikt bij de fabricage van lijm, worden verlaagd, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Om energiebesparende maatregelen in de gebouwde omgeving te stimuleren, heeft de overheid een jaarlijks subsidiebudget van ongeveer 230 miljoen gulden gereser veerd voor gebouwen, installaties, verlichting en trans portmiddelen van non-profitororganisaties en rijksge- bouwen. Tevens is er een energietoeslag in de wet op de investe- ringsrekening (WIR) in de maak voor zogenaamde profit- organisaties die energiebesparende maatregelen nemen. Uit het onderzoek over woningisolatie van SKOOP blijkt verder dat 68 procent van de ondervraagden in woningisolatie is geïnteresseerd, maar dat de gezond heidszorg met 88 procent het hoogst scoort. De woningisolatie wordt economisch bijzonder verant woord geacht, waarbij de voorkeur uitgaat naar dubbele beglazing (79 procent) op de voet gevolgd door het dichten van kieren en gaten (77 procent). ARNHEM (ANP). Het rege ringsbeleid rond de (toekomstige) uitworp van zwaveldioxyde (SO2) in de atmosfeer boven ons land is gebaseerd op te oude gegevens. De kosten van de ontzwavelingstech- nieken worden bovendien zwaar onderschat. Die kritiek heeft de Vereniging van Directeuren van Elektriciteitsbedrijven in Neder land (VDEN) op het vorig jaar september door de regering gepre senteerde zwaveldioxyde-beleids- kaderplan. De vereniging wil daarom, dat de Gezondheidsraad op een basis van re cente gegevens nieuwe normen vast stelt voor de grenswaarde van SO2 in de buitenlucht. De elektriciteitsdirec- teuren vinden ook, dat de regering in haar plan te weinig aandacht besteed aan de problemen rond de bijproduk- ten en het afval van de ontzwaveling- stechnieken. n. it uvel n. De bestrijding van de zwaveldioxyde- uitworp in de lucht door de toekomstige kolengestookte centrales zal daarom in de komende jaren moeten geschieden door middel van rookgasontzwaveling. Beide systemen zijn ongeveer even duur, maar rookgasontzwaveling is een vertrouwde, zij het omslachtige techniek. R 1 De KEMA heeft kolenvergassing wel uitgebreid in onderzoek. Er wordt bij voorbeeld deelgenomen aan het onder zoek dat op dit gebied in West-Duitsland plaatsvindt, terwijl met het energiebedrijf in Rotterdam een plan wordt uitgewerkt voor een kolenvergassingsinstallatie in dat gebied. Met de Shell, die in samenwer king met de Noordbrabantse Elektrici teitsmaatschappij een kolenvergassings installatie in Moerdijk wil bouwen, is wei nig contact. Het door Shell gebruikte sy steem wijkt ook af van de in West-Duits- land ’aangehangen’ techniek. Nog dit jaar worden bij Nijmegen en Geertruidenberg twee geheel op steenkool gestookte centrales in gebruik genomen. Het aandeel van de steenkool in het brandstoffenpakket van de Nederlandse centrales stijgt dan eensklaps tot vijftien procent. De KEMA verwacht dat rond de eeuwwisseling door de Nederlandse cen trales twintig miljoen ton kolen per jaar wordt verstookt. xndsei lv. ed.) 96,00 Volgens de bewindsman heeft het door SKOOP gehou den opinie-onderzoek „Gesprekken over woningisolatie” onder meer uitgewezen, dat de Nederlandse burger be- Daarin wordt onder andere gespro ken over een maximale zwaveldioxy- de-uitworp van vijfhonderd miljoen ki logram per jaar. De VDEN pleit voor een minder strak plafond, omdet de regeringsnota zich volgens haar ba seert op cijfers uit de jaren zestig. Geen rekening is bijvoorbeeld gehouden met het effect van de ongeveer 150 meter hoge schoorstenen, die tegenwoordig bij nieuw elektriciteitscentrales wor den geplaatst, aldus de VDEN. Deze verplichting, die vanaf 1 juli van kracht moet zijn, geldt alleen voor nieuwe niet-industriële gebouwen, aldus de minister. De bewindsman zal de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verzoeken hierover een artikel in haar model-bouwverordening op te nemen. De regering denkt dat in de periode tot 1985 in ons land in totaal drie vierhonderd miljoen gulden uitgetrok ken moet worden voor de ontzwave- lingsprogramma’s. Gedacht wordt aan rijksbijdragen van 25 procent. De VDEN heeft de „stellige indruk”, dat genoemde kosten, althans wat centra les betreft, foutief zijn berekend. Voor de elektriciteitscentrales zijn deze kos ten drie keer zo hoog als waar in het beleidskaderplan van wordt uitge gaan, aldus de VDEN. De vereniging pleit voorts voor meer coördinatie tus sen de verschillende ministeries op dit gebied. gië leven de twee werelden nog verder langs elkaar heen dan bij ons. In Frank rijk maakt men het veelzeggende onder scheid tussen het wettelijke en het werk elijke land. Het land waar politiek en bedrijfsle ven elkaar helemaal niet meer tegenko men is Italië. In Milaan en Turijn trekt men zich totaal niets van Rome aan. De politiek is daar een schijnvertoning, zon der enig contact met de werkelijkheid. Zou dat echt een oplossing zijn? We kunnen immers moeilijk zeggen dat het bedrijfsleven in die landen slechter functioneert dan bij ons. Het is dan ook helemaal niet zeker dat het niet meer gehoorzamen aan Den Haag en Brussel tot een onmogelijke situatie zal leiden. Als Den Haag en Brussel vanuit hun schijnwereld steeds meer het bedrijfsle- ven aan hun doelstellingen opofferen, is de uitweg van het zich niet meer gelegen laten liggen aan de politiek misschien de enig mogelijke. Maar daarbij moeten we één ding niet vergeten. Ook als het bedrijfsleven de politiek helemaal niet meer kan volgen gaat de politiek toch door. De kosten daarvan zijn enorm hoog en die moeten door het bedrijfsleven worden opge bracht. Dat gebeurt ook in Italië. Als men daar Rome zou kunnen amputeren zou het een grote zegen zijn voor de welvaart. Maar dat kan nu eenmaal niet. De financiële last van de politiek moet dus altijd worden meegesleept. Het wordt steeds meer een schimmenspel zonder vat op de werkelijkheid. Maar wel een zeer duur schimmenspel. voor 30 procent tot een maximum van 1200 gulden verleend. Onder de titel „Thermische eigenschappen van wonin gen” is in februari de NEN 1068 (1980) gepubliceerd. Deze nieuwe vorm voor het isoleren van woningen, die de minister op het congres presenteerde, bevat een aantal rekenregels met betrekking tot thermische isolatie van gebouwen en geeft tevens drie mogelijke manieren om daaraan eenvoudige eisen te stellen. Eisen, die volgens de bewindsman uitgaan boven de klasse „goed” van de oude norm. Verder maakt de nieuwe norm het mogelijk om in tegenstelling tot voorheen nu ook eisen te stellen aan de thermische isolatie van andere gebouwen dan wo ningen. Bovendien heeft de raad van de Europese Gemeen schappen een richtlijn uitgevaardigd, waarin de lidstaten van de EG verplicht worden ervoor te zorgen, dat leidin gen en kanalen voor transport van warme lucht en warm water, op economische wijze van isolatie worden voor zien. I naar het bedrijfsleven geldt dat eigenlijk als onbehoorlijk. In het bedrijfsleven kunnen er twee dingen met hen gebeu ren. Als zij lang in de politiek hebben verkeerd bestaat er grote kans dat zij niet meer geschikt zijn voor het bedrijfs leven. Als zij maar kort in de politiek hebben verkeerd is de kans groot dat zij de politieke kijk van zich af weten te schudden en leren hoe de werkelijkheid echt in elkaar zit. Het zou van belang zijn als de laatstgenoemde politici nog eens zouden kunnen terugkeren in het politie ke circuit, maar daar kan men mensen met oog voor de werkelijkheid juist niet goed gebruiken. We kunnen ons afvragen: waar moet dat heen, hoe zal dat gaan? Er zijn enkele voorbeelden van landen waar de vervreemding tussen politiek en be drijfsleven nog verder is voortgeschre den. Daarvoor moeten we in het alge meen naar het Zuiden kijken. Al in Bel- 16,00 37,51 23,51 s 94,00 48, 65, 68,7(i 14, 85,IX 95,60 Een ommekeer in de politiek in de richting van meer zinvolle bezigheden valt niet te verwachten. Politici worden steeds minder aanspreekbaar. Voor mensen met werkelijkheidszin is hun taalgebruik soms nauwelijks meer te volgen. Probeer het met ondertiteling, zegt Wim Kan. Ik vraag mij inderdaad wel eens af: zou men het allemaal voor Wim Kan doen? Bij de centrale in Nijmegen zal zeer waarschijnlijk een rookgasontzwave lingsinstallatie worden gebouwd, die on geveer de helft van alle rookgassen zui vert. De KEMA verwacht, dat de in deze installatie aan de rook onttrokken zwavel dioxide zal worden gebonden aan kalk of kalksteen. Er ontstaat dan gips als afval- produkt. In Japan zijn goede ervaringen met deze methode opgedaan, aldus de KEMA. Nadelen van rookgasontzwave ling zijn de grootte van de installatie (bij na even groot als de centrale zelf), het vrij omslachtige en trage chemische proces, alsmede de hoeveelheden afval. doorzeurende woningnood, voortduren de boterbergen en andere onverkoopba re overschotten en verspilling van geld dat gebruikt had kunnen worden voor het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen. Een ander voorbeeld is de onmogelijk ingewikkeld geworden inkomstenbelas ting. Een Tilburgse promovendus heeft kort geleden laten zien dat deze hele rimram kan worden opgeruimd door de inkomstenbelasting te vervangen door een proportioneel tarief van 30 procent boven de belastingvrije voet. De huidige progressie is in hoofdzaak alleen maar schijn. Het kan super-eenvoudig, zonder de opbrengst voor de overheid te ver minderen en het spaart hoge kosten uit. Al deze beleidsonderdelen zouden wat de voornaamste punten betreft gerust in een plastic zak aan de rand van de straat kunnen worden gezet, in Den Haag of in Brussel. Toch gebeurt het niet. Dat komt doordat de politiek niet op de resultaten let. Argumenten dat het niet werkt, glij den van de politici af als het water van een eend. Men zoekt helemaal niet naar dingen die goed werken, maar naar het hoog houden van de ethiek. Men rekent de uitkomst niet, maar telt het doel al leen. Als in hoorzittingen van de Tweede Kamer deskundigen al dit soort dingen vernietigend onderuit halen, knutselen de politici toch rustig door. Het is alsof zij er niet bij zijn geweest. Een belangrijke factor is vermoedelijk dat het politieke circuit steeds meer ge sloten wordt. Vroeger hadden we nog wel eens een zakenkabinet, waar met het kiezen van ministers in de eerste plaats werd gelet op praktische deskundigheid. Tegenwoordig worden ministers zoveel mogelijk uit het parlement gerecruteerd. Bij een kabinetswisseling worden zij dan in de vijver van het Binnenhof te ruggezet en er weer uitgeschept bij een nieuwe kabinetswisseling, als hun partij opnieuw aan de beurt is. Men komt nooit meer met de praktijk in aanraking. Wanneer oud-ministers ontsnappen (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het is volstrekt overbodig om haast te maken met kern energie. De elektriciteitsproducenten schatten het totale gebruik van elektrici teit voor de toekomst veel te hoog in. Het gevolg daarvan is dat ook de aantallen en het vermogen van de centrales niet klop pen. Om die reden hoeft een beslissing over de invoering van kernenergie niet eerder dan in 1985 te vallen. De Bezin- ningsgroep Energiebeleid stelt dit in het maartnummer van het blad Milieude fensie. De Bezinningsgroep meent dat de reser vecapaciteit van 27 tot bijna 50 procent zal stijgen, wanneer grote kolen- en kerncen trales een belangrijk deel van de elektrici teitsvoorziening vóór hun rekening gaan nemen. Volgens de groep een onnodige stijging, die ook tot uitdrukking zal ko men in de elektriciteitskosten. De Bezinningsgroep Energiebeleid vindt het een onjuiste beslissing om voor al te mikken op kolen- en kerncentrales. Niet alleen vanwege de grote kans op storingen, maar ook omdat de bouwtijd van dergelijke installaties erg lang is. Het is bijna onmogelijk, zo zegt de groep, te voorspellen dat de centrale op het mo ment van aflevering werkelijk nodig is. Het blad bepleit om die reden een klein schaliger aanpak, waarbij de bouwtijd verkort en de zekerheid van planning ver hoogd wordt. Tot slot zegt de bezinningsgroep dat de overheid naast energiebesparing veel meer het gebruik van windenergie moet stimuleren. Het wordt de overheid kwa lijk genomen dat de inpassing van wind energie in het systeem van elektriciteit sopwekking buiten beschouwing wordt gelaten. seft, dat besparen van energie veel goedkoper is dan wat dan ook. „Hij is best bereid geld te steken in isolatie, omdat hij weet er op langere termijn voordeel van te hebben. In geld en in comfort”, aldus de minister. De bewindsman toonde zich verder verheugd uit het onderzoek te kunnen opmaken, dat in ons land geen overtrokken beeld van de isolatie-subsidie leeft. Een derde van de ondervraagden verwacht een subsidie van 22 procent of minder en de helft een bijdrage van tussen de 23 en 35 procent. In werkelijkheid wordt een subsidie (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkloosheid is de afgelopen maand iets gedaald. Rekening houdend met seizoeninvloeden nam zij met 2800 personen af ten opzichte van eind januari. I In procenten van de afhankelijke be roepsbevolking bedroeg eind februari de werkloosheid van mannen 4,6 procent en van vrouwen 7,7 procent. Het gemiddelde werkloosheidspercentage staat daarmee op 5,3. Hierbij is geen rekening gehouden met de 26.230 bij arbeidsbureaus geregi- streerde personen (van wie 79 procent vrouwen) die beschikbaar zijn voor deel tijdarbeid. Vergeleken met eind januari deed zich hier een stijging met 440 perso- nen voor. De ontwikkeling van de werkloosheid geeft voor vrijwel alle beroepen een da ling te zien. Alleen bij het mannelijk tex tiel- en horecapersoneel en bij de bouw vakkers is sprake van een stijging. Vooral de werkloosheid onder de laatsten is op vallend. De werkloosheid steeg daar, on danks de zachte winter, met 399 tot een aantal van 23.161. Daartegenover staat een vraag naar bouwvakkers van 8441, een stijging ten opzichte van januari met 360. ARNHEM (ANP). De KEMA in Arnhem acht de tijd nog niet rijp om kolenvergassing toe te passen in elek triciteitscentrales. Er zijn nog te veel onzekerheden, vindt de KEMA, het onderzoeksinstituut van de Neder landse elektriciteitswereld. De verlaagde stookkosten zijn de meest doorslaggeven de motivering om tot isolatie over te gaan (42 procent) terwijl verbetering van het wooncomfort het laagst scoort (24 procent). Negen van de tien Nederlanders zijn voorstander van een voorzichtig energiegedrag. Het Nederlandse bedrijfsleven gaat steeds dieper gebukt onder re gelingen en lasten die vanuit de poli tieke sfeer worden opgelegd. Soms weet men er geen raad meer mee en men probeert zijn eigen gang te gaan. Zo draaien de belastingen steeds meer dol en ontstaat een vrij wel ongrijpbaar zwart circuit. De vakbeweging gaat daarbij ook niet vrijuit. Door haar invloed op de politiek weet zij soms dingen door te drukken waarmee het heel moeilijk werken is. Het duidelijkste voorbeeld is de vermogensaanwasdeling (VAD), waar mee minister Albeda van Sociale Zaken weer wappert om de vakbeweging te paaien. Deskundigen die daarmee moe ten werken, zoals met name het instituut van Accountants, hebben er geen goed woord voor over. Maar nu de vakbeweging zelf door de loonbeheersing gepakt wordt, maakt zij een draai van 180 graden. Ook zij neemt het niet als zij door de politiek geringe loord wordt. Dit is een uiterst belang rijke ontwikkeling. De politiek wordt de gemeenschappelijke vijand zowel van' de werkgevers als de vakbeweging. Geen van beide sociale partners kan meer uit de voeten met wat er vanuit de politiek over hen komt. Bedrijfsleven en politiek leven meer en meer in eigen denksferen. Het be drijfsleven beoordeelt maatregelen op hun resultaten, de politiek op hun doel stellingen. Dan kunnen er situaties ont staan waarin men eikaars taal niet of nauwelijks meer verstaat. Ieder gaat zijn eigen gang. Ik noem naast de vermogensaanwas deling enkele andere onderdelen van het economisch beleid waar ik toevallig eni ge verstand van heb. Dat zijn de woning bouw- en huurpolitiek, de landbouwpoli tiek en het subsidiëren van verliesgeven de bedrijven. Dat kost miljarden gul dens en het resultaat is alleen maar UTRECHT (ANP). Vrouwen blij ken, als het er op aankomt, er vooralsnog niet voor te porren te zijn, traditionele mannenberoepen uit te oefenen. Dit blijkt uit de ervaringen van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Utrecht, dat al geruime tijd ijvert voor het plaatsen van vrouwen in banen die tot dusver uitsluitend voor mannen weggelegd waren. Zo is er een bedrijf dat wel vrouwelijke plaatwerkers in dienst wil nemen, maar volgens adjunct-directeur A. van de Mos- selaar van het arbeidsbureau heeft drie kwart jaar zoeken slechts één gegadigde opgeleverd. Gelet op actiegroepen als Vrouw en Werk, Vrouw en Technische Beroepen en Rode Vrouwen zou je verwachten dat er onder vrouwelijke werkzoekenden nogal wat belangstelling bestaat voor mannen beroepen, maar als puntje bij paaltje komt blijkt dat wel tegen te vallen, aldus Van de Mosselaar. Op 1 mei houdt het arbeidsbureau een „vrouwenmarkt” waar ongeveer 35 werk gevers aan deelnemen die allen bereid zijn vrouwen te plaatsen in traditionele man nenberoepen. Het gaat onder meer om plaatwerksters, timmervrouwen, onder- houdsbankwerksters, vrouwelijke mon teurs en druksters. Ondanks de weinig hoopgevende resul taten tot dusver, blijft Van de Mosselaar het een nuttige zaak vinden om actief bezig te blijven met deze vorm van ar beidsbemiddeling. Hij hoopt lering te kun nen trekken uit de ervaringen die 1 mei zal opleveren. 20,60 280, OD 147,30 52, 33,80 48,00 61,80 104,50 67,50 80,50 122,50 97,50 154,00 37,50 5a,00 146,00 50,50 53,50 40,50 5840 102,30 40,10 132,50 44,20 42,30 58,50 28,20 61,80 128,10 102,50 52,00 155,00 35,30 154,50 65,80 77,00 180,50 28,80 80,30 171,50 36,10 3640 42,50 43,70 108,50 310,00 136,00 145,00 245,00 overtreft verwachtingen 40,51 35,50

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25