In brief van Brezjnjev Strauss bezoekt Verenigde Staten delen in rijkdommen VS vragen Europa meer solidariteit Armen Zimbabwe gaan Bretonse kust Regenbelasting verder vervuild Neo-fascist in Rome vermoord Minister van Financiën: Studie somber over toekomst van het Westen In kwestie-Afghanistan oproer neer Zweden: Europa moet ontwapenen Thaise oppositie levert ministers Nieuw Europees paspoort bepleit Syrisch leger slaat gewapend Parijs: snel plan Britse bijdrage aan Gemeenschap in Normandië” „Marchais na ’43 Waakpoes Klein V Uitpraten „Energieverbruik blijft achter bij groei economie” DONDERDAG 3 MA A RT 1980 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker iwen a 1 dien inks idag romi- illeen nkort stens toe- t aan er de ’swet ioen 2 ïleid ades iken VS (Van onze redactie buitenland) BONN, PARIJS. Uit een brief van de Russische president en partijleider Brezjnjev aan bondskanselier Schmidt van West-Duitsland blijkt niet dat er aan wijzingen zijn voor een verbetering van de internationale situatie na de Russische inval in Afghanistan. Agt JM trijfël Schmidt: Sovjet-Unie somber over situatie i ons tuten »n en id. Er rarbij alden naak- rrwa- n het [nfor- jubli- i het (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Het Europees par lement heeft gisteren met grote meerder heid een resolutie aangenomen waarin wordt gevraagd om invoering van een Europees paspoort. In de resolutie, die was ingediend door de Italiaanse christen democraat Pedini, werd de ministerraad gevraagd nog dit jaar daarover een beslis sing te nemen. Tevens zou de ministerraad, met inacht neming van veiligheidsmaatregelen, de controles op personen aan de grenzen tussen de EG-landen onderling, geleide lijk moeten verminderen, zo stelde het parlement. Op een persconferentie in Bonn zei Schmidt gisteren, dat de brief van vier pagina’s die hij op 4 maart van Brezjnjev ontving, gematigd van toon is. „Van dreige menten is geen sprake, maar de brief heeft wel een waarschuwende ondertoon”, aldus Schmidt. Ten aanzien heid in de hoofdstad van Ethiopië, Addis Abeba. Nkala vindt dat de rijken de kosten van de sociale voorzieningen moeten dragen. Hij kondigde aan dat onderwijs en ge zondheidszorg gratis zullen worden. Bui tenlandse hulp zal op prijs worden ge steld, maar niet ten koste van alles. „We moeten voorkomen dat Zimbabwe weer een kolonie wordt als gevolg van hulp op economisch gebied”, zo zei de minister. Tegen het einde van juni hoopt Nkala een begroting klaar te hebben. Namens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gisteren mee gedeeld dat, aangemoedigd door de ver zoenende uitlatingen van de nieuwe pre mier Moegabe, de Verenigde Staten alles zullen doen om de jonge Afrikaanse staat te steunen. „Wij zijn geweldig verrast door de manier waarop Robert Moegabe van start is gegaan”, aldus onderminister van Buitenlandse Zaken Warren Cristopher tot de senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen. Britse kringen in Zimbabwe hebben gis teren gezegd dat Zimbabwe midden april officieel onafhankelijk zal worden. Dat is wat later dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag. Er zou, volgens een woordvoer der, geen andere reden voor zijn dan meer tijd te hebben om de rust in het land te laten weerkeren. Zambia heeft gisteren bekendgemaakt zijn reservisten en militie te demobilise ren. In november werden deze opgeroe pen vanwege invallen van het Rhodesi- sche leger in Zambia, aldus het Zambi- aanse persbureau. Prem is de opvolger van generaal Kri- angsak die, na in 1977 via een staatsgreep aan de macht te zijn gekomen, vorige maand moest aftreden vanwege toene mende onrust over olieprijsstijgingen en stijgende inflatie. De vrees bestaat dat de ongeveer tienduizend ton olie in het voorste deel van de tanker ook zal wegstromen en naar de stranden zal drijven. Hij pleitte voor een gezamenlijk ant woord van het Westen op wat hij noemde de Russische uitdaging. Het zou schade lijk zijn als de wereld de crisis rond Af ghanistan als een louter Amerikaanse zaak zou beschouwen, aldus Brzezinski. „Wij moeten niet alleen reageren met woorden, maar ook met daden. De Atlan tische solidariteit vereist dat, de collectie ve veiligheid van het westen roept erom. Wij aanvaarden niet de stelling dat ont spanning of veiligheid deelbare berippen zijn,” zo voegde hij hieraan toe. Brzezinski zei verder dat de belangen van West-Europa en Japan in de Perzi sche Golf groter zijn dan die van de VS. Hij wees daarbij met name op het feit dat de toekomst van West-Europa afhangt van de toevoer van olie uit dit gebied. van de verdediging van de Russische belangen is de brief volgens Schmidt hard. Het schrijven van de Russische president vormt het antwoord op de brief die Schmidt op 6 februari aan Brezjnjev had gestuurd in verband met de crisis rond Afghanistan. Niets in Brezjnjevs boodschap wijst vol gens Schmidt op mogelijke verslechtering van de betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland. In de brief van Brezjnjev wordt geen datum genoemd voor een eventueel bezoek dit jaar van de Westduitse bondskanselier aan Moskou. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft tijdens zijn bezoek in november aan de Bondsrepubliek Schmidt daartoe uitge nodigd. Op zijn persconferentie benadrukte Schmidt nog eens, dat er geen sprake van kan zijn dat West-Duitsland kan de Russen en Afghaanse moslims in het oosten van Afghanistan. Volgens het Indiase persbureau PTI heeft president Karmal van Afghanistan drie ministers in zijn kabinet opgenomen die onder het bewind van zijn voorganger Amin waren veroordeeld. PARIJS (AFP). Het dagblad van de Franse communistische partij l’Humanité heeft gisteren een brief gepubliceerd van de eerste vrouw van de algemeen secreta ris van deze partij Marchais, waarin zij verklaart dat haar vroegere man in mei 1943 gebruik heeft kunnen maken van de dood van een nichtje om uit Duitsland naar Frankrijk terug te keren en dat hij nadien tot het eind van de oorlog in Nor mandie is gebleven. Marchais kwam vorige week in op spraak, toen gemeld werd dat hij zich in het begin van de oorlog vrijwillig had gemeld voor werk in Duitsland. Gisteren heeft een medewerker van het gezagheb bende dagblad Le Monde de beschuldigin gen tegen Marchais in twijfel getrokken. ROME (DPA). Bewoners van de Noorditaliaanse havenstad Genua zijn in opstand gekomen tegen de zoge naamde „regenbelasting”. Volgens een wet moeten huizenbezitters een heffing betalen al naar gelang de hoeveelheid regenwater die via hun dakgoot en afvoerpijpen in de stadsriolering ver dwijnt. Volgens de Italiaanse krant La Stam pa heeft na talrijke protesten van de Hij merkte voorts op. dat over „sleutelkwesties” geen verschil van mening bestaat tussen de VS en West- Duitsland. Wel gaf hij toe dat er bepaalde nuancever schillen zijn die onder andere samenhangen met de kloof die bestaat tussen de rol van de VS als supermogendheid en de positie van West-Duitsland als een land dat wordt verdeeld door het „Ijzeren Gordijn”. De bondskanselier bevestigde dat hij zondag in Ham burg een ontmoeting zal hebben met de Franse president Giscard d’Estaing. Het initiatief tot dat gesprek is uitge gaan van Schmidt zelf. Beide staatslieden zullen spreken over de internationale situatie in het algemeen en over de situatie in het Midden-Oosten in het bijzonder. bemiddelen tussen de VS en de Sovjet-Unie. Ons land is zelf partij als lid van de het westerse bondgenootschap van de NAVO, aldus Schmidt. lamer taten nder- naar pen- ■egelt ver- i laat teurs Het nkele i ge- van eten, ierde Hij cheid n de itser- Rekenen we niet alleen de laatste vijf jaar mee, maar „ons hele leven”, dan komt er nog een inbraakje bij, een paar gestolen fietsen, een mislukte aanranding, en twee keer diefstallen uit de auto, maar dat was in het buitenland. Vergroot ik nu even de cirkel om ons heen dan kom ik bij mijn moeder, die twee jaar geleden door drie gemaskerde mannen ’s nachts werd overvallen en op bed vastgebonden. In braak met geweld en diefstal dus. Ik noem maar even iets. Bij mijn zusje werd vorige week nog ingebroken, gelukkig begon de waakpoes zo te miauwen dat Michailaki wakker werd, ging kijken, een man zag rondscharrelen, zijn ouders waarschuw de, waarop de inbreker snel de benen nam. Het ministerie van justitie heeft van 1974 tot 1979 enquêtes gehouden waaruit blijkt dat per jaar bijna 1 op de 5 Neder landers boven de 15 jaar het slachtoffer wordt van de zogenaamde „kleine crimi naliteit”. Daaronder wordt onder meer verstaan: zakkenrollerij, diefstal van fiet sen en auto’s, inbraak, vernieling en aan randing. Dat aanranding tot de kleine criminaliteit wordt gerekend, dus in de zelfde kwaliteitsklasse wordt geplaatst als de diefstal van een damesfiets, verbaast me een beetje. Maar ik ben natuurlijk geen criminoloog, of aanrander. Als per jaar 1 op de 5 Nederlanders slachtoffer wordt van die kleine criminali teit, dan mogen we aannemen dat elke Nederlander eens in de vijf jaar met zak- kenrollerij, diefstal van zijn fiets of auto, inbraak, vernieling of aanranding te ma ken krijgt. Kan dat cijfer kloppen? Laten we eerst eens naar onszelf kijken (doet u even mee?). Zakkenrollerij? Ja. De porte feuille van mijn vrouw uit haar handtas, toen we Tuschinski binnengingen. Ik heb het zien gebeuren, alleen zag ik het niet. Ik liep achter haar, een jongen drong zich tussen ons door naar voren, ik zag de zin daar al niet van in, eenmaal op onze plaats zag mijn vrouw dat de klep van haar tas openstond en dat de portefeuille was ver dwenen. De portefeuille werd, zonder het geld maar mèt de paperassen, later door iemand op de Herengracht in zijn brieven bus gevonden. Diefstal van fietsen en auto’s? Nee. Al thans niet de laatste vijf jaar. Wel werd uit het schuurtje achter ons huis in Friesland een lange uitschuifbare metalen ladder gestolen. Dat moet nog een heel gesjouw zijn geweest. Inbraak? Ja, in het huis in Friesland, er viel niet veel te halen, dus de schade viel mee, maar het idee van ongenode gasten in je huis is niet prettig. Vernieling? Ja, een grote bloempot in de voortuin die door baldadige jongelui ’s nachts werd stukgegooid, en een auto- antenne die geknakt werd. Aanranding? Nee. r „Wat geeft het toch een fijn gevoel als je een groot warenhuis aan de Lange Vie- straat binnenloopt en je weet dat de be drijfsrecherche over uw en onze dingen waakt. Nu goed, niet alle winkeldiefstal len zijn door de recherche op heterdaad te betrappen. Het wegpakken van mijn tas bijvoorbeeld werd niet door hen opge merkt. Gelukkig merkte ik het zelf nog op tijd en kon ik de jeugdige (16, 17 jaar?) dievegge in de kraag grijpen. Voor mij een duidelijk geval van „op heterdaad betrap pen”. Voor de recherche (snel ter plekke) blijkbaar een alledaags, onbelangrijk ge valletje, dat vrij eigenaardig werd opge- lost( we moesten het maar uitpraten. Ik was immers mijn geld en zo niet kwijt! Morgen ga ik ook maar tassen gappen. Word ik betrapt, dan geef ik het gestolene gewoon weer terug en kunnen we het uitpraten”. belastingbetalers nu ook het hoofd van de stadsreiniging openlijk opgeroepen te weigeren nog langer de belasting te betalen. Volgens hem is het onmogelijk om voor ieder huis precies te bepalen hoeveel regen erop valt. Overigens heeft een leider van de isla mitische opstandelingen in Afghanistan gisteren verklaard, dat eenheden van het Russische leger gebieden van opstandige stammen in Centraal Afghanistan hebben omsingeld. Zeven miljoen Afghanen van de Hazarastam worden volgens hem door de Russen bedreigd. De opstandelingen leider zei te verwachten dat de Russen overgaan tot de aanval zodra de sneeuw smelt. Andere guerillaleiders maakten gisteren melding van zware strijd tussen DAMASCUS (UPI). Dankzij massaal ingrijpen van de strijdkrachten, is de Sy rische regering er vorige week in geslaagd een gewapend oproer neer te slaan van groeperingen die tot de Mohammedaanse Broederschap behoren. Het Franse dag blad Le Monde heeft dit gisteren gemeld. De islamitische rebellen zouden in Alep po openbare gebouwen hebben aangeval len en auto’s en spoorwegstations in brand hebben gestoken. De kantoren van de Syrische en Russische luchtvaartmaat schappijen zouden zijn vernield. Het op roer zou door ongeveer achtduizend mili tairen zijn onderdrukt. Le Monde wijt de onrust in Syrië aan de onvrede onder de bevolking over het be wind van president Assad. PARIJS (Reuter). De Franse regering wil dat de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, spoedig met voorstellen komt inzake de Britse bijdra ge aan de Europese Gemeenschap. Frankrijk wil alleen over deze voorstel len praten als er voldoende tijd bestaat - vóór de EG-topconferentie over drie we ken - om ze grondig te bestuderen. Engeland betaalt naar de mening van Londen, naar verhouding onevenredig veel aan de EG. Tot nu toe voelt Parijs er weinig voor de regering-Thatcher tege moet te komen. De Britse premier vroeg eind november aan de EG de Britse bij drage met ongeveer 4,5 miljard gulden te mogen verlagen. Er werd toen echter geen enkele toezegging gedaan. De premier zei gisteren dat zijn kabinet de economische vraagstukken zal probe ren aan te pakken en de levensstandaard van de Thaise armen wil verbeteren. De belangrijkste posten op economisch terrein zijn in handen gekomen van Boon- chu Rojanasathien, die vice-premier is geworden, en Annuay Virawan, die de post van Financiën heeft gekregen. Bei den zijn zeer ervaren economen. In het 37 leden tellende kabinet zitten 17 parlementsleden. In de vorige regering zaten geen parlementariërs. (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA. In het kader van plannen om de welvaart in Zimbabwe meer te spreiden, zal de arme bevolking gaan delen in de rijkdommen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-ISLAMABAD. President Carters adviseur voor Veilig heidszaken Brzezinski heeft gisteren West-Europa en Japan opgeroepen tot „meer tastbare daden en solidariteit” in de kwestie-Afganistan. CDU-leider Franz Jozef Strauss brengt op het ogenblik een bezoek aan de Verenigde Staten. Gisteren ontmoette hij minister van Defensie Harold Brown en de adviseur van president Carter, Brzezinski. Die twee konden het, zo te zien, goed met elkaar vinden. gsbe- ls ge- gheid zijftig ische gheid s die jk in n de eerde id M. teren t was sn en hting Dene- eense tegen had- opge- n het eege- igens i het htwa- l lijven (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het Internationaal Insti tuut voor Strategische Studies (IISS) in Londen zegt in een vandaag gepubliceerd rapport dat de toekomst voor het Westen somber is tenzij de groeiende macht van de Sovjet-Unie rond de Perzische Golf wordt gestuit door een grotere bemoeienis van de VS en van de NAVO met dit gebied. In het rapport van het IISS staat dat het Westen er niet op moet rekenen dat het de gebeurtenissen in dit gebied kan sturen. Het Westen kan slechts stre ven naar een „invloedsevenwicht” in dat gebied, zo wordt gesteld. Mijn kleine broertje kon alleen maar bogen op de fiets die van zijn zoon gesto len werd, dus die tellen we even niet mee. Van mijn schoonmoeder werd onlangs haar fiets gestolen. Die tellen we wel mee. Betrek ik vervolgens onze beste vrienden in mijn wetenschappelijk verantwoorde onderzoek, dan zien we dat ze allemaal wel eens of vaker te lijden hebben gehad van die kleine criminaliteit. U moet voor de grap eens rondvragen op een verjaar dag, met welke vormen van kleine crimi naliteit de aanwezigen ooit te maken heb ben gehad. Ik heb het twee keer gedaan, en beide keren had IEDEREEN wel eens met de kleine misdaad te maken gehad. Op één echtpaar na. „Nee”, zeiden ze allebei, „nee, ik kan me niets herinneren. Nee.Even later: „Wacht ’s! Mijn tas is natuurlijk gestolen! En ook ’n keer mijn fiets!” Dat was zij, waarop hij zich opeens herinnerde: „O ja, mijn auto is ’n keer gestolen. Van mevrouw A. Schoof uit Utrecht kreeg ik een brief die hier mooi op aan sluit: BREST (DPA). De kust van Bre tagne is over een lengte van zeker dertig kilometer met olie bedekt. Meer dan 350 mensen proberen de stranden tussen Ploumanach en Tregastel schoon te krijgen. De olie is afkomstig van de vorige week in tweeën gebroken tanker Tanio uit Madagaskar. Ongeveer drieduizend ton is tot nu toe uit het schip ge stroomd. nder- 3 Ne- han- neent juiste l. Dat r het in fe- I ig die 1 vel of vuur- )eant- vesti- I Wa- liphol n. De amb- n ge- on- I dnds- meri- esties ’even I lezen. sn op Dit 1 van Vol- i/eede voor- span- tsver- k gis- vaste ;n en Ibeda Craai- ROME (AFP/AP). In Rome is gisteren een medewerker van het orgaan van de neo-fascistische partij MSI, dé 27-jarige Angelo Mancia, op straat doodgeschoten. De verantwoordelijkheid voor de moord werd in een anoniem telefoontje aan een dagblad opgeëist door een groep die zich Kameraden georganiseerd voor het Communisme, noemde. Deze groep had zich eerder verantwoordelijk gesteld voor de mislukte aanslag op MSI-secreta- ris Rosci maandagavond. Deze toezegging heeft de nieuwe minis- ter van Financiën, Enos Nkala, gisteren gedaan tijdens een, ministersbijeenkomst van de Organisatie van Afrikaanse Een- STOCKHOLM (Reuter/AP). De Zweedse minister van Buitenlandse Za ken Ullstein heeft gisteren opgeroepen tot een Europese ontwapeningsconferentie, die in zijn land kan worden gehouden. Ullstein, die een rede voor het parle ment in Stockholm hield, zei dat in Euro pa op dit moment een kernwapenvoor- raad ligt opgeslagen, die vijftig maal zo veel vernietigingskracht heeft als het to taal van alle wapens die in de tweede wereldoorlog zijn gebruikt. Deze bewape ning wordt volgens de Zweedse minister niet opgevoerd voor een mogelijk conflict tussen Europese landen, maar is in wezen een zaak van de supermogendheden, de VS en de Sovjet-Unie. NEW YORK (Reuter). In de komende twintig jaar zal de vraag naar energie jaarlijks met 2,5 per cent toenemen, terwijl de econo mie elk jaar met 3,5 percent zal groeien. Dit schrijft de Amerikaanse oliemaatschappij Exxon Corpora tion in een rapport over de ener- gieontwikkeling in de wereld, uit gezonderd China en het Oostblok. Het aandeel van olie in de totale energievoorziening zal volgens Exxon dalen van de huidige 54 percent tot 37 percent rond de eeuwwisseling. Het aandeel van de VS in de energievraag zal naar Exxon voorziet, dalen van 41 naar 33 per cent in dezelfde tijd. Ook het Wes- teuropese aandeel zal iets dalen, terwijl het Japanse deel gelijk zal blijven. Exxon verwacht dat de ontwikkelingslanden, die nu 19 percent van de beschikbare ener gie verbruiken, rond de eeuwwis seling 33 percent hiervan nodig hebben, terwijl het aandeel van de olie-exporterende landen zal stij gen van 8 naar 16 percent. BANGKOK (Reuter). De nieuwe Thaise premier, Prem Tinsulanonda, heeft gisteren zijn kabinet gepresenteerd, waarin ook leidende figuren uit de drie belangrijkste oppositiepartijen zitting hebben. rdigd smier jciale at dit wor- vol lat de met tar de n uit- »ring- »n in

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3