N Door maatregelen tegen drijfgas A b Kritiek werkgevers op steun bedrijven FNV breidt acties steeds verder uit Benoeming op komst opvolger Soempono Drie doden na bankoverval Vrouw wurgt woeste reebok Wenen erkent Kritiek VS en PLO officieel Amsterdamse raad: geen uitspraak over Polak Waldheim op besluit Israel DamiatePers Tegen inhoud loonmaatregel Beleid rond kraakpand Vondelstraat: Vragen over prijsverhogingen bij V D IJmuider Courant Tribunaal voor Sjtsjaranski i Zware bewaking gerechtshof bij Onkruit-proces „VNG hoeft niet te praten met Philips „Prijscompensatie gaat onderuit” Kabinet hanteert foutieve maatstaf’ DONDERDAG 13 MA ART 4 BINNEN" EN BUITENLAND 1980 D' 99 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De maatre gelen die de regering wil ne men tegen schadelijke drijf- gassen in spuitbussen zullen volgens de gezamenlijke fabri kanten van deze artikelen on der meer leiden tot sluiting van drie bedrijven en een ver lies van dertig procent van de afzet van deze industrietak. (V VI sen de 5 sche drijt lijk plaa pres vooi kade Het nam seen Vert Bou een dels de 1 sche I F* - I Vrees voor sluiting spuitbus-fabrieken 1 (Van onze parlementsredactie) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie buitenland) 155,00 I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De werkgeversverbonden VNO en NCW zijn het niet eens met de nieuwe regeling van de regering voor steun aan bedrijven, die sinds eergisteren van kracht is. i WENEN (DPA'AP). De Oostenrijkse regering heeft de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) officieel erkend. Minister Pahr van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat de PLO-ver- tegenwoordiger Hussein die de PLO in Wenen al vertegenwoordigde bij de inter nationale organisaties in de Oostenrijkse hoofdstad, nu ook officieel is geaccredi teerd bij de Oostenrijkse regering. Pahr zei dit in een vraaggesprek met het blad Arbeiterzeitung van de Oostenrijkse soci alistische partij. ZÜRICH (AP). Bij een schietpartij vanmorgen na een bankoverval in het plaatsje Wollishoven nabij de Zwitserse stad Zurich, zijn twee overvallers en een politieman om het leven gekomen. De derde overvaller is gearresteerd. De bankroof werd even voor de ope ningstijd gepleegd. Een van de bankbe dienden wist de politie te waarschuwen, die arriveerde op het moment dat de overvallers zich uit de voeten wilden ma ken. Hierop volgde de schietpartij. Hoe groot de buit was, is nog niet bekend gemaakt. Dit staat in een rapport van een accoun tantskantoor, dat in opdracht van de spuitbusfabrikanten, verenigd in de Ne derlandse Aerosol Vereniging, is samen gesteld en gisteren werd overhandigd aan de Tweede Kamer. Het ministerie van Volksgezondheid en Miliehygiëne heeft desgevraagd gezegd te verwachten dat de DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Kolthoff (PvdA) wil van minister Van Aardenne van Economische Zaken ophel dering over prijsverhogingen van 5,4 pro cent tot 26,6 procent sinds december vorig jaar bij het grootwinkelbedrijf V D. Ook wil hij een verklaring voor prijsver hogingen van 3 tot 15 procent van produk- ten van Unilever en Nutricia. Kolthoff vraagt Van Aardenne of derge lijke verhogingen wel passen in het prijs beleid van de regering. Zo niet, dan moet de bewindsman volgens hem maatregelen nemen. Het Kamerlid denkt voorts aan een meldingsplicht voor prijsverhogingen in de voedingsmiddelensector. De Voedingsbond FNV heeft vandaag in acht bedrijven acties gevoerd. Bij de Bredase suikerverwerkende industrie De Faam werd begonnen met een 24-uurssta- king. Met de acties wordt kracht bijgezet aan de eisen tot behoud van de koop kracht tot het modale inkomen (dit jaar schade die de spuitbusfabrikanten voor spellen minder groot zal zijn. (Van onze redactie binnenland) VENLO. De 52-jarige mevrouw N. Janssen uit het Limburgse Horn, heeft op ge Beegderhei een agressieve reebok gewurgd. Zij was met twee vriendinnen aan het wandelen toen de reebok haar aanviel. Het dier bracht haar twee diepe vleeswonden toe. Mevrouw Janssen slaagde er echter in het dier bij de poten te grijpen, waarop het omviel. Zij heeft vervolgens het dier gewurgd. De bok is voor onderzoek overgebracht naar het diergeneeskundig instituut van de veterinaire dienst in Utrecht. Volgens deskundigen is de ongeveer 9 jaar oude reebok in gevangenschap opgegroeid en in het Limburgse natuurgebied losgelaten. Burgemeester Polak zei over het besluit de barricaden te verwijderen: „Ik heb de beslissing maandagmorgen om vier uur alleen genomen”. Hij ontkende dat hierbij druk door de regering was uitgeoefend. De PvdA diende een motie in waarin stond dat de politie niet moet optreden tegen krakers van speculatiepanden. Deze krakers leveren een bijdrage in de strijd tegen de woningnood, zo werd gesteld. Als een eigenaar meldt dat zijn gekraakte pand bewoond is, zodat er sprake is van huisvredebreuk, moet de beslissing over ontruiming ook worden voorgelegd aan de burgemeester en aan de commissie openbare orde, aldus de motie. Deze werd alleen gesteund door de PvdA zelf en verworpen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. FNV-voorzitter Wim Kok is ervan overtuigd dat de prijscompensatie per 1 juli „onderuit gaat”. Hij zei dit gisteren in Amsterdam tijdens het oprichtingscon- gres van de federatie ABVA-KABO die is ontstaan na het samengaan van deze twee ambtenarenbonden. Meer dan 250.000 mensen zijn bij de federatie aangesloten. Volgens Kok leidt toepassing van loonmaatregelen tot kunstgrepen in de maatschap pij, zoals zwarte betalingen en inhaalmanoeuvres achteraf. De FNV-voorzitter reageerde negatief op de uitnodiging van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) zo snel mogelijk te beginnen met de CAO- onderhandelingen in bedrijfstakken en ondernemingen, binnen het kader van een loonmaatregel. Voorzitter Jan Dutman van de nieuwe ambtenarenfederatie FAK vindt dat voor het georganiseerde ambtenarenoverleg op korte termijn de totstandkoming van een nieuw systeem dringend is gewenst. De werknemers nemen in het overleg volgens hem geen gelijkwaardige positie in ten opzichte van de overheid. tenminste 7 percent bedroeg. Ligt het per centage op respectievelijk 8, 9 of 10 per cent, dan kan de regeling ook van toepas sing zijn op bedrijven met tenminste 15, respectievelijk 10 of 5 werknemers. De maximumsteun is 20.000 gulden per ar beidsplaats, in bijzondere gevallen 30.000 gulden. Overigens voelt minister Van Aardenne van Economische Zaken niets voor een wettelijke regeling waardoor bedrijven die overheidssteun ontvangen, zonder toe stemming van de overheid niet mogen overgaan tot inkrimping, fusie of sluiting. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek had hierom gevraagd. Volgens Van Aardenne zou zo’n regeling de ondernemer een een zijdige verplichting opleggen, die de werk gelegenheid waarschijnlijk niet ten goede komt. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning WASHINGTON-NEW YORK-JERUZA- LEM-BONN. De Amerikaanse regering en VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim hebben gisteren kritisch gereageerd op het Israëlische besluit bij de hoofdstad Jeruzalem 450 hectare arabisch grondbe zit te onteigenen. In een verklaring zegt Washington het besluit te betreuren. „Onze positie is voortdurend zo geweest dat de toekomst van de (door Israel, red.) bezette gebieden moet worden geregeld in het kader van onderhandelingen over een allesomvat tende vrede. Het is van het allergrootste belang elk eenzijdig ingrijpen te vermij den dat deze delicate onderhandelingen De rig ji het a volge om c voerli de V pige gen i drijfs tor) voorg luidd het h het s ling meen word vestij en U mens Na gunn ters” IJmo taald. briefs dam Dit t direc bouw reau nator Velse meer Koop met watei bake: Oi derds Drie) Drie) onde met slotte S5 kist 1 derk; vier van 1 Gi ketth Rijks van 1 jarigs kopp ken. autor maar stopj Vs wijkt bank taald gulds Hij x vanv Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Een bedrijf komt volgens die regeling in het algemeen pas voor steun in aanmer king als in het gebied waar het bedrijf is gevestigd een werkloosheid van meer dan zeven percent heerst, of als een verlies van tenminste duizend arbeidsplaatsen dreigt. VNO en NCW schrijven in een brief aan de Tweede Kamer, dat dergelijke steun op grond van het werkloosheidspercentage uiteindelijk leidt tot concurrentieverval sing. Bovendien houdt volgens hen de benadering van de regering onvoldoende rekening met bijvoorbeeld de openstaan de vacatures en de werkloosheid in be paalde beroepsgroepen. De regeling gaat voorts voorbij aan de voor de individuele onderneming van belang zijnde arbeids markt, aldus de werkgevers. Als de overheid in uitzonderingssitua ties besluit steun te verlenen aan inviduele bedrijven, dan moet die steun van korte duur zijn en louter voor ondernemingen die in liquiditeitsmoeilijkheden verkeren, zo stellen VNO en NCW. Dergelijke steun mag volgens hen pas worden verleend als vaststaat dat de verstoring van de concur rentieverhoudingen tot een minimum is beperkt. De regeling van het kabinet is van toe passing op bedrijven die in moeilijkheden verkeren, tenminste 20 werknemers in dienst hebben en in een gebied liggen waar het werkloosheidspercentage gedu rende een half jaar vóór de aanvraag Nadat in 1974 in de Verenigde Staten werd vastgesteld dat de freon-drijfgassen (chloor-fluor-methaan) voor spuitbussen de ozonlaag in de atmosfeer aantasten, verplichtte de regering in april vorig jaar de fabrikanten van spuitbussen met dit drijfgas, een waarschuwing op het artikel te plakken. Volgens de vereniging is er bij de totale spuitbusindustrie (fabrikanten, loonvulbedrijven, handelsondernemingen en importeurs) hierdoor een schadepost ontstaan van in totaal tien miljoen gulden per jaar plus een eenmalige onkostenpost van 6,8 miljoen gulden. DEN HAAG-ROTTERDAM (ANP). De gemeenten in ons land met Philips- vestigingen vinden het niet nodig dat de Vereniging van Nederlandss Gemeenten (VNG) met Philips gaat overleggen over de voorgenomen reorganisatie van Phi lips en de gevolgen voor de betrokken gemeenten. Vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten hebben dit gisteren uitgespro ken tijdens een bijeenkomst in Den Haag. Zij vinden dat het contact met bedrijfslei ding en vakbeweging beter op plaatselijk niveau kan worden onderhouden. Een speciale VNG-commissie houdt zich wel bezig met de problemen die ont staan door het wegvallen van arbeids plaatsen bij Philips-vestigingen. De Industriebond FNV betwijfelt of de CAO-onderhandelingen met Shell op kor te termijn zullen worden hervat. FNV- bestuurder Scheele verwacht dat de vak beweging haar onderhandelingsvrijheid verliest als de loonmaatregel in werking treedt. In afwachting van de kabinets plannen zijn de onderhandelingen bij Shell afgebroken. Shell is volgens Scheele bereid bin nen de mogelijkheden die het kabinet zal bieden te praten over handhaving van de prijscompensatie. Hetzelfde geldt vol gens hem voor initiële loonsverhogingen en extra toeslagen voor vuil en onaange naam werk. Een PSP-motie van wantrouwen tegen de burgemeester, kreeg alleen de steun van CPN en PPR en haalde het niet. Een motie van D’66 die het beleid goedkeurde, werd evenmin aangenomen. Deze uitkomst werd mogelijk door de opstelling van de PvdA-fractie. De fractie sprak wel haar teleurstelling uit over het ultimatum dat de burgemeester op eigen gezag, in strijd met het advies van de raadscommissie voor de openbare orde, aan de krakers van de Vondelstraat stel de. De PvdA verwoordde die teleurstel ling echter niet in een motie. Het ultimatum van de burgemeester hield in dat de krakers op maandagmor gen 3 maart binnen een uur moesten be slissen of zij de barricaden rond het ge kraakte pand zouden weghalen. In EG-verband is onlangs overeengeko men de produktie van de schadelijke drijfgassen terug te brengen met dertig procent. Minister Ginjaar van Volksge zondheid en Milieuhygiëne wil echter tot vijftig procent gaan, onder meer omdast De spuitbussenindustrie eist nu van het ministerie, dat een structuuronderzoek wordt ingesteld naar de overheidsmaatre gelen, waarbij zowel het rijk als het be drijfsleven betrokken zou moeten wor den. In het rapport dat gisteren aan het parlement is overhandigd, stelt men on der meer, dat het betreffende drijfgas slechts in minder dan veertig procent van de spuitbussen wordt toegepast. plaats tussen Israel, Egypte en de Ver enigde Staten over Palestijnse zelfbe schikking. De vorige onderhandelingen werden in Scheveningen gehouden. Volgens het Westduitse weekblad Stern beschikt Israel al sinds het begin van de jaren ’70 over kernwapens. Tijdens de Jom Kippoer-oorlog in 1973 tegen Syrië en Egypte heeft de toenmalige premier Gol- da Meir volgens Stern opdracht gegeven dertien kernkoppen van ondergrondse opslagplaatsen over te brengen naar luchtmachtbases in de Negev-woestijn. „Gedurende 24 uur stond de wereld aan de rand van een nucleaire oorlog”. Israel overwoog volgens het blad kern wapens in te zetten nadat de Syrische en Egyptische troepen enkele successen be haalden. Het debat gisteren in de Amsterdamse gemeenteraad over de gebeurtenissen rond de kraakactie in de Vondelstraat werd ook bijgewoond door de somber kijkende Amsterdamse hoofdcommissaris Sanders (midden). (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond het beleid van burgemeester Polak inzake de rellen rond het gekraakte pand in de Vondelstraat willen afkeuren noch goedkeuren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) breidt voortdurend acties uit, gericht tegen de inhoud van de komende loonmaat regel van het kabinet. Voor vandaag en de komende dagen staan stakingen op het programma in de industrie-, bouw- en voedingssector. Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur De Nederlandse Aerosol Vereniging heeft nadat de minister zijn voornemen bekend maakte, de gisteren gepubliceerde enquête laten houden onder de 48 aange sloten bedrijven. Deze tellen in totaal ruim vijfduizend werknemers en de omzet van handel en produktie tezamen be draagt ruim tweehonderd miljoen gulden. de dertig procent produktiedaling intus sen al is ontstaan. In de Verenigde Staten en Zweden zijh de gewraakte drijfgassen geheel verboden. Het levensmiddelenbedrijf Heinz uit het Gelderse Eist heeft vandaag in het kader van „estafette-stakingen” de staking overgenomen van de radiatorenfabriek Smit in Nijmegen. De Rotterdamse repa- ratiewerf Van de Wetering is vandaag met een driedaagse stakinv begonnen waar mee het „estafettestokje” werd overgeno men van de Schiedamse werf Wilton-Fije- noord. De Bouw- en Houtbonden FNV hebben onder de twintig werknemers van het aan nemingsbedrijf Volker een tweedaagse stakingsactie uitgeroepen. De stakers wa ren bezig met een project in Rotterdam Oost. De Industriebond FNV heeft besloten morgen een 24-uursstaking uit te roepen bij Volvo in Born. In deze automobielfa briek werken ruim vierduizend perso neelsleden, onder wie vrij veel Belgen. Ook Belgische vakbonden hebben hun leden opgeroepen aan de staking deel te nemen. CNV-voorzitter Van der Meulen heeft gezegd dat het CNV niet zal deelnemen aan stakingsacties tegen de aangekondig- de loonmaatregelen, ondanks de extra ruimte die de vakbeweging heeft gekre gen door de uitspraak van de Amsterdam se rechtbank over de FNV-acties. Zoals bekend verloor de metaalwerkgeversor ganisatie FME het kort geding dat werd aangespannen tegen de Industriebond FNV. De FME zal volgens VNO-voorzitter Van Veen in hoger beroep gaan. Naast de belangrijke uitspraak over wat juridisch aanvaardbaar is, blijft voor het ‘CNV de eigen verantwoordelijkheid recht overeind staan, aldus Van der Meulen. Volgens de CNV-voorzitter moet er op korte termijn een stakingscode komen waarin spelregels voor stakingen worden vastgelegd. „Het is toch te gek dat honder den mensen niet aan het werk kunnen omdat een kleine groep stakers de poorh op slot doet”, aldus Van der Meulen tij dens een bijeenkomst in Zaltbommel. Het Nederlands Genootschap van Lera ren (NGL) gaat hardere acties voorberei den tegen verdere bezuinigingen in het onderwij. De algemene vergadering heeft dit het hoofdbestuur opgedragen. ondermijnt of de uitkomst ervan beïn vloedt”, aldus de verklaring. Waldheim zegt door het Israëlische be sluit zeer verontrust te zijn. Een dergelijk besluit betekent volgens hem een ernstige schending van aangenomen VN-resoluties en ook een ernstige belemmering voor het zoeken naar een allesomvattende, eerlijke en blijvende vrede in het Midden-Oosten. Eind deze maand vinden in de Egyptische hoofdstad Cairo nieuwe besprekingen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Onder grote belang stelling is gisteren in het Haagse paleis van justitie het proces in hoger beroep begonnen tegen drie leden van de ac tiegroep Onkruit, die elke vorm van vervangende dienstplicht weigeren. Uit vrees voor acties werd het gebouw bewaakt door twintig politiemannen, terwijl de publieke tribune door mid del van kogelvrij glas was afge schermd. Tegen elk van de drie dienstweige raars, Wim de Haan, Flip de Kroon en Theo Wolswijk, werd door de advo- caat-fiscaal bij het hoog militair ge rechtshof mr. Van Randwijk een ge vangenisstraf geëist van achttien maanden met aftrek van voorarrest, Van Randwijk weigerde zich in zijn requisitoir te mengen in de door de verdedigers en getuigen van de drie op gang gebrachte discussie over de poli tieke aspecten van de zaak. Dat de beklaagden weigeren zich bij hun dienstweigering te beroepen op de wet gewetensbezwaarden om vervangende dienstplicht aan te vragen, noemde hij „onbegrijpelijk”. Advocaat van de drie, mr. Rotshui zen, had bij aanvang van het proces de bevoegdheid van het hoog militair ge rechtshof in deze zaak aangevochten, omdat dit hof grotendeels uit militai ren bestaat. Daardoor is het hof vol gens de advocaat niet onpartijdig. De uitspraak is op woensdag 26 maart. ƒ32.500. exclusief kinderbijslag) en prijscompensatie. Verder moet de weïk gelegenheid worden behouden, evenals cfe onderhandelingsvrijheid van de vakbewe. ging, aldus de bonden. Het produktiepersoneel van de Rotter damse dropfabriek Golda voorname lijk vrouwen is vandaag in staking gegaan. De acties worden ook morgen voortgezet. (Van onze redacteur in Indonesië Bob Mantiri) JAKARTA. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van luitenant-gene-, raai B. D. Kosasih Adiwinata tot ambassa- deur van Indonesië in Nederland. Hij volgt generaal-majoor Soempono Bajoea- ji op die volgens de officiële lezing van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken is teruggeroepen in verband met zijn gezondheid. Soempono is ruim een jaar ambassadeur geweest in Nederland. Kosasih Adiwinata is ambassadeur ge weest in Australië en was ook goeveneur van het Nationaal Defensie Instituut, dat nu onder leiding staat van een andere voormalige ambassadeur in Nederland, luitenant-generaal Soetopo Yoewono. Kosasih diende bij de Siliwangi-divisie als bataljonscommandant en chef-staf in verscheidene delen van Indonesië. De nieuwe ambassadeur is op het ogenblik actief in zowel het bedrijfsleven als de sportwereld. Hij is onder meer commissa ris bij Krakatau-Stee, een Westduits-Indo- nesisch bedrijf, en heeft een functie in het bestuur van de Nationale Sportfederatie. DEN HAAG (ANP). Op 12 en 13 mei wordt in Amsterdam een tribunaal gehou den voor de Russische dissident Anatoli Sjtsjaranski. Deze mede-oprichter van de Helsinki-groep, werd in 1978 veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 10 jaar werk kamp op beschuldiging van spionage en anti-Russische activiteiten. Het tribunaal wordt georganiseerd door de stichting Vrienden van Sjtsjaranski. De voorzitter van de stichting, het PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh, deelde gisteren mee dat bekende Neder landse en buitenlandse persoonlijkheden hun medewerking hebben toegezegd. In een panel zullen onder meer zitting heb ben: PvdA-fractieleider Den Uyl, oud-pre- mier Palme van Zweden, de Amerikaanse oud-minister van Justitie Ramsey Clark en de Amerikaanse senator Frank Church. Met het tribunaal wordt beoogd Sjtsja ranski vrij te krijgen, aldus Van den Bergh. Hij zou tevens het recht moeten krijgen de Sovjet-Unie te verlaten. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 «tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4