Zandvoort buigt voor circuitbocht kuipers polderplein Viaduct bereikt overkant politieoptreden was de enige oplossing De Wit: omvangrijk achtergrond 25 «JAAR Schiphol gaat buitenlanders adviezen verkopen Commissaris over verwijderen barricades bij kraakpand DICH BRRTÊLS 3 Wij Ro t u uit vrij- Oproep Mftele service 023-314181 moeten plaats maken voor onze KOLLEKTIE ’80-’81 Daarom tot 1 mei 15% KORTING Graag nodigen wij te komen kijken, uiteraard geheel blijvend. D 6 1980 JONDERDAG 13 MA A R T „S Opticien NIEUW FLORA BADMINTONCLUB „IJMOND” 50-jarig jubileum in mei 1980 Het Bestuur. Bi I Siï n op onze bestaande voorraad. IDA CAROLINA MARIA THEODORA SNIJDERS JAC. VISSER en M. VISSER-HOEKSTRA ADVERTEERT IN DIT BLAD Gelegenheid tot feliciteren 15 maart a.s. van 16.00-17.00 uur in zaal „Soli”, Hagelingerweg 305, Santpoort- Noord. U kunt zich wenden tot de fam. Kion, Trompstraat 88, 2014 BK Haarlem. Telefoon: 023-242252 Jr, Bontmodehuis Wagenweg 146 i (t.o.v. Haarlemmerhout) Haarlem - Tel. 023-316529 De korfbalvereniging Nieuw Flora zou gaarne contact willen opnemen met al haar oud-leden en sympathisanten in verband met haar ♦.1 1930 1980 ZONNEEJHILLEN Roel de Wit Wie God vertrouwt, vast op Hem bouwt, dien zal Hij niet verlaten. Mattaus Passion, J. S. Bach Tot ons groot verdriet is, voorzien van het Sacrament van de zieken, van ons heenge gaan onze lieve Op 21 maart hopen onze ouders, grootouders en overgrootouders De verklaring van drs. De Wit geeft evenmin volledig antwoord op een aantal indringende vragen van het PSP-statenlid P. Zwart. Deze laatste had graag ophelde ring willen hebben over het gereedhouden van scherpschutters in Crailo. Zwart had willen weten of het inzetten van tanks en het gereedhouden van scherpschutters volgens de commissaris in redelijke ver houding stond tot het beoogde doel. Het viaduct over het Rottepolderplein wordt gebouwd volgens de schuifmethode. Elke week wordt achteraan het groeiende gevaarte een nieuwe brugmoot van twintig meter vijftig gestort. Wanneer deze brug moot voldoende is uitgehard, schuift men dat twintig meter vijftig op. Het nieuwe deel duwt daarbij de rest van het viaduct voor zich uit. Aan de kop van de „trein” zit een ijzeren „snavel”, die aanzienlijk minder weegt, dan een betonnen brugdeel van slaande verkeer heeft dan nog te maken met de stoplichten op de rotonde. Prij de 1 rijk bep ont bei< B een het ker vri Zijlstraat 97 - HAARLEM TEL. 310181 IJ met doo eise stel pun moj hed de aan, E wei die get E Hei der rou mo loo D: Con Plat Kas Mat so Sea: Con ry S Swi Sca: Rot mot Gur Plat D mui Ten Osp Vla zijl; Noc Plal otr Har Nor W bur Wil ta; Bre TC der. Mis Kor H pol aan den P bro (ree in l tenl de tas mei war en O geli Het Reparatie binnen 48 uur SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol heeft een „Airport Management Consul tancy” opgericht, dat zich gaat bezighou den met adviezen ten aanzien van luchtha venbeheer- en exploitatie van buitenland se luchthavens. Er zal vooral worden ge adviseerd op gebieden waarop Schiphol grote ervaring heeft. Tot coördinator van deze airport mana gement consultancy is benoemd de heer M. C. van Gent (56) die al meer dan 25 jaar ervaring heeft, met name op het gebied van de commerciële aspecten van lucht havenbeheer. Zo is de heer Van Gent de verantwoordelijke man geweest achter de ontwikkeling van het over de gehele we reld bekende Amsterdam Tax Free shop ping centre. Van Gent zal de vele tientallen verzoe ken om hulp en advies die jaarlijks vanuit het buitenland de luchthaven Schiphol bereiken op een meer gerichte wijze dan tot dusver gebeurde gaan begeleiden. ZANDVOORT. In de middag van dinsdag 11 maart geven B. en W. van Zandvoort een vergunning af voor de aanleg van een nieuwe S- bocht in het circuit. Nog geen vier entwintig uur later rijden zand- auto’s de badplaats door om hun lading tussen Scheivlak en Tunnel Oost af te leveren. Op een ontgron- dingsvergunning van Gedeputeerde Staten hoeft niet meer gewacht te worden. De bocht wordt namelijk op een andere wijze aangelegd dan oorspronkelijk de bedoeling was. In plaats van het nieuwe tracé door het duin uit te graven wordt het asfalt van de bocht nu op aangevoerd zand uitge smeerd. Wel een wat duurdere oplos sing, maar een vergunning van G.S. is in elk geval niet meer nodig. Eind volgende week zal de bocht er definitief liggen en kan de circuit-exploitant Cenav zich op maken voor de organisatie van de Ne derlandse Grand Prix 1980. Met de bocht voldoet het circuit van Zandvoort name lijk aan de eisen die de internationale federatie voor de autosport (FISA) er aan stelt. Tegelijkertijd echter moeten de be stuurders op het provinciehuis in Haar lem met ingehouden woede toezien hoe hun plannen door deze aanleg fors wor den gedwarsboomd. Het vórig jaar vast gestelde streekplan bestempelt het cir- cuitterrein namelijk als natuurgebied, waarin de milieuvervuilende racerij ab soluut niet thuishoort. Gretig maken Gedeputeerde Staten dan ook gebruik van de Wet Geluidshin der, die geen enkele woningbouw rond het circuitgebied meer toestaat. Het met een grote woningnood kampende Zand voort wordt op die manier onder druk gezet om met G.S. op één lijn te komen. De provincie ziet het hele circuitgebeu- ren het liefst doodbloeden en graag zo snel mogelijk. Een mening overigens die, zo lijkt het, gedeeld wordt door de voltal lige Zandvoortse gemeenteraad. Bij de behandeling van het streekplan in de raad maakte namelijk geen enkele frac tie bezwaar tegen de bestemming van het circuitterrein als natuurgebied. De gevolgen wil men dus blijkbaar aan vaarden. De afgelopen maanden zijn echter heel andere geluiden te horen. Van de drie grootste fracties is alleen de Partij van de Arbeid onvoorwaarde lijk voor sluiting van het circuit. De groeiende woningnood en de weigering van Gedeputeerde Staten om nieuw bouw toe te staan zijn voor deze partij de belangrijkste redenen. Het CDA wil er ook wel van af, maar zal een voorstel in die richting alleen steunen als de vijf ton, die Zandvoort nu jaarlijks van de Cenav ontvangt, op een andere wijze in de gemeentelijke kas terecht komen. Een op korte termijn vrijwel onmogelijke opgave. De WD De commissaris der koningin heeft ver volgens, op verzoek van de burgemeester, mobiele eenheden van rijks- en gemeente politie uit Noord-Holland tot bijstand op geroepen. Door tussenkomst van de mi nister van Binnenlandse Zaken werd zorggedragen voor eenheden van Konin klijke Marechaussee en de Genie. „Ten tijde van het opruimen van de barricaden in de ochtend van de derde maart was ik aanwezig op het hoofdbureau van politie Zoals gemeld maakte een overmacht van politieagenten en militairen met tanks een eind aan de barricadentoestand rond om het gekraakte pand in de Vondel- straat. Dit tot grote ergernis van de kra kers, die hadden laten weten zelf bereid te zijn om de barricaden te helpen oprui men. Het was immers de irritatie over het stelselmatige machtsvertoon bij een reeks recente ontruimingen van kraakpanden, dat had bijgedragen tot de escalatie in Amsterdam (bij een aantal kort op elkaar volgende ontruimingsacties was er tel kens een overmacht van mobiele eenhe den aanwezig om een klein aantal krakers uit de panden in kwestie te verjagen). Volgens de verklaring van drs. De Wit is zondagmiddag een plan besproken tot verwijdering van de barricaden. Bij deze bespreking van burgemeester en leden van het Openbaar Ministerie was ook de commissaris van de koningin aanwezig. In de loop van de avond werd de regering over de plannen ingelicht. Naast de minis ters van Justitie en Defensie was ook de minister van Binnenlandse Zaken aanwe zig. Op deze bijeenkomst werd met name uitvoerig gesproken over de toepassing van de geweldsinstructie van de politie voor het geval bij het opruimen van de barricaden gewelddadig tegenstand zou worden geboden. De burgemeester stelde nadrukkelijk, dat het optreden in beginsel alleen het slechten van de barricaden tot doel zou hebben, aldus drs. De Wit. slechten van de barricades mogelijk zou maken, zo stelt drs. De Wit. De commissa ris deed zijn verslag op verzoek van het D’66-statenlid drs. J. de Lange. NOG ENKELE WEKEN SCHUIVEN, en het viaduct over het Rottepolderplein bij Half weg is aan de overkant (de Haarlemmer meer). Volgens plan moet de eerste helft van het viaduct, waarmee de A.9 Ringdijk, Ringvaart, ventweg, verkeersplein, A.4 Haarlem-Amsterdam), spoorweg en land- bouwweg kruist begin april klaar zijn. Eind 1981 moet het hele viaduct gereed zijn voor gebruik. Het autoverkeer kan dan zonder te stoppen vanuit de file bij de Velsertunnel doorrazen naar de verkeersknoop bij Bad- hoevedorp. Of omgekeerd. Alleen het af- Wel stelt De Wit in zijn verklaring, dat door het opwerpen van de barricaden „een gezagsvacuüm” was ontstaan, „waarin vernieling, plundering, diefstal, geweldpleging en brandstichting zich ma nifesteerden”. „Tegen die achtergrond achtten zowel de burgemeester van Am sterdam, de Procureur-Generaal als ik het in de loop van zaterdag 1 maart noodzake lijk persoonlijk de Regering in te lichten en te consulteren”. Men voorzag, dat al leen een omvangrijk politieoptreden het Die uitspraak kwam een maand later, toen de raad in principe besloot om het circuit per 1 januari 1983 op te heffen. Burgemeester en wethouders werd bo vendien twee jaar de tijd gegeven een nieuwe bestemming voor het terrein te bedenken. Het ziet er naar uit dat hun gedachten zich zullen concentreren op een bestemming voor verblijfsrecreatie. Een eerste gesprek hierover heeft al op het provinciehuis plaatsgevonden. Vele maanden voordat de raad zijn ingrijpende beslissing nam had de Ce nav bij B. en W. van Zandvoort een verzoek ingediend voor de aanleg van een permanente S-bocht in de baan. De internationale federatie voor de autos port zou daarop hebben aangedrongen om het circuit veiliger te maken. Dat argument van de veiligheid sprak het college wel aan en het vroeg Gedepu teerde Staten vervolgens voor de aanleg een verklaring van geen bezwaar af te geven. Dat verzoek aan G.S. was nodig, om dat op het circuitterrein een voorberei- dingsbesluit natuurgebieden rustte. De gemeenteraad van Zandvoort reageerde echter furieus toen zij van de handelwij ze van B. en W. op de hoogte werd gebracht. Na heftige discussies werd het de Cenav uiteindelijk toegestaan voor de Grand Prix een tijdelijke bocht aan te leggen, die daags na de wedstrijden weer afgebroken zou moeten worden. Een uitspraak van Gedeputeerde Staten was toen nog niet binnen. Die kwam pas in december. B. en W. van Zandvoort werd te verstaan gege ven dat zij geen aanlegvergunning zou den mogen afgeven aan de Cenav. De verwachte toename van de geluidshin der gaf het provinciaal bestuur als argu ment voor de afwijzing. Maar B. en W. van Zandvoort namen daar geen genoe gen mee. Op grond van de Wet Admini stratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen dienden zij bij G.S. een be- geboren 8 mei 1920 Namens de familie: A. M. T. Snijders Driehuis, 12 maart 1980 P. C. Hooftlaan 46, 1985 BK Driehuis Iet ligt opgebaard in de rouwkamer van de begraafplaats „Westerveld” te Driehuis, waar gelegenheid is tot afscheid nemen op vrijdag 14 maart van 19.00 tot 20.00 uur De H. Eucharistieviering zal gehouden wor den op zaterdag 15 maart a.s. om 10.30 uur in de H. Engelmunduskerk, Driehuizerkerk- weg te Driehuis. Hierop aansluitend is om pl.m. 11.30 uur de begrafenis op de begraafplaats „Wester veld” te Driehuis. Na afloop van de plechtigheid is er gelegen heid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. Liever geen bezoek aan huis. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/AMSTERDAM. De verrassingsaanval op de kraakactie in de Amster damse Vondelstraat op maandag 3 maart was tot het laatste moment nog af te gelasten. Dat had kunnen gebeuren, als overleg tot een oplossing had geleid. Dit had burgemeester Polak volgens een verklaring van de commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit, verzekerd. In de verklaring doet de commissaris verslag van zijn rol bij de recente ongeregeldheden in Amsterdam. te Amsterdam”, aldus drs. De Wit. De commissaris is in de loop van de avond van 29 februari persoonlijk door de bur gemeester op de hoogte gebracht van de gebeurtenissen in de hoofdstad. Vanaf dat moment was er voortdurend contact tus sen de burgemeester, de commissaris en het ministerie van Binnenlandse Zaken. Uit het verslag van drs. De Wit wordt niet duidelijk wat de inbreng van de rege ring in de hele kwestie precies is geweest. Het wordt niet duidelijk of het waar is, dat de regering zou hebben aangestuurd op een beëindiging van de barricaden-toe- stand vóór de vakbondsakties op 4 maart. Volgens niet bevestigde berichten zou het kabinet hebben willen voorkomen, dat de akties van de vakbeweging tegen de rege ring een koppeling konden vinden met de kraakakties (die men dan ook tegen de regering had kunnen richten gezien de verantwoordelijkheid van het kabinet Van Agt voor de omstreden anti-kraak- wet). de dag te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Op deze dag is er gelegenheid tot feliciteren van 17.00-18.30 uur in de Theeschenkerij Velserbeek. Dat 21 maart voor hen een onvergetelijke dag zal worden, is de wens van hun kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. IJmuiden, Merwedestraat 4. Donderdag koopavond 7-9 uur zwaarschrift in. Daarin wordt betoogd dat niet voldoende is hardgemaakt dat die toename van het lawaai inderdaad zal plaatshebben. Met een lastige con tractpartner als de Cenav wilden B. en W. niet de kans lopen voor de rechter gedaagd te worden, op beschuldiging van het onvoldoende medewerking ver lenen aan een goede exploitatie van het circuit. Vrijdag heeft op het provincie huis een hoorzitting plaats over het be zwaarschrift. Even leek het erop dat de Cenav, na de afwijzing van Gedeputeerde Staten, zelf zou besluiten de poorten van het circuit definitief achter zich dicht te doen. Zon der bocht zou er namelijk geen Grand Prix verreden kunnen worden en zonder Grand Prix valt het circuit niet meer te exploiteren. Hoop kwam er voor de Ce nav echter een week later, toen de ge meenteraad na de gebruikelijke periode van een jaar, het voorbereidingsbesluit moest verlengen. Enkele uren voor de raad bijeen kwam diende de circuitexploitant bij de ge meente een nieuwe aanvraag in voor de aanleg van een bocht. De wet schrijft namelijk voor dat Gedeputeerde Staten geen bevoegdheid meer hebben een aan vraag te beoordelen als een voorberei dingsbesluit niet direct wordt gevolgd door een vastgesteld bestemmingsplan. Zover waren de ambtelijke plannenma kers nog niet, met als gevolg dat de Cenav alleen nog toestemming van B. en W. nodig had om de zo zeer gewenste bocht in de racebaan te kunnen aan brengen. En hoewel het al eerder genoemde collegeprogram en het raadsbesluit over de opheffing van het circuit anders zou den doen vermoeden, vond de Cenav op het raadhuis een gewillig oor. B. en W. werd voorgehouden dat een nieuwe S- bocht tussen Scheivlak en Tunnel Oost noodzakelijk is voor de veiligheid van het circuit. Tevens werd herinnerd aan het contract tussen Cenav en gemeente, waarin staat dat deze laatste het de exploitant mogelijk moet maken voor zieningen aan te brengen die de veilig heid voor racers en publiek kunnen be vorderen. Zonder concreet bewijsmateriaal in handen dat aantoont of een bocht het circuit van Zandvoort inderdaad veili ger maakt, hebben B. en W. de gevraag de aanlegvergunning verleend. Het col lege lijkt zich daardoor al bij voorbaat neer te leggen bij de wil van de, onge twijfeld zeer machtige, autosportorgani- saties. Opheffing van het circuit wordt daardoor echter steeds moeilijker, aan gezien de gemeente bij een voortijdige opzegging van het contract een deel van de geïnvesteerde bedragen aan de Ce nav moet terugbetalen. De bocht die nu in aanleg is kost tussen de twee en drie ton. Als Zandvoort zo doorgaat maakt de gemeente het zichzelf (financieel) nog onmogelijk van het circuit af te komen. RENÉ PRUMMEL Zandauto's rijden af en aan om grote hoeveelheden grond op het circuitterrein af te leveren Daar bovenop zal in S-vorm het asfalt voor een nieuwe bocht worden aangebracht. tenslotte blijft absoluut voorstander van het circuit en weet zich gesteund door de Zandvoortse middenstand en horeca. En wat doen burgemeester en wet houders, die in hun collegeprogram heb ben gezegd dat het circuit weg moet? Zij wachten af en vragen, nee gebieden zelfs de raad initiatieven te nemen zodat het program op dat punt uitgevoerd kan worden. Sturend optreden in een zaak die door voor- en tegenstanders al in de rechtzaal wordt uitgevochten, is politiek gezien niet zo erg aantrekkelijk. Het was dóérom ook dat burgemeester Machiel- sen de raad vorig jaar oktober dwong zich over het voortbestaan van het cir cuit uit te spreken. Het college zou zich dan wel belasten met de uitvoering. dezelfde lengte. De „snavel” dient, om te voorkomen, dat een te lang stuk beton vooruit gaat steken in de vrije ruimte tussen de brugpijlers. Zou men de „snavel” niet gebruiken, dan bestond het gevaar, dat het voorste deel van de betonnen brug halver wege twee pijlers door het eigen gewicht omlaag zou knakken. (De „snavel” is op de foto kenbaar aan het aannemersbord dat er op is aangebracht). De pijlers, waar- overheen de brugdelen schuiven zijn van een speciaal glad gemaakt glijblok voor zien, om het glijden gemakkelijker te maken.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6