FNV gaat acties uitbreiden Van der Stee: Iraniërs naar de stembus het weet telegram aan CRM over Bavo Zimbabwe op achttien april onafhankelijk Geen leningen in buitenlahd Haarlem richt ”DE Wfi DAMIAATJES’*® .5 twijfelachtig” „Voortbestaan Van Gelder SS SS® het woord is aan... Koers dollar n 1 Starfighter stort neer in Beieren Leger Egypte weg van Suezkanaal boven 2 gulden Extra belasting olieconcerns VS goedgekeurd Elma Plast bv Mm vandaag: -«om agenda pagina 7 Kunstwerk Loondictaat MO Dubbele zege Summer’s End 1 En verder Enkele opklaringen VELLINGA ASSURANTIËN airconditioning..? vanderpol Schröder Gratis tot 1 april! «BI O Secretarispost f VRIJDAG 14 MAAKT 1980 (ADVERTEN Ut) Seneca: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 110 pagina'! (Van onze redactie binnenland) O Orgelmaand in geding DEN HAAG. Regeringspartij CDA, de oppositie en de vakbeweging hebben respectie velijk kritisch en negatief gereageerd op de gisteren gepubliceerde loonmaatregel van het kabinet-Van Agt. De loonmaatregel treedt over negen dagen in werking. alle verzekeringen pers, leningen hypotheken woningbemiddeling 21 13 11 23,25, 27 2 11 21 Achtergrond3,19 Beurs18 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie19 Filmpagina15 Filatelie11 Foto/Fllm21 Kunst17 Medische diensten7 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Puzzel Radio en televisle/Strlps Schrijvende lezers.......... Sport Weerrapporten Weg en wiel Zeevlswljzer Kunststofkonstrukties PERSPEX/PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing M Veilinghuis KLEVERLAAN 192 makelaardij o.g. lid n.b.m./m.c.c. Haarlem, tel. (023V25 P5 51* - a T Jmuider Courant Minister Van der Stee. De loonmaatregel komt in het kort op het volgende neer: llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllHfllIllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) ■Stik Zie de sportpagina’s (ADVERTENTIES) Zie de kunstpagina r Zie verder pagina 2 op: Naam: Adres:. Woonplaats;. J lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Er is een enorm verschil in bedrijfs structuren, al naargelang de aard van het betrokken bedrijf, het geproduceerde ar tikel en de rol die de variërende ge schooldheid van het personeel speelt bij de produktie. Er zijn bedrijven die hoog waardige artikelen produceren met een betrekkelijk klein personeelskorps van gebrevetteerde, specialistische medewer kers. Andere bedrijven maken produkten aan de lopende band met een aanzienlijke meerderheid van on- of nauwelijks ge schoolden, die onder leiding van experts en ervaren beroepsmensen tamelijk een voudige arbeid verrichten. Tussen deze twee soorten ondernemingen liggen nog ontelbare variëteiten. De getroffen loon- beperkingen houden uiteraard geen enke le rekening met verschillen in diverse be drijfstakken of bedrijven, maar grijpen daardoor in het ene bedrijf en in de situa tie van bepaalde personeelskorpsen heel wat ongunstiger in dan in andere. Hoog waardig geschoolden en voor het produk- tieproces onmisbare beroepsmensen van jonge leeftijd, die bezig zijn aan een in- werkperiode of een ervaringsprocedure, worden plotseling gestopt in hun promo tiekansen, verliezen hun ambitie doordat zij vastgespijkerd worden in minimale financiële omstandigheden, terwijl hun werkkwaliteit gelijk moet zijn aan veel beter gesalarieerden van hogere leeftijd. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Het tweede-kamerlid Van der Hek (PvdA) heeft na een onder houd met minister Van Aardenne van Economische Zaken gezegd dat de toe komst voor het gehele Van Gelder-con- cern uiterst somber is. Niet alleen het werk van 400 werknemers in de vestiging in Wormer zou in gevaar zijn, maar ook de 4400 andere arbeidsplaatsen zouden met verdwijning worden bedreigd. De socialistische parlementariër heeft de bewindsman onder meer naar een to taaloverzicht van de stand van zaken bij Van Gelder gevraagd. „Ik vind het tijd dat duidelijkheid rond het concern wordt ge schapen. Het heeft er namelijk alle schijn van dat men het slechte nieuws bij stukjes en beetjes naar buiten wil brengen. Eerst Wormer dicht, daarna maatregelen in Vel- sen, vervolgens Renkum en ga zo maar door”, aldus Van der Hek. Noch de directie van Van Gelder Papier in Velsen-Noord, noch een woordvoerder van de raad van bestuur van het conern in Amsterdam waren voor commentaar be reikbaar. aanzienlijk zullen worden verscherpt. Op de dag dat de Tweede Kamer de loonmaatregel behandelt in de loop van de komende week zullen de acties volgens Kok een hoogtepunt bereiken. Er zijn dan in het gehele land massale stakingsacties te verwachten. In Amsterdam zal op die dag, aldus Kok, een grote demonstratie worden gehouden. Een Iraanse vrouw bekijkt de kandidatenlijsten voor de parlementsverkiezingen die vandaag zijn begonnen. Enkele duizenden kandidaten dingen naar een zetel in de 270 leden tellende volksvertegenwoordiging. Zie voor een beschouwing over de verkiezingen pagina 3. Stuur de bon in open envelop zonder postzegel aan: Damlate Pers Antwoordnr. 416. 2000 VC Haarlem Intussen heeft de Egyptische president Sadat in een inverview met het vooraan staande Israëlische dagblad Haaretz ge waarschuwd, dat er „een nieuwe situa tie” zal ontstaan indien beide landen van de VS op 26 mei geèn overeenstemming hebben bereikt over autonomie voor de Palestijnen in de bezette gebieden. CAIRO. Egypte wil binnen vijf jaar de legereenheden langs het Suezkanaal weghalen en verplaatsen naar andere ge bieden in het land, met name naar de grens met Libië en naar het Nijldal. Dit is vernomen van doorgaans welin gelichte bronnen in Cairo. Israel heeft om een dergelijke verplaatsing al vele malen verzocht. Zou Egypte de troepen opnieuw naar het oosten willen verplaat sen, dan zijn hiervoor tenminste vijf da gen nodig. Hij wien een misdaad voor deel brengt, hij is de dader. Een vloeistofwand, ludiek object van de Amsterdammers Theo Bot- schuyver en Jeffrey Shaw, is in het Umuidense bad De Hoogeberg met veel „kunst en vliegwerk" tot stand- gekomen. Na veel technische man kementen vond donderdag de „ont hulling” plaats. Een duur karwei ge rekend in extra werkuren, waarvoor de makers zelf opdraaien. Tegenslag of niet, aan de met de gemeente afgesproken prijs (50.000 gulden) wordt niet getornd. ley. een van Droog en enkele opklaringen. Mi nimum temperatuur dicht bij het vriespunt. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Matige oostenwind. Een bijzondere Tweede-Kamercom- missie gaat zich bezighouden met een onlangs door de regering uitge bracht rapport over de diefstal van UCN-geheimen. Het presidium van de Tweede Kamer heeft daartoe be sloten. jen ipa )tw )tw AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar vanmorgen sterk ge stegen. De dollar noteerde 2,0185 tegen 1,9980 gisteren. Het afgelopen halfjaar is de koers van de dollar zelden zo hoog geweest. Op 13 november stond de dollar voor het laatst even boven de grens van 2. De ontwikke lingen in Iran hebben sindsdien voor een druk op de koers gezorgd. De huidige koers is mede zo hoog, om dat er vraag naar dollars is vanwege de hoge rentestand in Amerika. Met deze, hier opgenomen dollars, wil mën in Ame rika beleggen om daar van de 'hoge rente stand te profiteren, zo menen valutahan delaren. Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023 -322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 - 261502 Het voorlopige einde van de vrije loon vorming, tengevolge van onoverbrugbare tegenstellingen tussen de sociale partners en de geldnood van de regering, heeft niet alleen ingrijpende consequenties voor de koopkracht van de gemiddelde inkomens, maar ook voor de gehele structuur van het bedrijfsleven en de maatschappelijke ac tiviteit. In ons veilinghuis bestaat nu gelegen heid tot inbreng van goud, zilver, juwe len, schilderijen, klokken, antieke meu belen en andere interessante verzame laarsobjecten. Geen inbrengkosten! SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730-322008 (na 19.00 uur 023-325273) Het is een voorbeeld, maar de ontwikke- lingsstructuur van zo’n bedrijf loopt vol komen spraak. Ook de honkvastheid van schaarse specialisten verdwijnt, omdat verandering van werkgever de enige kans geeft om hoger op te klimmen. Werkge vers komen zonder geschoold personeel te zitten, terwijl de werkloosheid van minder geschoolden blijft toenemen. Het hele sy steem van vraag en aanbod op de arbeids markt raakt in het ongerede, de recht vaardige beloning van arbeidsprestaties verdwijnt, de belastingopbrengsten ver schralen en nieuwe wanhoopsmaatrege len worden noodzakelijk, waardoor de toekomst van het bedrijfsleven nog som berder wordt. Een zo spoedig mogelijke beëindiging van het loondictaat moet voor alle sociale partijen een hartewens zijn. Hoe langer die overheidsdruk op de loonvorming duurt, des te groter zullen de gevolgen zijn die schade berokkenen aan de gehele produktiemachine. De maatre gel is ondermeer verdedigd door het argu ment dat de werkgelegenheid er groter door zal worden, maar een eventuele aan vankelijke verruiming van die werkgele genheid (en die hangt volledig af van het bedrijfsbeleid, de aard van de betrokken bedrijven en het tempo van de mechanise ring) zal onherroepelijk worden gevolgd door een ernstige terugslag tengevolge van de ontwrichting van ondernemings structuren. De volksvertegenwoordiging neemt (voor zover zij de loonmaatregelen steunt) een bijzonder grote verantwoorde lijkheid op zich ten aanzien van de duur der genomen maatregelen. De onvrijheid van loonvorming is een medicijn dat mis schien enige verlichting kan brengen, maar bij een te lange toediening levensge vaarlijke bijwerkingen veroorzaakt. L Bloemendaalseweg 275/Overveen k. Tel. 023-259491 Scherpe kritiek op loonmaatregel DANSTIP WHAT I LIKE ABOUT YOU ROMANTICS MÜNCHEN (AP, DPA). In de omge ving van de Beierse plaats Hafenreut is gisteren een F-104 starfighter van het Westduitse leger neergestort. De piloot kwam om het leven. Het is de 190ste Starfighter van de Bondsrepubliek die verloren is gegaan. Volgens de politie raakte de piloot, die een oefenvlucht maakte, tijdens een duik vlucht een hoogspanningsleiding. Het zicht van de man werd vermoedelijk be lemmerd door sneeuwval en mist. HAARLEM. Het college van B. en-W. is van mening dat de sluiting van de Grote of St. Bavokerk verstrekkende gevolgen op kerkelijk zowel als cultureel gebied* heeft. In een vanmorgen aan de staatsse cretaris van CRM, Wallis de Vries, verzon den telegram wordt aangedrongen op een spoedig onderhoud over de restauratie van de kerk. De gemeente Haarlem wil zo snel mogelijk zekerheid hebben over de mate waarin het rijk in de restauratiekos ten zal bijdragen. Inmiddels is de vrees van het college al bewaarheid. Een belangrijk deel van de concerten die een onderdeel vormen van de Haarlemse Orgelmaand - een evene ment dat hoog staat aangeschreven in de internationale muziekwereld - zal zich in juni noodzakelijkerwijze buiten Haarlem afspelen. Een voorstel in die richting zal het bestuur van de organiserende Stich ting Internationaal Orgelconcours aan B. en W. richten. Zie verder de kunstpagina Haarlem - Tel. 258411* (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Minister Van der Stee van Financiën is niet van plan het finan cieringstekort van de overheid terug te dringen door geld te lenen in het buiten land. „Wij zijn iniet bereid dergelijke kunstgrepen toe te passen”, aldus de be windsman vanmiddag in een toespraak ter gelegenheid van de opening van het nieuwe hoofdbankgebouw van de Amro- bank in Rotterdam. Van der Stee zei dat het ombuigingspro gramma van het kabinet, zonder meer moet worden uitgevoerd. Het financie ringstekort dit jaar is volgens hem „nog net en Voor één keer” verantwoord. Vol gend jaar moet het lager zijn, omdat het huishoudboekje van de staat anders blij vende tekorten gaat vertonen, aldus Van der Stee. Hij besteed dat er sprake is van een conflict met de president van de Neder- landsche Bank, dr. J. Zijlstra. De bewindsman waarschuwde voor vroegtijdig optimisme over de economi sche ontwikkeling. „Alles wijst erop dat de teruggang zich zal doorzetten. De re cessie komt alleen mogelijk iets later dan rond de jaarwisseling werd verwacht”, aldus Van der Stee. ring van werkgelegenheid, het wegnemen van knelpunten op de arbeidsmarkt, „dynamische” arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO’s), de vermogensaanwasdeling (VAD), energiebeleid, de op deze plannen aan, dat de FNV-acties tegen het kabinetsbeleid regionale invalshoek, grondpolitiek, alsmede de hypotheekrente. De PvdA heeft berekend dat door de loonmaatregel de werkne mers die 25.000 gulden bruto per jaar verdienen er één percent in inkomen achteruitgaan. Dat geld had volgens oppositieleider Den Uyl beter weggehaald kunnen worden bij de hogere inko mens. Zie verder de pagina’s 2 en 4. SALISBURY (Reuter). De Britse gou verneur Soames heeft vandaag bekendge maakt dat Zimbabwe op 18 april onafhan kelijk wordt. Gisteren was meegedeeld dat premier Moegabe om uitstel van een maand had verzocht om zijn ministers de kans te geven zich beter in te werken. DANSCENTRUM ROCK ROLL De modale werknemer (per jaar ƒ32.500 bruto: exclusief kinderbijslag) gaat er volgens Kok per jaar als gevolg van de loonmaatregel duizend gulden bruto op achteruit. De werkge vers hebben verklaard, dat de loonmaatregel harder is uitgeval len dan werd verwacht. De Kamerfracties van CDA en PvdA zijn niet tevreden met het kabinetsbesluit de koopkracht uitsluitend te handhaven voor de minimum-inkomens. De coalitiegenoot van het CDA, de WD, accepteert in hoofdlijnen de inhoud van de loonmaatregel. Het CDA zegt de plannen te missen voor de hogere inkomens u - bij overheid en semi-overheid. Het' CDA vindt dat er ook duide- handhaving van de koopkracht voor de minimum-inkomens, in lijkheid moet komen over de inkomenspositie van de kleine plaats van de prijscompensatie op 1 juli 26 gulden bruto voor zelfstandigen. De fractie wil verder opheldering over de bevorde- elke werknemer en een belastingverlaging voor iedereen van honderd gulden. FNV-voorzitter Wim Kok kondigde gisteravond in een reactie (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp van president Carter goedgekeurd voor een belasting op overwinsten van olieconcerns. Het ontwerp moet nu nog worden behandeld in de Senaat. De belasting betreft de winst die de concerns de komende tien jaar zullen maken als gevolg van de geleidelijke afschaffing van de prijsbeheersing voor in de VS gewonnen olie. In to taal vloeit door de maatregel 455 mil jard guldens in de Amerikaanse schatkist. Het geld wordt onder meer gebruikt voor verlaging van de in komstenbelasting en de vennoot schapsbelasting. Noteer mij voor een: Jaarabonnement Kwartaalabonnement Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant (Aankruisen wat gewenst wordt) llie Nastase, het enfant terrible van I de tennissport, I heeft gisteren in Rotterdam een I dubbele overwin- I ning behaald. Niet I alleen versloeg hij de Belg Boileau (6-3, 2-6 en 6-3), maar ook won hij van scheidsrechter Niessen. Deze gaf hem twee waar schuwingen, maar die werden door, de supervisor van het WCT later te- 'niet gedaan. In het Circusthea ter gaf het Neder lands Danstheater donderdagavond de eerste uitvoe ring van het ballet Summer’s End. Het betreft de we reldpremière van een nieuwe chore ografie van de En gelsman Glen Tet- Het betreft schildering een zwoele nacht in een zo mer die bijna ten einde is. s. w - WW >sstW De reuzensprong van de politieke praktijk naar het ambtenarenbestaan verloopt verre van rimpeloos voor de Wijk aan Zeeër J. C. de Wildt, ooit lid van de CDA-raadsfractie in Bever wijk. Het ambtenarenkorps kan nu puntje bij paaltje komt geen vrede vinden met zijn aanstelling tot ge meentesecretaris, waarmee de raad donderdagavond volmondig in stemde) fiks

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1