Roemeen krijgt gelijk dank zij supervisor Kurt Nielsen Nastase wint van scheidsrechter Keetie van Oosten terug in wielrennen Van der Sterren STRAF RAAS I K OPGESCHORT Voorbereiding EK voor Oranje rond punt rijker toto-lotto Finale KNVB-beker 17 mei Debuut als ploegleidster 15 3 Jj 23 VRIJDAG 14 MAART 19 80 SPORT 22 ik, rant 64 sn de uw en (Van onze sportredactie) Overdreven tus lan uw Publiciteit Basis n NICE. Storm en regen hebben de anders zo paradijselijke Cóte d’Azur veranderd in een naargeestig land- schap. Hoog slaan de woeste golven (Van onze sportredactie) UTRECHT. Het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB heeft met de clubs die spelers aan het Nederlands elftal leveren, definitief overeenstem ming bereikt over de voorberei ding van Oranje op het toernooi om het Europees kampioens- schap voetbal in Italië. opeens ruw en uitdagend. Niet te verge lijken met de dagen dat honderdduizen den toeristen er vertier en ontspanning zoeken. Gerrie Knetemann wil naar Giro om Bernard Hinault te ■M jer ’«MS GERRIE KNETEMANN: „Frans lesje va geleerd Ook de returns van de wedstrijden in de halve finales zijn verplaatst. Aanvanke lijk zouden deze wedstrijden op woensdag 30 april worden gespeeld, maar ze zijn nu vanwege de kroning van de nieuwe konin gin vervroegd naar dinsdag 29 april. Huub Stevens van PSV is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wedstrijden aan de kant gezet. Stevens kreeg afgelopen zaterdag in de wedstrijd tegen Willem II zijn derde gele kaart van het seizoen na éen forse overtreding tegen zijn oud-clubgenoot Van Mierlo. De eerste Daags voor de Primavera reist het gezelschap, bestaande uit Knetemann, Van Vliet, Lubberding, de Zwitser Stefan Mutter, assistent-ploegleider Juul de Wever en het verzorgend personeel naar Milaan, waar dan ook chef d’equipe Peter Post en kaart liep hij op in de wedstrijd tegen FC Utrecht (22 augustus) en de tweede in de wedstrijd Willem II - PW (29 september). Het strafblad van Stevëns was dusdanig dat tot vier wedstrijden schorsing werd besloten en een boete van 300 gulden. De overige straffen zijn: C. R. Hendriks (DS’79, jeugdspeler): drie wedstrijden schorsing en 125 gulden boete en H. van der Ven (Helmond Sport): drie wedstrij den schorsing en 100 gulden boete. de overige Raleighs arriveren, die zondag in de befaamde Italiaanse klassieker starten. mis te verstane wijze weer te geven. „Mag het alsjeblieft”, aldus Knetemann. „Het is toch een grof schandaal wat hier allemaal gebeurd is. De Fransen hebben in eendrachtige samenwerking een hetze tegen ons gevoerd. Man, het is om doodziek van te worden. Ze blijven ouwehoeren over de gang van zaken tijdens het wereldkampi oenschap op de Cauberg, toen Jan Raas aan de broek of het shirt van een ploegmakker hing. Alsof alleen hij dat deed en alsofhetzelfde niet reeds vele jaren in belangrijke koersen plaats vond”. „Hinault is een formidabele renner. Ik ontken dat uiteraard niet. Maar hij maakt ook fouten. Hij wordt bovendien opgejut door zijn ploeglei der Cyrille Guimard. Toen een journalist van l’Équipe me vroeg hoe ik over Parijs-Nice dacht, heb ik hem in mijn beste Frans eens eventjes het een en ander verteld. Ik had het ’s avonds tevo- Tot de laatste acht drong ook de Ameri kaan Chris Delaney (de nummer 63 van de wereldranglijst) door, die tegen de 33 plaatsen hoger genoteerde Italiaan Pa- natta eerst twee matchpunten in de op ruiming deed en vervolgens met 1-6, 6-3, 75 WOn‘ JAN PREENEN Hier staat in het „speciale" vertrek voor de spelers, alleen een tafel met eén wasbak. Als de omstandigheden dan zó slecht zijn, ligt het voor de hand dat men in deze tijd van het jaar liever een warmere en betere plek op zoekt”. Mayer had overigens ook de nodige kritiek op de vedetten. „Zij misbrui ken het tennis door volop dik betaalde exhibities te spelen. Let wel, als ik zou worden gevraagd zou ik het ook doen, maar niet ten koste van de officiële toernooien”. ren al van buiten geleerd, omdat ik aanvoelde dat men om commentaar bij mij zou komen als ik de tijdrit op de Turbie won. Toen heb ik ook gezegd dat Hinault maar twee wedstrijden per jaar een vedette is. Overdreven natuurlijk, maar het moest eruit”, aldus Knetemann. (Van onze sportredactie) STRUEN. Na een actieve wieler- carrière van 14 jaar, heeft Keetie van Oosten-Hage besloten om komend sei zoen als ploegleidster te gaan optre den. Ze debuteert zaterdag in de Ron de van Zuid-Holland en daarmee is ze voor de zoveelste keer teruggekomen op een uitspraak om ten voordele van het gezinsleven te stoppen met de wie lersport. De vage plannen voor deelname aan de Giro d’Italia hebben uiteraard niet alleen met wraak gevoelens te maken. Tevens speelt de publicitai re waarde een rol. Successen in de Ronde van Italië zouden daarom, als Raleigh geen klassie ker wint, de zaak in commercieel opzicht toch nog redden voordat alles op de kaart-Zoetemelk gezet wordt in de Tour de France. „Hinault is straks in de Ronde van Italië pre sent. Alleen om hem te flikken zou ik al dolgraag naar de Giro gaan. Weet je, er komt gegarandeerd een dag dat we hem een poets kunnen bakken. En daarna: wegwezen en ons voorbereiden op de Tour”. Keetie van Oosten-Hage koos zelf de basis van de ploeg: haar zus Heleen, Monique Kauffman (Kijkduin), Mieke Havik (Amsterdam) en Els van Leeu wen (Lisse), aan welk kwartet nog vier dames worden toegevoegd. „Die kies ik na het zien van de eerste wedstrij den”. Haar werk als ploegleidster be gint Keetie van Oosten-Hage met de verwachting „dat het heus niet zal meevallen” en met de hoop „dat ik niet zo hard ben voor die meisjes als ik het altijd voor mezelf was”. :hten niet 1. Als wen. eten van traat 023- i/AD- van dam et S 2de mer, Huur Ge ts in taar- 4 na In deze omstandigheden is trainen voor Milaan- San Remo natuurlijk niet mogelijk. „Door dit weer jaag je nog geen hond”, zegt Gerrie Knete mann in het Pare Hotel van Nice, waar hij en zijn teamgenoten die Parijs-Nice uitreden, tot zater dag logeren. „Ik heb vanmorgen heel even op de fiets gezeten”, aldus Knetemann donderdagmor gen. „Toen de regen steeds heviger werd, vond ik het niettemin beter om snel naar het hotel terug te keren. Voor je het weet, ben je ziek”. "wet- buf- ;ken, lima- 023- r uw 023- uur 4 traat Ge lat 1 Tine- Tel. v.d. eg 1- (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Wereldkampioen Jan Raas zal zondag toch deelnemen aan de klassieker Milaan-San Remo. Nadat Raas eerder deze week wegens het aanzetten tot een staking uit de etappewedstrijd Parijs- Nice werd verwijderd, volgde schorsing door de Franse wielerbond van twee we ken. Terug in Nederland tekende Raas protest aan tegen de straf, waarna op schorting volgde. Behalve de schorsing van twee weken, kreeg Jan Raas ook nog een boete van duizend gulden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Ilie Nastase heeft het bijna gepresteerd om zich in de tweede ronde van het proftennistoernooi in Rot terdam aan de kant te laten zetten door België’s hoop in bange tennisdagen, Ber nard Boileau. Dat de Roemeen daarin niet is geslaagd, heeft hij te danken aan het feit dat Boileau nog erbarmelijker speelde dan hij. Nastase moest daar dan wel met 6-3, 2-6, 6-3 winnen, en dat terwijl functie, doet Keetie van Oosten-Hage na haar uitspraken van vorig jaar om definitief een punt achter het wielren nen te zetten, ietwat verlegen. „Ik ben nooit van plan geweest om als ploeg leidster door te gaan, maar nu dit aan bod kwam, kon ik het niet weigeren Het begon er mee dat ik dacht: ach, ik ben toch van plan om als toeschouw ster naar een stel wedstrijden te gaan; waarom zou ik het dan niet combine ren? Maar tja, dan komt er natuurlijk wel wat bij zoals voorbereidingen en zaterdag meteen al klassieker”. die via het kwalificatietoernooi tot de tweede ronde was doorgedrongen, en Nielsen, was het te danken, dat Nastase schadevrij bleef. Na een partij waarin de spelers zich lange tijd leken in te spannen om de eigen opslag weg te geven (in de eerste twee sets kwamen elf doorbraken voor op een totaal van 17 games) mag Nastase het nu vrijdag in de kwartfinale opnemen tegen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl, die Dibley met 6-2, 6-1 versloeg. Tuur s, 5 een- r di- Tel. Oekie Hoekema, de aanvoerder van Cambuur, is door de tuchtcommissie niet gestraft. Bij gebrek aan bewijs werd Hoe kema vrijgesproken^ Hoekema werd zon dag in de wedstrijd Vlaardingen-Gam- buur door scheidsrechter De Hond uit het veld gestuurd, nadat hij in dat duel een tweede gele kaart had opgelopen. Na af loop van de wedstrijd probeerde de Vlaar- dingen trainer Hans Dorjee en betrokken speler Herman den Haag scheidsrechter De Hond ervan te overtuigen dat zijn waarneming niet juist was geweest. De Hond liet zich echter niet vermurwen. Hoekema werd in de eerste helft bestraft voor een volgens hemzelf lichte overtre ding. In de tweede helft meende De Hond dat Hoekema de Vlaardingen-speler Den Haag een trap had gegeven. Daarop volg de zijn verwijdering. Wel heeft de tucht commissie de eerste gele kaart gehand haafd, zodat Hoekema nu in het bezit is van tweemaal geel. Het B.B.I. (Budget Bewakingsïnstituut) heeft donderdag aan de staatssecretaris van CRM Wallis de Vries, en de besturen van de Stichting Nationale Sporttotalisa- tor, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, de KNVB de FBO en de VCS een interimrapport aangeboden. In het rapport wordt een uitgebreide inventari satie gegeven van de doelstellingen, de reglementering, de praktische toepassing, de effecten en het argument voor handha ving resp. afschaffing van het vergoe- dingsysteem. Voorts wordt in dit rapport een aantal modellen gepresenteerd op ba sis waarvan de overgang van contractspe- lers mogelijk kan worden geregeld. Om dat het BBI pas half december de beschik king kreeg over een aantal deelstudies en een aantal oriënterende gesprekken moest worden gevoerd met diverse des kundigen, kon het interimrapport pas nu worden uitgebracht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het rapport gereed te hebben vóór de jaarwisseling. „Voorlopig blijft het allemaal afwachten”, aldus Knetemann. „Eerst maar eens kijken hoe het zondag in Milaan-San Remo gaat. We hopen dat er een moment komt waarop we kunnen toeslaan. Het is een heel aparte koers. Mij ligt hij niet zo best. Een plaats bij de eerste tien zou dan ook al een hele prestatie zijn. Er zijn kanshebbers ge noeg en dat maakt de zaak er niet eenvoudiger op. Bovendien is het een nerveuze wedstrijd. Eén ding staat overigens vast: Milaan-San Remo is geen loterij, zoals wel eens beweerd is. Kijk maar naar de erelijst. Als het een loterij was, stond de naam Eddy Merckx niet zevën keer op de lijst van winnaars”. Uitslag toto-normaal/systeem no. 10. In deze toto vielen in totaal 605 prijzen. Prijzenbedrag 297.732,08; inleg 529.909,00. Ie prijs: 4 win naars, die elk bruto 36.677,00 ontvangen; 2e prijs: 40 winnaars, die elk bruto 1573,10 ont vangen; 3e prijs: 561 winnaars, die elk 157,00 ontvangen. Uitslag toto-gelijk no. 10. In deze toto vielen in totaal 2134 prijzen. Prijzenbedrag 31.884,56; inleg 58.913,00. Ie prijs: geen winnaars, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van week 11. Het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs; 2e prijs:, 1 winnaar, die bruto ƒ3998,30 ontvangt; 3e prijs: 28 winnaars, die elk 267,70 ontvangen; 4e prijs; 1122 winnaars, die elk 8,50 ontvangen; 5e prijs: 983 winnaars, die lek 8,30 ontvangen. Jackpot bestemd voor week 11: ƒ2599,10. DEN HAAG (ANP). Lotto nummer 10 van afgelopen zondag kent geen winnaar van de eerste prijs. Van het bedrag van de eerste prijs gaat eenvijfde deel naar de jackpot van lotto 11. Het resterende viervijfde deel wordt gelij kelijk verdeeld over de tweede tot en met vijfde prijs. In de lotto en de toto van de afgelopen week vielen 37.785 prijzen. Uitslag lotto 10. In deze lotto vielen in totaal 35.046 prijzen. Prijzenbedrag 1.705.102,28; in leg: 3.589.689,00. le prijs: Geen winnaars, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van week 11. Het overige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs; 2e prijs; 11 winnaars, die elk bruto 26.351,50 ontvangen; derde prijs: 185 win- hij met zijn gedachten bepaald niet bij het tennis was. Hij probeerde met zijn tegenstander te dollen, maar bereikte er alleen maar mee dat hij de simpelste opgave niet kon oplossen en bovendien nog eens twee waarschuwingen moest incasseren. De eerste waarschuwing kreeg Nastase wegens onsportief gedrag, omdat hij even problemen had met zijn gehoor (hij „meende” te verstaan dat scheidsrechter Niessen het op een gegeven moment over een goede „ball” had in plaats van over een goede „call”, die in zijn nadeel uitviel) en een tweede vermaning viel hem ten deel toen hij zijn racket krachtig tegen de scheidsrechterstoel sloeg. De verrassing die tijdens deze merk waardige tweekamp achterwege was ge bleven, diende zich echter na afloop als nog aan. Supervisor Kurt Nielsen, een van de opperrechters in dit tenniscircus, schold Nastase achteraf alle schuld kwijt. Volgens de Deen had de scheidsrechter Nastase geprovoceerd en was Niessen er de oorzaak van dat de partij verre van vlekkeloos was verlopen. Het voorval deed denken aan het optre den van Nastase vorig jaar augustus, tij dens het toernooi Flushing Meadow tegen McEnroe. In de tweede ronde liet Nastase toen zoveel protesten horen, dat Scheids rechter Hammond uiteindelijk de partij aan McEnroe gaf. Aangezien het publiek zich bij die ontwikkeling evenwel niet wenste neer te leggen en een massaal fluitconcert aanhief, werd Hammond op zijn beurt vervangen door hoofdarbiter nooi om het Europees kampioenschap in juni in Italië en het toernooi om de mini- wereldbeker in december in Uruguay. Op uitdrukkelijk verzoek van de clubs - aan wezen waren vertegenwoordigers van Ajax, Feyenoord, PSV, Sparta en AZ’67 zijn met deze verplaatsing akkoord gegaan. De finale begint ’s avonds om 19.30 uur. ƒ10; Ttiën 220; naars, die elk bruto 2027,60 ontvangen; 4e prijs: 9716 winnaars, die elk ƒ47,30 ontvangen; 5e prijs: 25.134 winnaars, die elk 18,30 ontvan gen. Jackpot bestemd voor week 11: 119.357,16. Van haar introductie als ploegleid ster werd tevens gebruik gemaakt om officieel afscheid van haar te nemen als wielrenster. Bondsofficial Bas Goud bedankte haar bij die gelegen heid voor de stimulans die zij voor het dameswielrennen in Nederland is ge weest. „Het handjevol wielrensters dat intertijd schuchter begon, is uitge groeid tot een groep van 140 officieel bij de KNWU aangesloten dames en daarmee ontstond er een belangrijke categorie. Voor een groot deel danken wij dat aan de rol die Keetie van Oos ten-Hage in de wielersport speelde”, aldus Bas Goud. Volgens Gene Mayer, die donderdag zijn plaatsing als nummer één gemak kelijk waarmaakte (Teacher werd met 6-2, 6-4 verslagen) is het volkomen begrijpelijk dat topspelers dit jaar „Rotterdam” hebben gemeden. „Er is voor de spelers niets te doen. „Ik heb me gruwelijk geërgerd over het feit dat ze hem zondag in de etappe naar St. Étienne ondanks het overschrijden van de tijdslimiet niet uit de koers zetten. Meneer mocht mooi verder gaan en mij de andere dag van de overwinning afhouden ten gunste van zijn landgenoot Duclos- Lassalle, nota bene uit een andere ploeg dan hij. Dat vergeet ik nooit meer”. Gerrie Knetemann hoopt dat Peter Post vol gend jaar met de hele ploeg wegblijft uit Parijs- Nice. „Ik zou willen”, aldus de Kneet, „dat we naar Tirreno-Adriatico gaan. Jan Raas heeft dat zelfde al gezegd. De etappekoers in Italië is hoogstwaarschijnlijk ook een betere voorberei ding op Milaan-San Remo dan Parijs-Nice”. De selectie van het Nederlands elftal, die uit 20 spelers bestaat, vertrekt op 2 juni naar het Oostenrijkse Klagenfurt voor een trainingskamp van een week. Tijdens dat verblijf speelt Oranje in We nen een oefenduel tegen Rapid Wien en in Klagenfurt een wedstrijd tegen een com- binatieteam van Klagenfurt en Villach. Op zondag 8 juni speelt Oranje een oefenduel in Udine, na afloop waarvan het elftal naar Napels vliegt. Het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal begint op 11 juni. Aan financiële eisen die de spelers van het Nederlandse elftal voor het toernooi om het Europees kampioenschap aan de KNVB hebben gesteld, zal geen gehoor worden gegeven. Dat heeft het sectiebe- stuur betaald voetbal donderdagavond meegedeeld na afloop van een bijeen komst met de clubs, die spelers aan het Nederlands elftal leveren. De clubs waren door de KNVB uitgeno digd voor overleg over de organisatori- sche en financiële aspecten van het toer- AGE >mg. Il-in. ssen 023- LEEUWARDEN. In het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap in Leeuwarden is de woensdag tot twee keer toe afgebroken partij tussen Van Dop en Van der Sterren uitgespeeld. Van der Sterren won, met zwart. De derde partij in de schaaktweekamp tussen Kortsnoi en Petrosjan is in remise beëindigd. De partij was dinsdag na 40 zetten afgebroken.- De stand is nil 1,5-1,5. De afgebroken stelling was als volgt: Wit. (Kortsnoi): Kgl, Dc2, Td2, Ta4, Pb3, Lal, pionnen b4, e3, f2, g2, g3. Zwart (Petrosjan): Kg6, Dd6, Te8, Te7, Lc8, Pd5, pionnen a6, c6, e4, f5, g5, h5. Het vervolg was: 41. Pb3-a5, Te7-e6, 42. Dc2- b2, Dd6-f8, 43. Pa5xc6, Pd5-b6, 44. Pc6-d8, Pb6xa4, 45. Pd8xe6, Te8xe6, 46. Td2-d8, Pa5xb2, 47. Td8xf8, Pb2-d3, 48. Tf8xc9, Te6-b6, 49. Lal- c3, a6-a5, 50. Tc8-g8 schaak, Kg6-h6, 51. Tg8-h8 schaak, remise. Gerrie Knetemann heeft de oorlog die er reeds enkele dagen in het peloton heerst, nog aangewak- kerd door in de Franse pers zijn mening over Parijs-Nice, de houding van Hinault en de inmid- tegen dê kust/Bë Middellandse Zee ïs dels uitgestelde schorsing van Jan Raas op niet _T. mie vprctann tp dPVPn IVIaff hPt Sterker nog: Knetemann wil niet alleen dat zijn ploeg volgend jaar Tirreno-Adriatico en eventueel ook de Ronde van Italië op het programma zet, hij hoopt vurig dat de vage plannen die er nu opeens bij de ploeg-Post gemaakt zijn om dit jaar reeds naar de Giro te gaan, verwezenlijkt zullen worden. Iedereen verveelt zich en hangt maar wat rond. Overal elders wordt ge dacht aan de kinderen en de vrouwen van de spelers, is er een aparte gele- genheid voor de spelers om wat te eten en is er voor ons een goed onderkomen. Als wielrenster herzag ze enkele ma len haar standpunt om ermee op te houden, maar na het behalen van de wereldtitel op de achtervolging, vorig jaar in Amsterdam, zei de Zeeuwse het nu zeker te weten. „Dit is absoluut het einde”, sprak ze toen. „Het zal wel niet meevallen, want als het voorjaar wordt, gaat m’n bloed natuurlijk weer kriebelen”. Dat gebeurde en die verlei ding heeft de grootste medailleverza- melaarster in de internationale ge schiedenis van het dameswielrennen niet kunnen weerstaan. Gisteren presenteerde Keetie van Oosten-Hage zich in het Zuidhollandse Strijen totaal onverwacht („de beslis sing is pas een paar dagen geleden gevallen”) als ploegleidster van de nieuwe equipe Artec, waarin schaats- vedette Ria Visser is opgenomen. Haar positie in de ploeg wordt overigens meer bepaald door de sponsor („Van wege de publiciteit”) dan door Keetie van Oosten-Hage, die bij de opbouw van het programma voor haar ploeg niet ernstig rekening houdt met Ria Visser. „Ze heeft vorig jaar een koers of twee gereden, maar dat was geen succes. Ik moet met Ria Visser haar wielerambities nog doorpraten, maar ik ga ervan uit dat die niet hoog liggen”. Over haar rentree in eep andere Blanchard. Bij die gelegenheid kwam de Toen Niessen dan ook niet wenste mee winst toch nog op de juiste plaats terecht, te werken, raakte hij plotseling uiterst omdat McEnroe tijdens de voortzetting geïrriteerd. Alleen aan de Belg Boileau, van de partij alsnog de sterkste bleek. Zowel in New York als in Rotterdam waren de beslissingen in eerste instantie juist, maar zegevierde het onrecht een voudig omdat Nielsen na afloop alles op een „misverstand” gooide. In ieder geval bleven Nastase op die manier nieuwe strafpunten bespaard, nadat hij in februa ri in het Amerikaanse Salisbury wel dege lijk van de baan was gehaald omdat hij „onwelvoeglijke taal had gebruikt en het spel steeds had opgehouden”. In Rotter dam deed 'Zich min of me^r hetzelfde voor (Nastase gebruikte na zijn terechtwijzing regelmatig het woord idioot), maar troef de hij de scheidsrechter dank zij interven tie van Nielsen royaal af' Of Nastase in dit toernooi meer zal bereiken, moet worden betwijfeld. Don derdagavond was hij in ieder geval een afgeschminkte clown met een dikke buik, die niet voor niets is afgezakt naar de 60e plaats op de wereldranglijst, nog achter Tom Okker, die als gevolg van een lies blessure heeft besloten om zeker tot eind april rust te nemen. Om het getij te keren, heeft Nastase in januari met Roy Emerson en Vijay Amri- traj twee weken hard gewerkt aan zijn conditie, waardoor hij maar liefst acht kilo aan gewicht verloor. Dat gewichtsver lies is inmiddels al weer ruimschoots ge compenseerd. Als een roker, die zich voor neemt om voortaan nicotinearm door het leven te gaan, maar al gauw terugvalt in zijn oude gewoonte, zo zette Nastase al weer snel iedere vorm van concentratie overboord. En dat alles onder het motto „tennissen zonder gekkigheid is leven zon der te leven”. „flikken”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23