Squeeze’ kille ironie voor velen te subtiel Musiceervreugde bij NPO c INFORMEEL UIT” BIJ CONCERTGEBOUWORKEST Workshops in Toneelschuur Christie’s Raad voor de kunst waarschuwt tegen verplichtingenstop Moeizaam optreden van intelligente band Gevaarlijke regie-stijl met subtiel gevoel voor rust en timing Van Driesten valt in voor Katlevic^ pttpost Antiekbeurzen Gebruik m goed. 13 12 KUNST ZATERDAG 1980 1 5 MAART I Groeten aan die meneer uit Winterswijk die ons schrijft dat hij altijd de postcode vermeldt in z'n eigen adres èn dat van de geadresseerde. En aan die miljoenen anderen die dat óók doen. Het helpt bij het sorteren. li HAARLEM. De Pelikaan is het laatste van een serie van vier kamerspelen die de Zweedse to neelschrijver August Strindberg tegen het einde van zijn leven 'schreef. Hij had toen de zware crises hij. leed onder meer aan vervolgingswaanzin achter zich. Zijn houding ten aanzien van het leven was uiterst neer slachtig geworden en na drie hu welijken had hij de pest aan vrou wen gekregen. De hoofdpersoon in De Pelikaan is zo’n vrouw waarop Strindberg meedogen loos zijn pijlen richtte. En hij re kent daarmee ook op een wel haast pathologische wijze af met de moederfiguur. t V 1 7 i ■L-Mr a F Act enerverend in De Pelikaan JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN GEMMA COEBERGH 5 5 Uiterlijkheid bij Ricardo Mutti lADVERTENTIE) Woensdag 26 maart j V rijdag 28 maart JOHAN VAN KEMPEN DEN HAAG. De thans geldende ver plichtingenstop van het kabinet Van Agt berokkent ernstige schade aan de ver nieuwing en de flexibiliteit van het kunst beleid. Daarbm zou de kunstsector niet onder deze regeling mogen vallen. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Volgende week gaan weer twee workshops, in akrobatiek en in speltraining, van start in de Haar lemse Toneelschuur. Na de dood van haar man vindt de moeder uit De Pelikaan haar zoon, doch ter en schoonzon vol verwijten en verach ting tegenover zich. Langzaam zijn ze er achter gekomen dat zij hen bedrogen heeft en dat zij haar man geestelijk de dood heeft ingejaagd. In harde ontluiste ring openbaart Strindberg de rol van de moeder als een egocentrische vrouw die het haar man en haar kinderen aan alles liet ontbreken. Het begon al met het ont houden van de moederborst, door de schrijver opgevoerd als symboliek voor het ontberen van moederlijke warmte. Tot in het laatste stadium voert Strind berg dat door met het suggereren van een verhouding tussen de moeder en haar schoonzoon. Het regisseurscollectief F Act uit Rot terdam heeft het aangedurfd dit wat pa thetische stuk te gaan opvoeren. De Belgi sche regisseur Jan Decorte zou het regis seren, maar-gaande de repetities ontstond er een meningsverschil tussen hem en de spelers, dat een verder samenwerken niet mogelijk maakte. Karst Woudstra, die het stuk vertaald had, nam de regie over. Maar in de vorm van de enscenering en bezeten uiteenrafeling van gevoelens en Brahms’ vioolconcert, dat in uitstekende samenhang met solist Theo Olof werd vertolkt. Olof bewees zijn violistisch vakman- tekst is de bemoeienis van Decorte duide lijk merkbaar gebleven. Speelstijl en sfeertekening doen denken aan Decortes regie van Rosmersholm, waarbij evenals nu in De Pelikaan sprake was van een onbarmhartige nadrukkelijkheid. Het is een stijl van ensceneren die bijvoorbeeld ook Ulrich Greiff hanteerde bij zijn regie van Minna von Barnhelm (seizoen 78/79, Globe). Het is ook een gevaarlijke manier van regie omdat er van het publiek een sterke vorm van actief meedenken wordt geëist. Maar het is tegelijk een doorlopend wroeten in de onderlinge gevoelens en relaties van de personages. Dat kan een meer het muzikale elan dat deze groep musici uit het NPO op verfrissende ma nier ten toon spreidde. In deze vitale en veerkrachtige realisatie wón de musiceer- drift het een enkele keer wel eens van de drang tot perfectie, maar dat nam je graag voor lief. Dë voorstelling van F Act heb ik op die wijze als sterk en enerverend ervaren. Met Elisabeth Andersen in de rol van de moe der, Kees Hulst als de zoon en Nettie Blanken als de dochter kon bij dit ad hoe gezelschap een netwerk aan gevoelens meedogenloos worden blootgelegd. Het doet er nauwelijks toe of Strindbergs haatgevoelens, dei hij in De Pelikaan kwaadaardig ventileert nu juist zijn of Karst Woudstra ontwierp een geheel in wit uitgevoerde kamer, opgebouwd uit latten niet. Het gaat erom of een groep spelers in staat is de dramatische krachten die de schrijver wil oproepen voelbaar te maken. F Act doet dat prachtig en met een subtiel gevóel voor rust en timing zoals zelden bij het toneel (wel bij film!) te zien is. Ernst Zwaan sluit bij de eerder genoemden re delijk aan in de rol van schoonzoon. To taal verknoeid wordt de rol van de zo belangrijke dienstmeid, die in de eerste acte de opening naar de karakteristiek van het stuk moet laten zien. De dienst meid die het eerst met verwijten komt en waarop de moeder dan nog kan antwoor den: „Jij bent de enige die mij aanklaagt.” Dini Lamberts bijdrage als dienstmeid is- van een betreurenswaardig dorpsamateu- risme. Op de vloer papieren als een waar deloos verleden, in het midden de rode sofa waarop de vader gestorven is. De spelers dragen prachtige kostuums, wit en roomkleurig. Wit was voor Strindberg de kleur van de dood, zoals dat bij de Vrij metselarij het geval is. Vanavond is De Pelikaan opnieuw te zien in de Toneel schuur. Riccardo Muti, 38 jaar, startte zijn car rière nadat hij in 1967 een dirigentencon cours in zijn land won. Een gebeurtenis die hem interessante gastdirecties ople verde, die dan onder andere weer resul teerden in een vast engagement bij het Philharmonia Orchestra in Londen. Een plaats die met ingang van het komende seizoen weer verruild wordt met die van een chefsfunctie bij het orkest van Phila- delphia, waar hij als opvolger van Eugene Normandy is aangesteld. Een paar jaar geleden dirigeerde Ric cardo Muti het Requiem van Verdi bij ons nationale ensemble. Een passende pro- Nettie Blanken (links) en Elisabeth Andersen in De Peli kaan van August Strindberg (foto Leo van Velzen) Wie echter de moeite neemt om de ont wikkeling van Squeeze aan de hand van drie elpees (en één, hier verder buiten beschouwing te blijven 10-inch-plaat, als mede een debuut-EPtje) bestudeert, moet desalniettemin toegeven dat dp vijf Lon- denaren veel in hun mars hebben. De eerste plaat is nog van een puberale schreeuwerigheid, maar elpees als eerst Cool for Cats, en recentelijk Argybargy, brengen wel degelijk een eigen identiteit aan het licht. AMSTERDAM. Minder dan een jaar geleden haalde geen enkele liefhebber van eigentijdse rockmuziek verbaasd de wenkbrauwen op als de nam van de Londense groep Squeeze prijkte tussen een hele rits van bands, die een groots- opgezet, maar helaas enigszins in het water gevallen Rock against Racism-fes tival kleur verschafte. Squeeze kwam na melijk temidden van de tweede golf van Britse new wave-acts boven drijven en oorspronkelijk werd de groep dan ook eenzelfde instelling en opvatting toege schreven. WIJNVEILING op dinsdag 27 mei 1980, Sonesta Hotel, Amsterdam CHRISTIE’S Rokin 911012 KL Amsterdam, telefoon 020 - 23 15 05, telex 15758. Tenslotte legt de Raad voor de Kunsten opnieuw de nadruk op dat met de ver plichtingenstop de „flexibiliteit in de sub sidiëring” doorkruist wordt, omdat de ibudgetten voor de gezelschappen op het zelfde niveau blijven staan en verschui- vingen niet mogelijk zijn. Daardoor wordt goed werk bestraft en dat is „zeer onbil lijk”. dering en communicatie moet versluieren. Dat is denk ik niet zo. De afstandelijkheid lijkt eerder het gevolg van een te grote mate van subtiliteit. Squeeze parodieert immers niet op een boertige manier. Het publiek op zijn beurt laat het dan snel afweten en de gevolgen zijn dan zelfs even desastreus. De nauwgezette timing slijt, de koortjes worden opeens onzeker der en zelfs vals en de band moet tegen de klok en de groeiende antipathie vechten voor lijfsbehoud. Dat geeft een verkramp te finale te horen, met als summum een ontspoorde versie van You better not tell. Tragisch toch. HAARLEM. Omdat de chef-dirigent van het NPO Jerzy Katlewicz door ziekte verstek moest laten gaan, zag het orkest zich genoodzaakt vrijdagavond met een invaller te werken. Roelof van Driesten, dirigent van het Nationaal Jeugd Orkest en als gastdirigent al meerdere malen met het NPO opgetreden, heeft deze toch zeker niet geringe uitdaging aangedurfd. Dit weekeinde heeft in de Amsterdam se Edenhal voor de derde maal de Antiek en Curiosa Beurs plaats. Op deze beurs, die onder auspiciën staat van Antikade, is het aanbod zeer divers: schilder- en meu belkunst, postzegels, speelgoed, sieraden, klokken, enzovoorts. De veertiende Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs Breda heeft van 29 maart tot en met 7 april plaats in het Turfschip. Naast de 66 stands van antiquairs en prentenhandelaars is ook een tentoonstel ling ingericht onder de titel Welzijn met de Chirurgijn. Zesde abonnementsconcert in serie B van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Dirigent: Roelof van Driesten. Solist: Theo Olof, viool. Pro gramma: Bach, Prokofiev, Brahms. Concertgebouw Haarlem, 14 maart 1980. Dit schrijft de Raad voor de kunst in een brief aan minister-president Van Agt. De raad wijst op de funeste en onrechtvaardi ge gevolgen van de regeringsmaatregelen op korte termijn. Vooral de scheppende kunsten, waaraan dit kabinet in zijn rege ringsverklaring juist extra aandacht be steedde, krijgen het ’t hardst te verduren. Verder bestaat er het grote gevaar dat een groot aantal projekten moeten vervallen: literaire boekuitgaven, korte films, dans-, theater- en muziekprodukties en manifes taties op het gebied van de beeldende kunst. voorstelling ongewoon boeiend maken voor degenen onder het publiek die zich daarin laten meevoeren. Muti is geen man van de bezonkenheid, t ook al geven zijn intelligentie en gevoel grammakeuze als je bedenkt dat Muti met voor contrast hem de juiste houding om het operarepertoire en dus uiteraard ook met het oeuvfe van Verdi zeer vertrouwd ren. Die uiterlijkheid laat je echter bij Muti’s interpretaties in het algemeen toch zeker niet koud, vanwege het werkelijke temperament dat er aan ten grond lag j ligt. De keuze van Prokofjevs Derde symfo- gelden. Geen rokkostuum dus, net zo min nie, die dit concert afsloot, was overigens als voor de CO-leden, maar een open overhemd onder een truitje. Muti’s spor tieve manier van dirigeren past er wél zo goed bij. Het was Schumanns Derde symfonie waarin de muzikaal-artistieke kenmerken van deze, vooral via de grammofoonplaat internationaal vermaarde dirigent duide lijk werden. Vurigheid en een drang tot dramatiseren in de vorm van chargeren van alle ingebouwde effecten; daarmee De akrobatiek workshop wordt geleid door Willem van Rinsum en René Van het Hof beiden studenten aan de Mime- school in Amsterdam. Tijdens de drie maanden durends cursus zullen basis- bouwtrucs en later meer gevorderde akro batiek worden behandèld. De workshop speltraining wordt geleid door Margreet Kooistra, studente aan de Akademie voor Woord en Gebaar in Utrecht. Doel van deze cursus is om door middel van speltrainingen, concentratie- oefeningen en bewegingspatronen tot vrije improvisatie te komen. Ook deze workshop duurt drie maanden. Beide workshops beginnen komende dinsdag in de Toneelschuur aan de Sme- destraat in Haarlem, waar tevens inschrij ving voor de cursussen mogelijk is. Concert: Squeeze in Paradiso, Am sterdam. Bezetting: Chris Dilford en Glenn Tilbrock (beiden gitaar en zang), Jools Holland (keyboards en zang), Gilson Lavis (drums) en John Bentley (bas). Vanavond speelt Squ.ee- ze nog in Het Paard van Troje in Den Haag. Amsterdam, 14 maart 1980. Muzikaal is het al van eenzelfde laken een pak. Hoewel de ritmesectie met de zeer strak slaande Lavis en de voortdu rend syncopen spelende Bentley de sou plesse van rock, reggae, disco en r b combineert, overheerst een wat kil, intelli gent niveau, alsof een goed getimede new- wave versie van 10CC op het podium staat. Elk gitaarsolootje valt op een goed uitgemixt pianoriffje. De voklaen sluiten bijzonder nauw aan en afwisseling is voortdurend gegarandeerd omdat de stemmen van Difford en Tilbrock hemels breed verschillen. Live kan de band maar moeizaam kon- takt maken en is het alsof het artrock- karakter een gebrek aan emotionele bena- AMSTERDAM. Mendelssohns sym fonisch gedicht „Meeresstille und glü- ckliche Fahrt” is wel vaker door het Concertgebouworkest uitgevoerd, maar nooit onder leiding van de Italiaanse dirigent Riccardo Muti. In zijn greep op het orkest ontdekte je in hem direct dé bijzonder ervaren dirigent, die bij zijn musici gezag afdwingt. een langzaam of lyrisch geaard deel aan te pakken. Innigheid en poëzie blijven noch- is. Ep diens requiem ligt tenslotte ondanks tans doorgaans vreemd aan dit musice- het religieuze karakter in een soortgelijke, althans niet in een wezenlijk andere, sfeer. Een „informeel” concert, het laatste in deze serie, bood aan Muti nu de gelegen heid om zich als symfonicus-sgc te laten Squeeze, en met name de drie song- schrijvende melodie-instrumentalisten, heeft zich steeds sterker een bepaald intel lectueel niveau aangemeten. Eentje dat, laten we zeggen, verdacht veel lijkt op een rock ’n roll-versie van de stereotype En gelse gentleman, die minzaam de wereld om hem heen bekijkt en daar zo zijn eigen gedachten over heeft. De band grinnikt minzaam om die liefdesrelatie die zich al te zeer in clichés uitdrukt, zoals moge blijken uit songs als Another Nail in my Heart of If I didn’t love you. Ironie klinkt telkens door, woordgrappen en dubbele bodems maken dat je op je quivive moet zijn en fijnzinnigheid voorkomt eigenlijk voortdurend de meligheid, verbetenheid of agressie, die zich bij veel andere eigen tijdse bands openbaart. H. Nystad Drs. A. Baart HOOGST BELANGRIJKE KUNSTVEILING IN HET SINGER MUSEUM TE LAREN (N.H VAN 24 TOT EN MET 28 MAART 1980 10.30, 14.30, 19.30 uur: schilderijen 10.30 uur: tegels en tegeltableaux 14.30 uur: Europese ceramiek, Art Nouveau en Art Déco 19.30 uur: zilver 10.30 uur: Delfts aardewerk, glas 14.30 uur: Aziatische ceramiek 19.30 uur: Chinese en Japanse cera miek (speciale catalogus) Donderdag 27 maart 10.30 uur: koper, brons en tin 14.30 uur: klokken, sculptures, varia 19.30 uur: juwelen 10.30 uur: tapijten, meubelen 14.30 uur: meubelen Kijkdagen in het Singer Museum: zaterdag 22 en zondag 23 maart 1980 van 10.00- 17.00 uur. op details in te gaan. Feit was dat Van Driesten er in slaagde een niet alleen volledig acceptabele, maar zeker ook een van musiceervreugde doorgloeide presta- bijdroeg tie af te leveren. Een partituur als die van de Suite no. 2 Anno 1980 weten we wel beter. Feitelijk heeft Squeeze zich ontpopt als een kwintet dat alleen wat de energieke instelling be treft en dan nog maar gedeeltelijk, veel weg heeft van een modaal new wave- groepje. Om die reden heeft de Engelse muziekpers grote moeite met de band. Een duidelijke visie en boodschap lijken bij de band te ontbreken. En tot overmaat van „ellende” heeft de formatie ook al geen al te scherp gesneden muzikaal gezicht. J Maandag 24 maart Dinsdag 25 maart Musiceervreugde was dus het motto van de gehele avond, zowel van dit (niet door het uitvallen van Jerzy Katlewicz beïn vloede) Brandenburgse concert als van de door Roelof van Driesten gedirigeerde werken. Hiermee hebben in ieder geval zowel genoemde dirigent als het NPO bewezen dat zij een dergelijke, onver wachte gang van zaken op professionele wijze het hoofd kunnen bieden. Voorstelling: De Pelikaan, toneel spel van August Strindberg. Regie Karst Woudstra (overgenomen van Jan Decorte). Vertaling en decor: Karst Woudstra. Decoradvies Paul Gallis. Met Elisabeth Andersen, Net tie Blanken, Kees Hulst, Ernst Zwaan en'Dini Lamberts. Première: 14 maart 1980, Toneelschuur Haarlem. i Concertgebouworkest: vierde en laatste concert in de serie Informeel uit. Dirigent: Ricardo Muti. Program ma: Mendelssohn, Schumann, Pro- lofjev. Grote zaal Concertgebouw Amster dam, 14 maart 1980. Catalogi: schilderijen (code Eric), ceramiek. Art Nouveau (code Irene) en overige kunstvoorwerpen (code Chris); prijs per stuk f. 12,50, per post f. 15,-. Speciale catalogus Chinese en Japanse ceramiek (code Fleur) f. 20,-, per post f. 22,50. Toezending geschiedt zodra betaling, met vermelding codenaam, is ontvangen op gironummer 34.41.824 of door middel van een girobetaalkaart of betaalcheque. ■s Ricardo Muti: imponeren met klankge- weld. Het aanstekelijk enthousiasme waar mee deze dirigent te werk pleegt te gaan was in een situatie als deze beslist meer dan welkom. Want van een degelijk met het NPO voorbereide interpretatie kon schap ten volle in een genuanceerde ver ifier nu eenmaal geen sprake zijn. Uiter- tolking waarin virtuositeit en muzikale aard niet. Het heeft dan^ook geen zin om expressie tot een gelukkige synthese wer den gebracht. Dat de door Henri Gouder de Beauregard fraai geblazen hobo-solo in het Adagio ook in belangrijke mate aan het treffen van de juiste sfeer moet daarbij niet onvermeld blijven. Aan dit alles was een tintelende uitvoe- uit het ballet Romeo en Julia van Serge ring voorafgegaan van Bachs derde Bran- Prokofjev vormt, met zijn expansieve in- denburgse concert, uitgevoerd in de oor- strumentatie en pakkende thematiek, dan spronkelijke bezetting (3 violen, 3 altvio- ook wel dankbaar materiaal. De extraver- fen, 3 celli, en contrabas en clavecimbel te muzieknatuur van Van Driesten legde ais basso continuo), zonder dirigent. Waar hier de accenten vooral op uitbundigheid, nodig gingen de muzikale impulsen van Na de pauze werd die uitbundigheid (ge- concertmeester Gijsbert Beths uit. Geheel lukkig) gekanaliseerd tot zangerige warm- jn de stijl dus van gezelschappen als I bloedigheid in het orkestrale aandeel van Musici, al hebben die heden ten dage niet heel goed verklaarbaar uit Muti’s geestes gesteldheid. Maar deze, uit eerder ge schreven operamuziek van dezelfde, ex traverte Russische componist ontstane symfonie, roept in de praktijk het sfeer volle langzame deel daargelaten een ware heksenketel aan orkestraal geweld op, dat zijn oorsprong danook wel dege lijk vindt in een programmatisch gegeven. Dat buitenkantgedoe met een toch al, met quasi-dramatische impulsen geladen trekt Muti de aandacht, in extra geënthou- compositie, wil dan vaak niet veel meer siasmeerd en soms zelfs wild orkestspel, dan interessante oppervlakkigheid ople- waarbij de dynamische afweging weleens veren, hoezeer componist en dirigent hun in het gedrang komt. Met name de hout- publiek pok proberen te imponeren met blazers werden door het opgezweepte ko- klankgeweld. per nogal eens gedomineerd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13