DOOR STIJGING KOSTEN OLIE-IMPORT Volgend jaar VN-code voor multinationals STAND HYPOTHEEKRENTE beurs deze week helptJL Politiek spelletje door intellect Vereniging op gebied van stadsverwarming Experiment met glasbak-typen Beyen: Onze waren duurder „Bij selectie van patiënten uitgaan van gelijkheid” „Geen oneerlijke concurrentie glastuinders” :-i |i Geen bindend karakter I I Wk: 1 17 19 8 0 ECONOMIE MAART ZATERDAG 1 5 «WW® 1 i - i I t a.s. 600 KJ i - 12,01 11,68 (Van onze redactie-economie) PARIJS. De nu al grote behoefte van de ontwikkelingslan den aan financiële middelen uit het buitenland zal in de jaren tachtig blijven toenemen. Dit zegt de Organisatie voor Econo- I mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarbij 24 westerse industrielanden zijn aangesloten, in een overzicht van de jongste ontwikkelingen op de internationale geldmarkt. I I I I II II II II h II li II ll II ll De voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman, (rechts) speelt hier een politiek spelletje in de letterlijke zin van het woord. Het spel, dat de naam „fractie" draagt, is ontworpen door de voorlichter van de Kamer, Hans Ludo van Mierlo. Eind dit jaar wordt het op de markt gebracht. Geldbehoefte Derde Wereld neemt toe •l Beurs in teken rente Naam Bank: Amrobank Bouwfonds Ned. Gerh. 12,2 13,22 13,22 12,2 12,57 11,75 Ned. Middenstandsbank j 13,23 12,2 13,46 12,0 5/10 jaar 2 gemeentegarantie ligt het rentepercentage in sommige gevallen nog hoger. Centrum-bank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 11 maart 1980. 5 jaar variabel 5/10 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10'jaar 11,0 11,8 1 1.25 11,2 11,2 11,68 11,68 11,44 12,55 12,16 12,03 12,01 11,68 11,2 11,2 11,4 11,25 11,5 11,2 11,68 11,68 12,16 12,03 Het aantal ontwikkelingslanden dat in staat is gebruik te maken van de internati onale geldmarkt is tussen 1973 en 1979 aanzienlijk toegenomen. In de periode van 1973 tot en met 1976 leenden elk jaar gemiddeld 36 ontwikkelingslanden geld, maar vanaf 1977 bedroeg dat aantal 54. bijna 61 miljard gulden naar de landen die wat betreft het inkomen per hoofd van de bevolking op of iets boven het gemiddelde zitten. Nu komt dat mede omdat de harde valuta van weleer, de Westduitse mark, de Zwitserse frank en de Japanse yen, de laatste tijd onder krachtige druk lig gen vanwege de kapitaalstroom naar de Verenigde Staten. De extreem hoge ren te in dat land, waar de bankrente op bijna 18 procent staat en de rente op consumentenleningen op meer dan 20 procent, heeft enorm veel kapitaal aan gezogen. De dollar is dit jaar in Amster- dan van minder dan 1,90 tot rond 2 opgelopen en heeft vooral de yen, de mark en de Zwitserse frank onder druk gezet. den door hoge inflatie en rente eveneens duchtig aangetast en bij menigeen raakt de bodem in zicht. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De grotere bijdrage van de factor intellect rechtvaardigt de hogere prijs van 'onze producten ten opzichte van de ontwikkelingslanden. Die „factor intellect” komt tot uitdruk king; in de technische en kwalitatieve hoogwaardigheid van de Nederlandse en westerse produktie. Deze uitspraken deed staatssecretaris Beyen van Export bevordering donderdagavond voor de WD-afdeling van Eindhoven. De dynamiek, de kracht, de creativi teit van onze industrie, onze handel en onze landbouw zijn volgens de staatsse- beter een vrijwillige, maar zeer gedetailleerde en gezag hebbende gedragscode met moreel gewicht kan hebben dan een bindende code, die voor vele landen van het erbij neergelegd, dat de code géén bindend karakter zal hebben. Zij zijn gaan inzien, aldus Sahlgren, dat njen 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar de ontwikkelingslanden - zullen wij ons bovendien daarbij moeten concentreren op technische en kwalitatief hoogwaar dige producten”, aldus Beyen. 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,5 1,5 1 5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 11,4 11,25 12,25 11,75 12,0 11,75 11,7 11,5 11,5 12,73 12,05 12,05 13,05 12,5 12,58 12,31 Opgave bank 12,25 12,0 12,25 12,0 13,05 12,77 12,85 12,58 11,5 11,2 1144 12,88 13,12 12,84 12.85 13,08 12,05 12,05 Nutss paarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Levenhypotheken Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Annuïteitenhypotheken A.B.N. J werke lijk 11,0 12,1 12,25 12,0 11,8 12,0 11,5 11,5 Hét risico dat de banken uiteindelijk in de ontwikkelingslanden hebben gelopen is veel kleiner gebleken dan men aan de hand van de cijfers over de kredietverle ning zou denken. Dit komt doordat de groei van de deviezenreserve van de ont wikkelingslanden zich uitte in een belang rijke toeneming van hun tegoeden bij het internationale bankwezen. Tegelijkertijd verslechterde de positie van hun beta lingsbalans. De OESO betwijfelt of bij het verstrekken van leningen op de internati onale geldmarkt wel voldoende rekening is gehouden met de bijzondere behoeften van de ontwikkelingslanden. Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave wërke- bank lijk bank lijk (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG. =*- De gedragscode voor multinationale ondernemingen, die opgesteld wordt door een werkgroep van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, zal waarschijnlijk dit jaar niet meer klaarkomen. Het ziet er naar uit, dat het concept van de code pas aan de algemene vergadering van de economische en sociale raad in de herfst van volgend jaar zal kunnen worden voorgelegd. De werkgroep, die dé code voorbereidt, maakt deel uit van het VN-centrum, de Fin Sahlgren, die voor gesprek ken met minister De Koning (Ontwikkelingssamenwer king) en met organisaties van wergevers en werknemers in ons land is, heeft dit donderdag medegedeeld. Volgens Sahlgren hebben de ontwikkelingslanden zich Zolang in Amerika de rente zo hoog blijft, is de kans op rentedaling in ons land nihil. En het ziet er naar uit dat ook in de Verenigde Staten die kans, voorlo pig althans, bijzonder klein is, hoewel ook daar de weerstand tegen de hoge rente toeneemt. Maar momenteel is de afkeer van de hoge inflatie nog groter, vooral nu ook in februari de producente nartikelen weer met circa anderhalve punt in prijs zijn gestegen of op jaarba sis met 19 procent/ Deze ontwikkeling werkt met enige maanden vertraging in de consumenten artikelen door, zo heeft de ervaring ge leerd. De hoge rente en dus het dure geld, krijgt voor het economische leven dan ook steeds meer gevolgen. Zo is de metaalmarkt de afgelopen weken fors ingezakt. Goud, zilver, metalen als koper en tin zijn alle flink gedaald omdat het aanhouden van voorraden uitzonderlijk duur gaat worden. De kassen van de gemiddelde Amerikaanse burger wor- Vooral vorige week was de val zo zwaar dat de Amsterdamse beurs zijn technisch herstel volledig vergat. Vrij dag kwamen zes van de acht beursgroe- pen op nieuwe laagterecords van het jaar en sommigen vestigden ook deze week nog nieuwe diepterecords, een trieste ontwikkeling die niet bevorder lijk is voor het vestigen van het vertrou wen. In toenemende mate stijgt de dei ning om de extreem hoge rente die de grootste oorzaak is van het zo teleurstel lende beursbeloop in de maand maart. nodige bedrijfsinvesteringen afremt en vele op de nullijn opererende onderne mingen verder werken onmogelijk maakt. Dezelfde groep heeft zich nu met deze problemen tot de regering gewend. cretaris de troefkaarten van de Neder landse economie. Hij had dan ook ver trouwen in de Nederlandse industriële capaciteit. „Gezien de ontwikkeling van de kostenstructuur in ons land - en in de gehele westelijke wereld vergeleken met Opmerkingen: Vorige week bereikte de Westland-Utrecht Hypotheekbank als eerste de 12%-grens. Een groot deel van de totale omvang van de leningen door de ontwikkelings landen komt voor rekening van een kleine groép landen. Vorig jaar leenden de ont wikkelingslanden die geen olie uitvoeren in totaal 70 miljard gulden. Daarvan ging Vooral in ons land komen steeds meer groepen in het geweer en kloppen bij de centrale bank en de overheid aan. Presi dent Zijlstra van de Nederlandsche Bank, die toegeeft dat de rente inder daad veel te hoog is, bleek in zijn ant woord aan de werkgevers niét bereid de kredietteugels te verslappen. Deze had den de centrale-bankpresident erop ge wezen dat de extreem hoge rente de zo (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Niet goedkoop aardgas, maar efficiency in bedrijfsstructuur en bedrijfsvoering geeft de Nederlandse glastuinders zekere voordelen boven col lega’s elders in de Europese Gemeen schap. Van aardgassubsidie en daardoor ver oorzaakte concurrentievervalsing is hele maal geen sprake: beziet men alle kosten factoren, dan komt zowel Nederlandse snij bloemteelt als de Nederlandse groen teteelt op het op één na hoogste produktie- kostencjjfer per vierkante meter in de EEG. Dit houdt de voorzitter van de Vereni ging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN), G. Hogewoning, Westduitse bloe men- en plantentelers voor in een open brief, verrijkt met een cijferbijlage van het VBN-secretariaat. Beide stukken zijn in de Westduitse en Nederlandse vakpers verschenen. De Westduitse telers zijn gebeten op de Nederlanders. Zij zien concurrentiever valsing door Nederlandse aardgassubsi die nu juist als oorzaak van hun moeilijk heden. Niet energie is de belangrijkste kosten factor voor de glastuinbouw in de EEG, r. zoals tuinbouworganisaties in andere lid- staten herhaaldelijk beweren. Die hoogste plaats, zo blijkt uit kostencijfers, komt toe aan arbeid. De cijfers zijn het resultaat van een enquête van de COP A, het samen- Ewerkingsorgaan van de landbouworgani- saties in de EG. De angst voor een zware recessie is toegenomen en heeft ertoe meegewerkt dat Wall Street na de top van even 900 vorige maand nu tot dicht bij de 800 is teruggevallen. Het is begrijpelijk dat Amsterdam on der deze omstandigheden geen hausse kan produceren. Het krachtige herstel van vorige week woensdag bleek achter af een eendagsvlieg te zijn en snel opge volgd door een nog grotere terugslag. Toch brak deze Week hier en daar weer enig herstel door. Per slot begint nu de stroom van jaarcijfers en dividendvoor- stellen op gang te komen en kunnen aangename verrassingen het koersbeeld overhoop halen. Tot dusver zijn die ech ter uitgebleven, hoewel het dividend- voorstel van Wessanen en ACF uit een fors verlaagde winst nog meeviel. Aan delen Koninklijke volgden Wall Street en verloren 5 maar voor Elsevier-NDU was er een herstel van ruim 10 evenals voot Schuitema, BOG, Bouwstoffen Braat en Twentsche Kabel £>oekten eveneens flinke winsten, waar tegenover BAM, Westland-Utrecht en Meneba tot 10 terug moesten. Tilburgse Waterlei ding zakte in van 1030 tot 930 en Palembang van 160 op 115. ADM viel aanvankelijk van 290 op 258, maar boekte daarna weer een pijlsnel herstel. Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: ARNHEM (ANP) In Arnhen is deze week de Vereniging van Exploitanten van Stadsverwarmingsbedrijven in Neder land (VESTIN) opgericht. De belangstel ling voor stadsverwarming als vorm van energiebesparing is de laatste tijd zodanig toegenomen, dat de beheerders van de al bestaande bedrijven de behoefte voelden tot nauwere samenwerking, aldus een eer ste persbericht van de VESTIN. De vereniging krijgt onder andere tot taak algemene leverings- en aansluitvoor waarden vast te stellen, tarieven te bepa len en technische kwaliteitseisen op te stellen voor de leidingnetten. Ook het brandstoffenbeleid en het overleg met de overheid behoren tot de taak van de ver eniging. De VESTIN krijgt geen eigen technisch instituut, maar zal gebruik ma ken van de onderzoeksinstituten van de elektriciteitsbedrijven, de gasbedrijven en de waterleidingbedrijven. Het secretariaat van de vereniging wordt ondergebracht bij de zogenoemde Arnhemse instellingen van de elektrici teitsbedrijven. Dr. Zijlstra heeft echter wel op de precaire situatie van ’s Rijks kas gewe zen en gaf de indruk dat Vadertje Staat deze week op de- beurs moest lenen om het vakantiegeld van zijn ambtenaren te betalen. Hoe het ook zij, het resulstaat van het lenen was dat de regering enige jaren met het betalen van die vakanties vooruit kan, want de op een couponrente van 11,5 procent uitgeschreven staatsle ning werd een ongekend succes. Zelfs een recordbedrag van 1 miljard gulden kon de emissiékoers nog op 100,5 pro cent houden en alle inschrijvingen daarboven tot 70 procent reduceren. Maar kenmerkend voor de situatie op de kapitaalmarkt was dat vlak daarop alweer een andere lening zat te dringen. Nu vanuit de bankwereld waar de ABN een couponrente van 11,75 procent aan biedt op een nog nader bekend te maken emissiekoers. Als antwoord daarop her vatte de obligatiemarkt later in de week weer de daling. t Alle stampij om de rente in ons land heeft tot dusver kunnen verhinderen dat de Nederlandsche Bank het voorbeeld van de talrijke discontoverhogingen rondom ons land heeft gevolgd. Die ver hoging is voor de gulden ook niet nodig, want deze ligt merkwaardigerwijs nog altijd keihard en bevindt zich zelfs aan de top van het Europees monetair systeem. Vorige week bereikte de Westland-Utrecht Hypotheekbank als eerste de 12%-grens. Meerdere banken hebben dit voorbeeld thans gevolgd, voor hypotheken zonder ENSCHEDE (ANP) De Technische Hogeschool Twente gaat een proef nemen met verschillende typen glasbakken, bedoeld voor het inzamelen van eenmalig verpak- kingsglas. Doel van dit experiment is na te gaan aan welk soort bak het publiek de voorkeur geeft. Zo zijn er bakken ontwikkeld ~met meerdere openingen, die een scheiding tussen blank en gekleurd glas mogelijk maken. Andere bakken zijn voorzien van een zogenoemd aflegvlak om dozen en tassen op te zetten waarin het glas wordt meege voerd. Enkele bakken hebben een ’’terugslagklep” om te voorkomen dat spelende kinderen glas uit de bak kunnen halen. (Van onze redactie economie) De beurswereld werd ook deze week volledig beheerst door het ren- teverschijnsel. Wall Street vooral liet vele steken vallen, maar ook het Damrak kwam de vorige week vrij dag opgelopen zware klap nauwe lijks te boven. De handel bleef klein van omvang en het vertrouwen was nog volledig zoek. Maar de meeste zorgen baarde toch de Newyorkse effectenbeurs, die vorige week in zakte van 868 tot rond 828 en deze week zelfs nog doorviel tot ongeveer 800. De spreiding van de Nederlandse han del vindt de staatssecretaris te veel op Europa geconcentreerd (meer dan 80 procent). De groeimarkten liggen vol gens hem echter in de rest van de we reld. „Daar moeten we nu onze positie gaan opbouwen met joint-ventures, met handelsvertegenwoordigingen, ook met bevordering van de exporten van ont wikkelingslanden naar Europa”, zo meende de staatssecretaris. Hierbij moet echter wel worden aangete kend dat de bedragen die een aantal van de armste landen leenden vrij klein waren. UTRECHT (ANP). - Als het vanwege een tekort aan faciliteiten nodig is, een keuze te maken uit de patiënten die in aanmerking komen voor een bepaalde behandeling, moet daarbij altijd worden uitgegaan van de fundamentele gelijkheid van alle mensen. De keuze mag niet wor den beïnvloed door sekse, ras, leeftijd, maatschappelijke status en dergelijke. Dit is de unanieme mening van de vier inleiders die op 28 maart het woord zullen voeren op de jaarvergadering van de ver eniging voor Gezondheidsrecht, die dit maal is gewijd aan het selectievraagstuk in de gezondheidszorg. De inleiders zijn de neurochirurg prof. S. A. de Lange (Erasmus Universiteit Rotterdam), drs. Nicolai van de Consumentenbond, de ethicus prof. dr. P.C. Sporken (Rijksuni versiteit Limburg) en de rechtsfilosoof prof. mr. R.F. Visser ’t Hooft (Rijksuniver siteit Utrecht). Zij hebben hun opvattin^ gen voor dit congres neergelegd in noti ties. Zowel De Lange als Nicolai meent overigens, dat er op dit moment helemaal (nog) geen schaarste aan bepaalde voor zieningen - en dus ook geen selectiepro bleem - zou hoeven te zijn, als de beschik bare middelen doelmatiger werden ge bruikt. Met meer doelmatigheid moet het, zegt De Lange, zonder meer mogelijk zijn om binnen het budget van meer dan 25 miljard gulden bestaande tekorten weg te werken. westen toch onaanvaardbaar blijft en derhalve onuit voerbaar zal blijken. Sahlgren heeft donderdag van minister De Koning een nieuwe bjjdrags van 200.000 gulden voor de bekostiging van het werk van het centrum ontvangen. Nederland was het eerste land dat dit centrum financieel steunde. Het centrum vindt niet, dat men multinationals alleen maar als slecht of schadelijk mag beschouwen. „Men moet het meer zien als een mand met goede appels, waar altijd wel een of meer rotte appels tussen zitten”, aldus Sahlgren. het rentepercentage relatief laag is. W.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17