I NASTASE Inter Milan heeft voor Kist interesse Krol speelt tijdens EK Getergde renner aast op zege in Primavera Zeventiende Timman en Ree voor Padukone sportpuntiq Kunstrijders mogen niet naar Moskou bevestigen kandidatuur Weer schorsing Bruno Pezzey r Open Zweedse McNamee: „Ik ga winnen” vliegramp I met sporters „WINNAAR” 1 19 SPORT 1980 MAART ZATERDAG ■v f- - Peperkamp van J*#)»: stoel gehaald (Van onze sportredactie) I Kees Kist: Italiaanse belangstelling. llie Nastase zorgde ook gisteren voor de nodige opschudding in Ahoy. JAN PREENEN Jan Raas tot in toppen vingers geladen van Jan Raas: geladen. f a. Overigens was niet alleen Peperkamp de dupe geworden van de verbale opris- KARLSKRONA. De Indiër Pra kash Padukone heeft in Karlskrona de open Zweedse badmintontitel bij de heren veroverd. Hij versloeg in de finale de Indonesiër Rudy Hartono met 9-15 15-12 15-1. Bij de dames zegevierde de Japanse Yoshiko Yone- kura. i Zij bedwong de Indonesische Ivana met 10-12 11-5 11-8. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Paul McNamee schrijft het aan een verandering van zijn stijl toe dat hij, de nummer 63 van de wereldranglijst, zo verras send is doorgedrongen tot de halve finale in Rotterdam. jong en gehaktbal, vond hij niet ter zake doen. „Men kent mij intussen toch?”. Toen Nastase zijn verlies- en winstreke ning opmaakte, kwam hij tot de conclusie dat de ene opponent, Lendl, hem met 7-5, 6-1 duidelijk had verslagen, maar dat hij de ander, Peperkamp, op (strafipunten had geklopt. Aan het begin van de tweede set werd die door supervisor en hoofd scheidsrechter namelijk gedwongen op te geven en zich te laten vervangen door Cees Beerepoot. (Van onze sportredactie) MILAAN. Voordat de turbulente da gen begonnen, waarin Jan Raas eerst geschorst werd en vervolgens toch toe stemming kreeg om te starten in Milaan- San Remo, deed Ruud Bakker een voor spelling. Dat gebeurde in de eerste uren na de etappe die voor Jan Raas en negen anderen wegens rebellie tegen de wed- strijdcommissarissen het vroegtijdig ein de van Parijs-Nice betekende. dam. Alle wedstrijden beginnen om 19.00 uur. In de Westduitse bundesliga heeft Wer der Bremen vrijdagavond een verrassen de overwinning op Schalke’04 behaald. De degradatiekandidaat versloeg Schalke met 4-0 en passeerde daardoor op de rang lijst VFL Bochum dat thuis niet verder kwam dan 0-0 tegen Fortuna Dusseldorf. Scheidsrechter Jan Beek zal op 9 april de voetbalinterlandwedstrijd voor spelers onder de 21 jaar tussen Italië en de Sovjet- ping van Nastase, die zonder tennisuit rusting naar Ahoy was gekomen en zijn tenniskleren in de diverse stands bij el kaar had moeten sprokkelen. Al gauw werd duidelijk dat de Roemeen niet meer dan een Pyrrus-overwinning had be haald. Tot de incidenten zich voordeden was Nastase de gelijke van Lendl, daarna kon de Tsjechoslowaak er een solo van maken waarover hij later opmerkte: „In het begin was ik nerveus omdat Nastase goed speelde. Toen ik eenmaal de eerste set had gewonnen, wist ik dat het niet meer fout kon gaan en voelde ik me erg zeker van mezelf’. Unie fluiten. De wedstrijd in de kwartfi nales van het officieuze Europese kam pioenschap voor jeugdploegen wordt ge speeld in Bologna. De Britse ruiter Derek Rickets heeft vrijdagmiddag in het sportpaleis van Ant werpen het openingsnummer van het in ternationale concours hippique gewon nen. Hij bleef met Nice ’n Easy in het springconcours, tabel a\ foutloos in 41,72 seconden. De Ier Eddie Macken won in de avonduren het tweede onderdeel, een for ce and speed-springconcours. Met On ward Bound bleef hij foutloos in 28,05 seconden. De Schotse bokser Jim Watt heeft vrij dagavond in Glasgow zijn wereldtitel (vol gens de versie van de World Boxing Coun cil) lichtgewicht behouden. In de vierde De Amerikaans^ ploegleiding zal waar schijnlijk besluiten, op grond van de boy- cotuitspraken van de Amerikaanse presi dent Carter, de toernee geheel te laten schieten. In de plaats daarvan zou de Amerikaanse ploeg dan een toernee in eigen land houden. DORTMUND. Een vertegenwoordi ger van de ambassade van de Verenigde Staten in Bonn heeft de leden van de Amerikaanse kunstschaatsploeg aange raden niet naar de Sovjet-Unie te gaan. De Amerikaanse deelnemers en -neem- sters zouden, na het toernooi om de we reldtitels in Dortmund, met een showpro- gramma een toernee maken, die o.a. langs Leningrad (7 april), Kiev (8 april) en Moskou (10 april) zou voeren. (Van onze sportredactie) ZEIST. Er is geen enkele reden te veronderstellen dat Ruud Krol gedurende de maand juni verstek zal laten gaan tijdens het Europese kampioenschap voetbal in Italië. Dat heeft de Oranje-aanvoerder aan bondscoach Jan Zwartkruis inmiddels laten weten. Volgens Zwartkruis heeft Krol hem twee weken geleden al gezegd, dat er persberich ten zouden verschijnen waarin melding zou worden gemaakt van een aanbieding van Bob McNab, manager van de Vancouver Whitecaps. Zwartkruis: „Krol heeft me verzekerd dat ik op hem kan rekenen en dat hij eventueel pas na de Europese kampioenschappen naar Amerika zou afreizen. Zwartkruis bezoekt vandaag in Rome de vriendschappelijke interland Italië-Uru- guay. Assistent Rob Baan zit volgende week woensdag in Mönchengladbach op de tribune om Johnny Rep te observeren gedurende het Europa-Cupduel Borussia-St. Etienne. „Ze hebben”, aldus de boomlange soig- neur van de Raleigh-ploeg, „ons team ge straft, maar ze hebben tevens van de wereldkampioen een tot in de toppen van de vingers geladen renner gemaakt. Een getergde Jan Raas is een nog grotere kandidaat voor de overwinning in Milaan- San Remo, dan wanneer men hem niet uit Parijs-Nice als een belhamel naar huis had gezonden. Bijna niet te kloppen. Alle machtig, wat zou het mooi zijn als uitgere kend Jan Raas zondagmiddag zegevie rend de Via Roma in San Remo bereikt”. De Primavera van morgenmiddag heeft door de gang van zaken tijdens de voor bije dagen aan spanning en sensatie ge wonnen. Gisteravond, toen de stromende regen van Milaan een naargeestige stad maakte, was er bij de Italianen in de cafés en op straat nog weinig te merken van de heel aparte sfeer die al vele decennia cachet geeft aan Milaan-San Remo. Van daag, als alle ploegen in de Domstad zijn neergestreken en zich op de binnenplaats van het eeuwenoude kasteel, dat als admi nistratief centrum fungeert, melden voor het in ontvangst nemen van de rugnum mers, wordt het natuurlijk anders. Dan geven de tifosi, zoals de Italiaanse wieler- fanatiekelingen worden genoemd, onge twijfeld een voorproefje van het laaiend enthousiasme dat de karavaan zondag zal ploeg van Boeresvestnik bestond uit we- - reldkampioen Romankov, Isakov, Smir- nov en Kosenko, voor Tauberbischofs- heim traden aan: Behr, Hein, Sens-Borius, Gey en Ohnhaus. In de halve finales had Boeresvestnik met 9-3 van Carabinieri uit Italië gewonnen en zegevierde Tauberbi- schofsheim met 8-6 over Steaua Boeka- I rest. De voor Eintracht Frankfurt uitkomen de Oostenrijker werd eerder dit seizoen een straf van tien weken opgelegd. Het bewijs voor de overtreding die daaraan ten grondslag lag, werd geleverd door t televisiebeelden. Het gebruik van televisie als bewijsmiddel bij strafzaken heeft in West-Duitsland nogal wat stof doen op waaien. Ditmaal werd Pezzey wegens ruw spel door scheidsrechter Horstmann van het veld gestuurd. Aanklager Hans Kin- dermann van de bond eiste tien weken tegen Pezzey. Hij vond, dat Pezzey getrapt had en vanwege zijn eerdere veroordeling dit keer weer een hoge straf verdiende. De commissie veroordeelde de Oostenrijker echter maar tot zeven weken. Pezzey ging met deze straf akkoord en besloot niet in hoger beroep te gaan. McNamee dient dan wel eerst za terdag in de halve finale af te reke nen met Gene Mayer, die met 6-4, 6-4 van Delany won. De andere halve eindstrijd gaat tussen Lendl en Gun- thard, die de als nummer twee ge plaatste Sadri met 7-6, 5-7, 6-2 ver sloeg. Vooruitlopend op de verdere gang van zaken ontnam Nastase zie, zelf daarom alvast maar de eerste game vin de tweede set, waarna Nielsen en hoofdscheidsrech ter Savalle zich geroepen voelde in te grijpen en Peperkamp van de stoel haal de. Savalle: „Peperkamp heeft volgens de reglementen goed gehandeld. Hij had ech ter wat soepeler moeten zijn. Toen Nasta se tijdrekte, had hij hem niet meteen moe ten bestraffen, maar hem moeten wijzen op de 30-secondenregel”. Door die ingreep bleef Nastase, die op het punt stond definitief te ontsporen, een mogelijke diskwalificatie bespaard. Bo vendien besloten Nielsen en Savalle de zaak verder maar te laten rusten, waar door Nastase ook niet lastig zou worden Hoe dan ook, morgen eist Milaan-San Remo meer dan ooit de interesse van miljoenen wielerfans op. De klassieker, waarvan vooral de Italianen beweren dat een overwinning je de garantie geeft om een jaar lang in luxe te leven, heeft tot dusver twee Nederlandse winnaars opge leverd: Arie den Hartog (1965) en Jan Raas in 1977. Morgen zullen zeker vijftien Nederlanders in de Primavera van de partij zijn. ge vorm onderstreepte) weten de ogen van miljoenen Italianen op zich gericht. Tij dens Tirreno-Adriatico liet Moser evenwel doorschemeren dat hij Milaan-San Remo, ondanks de Poggio in de laatste kilome ters, niet zwaar genoeg vindt. „Wat mij betreft”, aldus Moser, „mogen ze het par cours zodanig wijzigen dat we in de finale niet meer met een groot peloton nog aan de laatste beklimming moeten beginnen”. Roger de Vlaeminck kan morgenmid dag voor een onvervalste wielerhattrick zorgen. Hij won immers in 1978 en 1979, na in 1973 reeds op de bloemen beslag te hebben gelegd. Daniel Willems, de Belgi sche crack die in Parijs-Nice niet aan de hoge verwachtingen voldeed, durft zich zelf bij de favorieten te zetten. Zelfs als de weersomstandigheden slecht zijn. Maar Willems noemde een paar dagen geleden reeds ook en vooral de namen van De Vlaeminck, Moser, Saronni en Raas als dè grote favorieten. „Vergeet bovendien Noël de Jonckheere niet. Hij kan in de sprint voor de grote sensatie zorgen. Trou wens, ik schakel Hinault evenmin uit. Iedereen kan wel zeggen dat de Fransman nog lang niet in vorm is, maar het zou ook kunnen dat hij iedereen op een dwaal spoor heeft gebracht. Soms kreeg ik”, aldus Willems, „in Parijs-Nice de indruk dat Hinault iets in zijn schild voerde”. Manchester United, 15.8.58 in de At lantische Oceaan: zeven Egyptische schermers, 19.4.59 tussen Spanje en de Canarische Eilanden: de Europese kampi oen turnen, de Spanjaard Joaquin Blume, 16.7.60 bij Kopenhagen: acht voetballers J van het Deense nationale elftal, 30.11.60 bij Toledo (Verenigde Staten): de Ameri- kaanse voetbalploeg van St. Louis, 15.2.61 bij Brussel: achttien leden van het Ameri- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De nachtrust van llie Nastase is vrijdagmiddag tijdens de kwartfinale van de proftennlskampioenschappen in Rotterdam wreed verstoord. De Roemeen zocht ’s morgens om half vijf zijn bed op, had volgens eigen zeggen tot twaalf uur ’s nachts kunnen slapen, maar moest zonodig ’s middags al de baan op voor zijn partij tegen Ivan Lendl. En dat voor een voorstelling waar maar 250 toeschouwers op af waren gekomen en waarin hij niet eens als een heer werd behandeld. In plaats van met „meneer Nastase” te worden aangesproken, werd hij kortweg „Nastase” genoemd. „Hoe haalt zo’n man het in zijn hoofd? Hij deed net of ik zijn zoon ben”, aldus Nastase over zijn tweede tegenstander in Ahoy, scheidsrechter Rob Peperkamp uit Leid- schendam. Dat hij zichzelf ook niet hele maal aan de etiquette had gehouden en uitdrukkingen had gebruikt als hoeren- gevallen met een schorsing. Nastase, die vorig jaar tijdens de tweede ronde van de Open Amerikaanse kampioenschappen op Flushing Meadow ook al veranfwoor- delijk was voor de vervanging van een scheidsrechter, ging daardoor volledig vrijuit, hetgeen hij ook niet anders had verwacht. Er was volgens hem geen spra ke geweest van tijdrekken en dat hij de fotografen zpu hebben beledigd verbaas de hem ten zeerste. „Ik heb toch het recht om te zeggen dat er geen foto’s van mij worden genomen?”. MILAAN. Ruud Krol, René van de Kerkhof en Kees Kist staan op de verlanglijsten van Italiaanse top clubs. Dit jaar gaan de grenzen open voor buitenlandse voetballers en de Italiaanse toppers hebben zeer veel lires over om zich te versterken met buitenlandse voetballers. Na zijn overwinning met 6-3, 6-4 op de Indiër Vijay Amritraj merkte de I 25-jarige Australiër triomfantelijk op: „Precies een jaar geleden heb ik de beslissing genomen dat ik anders moest gaan spelen wilde ik ooit iets I bereiken in het tennis. Als ik zo was I doorgegaan als ik toen speelde, zou ik i nooit verder zijn gekomen dan de 90e plaats. Ik wilde echter meer. Iedereen verklaarde me voor gek toen ik op J mijn 25e helemaal opnieuw wilde be- 1 ginnen. Behalve trainer Harry Hop- j man in Florida, die zei, als je erin gelooft, zal ik je helpen.” „Ik investeerde 8000 dollar in de J nodige trainingen. Vijf maanden zon- derde ik me af. In die tijd heb ik nauwelijks vrienden en familie ge- zien en heb ik vooral aan mijn back- hand gewerkt, die ik nu tweehandig speel. Vorig jaar was die backhand van mij nog een verschrikking, nu sla ik er erg veel punten mee. Ik heb ook nog nooit zoveel zelfvertrouwen ge- had. Zoals ik me nu voel kan ik iedereen aan en zie ik mezelf ook dit J toernooi winnen”, aldus McNamee. wereldkampioen in het middengewicht boksen, de Fransman Marcel Cerdan, 15.9.50 in Fortaleca (Brazilië): dertien Bra ziliaanse atleten, 26.11.56 bij de Duits- Zwitserse grens: zes leden van een Tsje- i choslowaaks ijshockeyteam, 6.2.58 op het j vliegveld van München: acht voetballers r JTTIA3 1 er O CO A A 4 van Competitieleider Jan Huijbregts van de KNVB heeft voor de eerste divisie een inhaalprogramma vastgesteld op 15 en 16 april. Dit in verband met het feit dat de wedstrijden SC CambuurVolendam en FC GroningenHelmond Sport waar schijnlijk beslissend zijn voor het kam pioenschap van de derde periode. Voor die derde periodetitel is overigens ook Wagerringen niet kansloos. Aanvankelijk had Huijbregts een aantal inhaalwedstrij den op verschillende data vastgesteld. Ge zien de belangen die op het spel staan, zijn eerder genoemde ontmoetingen nu vast gesteld voor woensdag 16 april. Het inhaalprogramma ziet er als volgt uit: dinsdag 15 april: HeerenveenEind hoven. Woensdag 16 april: Amersfoort— SW, WageningenVeendam, Gronin genHelmond Sport, Cambuur—Volen- FRANKFURT. De in de Westduitse Bundesliga uitkomende Oostenrijkse voetbalinternational Bruno Pezzey (25) is gisteren voor de tweede keer dit seizoen- door de tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond tot een langdurig speelver bod veroordeeld. Vanwege „ruw spel” tegen Jürgen Schemert van Leverkusen op 22 februari van dit jaar, moet Pezzey zeven weken aan de kant blijven. ronde sloeg hij zijn Noordierse uitdager Charlie Nash knock out. De als eerste geplaatste Pool Wojtek Fibak heeft vrijdag tijdens het internatio nale tennistoernooi in Böblingen om de open Westduitse indoorkampioenschap pen verrassend in de kwartfinales verlo ren van de in West-Duitsland competitie spelende Australiër Rod Frawley. De overige uitslagen van de kwartfinales zijn: Tomas Smid (Tsj)Patrick Proisy (Fra) 7-5 7-5, Kim Warwick (Aus)Tenny Svensson (Zwe) 7-6 6-3, Mark Cox (GBr) Reinhart Probst (WD1) 6-3 6-2. Boeresvestnik uit Moskou heeft vrij dagavond in Parijs de Europese beker voor landskampioenen floretequipes (he ren) veroverd. In de finale wonnen de Oosteuropeanen met 9-5 van FC Tauber- bischofsheim uit West-Duitsland. De Ipswich Town, dat zaterdag voor de FA-cup tegen Everton eeri serie opmerke- lijke resultaten zag afgebroken, heeft in de league de draad weer opgenomen. De ploeg van Mühren en Thijssen won vrij- dagavond op eigen veld met 1-0 van Leeds United en blijft daardoor derde in de league. In de andere wedstrijd van vrij dagavond speelden West Bromwich Albi on en Middlesborough gelijk in een wed strijd zonder doelpunten. Na de problemen van de vorige avond in de partij Nastase-Boileau, waarin scheids rechter Niessen de Roemeen twee officië le waarschuwingen had gegeven, had Grand Prix-supervisor Kurt Nielsen aan gedrongen op een sterkere spelleider. Pe perkamp die maandagavond nog zonder problemen het duel Nastase-Scanlon had gearbiteerd, heeft die opdracht als een plichtsgetrouwe agent uitgevoerd. Waar anderen vaak te tolerant zijn, daar greep hij krachtig in. Vanaf de negende game volgde de bekeuringen elkaar dan ook in hoog tempo op, omdat Nastase achtereen volgens de fotografen beledigde, tijd rekte en de scheidsrechter liet weten dat die een racket naar zijn hoofd kon krijgen. Dat alles leverde Nastase twee waarschuwin gen en twee strafpunten op. Het toonaangevende sportdagblad La Gazetta dello Sport publiceerde de zer dagen het verlanglijstje van tien clubs. Juventus zoekt versterking via Kevin Keegan, die volgend seizoen bij .Southampton speelt, de Pool Boniek of Arsenals Liam Brady. AC Milan heeft zeer veel belangstelling voor Ruud Krol, maar zou ook zeer tevreden zijn met de Oostenrijker Hans Krankl, diens landgenoot Schachner of de voor Valencia spelende Argentijn Mario Kempes. Plaatsgenoot Inter Milan heeft het oog laten vallen op Kees Kist, de Oostenrijker Prohaska en Platini van St. Etienne. Tot zover de drie belangrijkste Itali aanse verenigingen. Ook andere clubs zoeken echter versterking in het bui tenland. René van de Kerkhof zou, aldus La Gazetta dello Sport, terecht kunnen bij Perugia, de club van vedet te Paolo Rossi en bij Avellino. Het wensenlijstje van de overige Italiaanse clubs ziet er als volgt uit: AS Roma: Kempes (Valencia), Bum Kun Cha (Eintracht Frankfurt) en Si monson (Barcelona). Napoli: Kempes, Simonson en de Westduitser Vöge. LEEUWARDEN. Jan Timman en Hans Ree hebben wellicht ten overvloede vrijdag in Leeuwarden hun kandidatuur voor de nationale schaakti tel bevestigd. Timman wees in de achtste ronde met wit, min of meer van de opening uit, de talentrijke jonge professional John van der Wiel uit Leiden terug. Van der Wiel zal zijn aspiraties voorlopig een jaar uit moe ten stellen. Ree versloeg gemakkelijker dan verwacht Kuijpers, eveneens met wit. Kuijpers stelde zich wat te defensief op en kon een aanval in het centrum van Ree niet behoorlijk pareren. Timman bereikte een totaal van zes punten uit acht partijen. Ree volgt op een half punt. vergezellen tijdens de 288 kilometer lange rit, waarin onder meer de beklimmingen van de Turchino, de drie Capi’s en tenslot te de Poggio als voornaamste obstakels gelden. Ze zijn er allemaal, de vedetten van het cyclisme. De Italianen hopen vurig op uiteindelijk weer eens een overwinning van een landgenoot, want sedert 1953, toen de winnaar Loretto Petrucci werd, hebben welgeteld twee Italianen het zoet van de zege geproefd in de Sint-Jozefklas- sieker. Dat zijn Dancelli (1970) en Gimon- di (1974) geweest. Vooral Saronni (twee keer tweede) en Moser (die eergisteren als winnaar van Tirreno-Adriatico zijn huidi- Bologna: Burgsmüller (Borussia Dort mund), Allofs (Fortuna Dusseldorf) en Hartwig (HSV Hamburg). Perugia: René van de Kerkhof en de Oostenrijkers Krankl (Austria Wien) en Prohaska. Fiorentina: Van der Elst (Anderlecht), Kempes en Rummenigge (Bayern München). Avellino: Hogly (Salzburg), Vöge en René van de Kerkhof. Genoa: Sulser (Zurich), Schachner en Bum Kun Cha. HAMBURG. Het (zoals reeds ver meld) neerstorten van de Poolse Iljoes- jin-62 vrijdagmorgen bij Warschau, heeft voor de zeventiende keer in dertig jaar bekende sportmensen bij een vliegtuig- E ongeluk het leven gekost. De eerste keer dat het gebeurde was op 4 mei 1949, toen bij Turijn (Italië) een vliegtuig neerstort- te. Het complete elftal van FC Torino vond hierbij de dood. De lijst van de opmerkelijkste ongeluk ken ziet er als volgt uit: 4.5.49 bij Turijn: het voetbalelftal van FC Torino, 27.10.49 bij de Azoren: de 1J14 kaanse kunstrijteam, 23.4.61 in de Andes: zeven spelers van de Chileense voetbal- club Green Cross, 6.2.65 bij Buenos Aires: j een elftal Chileense voetballers, 28.1.66 bij Bremen: zeven leden van een Italiaanse zwemafvaardiging, 24.11.66 bij Bratisla va: het nationale Hongaarse judoteam, 26.9.69 in de Andes: Het nationale voetbal- elftal van Bolivia, 6.10.76 bij Barbados: zestien leden van het Cubaanse scherm- feam, 14.3.80 bij Warschau: een Ameri kaanse boksafvaardiging, bestaande uit 24 mensen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19