OOK HAVEN ROTTERDAM MOGELIJK PLAT SO An Tweede Kamer nog verdeeld UIT ONDERZOEK CRIMINOLOOG BLIJKT: Br hu AZ-Leiden begint met behandelen leukemie Tijdstip behandeling loonmaatregel onbekend Hoge Raad: zeilplank is klein vaartuig en dan dit noq voor dieren H „Uitlatingen Klinkenberg onbehoorlijk” Gezondheidswet i Amicales niet het weer toegelaten tot verkiezingen vei Middels beenmergtransplantatie lei Ii H 0.1 0.1 o o o o o o o 0.2 o o o 0.2 0 2 0 o o At* I h I ff «F 4g| I 2 ZATERDAG BINNEN- EN BUITENLAND 1 5 MAART 19 80 Z A B 7 Mai r Goedkope zonnecel J uliana-zegels SA gouv dat h dit k onafl den aldus Vlindercollectie Hartoperaties ff 'Wff Marken niet veilig Bouwplan Kamer Rangeermachinisten Aanpassend (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De FNV-ac- ties tegen de loonmaatregel van het kabinet nemen steeds grotere vormen aan. De sta kingen in de industrie-, voe- dings- en bouwsectoren zijn gisteren verhevigd. Volgens een FNV-woordvoerder zullen de stakingen volgende week fors worden uitgebreid. M'S dag LggJ Geen Bom-geding I Stakingsacties breiden zich uit I Vandalisme in veertien jaar verzevenvoudigd (Van onze redactie binnenland) o 24 0.1 0 0 0 2 0 0 0 2 7 0.1 0 0 o o o o o o o dat de loonmaatregel straal genegeerd moet worden en dat de FNV op basis van een eigen eisenpakket met de werkgevers aan de onderhandelingstafel moet gaan zitten. Voorzitter Jan Schroer van de Ver- voersbonden FNV zei het niet uitgesloten te achten straks inderdaad een door het parlement aanvaarde loonmaatregel vol ledig naast zich neer zal leggen en gewoon met de FNV-eisen (volledige prijscompen satie plus 2 procent) naar de onderhande lingstafel zal gaan. Directeur C. Zeebregts van de Scheep- vaartvereniging Zuid (SVZ) zei als reactie op de vakbondsuitspraak dat de werkge vers zich niet achter de loonwet zullen verschuilen, maar dat ze zullen doen wat de wet voorschrijft. Zeebregts is niet on der de indruk van de eisen van het FNV- kader. We zullen wel zien. Ik moet toch aannemen dat ook de vakbeweging niet om de loonwet heen kan”, aldus de SVZ- topman. In Rotterdam hebben vijftig stakende werknemers van de dropfabriek Gilda, In tachtig procent van de gevallen vindt vandalisme in groepsvervand plaats. De groepen bestaan meestal uit jongens en slechts zelden uit meisjes. Omdat men volgens Hauber in groepsverband bereid is meer risico te nemen, kan dit mede verklaren waarom vernielingen en ander agressief gedrag vaker bij jongens voor komt en waarom het gemakkelijker esca leert. Volgens Hauber kunnen verschillen de motieven tot vandalisme Leiden. Bij jeugd tussen de 10 en 12 jaar is het vaak een vorm van spel om te laten zien wat je kunt en durft. Aldus A. Hauber van het Criminolo gisch Instituut van de Rijksuniversiteit Leiden in het blad Openbaar Vervoer 80. Volgens Hauber zit er een zekere systema tiek in de vernielingen. Dé objecten zijn vaker openbaar dan privébezit. Telefoon cellen, openbaar vervoermiddflen, plant soenen, scholen, halteplaatsen en stations moeten het meestal ontgelden. UTRECHT. In veertien jaar tijd is het vandalisme in ons land met 725 procent toegenomen. Werden in 1965 nog iets meer dan 7000 vernielingen gemeld, in 1978 waren dat er al ruim 51.000. Onderzoek heeft aangetoond, dat voornamelijk mannelijke jonge ren uit lagere sociale klassen voor het vandalisme verantwoordelijk zijn. Degenen die na hun opleiding „hou vast” vinden in werk en gezin maken zich in de meeste gevallen niet meer schuldig aan vandalisme, aldus Hauber. „Wij blij ven dan zitten met het gedrag van dege nen die het niet gemaakt hebben in hun opleiding. Deze frustratie zet zich bij de betrokkenen maar al te vaak om in agres sie”, zo meent Hauber. Hij vindt dat ook de veranderde gezinssfeer van invloed kan zijn op toenemend agressief gedrag. „Gevoelens van vastheid en geborgenheid kunnen de ouders vaak zelf niet overbren gen, omdat zij die zelf missen. Op allerlei gebieden bestaan twijfels: het geloof heeft nauwelijks meer invloed, echtscheidingen zijn aand e orde van de dag en de leer krachten worden niet meer als experts beschouwd”. Behandeling op 20 maart is moeilijk, omdat enkele ministers verplichtingen hebben in verband met het staatsbezoek van de Spaanse koning. Voor een behan deling op 25 maart moet de. Kamer de regering vragen om invoering van de loonmaatregel even op te schorten. Offi cieel kan de regering de loonmaatregel al op 24 maart laten ingaan. Mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen VNO, heeft gisteren gezegd dat mi nister Albeda (Sociale Zaken) naar zijn mening een „overlegfictie koestert". „De minister van Sociale Zaken gaat ervan uit, dat er ruimte is voor onder- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Ka mer is verdeeld over de vraag wan neer de loonmaatregel van het kabi net behandeld moet worden. Uit een brief aan de Kamer blijkt dat voor zitter Dolman de Kamer wil laten kiezen tusen donderdag 20 maart of dinsdag 25 maart. handelingen tussen de sociale partners, maar dat in belangrijke mate een fictie”, aldus Van Veen. „Gegeven de doelstel lingen van het' kabinet om anderhalf procent beneden niveau van de macro- economische verkenning te komen zién wij de door de minister berekende ruim te niet”. Het VNO heeft de grootste bezwaren tegen de beperking van het incidenteel. „In de eerste plaats verwacht ik, dat deze beperking in de meeste gevallen een papieren maatregel zal blijken, om dat al per januari de loonsverhogingen zijn gegeven. In de tweede plaats is het voor de overige bedrijven een onaan vaardbare ingreep in de systemen, die onderdeel vormen van een CAO of van individuele arbeidsovereenkomsten. Het is juist in de praktijk van het bedrijfsleven nodig om tenminste de man die zich extra heeft ingespannen of extra grote verantwoordelijkheid heeft gedragen, eenmaal per jaar extra te be lonen, aldus Van Veen. Een ingreep in dat beleid is in de Nederlandse arbeids verhoudingen onrealistisch en onwerk baar in de toepassing, vindt het VNO. De goedkope zonnecel is waarschijnlijk een stukje dichterbij gekomen door het werk van ir. R. van Zolingen. Hij werkt mee aan het zonnecelproject van de Tech nische Hogeschool Eindhoven. De mede werker is gisteren in Eindhoven op zijn onderzoek gepromoveerd bij prof. dr. F. van der Maesen en prof. dr. J. Bloem van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Het proefschrift is getiteld: „Investigati ons on dynamically grown polycrystalline silicon layers with a columnar structure”. Als gevolg van de run op Juliana-postze- gels zijn de prijzen de laatste weken fors gestegen. Voor de bruine Juliana-Regina- zegels met een waarde van 30 cent, die in januari voor iets meer dan een gulden in de postzegelwinkel te koop was, moet nu al rond de 5 gulden worden neergeteld. Diezelfde prijzen worden gevraagd voor de zegels met een waarde van 35, 40 en 45 cent. Veel handelaren werken met dag prijzen. LOR organi van de dat in politie vangei nesty pagina public Amr ke get gen zi de kri, dertig worde lijke e beken straf, gaan, sche s staat i sten, s het boden De s se nat land vestig de oo: (86 pr evenn Nog s politic zijn e China beken teerd brach' in de repub politie kelijki velen nist t zitten ke elii en lec derhe Am: op de mens na te vrij te make: linger regeri dan t re ove geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. motregen h. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. sneeuw h. bew. regen motregen 1. bew. h. bew. zw, bew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. regen regen onbew. onbew. zw. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. DUJ van sportl nen v de O1 hulp Ierse twijfe gevat, minis' Lond< Marti: functi Marti) sade Mosk lerl olym] uitgei min, in M' assist Het tannii zijn c van 1 attacl Ierse groet de er same: de ol: De ten c sche gens met loket' verse een i in de gels i uitsk gewi< Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parys Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis In Rotterdam is in de loop van zes jaar de schade bij het openbaar vervoer ver veelvoudigd. De totale schade wordt voor 1979 geraamd op 2.5 miljoen gulden. Het betreft hier in het algemeen vernielde ruiten, opensnijden van zittingen, kapot- gooien van verlichting, kapottrappen van deuren, trekken aan de noodrem en be kladden van halteborden. In 1978 werden enkele treinen grotendeels gesloopt en in 1979 werd een tram met passagiers zelfs in brand gestoken, zo blijkt uit het blad. In de eerste negen maanden van 1978 werden bij de negen stedelijke vervoers bedrijven tesamen 5630 maal beschadi gingen in de voertuigen geconstateerd. 2745 maal waren abri's of stations het mikpunt en 4173 maal moesten haltepalen Nabestaanden van wijlen Eduard Lüc- ker uit Roermond hebben Maastricht een collectie van 7.000 vlinders aangeboden. Het zijn in hoofdzaak vlinders die in Lim burg voorkomen. Zij behoren tot 700 in landse soorten. Bovendien heeft verzame laar A. Maassen uit Montfort een collectie opgezette vogels van meer dan tweehon derd stuks, hoofdzakelijk afkomstig uit Limburg, aan Maastricht geschonken. In het hartchirurgisch centrum De Klokkenberg in Breda zullen met ingang vpn dinsdag weer hartoperaties worden uitgevoerd. De chirurgen van de kliniek en de cardiologen van het Ignatiuszieken- huis in Breda zeggen in een gisteren uitge geven verklaring, dat zij voldoende ver trouwen in elkaar hebben om de samen werking voort te zetten. Moeilijkheden tussen de chirurgen en de cardiologen waren er de oorzaak van, dat de hartope raties in De Klokkenberg begin deze maand werden gestaakt. c Cx SC 6 6 5 3 7 5 3 H 8 5 14 7 9 9 10 4 -0 13 11 1 13 4 7 8 10 1H 12 14 11 2 6 De bevolking van het eiland Marken is onvoldoende beveiligd tegen overstro- mingsgevaar. De kaden rond het eiland zijn te laag om bescherming te kunnen bieden ingeval van een hevige storm op het Ijsselmeer. Daarom moet op korte termijn worden begonnen met het verho gen van de kaden. Dit onder meer zei 4r. W. F. Hooning gisteren op een lezingendag in Delft die was georganiseerd rond de vraag: Markerwaard belicht, open of dicht. Hooning is directeur van de dienst Zuiderzeewerken van Rijkswaterstaat. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden begint binnenkort met de behandeling van kinderen met leukemie door beenmergtransplantaties. Hiervoor wordt maandag een verbouw de en uitgebreide afdeling in gebruik ge nomen. Dat werd gisteren op een persbij eenkomst in Leiden bekendgemaakt door prof. dr. L. van Dooren, hoogleraar in de kindergeneeskunde en hoofd van de kin- het ontgelden. Het zwaartepunt Van dè vernielingen ligt volgens het blad Open baar Vervoer in de drie grote steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. .De schade door vandalen in scholen aangericht bedroeg vorig jaar in Rotter dam alleen al vijf miljoen gulden. „Aange zien vandalisme van alle tijden schijnt te zijn, moeten wij niet de illussie hebben dat er maatregelen te nemen zijn die vernie lingen volledig uitbannen. Met verminde ringen zijn we al tevreden”, zo conclu deert de Leidse criminoloog. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het welzijn van dieren vormt een onderdeel van de nieuwe ge zondheidswet voor dieren, die de minis terraad gisteren heeft goedgekeurd. De wet moet het mogelijk maken maatrege len in het belang van het dierlijk welzijn te treffen. Ook kunnen stappen ondernomen worden ter wering van voor mens en dier schadelijke bestanddelen in dierlijke pro- dukten. Het nieuwe wetsontwerp moet te zijner tijd de bestaande veewet vervangen. Ook wordt de financiële medeverantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven geregeld voor het verhinderen en bestrijden van dierziekten. De nieuwe gezondheidswet schept ook mogelijkheden om vee- en pluimveehouders te verplichten maatre gelen te nemen ter voorkoming van dier ziekten. Een groep Haagse kunstenaars, kuns thistorici, vormgevers en bouwkundigen heeft ernstige kritiek op de zojuist open baar gemaakte ontwerpen voor de nieuw- bouwplannen van de Tweede Kamer. In een brief aan minister Beelaerts van Blok land van Volkshuisvesting, aan de Twee de Kamer, de Haagse gemeenteraad en dé leden van de beoordelingscommissie nieuwbouwplannen Tweede Kamer stelt de groep met teleurstelling vast, dat geen van de drie, in het Haagse Johan de Wi thuis tentoongestelde ontwerpen van meer kwaliteit getuigt dan veel van de destijds ingezonden 111 prijsvraagont werpen. meerendeels vrouwen, enkele uren het kantoor van de Loontechnische Dienst in de Maasstad bezet gehouden. Ze eisten dat minister Albeda (Sociale Zaken) di rect naar Rotterdam zou komen om uitleg te geven over de loonmaatregel. Toen dat niet lukte, stelden de vrouwen een boZe brief aan minister Albeda op waarin werd gevraagd vah de maatregelen van het kabinet en waarin ook enkele voor de actievoersters onaanvaardbare zaken in de dropfabriek aan de orde werden ge steld. In afwachting van een antwoord van de minister werd de bezetting gister middag rond twee uur opgeschort. Het produktiepersoneel van Gilda staakt sinds donderdag uit protest tegen het loonbeleid van het kabinet. Deze staking zal ook maandag worden voortgezet. Ondanks een verklaring van de directie van de Nederlandse Spoorwegen dat er geen sprake is van een dreigende perso neelsstop bij de NS, zetten de Vervoers- bonden FNV toch de voorbereidingen voor een spoorwegstaking voort. Volgens vakbondsbestuurder G. Gijzen kan de NS Si ono no ono no ono ono no ono no ozo z o nw no n wzw o no o ono nw ono ono ono nno nnw zzw o o nno n zw zo o ozo wnw no nno windst. z nnw nnw DEN HAAG (ANP). De publiekelijke uitlatingen van de journalist Klinkenberg, die verklaarde dat een agent van de Bin nenlandse Veiligheids Dienst (BVD) docu menten uit zijn woning zou hebben gesto len zijn bijzonder kwalijk en onbehoor lijk. Dit heeft minister Wiegel van Binnen landse Zaken gisteren verklaard naar aanleiding van pen aantal verzoeken om informatie over 'deze zaak dat hem be reikte. „Niet één medewerker van mijn dienst zou zoiets in zijn hoofd halen, zei het hoofd van de BVD mij”, aldus Wiegel, die de beschuldigingen van Klinkenberg met kracht van de hand wijst. Ten gevolge van het voortdurende per soneelstekort waarmee de NS vooral in de Randstad te kampen hebben zullen deze zomer rangeermachinisten worden inge zet op passagierstreinen. Het-gaat om zes tien Amsterdamse rangeermachinisten, die de komende maanden worden „bijge schoold” voor de passagierstreinen. De noodgreep is nodig om tijdens de zomer periode, wanneer ook veel NS-personeel met vakantie gaat, de dienstregeling zon der problemen te kunnen uitvoeren. De Nederlanders passen zich het ge makkelijkst aan in het buitenland. Wij proberen de taal van ons vakantieland te spreken en proeven de Spaanse paella, of andere gerechten die de pot in het vakan tieland schaft. Dit blijkt uit een recent onderzoek van de veerdienstmaatschap- pij Townsend Thoresen. Volgens dit on derzoek steken de Nederlanders gunstig af bij hun Europese buren. Voor vrijwel alle Europese vakantiegangers staat eten bovenaan het „boodschappenlijstje” voor de vakantie. Na de inwendige mens ko men amusement, drank, souvenirs en kleding. 1. Daarnaast dreigt in de Rotterdamse ha ven een staking uit te breken. Ongeveer honderd FNV-kaderleden in de Rotter damse haven besloten gisteren dat, als de werkgevers zich bij de komende CAO- onderhandelingen achter de loonmaatre gel gaan verschuilen, de haven net zo lang plat gaat tot de werkgevers bakzeil halen. Het Rotterdamse vakbondskader vindt I naar het oordeel van het stembureau in strijd met de openbare orde in ons land eedt. De Amicales-beweging wordt vrij algemeen beschouwd als een ultra-rechtse j organisatie. Wel tot de verkiezingen werd toegelaten 1 de Verenigde Marokkaanse Alliantie VMA, een groepering die gelieerd zou zijn I aan Amicales en die eveneens wordt ver dacht van fascistische sympathieën. Uit I protest tegen het wel toelaten van de VMA bezetten demonstranten gistermiddag J korte tijd de vergaderzaal van de deel raad, nadat daar de beslissing van het stembureau was bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP). De zeilplank moet worden aangemerkt als ëen „zeilend klein vaartuig” in de zin van het- vaarreglement. Zo luidt een be slissing van de Hoge Raad der Neder landen in een proefproces dat door de Nederlandse Windsurf Bond aan- hanging werd gemaakt. Over de plaats van de zeilplank in het waterverkeer is met deze uit spraak duidelijkheid gekomen: net als voor andere zeilvaartuigen dienen (kleine) motorboten voor de zeilplank uit te wijken en net als voor andere zeilvaartuigen geldt ook de bak- boord-stuurboord voorrangsregel. - De Nederlandse Wind Surf Bond ver klaarde zich zeer ingenomen met de uitspraak van de Hoge Raad. „Om een dergelijke uitspraak te krijgen hebben we het proefproces uitge lokt”, aldus de bond. De bond kwam tot het proces na een geënsceneerde aanvaring tussen een zeiljacht en een zeilplank op het Veerse Meer. derkliniek van het Academisch Zieken huis Leiden. De behandeling zal zich vooral richten op kinderen tot ongeveer veertien jaar met zogenoemde niet-lymfatische leuke- mie, een type leukemie dat naar de huidi ge stand van de wetenschap ongeneeslijk is. Wat voor resultaten er geboekt zullen worden met deze vorm van behandeling is dan ook niet te voorspellen, aldus Van Dooren. Ervaringen met beenmergtransplanta ties bij patiënten met leukemie zijn al opgedaan in verschillende Amerikaanse en Europese transplantatiecentra. Met na me in het transplantatiecentrum in de Amerikaanse stad Seattle is vanaf 1976 deze vorm van behandeling toegepast bij patiënten met leukemie. De voorlopige resultaten lieten een waarschijnlijke lang durige overleving zien bij vijftig tot zestig procent van de patiënten. Een eerste voorwaarde voor beenmerg transplantaties is een passende 'donor te vinden, meestal een broer of zuster van de patiënt. Van de donor wordt onder narco se beenmerg uit het bekken gehaald, dat via bloedtransfusie aan de patiënt wordt gegeven. De kinderkliniek van het Leids acade misch ziekenhuis beschikt nu over zes isolatiekamertjes. De verwachting is dat binnen enkele weken met de eerste been mergtransplantatie bij een kind met leu kemie begonnen kan worden. De uitbrei- j ding en verbouwing van de kinderkliniek en van het bijbehorende immunologisch laboratorium kwam tot stand met finan- ciële steun van met name het Koningin I Wilhelmina Fonds. Q. EE Ex Voorzitter L. Meinsma van de Vereni ging tegen Kwakzalverij heeft het kon geding ingetrokken, dat hij had aange- spannen tegen VARA's Ombudsman Frits Bom. Deze schreef in de VARA-gids onder meer, dat Meinsma een kwakzalver is Meinsma voelde zich hierdoor beledigd Bom heeft nu, aldus Meinsma, in overleg met de VARA en de hoofdredactie van de VARA-gids schriftelijk verklaard, dat hij deze en andere uitdrukkingen betreurt Die verklaring komt ook te staan in de VARA-gids van 29 maart, vertelde Meinsma. Weer in binnen- en buitenland 12 1 11 8 16 6 21 16 16 13 ZONDAG 16 MAART Zon- en maanstanden Zon op 06.50 uur, onder 18.44 uur Maan op 06.57 uur, onder 18.28 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 11.21 uur en 23.26 uur Laagwater 03.14 uur en 15.24 uur MAANDAG 17 MAART Zon- en maanstanden Zon op 06.47 uur, onder 18.46 uur Maan op 07.26 uur, onder 19.52 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 12.10 uur en uur Laagwater 04.00 uur en 16.08 uur wel van goede wil zijn, maar is het nog steeds de vraag of minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) wel de ruimte zal geven voor de overeengekomen uitbrei ding van de NS met driehonderd man personeel. „Er is wel degelijk reden voor twijfel zolang we van Tuijnman niet zwart op wit de garantie voor de uitbreiding hebben aldus vakbondsbestuurder Gijzen. Bij eventuele stakingsacties bij de Spoorwegen zaf de FNV in geen geval steun van de CNV krijgen. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond .CNV is er geen enkele aanleiding tot het voeren van acties bij de NS. „De directie heeft gisteren gezegd, dat ze geen enkele aanlei ding ziet om van de gemaakte afspraken af te wijken en dat ze dat zelfs als con tractbreuk zou beschouwen. De werving van personeel zal ook niet worden gestopt maar juist extra worden opgevoerd om aan de grotere behoefte aan personeel te voldoen”, aldus CNV-bestuurder W. Seis. Vooruitzichten door het KNMI: Droog en vrij zonnig. Middagtemperaturen i tussen 7 en 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over j Nederland: Aantal uren zon 2 tot 11. Minimum tempera tuur: omstreeks 2 graden. Maximum tempera-1 tuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. WEERRAPPORTEN voor maandag, opgesteld ROTTERDAM (ANP). Het stembu reau van de Rotterdamse deelgemeente Centrum-Noord heeft de Federatie van Vrije Marokkanen Amicales niet toegela ten tot de verkiezinngen voor de raad van deze deelgemeente, die in mei zullen wor den gehouden. Reden voor de afwijzing is dat Amicales 'A ff si -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2