mijn r- ll 3. i IBE JAGER: VOOR ALCOHOLISTEN IS DRUGVRIJE THERAPIE DE OPLOSSING 9 I L"V,’ i. f-A Fi h I -Ij *40^ I door Hans Invernizzi t in door Joan Boeke Activiteit Uitgekleed Stel je voor, je bent geluk kig, je voelt je lekker, je gaat daar zitten en plots weet je dat je met een tijdbom in je lijf rondloopt. De harde bena dering voor eigen bestwil heet dat. Waard Ibe Jager, geboren op 11 augustus 1931. Opgevoed in een streng milieu. Zijn vader dronk ook. Jeugd doorgebracht op het landgoed De Hartekamp in Heemstede Eerst een kantoorbaantje, na veel aarzelen een opleiding voor jeugdleider gevolgd. Werkte enkele jaren in Rotterdam. Ontdekte, dat hij homoseksueel was. Verdrong die wetenschap, uitte zich niet, keerde zich in zichzelf. Belandde op een flat in Haarlem. Zijn eenzaamheid bracht hem ertoe te gaan drinken. Angsten, weerde contacten met anderen. Raakte verslaafd. Ernstig verslaafd. Kon niet meer werken. Een dodelijk eenzaam, seksueel gefrustreerd man. Zocht zijn heil uiteindelijk bij een consultatiebureau. Kon zijn emoties niet kwijt. Liep bij een psychiater. Verspilde tijd. Zakte nog dieper weg toen zijn moeder, van wie hij zielsveel hield, overleed. Ging groepstherapie doen bij een psychiatrisch ziekenhuis. Gaf zich ook daar niet bloot. Hakte na een zware in nerlijke tweestrijd de knoop door en koos voor de drugvrije therapeutische gemeenschap Hoog Hullen in Eelde, Drente. Heeft nu weer een baan (in de DTG het dr. H. J. Krauweelhuis in Amsterdam), een eigen woonruimte, vrienden, toekomstperspectief. Douche Mezelf Kwaliteit iro- Je hoort er weinig meer over, maar er is nog steeds sprake van het opzetten van een drugvrije therapeutische gemeenschap voor alcoholisten in Kennemerland. Een kliniek, waar drankgebruik uit den boze is en waar de verslaafden hard worden aangepakt. Elders in het land functioneren al enkele jaren DTG’s. Er staat er een in Hoog Hullen. Deskundigen vliegen elkaar in de haren als ze het over de inderdaad rigoureuze aanpak hebben, waarvoor door de DTG’s gekozen is. Een man, die er met recht en reden over kan praten, is de Haarlemmer I Ibe Jager. Hij verbleef bijna twee jaar in Hoog Hullen. I In zijn ogen bestaat er slechts een oplossing voor enrstige alcoholverslaafden: je laten behandelen in een DTG. Aan Hans Invernizzi vertelde Ibe waarom hij er zo over denkt. Ik heb gejankt, toen ik hoorde dat ik mijn auto moest verkopen en dat ik mijn flat moest wegdoen. Die flat. Dan werd er gezegd: maar wat heb je er dan voor over? Je wilt je leven toch veranderen Je bent al gestopt met drinken, dat is niet moeilijk, maar je moet wél verdergaan. Je moet meer doen. Ik heb gejankt bij het leven en op zeker moment dacht ik: het moet maar, in godsnaam. Toen mocht ik een weekeinde naar huis tijdens de introductie. Ik heb het zo geregeld, dat familie en vrienden de zaak opruimden. Ik had er zelf de moed niet meer toe. Ik ben diezelfde dag nog even op de flat geweest om wat noodzakelijk dingen mee te nemen. Ik kwam er alleen en ik dacht één ding: nooit meer. Toch vond ik het verschrikkelijk om afscheid te nemen, want je breekt met je oude leven. Maar ik kon niet meer terug. Toen ben ik naar Hoog Hullen gegaan". - Het stond op een groot school bord geschreven dat voor een tafeltje was gezet. Aan dat tafeltje zaten twee in witte jassen gehulde jonge mannen met beiden een bloeddrukme- ter voor zich. „Hoge bloeddruk, begaat moorden. Wat is de uwe? Mis schien loopt u met een tijd bom in uw lijf. Laat hem hier controleren”. Dat las ik twee jaar geleden in een drukke winkelstraat in New York. I i- i ,n Meewerken o o 'c z. yu U i /Jt'TT i Schreeuwen moest ik ’t vanuit gen ol 97. Het gevaar van hoge bloeddruk ■w 1st, 3 ging, 5 te k de noe- gevoelens, tot je uiteindelijk in snikken uitbarst, maar je ook enorm opgelucht voelt. Dan word je door iedereen omhelsd en begroet, dat is heel erg fijn”. „In die therapiegroepen werd je figuurlijk helemaal uitgekleed. soms om een klein feit. Op een zeker moment dacht ik: ik moest maar eens solliciteren als assistent- project-leider. Er is een hiërarchie in Hoog Hullen. Je klimt op in bepaalde rangen. Ik dus solliciteren. In plaats van eerst eens te overleggen met de anderen, deed ik het in mijn eentje. Ik had een briefje geschreven, maar dan moet je er wel bij zetten wat er met de bewoner die op dat moment assistent projectleider is moet gebeuren, waarom je die weg wilt hebben. Dat wist ik niet en ik dacht: kom, ik zal het mooi maken, ik neem nog een rang hoger. Ik kreeg het verzoek terug: wat er dan met die andere, die die functie vervulde, moest gebeuren. Barst, dacht ik, ik ben hier toch niet voor een ander, ik ben hier voor mezelf. Ik was zo kwaad. Maar: die kwaadheid uitte „ik niet in de groep”. Ik diende een nieuw verzoek in, waarin ik schreef: ik ben hier voor mezelf en hoe het met de anderen moet, dat weet ik niet. Prompt raakte ik in de wasteil. Dat is de laagste rang in de structuur. Als je in de wasteil wordt gezet, betekent het dat je een stuk verantwoordelijkheid voor jezelf en anderen volkomen hebt laten liggen. Ik kreeg ook een groot bord om, waar dat opstond. Daar moetje dan de hele dag mee lopen. Verder: kopjes wassen, vloeren dweilen, wc’s schoonmaken, dóódsimpele dingen waar nauwelijks verantwoordelijkheid aan vast zit. Ik heb zes of zeven keer in die wasteil gezeten.” „Ik maar zielig kopjes wassen, janken omdat ik gedegr adeerd was. Werd ik in een volgende groep weer met mijn zielig doen geconfronteerd. Moest ik keihard roepen: ik ben de moeite waard, zodat ik weer wat zelfbewustzijn kreeg, van: ik kan toch best wat, ik hoef toch niet mijn leven lang in die wasteil te blijven zitten. Langzamerhand ben ik weer gaan opklimmen in de hiërarchie, door bijvoorbeeld roken een risicofator voor hart- en vaatziekten). De oorzaak van de hoge bloed druk blijft in 90 percent van de gevallen onbekend. Toch is er wel wat te zeggen over het ontstaan. Het eten van veel vet, weinig li chaamsbeweging, het ruime zout gebruik bij het eten, gejaagdheid en spanning dragen bij tot die stijging van de bloeddruk. Zij dra gen bij, ze zijn niet de oorzaak. Er zijn immers best dikke mensen met een gejaagd leven, die geen hoge bloeddruk hebben. den, al heb je geen klachten; iemand die regelmatig wordt ge controleerd; een dieet moet hou den; het zogenaamd rustig aan moet doen en zijn pillen moet slik ken. Geen wonder dat de dokters adviezen nogal eens slecht worden opgevolgd. Doktersadviezen blijken slecht te worden opgevolgd als de pa tiënt de behandeling niet ziet zit ten. Omdat hoge bloeddruk geen klachten geeft, merk je meestal niets positiefs van de behandeling. Een groot aantal van de mensen die hun behandeling staakt, zegt dat gedaan te hebben omdat ze zich prima voelen. Om het nut van de behandeling in te zien, moet je dus weten wat ermee kan worden voorkomen en wat die behande ling inhoudt. Je moet zelf kunnen kiezen wat je wilt. Die keuze is lang niet eenvoudig, net zoals de beslissing op te houden met roken. Dit aspect van hoge-bloeddruk- behandeling lijkt mij belangrijker dan dat tijdbomgedoe. Niet alleen de levensduur of het tikken van de tijdbom, maar zeker ook de kwali teit van het leven zal steeds moe ten worden betrokken bij de be slissing wel of geen controles, di eet en pillen voor het omlaag bren gen van de hoge bloeddruk. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll „Na de intake wordt er gezegd: nou goed, kom maar binnen en dan voel je je zo blij. Dat moment kan ik me nog heel goed herinneren. Daarna knippen ze een stukje van je haar af, ze willen iets persoonlijks van je hebben. Vervolgens moetje onder de douche, ook een beetje symbolische handeling. Je spoelt al het vuil van je oude leven af, je begint helemaal opnieuw. Al je kleren, je horloge, geld, papieren gaan onmiddellijk achter slot en grendel. Je krijgt een overall aan. En dan begin je. Samen met anderen.” „In het begin dacht ik: ik hou me maar een beetje gedekt, vriendelijk lachen naar iedereen. Dat is er op Hoog Hullen niet bij. En dat is het wezen van de behandeling. Wat geprobeerd werd is je een stuk emotionaliteit vanuit je jeugd opnieuw te laten beleven. Schreeuwen, niet vanuit je keel, maar vanuit je binnenste. Ik ben alleen, ik ben alleen, want wat ik altijd gedaan had bleef ik doen: me terugtrekken. Ik praatte zo min mogelijk met anderen, want alles wat ze van je te weten kwamen kreeg je in de volgende groepsbijeenkomst weer te horen. Ja, je was toen ook zo bang, hè. Ik wist wel, dat ik me niet moest afschermen, maar ik was bang voor de groepen, een angst die nooit helemaal weggegaan is.” „Als je nu vraagt: ben je veranderd anderen te helpen, gëwoon mijn werk te doen. Die wasteil is natuurlijk een therapeutische situatie, het is niet de bedoeling je te kleineren, maar je te helpen. Alleen: op het moment ervaar je het niet zo”. „Ik was veertien maanden op Hoog Hullen, toen had ik de hoogste bewonersrang. Ik was hoofd van het assistent-coördinatorenteam. Op zeker moment nam ik een beslissing. Weer in mijn dooie eentje en rats, daar ging ik naar beneden, weer de wasteil in. Ik werd er steeds mee geconfronteerd, dat ik dingen niet in mijn eentje moest doen. Bij een ander ging het om zijn agressiviteit of zijn passiviteit. Tweeëntwintig maanden ben ik in Hoog Hullen geweest. De laatste maanden in de „terugkeer”, een aparte groep waarin je aan jezelf werkt, aan een baan, huisvesting, het leggen van nieuwe relaties”. ■an in Hoog Hullen, dan moet ik zeggen: nee. Ik ben meer mezelf geworden, dat is belangrijk. Ik kan beter met mezelf en mijn emoties omgaan. Ik heb ook ervaren, dat ik iemand ben, dat ik ook iets voor anderen kan betekenen. Ik ben daar nog hartstikke blij om, om de werkelijke vriendschap, hoe mensen dicht bij je kunnen zijn. De confrontaties mogen keihard zijn, maar als je eenmaal goed door de groep bent heengekomen, dan krijg je alle warmte en alle vriendschap van iedereen. Te ervaren, dat mensen je mogen, dat je niet alleen bent, dat was voor mij Hoog Hullen. Als je je maar even rot voelde of zin had om gewoon even iemand vast te pakken, dan kon dat. Zonder seksuele bijbedoelingen, want onderlinge seksuele relaties tussen bewoners en staf zijn niet toegestaan op Hoog Hullen. Die warmte heb ik gemist, nadat ik afscheid had genomen. Ik heb in Hoog Hullen nog vrienden zitten en houdt contact met medebewoners, die er ook uit zijn. In het begin De behandeling richt zich in de eerste plaats op die leefwijze, maar die te veranderen, is vaak niet eenvoudig en de bloeddruk zakt vaak niet genoeg. Dan komen er een zoutarm-caloriearm dieet en medicijnen (bijvoorbeeld pias pillen) aan te pas en een regelmati ge controle van de bloeddruk. Je bent in één klap niet meer gezond, maar een chronisch zieke, gewor- i is daar gebruikelijk, later in de I therapieën gebeurt het meer. Dat je ■- bij iedereen om hulp moet schreeuwen. Daardoor kom je bij je in wezen bij mij om ging. Dat alcohol drinken was slechts het topje van de ijsberg, het symptoom. Als er iets veranderd is in Hoog Hullen is het, dat wantrouwen veranderde in vertrouwen. En dat is niet een kwestie van een lesje leren, niet iets wat een psychiater of therapeut je in een uurtje kan vertellen. Je krijgt het niet in een paar weken voor elkaar, dat is onmogelijk. Die gedragsverandering waar het om gaat bereik je pas als je volledig hebt ervaren en doorvoeld, dat hij nodig is”. t lijn i I bepaald. De bloeddruk is nodig om het bloed op alle plaatsen van het lichaam te laten komen. In de loop van een mensenleven stijgt de bloeddruk. Dat is een normaal verschijnsel. De hoogte ervan schommelt vrij sterk gedurende een etmaal. Hij stijgt bijvoorbeeld door emoties en inspanning en daalt als je slaapt. Als je de bloed druk één keer méet, zegt dat nog niet veel. Pas een aantal metingen geeft een indruk van de gemid delde hoogte. Als die gemiddelde hoogte boven een bepaalde grens waarde ligt, spreken we van hoge bloeddruk. Het hart pompt het bloed door de bloedvaten. De bloeddruk wordt in belangrijke mate door de activiteit van het hart en de weerstand van de vaten Opvallend is echter dat veel mensen met hoge bloeddruk de adviezen en recepten van hun arts niet of niet juist opvolgen. De helft van wat een arts tijdens het be zoek van een patiënt meedeelt. Wat hoge bloeddruk precies is, wat eraan te doen is en wat dat betekent, realiseer je je niet op dat moment. Misschien wel de ophef over hart- en vaatziekten en de angstwekkende verhalen over vliegtochten voor operaties in Amerika, intensive care en de car- diolance. Al is het minder agressief, ook in Nederland wordt veel rucht baarheid gegeven aan het gevaar van hoge bloeddruk. Keuringen voor een verzekering, voor je be drijf of voor een aanstelling, be volkingsonderzoeken, de pers, de reclame en computerachtige bloeddrukmeters in de toiletten van wegrestaurants drukken ons met de neus op hoge bloeddruk en zijn gevolgen. Als je er niks aan doet, bestaat op de lange duur de kans op een ernstige beschadiging van de bloedvaten. Dan kunnen zich in de hersenen, het hart of de nieren nare gevolgen voordoen. Die aandoeningen, zoals een her senbloeding of een hartinfarct, zijn tegenwoordig echter redelijk goed te voorkomen als de bloed druk door een behandeling ver laagd wordt. mHc» schreeuwerige manier. Je weet niet meer waar je blijft. Ik was geneigd mezelf te beschermen door een beetje zielig te gaan zitten doen. En dan ging het weer van: joh, doe niet zo zielig. Je bent toch een kerel, wat is er nou met jou. Op het laatst moest ik om hulp schreeuwen. Dat In ons, land heeft 20 tot 30 per cent van de volwassenen een bloeddruk die hoger is dan die grens. Zij hebben dus hoge bloed druk. Hoe hoger die bloeddruk is, hoe groter de kans op vaatbescha- digingenj Die kunnen na verloop van jaren een hersenbloeding of een hartinfarct veroorzaken. Het is dus zihnig, die hoge bloeddruk te behandelen en gevolgen te voor komen. (Net als hoge bloeddruk is j is. j SBÏ!®!3ai!3SB6®l „Ik kwam daar en toen moest ik eerst een poosje op eenihouten bankje zitten. Dan gaat er van alles door je heen. Je weet, dat de intake komt en dat is een toch wel confronterend gesprek met de medebewoners en de stafleden. Je weet, datje hele leven achter je is afgesneden, dat je drie maanden geen contact met de buitenwereld mag hebben, datje niet mag opbellen, geen bezoek mag ontvangen, geen brieven mag schrijven en geen post ontvangen, dat je gewoon niet meer weet wat er buiten gebeurt. Oh, het leek me een ramp. Ik zie me nog zitten. En maar in spanning: wat heb ik achter gelaten, wat gaat er met me gebeuren. Vol twijfels en angst was ik. Vooral angst. Bang zijn voor het onbekende, het onzekere”. „Ik was opgelucht toen die intake begon. Alleen, je wordt daarbij keihard geconfronteerd met de dingen die je gedaan hebt en niet gedaan hebt. Er wordt gezegd: van het drinken af? Je bent al Van het J drinken af, wat kom je hier doen. Ik 5 wil van mijn drinken. Je bent al van je drinken af, wat wil je nog meer. Ik wil mijn leven veranderen.Ja, wat wil je dan I veranderen. Zo gaat dat. Op een j an. net wordt vrijwel onmiddellijk door de patiënt vergeten. Waarschijn lijk heeft dat veel te maken met angst. Als je hoort dat je hoge bloeddruk hebt, schrik je daar van. Bijna alle mensen met hoge bloeddruk hebben helemaal geen klachten, dus de constatering komt als een donderslag bij helde re hemel. Hoofdpijn, duizeligheid en moeheid hebben zelden met bloeddrukafwijkingen te maken. dacht ik: ik moet zelfstandig zijn, maar dat is natuurlijk flauwe kul. Je heb andere mensen nodig en zij jou, dat weet ik nu”. „Ik zou iedereen, die werkelijk ernstig verslaafd is willen aanraden naar een drugvrije therapeutische gemeenschap, een DTG te gaan. Voor een ernstig verslaafde is dat de enige oplossing. Met symptoombestrijding los je niets op. Ik heb een spreuk in mijn kamer hangen van een alcoholistenkliniek in de Verenigde Staten. Daar staat een bord bij de ingang: als je wilt drinken is dat jouw zaak, als je wilt stoppen is dat onze zaak. Ik vind het een verdomd goede spreuk. Het staat niet meer ter discussie: als je eenmaal ernstig verslaafd bent, dan moet je niet denken, dat je het stoppen zelf wel kuht regelen. Dan kan je niet gaan smeichelen met dit therapietje zus en dat symptoombestrijdinkje zo. Je moet helemaal tot de kern gaan”. ’’Natuurlijk, je moet in een DTG zelf meewerken. Niet denken: ze doen het wel voor me. Dat heb ik ook gedacht, bij de psychiater, bij de maatschappelijk werkster, in de groepstherapie: ze doen het wel voor je. Nee, je moet het zelf doen en je door de hulpverleners in de goede richting laten duwen. Of je wilskracht nodig hebt om naar Hoog Hullen te gaan? Ik denk, dat het eerder een kwestie is van vertrouwen in de ander. Ik heb veel gelezen over alcoholisme. Het moet te maken hebben met wantrouwen tegenover je medemensen, wantrouwen dat zo diep geworteld zit, dat je er niet meer in gelooft dat een ander je kan helpen. Dat heeft bij mij ook gespeeld, dat is waar het o b

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31