SOAMES: RUSSISCHE INVLOED VOORKOMEN Manlio Brosio overleden Belangrijke rol voor Rotterdam Zeer scherp protest Israel bij Oostenrijk Thatcher diep gezonken Ierland biedt Hatta: nationalist van het eerste uur Zweedse marine bombardeert onderzeeboot Volledig olie-embargo tegen Z-Afrika bepleit Britse sporters hulp aan Amnesty: Taiwan vervolgt oppositie Greenpeace redt zeehondebaby’s achtergrond 7 r I K Cementation ■I ■I Martelingen gemeld I H f A 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 ZATERDAG MAART 1 5 >ten end mer gels jstze- i fors gina- lie in en in et nu eteld. voor en 45 dag- ling reni- kort ■nge- frits nder r is. iigd srleg n de t hij eurt i de :elde ctie rj ities ecel eilig en is rstro- iland nnen n op korte erho- ei -Ir. ndag d de i of lenst M i O (Van onze redactie buitenland) SALISBURY-STRAATSBURG. Lord Soames, de Britse gouverneur in Zimbabwe, heeft gisteren de hoop uitgesproken dat het Westen een omvangrijke hulpcampagne zal starten voor dit land, dat op 18 april onder de naam Republiek Zimbabwe onafhankelijk zal worden. Op die wijze moet voorkomen wor den dat Zimbabwe geheel in het Russische kamp zal belanden, aldus de visie van Soames. Hulp moet Zimbabwe bij Westen houden Soames i catie en onafhankelijkheid van dit land. (Van onze redactie buitenland) Na zijn aftreden in 1956 doceerde Mo hammed Hatta aan verscheidene univer- siteiten. Brosio werd beschouwd als een „voor uitstrevende conservatief’ die een groot talent bezat voor het bijleggen van me ningsverschillen en het verzoenen van te genstellingen. Soame’s grootste zorg is dat een onaf hankelijk Zimbabwe niet voldoende steun zal krijgen voor de uitvoering van de ambitieuze opbouwplannen en zich ge dwongen zal zien om aan te kloppen bij de Sovjet-Unie. Komende week zal Soames in Londen besprekingen voeren, waarbij hij de Britse regering de noodzaak van onmiddellijke hulp op het hart wil binden. Het Europese parlement is verder van mening dat Zimbabwe, wanneer, het dat wenst, zo spoedig mogelijk tot de overeen komst van Lomé II kan toetreden. Dit is een samenwerkingsverband tussen de ne gen EG-landen en 58 ontwikkelingslanden in Afrika, het Caribisch gebied en de Pacific. De gisteren op 78-jarige leeftijd overleden Mohammed Hatta, ach tereenvolgens vice-president, pre mier en weer vice-president van In donesië, was een van de nationale figuren van zijn land. Tijdens de tweede politionele actie werd op 19 december 1948 door de Ne derlandse troepen gevangen genomen. Onder druk van de veiligheidsraad volg de in maart 1949 zijn vrijlating. In augus- tus-november 1949 leidde hij de Indone sische afvaardiging naar de ronde-tafel- Na de Japanse capitulatie riepen Soe- karno en Hatta, onder pressie van de Pemuda (jongeren) de onafhankelijk heid uit. Hatta werd vice-president van de nieuwe republiek. Op 31 januari 1948 werd hij tevens premier. De Britse premier Thatcher weer eens in een andere pose toen zij gisteren een mijn inspecteerde in het Engelse Selby Helm op, overall aan, daalde zij tot een diepte van 300 meter conferentoe in Den Haag met als bekro ning de ondertekening namens zijn rege ring op 27 december 1949 in Amsterdam de acte van soevereiniteitsoverdracht. Daarop werd hij minister-president van de Verenigde Staten van Indonesië. Bij de wijziging van deze federatie in een eenheidsstaat op 17 augustus 1950, werd hatta als premier opgevolgd door Mo hammed Natsir. Hatta werd op 14 okto ber 1950 vice-president. Lüc- een den. Lim- 9 in- rme- ectie hon- uit De gang rden iniek :ken- litge- ver- men eden ogen tope- deze nlijk het rerkt 'eeh- lede- zijn r. F. van -gen. gati- lline ■e”. per- n de deze :nge- zes sten. ’Üge- De mer- meel zon- ■cuns- iigen tspen^ ieuw- ;r. In Blok- l’wëè- an de lissie stelt geen e Wi- van n de gont- Sl-S ge- Wij id te a, of kan cent hap- on- astig ij wel eten voor - ko- en Met Soekarno proclameerde hij op 17 augustus 1945 de onafhankelijkheid van de 13.000 eilanden tellende archipel, met een oppervlakte, 55 keer zo groot als Nederland. Namens zijn regering teken de Hatta op 27 deecember 1949 in Am sterdam de acte van souvereiniteitsover- dracht. MALMÖ (AFP). Een Zweeds marine schip heeft woensdag een dieptebom moe ten gebruiken om een vreemde onderzee boot te verjagen uit de territoriale wate ren van Zweden. Dit is gisteren in de Zuidzweedse stad Malmö vernomen. Na dat een mijnenveger de onderzeeboot woensdag had gesignaleerd, zette een tor- pedobootjager de achtervolging in van de onderzeeër die zich in het Zweedse gedeel te van de Baltische Zee bevond, ten zuid oosten van de stad Ronneby. Hij volgde de Nederlander mr. D. Stik ker op als secretaris-generaal van de NAVO. In zijn ambtstijd trad Frankrijk uit de geïntegreerde militaire organisatie van de NAVO. Bij de behandeling van ROME (DPA) De Italiaan Manlio Bro sio die van 1964 tot 1971 secretaris-gene raal van de NAVO was, is gisteren op 82- jarige leeftijd in Turijn overleden. Voordat hij Italiaans ambassadeur in respectievelijk Londen, Washington en Parijs werd, bekleedde Brosio in de jaren na de Tweede Wereldoorlog diverse mi- nistersfuncties in Italië Moegabe heeft gezegd dat hij voorrang wil geven aan hervestiging van de duizen den mensen die in de oorlogsjaren naar elders zijn verdreven en aan het herstel van de gezondheids- en onderwijsdien sten. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Vertegenwoordigers van de bevrijdingsbewegingen in Zuid-Afrika (ANC en PAC), van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), van de Frontlijnstaten en een aantal wetenschappers zullen dit weekeinde in Amsterdam een volledig olie-embargo tegen Zuid-Afrika be pleiten. De parlementariërs spreken de wens uit dat Zimbabwe zich ontwikkelt als een vrije democratische rechtsstaat en een economisch verzekerde toekomst tege moet gaan. Zij vinden dat de onlangs in Zimbabwe gehouden verkiezingen een be- I langrijke stap zijn op de weg naar pacifi- i catie en onafhankelijkheid van dit land. Dat kan een moeilijke missie worden, zo wordt in Salisbury aangenomen. Niet al leen vindt de toewijzing van gelden ge woonlijk lange tijd voor de besteding er van plaats, maar de regering-Thatcher is juist bezig met een bezuinigingsoperatie op de overheidsuitgaven. „Het zou tra gisch zijn als we de zaak niet met een beetje stijl afhandelen, nu we al zover gekomen zijn”, aldus Soames. Mohammed Hatta werd op 12 augus tus 1902 in Fort de Kock (Sumatra) gebo ren als zoon van welgestelde ouders. In Nederland studeerde hij van 1923 tot 1932 aan de toenmalige handelshoge- school in Rotterdam, waar hij actief was als voorzitter van de Perhimpoenan In donesia (PI) de bond van Indonesische studenten in Nederland. In 1927 werd hij gearresteerd wegens opruiing tot ge welddadig optreden tegen het openbaar gezag. De aanklacht steunde op uitlatin gen in het orgaan van de PI, „Indonesia Merkeda”, dat opkwam „voor een ver drukte miljoenenbevolking tegen den vreemden geweldenaar”, maar bij ge brek aan bewijs werd hij in maart 1928 vrijgesproken. Na zijn doctoraal keerde hij naar Indië terug, waar hij een van de leiders werd van de non-coöperatieve Een in 1952 ontstane verwijdering tus sen Hatta en Soekarno die zich steeds meer toespitste, bracht Hatta in 1956 tot aftreden. Op 22 dseptember 1976 kon digde de Indonesische regering aan dat er een samenzwering ontdekt was die ten doel had president Soeharto af te zetten om plaats te maken voor Hatta. Het komplot kwam aan het licht door twee documenten waarin het president schap van Soeharto als een mislukking gekenmerkt werd. Een aantal prominen ten meende dat de regering-Soeharto had gefaald. De aankondiging bracht geen zichtbare beroering in de Indonesi sche hoofdstad teweeg. Volgens een re- geringsmededeling zou Hatta zijn hand tekening onder de documenten hebben geplaatst in de veronderstelling dat de documenten niets meer waren dan een analyse van de huidige situatie in Indo nesië. Maatregelen tegen hem bleven dan ook uit. Soames heeft er mee ingestemd het Britse bestuur over Rhodesië te verlengen tot middernacht, 17 april, om de regering- Moegabe de tijd gunnen zich op haar werk voor te bereiden. Langer dan tot die da tum willen de Britten niet blijven. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor naleving van de rechten van de mens, heeft gezegd dat in Taiwan nog steeds mensen die van politieke oppositie worden verdacht, ge vangen gezet en gemarteld worden. Am nesty heeft gisteren in Londen een 16 pagina’s tellend rapport over Taiwan ge publiceerd. Amnesty zegt dat er honderden politie ke gevangenen zijn op Taiwan die gevan gen zijn gezet, krachtens bepalingen van de krijgswet die geldt omdat in Taiwan al dertig jaar de staat van beleg heerst. Er worden verschillende vormen van geeste lijke en lichamelijke druk uitgeoefend om bekentenissen te verkrijgen, zoals isolatie- straf, verhoren die dag en nacht door gaan, het uittrekken van nagels, elektri sche schokken en vuistslagen. Wegens de staat van beleg zijn openbare bijeenkom sten, stakingen, demonstraties, petities en het „verspreiden van geruchten” ver boden. De staat van beleg geldt sinds de Chine se nationalistische regering op het vaste land verslagen werd en zich op Taiwan vestigde in 1949. Volgens Amnesty hebben de oorspronkelijke bewoners van Taiwan (86 procent van de totale bevolking) geen evenredig aandeel in de politiek gekregen. Nog steeds wordt de regering geleid door politici die van het vasteland afkomstig zijn en die zeggen de regering van heel China te vormen. Er is zo goed als niets bekend over personen die in 1949 gearres teerd zijn en naar Taiwan zijn overge bracht. Dat geldt ook voor de mensen die in de eerste jaren van de nationalistische republiek zijn gevangen gezet. Onder de politieke gevangenen zijn vele oorspron kelijke bewoners van Taiwan, maar ook velen die er van worden verdacht commu nist te zijn, aldus Amnesty. Daarnaast zitten ook voormalige leden van de politie ke elite die in ongenade gevallen zijn vast en leden van etnische en religieuze min derheden. Amnesty roept de regering van Taiwan op de bepalingen over de rechten van de mens die in de Taiwanese grondwet staan na te leven en alle gewetensgevangenen vrij te laten. „De regering moet een eind maken aan de doodstraf en aan de marte lingen.” Tevens vraagt Amnesty aan de regering politieke gevangenen die al meer dan twintig jaar vastzitten uit humanitai re overwegingen vrij te laten. De afgelopen vier dagen heeft het Zim- babwese leger in samenwerking met zwarte guerrillatroepen 224 dissidente guerrillastrijders gevangengenomen, zo heeft het opperbevel in Salisbury meege deeld. In Straatsburg heeft het Europese Parlement gisteren een ontwerp-resolutie goedgekeurd van de Nederlandse chris- ten-democraat Jean Penders, waarin het parlement zegt het noodzakelijk te achten de economische structuur van Zimbabwe per omgaande door investeringen uit de lidstaten van de EG te versterken. Daartoe zullen actieplannen worden ontworpen die moetën leiden tot westerse steun voor de al bestaande onofficiële olieboycot door de OPEC-landen. De meeste westerse regeringen voelen niets voor een boycot of, zoals in het geval van Nederland, willen geen eenzijdige boycot. De bijeenkomst in het Amstel-hotel is georganiseerd door het Comité Zuidelijk Afrika en de werkgroep Kairos in samen werking met de Speciale VN-commissie tegen de Apartheid. Deze commissie wil dat de veiligheidsraad van de Verenigde Naties een olie-embargo tegen Zuid-Afri ka afkondigt, zoals dat al eerder is ge beurd met wapenleveranties. Olie is voor Zuid-Afrika als indu strieland van groot belang. Het land pro duceert zelf geen olie, en kan de afhanke lijkheid van geïmporteerde olie maar ten dele opvangen met andere energiebron nen. Wel zijn er grote voorraden, waarmee men ongeveer anderhalf jaar voort zou kunnen. De OPEC-landen weigeren Pre toria olie te leveren, waardoor Zuid-Afri ka hoofdzakelijk is aangewezen op aan voer via de vrije markt, waaronder ook de spotmarket in Rotterdam. Vandaar dat de voorstanders van een olieboycot de wes terse landen voorhouden dat zij de midde len hebben hier een eind aan te maken. Eén van de wetenschappers, de Engels man Bernard Rivers meende dat een olie- embargo tegen Zuid-Afrika meer effect kan hebben dan de boycot die destijds door de VN tegen het blanke minderheids- bewind in Rhodesië werd uitgeroepen. Hij noemde als belangrijkste verschil dat Zuid-Afrika geen buurlanden heeft die als tussenpersoon kunnen dienen. Verder heeft het land zoveel olie nodig, dat im port niet verborgen gehouden kan wor den. Rivers stelde echter met nadruk dat een olieboycot op zich niet politiek effec tief is: „Het kan alleen een aanvulling zijn op de strijd van de bevrijdingsbewegin gen in Zuid-Afrika zelf.” Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) heeft zich vorig jaar oktober en november in de Tweede Kamer fel verzet tegen een eenzijdige olieboycot van Zuid- Afrika door Nederland. Hierom was door PvdA-Kamerlid Relus ter Beek gevraagd. Van der Klaauw voelde wel voor een boycot van de EG-landen gezamenlijk, maar daarop werd in Brussel duidelijk afwijzend gereageerd. Een door een duidelijke Kamermeer derheid aanvaarde, maar door de rege ring ontraden motie van de CDA’er Schol ten (met PvdA-fractieleider Den Uyl één van de gasten in Amsterdam) vraagt ook om een olieboycot door Nederland, maar gaf Van der Klaauw zes maanden respijt om de EG-partners op het embargospoor te zetten. De regering dient voor 1 juni de Kamer verslag uit te brengen van die pogingen. vleugel (die medewerking weigerde aan organen die de Nederlanders in het le ven hadden geroepen) van de nationalis tische beweging. In 1934 werd hij door de Indische regering geïnterneerd en achtereenvolgens naar Boven-Digoel (Nederlands Nieuw-Guinea), Banda Nei- ra (Banda-eilanden) en Soekaboemi (Ja va) verbannen. De Japanners lieten hem in 1942 vrij. Met Soekarno trad hij daar na op als „adviseur” van de Japanners. Hij maakte deel uit van de delegatie die in augustus 1945 met de Japanse Opper bevelhebber, veldmaarschalk graaf Te- rautsji, in Saigon over de onafhankelijk heid van Indonesië onderhandelde. (Van onze redactie buitenland) WENEN-SAARBRÜCKEN. De Israëlische ambassadeur in Oostenrijk, Jissakhar Ben-Jacov, heeft in opdracht van de Israëli sche regering scherp geprotes teerd bij het Oostenrijkse minis terie van Buitenlandse Zaken te gen de officiële erkenning van de PLO als vertegenwoordiger vah het Palestijnse volk. De Israëli sche ambassadeur bevestigde dat hij namens zijn regering het scherpst denkbare protest heeft overgebracht aan de Oostenrijk se regering. „Binnen een paar dagen verwachten wij ant woord”, aldus de verontwaardig de Israëlische ambassadeur. DEN HAAG (ANP). Leden van de internationale milieubeweging Green peace zijn erin geslaagd een aantal zee hondebaby’s te redden op de ijsvelden in het noordoosten van Canada waar ze ge boren werden. Zes leden van Greenpeace, zo meldt de afdeling Nederland van deze organisatie, wisten de kudden zeehonden de vorige week dinsdag te bereiken. Zij slaagden erin de huiden van 334 jonge zadelrobben met een onafwasbare verf stof te merken waardoor deze huiden on bruikbaar zijn geworden. De jacht op zeehonden in het noordoos ten van Canada is gisteren begonnen. deze kwestie en andere problemen toonde Brosio grote diplomatieke bekwaamheid. Hij heeft ook op zeer tactische wijze en met grote volharding gestreden voor de hereniging van Duitsland. Toen de troepen van de verdragsorgani- satie van Warschau Tsjecho-Slowakije binnenrukten, sprak Brosio weliswaar van een nieuwe situatie voor de NAVO, maar wees hij toch een principieële wijzi ging van de politiek van het Atlantisch bondsgenootschap af. In 1971 trad hij om gezondheidsredenen als secretaris-generaal van de NAVO af. Hij was toen 75 jaar. Tot zijn opvolger werd mr. Luns benoemd. Tegenover Amerikaanse journalisten deed hij een beroep op de Verenigde Sta ten om te helpen bij de wederopbouw van het door oorlog geteisterde Zimbabwe. In de ingediende protestnota stelt de Israëlische regering dat het de Oostenrijkse erkenning van de PLO beschouwt als een ernstige terugslag voor de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten en als een erken ning van een beweging die het terro risme voor het bereiken van haar doel nooit geschuwd heeft. „Oostenrijk negeert volledig de er varingen van twee wereldoorlogen door een terroristische beweging te erkennen zonder de eis te stellen dat deze beweging haar terroristische ac tiviteiten opgeeft”, aldus het Israëli sche protest. De betrekkingen tussen Oostenrijk en Israel zijn nooit meer hersteld van de schok die de Oostenrijkse bonds kanselier de Israëliërs destijds heeft toegebracht toen hij de smeekbede van de toenmalige Israëlische minis ter-president Golda Meïr negeerde en de Palestijnse terroristen met gegij zelde Joods-Russische emigranten uit Oostenrijk liet vertrekken, nadat die een trein met Russische emigranten bij de Oostenrijkse grens hadden overvallen. Nog altijd emigreren de Russische Joden via Wenen, maar zeer in het geheim en onder toezicht van zwaar gewapende militairen. Dit wordt be schouwd als een van de redenen waarom de Israëlische regering van de Oostenrijkers meer slikt dan zij zou hebben gedaan onder andere om standigheden. Ook heeft de uitlating van bondskanselier Kreisky tijdens de vredesonderhandelingen in Camp David, dat de Israëlische premier Me nachem Begin „een kleine advocaat met een kruideniersmentaliteit is”, niet bijgedragen tot verbetering van de Oostenrijks-Israelische betrek kingen. Bovendien is het onverwachte be zoek van PLO-leider Jasser Arafat vorig jaar juni in Wenen voor een topgesprek met bondskanselier Kreisky en de voorzitter van de West- duitse Socialistische Partij, Willy Brandt, zeer voorzichtig uitgelegd als een activiteit van Kreisky, toen nog in zijn kwaliteit als voorzitter van de Socialistische Internationale, belast met problemen in het Midden-Oos ten, en niet als een initiatief van Oos tenrijkse kant. In een rede voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties vorig jaar oktober maakte de Oosten rijkse bondskanselier duidelijk dat er voor de impasse in de onderhandelin- gen in het Midden-Oosten voor hem maar één uitweg was, namelijk de PLO als wettelijke vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk te er kennen. Het feit dat Oostenrijk nu de PLO officieel erkent, moet vooral worden gezien als een gevolg van de persoon lijke inzet van Bruno Kreisky. Overigens heeft de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Gen scher laten weten dat het erkennen van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging door West-Duitsland op het ogenblik niet actueel is. Genscher zei dat gisteren in een interview met de radio van Saarland. „Van belang in de problematiek inzeka het Midden- Oosten is het erkennen van het zelf beschikkingsrecht van het Palestijn se volk”, zo zei de minister. Het is aan het Palestijnse volk en niet aan West- Duitsland te beslissen door wie het vertegenwoordigd wordt. Een naaste adviseur van bondskan selier Schmidt van West-Duitsland zei gisteren in een interview dat de Bondsrepubliek het voorbeeld van Oostenrijk de „diplomatieke er kenning” van de PLO niet zal vol gen. De regering in Bonn erkent geen organisaties, alleen staten, aldus ad viseur Hans Jürgen Wischnewski. t (Van onze redactie buitenland) DUBLIN-MÜNCHEN. De regering van de republiek Ierland heeft Britse sportlieden, die ondanks de boycotplan- nen van de Britse regering, in Moskou op de Olympische Spelen willen uitkomen, hulp toegezegd. Het standpunt van de Ierse regering, dat door Londen zonder twijfel als een provocatie zal worden op gevat, werd bekend gemaakt nadat het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen had meegedeeld dat Douglas Martin ontheven zou worden van zijn functie als Olympisch attaché. Douglas Martin is eerste secretaris van de ambas sade van het Verenigd Koninkrijk in Moskou. Ierland heeft in Moskou geen „eigen” olympisch attaché. Die taak zal worden uitgevoerd door ingenieur Aleksi Sjtoer- min, die het olympisch organisatiecomité in Moskou aan de Ierse ambassade als assistent heeft aangeboden. Het olympische comité van Groot-Brit- tannië heeft verklaard verontwaardigd te zijn over de beslissing van het ministerie van Buitenlandse Zaken de olympische attaché van zijn functie te ontheffen. Het Ierse besluit werd met instemming be groet met de motivering: „Deze verrassen de en hulpvaardige geste onderstreept de samenwerking en vriendschap die binnen de olympische beweging bestaat” De Westduitse posterijen hebben beslo ten de uitgifte van een speciale olympi sche postzegel niet te laten doorgaan. Vol gens plan had op 10 april een postzegel met de olympische vlag als motief bij de loketten moeten liggen. In plaats daarvan verschijnt nu op 8 mei een postzegel met een dressuur-ruiter. Tegelijkertijd zullen in dezelfde serie worden uitgebracht ze gels met de motieven voetbal, skilopen en, uitsluitend in West-Berlijn, speerwerpen, gewichtheffen en waterpolo.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3