Commissie Zeehavenoverleg adviseert gefaseerde aanleg KMSI I carillonklanken J H.DE VRIES I LITERAIRE gevonden voorwerpen fm IJmuiden zonder Voorhaven bedreiging voor structuur van heel het ANZK-gebied F t t Karrewiel eiac b.v. S SM I z n - door Eli Vlessing - Werkgroepen belast met voorbereiding Extra lezing over Oud-IJmuiden in Huize Breezicht Voor peuterspeelzaal dreigt geldnood na verhuizing I Afrikaanse Mis in kader Vastenaktie 11. 1 wil 1 1^11 5 IJMOND 1980 ZATERDAG 1 5 MAART 4 K)Ft ijk I y X. Restaurant BEVIMEX BV IJMUIDEN - De Commissie Zeehavenoverleg heeft bij meerderheid van stemmen een positief advies uitgebracht aan minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat over een bij IJmuiden aan te leggen Voorhaven. Het plan dat de commissie voor ogen staat voorziet in een gefaseerde uitvoering waarvan het eerste deel in de loop der tachtiger jaren zal dienen te worden voltooid. Het omvat de inrichting van een overslagterrein met een oppervlakte van 25 hectaren, uitdieping van de vaargeul van 45 tot 56 voet en verlenging van de bestaande 'Hoogovenkade met 650 meter om nog twee tankers van elk 150.000 ton te kunnen afmeren 10 JAAR GARANTIE RIJKSBIJDRAGE 30% BESPARING 50% MET KOMO KEUR Tweede fase Rotterdam erk Zee tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen J 'f Bloemendaal aan Zee r. w. Herbezinning Doorwerking j W él i I laan, laan, ig 10 za- nod- 'ater- (luchtfoto Fotopersbureau De Boer) Amsterdam geholpen met Voorhaven in zakformaat Lerk- 0 u. Van ds. nest, (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) 'O .00 Waar de kustlijn de Noorderpier raakt, met vlak daarachter de Averijhaven van Rijkswaterstaat, onder de rook van Hoogovens, heeft de Commissie Zeehavenoverleg gemeend haar vereenvoudigde Voorhavenplan te kunnen localiseren. Sinds kort beschikken wij over een nieuw separaat specialiteiten restaurant. ,90 ,85 ,00 ,70 ,00 ,80 117, s. H. g 10 toor- De infra-structurele voorzieningen die ge moeid zijn met de uitvoering van de eerste fase van het plan van de Commissie Zee havenoverleg -geulverdieping en kade- aanleg- worden gefinancierd door de rijks- en provinciale overheden. De inrich ting van het kolen- en ertsterrein komt voor rekening van de bedrijven die zich met de overslag gaan bezighouden. Op dat complex zal werk zijn voor circa 200 man. Omstreeks 1986 hoopt men de eerste fase van de uitbreiding te hebben voltooid. Over verdere uitbreiding moet in een later stadium worden beslist. Die uitbrei- iding omvat een nog grotere verdieping van de vaargeul tot 59 voet, hetgeen de toegang van schepen tot 180.000 ton moge lijk maakt. Waarbuitengaats de kustlijn de noor derpier kruist zal een stuk terrein met een oppervlakte van 90 hectaren worden op gespoten. Dit terrein is enerzijds bedoeld voor overslagactiviteiten, anderzijds voor uitbreiding van Hoogovens. Veel van de VELSEN. In de periode van 7 tot en met 14 maart werden in de gemeente de vol gende zaken aangetroffen: Bruin etui met 3 sleutels, sleutelhanger met 2 sleutels, ring met 10 sleutels, kleine zwart leren portemonn. met inh., Cisa-sleutel, ring met 4 sleutels, lipssleutel 61 Z, blauw trainingsjack (Sporthuis Freriks), kinder- portemonn. met inh., zonnebril (Menrad), sleutelhanger Christoffel met 1 sleutel, kluissleutel, 1 pr. bruine nylon wanten, goudkl. ring, zilv.kl. quartz herenhorloge, bruin etui met 5 sleutels, bos autosleutels, bos huissleutels, rode damesportemonn. (leeg). Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot ,12.00 uur. Hoewel het advies van de Commissie Zee havenoverleg wordt gedragen door een meerderheid (13 stemmen voor, vier te gen) mag niet uit het oog worden verloren dat juist de tegenstemmers, te weten de gemeente Rotterdam, het Rotterdamse bedrijfsleven en een paar kleinere Neder landse zeehavenplaatsen, zich fel verzet ten tegen de voorgestelde havenfacilitei ten bij IJmuiden. De vrees bestaat dat een nationale overcapaciteit zal ontstaan en elders in Nederland sprake zal zijn van onderbezetting van de havenfaciliteiten. „Dit is niet in het belang van een even- snds- 10 en ater- 12.15 >hus- i. en >ouw 19.30 Spoorsingel 24A, Beverwijk, telefoon 02510-225431 WIJ plaatsen door geheel Noord-Holland Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. Zljlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 terk, ds. ven. zon- laer- W. idag s. J. irstr. I. v. lerv. voor Isen- ellen I). i, za- ndag ïrdag u. sater- ?em- I Als lid van de werkgroep zijn aangewe zen de directeur van de dienst openbare werken, vertegenwoordigers van de NZH en het Amersfoortse ingenieursbureau DHV, de commissaris van politie en amb tenaren van bij de voorbereiding betrok ken secretarie-afdelingen. Voor de stuur groep zijn daaraan nog toegevoegd de wethouders Th. C. Witte (verkeerszaken) en K. W. Bijl (openbare werken en ruimte lijke ordening). VELSEN Na het akkoord van de raad voor de eerste twee voorbereidings fasen van een Velsens verkeerscirculatie- plan is voor B. en W. thans actueel een taakverdeling in dat kader. afhangen van de definitieve nieuwbouw- plannen van Hoogovens die vooralsnog zijn verschoven naar diep in de negentiger jaren. Voor de kustlijnaanpassing had men aanvankelijk het idee van een kunst matige dam. De laatste studies wijzen uit dat het mogelijk moet zijn een natuurlijke duinenrij te creëren. Voor het welslagen van het overleg van alle betrokkenen (Provincie Noord-Hol land, gemeente Amsterdam, gemeente Velsen, Hoogovens en geïnteresseerde overslagbedrijven) acht de commissie het van belang dat de regering voorwaarden schept die daartoe kunnen bijdragen. Met ester ?iers- jk. huis, men of de neerwaartse ontwikkeling van de Amsterdamse zeehaven dient te wor den gekeerd. De meerderheid van de com missieleden zegt zich te realiseren dat de positie van Amsterdam en de vooruitzich ten somber zijn zonder voorzieningen in de IJmond. Het uitblijven van een derge lijke impuls impliceert volgens de com missie een verdere aantasting van de Am sterdamse haven. Ongewenst uit een oog punt van evenwichtig beleid en bovendien een gevaar omdat doorwerking in andere onderdelen van de economische structuur van het Amsterdam-Noordzeekanaalge- bied moet worden gevreesd. De zeehaven activiteiten nemen in die structuur een belangrijke plaats in. Niet realiseren van de havenwerken bij IJmuiden kan, vol gens een meerderheid in de commissie, nationaal-economisch leiden tot verlies aan opbrengsten en kapitaalsvernietiging. De Commissie zegt verder dat haar aan vullend advies mede wordt gedragen door de uitkomst van het Open Beraad. Dit bestuurlijk overlegorgaan werd in het le ven geroepen om de impasse in de onder- handelingen van alle belanghebbende partijen te doorbreken.- De gemeente Vel sen slaagde erin het groots opgezette Voorhavenplan aan de zuidkant van het Noordzeekanaal te laten afvoeren. Het Noordoeverplan bleef in een vereenvou digde vorm overeind. Van de zijde van de gemeente Velsen bleven onoverkomelijke bezwaren bestaan die met name werden toegespitst op de te verwachten ontoelaat bare aantasting van het leefmilieu in de IJmond. Het Noordoeverplan van de Commissie Zeehavenoverleg komt in gro te lijnen overeen met het compromis dat als resultaat kan worden beschouwd van de bemoeiingen van het Open Beraad. Tenslotte heeft de Commissie Zeeha venoverleg zich laten verleiden tot herzie ning van haar standpunt omdat het nu beter dan in het verleden mogelijk is de nationaal-economische baten van de doorvoer van goederen te schatten. Een subcommissie van de Commissie Zeeha venoverleg heeft in opdracht van de rege- ring een studie ondernomen naar door voer via Nederlandse havens en de soci- aal-economische betekenis daarvan. Een belangrijk punt bij de vraag of een havenproject buiten de sluizen bij IJm.Ui- den zou moeten worden gerealiseerd is de uitkomst van een maatschappelijke kos- ten/batenanalyse. Daarbij stelt de com missie zich op het standpunt dat die ver houding sterk afhankelijk is van de visie die men heeft op het verlies van goederen stroom aan het buitenland indien er geen havenruimte wordt gerealiseerd. Het Noordoeverplan is volgens de meerder heid van de Commissie rendabel als wordt uitgegaan van de hypothese dat 60 percent van de ertsdoorvoeren 50 percent van de kolendoorvoer (van-de geraamde hoeveelheid doorvoer bij aanleg 'van een - realisering van deze tweede fase zal dus terminal) aan het buitenland vervalt in dien geen Voorhavenproject wordt gerea liseerd. Ingesteld is inmiddels een werkgroep, met uitslui tend ambtelijke inbreng, en een stuur groep waarin ook invloed vanuit de VerkcerSDltHI beleidssfeer. k „Als je zelf de volle buit binnen hebt is het niet fair om het belang van uitbreidin gen elders in twijfel te trekken, met als argument de overcapaciteit. Als Rotter dam alles naar zich toe willen trekken is dat een onjuiste strategie. In de praktijk is gebleken dat het (Duitse) achterland niet afhankelijk wil zijn van één haven. Nie mand wil aangewezen zijn op één mono polist. Om die reden moeten meerdere Nederlandse zeehavens goed kunnen functioneren. Ik denk daarbij onder meer aan Vlissingen en Delfzijl die de laatste jaren al zijn uitgebouwd”, zo zegt de heer Claassen. Naast een meerderheid in de Commissie Zeehavenoverleg heeft ook de Raad van de Waterstaat een rapportage aan de mi nister uitgebracht. Hierin wordt, geen dui delijk oordeel over de uitbreiding van de havenfaciliteiten bij IJmuiden uitgespro ken. De Rijksplanologische Commissie zal, mede aan de hand van de eerste twee adviezen, haar standpunt moeten bepa len. Verwacht mag worden dat de rege ring in de loop van dit jaar, op grond van de drie rapportages waarover zij dan be schikt, een definitief besluit zal nemen over de havenontwikkeling in de IJmond die voor Amsterdam nog steeds een zaak lijkt van „to be or not to be”. akt), idag igen, VELSEN. Zaterdag 15 maart bespeelt H. de Ligt het carillon van het stadhuis van’s middags vier tot vijf. Het program ma luidt als volgt: 1. Prelude in G, J. Ruhnau; 2a. Marche b. Andante c. Aria; 3. twee Franse liédjes a. Monsieur vous ètes jeune homme, b. O ma tendre musette; 4. Improvisatie, H. de Ligt; 5. twee Duitse liedjes a. Winter Adé b. Alle Vogel sind schon da; 6. Andante cantabile, J. Denijn; 7. Leeuwarder impressies, P. Posta. De Oldenhove; b. us heit c. prinsentuin d. us mem e. zaailandmarkt; 8. twee Engelse liedjes a. Good night ladies b. Here we are again; 9. Mars voor beiaard, L. ’t Hart. VELSEN. De werkgroep Ouders en Peuters in Santpoort-Noord is niet lan ger bij machte financieel sluitend te draaien door een binnenkort veranderde huisvestingssituatie. Voor de tegenwoor dige ruimte, in gebruik in het hoofdge bouw op Spaarnberg, is per 1 augustus de huur opgezegd. Voor continuering van de speelzaalactiviteiten geldt als bruikbaar alternatief een lokaal in de Bernard Al- frinkschool (Dinkgrevelaan). B en W van Velsen staan op voorhand positief tegen over een aangekondigd verzoek om finan ciële steun. Extra kosten vloeien in de nieuwe situa tie voort uit de jaarlijkse huur (vijfdui zend gulden) en een noodzakelijke aan passing van de lokaliteit aan de Dirikgre- velaan. Een telefoonaansluiting, kleuter- toilet en een ruime zandbak op de speel plaats zijn hier directe vereisten. De werk groep heeft de zorg voor twee groepen van elk tien peuters. Er is een wachtlijst met dertien namen. wichtig nationaal zeehavenbeleid”, aldus de minderheid van de commissieleden die zijn standpunt in een afzonderlijke brief heeft toegevoegd aan het advies aan de minister. Mr. H. J. Pieterse, voorzitter van de Rotterdamse havenwerkgevers; voorziet met de uitvoering van de plannen bij IJmuiden een dreigende nationale overca paciteit. „Het zal Rotterdam echter niet doen afzien van een kolenterminal op de Maasvlakte’, aldus Pieterse. Mr. D. E. Claassen, secretaris van de Scheepvaartvereniging Noord vindt het jammer dat de Voorhavenplannen in hun oorspronkelijke vorm niet zijn gereali seerd. Hij erkent dat die plannen politiek niet meer als een haalbare zaak zijn te beschouwen maar benadrukt wel dat de nu voorgestelde plannen binnen de pieren zo snel als mogelijk moeten worden uitge voerd. De heer Claassen vindt dat de regering nu met het nemen van beslissin gen niet moet aarzelen. „Er moet duide lijkheid komen over wat gaat gebeuren, dan kan het bedrijfsleven daarop inspe len. Speciaal in verband met het afsluiten van contracten op langere termijn”, aldus Claassen die weinig goede woorden heeft voor de houding van Rotterdam. Hoewel de recente aanbevelingen van de Commissie Zeehavenoverleg worden be schouwd als een aanvullend advies, wij ken ze in sterke mate af van de oorspron kelijke plannen. Die plannen voorzagen namelijk in omvangrijke havenwerken buiten de pieren aan de noord- en zuid- voever van de IJmond. Behalve voor de bverslag van kolen en ertsen zouden daar ook voorzieningen worden getroffen voor olie, graan en containervervoer. Ondanks de economische recessie die zich in het begin der zeventiger jaren begon af te tekenen toonden de leden van de Commis sie zich in 1975 nog voorstanders van het omvangrijke projekt. Men hanteerde een visie gericht op lange-termijnplanning en stelde zich op het standpunt dat een ha- venprojekt in het algemeen voor een peri ode van 50 jaar wordt uitgevoerd en er op langere termijn zeker op herstel zou mo gen worden gerekend. Ook werd een groei van scheepvaart- en havenactiviteiten verwacht als gevolg van de groei van het wereldshandelvolume. Het huidige plan lijkt een herbezinning van het oorspronkelijke en vaak omstre den Voorhavenplan. De nu geadviseerde uitbreidingen zijn aanmerkelijk klein- schaligèr van opzet en hier en daar lijkt met de gedachte te zijn gespeeld om de uitvoering van bepaalde voorzieningen te laten afhangen van structurele ontwikke lingen. De Commissie heeft minister Tuijnman iaten weten dat de geringere groei van economie en wereldhandel voldoende re den was om alle eertijdse prognoses als verouderd te beschouwen. Als belang rijkste reden voor het nieuwe advies wor den echter drie motieven gehanteerd. De investering voor de uitvoering van deze beginfase wordt geraamd op een kleine 100 miljoen gulden. De helft daar van zal bestemd zijn voor de aanleg van het op- en overslagterrein dat op de noordoever van het Noordzeekanaal zal grenzen aan het terrein van Hoogovens. Binnen dat gebied bevindt zich de Averij- .haven die met medewerking van de eige naresse -Rijkswaterstaat- zou moeten .worden verplaatst. Met het verdiepen van de vaargeul en verlenging van de kade zouden de resterende miljoenen gemoeid zijn. Overigens is het bedrag dat voor de uitvoering van deze eerste fase benodigd is, slechts een deel van het bedrag dat ooit noodzakelijk was voor de uitvoering van 'een Voorhaven in zijn oorspronkelijke versie. Dat plan vergde een investering van 500 miljoen gulden. name zal moeten worden bekeken hoe de projectkosten voor de uitvoering van het Noordoeverplan kunnen worden vermin derd. De Commissie heeft in die richting zelf al een paar aanbevelingen gedaan in haar advies. Zij meent dat geld kan wor den bespaard door nauwkeurige fasering van het project, onderzoek naar afzetmo gelijkheden van zand voor infrastructure le werken in Utrecht en Noord-Holland en tenslotte wordt bepleit om samen met Hoogovens te streven naar optimale be nutting van de aanwezige faciliteiten. De Commissie constateert een bedenke lijke neerwaartse ontwikkeling van de Amsterdamse zeehaven sinds 1971, terwijl in de daaraan voorafgaande decennia ge lijke tred werd gehouden met de overige zeehavens in de strook Le Havre - Ham burg. Dat de concurrentiepost van Am sterdam is teruggelopen vindt, naar de mening van de commissie, zijn grond in meerdere oorzaken waarvan de toeganke lijkheid een zeer belangrijke is. Op ge merkt wordt dat het tien tot vijftien jaar ’■•geleden ging om de vraag of, vanuit natio- t naal-economische overwegingen, de reali- sering van een infrastructurele verbete- r ring als normale aanpassing aan de ver- voersontwikkeling wenselijk was. Sinds- dien zou daar het vraagstuk zijn bijgeko- IJMUIDEN. Onder auspiciën van het buurthuis De Brulboei wordt dinsdag in Huize Bree?icht (Keizer Wilhelmstraat) opnieuw aandacht besteed aan het thema Oud-IJmuiden. Na eerdere bijeenkom sten over dit onderwerp ih De Brulboei, met verrassend grote toeloop, doen de plaatselijke historici Jan van Baarsel.'en Arie van der Veer opnieuw een stap terug in de geschiedenis. Over het IJmuiden van „voor de oorlog” worden onder meer dia’s vertoond. Voor de extra bijeenkomst, die om acht uur ’s avonds begint, is in Breezicht ruimte gezocht omdat het buurthuis voor het talrijke publiek onvoldoende ruimte bood. SANTPOORT. Het rooms-katholieke jon gerenkoor van de parochie Venhuizen (West- Friesland) zingt zaterdag een Afrikaanse mis in de parochiekerk aan de Santpoortse Frans Net- scherlaan tijdens de avonddienst van zeven uur. Andere optredens volgen in de parochiekerken van IJmuiden en Driehuis in het kader van de Vastenaktie. Bovenstaande parochies kozen de watervoor ziening voor een meisjesinternaat in Kenya als projekt voor de Vastenaktie. De school waar de in IJmond-Zuid ingezamelde gelden heengaan moet zich momenteel behelpen met water uit v^raf gelegen putten. Ideaal gelegen voor uw za- kenlunches, diner of exclu sieve party. Vrij uitzicht op zee. Ruim eigen parkeerterrein. Reserveringen of inlichtingen tel. 023-257325 DINSDAGS GESLOTEN Prijzen v.a. 155. p/m2 geplaatst/excl. BTW excl. 30% subsidie. Vraag vrijblijvend offerte. 7.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5