Scapino brengt historisch dansprogramma met première Misha Dichter: spel Vliegers soms met schrikeffecten wat te zweverig Andersons vitaliteit houdt circus in stand van deze tijd Interessant experiment Onafhankelijk Toneel niet geheel geslaagd Isoleren van stijl lijkt onmogelijk h Impulsiviteit charme van The Undertones Heijermans niet meer 4 5 I* 1 Liz Taylor terug op het witte doek V I MAANDAG Amerikaans pianovirtuoos in Amsterdam Basispakket Jethro Tuil nauwelijks veranderd 1 Newwave-groep maakt reputatie waar JOHAN VAN KEMPEN' JAN BAART 57 I .1 HAARLEM. Het balletgezelschap Scapino brengt programma's waar zowel jong als oud genoegen aan kan beleven. Uigangspunt van Scapino is daarbij niet het overnemen van succesvolle dansen uit het repertoire van andere gezelschappen. Men streeft juist bewust naar een eigen gezicht. Een belangrijk element in de dansen van dit gezelschap is de humor. Hieraan ontleent dit repertoire vooral zijn grote bruikbaarheid voor een gevarieerd publiek. De vraag is echter, :of juist die humor voldoende aanwezig is bij het ballet dat zaterdag avond in première ging. I KUNST (r Scène uit Vliegers, dat bij Scapino in première ging. Ian Anderson. JOOST NIEMÖLLER D! Matthias de Koning en Jan Joris Lamers (staande) in Stijl bij het Onafhankelijk Toneel ALMA POST ALMA POST. oen iar Er nel- Bezetting: Billy „zuchterige” indruk: een eindeloos lijken de herhaling van zes handen die twee benen pakken en optillen. De bijna plecht statige uitbeelding door drie mannen en een meisje, geeft daarbij het vermoeden dat de choreograaf het ook nog allemaal reuze serieus bedoeld heeft. Maar op deze manier kan het niet anders dan de lach lust opwekken. Giovanni’s poppenwinkel besloot het Dansprogramma van het Scapino Ballet. Vliegers (première). Choreografie: David Morse. Muziek.: Jacques Ibert. Kostuums: Joop Stokvis. Dansers: Patricia Kapp, Kimiko Kurosawa, Viona Löwenthal, Peter Sawtell, Robin Woolmer, Jonathan Ellingham, Janet Popeleski, Robert Craset, Henk Knaap, Carlos Serrano, Fran klin Bobadilla, Hiroshi Okazaki. Masquerade (Hans Tuerlings/Aram Khatchatoerian). Twee op een bank (Henk Knaap'Béla Bartók). Giovanni’s poppenwinkel (Nicholas BeriozofflRossini-Res- pighi). Stadsschouwburg Haarlem, 15 maart 1980. Voorstelling: Stijl, door het Onafhankelijk Toneel. Idee en samenstelling: Jan Joris Lamers. Met: Jan Joris Lamers, Aat Ceelen, Leo Hogenboom, Matthias de Koning en anderen. Première op 15 maart in theater De Lantaren in Rotterdam, van 23 tot en met 26 april in de Toneelschuur. DEN HAAG. Tja, wat moet je daar nu van denken? Een Engelse band uit het tijdperk van de Hobbit en de geitewollen sokken komt in een van Nederlands grootste concertzalen optreden. En die zaal blijkt dan al een week tevoren uitverkocht te zijn. Gisteravond om je heen kijkend naar al die tuinpakken, lange haren en ruige baarden leek de tijd eventjes tien jaar teruggedraaid. Een eigenaardige sensatie. RO da mt en ro ng en de .O. zia Je- ait ng iet at- m- :ht iet an rs- >n- el- ,n- m le es at •ie n- le- d dt m- KT eu- i.OO 1.35 .m. vo- ïen eu- hOO •.35 irn. ch. 30- •m de rd ils ?r- sr- ;n. op en le en lts ft: iet ne 1. :h- 2. de Je- >u- la- en de de nd- lels de jr). bewegingskarakter wel uitstekend aan bij de muziek. De choreograaf David Morse, als danser en choreograaf verbonden aan het Sadler Wells Ballet, verdient voor dit aspect op zich alle lof. Ook de kostume ring. met een sportieve inslag, is in de kleurintensiteit, overeenkomstig het mu zikale temperament, voor alle drie delen verschillend. De feitelijke dans laat in de eerste en het derde deel speelse en onverwachte bewe gingen zien, die zowel het oplaten van vliegers, met alle nukken van de wind, als het uiteindelijke sportvliegerën uitbeeldt. Het luchtige aspect wordt hierbij onder meer gesuggereerd door dromerige stan den en hoge sprongen (grands jetés). Hoe kan Jethro Tuil na twaalf jaar optreden en maar liefst zestien elpees nog steeds zo populair zijn? Het optreden in het Haagse Congresgebouw gaf antwoord op die vraag. Dank zij de onvoorstelbare vitaliteit van inspirator/leider Ian Ander son wordt de boel overeind gehouden. Twee uur lang wist hij met clowneske en theatrale vindingrijkheid het circus vorm te geven. Met wijdopen gesperde ogen in het rond springend, het ene mo ment grommend als een beest, het andere moment met zijn armen sierlijke figuren in de lucht trekkend hield hij al die tijd de gespannen aandacht van duizenden men sen op zich gericht. Ongetwijfeld een niet geringe prestatie. Maar over de muziek zelf is toch wel wat minder enthousiasme op zijn plaats. Ze ker, het klinkt allemaal waanzinnig knap, maar aan het bestaande concept is de afgelopen tien jaar toch nauwelijks iets wezenlijks veranderd. Het valt niet mee om enig verschil te ontdekken tussen de nummers op het onlangs verschenen Stormwatch en die van het album Thick as a brick wat in 1972 verscheen. Steeds is weer dezelfde combinatie van akoestische Het vervelende met die laatste soort stijl is zijn ongrijpbaarheid. Verhalen van an tropologen willen nog wel eens je ogen openen voor het eigene en toevallige van je persoonlijke waarden, maar normaal is dat alles zo met jezelf verweven dat het niet te zien is. Voor een toneelgroep is het dan ook het eenvoudigst om zich te beper ken tot kunst-stijlen, waarvan ze dan een soort show kunnen maken. Het Onafhan kelijk toneel heeft met zijn voorstelling meer willen doen. Ze zijn daar naar mijn idee niet geheel in geslaagd, maar de opzet blijft belangwekkend. De acht acteurs bewegen zich door een nagenoeg kale ruimte. Op de achtergrond een slordig paneel met deuren, her en der ouderwets meubilair, waar mee rondge sjouwd wordt. Geregeld klonteren ze bij elkaar in een soort vergadering waar ideeën geopperd worden. Op die momen ten stellen ze Stijlmakers voor, groepjes heren die nieuwe stromingen lanceren en tijdschriften oprichten. De teneur van die voorstelling wijst erop dat De Stijl be doeld is, maar je kunt er ook de Dadaïs ten, de Surrealisten of noem maar op voor invullen. Tussen deze rafelige rode draad door Concert: Jethro Tull. Bezetting: Ian Anderson (zang, dwarsfluit, gitaar), Martin Barre (gitaar, mandoline), John Evans en David Palmer (toet sen), Dave Pegg (basgitaar), Barrie- more Barlow (drums). Congresgebouw Den Haag, 16 maart 1980. ROTTERDAM. Stijl is de titel en het onderwerp van een nieuwe produktie van het Onafhankelijk Toneel, gebracht door een groep acteurs rond Jan Joris Lamers, die al jaren met het idee rond liep om eens een programma te maken gewijd aan buitenkanten. Stijl kan een kunststroming zijn, maar ook, en in sa menhang daarmee, een wijze van leven. Sporen van de Rietveldstoel zijn in ieder gezin terug te vinden. Maar ook onze levensinstelling wordt via via bepaald door stijl. Het doordrukken van kern energie hangt samen met stijl, of zo u wilt met on-stijl. LONDEN (UPI). Na vier jaar afwe zigheid zal Elisabeth Taylor terugkeren op het witte doek. De 48-jarige actrice, die gehuwd is met de Amerikaanse senator John Warner, heeft een rol aanvaard in 'een film naar het boek „Broken mirror” van Agatha Christie. Zij zal de rol spelen van een actrice die betrokken is bij een mysterieuze moord tijdens een filmopna me. De opnamen van de film, die onder regie zal staan van Guy Hamilton, zullen in mei van dit jaar in Zuid-Engeland be ginnen. Ep zijn speelstijl hierin was daardoor aan alle Dichter-fans al bekend. Het gaat daarbij dan om een door een hoekige onstuimigheid gekenmerkte aanpak, zon der franje in welk opzicht dan ook, maar voorzien van schrikeffecten in de vorm van dreunende accenten en de keuze van een ijltempo. „De dichter aan het klavier”, zoals deze Amerikaanse pianist destijds via een wel erg voor de hand liggende woordspeling werd aangekondigd, kon zich hierin ken nelijk niet in de geest van de hem toege dachte image uiten. Wïe overigens, wat de poëzie in de voordracht betreft, zijn hoop gericht had op de aansluitend gespeelde Davidsbündlertanze van Schumann, zal bezonkenheid suggererende maniërismen hebben moeten verwarren met werkelijke dichterlijkheid, om in deze romantische composities aan zijn trekken te kunnen komen. Want ai temperde de 34-jarige musicus zijn pianistische grimmigheid en stelde hij daar soms quasi-verdroomdheid in een weke aanslag tegenover: van een vervoe rende lyriek was in elk geval geen sprake. Ierse volksmuziek en symfonische rock bepalend voor het eindresultaat. Steeds is er weer die overgeblazen dwarsfluit, steeds is er in de teksten weer datzelfde suggereren van een vage symboliek. Als Anderson er niet de noodzakelijke dosis theater in gooide zou twee uur van dat basispakket je doodziek maken. Uitzonderng moet wel gemaakt worden voor de pas toegetreden bassist Dave Pegg, afkomstig uit de eveneens op folk geïnspireerde formatie Fairport Conven tion. Hij wist werkelijk zoiets als muzikale ruggegraat te tonen en had dan ook het minst behoefte aan overdreven show- werk. Het programma werd geopend met het apocalyptische Dark Ages van de laatste (concept)elpee. Een half uur lang werd veel ander werk van die plaat gespeeld. Daarna volgde een lange reeks gouwe ouwen (zoals Thick as a Brick en hoe toepasselijk! Too old to rock ’n roll; too young to die) waarna afgesloten werd met twee toegiften en drie reusachtige witte ballonnen. Voorstelling: Zeven vette dagen, een programma van vijf eenakters van Herman Heijermans: De Dasspeld, De Verveling, De zeven vette dagen. Noc turne en Het kind. Gezelschap: De Appel. Regie: Christiaan Nortier. To neelbeeld: Frits Jansma. Dramatur- gie:Hent van der Horst. Met: Rein Ed- zard, Will van Kralingen, Annelies Knoop. Niek Pancras, Geert de Jong. Catherine ten Bruggencate, Hubert Fermin en Willem Wagter. Première op 14 maart in het Appeltheater in Scheveningen. Masquerade was het openingsballet van het programma in de Haarlemse Stads schouwburg. Het ballet staat of valt met de persoonlijkheid van de eerste danse res, die vooral een licht persiflerend facet moet inbrengen. Jarenlang was Mary Siegel de danseres waar dit ballet om draaide. Nu heeft Pa tricia Kapp die rol overgenomen, in een op haar persoonlijkheid aangepaste, enigszins vernieuwde versie, vol understa tement in haar expressie. Twee op een bank, is een aardige, korte dansschets. Met een krant en een bank als attributen, beelden een danseres en een danser hierin hun opbloeiende verliefd heid uit. De première-dans Vliegers, op muziek .voor fluit en orkest van Ibert, sluit qua In het langzame middendeel maakte dat luchtige echter plaats voor een meer O’Neil en gitaar). Amsterdam, 15 maart 1980. wel vergelijkingen zijn te trekken vanwe ge het „fun”-karakter van de muziek, maar ook ruggegraat heeft hoewel de tek sten en de uitingsdrang simpel, recht op de man af en misschien wat primair zijn. Samen met de veel politiek-geïmteres- seerd ingestelde Stiff Little Fingers beho ren The Undertones tot het beste wat Ierland te bieden heeft, en dat stijgt ver boven het vaderlandse aanbod aan new wave uit. We selecteren enkel het beste hier even uit een, door menige toegift, extra-lang optreden, waardoor gelijkmatigheden wellicht wat te krachtig opvallen: I’m gon na get her, Boys will be Boys, Billy’s Third, I go under over You, My Perfect Cousin, Jump Boys en als toegift, She’s a Runaround. „Komen jullie een volgende keer weer?” zo vatte Sharkay de essentie samen aan het slot. Buiten kijf. JOHN OOMKES I Concert: The Undertones in Paradi so. Amsterdam. Bezetting: Fergal Sharkey (zang), Billy Doherty (drums), John O'Neil (bas) en Damian Michael Bradwey (Beiden AMSTERDAM. Met de min of meer lichtzinnige composities die Beethoven in de Polonaise in C en vooral in het Rondo in G (Die Wut über dem verlorenen Groschen) naliet, is Mischa Dichter een paar jaar geleden ook al eens een Amsterdams recital gestart. Gelukkig wordt er door de roadies van deze Noordierse band snel ingegrepen en - kan een ongeval voorkomen worden, L maar het neemt niet weg dat de finale van - het concert in Paradiso koortsachtige ta- Lferelen biedt. Compleet met een leadzan- ger die zo geestdriftig is over zijn publiek dat hij mee staat te schreeuwen om alweer een toegift van zijn eigen band, spontaan zijn eigen versie van My Bonnie’s over the Ocean, ten gehore brengt en uiteindelijk zijn stem verliest. n Er moet wel haast sprake zijn van een dubbele moraal bij The Undertones, die afkomstig zijn van het streng-katholieke Londonderry. De vijf bandleden zijn in leeftijd zo rond de twintig jaar oud en houden er op zijn zachtst gezegd streng- conventionele opvattingen op na. Sex voor het huwelijk is zondig, drank en drugs lijken uit den boze en het sinds kort in behoorlijke hoeveelheden binnenstro mende geld wordt opgepot om een eigen huis te kunnen kopen en een gezin te kunnen stichten. Maar hoewel Pope John Paul, dan hun idool schijnt te zijn, verkeren The Under tones in zo’n decadente en goddeloze hoek van de rockmuziek, dat de praktijk wel een ander beeld zal te zien geven dan de beginselen. Ook in Ierland hebben de biechtvaders het behoorlijk druk. In het anders zo snel op buitenlandse muziekont wikkelingen reagerende Ne derland bleef de muziek van The Underto nes schijnbaar lang onopgemerkt. Hun debuutelpee op het Amerikaanse Sire- label werd laat, heel laat uitgebracht en hun eerste plaatje Teenage Kicks kwam eerst nu zo’n anderhalf jaar te laat op ’de markt. Via de parallelle import werden echter duizenden platen gesleten. Ondertussen is deze Ierse new wave band tijdens een Amerikaanse tournee uitgegroeid tot een bühnegroep die als voorprogramma zulke hoe ogen gooide dat een door de wolgeverfde groep als The Clash er zijn handen meer dan aan vol vhad. De charme van The undertones ligt op het impulsieve vlak en niet op techniek, timing of harmonie. Eerlijke rauwe rock brengen zij ten gehore, die lak heeft aan welke Amerikaanse zwarte traditie dan ook, getuige de zware, vierkante accenten die drummer Doherty telkens op de eerste en derde tel aan zijn pauken laat ontsnap- pen. Voeg daar een zanger aan toe, die zijn strot en lichaam niet spaart en verder een echt-zangerig vibrato a la Roger Champ man in huis heeft en er zijn voldoende garanties voor een feestelijk, ongecompli- iceert avondje-uit. The Undertones maken live hun reputa tie meer dan waar. De onontkoombaar heid van hun krachtige back-beat maakt dat de band een veel eerlijker profiel heeft dan de mechanische Ramones, waarmee AMSTERDAM. Met het angstzweet in de handen sta je toe te kijken hoe vervaarlijk de rechterzuil van de monitorinstallatie in de finale van het optreden van The Undertones op het ritme van hun enthousiaste en ongepolijste rock heen en weer staat te wiegen en enige jonge punks bedreigt. doen willekeurige acteurs dingen die als stijluitingen bedoeld zijn. Als iemand de krulpoten van een tafel rechtplakt kan ik Bij de reeks onbekende stukken van Liszt, die na de pauze met het van Dichter bekende gemak werden gereproduceerd, lagen de kansen wat een fantasierijke interpretatie aangaat niet beter. Waar mo gelijk, zoals in de zesde Hongaarse Rhap- sodie, werden er weer venijnige klappen uitgedeeld en ostinato-passages er verbe ten uitgehamerd, waarbij het contrast dan uit nietszeggend pianissimo zonder tus sentinten bestond. Het vele publiek raakte er niettemin van door het dolle heen en wist er nog een aantal soortgelijke toegiften uit te slepen, waarin door de concertgever, als steeds, blijkbaar elk authentiek gevoel uit de weg werd gegaan. programma. In een moderne zetting, met onder andere winkelbedienden in T-shirts met opschrift toyshop, komen net als in het oorspronkelijke La Boutique Fantas- que weer alle poppen tot leven warineer Giovanni dronken in slaap valt èn later wanneer de boze klanten weggejaagd moeten worden. Als altijd een groot succes. SCHEVENINGEN. Heijermans spe len, zoals De Appel doet met het éénak- terprogramma Zeven vette dagen, roept onmiddellijk de vraag op of Heijermans in onze tijd nog zin heeft. De vijf stukken die De Appel brengt spelen rond 1900, in een wereld van onderscheid tussen arm en rijk, met als enig contact dienstbetoon van de een, en pannetjes soep van de ander. Zo is onze wereld niet meer, en hij is er in dit geval ook niet in te vertalen, vind ik. Dat kan komen doordat de Heij- ermansverhoudingen zo kort achter ons liggen dat ze ondraaglijk ouderwets wor den. Het kan ook komen doordat het wereldje van Heijermans te nauw is voor een overzetting. Shakespeare's wereld is ook niet de onze, maar de gevoelens van zijn personages zijn uit hun context los te weken. De gevoelens van Heijermans’ ar me en rijke mensjes zitten onwrikbaar aan zijn plots verkleefd. Dat is duidelijk bij de laatst gespeelde eenakter, Het Kind. De problematiek ligt hier op het persoonlijke vlak, los van sociale omstandigheden, en zou daardoor dus een grote kans moeten maken om een universeel gevoel te vertegenwoordigen. Een echtpaar krijgt een blinde baby. De vader, die arts is, probeert het kind te vergiftigen. Hij wordt op het nippertje door zijn vrouw betrapt, en na wat scher mutseling volgt een verzoeningsscène waarin de vrouw hem als een kind behan delt. Hij gaat getroost af, zij blikt vertwij feld de zaal in. Het probleem euthanasie wordt hier Verdoezeld ondër een netwerk van betrek- kingen tussen man, vrouw en huwelijk. Niet het kind, maar een sentimenteel soort man-vrouw verhouding vormt het crucia le moment in het stuk. Zoiets kan je een hedendaags publiek toch niet meer voor zetten. Regisseur Nortier heeft dit bezwaar ook wel gezien en heeft de drie eerste eenak ters in het kluchtige getrokken: Heijer mans tussen aanhalingstekens dus. Het haalt niet veel uit. Een ten onrechte van diefstal beschuldigd dienstertje (in De Dasspeld) wordt er niet boeiender door als ze in het karikaturale is getrokken. Ik vond het alleen maar vermoeiend dat je naast de reële misstanden van onze tijd ook nog eens de niet meer reële van vroe ger moet verwerken. De laatste van de vijf stukken, Noctur- ne, heeft ook geen enerverende problema- tiek, maar werd boeiend door het spel van Catherine ten Bruggencate. Een opmerke lijk actrice, getalenteerd voor nuchtere kordate vrouwenrollen. Met haar wat slo me presentatie zet ze een oude dienst maagd neer, zo vanzelfsprekend en aards, dat iedere beweging boeiend wordt. Het decor was een verzameling ouder wets meubilair, dat voor alle vijf de stuk ken dienst deed. Eenacter twee en drie, De verveling en De zeven vette dagen werden bovendien naast elkaar gespeeld, aardig bedacht aangezien het ene stuk de proble men van een arme, het andere die van een rijke vrouw laat zien, maar verder weinig opwindend. Projecties boven het speel vlak gaven de titels van de verschillende stukken aan. rccpcr- Dat beeld is volkomen stijlloos heid. Kennelijk vormen alle stijlen bijeen zoiets als een niet-stijl, evenals de kleuren van het spectrum met elkaar wit opleve ren. Samen met het slotbeeld, de onthul ling van een paard zonder hoofd, roept zij het vermoeden op dat de groep anti-stijl is, of dat ze onze huidige tijd als anti-stijl ondergaat. Het vele dat - vaak gelijkmatig - op het toneel gebeurt is soms boeiend om zomaar naar te kijken, soms duurt het ook wat lang. Mij troffen het meest de momenten waarop de acteurs iets eigens lieten zien. De volkomen concentratie van Jan Joris Lamers, de komische toon van Aat Ceelen of de veelzeggende blikken van Matthias de Koning, kortom, waar een eigen stijl opdook. Stijl komt van 23 t.m. 26 april in De Toneelschuur. dat nog wel plaatsen in de Rietveld-Bau- haus sfeer, maar vaker blijft het te vaag. Ik stel me voor dat je bij het zien van herkenbare stijlen van je eigen tijd een schok of zelfs schaamte zou moeten voe len, maar dat was mij in ieder geval niet beschoren. Wat herkenbaar is wordt daarentegen meteen weer karikaturaal, op dit gebied. Zo’n schets over de zakenmannenstijl bij voorbeeld, dat is kabaret. Of het is maat schappijkritiek, maar dan is het probleem geen buitenkant meer. Waar een acteur probeert het publiek aan te vallen zie je iets dergelijks. Hij vervalt in opmerkingen over onze kleding en wijze van zitten. Een oeroude kabaretgrap. waardoor je je niet in je stijl getast hoeft te voelen. De voorstelling als geheel heeft ook een stijl. Zij is een chaotische vloed van stij len, die met elkaar een beeld moeten op roepen. L-.------ - Internationale Pianoserie: recital door Misha Dichter. Programma: Beethoven, Schumann. Liszt. Grote Zaal Concertgebouw Amsterdam, 16 maart 1980.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11