Slechts 2-2 bij Willem II van Schoenaker krijgt na rode kaart steun van Degens KNVB werkt aan andere opzet van competitie Kraay jr. veld gestuurd 4 I r TELSTAR NIET IN PROBLEMEN w i Velsense ploeg laat kansen liggen Eg HMH - MAANDAG 17 MAART 13 1980 f A, Mondeling Krachteloos WW Ik Km H HF ■HEMSH Haarlem maakt bekende fout I Ruud Gullit tweede doelpunt Roda JC viert feest, nadat Dick Nanninga (links) tegen Ajax voor 1-0 heeft gezorgd. r GOVERT WISSE Eric de problematiek DICK SCHOENAKER SHBHW Vilé: ,,geen voorstander van su perliga". (Van onze sportredactie) TILBURG. Barry Hughes schudde meewarig het hoofd. „Het is niet te geloven. Twee keer ben je de betere ploeg. Twee keer ook komen we voor te staan, maar voordat je weer in de dug-out zit, hangt de gelijkmaker er al in. Dat was vorige week tegen Vitesse zo en nu ook weer”. Ook na de pauze bleef Wageningen volharden in een spelletje, dat er slechts op gericht was spits Hazelhek- ke met lange trappen te bereiken. Een kolfje naar de hand van Jan Neder- burgh, die heer en meester was in het „luchtruim”. Suvee had het aan de andere kant heel wat moeilijker met een kopbal van Van Wees, een schot van Van Oorschot en een door Stam ingeschoten bal, die net overging. zullen daarover overleg moeten Na afloop was in de Ajax-gelederen het verlies niet zozeer onderwerp van ge sprek. Wel de rode kaart die Dick Schoe naker vijf minuten voor rust kreeg van arbiter Egbert Mulder. „Rood vanwege slaan en trappen”, zei de Groningse flui tist later resoluut. De anders toch zo faire Schoenaker wist zfëh nu na een scrimma ge met Leo Degens niet te beheersen en duwde de Roda-verdediger met een hand tegen de grond. Hoewel beide hoofddrolspelers later de beslissing van Mulder aanvochten leek Mulder het wel degelijk goed te hebben gezien. Schoenaker: „In een duel om de bal kwam ik met Degens vast te zitten. Ik rukte mijn arm los en raakte het hoofd van Degens. De scheidsrechter legde dat uit als slaan”. Zelfs Degens deed alle moeite om de straf van zijn tegenstander als onjuist te betitelen. „Hij heeft mij niet geslagen. Hij zette zich alleen wat onge lukkig af. Ik heb dat na afloop ook direct tegen de heer Mulder gezegd”. De eerste kreeg hij na een overtreding tegen Zondervan. Die waarschuwing bleek voor de jeugdige Rotterdammer niet voldoende, want nog geen minuut later bracht hij op brute wijze Gritter ten val. Ajax wil overigens een mondelinge be handeling van deze zaak en de club hoopt, via tv-beelden van Studio Sport, de tuchtcommissie van Mulders ongelijk te overtuigen. ENSCHEDE. Hans Kraay jr., de middenvelder van Excelsior, heeft gis teren slechts 27 minuten meegemaakt van het duel tegen FC Twente. In de 27ste minuut kreeg Kraay de tweede gele kaart van arbiter Kees Bakker en kon vertrekken. keer dat Ajax dit seizoen verliest. Ik ver wijt niemand iets. En het niet-opstellen van Bonsink en Tahamata verklaar ik niet. Dat is een interne zaak. Het zware programma dat wij moeten afwerken, lijkt ons toch enigszins op te breken. Piet Schrijvers en dat is een lichtpuntje is woensdagavond tegen Strasbourg in ieder geval weer van de partij”. Het was daarom dat de 15.000 koppige Limburgse aanhang met angst en beven de laatste minuten uitkeek. Vijf minuten voor tijd schoot Allan Nielsen na een voorzet van de voor Ling ingevallen Ta hamata hard in eigen doel: 2-1. Maar het was uiteindelijk voor Ajax niet meer dan het redden van de eer en niet eens ge scoord via een eigen speler. Treffender kon de vermoeid lijkende Beenhakker- formatie niet uit Kerkrade vertrekken. Het was typerend voor het spel van de landskampioen. Hulpeloosheid, krachte loosheid, irritatie. De Kerkraadse ploeg daarentegen, als vanouds opgeladen ais een topclub naar Kaalheide komt, be paalde de wedstrijd. De goedsluitende defensie, het overwicht op het midden veld (ook vóodat Schoenaker de kleedka mers had moeten opzoeken) en de prima combinaties van het aanvalstrio Ver- meulen-Nanninga-Kolding maakten van Roda een team dat probleemloos koers zette richting invaller-doelman Storm. De jeugdige Ajax-goalie had overigens geen enkele schuld aan de nederlaag. Want ook de tweede Roda-goal, zes minu ten na rust, kwam via een prima solo van voorstopper Ton Marijt tot stand. De afge dankte Spartaan, die in Kerkrade perfect loopt te spelen, zag zijn afstandsschot doel treffen, zij het dat de bal via de voet van Ruud Krol van richting werd veranderd. CM Wat de wedstrijd verder betreft waren de kansen die Ajax zich, zonder Schrij vers (geblesseerd), Bonsink en Tahamata (gepasseerd), wist te scheppen, op.de vin gers van één hand gemakkelijk te tellen. Er zat geen kracht in het Amsterdamse spel, zeker niet nadat Schoenaker het veld had verlaten. Beenhakker: „Toen Dick vertrokken was, misten wij niet één man netje, maar zeker anderhalve speler. Als ooit nog iemand zegt dat Schoenaker een overschatte speler is, zal ik hem attende ren op deze wedstrijd in Kerkrade”. Beenhakker, die zich vier dagen eerder in Kerkrade nog vreselijk opwond over het onnodige gelijkspel in de bekerwed strijd (4-4), hield zich gistermiddag opval lend stil. Beenhakker met een diepe zucht: „Geen paniek hoor. Dit is pas de derde DEN HAAG. De superliga, zoals die enkele dagen geleden door een aantal managers van clubs uit het betaalde voetbal is gepropageerd, is volgens mr. Eric Vilé geen ideale op lossing voor de problemen, die er be staan. „Mijn persoonlijke mening, dus niet het KNVB-standpunt, is dat Ne derland daarvoor te klein is. Maar wij zijn wel blij dat er wordt gedacht aan een nieuwe competitie-opzet in alle geledingen. Ik denk echter, maar dat is een voorlopige schatting, dat een dergelijke opzet binnen de KNVB geen meerderheid krijgt”. langs elkaar heen werken, althans ze weten niet precies wat de een doet en wat de ander mag. Wij zullen dan ook voorstellen aan justitie en politie op zeer korte termijn, binnen twee a drie weken, een adviescollege op te richten. Dat moet dan geen college worden dat een studie gaat maken of rapporten gaat schrijven, want daar hebben we genoeg van. Het college moet coördine rend kunnen optreden en maatregelen en richtlijnen, die er kennelijk op juri disch gebied bestaan aan de KNVB kenbaar maken zodat de clubbesturen daarop kunnen inspelen”. Mr. Vilé ziet overigens een duidelijke relatie tussen geweld binnen en buiten de lijnen op het veld. „Ik denk dat een rustig verlo pen wedstrijd zeker wordt beïnvloed door arbitrale beslissingen of door ge drag van de spelers. Ik verwacht dat scheidsrechters, die ieder jaar al strak ker fluiten weer nieuwe uitvoering van bestaande richtlijnen gaan toepassen. Het voordeel van de twijfel ten opzich te van de spelers kan steeds minder worden gegeven”. Na zeven minuten voetbal had Roda JC al een riante uitgangspositie. Na een fraaie voorzet van Theo de Jong kopte Dick Nanninga hard en vlekkeloos in: 1-0. De Limburgers voelden daardoor het zelf vertrouwen stijgen en zagen ook dat Ajax rijp was voor een nederlaag. Achterin klopte het bij de Amsterdammers beslist niet. Zwamborn, die vaak zijn meerdere moest erkennen in Nanninga, werd één keer door Ruud Krol dusdanig publieke lijk uitgescholden, dat de Ajax-voorstop- per met het schaamrood op de kaken de wedstrijd vervolgde. Met betrekking tot van geweldpleging rond de voetbalvel den, is Eric Vilé van plan een advie scollege in het leven te roepen met vertegenwoordigers van de kant van justitie en politie en van de KNVB om coördinerend op te treden. „Ik vind het grote manco op dit moment”, aldus Vilé, „dat de betrokken organisaties (Van onze sportredactie) KERKRADE. Typerend voor het Ajax van gistermiddag was het feit dat de enige Amsterdamse goal vier minuten voor tijd werd gescoord door Roda-speler Allan Nielsen. Ajax mocht de handen dichtknijpen dat het slechts met een kleine nederlaag (2-1) uit Limburg mocht vertrekken. De Kerkraadse ploeg speelde een goede partij, maar verzuimde de koploper een pak slaag te geven. Van de tien kansen werden er slechts twee (door Nanninga en Marijt) benut. Naast het feit, dat Telstar aan de af ronding te weinig aandacht schonk, stemde de gele kaart wegens het beentje lichten van Van Osenbruggen van Colin Ayre Martin van Vianen niet bepaald tot tevredenheid. De En gelsman wacht ongetwijfeld een schorsing, omdat hij inmiddels drie exemplaren heeft gezien. Hans Kraay: twee kaarten binnen een minuut Ajax was rijp voor een afstraffing, maar de vele doelrijpe kansen (Theo de Jong schoot onder meer hoog over een leeg doel) werden niet benut. Daarover was coach Bert Jacobs dan ook teleurge steld. „Die mogelijkheden krijgen we na tuurlijk nooit meer. De zaak moest veel eerder beslist zijn”. Mr. J. de Ruiter, minister van Justi tie, zei in hetzelfde radioprogramma dat hij in algemene zin voorstander is van de oprichting van een coördinatie commissie geweldpleging. „Het is vooral zaak dat het openbaar ministe rie, dus de officier van justitie in een bepaald arrondissement, zich een der- gelijke aangelegenheid aantrekt. Het lijkt me erg goed een zodanig initiatief te nemen”. De voorsprong van Haarlem verdween gisteren in Tilburg nog wat sneller dan een week eerder tegen Vitesse. Zegge en schrijve vijftig seconden na de - zeer fraaie - goal van Ruud Gullit ging Chris Verkaik in de fout en kon Van Rooij simpel de 2-2 eindstand op het scorebord brengen. „We hebben hier een punt laten liggen”, zou Hughes later zeggen. „Normaal is twee keer één punt in twee uitwedstrijden helemaal niet gek, maar het hadden er vier kunnen en eigenlijk moeten zijn”. De Haarlem-oefenmeester overdreef niet. Zeker niet met betrekking tot het duel in Tilburg. Vooral in de eerste helft beheerste Haarlem de wedstrijd volledig, maar het keek wel zeer lang tegen een 1-0 achterstand aan. Na anderhalve minuut namelijk al had Ton Nelemans Willem U's eerste vrije trap snoeihard achter Boers- ma gedeponeerd. Met Abe van de Ban als centrale figuur werden de tegenstoten van de Tilburgers bekwaam opgevangen en kon steeds weer worden gebouwd aan een nieuwe aanval. Maar het oude, bekende probleem van Toen het slimmer voetballende Tel star in de 32e minuut door Gé van Wees (hij kopte de bal uit een voorzet van Knoop in) op gelijke hoogte was geko men, werd het Gelderse spel helemaal een nerveus en weinig gericht ge beuren. Op slag van rust leek de ploeg van Van Vianen op 1-2 te komen, toen Van der Meer de bal over de uitgelopen Suvee schoot. Van der Ley wist het leer echter met een omhaal van de lijn te halen. Niettemin liet Vilé doorschemeren dat er binnen de bond wel wordt ge werkt aan een aantrekkelijker compe titie. „Misschien is dat een andere inde ling van ere- en eerste divisie, mis schien komen er minder clubs, maar in ieder geval wordt er gedacht aan een opzet, die er op is gericht de spanning terug te brengen, met name met het oog op het Europese voetbal. Wij moe ten naar een zodanig systeem toe dat niet altijd de bovenste zes clubs naar de Europese bekertoernooien gaan. Dat is op dit moment volgens de UEFA nog onmogelijk. Wij eerst in Zwitserland plegen”. WILLEM II: Samardzic; Cosic (Hoofs), Roe mens, Huybregts, Havermans (Bastiaansen); Van der Ven, Hoyer, Van Rooij; Broeken, Van Mierlo en Nelemans. HAARLEM: Boersma; Masefield, Huyg, Verkaik, van Leen; Haar, Gullit, Van de Ban, Balm; Kleton en Kramer (Lensen). GELE KAART: UKleton. (Van onze sportredactie) WAGENINGEN. Op het eerste gezicht heeft Telstar nummer elf op de eerste divisie-ranglljst het afgelopen weekeinde een verdienstelijk resultaat behaald door het op de vierde plaats staande Wageningen op 1-1 te houden. Een nadere analyse van de zeer matige wedstrijd leert echter, dat de Velsense club zich eigenlijk nauwelijks tevreden mag stellen met dit gelijke spel. Wageningen namelijk, dat de naam heeft een aanvallend ingesteld team te zijn, bakte er op g het eerste half uur na hoegenaamd niets van. Niet Wageningen, maar het counterende Telstar kreeg enkele riante mogelijkheden en het verbaasde vriend I en vijand op de Wageningse Berg, dat de equipe van Martin van Vianen zo weinig aandacht aan de afronding besteedde, waardoor Wageningen er met 1-1 genadig vanaf kwam. Na het debacle tegen FC Amster- E dam, waar de slechte organisatie bin- nen de Telstar-ploeg aan ten grondslag lag, besloot Martin van Vianen zijn team voor de wedstrijd tegen Wagenin gen op enige plaatsen te wijzigen. Voornaamste verandering was wel, dat Chris Knoop van zijn verantwoordelij ke taak als laatste verdediger werd ontheven en naar de rechtsbackplaats verhuisde. Zijn plaats werd gistermid dag ingenomen door Rob Büchel. Hoe- wel deze 19-jarige speler zich enige H slordigheidjes veroorloofde, meende E Van Vianen: „Büchel gaf in ieder geval g aanwijzingen aan zijn medespelers. IDat miste ik bij Knoop. In vergelijking J met vorige week was de organisatie I beter”. Van Vianen had verder Akers- H loot, Plaizier en Buma op de reserve- I bank geposteerd. „Die drie zijn verde- digend zwak en aangezien ik tegen g| Wageningen behoudend wilde spelen, E heb ik hen buiten de ploeg gelaten”. Telstar liet het initiatief van meet af E aan pver aan Wageningen. In de 11e K minuut verleende Rob Büchel de vol- H gens Engelse normen spelende ploeg van Frans Körver, die gisteren overi- i gens bekendmaakte dat hij Wagenin- g gen per 1 juli verlaat, alle medewer king, toen hij royaal over de bal maai de, waardoor Van Pelt gemakkelijk kon scoren, 1-0. Wageningen maakte daarna niet meer duidelijk nog volop titelkansen te hebben. Slechts door een misverstand tussen Büchel en Knoop kreeg Van Pelt in de 27e minuut een tweede kans (Nederburgh redde knap, maar raakte bij die actie wel licht geblesseerd), maar in het verdere ver loop gaf Wageningen niet te kennen over veel creatief vermogen te be- schikken. Excelsior-trainer Thijs Liebregts: „Over de eerste kaart valt te discussië ren. De tweede was terecht. Zo moeten jonge spelers maar leren. Het is niet anders”. Haarlem openbaarde zich ook nu. Er is niemand, die het eindschot durft te geven. Bovendien kwamen er te weinig hoge voorzetten. Dat zou een goed wapen zijn geweest, omdat Willem Il-doelman Dra gan Samardzic een typische lijnkeeper is en bijna niet uit zijn hok komt. Hoe zwak de Joegoslaaf bij hoge voorzetten is, werd twee minuten voor de rust bewezen. Hij greep bij een voorzet van Kleton helemaal mis en toen er ook van zijn verdedigers geen reactie kwam, kon Chris Verkaik, met een wat merkwaardige beweging, scoren. Haarlem bleef ook na de rust de betere ploeg. Willem II had nogal wat overtredin gen nodig (arbiter Van Dijken bestrafte de Tilburgse ploeg 26 keer tegen Haarlem 12 keer) om de zaak enigszins onder con trole te houden. De thuisploeg kreeg nau welijks kansen (alleen Hoyer had een mo gelijkheid, maar knalde hoog over) en had de handen vol aan Haarlem. Maar ook nu bleef de beslissende pass uit. De aanvallen waren aanvankelijk te simpel om werke lijk voor gevaar te kunnen zorgen. Tot twintig minuten voor tijd. Een aan val, ingezet door Van de Ban, bracht de bal via Kleton en Van Leen bij Wim Balm. Zijn voorzet werd bij de verste paal door Ruud Gullit schitterend ingekopt. De lan ge Haarlemmer kon die kans krijgen, om dat Samardzic weer eens niet attent rea geerde. Dat echter deed luttele seconden later ook Chris Verkaik niet bij een voor zet van Nelemans. Hij miste de bal, die vervolgens door Van Rooij - niet zonder moeite overigens - achter Boersma werd geschoven. En daarmee verspeelde Haarlem een punt. Eigenlijk mocht het nog niet eens mopperen, dat die 2-2 op het scorebord bleef, wantvoor hetzelfde geld hadden de knal van Bastiaansen (op de lat) en de kans van Toine van Mierlo de winnende treffer voor Willem II kunnen opleveren. Een dergelijk triest slot werd Haarlem bespaard. Met 2-2 was tenslotte toch al een punt teveel afgestaan. JAN VAN DER NAT Wageningen: Suvee, Braam, Van der Klift, Van der Ley .Tollenaar; Van de Berg, Van Osenbruggen, Leushuis (Hazeleger); Van Pelt, Hazelhekke, Leushuis (Van Vijfeyken). Telstar: Nederburgh, Knoop, Büchel, Kuut, Mols; Van Wees, Van Toor, Van Oor schot, Ayre (Akersloot); Stam, Van der Meer. .--y. W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13