Goudzwaard tijdens congres werkgroep: Bi ii O ov Geen steun bij kabinet en bonden Auto vliegt uit bocht: 2 doden Nertsen en vossen misbruikt Actiegroep bevrijdt dieren uit bontfarms p» Eén wetsontwerp tegen leegstand en kraken Den Uyl: Verminder topinkomens 15% en dan dit noq te» Geen terugkeer van Aantjes het xx/eerj v/apeniever aan Steunmanifestatie Polisario An 0< Minister en PvdA voegen ontwerpen samen ■■■■■■■■MM <5 fi 4 SI1 IK I I 2 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 17 MAART 1980 M A s ■M Radarreflector BO activ: Groe staat1 veler zetel; leme: staat mille de k te hê tels i Aardgas Krakers KNIL (Van onze redactie binnenland) DRONTEN. Het voorbe staan van het CDA is onderge schikt aan een anti-kernwa penbeleid. Professor Goud zwaard, een van de opstellers van het CDA-programma, zei dit zaterdag in Dronten tijdens het congres van de CDA-werk- groep Niet bij brood alleen. Heldringstichtingen VN-macht 5» ■■■I J és u tt ■Ml I «rWÈ Anti-kernwapenbeleid S belangrijker dan CDA van 9 5 gesproken. 4 0 nno ozo 2 M3* fT'jgOÜd In Oude Pekela, waar de tocht eindigde, den van gemeente (burgemeester en wet houders) en de rechter. geh. bew. regen geh. bew. h. bew. 1. bew. geh. beW. h. bew. nnw nno ono ono n ono 7 16 10 22 19 3 15 11 6 6 18 15 15 15 3 6 12 7 5 6 7 5 6 7 7 6 5 4 12 14 8 3 4 13 5 13 10 11 7 2 1 1 10 2 4 4 3 2 4 4 4 3 5 3 1 5 8 5 2 0 27 0 0 0 0 0.1 0.1 0 0 0 0 0 0 0 5 28 0 0 0 0 0.3 0.6 0 0 0 0 0 0 2 0 0.1 0 0 De Ruiter zei dan ook het onbegrijpelijk te vinden dat het vorige kabinet niet met een dergelijke wet is gekomen, terwijl de anti-kraakwet door de Tweede Kamer werd aangenomen. De bewindsman wees er verder op dat de twee wetsontwerpen niet ver uit elkaar liggen. Intrekking van de anti-kraakwet acht hij wel mogelijk, mits dan de leegstandswet bepalingen gaat bevatten die het kraken moeten te gengaan. brug met zijn auto uit een bocht gevlogen. Hij overleed ter plaatse. Door een voor- rangsfout ontstond gisteren een aanrij ding in de gemeente Lith, waarbij de 45- jarige G. J. Veld en diens 42-jarige echtge note P. B. Veld-Teeffelen uit Reek om het leven kwamen. gedurende een klein jaar „bontrijp” ge maakt in hokken. De manier waarop de dieren daarna worden gedood voordat ze worden gevild is erg primitief: nertsen wordt vaak letterlijk de nek omgedraaid, terwijl vossen meestal door uitlaatgassen van een auto worden gedood. De dieren worden dan in een luchtdicht hok gestopt, waarop de uitlaat van een auto is aange sloten. Volgens het Dierenbevrijdings front duurt het op die manier vaak een half uur voordat de vossen dood zijn. De woordvoerder van het Dierenbevrijdings front kondigde aan dat de komende tijd ideeën van de werkgroep, maar wijst groepsvorming af. In Heiloo slipte gistermiddag de auto van de 55-jarige mevrouw A. H. van der Meyden uit Alkmaar. Zij werd uit het voertuig geslingerd en overleed ter plek ke. Bij een frontale botsing als gevolg van nog meer acties tegen dierenmishandeling zullen volgen. De eigenaar van de bontfarms in Lunte- ren, D. Richardson, noemt de actie van het Dierenbevrijdingsfront „zinloos”. De die ren kunnen zich volgens hem absoluut niet handhaven in de natuur. De opmer kingen over de wijze waarop de dieren worden doodgemaakt noemt hij „onzin”. Vergassen met auto-uitlaatgassen komt volgens Richardson niet meer voor. Bij het doden van de dieren worden de voor schriften van TNO strikt nageleefd, aldus Richardson. een verkeerde inhaalpoging op de weg Rhenen-Wageningen is gisteravond de dertigjarige M. E. Oosterbeek uit Rhenen om het leven gekomen. Zeven mensen raakten gewond. De 32-jarige D. Oosterveld uit Heeswijk- Dinteren is vannacht omgekomen toen zijn auto in het Gelderse Heerewaarden uit een bocht vloog. In het Gelderse Lie- velde, gemeente Lichtenvoorde, is de twintigjarige T. J. M. B. Oosterhout van nacht met zijn bromfiets tegen een boom gebotst en overleden. Een slippartij in het Noordbrabantse Middelbeers vannacht heeft het leven ge kost aan de achttienjarige J. C. Faro en de zeventienjarige G. C. H. M. Buys, beiden uit Tilburg. Drie mensen werden hierbij gewond. De oorzaak van de slippartij is niet bekend. De inkomens rond 70.000 gulden bruto per jaar zouden volgens Den Uyl met vier procent van het nettobedrag moeten da len. De inkomens die nog hoger liggen, zouden ook bruto omlaag moeten. De PVdA-fractieleider wil onder meer belas tingverhogingen voor deze groepen. Het terugdringen van de topinkomens noem de Den Uyl „een begin van eerlijk delen”. De huidige loonmaatregel is voor de PvdA onaanvaardbaar, omdat deze niet direct leidt tot een verkleining van de bestaande afstand tussen hoogste en laagste inko mens. De verdeling van de lasten in ons land noemde hij „volstrekt oneerlijk”. De suggestie van Den Uyl werd echter zaterdag al afgewezen door vertegen woordigers van de FNV en de Nederland se Centrale van Hoger Personeel (NCHP) omdat zij materieel geen enkele invloed zou hebben. Wel waren Schelling (FNV- Voedingsbond) en Driessen (NCHP) het erover eens dat een dergelijke maatregel psychologische effecten kan hebben. Handhaving van de koopkracht tot mo daal zou volgens hem zo’n drie tot vier honderd miljoen kosten. Daarbij moet nog rekening worden gehouden met de doorwerking in het komende jaar, zodat de vraag is waar deze „vele honderden miljoenen” vandaan komen. „Naar ons gevoel zijn dit te zware financiële conse quenties. Die kunnen we niet trekken”, aldus Van der Stee dit weekeinde voor de TROS-radio. De Nederlandse scheepvaartinspectie heeft het eerste type radarreflector goed gekeurd voor kleine zeegaande schepen. Met een dergelijke reflector zijn bij voor beeld zeegaande jachten, die op radar schermen moeilijk zichtbaar zijn, beter kenbaar voor grotere schepen. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn de reflectoren bestemd voor schepen van minder dan 100 bruto register ton. Hij waard strijde grote De beoge tekort CA prem tuigd Burg bespi Pales den 1 De giste: nees initia het dat i rol k De le br Israe wzw wzw zzw o wzw w wzw zzo zw z zo n windst. 6 4 -8 -0 10 WA landg te ko nieuv maak 8 3 6 Do uiten overl JO grote Zuid punt Both bete: ty (I Di giste quêt cent ter steu Deze deri: over Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split i Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis UTRECHT (ANP). Leden van het Dierenbevrijdingsfront hebben vrijdag nacht zeventig nertsen en vijf vossen los gelaten uit bontboerderijen op de Veluwe. Volgens een woordvoerder van het front is de bevrijdingsactie een protest tegen het „beestachtige misbruik van dieren voor menselijke luxe”. Op de vijf bont farms, in Lunteren, Otterlo, Bennekom, Ede en Achterberg, worden nertsen en vossen gefokt vanwege hun pels, waarvan bontjassen worden gemaakt. Hij ziet geen heil in splinterpartijtjes los van het CDA. Dat er door het optreden van de werkgroep vleugels binnen het CDA ontstaan vindt Weststrate niet erg, want „vleugels zijn nodig om te vliegen”. Oud-AR-Kamerlid Van Bennekom ver klaarde zich in Dronten voorstander van uitstel van de fusie van het CDA die voor 11 oktober is gepland. Onder applaus vroeg hij de drie christen-democratische partijen KVP, AR en CHU, voorlopig in een federatie te laten samenwerken. De werkgroep Niet bij brood alleen is zeer ontevreden over de behandeling van het kernwapenvraagstuk in de Tweede Kamer en over het CDA-congres van 15 december in Dronten. Het congres hield volgens de werkgroep niet veel meer in dan een vrijwel kritiekloze ondersteuning van het kabinetsbeleid en van premier Van Agt. (Van onze redactie binnenland) DEVENTER. Bij een verkeersonge val in Colmschate, gemeente Deventer, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag de negentienjarige S. A. Klein Swormink en de evenoude T. B. Brakel om het leven gekomen. Hun auto vloog uit een bocht. Elders zijn er in het verkeer in het afgelo pen weekeinde zeker nog tien andere mensen om het leven gekomen. De achttienjarige Nanne van den Berg uit Alkmaar is gisteravond verdronken nadat de auto waarin hij meereed in het Noordhollandse Schoorl in het water was geraakt. De bestuurder, van wie de politie meedeelde dat hij geen rijbewijs bezat en onder invloed van alcohol verkeerde, bleef ongedeerd. In het Overijsselse Losser is gisternacht de twintigjarige C. F. Luipers uit Glaner- In radio-interviews wezen beide betrok kenen er zaterdag op dat de onderlinge verschillen tussen de ontwerpen te overbruggen zijn. Minister De Ruiter lijkt daarbij bereid gehoor te geven aan de wens van de PvdA om het ontwerp-anti- kraakwet in te trekken. Volg tembei het vei ben vc de ki Saarla: de vc oktobc Van tembe In een wat ander verband wees de nieu we minister van Financiën Van der Stee eveneens op het geringe effect van een verdergaande aftopping van de hoogste salarissen. Volgens hem werkt hierbij de wet van de grote getallen, waarbij vele kleine bedragen meer opleveren dan en kele grote. Hij acht het dan ook onwaar schijnlijk dat zoals ook het CDA wil een sterkere daling van de hogere inko mens de koopkracht van de laagste ten goede kan komen. Minister Van der Stee gelooft niet dat de Tweede Kamer nog veel veranderingen in het pakket maatregelen kan aanbrengen. „De loonmaatregel is geen dictaat, maar wij zien ook niet goed hoe je de zaken anders kunt groeperen”, zo stelde hij de postitie van het kabinet vast. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Ruiter (Justitie) en het PvdA-Kamerlid me vrouw Salomons zullen op 26 maart proberen de twee bestaande ontwerpen van een leegstandswet tot één nieuw voorstel samen te voegen. no windst. Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Droog weer met zonnige perioden. *s Nachts temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Middagtemperaturen ongeveer 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor woensdag: aantal uren zon: 4 tot 11; minimumtemperatuur: omstreeks 0 gra den; Maximumtemperatuur: omstreeks 7 gra den; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 90 procent. geh. bew. motregen motregen geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw regen geh. bew. niet ontvangen zw. bew. zw. bew. niet ontvangen geh. bew. sneeuw niet ontvangen niet ontvangen h. bew. h. bew. onbew. regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. niet ontvangen 1. bew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. niet ontvangen 1. bew. niet ontvangen windst. ono windst. windst. zo zw In tegenstelling tot eenzelfde bijeenkomst vorige week in Amsterdam verliep de Polisario- steunmanifestatie zaterdag in Amsterdam zonder incidenten. Op de bijeenkomst, die was georganiseerd door het Polisario-comité, de NOVIB, PvdA, PPR, PSP en CDA-jongeren, werd een telegram gestuurd aan regering en parlement, waarin wordt gevraagd de wapenleveranties van Frankrijk en de VS aan Marokko te veroordelen, de Democratische Arabische Republiek Sahara (DARS) te erkennen en de kredietgaranties voor projectontwikkelaar Bos Kalis voor de aanleg van een haven het Marokkaanse Ayoun in te trekken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft zaterdag gepleit voor een algemene verlaging van de hoge inkomens met vier procent en van de topinkomens met vijftien procent. Hij zei in een radioprogramma van de VARA, dat een dergelijke maatregel het mogelijk zal maken de koopkracht van de inkomens tot modaal te handhaven. Dit werd echter door zowel het kabinet als leiders van de vakbeweging direct tegen- O ono ono z n winst, nw windst. niet ontvangen Enkele honderden mensen hebben za terdag in Groningen deelgenomen aan een protest-demonstratie die langs de Oostgroninger aardgaslokaties voerde. Deze demonstratieve tocht, waaraan ruim 150 auto’s deelnamen, had ten doel het recht van het Noorden op het Groningse aardgas en de baten daaruit te onder strepen. Het Dierenbevrijdingsfront kwam eind vorig jaar in het nieuws toen het twaalf beagles uit het TNO-instituut in Zeist „ontvoerde” uit protest tegen het gebruik van de honden als proefdieren. De beagles werden ondergebracht bij gastgezinnen en maken het volgens het Dierenbevrij dingsfront uitstekend. Volgens het Dierenbevrijdingsfront is het fokken van nertsen en vossen ten behoeve van bontmantels volstrekt overbodig. „Als mensen zo graag in bont willen lopen, dan moeten ze maar kunst bont kopen”, aldus een woordvoerder. Het front vindt de manier waarop de dieren worden gefokt bovendien weerzin wekkend. De nertsen en vossen worden De bewoners van een kraakpand in Maastricht hebben hun stadgenoten zater dag in een stencil opgeroepen hen met stenen, stalen platen, buizen, houten bal ken en planken te steunen in de strijd tegen de eigenaar van het pand. Deze hoopt morgen door middel van een kort geding het pand ontruimd te krijgen. De krakers willen met bovengenoemde mate rialen, indien nodig, barricaden bouwen. Iedereen die de krakers bij een mogelijke ontruiming wil komen helpen verdedigen is welkom, zo staat verder in het stencil. Mevrouw Salomons kondigde in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan het komende overleg aan. Daarbij zei zij ook van plan te zijn haar initiatief- wetsontwerp aan te passen. Uit de recente gebeurtenissen rond het Amsterdamse kraakpand aan de Vondelstraat heeft haar fractie de conclusie getrokken dat ook kleine bedrijfsruimten onder de leeg standswet dienen te vallen. Ook wil zij dat de grenzen waarbij de gemeenten woningen kunnen vorderen, hoger komen te liggen. In ieder geval wil zij niet langer de politie laten beslissen over de rechtmatigheid van een kraakac- tie. In haar wetsontwerp wil zij sterker de nadruk leggen op de verantwoordelijkhe- Op een bijeenkomst van oud-KNIL-sol- daten en nabestaanden daarvan, zaterdag in Egmond aan den Hoef, is een jongeren organisatie opgericht die op korte termijn harde acties gaat voorbereiden op en rond het Binnenhof om kracht bij te zetten aan de eis tot uitbetaling van de achterstallige soldij. Volgens de ex-KNIL-militairen hebben de verzoeken, vreedzame demon straties en gerechtelijke procedures van de afgelopen dertig jaar duidelijk ge maakt, dat alleen harde actie een eind kan maken aan wat ze noemen „het eerloze gesol van kabinetten en parlementen”. (Van onze redactie binnenland) DRONTEN. Oud-CDA-fractie- leider Aantjes komt niet voor op het nieuwe ontwerp ARP-kandidaten- lijst. Daarmee staat vast dat Aantjes niet zal terugkeren in de Tweede Ka mer. Ongeveer de helft van het aantal AR-kieskringen had Aantjes onge vraagd wel een plaats op de lijst gegeven. De ontwerplijst wordt vandaag ge publiceerd. Aantjes bevestigde zater dag echter al dat hij er niet op voor komt. Naar verluidt bezetten de huidige AR-voorzitter en CDA-Kamerlid Hans de Boer, minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking en diens collega De Ruiter van Justitie de eerste drie plaatsen. De volgende acht plaatsen zouden worden ingeno men door staatssecretaris Kraaije- veld-Wouters van CRM, professor Goudzwaard en de Kamerleden Van Houwelingen, Faber, Jan-Nico Schol ten, Beinema, Van Dam en De Kwaadsteniet. Op 7 juni wordt de definitieve AR- lijst vastgesteld en later met de lijsten van KVP en CHU tot één CDA-lijst samengevoegd. De vroegere AR-Kamerleden me vrouw Van Leeuwen en (oud-minis- ter) Boersma zouden ondanks hun bereidheid tot een nieuw Kamerlid maatschap niet op de AR-ontwér- plijst zijn geplaatst. Vice-voorzitter Van Leijenhorst van de CDA-fractie in de Tweede Kamer staat als eerste op de ontwerp- kandidatenlijst van de CHU. De vol gende plaatsen worden ingenomen door minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting, het Kamerlid Eversdijk, staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken en de Kamerleden Deetman, Van Dijk, Gerritse, mevrouw Evenhuis, Gud- thérie van Wezel, Van Muiden en Mateman. De werkgroep heeft onder meer een manifest opgesteld waarin de NAVO-be- slissing over modernisering van kernwa pens en de Nederlandse verantwoorde lijkheid daarvoor wordt afgewezen. De CDA-werkgroep wil ook dat er in ons land geen nieuwe kerncentrales worden gebouwd. Aantjes steunt de werkgroep omdat zij een inhoudelijke discussie over het CDA- programma wil. Hij onderschrijft de De Bond van minderjarigen (BM) eist het aftreden van het bestuur van de Hel dringstichtingen in Zetten. Na aanvanke lijke inwilliging door het bestuur van een aantal eisen die de BM eerder indiende, blijkt het bestuur nu toch geen woord te houden, aldus een woordvoerder van de BM gisteravond. Enige tijd geleden ondernam de BM acties tegen het volgens hem straffe re giem in het Zettense tehuis voor meisjes. Overste J. M. H. M. Steenaert zal per 15 mei de nieuwe commandant van het Ne derlands VN-detachement in Libanon worden. Hij neemt deze taak over van bataljonscommandant Dijcks. Overste Steenaert is nu nog comman dant van het bataljon garde grenadiers in Arnhem. Weststrate is voorstander van een vrij langdurige samenwerking van het CDA met de PvdA. „Als het gaat om vernieu wing van de maatschappij is meer te ver wachten van de PvdA dan van de WD”.‘ Zoals gemeld heeft CDA-voorzitter Steenkamp felle kritiek geleverd op de werkgroep, die hij vergeleek met een bui- ten-parlementaire actiegroep die nogal elitair optreedt. Werkgroepvoorzitter Weststrate zei ge schokt te zijn door de uitspraken van Steenkamp. Hij vroeg de CDA-voorzitter ook eens te kijken naar de kritiek die vanuit de rechtervleugel op de partij wordt uitgeoefend. Weststrate toonde zich in zijn antwoord aan Steenkamp geïrri teerd omdat de groep volgens hem een jaar lang niets van het CDA-bestuur heeft gehoord. Minister De Ruiter liet in hetzelfde pro gramma weten niet afwijzend te staan tegenover de eis van de PvA het ontwerp- anti-kraakwet (die nu bij de Eerste Kamer ligt) in te trekken. Hij wees erop dat hijzelf de Senaat gevraagd had de behandeling stop te zetten, omdat een anti-kraakwet niet kan functioneren zonder leeg standswet. Oud-CDA-fractieleider Aantjes ver klaarde na afloop van het congres in Dronten dat Steenkamp terecht kritiek heeft geleverd op het deelnemen van niet- CDA-leden in de werkgroep. De groep verkeert volgens hem in een zeer kwetsba re positie. „Het is ondenkbaar om gemeenten al leen maar bevoegdheden te geven. Dat kan niet zonder strafbepalingen”, zei hij. Ook mevrouw Salomons vindt dat de nieuwe wet mogelijkheden moet bevatten om tegen krakers op te treden. Centraal daarbij moet volgens haar de overweging staan of de betrokken woonruimte al dan niet terecht bezet of in gebruik is genomen. 13 DINSDAG 18 MAART Zon- en maanstanden Zon op 06.45 uur, onder 18.47 uur Maan op 07.55 uur, onder 21.15 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 04.45 uur en 16.59 uur Laagwater 00.13 uur en 13.02 uur betoogde de CPN’er Meis dat de kwart veert! miljard gulden die het kabinet vrijdag uit iaar 1 de aardgaspot aan het Noorden heeft toe- I itööI 4-ö iimini cc io A7A1 rranc heeft het Noorden minstens één miljard gulden per jaar nodig om uit de werkgele genheidsproblemen te komen. Weer in binnen- en buitenland miljard gulden die het kabinet vrijdag uit nr,»-» L» z-v4- Ls z-xzx-w- I bedeeld veel te weinig is. Volgens Meis bijdra De stijgir veer Gemii per gi betaal geledi ging i keren WEERRAPPORTEN c

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2