politienieuws Hoogovens houdt contractvaart in stand voor vervoer naar België Donateursconcert met veel muzikale hoogtepunten II Foto's van gehandicapten uit Neuwied in Stadskantoor constructiebankwerker burgerlijke stcind „Briljante” 3 MAANDAG 17 MAART 1980 VERVOERSSTROOM CONSTANT ONDANKS SCHIPPERSBOYCOT BCAC nam afscheid van dirigent Jan Rol Doka-composities domineren op expositie BEVERWIJK Garanties IJMOND 6 Sé G. D. KONING (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De toerbeurtvereniging „Noord- Zuid” handelt met de op 1 maart begonnen schippersboycot, speci aal gericht tegen Hoogovens, in strijd met de vorig jaar januari bereikte overeenkomst tussen de erkende schippersorganisaties en het ministerie. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft dit afgelopen week duidelijk te verstaan gegeven naar aanleiding van het conflict waarin „Noord-Zuid” en Hoog ovens elkaar toe nu toe geen streep toegeven. Het staalbedrijf handhaaft de lopende vaarcon- tracten voor staalprodukten tus sen IJmuiden en het Luikse indu striegebied tegen groeiende pro testen in van de toerbeurtvereni ging- I isti- in de ten Irij- tee, en der De gen de het rtse ling gde Het lopende conflict „Noord-Zuid” ver sus Hoogovens spitst zich toe op het be- vrachtingsaandeel dat het IJmuidendse staalbedrijf momenteel nog via contract vaart afwikkelt om zich in te dekken tegen wisselvalligheden in de voervoerssector. Met een vertegenwoordiger van het be trokken ministerie als onpartijdige toe hoorder vond kort na afkondiging van de boycot overleg plaats tussen vertegen woordigers van Hoogovens en de vereni ging „Noord-Zuid”. Het staalbedrijf mag zich met een jaarlijks vervoersaanbod van een miljoen ton rekenen tot de groot ste Nederlandse opdrachtgevers voor de grensoverschrijdende binnenvaart. Scheepvaartbedrijvigheid in Rijksbinnenhaven 3, een belangrijk knooppunt voor de vervoersafwikkeling tussen IJmuiden en het industriegebied rond het Belgische Luik, bekend als de Borinage. (Van een correspondent) BEVERWIJK. Op het Stadskantoor te Beverwijk is zater dagmiddag in de Salle des pas perdus van het Stadskantoor een expositie van zwart-wit foto’s van de Foto Gruppe Heinrich- Haus Schulinternat geopend. Deze fotoclub bestaat uit gehandi capte jongens en meisjes in de leeftijd van elf tot achttien jaar uit Neuwied, de Duitse plaats waar Beverwijk al sinds jaren een partnerschap mee onderhoudt. Het is de eerste keer dat deze club in Beverwijk exposeert en dat de leden in Beverwijk te gast zijn. Voor hun artistieke leider, Günter Britz, heeft men ruimte op de tentoonstelling ingeruimd zodat ook zijn werk te bezichtigen is. De onderwerpen van de foto’s zijn van velerlei aard, afbeeldin gen van landschappen, portretten en figuren volgen elkaar in een rijke variatie op. De overhand hebben echter de foto’s met een experimenteel karakter waaronder originele composities die in de donkere kamer zijn „geboren”. Dit bewijst dat er bij de Neuwiedse fotoclub niet alleen gezocht wordt naar geschikte onderwerpen maar dat er uitgebreid in de donkere kamer wordt geëxperimenteerd De tentoonstelling is voorlopig nog enige weken tijdens de kantooruren te bezichtigen. De kantooruren van het Stadskan toor zijn van half negen tot half één en van half twee tot half zes. Bereidheid tot overleg bestaat aan Hoogovenskant wel degelijk. Met uitslui ting echter van eerderaangehaalde pun ten. Pronker: „Te allen tijde staan wij open voor regelingen om tariefafbraak op de vervoersmarkt tegen te gaan. Op dat punt en ook met het streven naar een optimale scheepsbezetting zitten wij met „Noord-Zuid” op één lijn al hebben wij ten aanzien van het laatste zo onze eigen opvattingen”. Inbraak. Bij een inbraak in een wo ning aan ’t Gein in Beverwijk is zondag nacht een complete muntenverzameling van vooralsnog onbekende waarde ont vreemd. Aan de achterzijde van het be wuste pand werd een raam geforceerd. Tasjesdieven actief. Een 41-jarige bezoekster van Café De Zon in Wijk aan Zee meldde bij de politie diestal vrijdag avond van een tas inhoudend contant geld (negentig gulden) en autopapieren. De echtgenoot van de benadeelde, inwoon ster van Beverwijk, vermiste bij dezelfde gelegenheid een regenjas. Een schoudertas, eigendom van een 32- jarige Heemskerkse, werd zaterdag leeg op het Centraal Station in Amsterdam teruggevonden na ontvreemding eerder op de dag uit een schoenenzaak aan de Beverwijkse Breestraat. De inhoud be stond uit betaalcheques, een gering geld bedrag (20 gulden) en rijbewijs. Kantine. In het weekend is opnieuw de geluidsapparatuur gestolen uit de kantine van de Terrasvogels op het sportterrein De Elta in Santpoort. Nadat de dader van de diefstal van vorige week was achter haald, werd de aparatuur teruggebracht. Verder worden twintig pakken koffie ver mist en een hoeveelheid snoepgoed Inbraak. Bij een vrijdagnacht ge pleegde inbraak in het kantoor van een industrie- en handelmaatschappij aan de Trawlerkade in IJmuiden werden een be drag van 250 gulden en een schrijfmachi ne buitgemaakt. Uit het magazijn wordt de gehele voorraad propaansnijkoppen vermist alsmede boormachines, slijpers, slijpmachines en decoupeerzagen. De ge schatte inkoopwaarde van de gestolen goederen bedraagt 15 tot 20 duizend gulden’ er e- >T ;e- t. 1 in oor rga- ris- a is zal che SdS- tot draaglijke proporties terug te dringen. Ontkend wordt als zou over afbouw van het aantal contractschepen enige toezeg ging zijn gedaan. Pronker: „Daar is inder daad herhaaldelijk om gevraagd. Welbe wust hebben wij de boot op dat punt echter altijd afgehouden. Het motief is u inmiddels bekend”. Met ingang van 1 januari vond ten be hoeve van de vaart van en naar het Luikse een contractruil plaats. Met goedvinden van „Ons Recht”, de Belgische schippers- bond, nam de „Impala” met ingang van die datum de plaats in van een elders ingezette binnenvaarder op het traject IJ- muiden-Luik waarmee het aantal con tractschepen (10) constant bleef. Een door GEBOREN: Sevim, d.v. T. Yildirim en H. Kiliq; Dia na, d.v. A. de Blaauw en M. C. van Amers foort; Brigit, d.v. J. J. Groenendaal en J. W. Klompmaker; Joa-Lan, z.v. P. Hoang en T. K. L. Dang; Jeroen, z.v. T. G. A. Rijk en C. de Looper; Peter, z.v. G. de Groot en I. B. van den Heuvel; Marloes, d.v. C. M. Kater en C. H. M. Groeneveld; Richard J. z.v. C. J. Ransijn en H. de Veen; Miranda, Het reportoire wordt verzameld tijdens de reizen die de groep naar de Hooglan den maakt. Veel van de authentieke in strumenten die ze daar zien worden door hen nagemaakt. De liederen die ze zingen worden in de oorspronkelijke taal, waar onder die van de Inca-indianen, gebracht. Deze enthousiaste, uit 6 personen bestaan de, groep heeft reeds een tv-optreden en 2 LP’s op hun naam staan. In hun virtuoze spel, waaronder een fraaie harpsolo, wor den verrassende, vooral ritmische, effec ten bereikt. Het publiek had er veel waar derend applaus voor over. Clandestiene zender. Een 23-jarige Beverwijker is zaterdag wegens overtre ding van de Telegraaf- en Telefoonwet geverbaliseerd. In zijn personenauto, waarmee hij aan de Hoflanderweg werd aangehouden, zat gemonteerd een 27-MC zend- en ontvanginstallatie, ingericht voor de frequenties AM en FM. De apparatuur is in beslag genomen. Daarbij werd nog eens duidelijk hoe hard en zwaar het werk was in een tijd dat men het nog moest stellen zonder de huidige moderne technieken. Alle spre kers wensten het echtpaar Broeren het beste voor de toekomst. Zeer veel succes oogstte de BCAC met een selectie uit de musical „Oklahoma” van de, enige maande geleden gestorven, Amerikaanse componist Richard Rod gers, in een knap arrangement van Wim Cornelissen. Jan Rol heeft aan een sum mier handgebaar voldoende om zijn in tenties aan het alert reagerende orkest duidelijk te maken. Het werd een gave vertolking met als uitschieter: „Oh, what a beautyful morning”, met een gevoelige pianosolo van Jaap van der Ploeg. Er vielen eveneens zeer fraaie crescendi en pianissimi te besluisteren. Medewerking aan deze avond werd verleend door het muziekensemble „Conjunto Yaravi”. Een unieke, uitermate muzikale groep, zij spe len primitieve volksmuziek zoals die voor komt op de hoogvlakten van Bolivia en Peru. Ze hebben de beschikking over een uitgebreid instrumentarium, waaronder een imponerend aantal panfluiten, in alle soorten en maten. Een fraaie inzending van een van de leden van de Neuwiedse fotoclub „Noord-Zuid” gewraakte uitrbeiding van de contractvaart, in feite directe aanlei ding tot het conflict, wordt met het boven staande weerlegd door vervoersspecialist Pronker. en kameraadschap werden eveneens ge sproken door de heer N. Tervoort, baas van de werktuigkundige dienst. De heer J. Hommerse belichtte de beginperiode van de loopbaan van de heer Broeren. De heer T. F. J. Pronker, hoofd bevrach tingen, vertolkte bij genoemde gelegen heid het bedrijfsstandpunt. „Noord-Zuid” wil af van de contractvaart. Alle vracht moet door Hoogovens via de beurs wor den aangeboden. Nu nog lopende contrac ten met beroepsschippers dienen op korte termijn verbroken te worden. De toer- beurtvereniging baseert die harde eisen op toezeggingen over afbouw van de con tractvaart die in de jaren zeventig gedaan zouden zijn. Voor vervoer van staalprodukten tus sen Luik en IJmuiden heeft Hoogovens momenteel nog met tien binnenschippers contracten lopen. Naar het Luikse gaan eindprodukten en halffabrikaten die voor het ondergaan van verdere bewerkingen worden verscheept naar het Belgische industriegebied. Daarmee worden voor Verder memoreerde de burgemeester nog dat de uitwisseling tussen de partnersteden Beverwijk en Neuwied thans reeds vijftien jaar plaats vindt en de laatste jaren tot grote bloei is gekomen. „Noord-Zuid” kreeg in genoemde overeenkomst op het punt van de evenre dige vrachtverdeling een centrale rol toe bedeeld. De oorzaak van een voorafgaand conflict (staking soms gepaard gaand met gewelddadigheden) leek daarmee uit de weg geruimd. Een bijgaande clausule luidde dat de onderlinge afspraken door generlei aktie dienden te worden door kruist. Over dat laatste wordt de toer beurtvereniging „Noord-Zuid” nu op de vingers getikt door de bewindsvrouwe. Diefstal. Veertien kratten pils ter waarde van 260 gulden zijn vrijdagnacht ontvreemd van een open terrein bij Ven’s Pakhuis aan de Beverwijkse Parallelweg. De laad- en losruimte waar de kratten stonden is van buitenaf zonder al te veel moeite bereikbaar. Een kleuren-tv, radio-ontvanger met bijbehorende apparatuur plus een sport- fïets verdwenen vrijdagnacht uit de wo ning van een 30-jarige Beverwijker aan de Vlaanderenstraat. Een kostganger, die de zelfde avond spoorloos verdween, wordt van de diefstal verdacht. stipte leverantie en continuering van aan- en afvoerlijnen garanties ingebouwd, die, de schippersbeurs, volgens Pronker, niet kan bieden. „Noord-Zuid” heeft besloten collega- schippers die de boycot negeren uit te sluiten van het toerbeurtsysteem. „Een maatregel ingegeven door pure broodnijd die in de praktijk geen hout snijdt”. Als hoofd bevrachtingen noemt de heer Pron ker het effect van de boycot overkomelijk door binnenschippers die de aktie nege- - ren en tot nu toe zonder veel aarze ling vervoersopdrachten van Hoogovens naar het Luikse en terug accepteerden. Recente bedreigingen gericht tot die groep door „Noord-Zuid” (schade aan ha ve en goed bij blijvende afzijdigheid) wor den aan Hoogovenskant als blijk van on macht uitgelegd. „Met gewelddadigheden neemt „Noord- Zuid” Zichzelf dg wind uit de zeilen. Het isolement is daarmee zonneklaar tegeno ver de schipperboriden die aan het con flict en een radicale oplossing daarvan part noch deel wensen te hebben. Het belang van de binnenvaart wordt daar mee in alle opzichten geschaad. Aan die kant wordt dat gelukkig ten volle onder kend”. Hoogovens staat twee wegen open om vrachtweigering via de reguliere kanalen (in casu de schippersbeurs) te omzeilen. Goed van pas komt de bereidheid van nog steeds een aanzienlijk aantal schippers voor Hoogovens staalprodukten in te ne men. Daarbij biedt het railvervoer een bruikbaar alternatief. Voldoende moge lijkheden dus om het effect van de boycot De heer Broeren, momenteel werkzaam als hoofd constructiebankwerker bij de technische dienst begon zijn loopbaan bij Hoogovens in 1940 als handlanger. Met 1 mei aanstaande zal hij zijn werk beëindi gen. Als laatste sprak de jubilaris zelf die zijn dank vertolkte voor de kame raadschappelijke wijze waarop hij met zijn collega’s had mogen samenwerken. Op de foto: Mevrouw Broeren die toe kijkt hoe ir. Jansen haar man het insigne met briljant op de revers speldt. Burgemeester Huberts haalde in zijn openingswoorden naar voren dat fotograferen met al zijn facetten, zoals het zoeken naar onderwerpen, het ontwikkelen, afdrukken en vergroten, een uitermate dankbare en kreatieve vrijetijds besteding voor ge handicapten kan betekenen. Bepaalde gehandicapten hebben in deze liefhebberij namelijk weinig of geen hinder van hun handi cap. Juist hierom zei burgemeester Huberts er gelukkig mee te zijn dat deze groep gehandicapten de gelegenheid heeft gekregen om in Beverwijk haar werk te exposeren. Uit handen van ir., E. Jansen mocht de heer B. Broeren uit IJmuiden het gouden horloge, de insigne met briljant en enve loppe met inhoud in ontvangst nemen ter gelegenheid van het feit dat laatstge noemde kon terugzien op een 40-jarige werkperiode bij Hoogovens. De heer K. Boes, chef van de werktuigkundige dienst kooksfabrieken gaf op humoristi sche wijze een schets van de carrière van de jubilaris. Woorden van waardering en dank voor de ondervonden collegialiteit BEVERWIJK/CASTRICUM. Het goed bezochte donateursconcert dat de Beverwijkse Castricumse Accordeon Combinatie zaterdagavond gaf in „Geesterhage” te Castricum stond in het teken van het afscheid van dirigent Jan Rol. Aan het slot van de avond bracht voorzitter Paul Boesard de dank van de vereniging aan de dirigent over en bood hem een dubbelalbum ouvertures en twee microfoons voor de hobbykamer aan. d.v. A. Nieukoop en B. C. Dijkstra; Moha med, z.v. M. Boutaka en F. Boutaka; Alexander C. z.v. T. Verduijn en C. Hof land; Bastiaan C. z.v. G. Rong en A. P. de Vries; William, z.v. F. E. J. de Lang en E. A. Burger; Marcel H. J. z.v. E. A. Uiten- daal en M. H. G. van de Kamer; Yvonne, d.v. H. G. Oosterveen en G. Kruize. ONDERTROUWD: A. B. J. Buhre en A. C. M. Duits; R. L. Nauss en C. J. Kompier. GEHUWD: W. F. van Willenswaard en C. A. J. de Doelder; G. P. M. Hoogewerf en G. A. M. de Ruijter; P. M. Cornelissen en A. M. W. Mooij. OVERLEDEN: A. M. van der Veldt, 72 jaar, geh. met. J. N. Verver; C. Vos, 76 jaar; A. M. van Tunen, 75 jaar, geh. met R. Goedhart; W. Klaassen, 80 jaar. In zijn wederwoord zei Jan Rol dat de BCAC hem zeer nauw aan het hart ligt en hij beloofde als een peetvader over de vereniging te zullen waken. Thea Schal- lenberg, docente aan de Muziekscholen te Alkmaar en Castricum zal in zijn voetspo ren treden. Het concert werd geopend met een ca price op de opera „Atilla” van Giuseppe Verdi. Verrassend was dat de over het algemeen nog al dramatische muziek zich zo goed door het accordeonorkest liet rea liseren. Jan Rol bouwde de constructie in strakke concouren op, met een evenwich- tie klankverhouding en een voorbeeldige detailafwerking werd het vaak plechtsta tige karakter van deze geniale, schitteren de melodieën góed getroffen. Johan Christian Bach plaatste eens tegenover de grote Johann Sebastian de opmerking „Jij leeft om te componeren, ik compo neer om te leven”. Een wezenlijk verschil. Johann Christian dus een broodcompo- nist? Best mogelijk, maar in ieder geval van zijn hand de „Synfonia in B dur”. De beide boekdelen (allegro assai en presto) werden met de benodigde vaart en elan vertolkt, in het presto kwamen door het hoge tempo wat technische onvolkomenheden voor in het passa- gespel. Het zangrijke, idyllische Andante staat of valt met de solopartij. Gastsoliste Joke Butter (electronium) besteedde er veel zorg aan, technisch voortreffelijk, be heerst en met een natuurlijke muzikaliteit zette zij haar solo neer, uitstekend ge steund door het orkest. Een juweeltje dit Andante.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7