Ajax-trainer Leo Beenhakker: Nieuwe coach Bloemendaal Twijfels rond Schrijvers i Arbiters niet Jacques Koster: Stormvogels uit organisatie 0 Tegelvloer? INSAID b K Anderhalf punt voor Kortsnoi I I be, 3 9 9 9 9 5 8 B 9 3 8 GL pook- 5500 L I I ij I i: I l' n 18 DINSDAG 18 MAART 19 SPORT 1980 I Uitspringers (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Uit de les die Ajax twee weken geleden in Strasbourg heeft gehad, lijken de Amsterdammers voldoende lering te hebben getrokken om zich woensdagavond in de return te verzeke- meer omdat voor die les destijds geen doelpunten in rekening werden 1600 gebracht: 0-0. ren van een plaats in de halve finale in het Europacuptoernooi. Te Moe - IE I - I - I I I I >1 I - - I Koppelaar: „Dit Scherpte is er een beetje af Duindigt gaat morgen weer open (ADVERTENTIE) I 40 1 ppara. 'oorra Haar. Het werd tijdens het peilen van de me ningen al gauw duidelijk dat de leden van de HSV er weinig voor voelden hun drang naar autonomie zó ver door te voeren dat een breuk met de COVS dan maar moest worden geriskèerd. Als voornaamste na delen zouden dan optreden dat in de toe komst overleg met de HVB zou zijn uitge sloten in verband met een op stapel staande werkovereenkomst weinig zinvol én het officieel niet meer erkend wor den, wat tot een opdeling van het Haar lemse gebied door de COVS zou kunnen leiden. Scheidsrechter A. Emanuels vatte zijn bezwaar als volgt samen: „Als we opstap pen kunnen we geen enkele invloed bin nen de COVS meer uitoefenen. Blijven is de enige manier om verkeerde zaken steeds maar weer aan de kaak te kunnen stellen. „Tot dusver heb ik me als loop- en conditietrainer altijd moeten schikken in In soortgelijke bewoordingen wezen ook de heren Jongbloed en De Wit een uittreden af. Als het gesprek tussen be stuur en hoofdbestuur heeft plaatsgevon den zal een nieuwe bijeenkomst van de HSV worden uitgeschreven om opening van zaken te geven. (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Jacques Koster wordt de nieuwe trainer van tweedeklasser Storm vogels. Koster, nu nog oefenmeester van RCH, tekende een contract voor één jaar bij de IJmuidendse club en volgt daar Ted Immers op, die hulptrainer bij Telstar wordt. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Haarlemse Scheids rechters Vereniging zal niet uit de COVS (Centrale Organisatie Voetbal Scheids rechters) treden. Dit besluit is gister avond gevallen tijdens een hearing onder de leden, waarbij het kernpunt was: vast houden aan de eigen reglementen wat een breuk betekent, of zich schikken naar die van de COVS, met daarbij de opdracht aan het bestuur te trachten zoveel moge lijk de zelfstandigheid van de HSV ge waarborgd te krijgen. Op 22 april gaan „Haarlem” en het hoofdbestuur van de COVS hierover van gedachten wisselen. k. Tel 17.00 Badhoevedorp,Vlierstraat 25 Oisterwijk, Heusdensebaan 50 iii Het is dan ook bepaald geen toeval dat van de drie grote uitspringers in de draf sport (de Grote Prijs der Lage Lan den, de Derby en de Prijs der Giganten) er twee op Duindigt worden gelopen: op de laatste zondag van juni de Grote Prijs der Lage Landen, die bestemd is voor de beste dravers van Europa, op de eerste zondag van augustus de Derby voor de beste driejarigen. Daarnaast wordt er vooral in de zomermaanden een grote reeks kampioenschappen, klassieke en semi-klassieke draverijen, alsmede supertriokoersen afgewerkt. ken is het koersen daar dikwijls een schot in het donker. „Lucky” banen noem ik dat. Hilversum valt daar al een beetje buiten, maar pas op Duindigt blijkt in veel gevallen, wip er werkelijk de beste is”. Dat is voor liefhebbers en beoefena ren van de rensport een vanzelfspreken de zaak. Afgezien van enkele kleine rennetjes op de baan van Emmeloord is de rensport al vele jaren volledig aan gewezen op de Wassenaarse baan, overigens een situatie waar in de loop van dit jaar een verandering in moet komen als de nieuwe baan in Zuid- Limburg wordt geopend. Maar deze winter heeft nog gegolden dat de win terrust van Duindigt ook winterrust van de hele renwereld betekende. Het is altijd een halfzachte periode, waarin de paarden uiteraard toch hun verzor ging nodig hebben, maar alle activitei ten, gericht op het in renconditie bren gen van de dieren, achterwege kunnen of zelfs moeten blijven. Kenmerkend is dan ook de reactie van kampioentrai- ner, Hans Wolffers, over het einde van de „vakantie”: „Gelukkig is die ellendi ge periode bijna afgelopen, dan kunnen we er eindelijk weer eens stevig tege naan. Nog afgezien van de financiële zaken, want in de winter moet er geld bij en dat is ook niet zo aangenaam voor beroepsmensen”. Maar ook voor de drafwereld is de opening van het Duindigt-seizoen een belangrijke gebeurtenis. De in Hoofd dorp gevestigde trainer Jan van Dooye- weerd zegt er dit over: „Natuurlijk kijk ik ook reikhalzend uit naar de eerste Cees Koppelaar: „Rol van tweede man past niet bij mijn karakter" de positie van tweede man”, zo licht hij toe. „Maar in feite is dat een rol die niet bij mijn karakter past. Ik wil graag zelfstan dig werken en alleen de volledige verant woordelijkheid dragen voor de technische zaken”. Dat Koppelaar, die in het dagelijks le ven als leraar lichamelijke opvoeding ver bonden is aan het Dom Helder Camara- college in Haarlem, over een paar maan den in die gelegenheid wordt gesteld is voornamelijk een gevolg van het feit, dat de vertrekkende coach Cees Bovelander, met wie Koppelaar al twee jaar bij Bloe mendaal samenwerkt, een serie positieve aanbevelingen bij het bestuur heeft gede poneerd. Voor de clubleiding was dat voldoende om de sportdocent voor de ontstane vaca ture te benaderen. Het feit, dat Koppelaar ondanks zijn bindingen met de hockey clubs Amsterdam en Bloemendaal en het Nederlands team, nauwelijks over enige ervaring beschikt op het terrein van de coaching vormde daarvoor geen belem mering. Zegt Koppelaar: „Ik beschouw deze functie als een uitdaging. Vooral ook, om dat ik met een aantal hockeytechnische facetten minder bekend ben. Ik zal in het bijzonder mijn kennis van de coaching moeten bijspijkeren. Het is natuurlijk een nadeel, wanneer je daar niet zo veel van weet, maar een probleem hoeft het niet te zijn. Ik red het best, eventueel zelfs met de steun van de spelers”. Aangezien de Akersloter verwacht, dat hij veel tijd zal moeten investeren in het hockey Koppelaar wil trachten dit jaar de B-cursus voor hockeyoefenmeesters af te ronden in casu Bloemendaal, acht hij het niet onwaarschijnlijk dat hij een aan Ook de entourage is op Duindigt uniek. Qua ligging, tegen de achter grond van het bos, qua ruimte, van veel groen voorzien, neemt Duindigt een bij zondere plaats in Nederland in en kan de baan tot de mooiste van Europa worden gerekend. Het publiek komt overigens zeker niet altijd en onder alle omstandigheden aan zijn trekken. Duindigt is altijd opgezet geweest als een baan voor redelijk tot mooi weer. Men moet er vrijuit kunnen lopen, niet alleen naar de onvermijdelijke kassa’s, maar ook naar de paddock en de afza- delplaats om Duindigt op zijn best te kunnen waarderen, of anders genoegen nemen met een zitplaats in de zon. De voornaamste accommodatie was een gedeeltelijk overdekte zittribune van het type dat bekend is van voetbal stadions. Die tribune is in de afgelopen maanden duchtig onder handen geno men en dat heeft in feite het karakter grondig veranderd. In het bovenste ge deelte zijn nu twee door glazen voor wanden van de buitenlucht gescheiden appartementen ingebouwd, die de be zoekers veel gerieflijker kunnen opvan gen: één hal is vooral voor afsluiten van weddenschappen ingericht, de bovenste ruimte is bestemd als zitaccommodatie voor 400 mensen, keurig aan tafels en stoelen en genietend van een waarlijk panoramiek uitzicht. WASSENAAR. Gedurende de win termaanden verdwijnt de naam van Ne derlands meest bekende draf- en ren baan, Duindigt, uit de publiciteit. Vier- eneenhalve maand blijft de grasbaan de hardhandige behandeling door de hoeven van galopperende volbloeds be spaard en worden de sintels niet door toedoen van draversbenen opgespat. Maar morgenmiddag is het toch weer zover, is de lange winter van Duindigt voorbij. En dat is ieder jaar een moment waar velen hartstochtelijk naar uit kijken. heidscomplex. Toen het elftal een aantal weken de vraag kreeg voorgelegd of de opgave om op drie doelen te mikken (de landstitel, de beker en de Europacup) niet te zwaar zou zijn, sloot hij zich dan ook aan bij zijn medespelers. „We vonden dat we niets moesten laten schieten”, aldus Tahamata, die inmiddels echter zodanig met zichzelf overhoop ligt, dat hij afgelo pen zondag tegen Roda door Beenhakker uit de basisopstelling werd gelaten. En dat terwijl voor Ajax de oogsttijd bijna is aangebroken. Tahamata: „De laatste weken draaide ik helemaal niet. Ik kon geen mannetje meer passeren, waardoor ik aan mezelf ging lopen twijfelen. Ik heb er zelfs niet van kunnen slapen. Daarom vond ik het ook helemaal niet vreemd dat ik tegen Roda zo lang aan de kant moest blijven. Ik was gewoon aan rust toe. Hopelijk gaat het woensdag, als ik tenminste word opge steld, tegen Strasbourg beter.” De terugval van Tahamata schrijft Beenhakker voornamelijk toe aan proble men op het commerciële vlak: „Simon heeft een moeilijke tijd achter de rug. De commercie stortte zich op een gegeven moment op hem. Daar bleek hij niet vol doende tegen opgewassen. Het heeft hem allemaal een beetje overweldigd. Het voet bal kwam er door in het gedrang. Van daar dat we wat controle op allerlei zaken zijn gaan uitoefenen. Want hoe ging het? Een showtje hier, een opening van een zaak daar. Dat alles is radicaal van de Er is echter één maar bij: tegenslagen bij de bouw maken dat het nieuwe ge deelte morgen nog niet in gebruik kan worden genomen, dat zal nog enkele weken duren. Andere tegenslag: de nieuwe computer, die de totalisator moet gaan gebruiken, is nog niet afgele verd en wordt pas in mei verwacht. Beide zaken zullen voorlopig voor enig ongerief zorgen, maar dat zal de vaste clientèle er niet van weerhouden om morgen gretig de weg naar de parel onder de koersbanen te zoeken. JOHN BRANDSEN Enkele cijfers over het gebeuren in het domein van de in augustus 1980 precies een eeuw bestaande Koninklij ke Nederlandse Harddraverij- en Ren vereniging. In ieder seizoen zijn er 76 77 koersdagen: elke woensdag, daar naast één of twee meetings in het week einde. Zowel sportief als financieel zijn de zondagsmeetings de belangrijkste. Deze werden in 1979 gemiddeld door 3300 betalende bezoekers bezocht. In totaal passeerden 174.478 bezoekers de loketten. Daarmee is trouwens de da ling, waar de draf- en rensport als zove le takken van sport in de zeventiger jaren mee te maken heeft gekregen, weer in een lichte stijging omgezet. Dat publiek zette op de Duindigt-koersen (exclusief supertrio-omzetten) een be drag van bijna f 35 miljoen in. Dat zijn dus de inzetten, waarvan afhankelijk van de spelsoort 75 tot 80 percent weer naar het publiek terugvloeit. Het prijzenbedrag dat de paarden bij el kaar konden lopen, bedroeg f4,7 miljoen. I nkooj sPee^’ ste^ Beenhakker evenwel vast dat XÉ.’j dbruir jassel -< kapotgespeeld door veel te veel ruimte (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Bij Ajax wordt op het ogenblik kennelijk niet alleen op, maar ook naast het veld langs elkaar heen gewerkt. Terwijl trainer Leo Beenhakker maandag middag tijdens een persconferentie zonder aarzelen meedeelde dat doelman Piet Schrijvers woensdagavond meespeelt tegen Racing Club Strasbourg, hadden fysiothe rapeut Rob Nolet en Schrijvers zelf nog volop twijfels. De international liep negen dagen geleden tijdens de wedstrijd AjaxFeyenoord in de beginfase een blessure op en heeft daardoor de beide ontmoetingen tegen Roda JC (beker en competitie) moeten missen. radio sport 10. Fi k. Tel zerdag ringen tussen de linies te laten. De aanvallers hadden meer moeten meeverdedigen en de achterspelers zijn niet voldoende opge schoven. Omdat er spelers slecht naar mij hebben geluisterd, is er van de hele opzet niets terecht gekomen. We hadden fouten moeten afdwingen, we hadden die jon gens moeten opvangen, ze op het midden veld moeten vastzetten. Maar inplaats daarvan liepen we achter hen aan”, aldus Beenhakker. Een van de Ajax-middenvelders, de Deen Frank Arnesen, wil die gewijzigde mening van Beenhakker wel delen, al wil hij zichzelf daarmee zeker niet vrijpleiten: |„Er vielen inderdaad gaten van tientallen meters, omdat we geen contact met elkaar hadden. De tegenstander kon daardoor vaak doen wat hij wilde. Daar kwam dan nog eens bij dat we individueel erg zwak I speelden, vooral ik. We konden niet eens de bal vasthouden. Woensdagavond zul- j len we het opnieuw moeten proberen i maar dan op de helft van Strasbourg. We ^zullen ze moeten opsluiten en ze onder druk zetten. Gebleken is namelijk dat ze dan het zwakst zijn.” Hoewel Ajax niet alleen tegen Stras bourg, maar ook tegen Feyenoord (1-1) en I Roda JC (2-1) tekenen van verval vertoon- Ide, wil Beenhakker er aanvankelijk niet ïvan horen dat er sprake is van vormver- glies. „Iedereen heeft op deze nederlaag E van ons bij Roda zitten wachten. Maar dat vorm verlies laat ik me niet aanpraten. Het 3 is trouwens erg onredelijk. Meer dan de helft van de wedstrijd hebben we met tien *man gespeeld omdat Schoenaker uit het veld werd gestuurd. Bij Excelsior gebeur de hetzelfde met Kraaij. Daar werd echter gesteld dat de ploeg gehandicapt was. Bij ons heet het dan meteen vormverlies, maar vergeten wordt dat we met elf man ■wel degelijk zouden hebben gewonnen.” Nolet: „Schrijvers kwam tegen Feyenoord wat ongelukkig op zijn linker schouder terecht, waardoor vermoedelijk de aanhechting van zijn nekspier geïrriteerd is geraakt. Na wat gefietst en gelopen te hebben, heeft hij vrijdag met de bal in de zaal getraind en maandagmorgen voor het eerst buiten. Het probleem dat zich daarbij voordeed, was dat hij zijn linkerarm niet ver van zich af kon krijgen. Van de andere kant was het geen punt dat er een paar maal een grote medicijnbal tegen zijn schouder werd gegooid. De vraag is echter hoe Piet zich zal houden als hij voor het eerst weer op de grond moet vallen. Dat gaan we dinsdagmiddag in Wassenaar uitproberen.” Hoewel Schrijvers er niet tegenop ziet met de nodige pijn in zijn schouder te spelen, („Met een houtje tussen mijn tanden wil ik best doorbijten”), wil hij zich niet ten koste van alles laten opstellen. „Het is niet zo dat ik overal maling aan heb. Als de medici zeggen dat het nee is, of als ik zelf dinsdag voel dat het niet gaat, blijf ik aan de kant. De pijn trekt nog altijd vanachter mijn oor tot bijna aan de bovenkant van mijn schouder.” Als Schrijvers niet kan worden ingezet, zal Beenhakker, evenals zondag tegen Roda, een beroep moeten doen op de 18-jarige Sjaak Storm. Voor het duel tegen Strasbourg zijn tot nu toe ongeveer 48.000 kaarten verkocht. tal van zijn nevenactiviteiten zal moeten beëindigen. Zo is Koppelaar onder meer als trainingscoördinator bij de Beverwijk- se atletiekvereniging DEM en als looptrai- ner bij de eredivisievoetbalclub Ajax werkzaam. „Wellicht zal ik bepaalde werkzaamhe den moeten afstoten. Ik heb nu duidelijk voor het hockey gekozen en daar wil ik al mijn aandacht op richten”. Wat dat betreft komt het goed uit, dat Koppelaar vorig jaar al zijn bindingen met de Koninklijke Nederlandsche Athle- tiek Unie (KNAU) heeft verbroken. Kop pelaar daarover: De KNAU is wat mij betreft helemaal uit het beeld verdwenen. „Ik ben destijds opgestapt vanwege de trieste organisatie binnen deze bond. Ik wil best veel tijd ergens in steken, maar dan moet het wel zinvol zijn. Dat was bij de KNAU niet het geval”. De nieuwe Bloemendaal-trainer hoopt in dat opzicht meer rendement te halen uit zijn trainingsarbeid bij zijn toekom stige „werkgever”. Vooralsnog blijft de belangrijkste inbreng echter komen van Cees Bovelander, met wie Koppelaar overigens de rest van dit seizoen niet in de dugout wenst plaats te nemen. Daar over zegt hij: „Dat wil ik absoluut niet. Ik wil het volkomen open benaderen en het zelf leren. Ik zal heus wel advies aan Bovelander vragen wanneer ik dat nodig vind, maar voorlopig lijkt het me beter om aan de kant te kijken en mijn eigen conclusies te trekken”. AD HEESBEEN Jan van Dooyeweerd: „Op Duindigt kun nen goede paarden tot hun recht komen koersdag van Duindigt. Die baan heeft nu eenmaal mijn voorliefde en ik ben daarin niet de enige”. De 1200 meter lange piste neemt in de Nederlandse drafsport een uitzonderlijke positie in door de lange rechte stukken van 400 meter, die hun stempel drukken op het karakter van de koersen. Het is op Duindigt onmogelijk voor een pikeur om zich te verschuilen, dan in een verlo ren ogenblikje in de koers naar de kop positie te glippen en vervolgens mede door het voordeel van de binnenbocht de kop te behouden, als het paard niet tot de sterksten van het veld behoort. Ook toevalligheden als het in meer of mindere mate slagen van de start heb ben niet zo’n grote invloed op als elders, al zijn die natuurlijk niet helemaal uit te sluiten. Jan van Dooyeweerd: „Op Duindigt kunnen de goede paarden tot hun recht komen. En als rijder kan je je koers een beetje plannen. Ik ben blij dat de kleine banen er ook zijn, maar nuchter beke- Leden van de Haarlemse Scheidsrech ters Vereniging die 121 /e jaar of langer lid zijn werden gisteravond onderscheiden. Op de voorgrond van links naar rechts: Arie Man in 't Veld, Gerard van Noort, Jan Schaafsma, Arnold de Bie, voorzitter Cees Klick (die zelf ook voor een onderschei ding in aanmerking kwam), Joop Thoolen en Han Franssen. Daarachter in dezelfde volgorde: Charles Bastiaan, Jan Luijken, Klaas de Lange, Dirk Kok, Bert Wolters, Jaap Jongsma, Jacob Kerkman, Jan For- rer, Ferry Hagedoorn, Anton Verzeilberg, Mart Reemeijer, Gerard Hulkenberg en Jan Nijssen. is een uitdaging (Van onze sportredactie) BLOEMENDAAL/AKERSLOOT. Het heeft Cees Koppelaar weinig bedenk tijd gekost in te gaan op de aanbieding van de hockeyvereniging Bloemendaal om met ingang van het nieuwe seizoen de training en coaching te gaan verzorgen van de herenselectie. De in Akersloot woonachtige Koppelaar, die in de sport en met name in de voetbal- en atletiekwe- reld een niet geringe reputatie geniet als conditietrainer, verheelt niet dat hij zeer verguld is met de mogelijkheid voor de eerste maal in zijn loopbaan als oefen meester de technische leiding in handen te krijgen van een sportclub. a Even later geeft Beenhakker echter toe dat een aantal Ajacieden wel degelijk problemen heeft. „De jongens zijn moe. J De scherpte is er een beetje, maar dat is I een normaal gegeven in een periode II waarin een zwaar programma moet wor- 9 I den afgewerkt.” 5 Tot degenen die tijdelijk aan kwali- ïteit hebben ingeboet, behoort in ieder ge- ïval Simon Tahamata. Lange tijd demon- Istreerde hij zijn aanleg als balgoochelaar, “voelde hij zich ijzersterk en bezorgde hij jzijn tegenstanders een minderwaardig- VELDEN. Gisteren zijn in Velden de afgebroken partijen uit de vierde en vijf de ronde van de tweekamp tussen Korts noi en Petrosjan uitgespeeld. De vierde partij eindigde na vijf zetten (twaalf minu ten spelen) in remise. Daarna werd de vijfde partij uitgespeeld. Op de 46ste zet zette Petrosjan de klok stil ten teken dat hij opgaf. Kortsnoi heeft nu in deze match voor de kwartfinales van het kandidaten toernooi de leiding genomen met 3-2. Vierde partij, afgebroken stand: wit (Petros jan): Khl, Dh4, Tdl, Lal, LbS, Pd4 en pionnen op a4, e4, f3, g2 en h3. Zwart (Kortsnoi): Kg8, Db8, Tg5, Lc8, Pc5 en Pg6, pionnen op a5, b6, f7, g7, h6. 41. (afgegeven zet) Dh4-f2, Pg6-f4; 42. Pd4-c6, Db8-c7; 43. Df2-d2, Kg8-h7; 44. Lal-e5, Tg5xe5; 45. Dd2xf4, Te5-e7; remise. Vijfde partij, afgebroken stand: wit (Korts noi): Khl, Df2, Td5, Tel, Lc4, Pe4, pionnen b3, g2, h3. Zwart (Petrosian): Kg7, De7, Tb8, Le8, Le5, Pf8, pionnen b4, c3, f7, g6, h7. 41. (afgegeven zet) Pe4-d6, Le5xd6; 42. Telxe7, Ld6xe7; 43. Td5-dl, Le7-fB; 44. Tdl-fl, Pf8-d7; 45. g2-g4, Tb8-c8; 46. Lc4-b5, zwart gaf het op. Grootmeester Jan Timman pakt in Leeuwarden naar alle waarschijnlijkheid de nationale schaaktitel, die hem vorig jaar op zo’n verrassende wijze door Gert Ligterink werd ontfutseld. In de tiende ronde wees hij concurrent Van der Vliet gedecideerd terug. Timman leidt nu met een voorsprong van een vol punt op Hans Ree. Deze kwam met wit spelend tegen Scheeren niet verder dan remise. In het voordeel van Timman werkte tevens de uitslag van het duel Van der Wiel-Lange- weg. In een stelling, die verdedigbaar leek, overzag Langeweg een eenvoudige combinatie, waardoor hij direct kon opgeven. Leo Beenhakker: „Ik laat me geen vormverlies aanpraten'' baan geveegd. Hopelijk komt hij weer snel tot rust. Hij is in ieder geval topvoet- baller genoeg om terug te komen. Hij heeft een paar weken erg vlak gespeeld, maar nu zie ik toch af en toe weer de ouderwetse Tahamata.” Over de opstelling van Ajax, en dus ook van Tahamata, die tegen Roda twintig minuten voor tijd inviel voor Ling, zal pas later een beslissing worden genomen. JAN PREENEN I >1 r In eerste instantie kwam trainer Leo Beenhakker tot de conclusie dat voor het wanprodukt dat tegen Racing Club Stras bourg werd aangeboden, vooral de mid denvelders aansprakelijk waren. Na de partij de nodige keren te hebben overge- zijn spelers in de eerste wedstrijd „teveel uit elkaar hebben gevoetbald”. „We hebben daar ons eigen middenveld -■'■f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19