Ijsbreker gebroken Toestand Tito weer slechter Rijnzout centraal bij bezoek premier Barre nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken lichfreklcme r I- I het woord is aan... Positie Christoffel vandaag: wordt onderzocht Fromm overleden Ook kwestie-Afghanistan ter sprake Werkgroep tegen boycot Spelen CBS onderzocht Colombianen het weer Brand in Londen: zeker 11 doden as Politie grijpt inbrekende Stakingsacties in Portugal Minister vraagt voorstudie plan Markerwaard financieel gevolg van autobezit HAARLEM 4 agenda pagina Wespetheater Pannekoekschip Petit in Arti En verder Vrij koud Maximum aan buitenlanders V I L. DINSDAG 18 MAART 1980 Multatuli: Z S ANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMEP 70ste jaargang no. 113 paqinas 5,6,7,9 1 r ..3 16 Achtergrond Beurs Binnen- en buitenland Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisle/Strlps Sport Weerrapporten 17 19,21 2 2,3,4 13 (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode Rivièradreef 5 Schalkwijk (naast C A) I I begijne boetiek UTRECHT-AMSTERDAM-ROTTERDAM. De Spoorwegen gaan donderdag definitief plat. Tijdens een vergadering van de Vervoers bonden FNV, vanmiddag in Utrecht, is hiertoe besloten. De bonden hebben hun leden - onge veer de helft van de ongeveer 26.000 NS-werk- nemers - opgeroepen die dag niet naar hun werk te gaan, maar naar de grote FNV-demon- stratie op de Dam in Amsterdam. De staking, die zowel geldt voor het passagiers- als goede renvervoer, zal duren van vijf uur ’s morgens tot na middernacht. W IJmuider Courant Bonden: donderdag (Van onze redactie binnenland) geen treinverkeer (Van onze redactie economie) Morgennacht zal het personeel van het gemeentelijk vervoer- De Zweedse ijsbreker Tor (foto) ramde gisternacht de Finse ijsbreker Sisu in de Botnische Golf. Het Zweedse schip met veel (Van onze redactie binnenland) Zie de kunstpagina. Zie ook pagina 3 (ADVERTENTIES) Zie pagina 2. (Van onze IJmondredactie) Zie pagina 3. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll moeite de haven van Stockholm te bereiken. Hoewel beide schepen zwaar beschadigd zijn, zijn er geen slachtoffers 'te betreuren. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: donderdag in de Maasstad geen trams, bussen en metrotreinen rijden. Het personeel van het streekvervoersbedrijf West-Neder- land zal morgennacht een besluit nemen. Een meerderheid van het kader van de bedrijfsgroep Streek- vervoer/HTM van de Vervoersbonden FNV, besloot gisteren de leden in de streekvervoerbedrijven op te roepen donderdag het werk 24 uur neer te leggen. Bij andere bedrijven zullen mogelijk minder harde acties worden gehouden. Het is nog niet bekend in hoeverre de streekvervoerbedrijven NZH en Centraal Neder land bij de acties zullen worden betrokken. Verwacht wordt dat ook in de havens, de binnenvaart en bij het vrachtvervoer over de weg acties zullen worden gevoerd. De landelijke actiedag van donderdag betekent een voorlopig einde van de FNV-acties tegen het kabinetsbeleid in het alge meen en de loonwet in het bijzonder. De acties van FNV’ers in de bouw- en de industriesector zijn ook vandaag voortgezet. Ongeveer negentig bouwvakkers die aan het werk waren bij de toekomstige woning van koningin Beatrix, Huis Ten Bosch in Den Haag, legden vandaag voor drie dagen het werk neer. Op die dijk komen dan 400 windmo lens die water kunnen pompen in het stuwmeer. Waterkrachtcentrales zou den dan kunnen draaien op het ontsta ne hoogteverschil. Er zou op die ma nier een opwekkingsvermogen van 300 miljoen watt kunnen worden gebouwd. ROTTERDAM. Om een eind te ma ken aan de geruchten dat het Rotterdam se reisbureau Christoffel in grote finan ciële moeilijkheden zou verkeren, zal de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureau’s (ANVR) de accountantsver klaringen van deze reisorganisator onder zoeken. Aan de hand van dit onderzoek en een door Christoffel te overleggen verklaring van kredietwaardigheid, zal de ANVR een advies uitbrengen aan de leden. Mocht het Rotterdamse bureau inderdaad in proble men verkeren, dan kunnen de leden wor den opgeroepen geen reizen meer te boe ken voor Christoffel. De Beverwijkse Handelskade (haven gebied De Pijp) wordt binnen afzien bare tijd met een pannekoekschip verrijkt. De raad schiep maandag avond vestigingskansen of liever af- meergelegenheid voor zo’n horeca- onderneming door steun aan een CDA-motie waarin het liggeld tot voor de exploitant aanvaardbare pro porties wordt teruggeschroefd. Een meerderheidsstandpunt binnen het college haalde daarmee bakzeil. Droog weer en perioden met zon. Minimumtemperatuur om het vries punt. Middagtemperatuur circa 5 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige oostenwind. LISSABON (AFP) In Portugal is gis teren in verscheidene bedrijfstakken ge staakt. Zo bleven de drie zenders van de nationale radio-omroep van 6 tot 11 uur ’s ochtends zwijgen als gevolg van een werkonderbreking van al het personeel. Men ijvert voor invoering van nieuwe salarisschalen. Morgen zal zes uur en don derdag 12 uur worden gestaakt bij de omroep. DEN HAAG. Minister Van Trier (Wetenschapsbeleid) zal binnenkort het Bredase ingenieursbureau van ir. W. L. Lievense opdracht geven het zo genaamde spaarbekkenplan Marker waard in een voorstudie nader uit te werken. Lievense’s ideeën houden in van de Markerwaard een door dijken omringd stuwmeer te maken, waaruit dan met behulp van windmolens elek triciteit zou kunnen worden opgewekt. Het plan-Lievense, toegepast op de Markerwaard, zou van dit stuk Ijssel meer een „Markermeer” maken, om ringd door een vijftien meter hoge dijk. (Van onze redactie buitenland) LOCARNO. De beroemde Ameri kaanse psycholoog Erich Fromm is van daag aan een hartaanval overleden. Fromm, die in Duitsland werd geboren, is 79 jaar geworden. Hij kreeg grote ver maardheid door zijn onderzoekingen over de invloed van het culturele milieu op de vorming van de persoonlijkheid. DEN HAAG (ANP). Mensen zonder auto besteden absoluut en relatief meer geld aan voeding dan autobezitters. Zij hebben relatief meer geld over voor het huren en inrichten van hun woning en zij geven naar verhouding meer geld uit aan kleding, schoeisel en opschik. Dat geldt ook voor hygiëne en geneeskundige ver zorging. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) haalt deze gegevens uit een onder zoek van de werknemersbudgetten, dat enkele jaren geleden werd gehouden. Het concludeert verder, dat gezinnen met een eigen auto een hoger totaal verbruik heb ben dan gezinnen zonder auto en dat de verkeersuitgaven van de autobezitters 1500 a 3500 gulden per jaar hoger zijn dan die van de niet-autobezitters in dezelfde inkomensgroep. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met een zeer ruime meerderheid ge stemd voor een voorstel van de rege ring, waarin het Olympisch Comité wordt gevraagd de zomerspelen in Moskou te boycotten als blijk van afkeuring van de Russische inmen ging in Afghanistan. Kunstgaleries hebben het niet gemakkelijk. In Amsterdam zijn er de achterliggende ja ren nogal wat ver dwenen. Zo niet Gale rie Petit, die het evenals Collection d'Art, die eind vorig jaar jubileerde, tien jaar lang wist vol te houden. Ter gelegenheid daarvan richtte Petit in de bovenzalen van Arti et Amicitiae een jubileum-expositie in. De Nederlandse regering is tot de con clusie gekomen dat ons land langzamer hand wat betreft het binnenhalen van buitenlanders aan zijn maximum capaci teit is gekomen. Het zijn er ongeveer 400.000, de Surinaamse en Antilliaanse immigranten niet meegerekend. Deze laatste toevoeging riekt naar discrimina tie, aangezien deze rijksgenoten als Ne- voor de Franse taal. Van Franse zijde wordt gedacht aan levering van televisie programma’s via kabel-tv. In ruil zou Ne derland in het uiterste noordwesten van Frankrijk mogen zoeken naar restanten van de Vlaamse cultuur. Na een opmerkelijke start in de Haarlemse toneelschuur verzet het Wespetheater de bakens naar het lijkt voorgoed naar IJmuiden. De bo venzaal van het Witte Tejater aan de Kanaalstraat (voormalig PEN-cen- trum) is in gereedheid gebracht voor eigen training en repetities en perio diek te houden workshops. Ruimte gebrek op de Haarlemse stek was directe aanleiding voor de lopende veranderingen ten behoeve van de geëngareerde toneelkunst waarop het Wespetheater zich sinds 1978 toelegt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH DRIEHUIS. De politie van Velsen heeft bij een inbraak in een woonhuis aan de Spiegellaan in Driehuis, drie Colombi anen op heterdaad betrapt. De mannen, die onder meer bekend hebben acht straatovervallen in Amsterdam te hebben gepleegd, verklaarden deel uit te maken van een internationaal opererend misda- digerssyndicaat. De politie kon de drie mannen aanhou den dankzij de oplettendheid van een buurtbewoonster die de drie mannen de woning zag binnendringen. De mannen, van respectievelijk 23, 25 en 32 jaar, ver telden via Portugal en Frankrijk naar Nederland te zijn gekomen. Eén van hen is in 1978, wegens herhaaldelijke gevallen van zakkenrollerij in Den Haag, als onge wenst vreemdeling de grens overgezet. derlanders moeten worden beschouwd en zich alleen door hun huidskleur en volks aard van de „inheemse” Nederlanders on derscheiden. Deze door minister Wiegel verkondigde stelling laat ruimte voor al- lerlei speculatieve veronderstellingen, die het vraagstuk veel moeilijker doen blijken dan het oppervlakkig gezien lijkt. In de eerste plaats is daar de door de minister als wenselijk aangegeven doel stelling, buitenlanders zoveel mogelijk aan te sporen naar het land van hun herkomst terug te keren. Regelrecht in strijd daarmee kan het ministeriële voor nemens zijn om de positie en omstandig heden van buitenlandse minderheden in Nederland te verbeteren en leefwaardiger te maken. Want waarom zou een buiten lander, die hierheen gekomen is om er beter van te worden, terugkeren als zijn positie en omstandigheden hier aanzien lijk worden verbeterd? De minister denkt aan een financieel douceurtje voor de tot terugkeer besluitende buitenlander, maar men brengt daardoor deze mensen in een netelige keuzepositie. De eenmalige gift kan erg verleidelijk werken, maar het is niet aanwijsbaar zeker dat iemand die met een aardig handgeldje naar huis te rugkeert, daar permanent voordeel van heeft. De omstandigheden in sommige landen waar gastarbeiders vandaan ko men zijn zodanig dat die handvol Neder landse guldens daar een druppel op een gloeiende plaat blijkt te zijn. Er is alles voor te zeggen de in ons land wonende buitenlanders op een zodanige wijze in onze samenleving te incorpore ren, dat zij rechtens en wat levensomstan digheden betreft zich niet als slavenarbei ders voelen behandeld. Maar het valt niet tegen te spreken dat daardoor hun terug keer minder plausibel wordt. Er zal niet aan te ontkomen zijn dat het toelatingsbe leid ten aanzien van die groepen, die prin cipieel weigeren in de Nederlandse sa menleving te integreren, strenger wordt. Er zal scherper op moeten worden gelet dat politieke en sociale strijdgroepen hun acties niet vanuit hun vaderland naar Nederland verplaatsen. Maar tegelijker tijd mag men de hier aanwezige mensen van andere volksaard en cultuur niet be letten, hun identiteit te bewaren en te beleven. Ofschoon de praktijk daarvan toch weer aan de Nederlandse rechtsorde moet worden getoetst en daarmee niet in strijd mag zijn. Met het Nederlandse bedrijfsleven zal moeten worden overeengekomen dat groepen buitenlanders niet uitsluitend om economisch bedrijfsbelang naar hier mo gen worden gelokt. De normen van toela ting voor individuele vluchtelingen zijn aan verruiming toe, voor zover overwe gingen van menselijkheid en politieke vrijheid in het geding zijn. Het is een zeer complexe materie die minister Wiegel heeft aangeduid, die zeer subtiel en met grote wijsheid zal moeten worden aarigepakt, opdat racistische zo wel als economische drijfveren zoveel mo gelijk buiten spel worden gezet. Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) AMSTERDAM. Een aantal politici, publicisten en wetenschapsmensen heeft een werkgroep gevormd die stelling neemt tegen wat wordt genoemd „de aanzwellende roep om een boycot van de Olympische Spelen in Moskou”. De werkgroep Ontwapening, Ontspanning en Olympische Spelen, zoals de naam luidt, zegt verontrust te zijn over „het klimaat van de Koude Oorlog dat dichterbij komt”. Zij zegt dat de Olympische Spelen een belangrijke plaats innemen in de onmisbare contacten tussen Oost en West. Op 30 maart organiseert de werkgroep een symposium over de boycot in Amsterdam. U» (Van onze redactie buitenland) PARIJS-DEN HAAG. Vrijwel algemeen wordt verwacht dat de Franse premier Barre en zijn minister Poncet van Buitenlandse Zaken die vanmiddag in Den Haag arriveren, het al eerder afgewezen plan ten berde zullen brengen, een Franse zoutfa briek te vestigen aan de Rijn teneinde de schade door de zoutlozingen van de Franse kalimijnen te beperken. Dit plan, dat door Nederland, de Franse zoutproducenten, de Rijnstaten en. de Eu ropese Gemeenschap aïs economisch on haalbaar is bestempeld, vormt het enige antwoord van Franse zijde op de vele Nederlandse protesten tegen de toene mende verzilting van de Rijn, die zowel de drinkwaterproducenten als de tuinders in het Westland voor grote problemen stelt. Naast het Rijnzout zal bij het overleg tussen Barre, Poncet en de Nederlandse bewindslieden ook de kwestie-Afghanis tan ter sprake komen. Verder zouden de lopende kwesties in de Europese Gemeen schap, zoals de Britse bijdrage aan de Eg en de verhoging van de landbouwprijzen, worden besproken. Verwacht wordt ook dat de Franse eer ste minister gebruik zal maken van de gelegenheid om propaganda te maken BELGRADO (Reuter/AFP/DPA). De gezondheidstoestand van de Joego slavische president Tito is verder ver slechterd. In het vandaag gepubliceerde medisch bulletin zeiden Tito’s artsen dat zich in de maag een grote bloeding heeft voorgedaan. Deze maagbloeding is een gevolg van de „algemene neiging” tot bloedingen. De intensieve behandeling wordt voortgezet. Tito’s toestand is nu al vijf weken kri tiek. De 87-jarige president lijdt aan een reeks kwalen, waaronder longontsteking, hartzwaktes, suikerziekte, ademhalings problemen, ritmeverstoringen van het hart en het geheel niet functioneren van de nieren. Oud-minister Andriessen van Fi nanciën heeft gisteren nog eens be nadrukt dat hij zijn aftreden volstrekt terecht vindt en dat hij meent „dat het voorgenomen regeringsbeleid geen antwoord zal zijn op de uitda ging die ons te wachten staat”. bedrijf in Rotterdam, RET, een beslissing nemen over een voorstel van de ambtenarenfederatie ABVA7KABO donderdag - de landelijke FNV-actiedag tegen het loonbeleid van het kabinet Van Agt - het werk voor 24 uur neer te leggen. Als aan de oproep gehoor wordt gegeven zullen er Smart en geluk hangen meer af van wat we zijn dan wat ons overkomt. LONDEN (UPI/AP). Bij een brand iri een rooms-katholiek tehuis voor dakloze vrouwen in Londen zijn vanmorgen vroeg zeker elf vrouwen om het leven gekomen. Twintig mensen zouden met brandwon den in een ziekenhuis zijn opgenomen. Veel bewoonsters van het tehuis konden door het snel om zich heen grijpende vuur niet tijdig het gebouw verlaten. I -■ X A.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1