BESLUIT FEDERATIERAAD FNV: Albeda wil CAO Boren Arbeidsbureaus naar heilzame bron vs Geen toenemend Sa Op spreekbeurt in Eindhoven Andriessen noemt aftreden terecht Somalië meldt B< luchtaanvallen door Ethiopië Geen benoeming Aantjes terwille van eenheid optreden politie in burgerkleding Bavaria helpt bezetters en dan dit noq stakingsregeling bc M krijgen nieuwe stamkaarten horecabedrijf taxibedrijven VVD wil snel 5 Wi aai „DSM laat 2630 banen verdwijnen ■I H P mN DINSDAG 18 MAART BINNEN. EN BUITENLAND 1980 2 D I Opening Toelichting AR-bestuur: 5 A w 4. Bioscoop Geluk (Van LC STO Lage 315 voor ring Russ tan waai Com mers cotte A Wangedrag Hobby-ladders Neutraal Actie (Van onze redactie binnenland) 4 AMSTERDAM, UTRECHT. De Federatie Nederlandse Vakbewegingen (FNV) wil bij de komende CAO-onderhandelingen zo veel mo gelijk van haar eigen arbeidsvoorwaardenbe leid verwezenlijken door gebruik te maken van lacunes in de loonmaatregel. Dat bleek gister avond op een persconferentie na afloop van een bijeenkomst van de Federatieraad in Am sterdam. Rode Kruis if Is Sö 18 Gebruiken lacunes in loonmaatregel b W. Aantjes I het \xzeerj F. Andriessen 7 1 nno I Schraal weer en lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het bestuur van de ARP heeft oud-CDA-fractieleider Aantjes niet op de advieskandidatenlijst voor de Ka merverkiezingen geplaatst, omdat het vreest dat zo’n besluit de eenheid van de partij in gevaar zou kunnen brengen. Het bestuur is er bovendien niet van overtuigd dat Aantjes in de praktische politiek goed zou kunnen functioneren. De benoeming wordt verder afgewezen vanwege „het verzwijgen van zijn levens gang in de laatste oorlogsjaren”, aldus het AR-bestuur in een gisteren gepubliceerde verklaring. Het AR-bestuur hoopt wel dat Aantjes zal blijven bijdragen in het werk van de partij en met name in de commissie die het nieuwe verkiezingsprogramma op stelt. Aantjes heeft in het weekeinde al laten weten dat hij in de voordracht van het bestuur berust. Inmiddels heeft het kabinet de voormalige fractieleider een belangrijk adviseurschap bij het ministe rie van Volkshuisvesting aangeboden. 14 13 5 5 10 15 3 6 16 14 10 9 8 8 7 8 8 6 7 6 7 7 4 7 4 12 12 6 0 0 0.1 0 0 0 0.3 0 0 0.1 0 0.1 0 0 0 0 0.6 0 0 8 2 0 0 0 o o o o o Ook zeggen zij dat de uitkering van 26 gulden per 1 juli te nivellerend werkt. De werkgevers menen dat het accent meer op verlaging van de belastingen moet liggen. Hij zei de beslissing van de FNV om de wapens op te nemen tegen de werkgevers en voor werkgelegenheid in deze situatie ernstig af te keuren. „Maar acties of geen acties, juist de sociale dimensies maken ingrijpen van de overheid nu noodzake lijk”, zo vervolgde de ex-minister. Die sociale dimensies omvatten naar zijn me ning onder andere het handhaven op lan gere termijn van de sociale zekerheid en de werkgelegenheid. de regering. Enerzijds betwijfelt hij of de in tie brief aan de Sociaal Economische Raad (SER) genoemde één- a anderhalf- procentmaatregel wel zal functioneren, gezien de incidentele loonstijgingen en de mogelijkheden tot afwenteling. Aan de andere kant heeft hij bedenkingen tegen de aangekondigde koopkrachtondersteu- ning van 100 gulden per jaar, welke een extra belasting van 800 miljoen gulden voor het financieringstekort zal beteke nen. Dit soupeert dan weer de winst op die uit de matiging in de rijksbegroting zou worden verkregen. Zo is er dan totaal niets bereikt, aldus Andriessen. Hij vroeg zich verder af of het opstap pen van een minister van financiën wel beperkt kan blijven tot een ministerscri- sis. „Het zou onjuist zijn als men in Neder land voortaan de minister van financiën laat vertrekken zonder daaruit de conse quenties te trekken. Die minister heeft op grond van de comptabiliteitswet de ver antwoordelijkheid voor ’s rijks financiën en dat is een goede zaak voor de politiek en het functioneren van de kabinetten”, aldus Andriessen. In de Groningse grensplaats Nieuweschans is gisteren begonnen met het boren naar geneeskrachtige bronnen. Een proefboring moet aantonen of water met geneeskrachtige werking aan de bodem zal kunnen worden onttrokken. Er wordt rekening mee gehouden dat het water zich bevindt op een diepte van 450 meter. Het bioscoopbezoek in ons land is sinds 1970, toen een dieptepunt van slechts 24,1 miljoen bioscoopbezoeken werd geregi streerd, toegenomen tot 30,5 miljoen in 1978. De Nederlander ging in 1978 gemid deld 2,2 maal naar de bioscoop tegen 1,8 maal in 1970, aldus een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Er zijn veel Nederlanders die nooit naar de bioscoop gaan. Volgens het CBS gaat ongeveer tweederde van de bevolking van 15 jaar en ouder, nooit naar de film. Volgens Somalië was dit de zesde lucht aanval door de Ethiopische luchtmacht van de afgelopen drie maanden. Somalische guerrillastrijders hebben in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe ver klaard deze maand 2200 Ethiopische mili tairen te hebben gedood in veldslagen in het omstreden gebied Ogaden in het zuid oosten van Ethiopië. GENÈVE (Reuter/AP). Somalië heeft Ethiopië ervan beschuldigd met zes vlieg tuigen twee grensdorpen te hebben aange vallen. In een protestnota aan de Ver enigde Naties en de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) zegt Somalië dat bij de aanval acht mensen om het leven kwamen en negen gewonden vielen. Gehuwden en samenwonenden zonder kinderen zijn beter over hun leefsituatie te spreken dan alleenstaanden, mensen uit volledige gezinnen en de hoofden van één-oudergezinnen. Zij tonen meer tevre denheid over hun woonsituatie, hun dage lijkse bezigheden en hun maatschappelij ke en finaciële status dan de andere groe peringen Dit heeft een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) aan het licht gebracht. Daaruit is ook naar voren gekomen dat alleenstaanden die weduwe, weduwnaar of gescheiden zijn, zich het mins', gelukkig voelen, het meest last van stress hebben en de minst goede gezondheid genieten. Vooruitzichten voor donderdag opgesteld door het KNMI. 6 11 8 11 11 -4 13 8 -2 10 1 1 2 0 11 7 -2 9 4 3 -8 -2 -2 6 0 12 0 (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. „Mijn aftreden was volstrekt terecht. Ik heb ge meend dat het voorgenomen rege ringsbeleid geen antwoord zal zijn op de uitdaging die ons te wachten staat. Alle inkomenscategorieën, ook de mi nima, moeten hun steentje bijdragen, anders wordt het afglijdingsproces niet gestopt”. Dit zei mr. Frans An driessen, voormalig minister van fi nanciën, gisteren op de Technische Hogeschool in Eindhoven. „Men heeft me verweten met het hoofd in de wolken te lopen”, aldus Andriessen. „Maar ik ben geen onverzettelijk man waarmee niet te praten valt. Degenen die dat zeggen, slaan de plank helemaal mis. Ik was bereid tot een compromis op het scherp van de snede. De stap die ik heb gezet, is daarom werkelijk niet te groot”, zo zei hij. De ex-bewindsman bleek het niet eens met de aangekondigde loonmaatregel van DEN HAAG (ANP). De WD-Twee- de-Kamerleden Nijpels en Keja vinden dat de regering snel met een wettelijke stakingsregeling moet komen. In schrifte lijke vragen aan minister Albeda van So ciale Zaken en De Ruiter van Justitie geven ze als reden de stakingen van het afgelopen half jaar op. De beide Kamerleden willen weten hoe het staat met de belofte van minister Albe da een advies over een stakingscode aan de Sociaal-Economische Raad (SER) te vragen. In die code zouden de rechten en plichten van stakers en werkwilligen moe ten worden geregeld. RC weel de K door twee vijf); Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck KlagenfUrt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis BC In verki 5 ol verki West In heeft de s< func lijk die c zingt PA moge "de o géve< Ho Fran: meld het I He reid verse wer i kelin toest toe r bijdr v< 3 3 2 4 4 2 4 2 5 3 2 7 6 0 -0 3 2 -2 -16 -2 WA kaant ren v Zake: gen lëveri tie, c vliegt Het een v bovei draag joen van Het i de V Chin: luisteren, heeft de Verbondsraad besloten niet meer in overleg te treden met het parlement. CNV-voorzitter H. van der Meulen heeft dit gisteren, na afloop van de vergadering van de Ver bondsraad, meegedeeld. De christelijke vakcentrale heeft van het CDA de uitnodiging gekregen om morgen te komen praten. Als dat gesprek tot doel heeft de inhoud van de loonmaatregel te wijzigen, dan praten we niet, aldus Van der Meulen. „We zeggen wat wij vinden dat nodig is en verder zoeken ze het in Den Haag maar uit”, zo zei hij verder. „Wij gaan niet meewerken aan het waterdicht maken van een loonmaatregel, omdat we er geen verantwoordelijkheid voor willen dragen”, zo motiveerde de CNV-voorzitter de beslissing van zijn organisatie. Evenals de FNV, zal het CNV in de Stichting van de Arbeid en de Sociaal-Economische Raad (SER) niet meewerken aan advie zen over de loonmaatregel, zo besloot de Verbondsraad verder. De gezamenlijke werkgeversorganisaties hebben de grootst mogelijke bezwaren tegen enkele elementen van de loonmaatre gel, zo heeft de Raad van de Centrale Ondernemingsorganisaties (RCO) per brief aan de Tweede Kamer laten weten. Hun bezwa ren richten zich in de eerste plaats tegen het maximum dat hét kabinet wil stellen aan de incidentele loonsverhogingen. Zij noemen de voorgenomen ingreep in de incidentele loonstijging, principieel onjuist en in de praktijk onuitvoerbaar. Voorts hebben de werkgevers bezwaar tegen het feit, dat het vrijstellings- en ontheffingsbeleid te algemeen en onbepaald is. Het gende zoek Follov gullen zich v naar I De van E zei gi laatste biedei ■men. van d: om ai veron sische makei Intt van t zijn o Spele ke sp echte maar hoog ten vi den. schil! vijf s1 den i moge wel u Aar deelg Het PPR-Kamerlid Waltmans wil van mi nister Schoften van Defensie inlichtingen over, wat hij noemt, wangedrag van enke le onderofficieren van de legerplaats Amersfoort. Tijdens een oefening zouden zij zich ten opzichte van drie soldaten hebben misdragen. DEN HAAG (ANP). Op alle arbeids bureaus kómen binnenkort nieuwe stam kaarten waarop alleen gegevens van werkzoekenden kunnen staan die nodig zijn voor de arbeidsbemiddeling. Ook krijgen de arbeidsbureaus de opdracht dat ze hun cliënten moeten vertellen en desgewenst laten zien, welke gegevens worden geregistreerd. Dit schrijft minister Albeda van Sociale Zaken in antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden Hart- meijer en Moor (beiden PvdA). De Kamer leden hadden de bewindsman erop gewe zen dat op de stamkaart van een werkzoe kende bij het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam, gegevens stonden die niet noodzakelijk waren voor de bemiddeling. Zo was er op geschreven dat de man stonk en dat hij een eigenaardig joch met flapo ren was. EINDHOVEN (ANP). De brouwerij Bavaria in Lieshout is bereid de bezetters van café-restaurant Schimmelpenninck in Eindhoven te helpen. Gisternacht is met de Voedingsbond FNV een principe- akkoord bereikt, waarin het behoud van de werkgelegenheid voor de 25 werkne mers voorop staat. Het pand waarin Schimmelpenninck is gevestigd, wordt door Bavaria verhuurd aan een BV. De brouwerij gaat nu probe ren of het mogelijk is die laatste huurover eenkomst te verbreken. Wanneer dat lukt, is de brouwerij bereid een nieuwe exploi tant te zoeken die de huidige werknemers in dienst wil houden. Tot slot is Bavaria bereid om de werk nemers, wanneer deze onverhoopt tijde lijk werkloos worden, maximaal drie maanden een aanvulling op de WW-uitke- ring te geven tot honderd percent van het laatst genoten netto-loon. De werknemers bezetten het café-res taurant vorige week maandag. Ze eisten uitbetaling van achterstallig loon en een garantie voor de werkgelegenheid. De Voedingsbond FNV heeft de actie van meet af aan gesteund. In afwachting van verdere ontwikkelin gen blijft Schimmelpenninck bezet. De advocaat van de huidige exploitant heeft een kort geding tegen Bavaria aangespan nen omdat de brouwerij nog een miljoen gulden aan zijn cliënt verschuldigd zou zijn. Weer in binnen- en buitenland HEERLEN (ANP). De FNV-Limburg heeft gisteren in een brief aan minister Van Aardenne van Economische Zaken, gewezen op het feit dat DSM niet 2000 maar 2630 arbeidsplaatsen in Limburg laat vervallen. Volgens de FNV is dat in strijd met eerder door de minister aan de Tweede Kamer gedane toezeggingen, volgens wel ke de inkrimping van het personeelsbe stand bij DSM beperkt zou blijven tot 2000 arbeidsplaatsen. Naar het oordeel van de FNV-be- stuurders kan het aantal van 2000 boven dien drastisch verminderd worden indien DSM het research-apparaat versterkt en de vervroegde uittredingsregeling (VUT) beter toepast. Gewezen wordt verder op de gunstige financiële resultaten die DSM dit jaar boekt en de geldelijke voordelen die deze onderneming geniet op grond van de VUT-regeling. Hiermee zijn enkele tien tallen miljoenen gemoeid, die volgens de FNV in onvoldoende mate worden aange wend om jongeren in dienst te nemen. Voor hobby-ladders moeten dezelfde wet telijk verplichte keuringseisen komen als voor ladders voor beroepsgebruik. Dit stellen de tweede-kamerleden Engwirda en Wessel-Tuinstra, beiden D’66, in schrif telijke vragen aan de staatssecretaris Ve- der-Smit van Volksgezondheid. Volgens hen worden er in doe-het-zelfzaken nog steeds hobby-ladders verkocht die niet voldoen aan de keuringsnormen die aan „professionele” ladders worden gesteld ono ono ono ono no o ono ono ono no o nno windst. ono zzo ono ono nno nno w windst. ono no o nno ono windst. windst. windst. windst. nnw nno o o nno no ozo n DEN HAAG (ANP). De ministers De Ruiter van Justitie en Wiegel van Binnen landse Zaken hebben de Tweede Kamer meëgedeeld dat zij niet over gegevens beschikken die de indruk zouden bevesti gen dat de politie steeds meer in burger zou optreden. In antwoord op vragen van de PvdA- Kamerleden Roethof en Staffelen, zeggen beide bewindslieden verder van mening te zijn, dat politiemensen in burger zich moeten realiseren dat zij als politie-amb- tenaar niet herkenbaar zijn. „Hun optre den moet hierop afgestemd zijn”, aldus de ministers. Minister De Ruiter van Justitie heeft de rijkspolitie gevraagd voortaan neutrale namen te gebruiken bij politie-oefenin- gen. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het CPN-Kamerlid Wolff. De ze had zich geërgerd aan de aanduiding „kunstenaars” of „oproerkraaiers” voor enkele, aan een ontruimingsoefening in Brouwershaven, deelnemende, politie- groeperingen. Volgens de minister is het geenszins de bedoeling geweest welke be volkingsgroep dan ook een negatief be doelde symboolfunctie te geven. Het Rotterdamse Komité Olieboycot Zuid-Afrika deelt de komende zaterdag bij een aantal Shell-tankstations boekjes uit over Zuid-Afrika. In de boekjes geven enige bekende Nederlanders hun visie op de apartheid en Shell. Volgens het comité is dit de „voortzetting van de pogingen” om tot een olieboycot van Zuid-Afrika te komen. DEN HAAG. Minister Albeda (Socia le Zaken) meent dat het totstandkomen van een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst (CAO) voor de taxi bedrijven „een zeer goede zaak zou zijn”. Hij concludeert dit naar aanleiding van een onderzoek van de Loontechnische Dienst. Het onderzoek is uitgevoerd naar aanleiding van vragen van een drietal PvdA-Kamerleden. De resultaten zijn ech ter niet volledig omdat de werktijden ën de beloningen van de taxichauffeurs nog al onregelmatig zijn. Op basis van dienstroosters meent de Loontechnische Dienst dat de taxichauf feurs gemiddeld 45 uur per week werken. De werkelijke arbeidsduur wijkt daar echter waarschijnlijk ruim van af. De inkomsten van de chauffeurs zijn geba seerd op een basisloon, dat ongeveer ge lijk aan het wettelijk minimumloon is. Door neveninkomsten kan dat loon aan zienlijk hoger liggen. Volgens de minister bestaan nevenin komsten bijvoorbeeld uit provisie voor het aanbrengen van klanten (bont- en dia manthandel, sexbedrijven, horecabedrij ven) en uit fooien. Aantal uren zon 2 tot 11. Minimumtemperatuur omstreeks -1 graad. Maximumtemperatuur om streeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. ETS De FNV wil bijvoorbeeld weten of er met de werkgevers te praten valt over een „realistische” prijscompensatie per 1 janua ri nu de prijscompensatie per 1 juli wordt vervangen door 26 gulden bruto per maand voor iedereen. Ze denkt ook aan een hogere beloning voor vuil en zwaar werk en wijzigingen in de functiewaardering. In een brief aan de Tweede Kamer zal de FNV haar bezwaren tegen de loonwet en de loonmaatregel nog eens uiteenzetten. De organisatie heeft onder meer berekend dat de minumumlonen er qua koopkracht minstens een half procent op achteruit zullen gaan en de modale inkomens (exclusief incidentele verhogingen) ruim twee procent. De Verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft gisteren in Utrecht vastgesteld dat de inhoud van de loonmaatregel op geen enkele wijze overeenkomt met wat het CNV zich voor dit jaar voor ogen had gesteld. Gelet op het feit dat noch het parlement, noch het kabinet, er blijk van heeft gegeven bereid te zijn om naar de argumenten van het CNV te Minister Pais van Onderwijs opent op 13 april in Amsterdam een Auschwitz-expo-1 sitie. De expositie die een beeld geeft van de bezetting en vervolging in de jaren 1940-1945, zal in juni een vaste plaats krijgen in het voormalige concentratie kamp in Polen. Voor de inrichting is de Nederlandse regering officieel uitgeno digd door de Poolse regering. Het tentoon gestelde zal tot 18 mei te zien zijn in de Waalse kerk in Amsterdam. In het Amsterdamse Concertgebouw wordt vrijdag voor de 25ste keer het jaar lijkse concert ten bate van het Rode Kruis gehouden. Eregasten zijn prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het concert wordt gegeven door de Mariniers- kapel en de Koninklijke Militaire Kapel. regen geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen mist geh. bew. geh. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. mist onbew. 1. bew geh. bew. h. bew. regen zw. bew. sneeuw h. bew. 1. bew. motregen geh. bew. mist zw. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. sneeuwbui onbew. mist niet ontvangen geh. bew. onbew. windst. niet ontvangen regen zw regen windst. WOENSDAG 19 MAART Zon- en maanstanden Zon op 06.43 uur, onder 18.49 uur Maan op 08.25 uur, onder 22.35 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.21 uur en 17.46 uur Laagwater 01.05 uur en 13.42 uur WEERRAPPORTEN c

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2