Zeker 53 doden in El Salvador Libië versterkt defensie Malta Onrust in Syrië sterk toegenomen achtergrond Ook Braks wil hogere prijzen EG-landbouw Kabinet-Begin weer in gevaar Genève” wil geen alternatief voor Moskou bouw Mirage Verkiezingen Bondsdag op 5 oktober Opstandelingen in Afghanistan melden succes Belgische boeren betogen in Brussel Doden door lawine Mogelijk steun Saoedi-Arabië naar actie tegen blinde betogers Wapenfabrikanten VS mogen weer aan China leveren Gandhi: Onderzoek 0 DINSDAG 1980 18 MAART r Yellow Mop De dag Cor Brom BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker 'ing ruis I ctie Iers 1 rag luk M>p inds 24,1 ■egi- i in nid- 1,8 het BS), laar gaat van ■aal t de :rale nin- 1 op De ling /oor I in itie- het be- be- (Van onze redactie buitenland) LONDEN/GENÈVE/ STOCKHOLM. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 315 tegen 147 stemmen een voorstel van de Britse rege ring aangenomen waarin de Russische inval in Afghanis tan wordt veroordeeld en waarin het Brits Olympisch Comité wordt gevraagd de Zo merspelen in Moskou te boy cotten. fel trijfël Britse Lagerhuis wil boycot Zomerspelen s zal icht- acht Het Zweedse Olympisch Comité heeft gisteren verklaard, dat het de oproep van president Carter de Spelen te boycotten, zal negeren. van Australië, Groot-Brittannië en de VS (de initiatiefnemers) en van Nederland, Canada, Kenia, Portugal, Saoedi-Arabië, Costa Rica, de Dominicaanse Republiek, Soedan en de Filippijnen. Hij zei dit tegen verslaggevers, nadat hij een beleefdheidsbezoek had gebracht aan Gundelach. Braks noemde een sterkere prijsstijging „zeer gerechtvaardigd”. Hij voorspelde wel, dat hij de belastingverla ging die de regering in Den Haag in het vooruitzicht heeft gesteld voor de laagste inkomens, in zijn beleid zal meerekenen. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De nieuwe minister van Landbouw, Braks, heeft gisteren aangekondigd zich te zullen inzetten voor een hogere gemiddelde stijging van de EG-landbouwprijzen dan de 2,4 procent die EG-commissaris Gundelach heeft voorgesteld. Voorzitter Thomas Keller van de Inter nationale Federatie van Sportorganisa ties (AGFIL) zei gisteren, dat de Spelen in Moskou moeten doorgaan en dat elke po ging alternatieve Spelen te organiseren moet worden afgewezen. Vladimir Popov, de vice-voorzitter van het organisatieco mité voor de Zomerspelen verklaarde gis teren dat de Sovjet-Unie geen bezwaar zal maken als individuele atleten voor „Mos in geheel Vlaanderen en een deel van Wallonië is gisteren door agrariërs be toogd tegen het voornemen van Gunde lach de EG-landbouwprijzen slechts met 2,4 procent te laten stijgen. Met tractoren gingen duizenden boeren naar het EG- kantoor in Brussel. De betogers deelden pakjes met suiker, groente en fruit uit om het publiek gunstig te stemmen. Het zenden van een complete divisie met tanks en zware artillerie duidt erop dat de regering de bestrijding van de binnenlandse onrust nu als hoogste prio riteit heeft gesteld, die op het ogenblik voorrang moet krijgen boven de con frontatie met Israel, zo menen deze di plomaten. Door het inzetten van deze divisie in Noord-Syrië heeft de sterkte van de reserves voor de gevechtstroe- pen, gelegerd bij de grens met Israel, een fikse aderlating ondergaan. tijen tussen oppositiegroepen en mili tairen. Dat de regering zich ernstig bedreigd voelt blijkt ook wel uit het zenden van een pantserdivisie van meer dan 10.000 man naar Aleppo, vorige week, in een kennelijke poging de dissidenten af te schrikken van verdere acties. kou” inschrijven, als het Internationaal Olympisch Comité dat tenminste moge lijk maakt. De Russische minister van Buitenland se Zaken Gromiko heeft de VS gisteren beschuldigd van een „internationale cam pagne vol bedrog met als doel de Russi sche politiek te bevuilen en de Olympi sche Spelen te ruïneren. De 52-jarige Assad, een ex-piloot, is de prominentste figuur in de Alawieten- gemeenschap. Voor hij aan de macht kwam waren de Alawieten een achterge bleven en achtergestelde groep, maar nu bekleden ze bijna alle sleutelposities. Aanvankelijk was het geweld vrijwel uitsluitend gericht op leden van de sec- ten der Alawieten, een sjiitische minder heidsgroep in het overwegend soenniti sche Syrië. Maar het afgelopen halfjaar werden ook niet-Alawieten het slachtof fer, alleen omdat ze voor de regering- Assad werkten. De veiligheidsmaatregelen zijn in heel Syrië al versterkt sinds de massamoord op ruim 50 cadetten van de militaire academie van Aleppo vorig jaar, maar niettemin duren de gewelddadige acties tegen de regering voort. oplossing van het Midden-Oosten-con- flict alleen kan worden bereikt met inbreng van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO). De PLO is vol gens de bewindsman „een belangrijke factor” in het Midden-Oosten die in een bepaald stadium in het vredesproces moet worden betrokken. De PLO is volgens Carrington geen terroristische organisatie. leeft ■lieg- inge- Ver- Afri- dat even mi- igen nke- aats iden aten wet- i als Dit irda hrif- Ve- gens nog niet aan ld ouw jaar- iruis Mar- Het iers- ael. p 13 xpo- van aren laats atie- s de eno- oon- ti de n in ver- mili- n in iuid- ycot rdag :kjes iven e op mité gen” :a te nder latie nsen van >vre- age- >elij- ‘roe- i het IBS) naar die zijn, leest aede prijzen wat meer te laten stijgen dan Gun delach wil. De nieuwe landbouwminister is verder van mening dat de Europese Commissie bij het opstellen van de land bouwprijzen „de huidige budgetproble men van de Gemeenschap en de markt problemen te zwaar heeft laten wegen”. (Van onze redactie buitenland) President Hafez al-Assad van Sy rië wordt geconfronteerd met de ernstigste bedreiging van zijn regi me sinds hij tien jaar geleden aan de macht kwam, zo menen buitenland se diplomaten in de hoofdstad Da mascus. hoewel ze niet meer dan 12 procent van de bevolking uit maken. Maar de tegenstelling Alawieten-sun- nieten lijkt van ondergeschikt belang in de huidige confrontatie. „In Hama bij voorbeeld waren veel mensen alleen maar kwaad op de regering”, zo vertelde een diplomaat uit de Derde Wereld die sympathiek staat tegenover het bewind in Damascus. „Zij demonstreerden te gen de regering, niet tegen een of andere bijzondere groep”. Braks is van mening, dat de EG inder daad 2,2 miljard gulden kan bezuinigen op de landbouwuitgaven, zoals de EG- commissie wil. Maar een groot deel hier van kan volgens hem gebeuren door marktmeevallers in de twee sectoren waar sprake is van overproduktie: suiker en zuivel. In de akkerbouw en veehouderij is er zijns inziens voldoende ruimte om de De regering hoopt kennelijk dat haar tegenstanders geïntimideerd zullen ra ken door de aanblik van tanks, pantser voertuigen en vrachtwagens vol man schappen in gevechtsuitrusting. „Het is bluf’, zei een westerse diplomaat. „Tanks en artillerie zijn nutteloos bij stedelijke onlusten, ze hebben hoogstens een psychologisch effect. Het staat te bezien of de bluf zal werken”. NEW DELHI (Reuter). De Indiase premier Gandhi heeft een gerechtelijk on derzoek bevolen naar het optreden van de politie zondag in New Delhi, waar een demonstratie van blinde Indiërs uiteen werd geslagen. Uit protest tegën het harde politie-optreden liep gisteren de oppositie in zowel het Indiase Lager- als het Hoger huis weg. De blinden, van wie velen honderden kilometers hadden gereisd om in New Delhi te komen, hielden een demonstratie ve mars naar het huis van premier Gandhi om een petitie aan te bieden, waarin werd gevraagd om werk. De politie greep even voor de stoet het huis bereikte in, waarbij geslagen werd met bamboestokken. Er vielen meer dan honderd gewonden. Vol gens de oppositie worden nog vier blinde jongens vermist. De Dag startte afgelopen zaterdag met een nummer van 80 pagina’s. Dat voelde lekker dik aan, maar vergeleken met het gewone kranteformaat is dat dus 40 pagi na’s, en er zijn weinig zaterdagkranten die onder de 40 pagina’s blijven, dus zo dik was het nu ook weer niet. Als columnist juich ik elke verschijning van een nieuwe krant natuurlijk toe, en zeker het type boulevardblad zou, zoniet een gat in de markt, dan toch een gat in de Nederlandse journalistiek kunnen vullen. Een land zonder boulevardblad kan toch niet hele maal au sérieux worden genomen, vind ik. We doen met z’n allen wel net alsof De Telegraaf ons boulevardblad is, maar dat is eenvoudig niet waar. Vergeleken met de zogeheten „yellow press’, van bijvoor beeld Engeland, is De Telegraaf nog een hele deftige krant, die aandacht besteedt aan allerlei zaken die in de Daily Express, de Daily Mail en de Daily Mirror niet te vinden zijn. De Dag wil de eerste Neder landse Daily Dag worden. PARIJS (Reuter). Saoedi-Arabië mogelijk financiële steun verlenen voor 'Be ontwikkeling van een nieuw Frans gevechtsvliegtuig, de Mirage 4000. Hooggeplaatste functionarissen in de Franse vliegtuigindustrie hebben dit ge meld naar aanleiding van een bericht in hét Koeweitse dagblad Al Qabas. Het blad meldde dat Saoedi-Arabië be reid is ongeveer drie miljard gulden te verschaffen die de Franse vliegtuigbou wer Dassault nodig heeft voor de ontwik keling en produktie van het tweemotorige toestel. De Franse regering heeft tot nu toe niet in de ontwikkelingskosten willen bijdragen. En verder heb ik geen nieuws, zelfs geen boulevardnieuws, kunnen ontdekken in De Dag, behalve dan dat ongenoemde „natuurkundigen” hebben „vastgesteld” dat over twintig jaar de aarde vergaat. Wedden van niet. Tot zolang moet u het maar even zien te stellen met de volgende dwarsgebakken mop: Breznjev belt Jimmy Carter op en zegt: „Moet je horen, Jimmy, wij zitten nog steeds een beetje omhoog met het lijk van Croesjtsjov, die zijn we liever kwijt dan rijk, zou je het erg vinden als we hem in Amerika begroeven?” Carter antwoordt: „O nee, geen sprake van, zolang jullie in Afghanistan zitten, ben ik niet bereid Chroesjtsjov van je over te nemen. Je begraaft hem maar ergens anders!” Breznjev belt Mrs. Thatcher op, want zo’n mop mag pas in derde instantie ter zake komen, dat houdt de spanning er een beetje in. Breznjev legt haar zijn pro bleem uit, maar de ijzeren lady zegt ook nee, ze zou het grootste gedonder met haar conservatieve achterban krijgen als ze Chroesjtsjov in Londen liet begraven, ook al bevindt zich daar al het graf van Karl Marx. Nee dus. Ten einde raad wendt Breznjev zich tot (en nu moet er natuurlijk een kleurrijker figuur komen dan Carter en Thatcher, dus niet Giscard d’Estaing of Sadat), u had het al geraden: Menachim Begin, de Israëlische premier. Begin hoort wat Breznjev wil en zegt: „O ja, wat mij betreft is er geen enkel bezwaar, ik wil Chroesjtsjov hier best laten begraven, maar ik moet je wel voor één ding waarschuwen: We hebben hier wel het hoogste herrijzenispercentage van' de hele wereld!” In hun ogen beginnen de wijdverbrei de gewelddadige acties tegen de rege ring en de onrust in Noord- en Midden- Syrië te lijken op een volksopstand te gen het bewind van Damascus, dat tot dusver voornamelijk werd geplaagd door min of meer geïsoleerde guerrilla- aanvallen. „Dit is niet langer alleen een kwestie van een moord hier en een bomaanslag daar”, meende een westerse diplomaat met een lange ervaring. „Daar kunnen regeringen mee leren leven. Hier is spra ke van burgerlijke ongehoorzaamheid op grote schaal, hele steden liggen plat uit verzet tegen de leiding”. Haarden van onrust zijn Aleppo, twee de stad van het land, Hama, een agra risch centrum, en de zeehaven Latakia. Damascus zelf is enkele malen opge schrikt door bomexplosies en schietpar- (Van onze redactie buitenland) ISLAMABAD-KOEALA LOEMPOER. Afghaanse opstandelingen tegen het door de Sovjet-Unie gesteunde bewind van president Babrak Karmal hebben gis teren verklaard, dat zij Afghaanse rege ringstroepen zware verliezen hebben toe gebracht bij gevechten in twee provincies. Volgens een verklaring die werd uitge geven in de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad hebben de islamitische rebellen 50 Afghaanse soldaten en Russische advi seurs gedood, terwijl 75 Afghaanse solda ten zich hebben overgegeven. De opstan delingen zouden zelf slechts twee man hebben verloren. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Hwan Hwa heeft gisteren ver klaard, dat zijn land tegenstander is van een neutralisering van Afghanistan die door de grote mogendheden wordt gega randeerd. Eerst moeten de buitenlandse troepen uit Afghanistan worden teruggetrokken en vervoglens moeten de Afghanen zelf over de toekomst van hun land beslissen, aldus Hwan tijdens een bezoek aan de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer. Zoals bekend hebben de EG-landen een voorstel in de maak voor een neutraal Afghanistan. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse wapenfabrikanten hebben giste ren van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington toestemming gekre gen te onderhandelen met China over levering van materiaal voor communica tie, opleiding en bepaalde types vracht vliegtuigen. Het ministerie moet voor verkopen die een waarde van veertien miljoen gulden te boven gaan, toestemming geven. Be draagt de transactie meer dan vijftig mil joen gulden, dan kunnen de beide Huizen van het Congres zich erover uitspreken. Het is voor het eerst sinds dertig jaar, dat de VS bereid zijn militair materieel aan China te leveren. Het Brits Olympisch Comité komt vol gende week bijeen om zich over het ver zoek te beraden. Voorzitter sir Dennis Follows zei de uitspraak „zeer ernstig” te zullen nemen. Tot nu toe heeft het comité zich vastbesloten getoond, wel sportlieden naar Moskou af te vaardigen. De Britse plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken sir Ian Gilmour zei gisteren, dat de Britse regering in laatste instantie sportlieden niet kan ver bieden aan de Zomerspelen deel te ne men. Tegelijkertijd noemde hij de boycot van die Spelen het enige effectieve middel om aan het volk van de Sovjet-Unie de verontrusting van het Westen over de Rus sische inval in Afghanistan duidelijk te maken. Intussen hebben vertegenwoordigers van twaalf landen die in Genève bijeen zijn om over het houden van alternatieve Spelen te praten laten weten dat dergelij ke sportwedstrijden niet zijn bedoeld als echte alternatieve Olympische Spelen, maar als een serie sportwedstrijden op hoog niveau als compensatie voor de atle ten van de landen die Moskou zullen mij den. Men denkt aan wedstrijden in ver schillende takken van sport, die in vier of vijf steden zouden moeten worden gehou den en waaraan alle topatleten zouden mogen deelnemen, ook zij die in Moskou wel uitkomen. Aan de bijeenkomst in Genève wordt deelgenomen door vertegenwoordigers In Hama werd vorige week zes dagen lang een haast algemene staking volge houden uit protest tegen het inzetten van militairen tegen betogers. Ook het leven in Aleppo lag dagen lang stil omdat de meeste winkels en bedrijven sloten. In beide steden is dagenlang een uitgaans verbod van kracht geweest. De meeste inwoners van Latakia verkozen het eige ner beweging om binnenshuis te blijven, omdat vrijwel elke nacht explosies en schoten werden gehoord. Toen de onrust zo’n massale vorm aannam, vefanderdè de regering van tactiek. Kreeg eerst de verboden moslembroerderschap, een genootschap van fundamentalistische islamieten, de schuld van alle beroering, nu is de Amerikaanse inlichtingendienst CIA de zondebok. ROME (DPA). In het afgelopen weekeinde zijn aan de Zwitserse zijde van de Mont Blanc vijf personen omgekomen door sneeuwlawines. De slachtoffers zijn twee Amerikanen, twee Fransen en een vijfjarige jongen uit het stadje Champex. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. Gewelddadighe den in de Middenamerikaanse staat El Salvador hebben gisteren aan zeker 53 mensen het leven gekost. De meeste do den vielen bij een treffen tussen linkse sympathisanten en veiligheidstroepen, op vijftig kilometer afstand van de hoofdstad San Salvador. Een groot aantal boeren kwam om het leven bij demonstraties tegen de landbouwhervormingen van de regering. Veiligheidstroepen hebben gisteren en kele uren strijd geleverd met aanhangers van revolutionaire bewegingen die de na tionale universiteit van het land bezet hielden. Over slachtoffers is geen meldipg gemaakt. Duizenden leraren hielden giste ren een staking uit protest tegen het rege ringsbeleid. Aartsbisschop Romero, een fervent strijder voor de mensenrechten in El Sal vador, heeft bekend gemaakt dat in de kerk waar hij altijd de mis opdraagt ex- plosieven zijn gevonden. Tientallen men sen zouden volgens hem om het leven zijn gekomen als de explosieven waren ont ploft. Amnesty International heeft verklaard dat regeringstroepen in El Salvador hon derden boeren hebben vermoord. Inmid dels is de junta begonnen met landhervor mingen. Zestig procent van de beste land bouwgronden werden door de junta ontei gend om een burgeroorlog te voorkomen. Het land zou opnieuw onder boeren moe ten worden verdeeld. De junta hoopt dat hierdoor veel boeren partij zullen kiezen voor de regering en niet voor revolutionai re bewegingen. VALLETTA (UPI/AP). Libië zal de defensie van Malta versterken. De socia listische premier van de voormalige Brit se kolonie in de Middellandse Zee, Dom Mintoff, zei dit gisteravond in het parle ment bij de bekendmaking van het feit dat Libië en Malta een defensieverdrag heb ben gesloten. De overeenkomst voorziet ook in econo mische samenwerking op korte termijn, die kan worden uitgebreid. Premier Min toff zei niet of het verdrag aan een termijn is gebonden. Van alle dagbladen waarop ik geabon neerd ben geweest, zijn me in de loop der jaren twee ontvallen: De Tijd en het Alge meen Handelsblad. Maar voor het Han- delsblad kreeg ik NRC-Handelsblad terug. De laatste keer dat er in Nederland een nieuw dagblad bij kwam was in 1979: de Nieuwe Noordhollandse Courant. Sinds zaterdag 15 maart is er nu een nieuw dagblad: De Dag, in het halve formaat dat we van de Engelse sensatiebladen ken nen: Daily Mail, The Sun en dergelijke. Het formaat dat werd uitgevonden om de reizigers in de Londense ondergrondse de gelegenheid te geven om hangend aan de lus toch nog wat leesvoer tot zich te ne men. Op zichzelf geen gek idee, als je na zoveel jaar toch met een nieuwe krant komt. Neem je De Dag niet voor de in houd, dan zou je hem altijd nog voor het formaat kunnen nemen, net als TROS- Kompas. Dat eerste Jubileumnummer” van tachtig pagina’s viel me al niet erg mee, vooral niet omdat het met veel vooruitge schreven nieuws (tussen aanhalingste kens) gevuld was, maar ik besloot die eersteling nog even voor lief te nemen, en af te wachten wat de maandag brengen zou, als De Dag voor het eerst als „gewone krant” zou verschijnen. Dat was een grote ontgoocheling. Niet meer dan 24 pagina’s (de Nieuwe Noordhollandse Courant had er, omgerekend, dan nog altijd 36!), terwijl de vergelijkbare Engelse tabloid-newspa pers op een doordeweekse dag toch al gauw in de 40 en zeker in de 30 pagina’s zitten. Bovendien was het aantal adver tentiepagina’s (bij elkaar opgeteld bijna 13 van de 24 pagina’s) buitenproportioneel groot. Bepaald raadselachtig vond ik het ook, dat in zo’n blad de sport op de maandag ochtend zo stiefmoederlijk bedeeld was. Een heel klein stukje over de rode kaart voor Schoenmaker, en een paar abomina bele wedstrijdverslagjes. BROM BLIJFT WINNEN stond boven het wedstrijdver slag van PEC-Zwolle-Sparta: „Cor Brom mag vrouwe Fortuna wel dankbaar zijn. Ook zijn tweede wedstrijd als trainer van Sparta werd gewonnen”. Een verschrijving, maar niet direct een begrijpelijke verschrijving. Cor Brom traint het Belgische Waterschei (waarmee hij ook blijft winnen) en Sparta wordt getraind door Joop Brand. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/LONDEN. Het voortbestaan van het Israëlische kabi net is opnieuw in gevaar nu leiders van de meeregerende Dash-partij hebben gedreigd uit het kabinet te stappen. De Dash-partij bezet zes zetels in het Is raëlische parlement, de Knesseth. Het kabinet van premier Begin ver liest zijn meerderheid als de Dash- partij uit de coalitie stapt. De Israëli sche oppositieleider Peres heeft gezegd dat een meerderheid in het parlement vervroegde verkiezingen wil. De Britse minister lord Carrington van Buitenlandse Zaken heeft in het Britse Hogerhuis verklaard dat een De Amerikaanse vertegenwoordiger Lloyd Cutter en de Brit Douglas Hurd (rechts) tijdens de persconferentie gisteren na afloop van de bijeenkomst in Genève over alternatieve Spelen. BONN-STUTTGART (UPI/DPA). In West-Duitsland zullen de algemene verkiezingen voor de Bondsdag op zondag 5 oktober worden gehouden. Bij deze verkiezingen worden de 518 leden van het W.estduitse parlement gekozen. In de deelstaat Baden-Württemberg heeft fractievoorzitter Erhard Eppler van de sociaal-democratische partij (SPD) zijn functie neergelegd. Eppler trok persoon lijk zijn consequenties uit de nederlaag die de SPD in deze deelstaat bij de verkie zingen van zondag leed.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3