9 politienieuws Deze week bij de melkman: g interieur KEUKEN f Der Berliner Osta de parel onder de aanbouwkeukens. 1 1 TTcenttörtty CDA-jongeren hebben begrip voor kraakacties Steun voor bestaand bouwplan ondanks kostenaandeel gemeente t Bouwmatron. Boomplantdag in Beverwijk Vergaderingen van commissies Wespetheater nieuwe Witte Tejater Velsen SCHOOL PRAKTISCHE VORMING Receptie bij afscheid zuster M. A. Vriend huisgroep” van In brief aan gemeentebestuur 5 4 DINSDAG 18 MAART IJMOND 1980 Door Joke Dieben-Frerichs Verfijnde perfektie en elegance, een onverwoestbare schoonheid van grootmeesters uit een bruisende wereldstad! Schuifladen waarin u kunt staan. Uitschuiftafel zonder poot, waarop u kunt zitten. Bovenkasten waaraan u zich kunt optrekken. Kortom, uitgekiend tot in de finesses en exakt op maat voor u gemaakt. OSTA is onbegrensd in zijn mogelijkheden, u kunt zich er volledig in uitleven. Ze is daarom wèl duurder dan elke andere luxe aanbouwkeuken, maar met de hoogste cijferwaardering van het Deutsche Gütezeichen haar prijs méér dan waard I 5 Jaar unieke garantie, op elk onderdeel. oo- Instant-theater Overtuigend ■s Lethargie UMUIDEN. Het Wespethea ter, een jong toneelgezelschap dat sedert de oprichting in mei ’78 opereerde vanuit de Haar lemse Toneelschuur, heeft hal verwege het tweede speelseizoen domicilie gekozen in het Witte Tejater Velsen. De groep ’’be woont” de bovenzaal van het Witte Tejater-pand aan de Ka naalstraat, een ruimte die tot dusverre nauwelijks werd benut en die de afgelopen weken door de Wespetheater-spelers na een grondige schoonmaakactie is omgebouwd tot een eenvoudige maar doelmatige kantoor- annex Voor bouw en verbouw Nijverheidweg 27 .Haarlem uw inspiratiebron! Telefoon 023 319120 theateraccommodatie. Rekbaarheid j Er heerst hier een (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) 00 de aen- teri- ;uze nin- en een >len, ind* oor- ner- nen- ger- t de mse Ten we- >da- :sen den nse Daarom kan het CDJA-bestuur wel be grip opbrengen voor de jongeren die uit nood panden kraken welke al onredelijk lang onbewoond zijn en die goed blijken te voldoen als woonruimte voor jongeren. Dat bestuur verzoekt de gemeentelijke autoriteiten de illegaliteit op te heffen die nu nog rust op het bewonen van gekraak te panden. Dat zou volgens CDJA-bestuur kunnen gebeuren door het vragen van een redelij ke vergoeding aan de bewoners van de gekraakte panden, maar dan zonder de bewoners een urgentieverklaring te geven als zij gaan zoeken naar vervangende Na akkoordbevinding door de rijkson- derwijsinspectie zag het college bouw plannen voor het nieuwe schoolgebouw van twee kanten getorpedeerd. Nieuw bouw aan het Tiberiusplein in Umuiden- Oost - conform het bestaande plan voor zes niveaugroepen - moet als vervanging dienen voor het krikkemikkige schoolge bouw aan de Houtmanstraat, waarin de School voor Praktische Vorming momen teel nog gehuisvest is. Na kredietverstrek king ten behoeve van de nieuwbouw (2.093.700 gulden), in de raadszitting van maart vorig jaar, kreeg in november de motie-Kleywegt („vaart zetten achter het bouwplan”) de volle steun in de raad. De discussie maandagavond over hetzelfde thema volgde exact dezelfde lijn waar het de puur onderwijskundige kant betrof. woonruimte, wanneer zij het gekraakte pand (moeten) verlaten. Verder vraagt het bestuur niet tot ont ruiming van de panden over te gaan voor dat er voldoende betaalbare woonruimte voor de jongeren in de gemeente is ge creëerd. Daarbij wordt dan gedacht aan de voorgenomen verbouwing van het W.F. Visserhuis en aan betaalbare nieuwbouw in de Velserbroekpolder. Het CDJA-bestuur verzoekt voorts aan de gemeente samen met andere instanties te zoeken naar bestaande ruimten, die geschikt zijn te maken voor jongerenhuis vesting. De brief is ondertekend door Bob Geertzema en Ben Venema. Peter Bos: ’’Beide speelwijzen zijn voor ons onmisbaar. De instant-programma’s zorgen er voor dat we alert blijven, plooi baar, flexibel. We moeten ons eigen beleid voortdurend bijstellen. Neem de wijken- projecten. Vorig jaar voerden we in Am sterdam een wijkenproject uit. We inven tariseerden bij onder meer buurthuiswer kers de problematiek, die in de verschil lende buurten leeft. Daaruit resulteerden drieëntachtig problemen, drieëntachtig thema’s waaruit we al improviserend dri eënzeventig verschillende scènes distil leerden. Daar word je op den duur na tuurlijk gek van. Daarom pakken we het nu anders aan. Voor ons laatste wijken project in Schalkwijk hebben we de daar levende problemen gebundeld tot een soort feuilleton van twintig verschillende vertellingen. Dat vormt een veel werk- improvisatieprogramma’s op basis van een thema (de zogenoemde instant-pro gramma’s) naast dieper gravende (zaal) produkties. VELSEN. In „Royal” aan de IJmui- dense Kennemerlaan neemt de wijkver pleegkundige zuster M. A. Vriend vrij dagmiddag officieel afscheid van de Wijkvereniging Velsen. Wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd die voor deze sector van het Kruiswerk op zestig jaar is gesteld. Een receptie (van vier tot zes uur ’s middags) is voor haar de afronding van een periode van zestien jaar in Umuiden. Voor Tandartsen, Specialisten en andere beroepen met praktijkruim te, heeft Osta een subliem program ma Praktijkruimte Meubilair! Kunt u zich een Osta-keuken permitteren? Komt u dan eens kennismaken! U kunt ook telefonisch een afspraak maken met onze heer H.v.d. Meer. 90 85 70 00 80 bij ad ge lar an zak- zal pro ven 3ge- loe- ver- edi- jch- dng zen, eke fen- teri- i is be- VS In nauw overleg met het Witte Tejater- bestuur hoopt de groep zich de komende tijd van hieruit te gaan profileren als een soort ’’huisgezelschap”. Behalve als trai nings- en repetitieruimte zal de zaal dienst gaan doen als onderkomen voor door het Wespetheater geleide work shops, terwijl de groep er ook zijn voor stellingen in wil gaan uitproberen. Daar naast staan voor de nabije toekomst en kele op de IJmond gerichte projecten op het programma. Het ministerie van onderwijs weigerde volledige rijksvergoeding om onderwijs kundige redenen. Met ruimte voor vijf niveaugroepen (800 vierkante meter) zou volgens de beschikbare prognoses vol staan kunnen worden. Het plan waaraan B en W nu door dik en dun vasthouden, voorziet in huisvesting van zes groepen (905 vierkante meter). Handhaving van de laatste versie, door het ministerie van financiën als „te luxueus” verworpen, heeft als achtergrond de daarmee ge paard gaande tijdwinst. rekening, en als voorbereiding daarop heeft hij veel met boeren gepraat. Simons: ”Ze gaan je echt als hun makker beschou wen. Dat ”makker”-gevoel blijft hangen. Sommige boeren die de voorstelling had den gezien, kwamen na afloop naar me toe - waren er boos over, dat ik de hoeve uiteindelijk toch had verkocht. Zo probe ren we bij iedere voorstelling dicht bij de mensen te komen en meestal komt dat wel over. We pogen steeds meer de voorstel ling voor zichzelf te laten spreken, we spelen filmisch, met een heel beeldend scèneverloop. De beelden moeten zó scherp en rakend worden dat die ’t doen. Er moet niets uit te leggen overblijven. We willen wel graag met het publiek napra ten, maar dan over hun eigen ervaringen en niet over de voorstelling als zodanig. De afstand tussen spelers en publiek op heffen, daar gaat het ons om”. Qua voorstellingen is het Wespetheater grofweg actief op twee fronten: men kent „Uitstel en lanceren van een nieuw so berder plan resulteert wellicht in een kos tenbesparing, die door voortdurende prijsstijgingen in de bouw weer volledig teniet worden gedaan”. Dit zakelijke mo tief van voorzitter Th. C. Witte werkte tegenover de commissie erg overtuigend. Het meest terughoudend toonde zich CDA-er H. van der Werff met een pleidooi voor „toch maar een nieuwe vereenvou digde opzet van het plan”. Hij verwees naar een bedekte reprimande van de mi nister in 1979, toen nieuwbouw ten behoe ve van de Duin en Denneschool (eveneens buitengewoon onderwijs), aan de IJmui- dense Willemsbeekweg aan de orde was. De toen gesignaleerde overdaad, mis schien beter hoge vierkante-meterprijs, is toen door B en W onvoldoende ter harte genomen,” zo stelde hij. Witte noemde juist de kwalificatie „veel te duur gere- VELSEN. De betrokken ministeries trekken de handen terug van het nieuw- bouwplan zoals dat momenteel ter tafel ligt ten behoeve van de IJmuidense School voor Praktische Vorming. De ge meente Velsen dient in die situatie extra kosten verbonden aan tóch tenuitvoer- pleging voor eigen rekening te nemen. Niet zonder aarzeling kwam de commis sie financiën maandagavond tot dit oor deel, waarbij door het kostenfacet heen toch het onderwijsbelang loodzwaar woog. Met geringe nuanceverschillen vertolkten woordvoerders voor D’66, PvdA en WD dit standpunt. Financiën. De Heemskerkse raads commissie financiën vergadert donder dagavond 20 maart vanaf half negen in het raadhuis. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot het verlenen van een krediet voor groot onderhoud aan wo ningwetwoningen en een voorstel inzake het verlenen van subsidies in 1981. Onderwijszaken. De commissie voor onderwijszaken uit de Heemskerkse raad komt dinsdagavond 18 maart om negen uur bijeen in het raadhuis. Na de behan deling van enkele hamerstukken volgt een discussie over ouderparticipatie. Stadsuitbreiding. In Beverwijk verga dert de commissie voor volkshuisvesting en stadsuitbreiding op donderdag 20 maart vanaf 19 uur in „De Nieuwe Slof’. Die bespreking gaat vooraf aan een infor matieavond over het programma van ei sen met betrekking tot de nieuwbouw- plannen rond de Wijkertoren, eveneens te houden in „De Nieuwe Slof’. De commis sie bespreekt vooraf voorbereidingsbe- .sluiten voor een gedeelte van het gebied Kagerweg, voor Patersweg en voor Brede- rodelaan/Laan van Blois. zijn ontstaan vanuit een soort woede, ver ontwaardiging”, zegt Peter Bos, ’’maar als je wilt weten waar dat gevoel uit voort spruit, zou je eigenlijk eens een tijdje mee op strooptocht moeten gaan. Regelmatig waar wij onze projecten spelen komen we groepen mensen tegen die vastzitten, die half huilend rondlopen. De lethargie van de mensen - wanneer gaan ze weer eens goed kwaad worden, iets dóén met hun machteloosheid. Daar proberen we ons mee te identificeren. Ónze woede richt zich niet op de bestaande theatergezel schappen en hun werkwijze, we proberen geen andere groepen opzij te schoppen. Daar houden we ons bewust buiten, dat negeren we om niet terecht te komen in een eindeloze polemiek over wat je als groep wel of niet in je macht zou hebben”. Johan Simons geeft een voorbeeld van het identificatieproces. In de Wespethea- tervoorstelling ”Het verboden verhaal van de landman” (de groep speelde het begin februari in het Witte Tejater) neemt hij de rol van boer Kruithof voor zijn Het Wespetheater in ,,Het wonderlijke ver haal van de landen". van uur dat zul- niet aad Uitleggen wat het Wespetheater doet en wil blijkt voor Peter Bos en Johan Simons (die in dit geval als woordvoerders optre- I den) geen eenvoudige zaak te zijn. ”We begonnen vanuit de collectief-gedachte, waarbij iedereen in principe alles deed. Nu kennen we een regieteam en zijn we bezig met de oprichting van een zakelijk of coördinatieteam. We werken met sti mulatoren, zowel van binnen als buiten de groep. Shireen Strooker van het Werkthe ater werkt met ons bijvoorbeeld aan een nieuw stuk. Als groep hebben we ervoor gekozen zo lang mogelijk bij elkaar te blijven. We hechten grote waarde aan eikaars eigenheid en persoonlijkheid. De spelers vernieuwen zichzelf. Wat dat be treft kun je ons vergelijken met tienkam- pers, waarbij het uiteindelijk natuurlijk wel gaat om die anderhalf uur dat we op het podium staan”. Wat het andere onderdeel van de werk zaamheden van het Wespetheater betreft, de dieper gravende produkties, wordt van de groepsleden in vergelijking tot de in- stantprogramma’s een veel gedetailleer der speelwijze verlangd. Er wordt daartoe veel aan research gedaan, terwijl de spe lers daarnaast veel putten uit zichzelf, uit hun verleden, persoonlijkheid, interesse veld en eigen ervaringen. Op dat laatste terrein zal de eerste boom worden geplant door wet houder C. Hienkens, waarna de leer lingen van de Zeewijkschool het kar wei afmaken. Dat boomplantfeest be gint om 9.45 uur ’s morgens. ’s Middags om twee uur geeft wet houder ir. J. Camfferman het start sein voor de beplanting van het ter rein bij „De Lichtboei”. Daar zullen de leerlingen van de Willem van Graftschool het nodige spit- en plant- werk verrichten. Na afloop krijgen de leerlingen ter herinnering een vaantje aangeboden en in de scholen worden filmvoorstel lingen gegeven in het kader van de boomplantdag, die in Beverwijk wordt voorbereid door de afdeling plantsoenen van de dienst openbare werken. Door het betrekken van de kinde ren bij het bomen planten wil men bereiken, dat zij zich meer betrokken voelen bij dit gemeenschappelijk bezit. ats- ters bte- vijf ron om zich op hetzelfde moment te realiseren waaróm ze eigenlijk lachen. Tenslotte kennen we ook nog zomerse straatvoor- stellingen als ”Het geheime liefdesleven van mevrouw Rozeman”, dat we onder meer hebben gespeeld tijdens het Velser- beekfestival. Nou, zo’n stuk is puur ple zier. Daarmee willen we de mensen uit hun patroon halen, echt verrassen. Die opzet zit erin”. Het Wespetheater heeft in overleg met het Witte Tejaterbestuur verschillende activiteiten op stapel staan. Zo wil men gaan beginnen met workshop-avonden, en denkt men voor volgend jaar aan een Wespetheater-festival, een evenement dat gekoppeld dient te worden aan een soort LJmond-project. ”Tot nu toe”, zegt Johan Simons tot besluit, ’’hebben we het publiek steeds opgezocht. Het zou aardig zijn als we hier onze eigen toeschouwers- kern zouden kunnen krijgen. Zoiets als de huisgroep van het Witte Tejater worden, ja, dat lijkt ons wel wat”. - (Industrieterrein Waarderpolder) aan het kend per vierkante meter”- in de recente afwijzing van de minister van financiën te weinig met cijfers onderbouwd, om overtuigend te kunnen klinken. Het Wespetheater voelt zich in het Witte Tejater van meet af aan thuis. Binnen de Toneelschuur kampte de groep al gerui me tijd met ruimtegebrek; het ontbrak het gezelschap daar - om met Wespetheater- speler Peter Bos te spreken - aan expan siemogelijkheden, men kon kortom niet verder. Min of meer bij toeval kwam de groep in contact met het Witte Tejater Velsen, waar men over de benodigde ruimtelijke faciliteiten beschikte en waar men het Wespetheater als gezelschap helemaal zag zitten. Dat gevoel bleek wederzijds: in het Witte Tejater hangt, aldus groepslid Jo han Simons, een levendige en heel vrucht bare sfeer en het Wespetheater wil daar graag zijn steentje aan bijdragen. De kostenraming voor de bouw zoals opgenomen in het bewuste gemeenteblad (1.847.693) bleek in de commissie de hete aardappel. Vanwege de rekbaarheid van het begrip „luxe”, door de bewindsman gehanteerd, hangt dat bedrag wat in de ruimte. Velsen zal zelf moeten opdraaien voor een deel van kapitaals- en exploita tielasten (circa dertigduizend gulden) bij tenuitvoerlegging van het bestaande bouwplan. „Een al te optimistisch reken sommetje. Alle kans dat daar jaarlijks nog eens de helft bovenop komt,” zei Van der Werff. Witte kon daar niet veelbete- kend ,ja” op zeggen. Wethouder H. J. Scheeper rept zich don derslag naar Den Haag om het bouwplan tegenover het ministerie van onderwijs nog eens op bouwkundige en onderwijs kundige mérites toe te lichten. Als argu ment meespelend bij snelle bouw noemde Witte maandagavond de komende nieuw bouw van het W. F. Visserhuis waarvoor het reeds lang afgekeurde schoolgebouw aan de Houtmanstraat zal moeten wijken. Twee projecten die, zo zei hij, ook in financieel opzicht nauw in elkaar grijpen. „Uitstel zal ook de bouwprijs van voor- noemd bejaardentehuis nadelig beïn vloeden.” Bij haar komst koos zuster Vriend be wust voor LTmuiden-West als werkgebied vanwege haar achtergrond in kraamver- pleging en kinderverzorging. Op het tijd stip van haar aanstelling (1 april 1964) was de wijk, waarin relatief veel jonge gezin nen, nog volop in opbouw. Ze kwam op de loonlijst bij Het Wit-Gele Kruis in 1977 gefuseerd tot wat nu Kruisvereniging Vel sen heet. Het opgaan in dat grotere geheel ging gepaard met organisatorische veran deringen, veelvuldiger vergaderen en ook een regoreuze verandering in de werksitu atie. Voor een vrij overzichtelijke arbeids terrein kwam in de plaats een zekere massaliteit waarmee zij mentaal nooit ten volle in de pas kon komen. „1977 bood een ommekeer waarmee ik als toen al 57- jarige nooit helemaal in het reine ben gekomen”. Na de „aanloop” op de fiets kwam al snel een personenauto beschik baar voor het wijkwerk dat, zo verklaart zij naast psychische ook zware lichamelij ke eisen stelt. Aan de leeftijdsgrens zestig jaar, eerder dit jaar bereikt, ging vorig jaar juni een periode in de ziektewet voor af wegens rugklachten. Schoolinbraak. Maandag werd bij de Heemskerkse politie aangifte gedaan van inbraak in twee schoolgebouwen ge pleegd in het afgelopen weekeinde. Uit de kleuterschool Kleuterkaravaan aan de Jean Monnetstraat werd na verbreking Van een deurslot een radio-cassetterecor- der ontvreemd. In de naburige Bleijen- hoeve-kleuterschool, vrij toegankelijk via ^erdergemeld gebouw, werden buitge maakt een pick-up en een tweetal geluids boxen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Naar aanleiding van de kraakacties in de Trompstraat (bedrijfspand gemeentelijke dienst gas, reiniging en water) heeft de afdeling Velsen van het Christen Democratisch Jongeren Appèl zich met een brief tot het college van B. en W., de gemeenteraad en fraktie en bestuur van het CDA gewend. Het CDJA ziet binnen afzienbare tijd geen verandering komen in het tekort San betaalbare woonruimte voor jongeren in de gemeente Velsen. De op deze wijze tot stand gekomen produkties gaan momenteel meer ’’over blubber en bloemen”, meldt Peter Bos, ”en dat is niet verwonderlijk, want we zién blubber. Het blijkt de mensen ook aan te spreken. Je kunt die blubber echter ook beschouwen als een soort humus. Want het licht gloort. We willen voorstel- baarder geheel, en zo leer je voortdu- lingen jnaken waarin de mensen lachen, rend”. Johan Simons vult aan: ’’Door dat heel gericht op verzoek maken van voorstellin gen, dat werken op basis van improvisa ties waarbij het spelen van de voorstelling de climax in het werkproces vormt, leer je je technisch steeds beter op te stellen. Net als bij de Commedia dell’Arte moet je je improvisatievermogen hoog opvoeren, moet je met de geest van de tijd meegroei en om daar als rechtgeaard toneelspeler commentaar op te geven”. ’’Voor het maken van zo’n instant-pro- gramma hebben we minimaal een week tijd nodig”, zeggen de woordvoerders. "Om onze conditie en frisheid te behou den hebben we een trainingsschema, dat is gebaseerd op constante vernieuwing. De rollen in zowel de instant- als de ”zaal- produkties” zijn overdraagbaar., maar desgewenst kan iemand er ook langere tijd aan werken. Dat kan allebei”. Je maakt als groep natuurlijk ook een groeiproces door. We zijn bijvoorbeeld BEVERWIJK. De nationale boomplantdag is dit jaar op woens dag 26 maart en de gemeente Bever wijk heeft twee beplantingsobjecten voorbereid. Dat zijn het terrein rond het nieuwe buurthuis „De Licht boei” en de Plesmanweg, nabij dé Gladiolenlaan. heel vruchtbare sfeer’

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5