I Weinig ernstige bedrijfsschade door opbrekingen in Leidsebuurt i Geen hoop meer voor duizenden zonder verblijfsvergunning '4 zich mikpunt van Verzet Illegale Marokkanen voelen mensenjacht Bushaltes Bezwaar „Er moeten meer managers in de gemeenteraad komen in plaats van politici ir r z z I I I 11 AMSTERDAM WOENSDAG 1 9 MAART 19 8 0 ft Heilig huis N onder redactie van Theo van der Kaaij ID L- >- k- Voor 210 Marokkaanse mannen is de Mozes en Aaronkerk op het Waterlooplein het laatste toe vluchtsoord in Nederland. Sinds drie weken bivakkeren zij daar dag en nacht, bevreesd door de vreemdelingenpolitie het land te worden uitgezet en bang in el kaar geslagen te worden door de koning Hassan II gezinde groe pering Amicales of Nederlandse neo-fascistische organisaties. „Al die bazen hebben van onze werkkracht geprofiteerd”, zegt Ahmed. „Wij hebben geholpen Nederland te laten groeien en nu moeten we terug naar Marokko. Niemand hier wil dat. De 1-no- vemberwet moet weg en wij wil len hier blijven werken.” sdZ sr. J ^8 3 1 I ïr- - - Kerk als laatste toevluchtsoord Dag en nacht verblijven er 210 Marokkanen in de Mozes en Aaron kerk. (Foto's Lex van Rossen) Nu pakte de gemeente de hele buurt De bedrijven konden zelf geen maatre- - Buiten het kerkgebouw voelen de illegale buitenlanders zich niet meer veilig. ring. Ook dit verschilt weer aanzienlijk per bedrijfstak. De groot- en detailhan del melden veel schade, banken en zake lijke dienstverlening vermelden weinig schade. Horeca en andere klantenont- vangende firma’s geven veel schade op. Vorige week zondagavond drongen enkele tientallen Marokkanen, aanhan gers van de beweging Amicales de Mo zes en Aaronkerk binnen. Via de Amica les probeert de regering in Marokko greep te houden op de landgenoten die als gastarbeider in Europa werkzaam zijn. De politie kon deze keer geweldda digheden voorkomen. De Marokkanen in de kerk hebben sindsdien een orde dienst en een permanente wachtpost in het leven geroepen. „Wij voelen ons niet langer veilig”, zo luidt de officiële verklaring van de Ma rokkanen naar buiten toe. „Wij accepte ren niet meer dat wij het mikpunt van mensenjacht door de vreemdelingenpo litie zijn, terwijl we jarenlang onze bij gelen bedenken om de overlast te beper ken, maar zij zijn de mening toegedaan dat de gemeente daarvoor had moeten zorgen. De buurt had niet zoveel overlast hoeven hebben wanneer de gemeente het werk steeds beperkte tot één plaats. drage hebben geleverd aan de Neder landse economie.” Over het algemeen zijn de onder vraagde bedrijven bijzonder moedeloos als het gaat om verwachtingen die men van het stadsbestuur heeft. Bij de be drijven bestaat sterke behoefte aan een duidelijk en zakelijk beleid, „zodat men weet waar men aan toe is”. De Marokkanen in de kerk, waarvan de meesten nauwelijks Nederlands spre ken, vertellen allen vrijwel identieke verhalen, zo vertolkt Ahmed. Bijna alle maal werkten ze bij schoonmaakbedrij ven of in tuinderijen, deden dit werk zwart, waren dus illegaal, terwijl de werkgever strafbaar was maar buiten schot bleef. Om het nodige geld naar eventuele vrouw en kinderen in het thuisland te sturen moest er vaak gemid deld dertien uur per dag gewerkt wor den in meer dan een betrekking. Hier het verkorte relaas van vijf Ma rokkanen in de kerk: Dertien maanden als kok in een res taurant gewerkt. Zes dagen per week, 13 uur per dag, tegen 900,- per maand. Ziek geworden, geen ziekengeld gekre gen, per 1 november ontslagen, huur schuld en geen onderdak meer. Drie jaar bij schoonmaakbedrijf ge werkt, nooit ziek geweest. Op eerste ziektedag vroeg de baas ontslagvergun- ning bij GAB. Geen ziektegeld gekregen, geen onderdak meer en nu erg bang het land te worden uitgezet. Tweeëneenhalf jaar op boerderij ge werkt, baas betaalde geen sociale pre mies. Had onderdak in boerderij, zonder reden ontslagen, nu zonder werk en huis. Drie jaar en drie maanden in Neder land, ontslagen bij schoonmaakbedrijf. Geen geld meer en geen huis. Wil net als alle andere Marokkanen graag hier blij ven omdat Nederland een goed land is om te wonen. Jongen van 16 jaar, dertien maanden hier, meegekomen met vader die inmid dels na afgekeurd te zijn terug is in Marokko. Na een jaar werken in kweke rij ontslagen, geen huis meer, ook geen paspoort. helft op de enquête, volgens de universi- teit een bevredigend resultaat) heeft last gehad van de wegopbrekingen. De ge meente moest nieuwe kabels, leidingen en rioleringen leggen, tramrails en brug gen vernieuwen en straten en stoepen opnieuw indelen. De overlast hiervan is voor de bedrijven zeer uiteenlopend ge weest. Groothandel, horeca en verzeke ringswezen hebben veel overlast gehad. Bij banken, luchtvaartmaatschappijen, uitgeverijen en grafische bedrijven trad veel minder last op. Van alle bedrijven die op de enquête reageerden is 54 percent tevreden met zijn vestigingsplaats, 17 percent is onte vreden en 29 percent zegt zich in een tussenpositie te bevinden. Volgens de bedrijven heeft de overlast van de afge lopen jaren daar weinig mee te maken. Dit werd als een tijdelijke zaak gezien. Over de blijvend slechte bereikbaarheid van de Amsterdamse binnenstad maken de bedrijven zich meer kopzorgen. Van de bedrijven die zeggen echt last te heb ben gehad van de wegopbrekingen somt 43 percent schade op bij de bedrijfsvoe- Op enkele uitzonderingen na verblij ven deze Marokkanen korter dan drie jaar in Nederland, net niet lang genoeg om het stempel legale buitenlandse werknemer te krijgen. Zij zijn hier geko men in de periode die lag tussen de regularisatie van buitenlanders en het van kracht worden van de Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers op 1 novem ber van het vorig jaar. Tijdens deze door de regering zelf in het leven geroepen windstilte konden nog talloze buitenlan ders ongehinderd Nederland binnen komen. „De mensen die hier in de kerk slapen hebben helemaal niets meer”, zegt Ah med, 35 jaar, Marokkaan en negen jaar in Nederland. Hij is vanaf het begin van de actie in de kerk aanwezig, omdat ook zijn toekomst in Nederland onzeker is. „De meeste mensen zijn per 1 november vorig jaar ontslagen. Ze kunnen en wil len niet meer terug naar Marokko, om dat ze daar geen enkele toekomst heb ben. Veel zijn nog maar kort in dit land, maar je komt in de kerk ook de vreemd ste gevallen tegen van Marokkanen die al veel langer hier zijn. Er is hier iemand die al vanaf 1965 in Nederland is. Zijn baas heeft nooit een werkgeversverkla- ring willen afgeven, dus kreeg hij ook geen verblijfsvergunning. De man is nu illegaal”, aldus Ahmed. De directie van de Mozes en Aaron kerk is al jaren van mening dat het kolossale gebouw meer moet zijn dan uitsluitend bedehuis en zette de deuren wijd open voor de Marokkanen die door het verlies van hun baan ook niet langer in staat zijn huur voor een huis op te brengen. Een hulpactie kwam op gang. Oude ziekenhuisbedden, slaapzakken en dekens werden de kerk binnengebracht en praktische zaken als eten koken en de was doen zijn perfect geregeld. Naast de 210 Marokkanen die constant in de kerk zijn bezoeken elke dag zo’n 300 solidaire landgenoten en anderen de kerk aan het Waterlooplein. tingen en messen af te tuigen. Er vielen gewonden en de politie verrichtte arres taties. Eerder had de vorig jaar opge richte NCP pamfletten in de stad ver spreid met de volgende tekst: „In ons overbevolkte land dringen dagelijks vreemdelingen binnen die geen bood schap hebben aan onze identiteit. Wij hebben dat wel. Doe er wat aan, want kankeren alleen helpt niet.” Ahmed: „De mensen zijn bang voor wat er met ze gaat gebeuren. Hier in de kerk voelen zij zich betrekkelijk veilig, want dit is een heilig huis. De politie mag hier niet in. Sinds november hebben deze Marokkanen te maken gekregen met razzia’s van de vreemdelingenpoli tie. In een bepaalde periode werden er wel 70 mensen per dag opgepakt. Buiten de kerkdeuren is niemand veilig. Vrij dag is hier iemand die even de straat op ging door de politie meegenomen. De week daarvoor is dat ook met twee ande ren gebeurd. Dat is toch onrecht.” De politie is bepaald niet de enige angst voor de Marokkanen in de kerk. Al na een paar dagen verblijf in het gods huis drongen jongeren van de neo-fa scistische groepering Nationale Cen trum Partij ’s nachts de kerk binnen om de buitenlanders met ijzeren staven, ket- „Er moeten meer managers in de gemeenteraad komen in plaats van politici”. „Als er amsterdammertjes voor mijn deur komen, dan kan de zaak wel dicht”. „We halen onze buitenlandse gasten op in Utrecht, omdat dit makkelijker is dan in Amsterdam”. „De gemeente moet het werk uitbesteden aan particuliere ondernemers, dan wordt er sneller en effi ciënter gewerkt”. „Er is geen beleid. Was er maar een beleid - goed of fout - dan wist je tenminste waar je aan toe was”. In het Koninklijk Paleis op de Dam zal van 14 april tot 19 mei de tentoonstelling „Verzet en Vervolging” te zien zijn. Deze ook wel genoemde „Verzetstentoonstel- ling 1933-19NU” wordt van 22 april tot 4 mei onderbroken vanwege de festiviteiten rond de kroning van Beatrix. De tentoon stelling, vorig jaar in Katwijk gehouden, vertelt het verhaal van onderdrukking en vervolging, van verzet en strijd tegen de bezetting in de Tweede Wereldoorlog en de daaropvolgende bevrijding. Voor de expositie in Amsterdam werken de vol gende organisaties samen: Gemeentelijk 5 mei Comité, de stichting „We nemen het weer niet” en de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Neder land. Het Comité Nationale Viering Be vrijding 1980 heeft subsidie verleend, waardoor verbetering, vernieuwing en be houd van de inmiddels kostbaar gewor den collectie voor de toekomst mogelijk is geworden. De Amsterdammer Pieter Hil- dering geeft de expositie vorm. Naast de tentoonstelling zijn in het Paleis op de Dam twee films te zien, een documentaire over het kamp Sachsenhausen en „De klas van Anne Frank”. Het Paleis op de Dam is gedurende de tentoonstelling da gelijks geopend van 12.30 tot 16.30 uur (behalve op 5 mei) en tevens op 4 en 5 mei van 19.00 tot 21.30 De reconstructie van het Stationsplein in Amsterdam heeft consequenties voor de haltes van streek- en stadsbussen. Vori ge week is een begin gemaakt met het verplaatsen van de ENHABO-haltes 1, 2, 4 en 4s van de oostzijde van het Stations plein naar de Kamperbrug bij de oostelij ke onderdoorgang. Op de Kamperbrug zelf krijgen de stadsbussen 32, 33, 34, 35 (naar Amsterdam-Noord), 55 (Weesper- plein), 56 (Amstelstation) en spitsdienst 46 (Industriegebied Over-Amstel) hun stand plaatsen. De lijnen 20 en 26 van Centraal Nederland richting Utrecht en Abcoude komen tegenover de Nicolaaskerk te staan. Op het vrijkomende terrein van het oostelijk gedeelte van het Stationsplein worden de huidige baileybrug en de oude tramsporen verwijderd om plaats te ma ken voor nieuwe tramsporen. Ongeveer half mei is de westzijde van het Stations plein aan de beurt voor een herindeling. Het college van B. en W. in Amsterdam heeft zich genoodzaakt gezien een nieuwe procedure in te stellen voor het behande len van bezwaarschriften van burgers in het kader van de Administratieve Recht spraak Overheids Beslissingen (AROB),' In 1977 maakten 112 burgers bezwaar tegen een beslissing van gemeenteraad of gemeentebestuur, in 1978 waren dat er 207 en 1979 spant de kroon met meer dan 400 bezwaarschriften vanuit de burgerij. De besluiten waartegen bezwaren werden ge maakt zijn van zeer uiteenlopende aard. Het kan gaan om de aanleg van een weg, de bouw van een huis, de vergunning voor een café, de verplaatsing van volkstuinen of het betalen van hondenbelasting. De wet-AROB bepaalt, dat degene die een bezwaarschrift indient tegen de beschik king van een administratief orgaan (ge meenteraad, B. en W. of burgemeester) door datzelfde orgaan moet worden ge hoord, of door een speciaal voor dat doel ingestelde hoorcommissie. De gemeente raad en B. en W. zijn door de grote aantal len bezwaarschriften niet meer in staat zelf te „horen” en voelen voor het instellen van een commissie. Voor zover de be schikkingen van B. en W. of de burge meester betreft zal die commissie bestaan uit ambtenaren met als voorzitter een jurist van de gemeentelijke afdeling Juri dische Zaken. Voor het horen van be zwaarden tegen-een beschikking van de gemeenteraad zal per verordening een aparte raadscommissie voor AROB-be- zwaarschriften worden ingesteld. De voorzitter van de Raad van State in Den Haag heeft al laten weten tegen deze con structie geen bezwaar te hebben. De bedrijven gebruikten het onder zoek om in het algemeen gal te spuwen over de onbereikbaarheid van de bin nenstad voor autoverkeer en het chroni sche gebrek aan parkeerruimte. De meeste bedrijven willen graag in de bin nenstad blijven, vanwege de centrale ligging, maar zien in de buurt graag parkeergarages verrijzen. Dat kunnen dan beter een paar kleinere zijn dan enkele grote. Ook het verkeer zou beter moeten doorstromen. Hierbij zijn de be drijven het onderling niet eens, want de een wil de politie hard laten optreden tegen foutparkeerders en de ander wil juist meer tolerantie van de kant van de politie. tegelijk aan, waardoor straten maan denlang als een doelloze zandbak open bleven liggen. De gemeente had ook te voren beter met de bedrijven moeten overleggen en duidelijke omleidingsrou- tes moeten aangeven. Gebleken is dat de coördinatie tussen de betrokken ge meentelijke diensten nogal te wensen heeft overgelaten. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken vindt 400.000 buitenlanders in Nederland meer dan genoeg. Ongetwijfeld bedoelt hij hiermee buitenlanders die in het bezit zijn van een verblijfsvergunning. Wat er met het onbekende maar onge kend grote aantal vreemdelingen zonder deze felbegeerde vergunning moet gebeuren weet niemand. De Marokkanen onder hen hebben zich gemanifesteerd door met 210 man de Amsterdamse Mozes en Aaronkerk in te vluchten in afwach ting van de gebeurtenissen die komen gaan. Zij hebben genoeg van de politiecontroles bij fabriekspoorten, bushaltes en pensions, waardoor vele illegalen gedwongen worden het land te verlaten. Op 1 november vorig jaar werd de Wet Arbeid Buitenland se Werknemers van kracht, waarmee buitenlanders zonder verblijfsvergunning het land uit kunnen worden gezet en werkgevers met illegalen in dienst strafbaar werden. Vorige week debatteerde de Tweede Kamer opnieuw over de 1 november-wet. omd. getwljfi-laan de juistheid van Dit zijn enkele citaten uit een onder zoek naar de overlast, die bedrijven uit de Leidsestraat en directe omgeving hebben ondervonden van de wegopbre- I kingen die de buurt gedurende een aan tal jaren hebben geteisterd. Het onder zoek is op verzoek van de Kamer van Koophandel verricht door de Stichting voor Economisch Onderzoek der Uni- versiteit van Amsterdam. Opvallend is hoe jong de bedrijven zijn die op de enquête hebben gerea geerd. De helft van de vestigingen da teert van 1970 en later. Dit roept bij de onderzoekers het vermoeden op dat de bedrijven die structurele problemen met de bereikbaarheid ondervonden allang zijn verdwenen of opgeheven. De nieu we bedrijven hadden een duidelijke voorkennis van de problemen waarmee zij in de binnenstad te maken kregen. De onderzoekers noemen het verrassend dat het aantal bedrijven dat door de wegopbrekingen ernstig geschaad is vrij klein is. Tweederde van de onderzochte bedrij ven (van de 583 firma’s reageerde de De gemeente pakte de hele Leidsebuurt tegelijk aan waardoor straten maandenlang als een doelloze zandbak open bleven liggen. de maatregel dat mensen zonder verblijfsvergunning zonder pardon het land uit moeten. Dit debat heeft voor de illegale buitenlanders geen enkel voordeel opgeleverd. Er was bijna geen kamerlid dat niet meeleefde met de schrijnende situatie van de duizenden illegalen, maar de wet bleef wet. Bij de definitieve stemming dinsdag werd de enig hoopvolle motie van de oppositie verworpen, waarin gevraagd werd om een nieuwe periode van legalisatie voor wie nog geen verblijfs vergunning heeft. Ook de motie die pleitte voor volledige afschaffing van de 1 november-wet werd verworpen. Wel werd een motie aangenomen waarin gevraagd wordt werk gevers met illegalen in dienst harder aan te pakken. Achttien organisaties die de Marokkanen in de Mozes en Aaronkerk steunen hebben inmiddels laten weten de strijd voort te zetten tegen „deze discriminerende wet”. Zaterdag wordt in Utrecht een landelijke demonstratie gehouden om de situatie van de illegale buitenlanders aan de kaak te stellen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11