Honoraria solisten en dirigenten aan banden Paul de Mol maakt beloften in Remake Malander niet waar Boek over Louis Davids ten doop gehouden A Anti-Spetters in actie tegen speelfilm Nerveuze spanningen rusteloosheid, examenvrees. Valdispert een zuiver natuurprodukt uit de valeriaan wortel. Kleurige voorstelling toch ook onbenullig Onk-programma fraai klank- en lichtspel 1 Gecontroleerde Bohémien-geest bij Heidelbergs Kamerorkest 0 17 WOENSDAG 19 MAART Footsbarn Theatre laat Jason zonlicht bevrijden Mickery met eigen experimentele productie Keep the outside out nèt niet meeslepend V „Een stelletje ongeregeld” musiceert in Amsterdam KUNST 1980 I - Ook u kunt kalmer leven met IS Wijting lekkerbekjes om te watertanden... i r Scène uit Jason and the Golden Fleece 1 I *V..' (ADVERTENTIE) i KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. '4* Vier spelers van Onk Theater Overal in één van de vele muzikale scènes uit Keep the outside out. Het mooi opgelichte toneelgebeuren speelt zich bijna voortdurend af achter een doorschijnend gaasdoek, waarop ook de film getoond wordt. Daardoor zie je veel dingen gebeuren in een soort stereo scopisch effect. Soms levert datvertas- Scène uit Remake Malander, toneel achter gaasdoek, waarop film wordt geprojecteerd. (foto Bob van Dantzig) Remake Malander is een interessant ex periment, maar veel méér is het ook niet. Het is meer het onderwerp, de geesteljek storing, die boeit, dan de verbeelding daarvan in zijn totaliteit. Op den duur wordt de voorstelling zelfs wat langdra dig, denk je dat je het allemaal wel gezien hebt, ook al komen er toch wel zo nu en dan wat nieuwe impulsen. Maar de belofte die ze lijken in te houden komt er niet uit. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten s-Gravenhage Het Melkwegpubliek was enthousiast, en je bent geneigd te denken dat Foots barn bij zo’n ongecompliceerd inloopthea- ter heel goed past, en dat het toch een warme theaterervaring is als het publiek bijvoorbeeld, zoals hier gebeurt, meeklapt met de muziek. Wie van minder vriendelij ke makelij is kan echter met even veel recht spreken van onbenulligheid. ALMA POST Uitsluitend bij apotheker en drogist. 1 t musiceren van de spelers, dat een groot deel van de voorstelling bepaalt, verklan ken zowel de signalen van naderend on heil, als de voze droomwereld van een verziekte industriecultuur. Onstuitbaar infiltreren de Onks (grote houten, door spelers voortbewogen, ro- bot-achtige poppen). De toeschouwers zul len tenslotte aan den lijve ervaren dat hun wereld op losse schroeven staat. Dat ze moeten ronddraaien in de mallemolen, die geregeerd wordt door anderen. Keep the outside out levert een aantrek kelijke voorstelling op. Alleen doordat er een paar keer een gat valt in de dramati sche ontwikkeling, is de voorstelling niet de alles en iedereen meeslepende muziek- theatergebeurtenis geworden, die wel mo gelijk moet zijn geweest, met deze theater- middelen en dit gegeven. Het is mogelijk dat nog naar die erva ring toegegroeid wordt in de reeks voor stellingen na de première. Nu is dit collec tieve project zonder meer wèl een fraai klank- en lichtspel, waar af en toe ogen en oren te kort schieten. JAN BAART Het Heidelbergs Kamerorkest werd in 1960 door de musicoloog Klaus Preis als ad hoe instrumentaal ensemble samen gesteld om een concert te geven op de binnenplaats van het kasteel van Heidel berg. Een gebeurtenis die niet alleen een (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. „Veel kommer en kwel in de maatschappij, dat zijn de hoogtijdagen voor cabaret en re vue”. Met deze woorden accepteerde acteur John Ooms dinsdag in theater Carré in Amsterdam een van de eer ste exemplaren van een boek met langspeelplaat over Louis Davids. Ooms weet waarover hij spreekt want hij heeft voor de vertolking van de Louis Davids-rol in het succesvolle toneelstuk Pisuisse veel studie ge maakt van de revueartiest die 40 jaar geleden is gestorven. DEN HAAG (ANP). De enige tijd geleden in de roulatie gekomen Nederlandse speelfilm Spetters van regisseur Paul Verhoeven heeft bij een aantal mensen weerstanden op gewekt. Er is een actiegroep opge richt met de naam „Nederlandse An ti-Spetters Actie 1980”, Kortweg NASA ’80, die dinsdagavond bij een aantal bioscopen waar de gewraakte rolprent draait, folders uitdeelde. gevoelens, en als ze vechten een kinderlij ke dosis wapengekletter nodig hebben. Dat levert veel lol op, van een soms oubollig gehalte. De acteurs zijn spits ge noeg om echt leuke grappen te maken, maar om een of andere reden wordt ook domme bekketrekkerij met verve ge toond, en bovendien wordt alles tot in den treure uitgemolken. Het lijkt wel of Foots barn het verschil niet ziet tussen subtiele en botte humor. Uitgangspunt van de motie, die door de WD als enige van de grote partijen niet werd ondersteund, is dat de honoraria van dergelijke sofisten en dirigenten in verhouding moeten staan tot de vaste salarissen die in de muzieksector gebruikelijk zijn. De WD onthield haar steun ook aan een motie, die van de regering „duidelijke uitgangspunten in haar beleid ten aanzien van de kunsten” verlangt. Deze PvdA-motie, die wél werd ondersteund door het CDA, stelt dat op verschillende terreinen van de kunstsector behoefte bestaat aan een „duidelijker herkenbaar en verwoord beleid”. Vrijwel de gehele Kamer kon zich vinden in een verzoek aan de regering om een onderzoek te doen instellen naar de sociaal-economische positie van de Nederlandse kunstenaars. Zo’n onderzoek wordt noodzakelijk geacht, omdat van deze positie geen scherp en compleet beeld bestaat. Een interdepartementale werkgroep zal zich, als het aan de Kamer ligt, gaan buigen over de opleiding van verschillende kunstenaarsberoepen. Aan diverse van deze beroepen dienen hoger en breder eisen te worden gesteld dan in het verleden. Tegelijkertijd is het nodig dat de mogelijkheden van kunstenaars op de arbeidsmarkt worden vergroot, stelt de motie, die niet mocht rekenen op de steun van D’66, PPR, CPN en PSP. Ten slotte kon het overgrote deel van de Tweede Kamer achter de motie staan waarin de regering wordt gevraagd voor 1 oktober aanstaande met een beleidsplan voor het al vele jaren in moeilijkheden verkerende gezelschap „Forum” te komen. AMSTERDAM. Vanuit het experimentenfonds van het Mickery-theater is er een theaterproduktie gemaakt die gaat over het in beeld brengen van waanzinnigheden. De filmer Paul de Mol kreeg hiermee gelegenheid een speciale wens van hem in vervulling te zien gaan: het toevoegen van toneelmiddelen aan het medium geluidsfilm. Samen met Armand Perrenet en Kees van der Knaap heeft de experimentele filmer zich nu gewaagd aan een nieuw experiment. Experiment in het kwadraat, zou je kunnen zeggen. De Mol gebruikte zijn in 1976 uitgebrachte film MAL-ANDER voor deze produk- tie, die nu Remake Malander heet. I AMSTERDAM. In de versie van het Engelse Footsbarntheatre haalt Jason niet het gulden vlies, maar het zonlicht op. Dit is aan de aardbewoners ontstolen door een slechte futuristische groepering. Ze verborgen het achter een melkwit schild. De aarde is duister, en als poetsdoeken uitgedoste aardmannetjes moeten het schild opwrijven. In de eerste en leukste scène zie je ze daar mee bezig. Ze vatten hun taak ernstig op, en wrijven en passant de speelvloer, toeschouwers en de instrumenten van de percussionist mee. DEN HAAG. De honoraria die worden betaald aan dirigenten en solisten voor incidentele optredens, moeten aan banden worden gelegd. De meerderheid van de Tweede Kamer ging dinsdag akkoord met een motie die van de regering vraagt maxima vast te stellen van de bedragen waarmee CRM aan die honoraria bijdraagt. AMSTERDAM. Een professor, ex pert in geluiden, wacht het verwonderde publiek op. „W-a-r, w-a-l-l, w-a-l-t-z”, arti culeert hij gespannen over de hoofden van zijn toehoorders. „Daarbinnen zijn Dat is wel zo ongeveer de sfeer waarin een Footsbarn voorstelling zich afspeelt. De politieke implicatie van het gegeven moet met een korrel zout worden geno men, want leuke kleurige scènes zijn de hoofdzaak. De acteurs bespelen even ge makkelijk een instrument als ze zingen of acrobatiek beoefenen, er wordt veel met gekleurd licht gewerkt en de kostuums zijn legio. de „maestro al cembalo”, zonder enige nadrukkelijkheid overigens. Zo goed is men op elkaar ingespeeld, dat in heel soepele eenheid en in stilzwijgende af spraak kan worden gemusiceerd. De ensembleleden zijn dan ook allemaal mensen die hun vak verstaan. En dan zelfs in die mate, dat voor de soloconcer ten waaruit het uitgebreide programma altijd bestaat, de solisten steeds zonder het minste bezwaar uit eigen gelederen kunnen worden gerecruteerd. Zo overtuigde ditmaal de fluitist met een soort van vlinderlichte Rococo-gratie in een concert van Leclair, de trompettist met een barokachtige mildheid van klank in een werk van Telemann, de hoorniste warm en expressief in gelijke geest door de strijkers begeleid in het kwintet KV 407 van Mozart, de concertmeester en de cellist in diverse andere (barok-) com posities met glanzende toonvorming: allen met boeiende voordracht en zuiver van intonatie. De artistieke kwaliteit, maar nog eens extra de in technische zin volkomen gecontroleerde en in onze overgeorgani seerde tijd zeldzaam geworden-Bohé- mien-geest uitstraalt, maakt dit kameror kest tot een uniek verschijnsel. JOHAN VAN KEMPEN es Voorstelling: Jason and the golden Fleece. Groep: Footsbarn Theatre, Engeland. Theater: De Melkweg, Amsterdam, 18 maart 1980. De voor stelling speelt daar nog van 20 t.m. 23 maart en begint om 21.00 uur. Adres: Lijnbaansgracht 234a, Am sterdam. send aantrekkelijke momenten op, bij voorbeeld als film- en toneelbeeld qua uitbeelding synchroon lopen. Andere ke ren kan het totaalbeeld boeien juist door dat zoiets NIET het geval is. Dan ziet de combinatie film en toneel er uit alsof ze ondersteunend commentaar bp elkaar leveren. Concert door het Heidelberger Kammerorchester. Muzikale leiding en klavecimbel: Klaus Preisx. Solis ten; Christian Simon, fluit, Paul Plunkett, trompet, Deborah Stur- mann, hoorn, Wolfgang Kussmaul, viool, Matthias Naegele, cello. Pro gramma: Vivaldi, Telemann, Le clair, Mozart. Kleine Zaal Concertgebouw Am sterdam, 18 maart 1980. Luchtruimbewoners kwamen in de plaats van de personen uit de mythe, die overigens vrij nauw gevolgd wordt. De door Harpijen geplaagde blinde koning Fineus is nu bijvoorbeeld het mannetje in de maan, de Harpijen bleven Harpijen, de gevaarlijk dichtklappende rotsen, de Syn- plegaden, werden twee verblindende spie gels, enzovoort. Het belangrijkste verschil is dat Jason en de Argonauten hier anti helden zijn, die zich niet generen voor hun De bezwaren van de groepering richten zich onder meer tegen „het breed uitmeten in de film van alle vooroordelen tegen vrouwen en ho moseksuelen”. De film bevordert, zo zegt de actiegroep, agressie, omdat het in elkaar slaan en bespottelijk maken van homoseksuelen wordt vertoond als een „tijdverdrijf”. Voorts wordt de sensatielust bevre digd door het zonder aanleiding in puin slaan van een café. Wat in de film getoond wordt is geenszins realiteit, in tegenstelling tot wat de makers suggereren, aldus de bezwaarden. Zij wilden degenen die de film hebben gezien of gaan zien aan het denken zetten over het mis schien onbewuste negatieve effect dat van Spetters uitgaat. NASA ’80 wordt onder meer ge steund door de NVSH, COC, PSP, PvdA en de WD-homogroep. Voorstelling: Keep The Outside Out van Onk Theater Overal. Spe lers: Will Spoor, Hein Vrasdonk, Henk Nuwenhoud, Paul Clark, Craig Eubanks, Verdi Burggraaff. Onken: Boudewijn Bielke. Decor: Benno de Vries. Dia’s; Sjaak Peters, Christiaan Langenberg, Gidius Nbordman. Geluid: Mike Figgis. Shajfytheater Amsterdam, pre mière 18 maart 1980. Voorstellingen tot en met 29 maart. De film MAL-ANDER gaat over het leven in inrichtingen en wel in het bijzon der in psychiatrische inrichtingen. Het is een film zonder dialoog, de beelden spre ken voor zichzelf. In de meer-media thera- terproduktie wordt wel gebruik gemaakt van gesproken taal. In een ruimte waarin een ziekenhuisbed waarvan de matras op de grond ligt domineert, zijn verschillende personages bijeen. Aanvankelijk ziet het eruit alsof het om een patiënt en zijn psychiater gaat, later blijkt vrijwel ieder een verdacht primair te reageren en te handelen. Een verhaal is er niet, al kun je dat gemakkelijk invullen, als je wilt. De samenstellers van het boek, Han Peekei en Bart de Groot hebben zich door stapels geschriften en sterke verhalen heengewerkt om tot een eigen visie op Nederlands grote kleine man te komen. Bitter zei de Groot, die als platenprodu cent heeft gewerkt en met Peekei een achtdelige platenkroniek van het na-oor- logse cabaret uitbracht: „Het lijkt wel of de nasmaak van cabaret vies is geworden. Ik vind dat iedereen die iets meer heeft te zeggen dan „op de markt is uw gulden een daalder waard” de kans moet krijgen dat te doen”. Louis Davids is volgens de samenstel lers een van de weinige vooroorlogse thea terpersoonlijkheden die nog steeds voort leeft bij het grote publiek. De uitgave waarmee hij nu opnieuw wordt geëerd kreeg de titel van een van zijn meest geliefde liedjes „de kleine man”. Boek en plaat bevatten veel onbekende foto’s en cabaretteksten eh herrinneringen van nog levende tijdgenoten van Davids. ze allemaal dood, onk-wetsbaar!” Als de suppoost van een rariteitenkabinet leidt hij de groep rond. Af en toe ontsnapt hem een hartgrondige uitval: „Niet aan komen! Delicaat!”. Keep the outside out, de nieuwe produktie van Onk Theater Overal, begint hoogst intrigerend. Een onkreukbare indiaan fungeert als pilaar, verbindend element tussen overkoepelend uitspansel en het treden plateau waarop de minst beschroomden al gaan zitten. In de nok hangt een beeld van een piloot. De professor wijst naar stoffige restanten van een alledaagse cul tuur en demonstreert een tijdmeter van één minuut. „Hello darlings”, is de entree van een op en top Amerikaanse „lady”. Energiek gaat ze de omgeving verkennen en pleegt dadelijk een onderzoekje bij een liggend figuur in legergroen, op het eerste gezicht een vioolspelende bioloog in ruste. Vanachter een dichtgeplakte deuropening klinkt saxofoonmuziek. Een serie dia’s, drievoudig geprojec teerd, loopt vooruit op de dreigende inva sie van de Onks. Pantomimisch spel en toneelmatige schetsen creëren nog de laatste decadente stuiptrekkingen. De achtergrondgeluiden en het (uitstekende) Voorstelling: Remake Malander. Gemaakt door Paul de Mol. Mede werkers Paul de Mol, Armand Perre net, Kees van der Knaap, Cedel de Mol-Brand, Mieke Nugteren, Hans Greweldinger, Max Bolleman, Mike Paschenegger, Sylvia Boyer. Pre mière: 18 maart 1980, Mickery Thea ter, Amsterdam. Productie: Mickery. Te zien t.m. 29 maart. W 1 kg wijtingfilets, 80 gr. bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet De wijtingfilets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk en dan goudbruin bakken in dampende slaolie of frituurvet Warm opdienen. Kostelijk! „.<sr<w AMSTERDAM. De leden van het Heidelberger Kammerorchester vinden de musici van de gesubsidieerde orkes ten: „ambtenaren”. Laatstbedoelden daarentegen, noemen het betrejfende en semble uit Heidelberg „een stelletje onge regeld”. Maar de niet beschermde positie en het zelfstandig moeten organiseren van alle concerten, brengt allerlei risi co’s met zich mee. Zoals de omstandig heid dat de ajfiches voor het optreden in Amsterdam door misverstand of nalatig- k heid niet werden aangeplakt en dat de voor het concert in Haarlem afgehuurde Waalse Kerk niet te verwarmen bleek, waardoor de zaak op het allerlaatste ogenblik moest worden afgelast. Hetgeen een strop van drieduizend gulden ople verde. IK»"1'* vervolg kreeg in het jaarlijks herhalen van een degelijk slotconcert door dezelfde groep musici, maar die tevens het operati oneel voortbestaan betekende van deze formatie. Men speelt als zodanig nu regel matig in eigen stad en land, er worden tournees op touw gezet en er zijn ook alweer tientallen grammofoonplaten gemaakt. Intussen zullen alleen nog de oprichter en de contrabassist tot degenen behoren die het Heidelberger Kammerorchester door de jaren heen trouw zijn gebleven, aangezien de oyerige leden van het muzi kaal gezelschap als jong talent kunnen worden aangemerkt. Desalniettemin lijkt het hun niet aan routine (in de positieve zin van het woord) te ontbreken, zoals tijdens de Nederlandse tournee kan wor den vastgesteld. Het uit een kern van slechts zes strijkers bestaande ensemble wordt op de manier geleid zoals in de tijd van de door het HKO uitgevoerde muziek gebruikelijk was: vanaf het klavecimbel. Klaus Preis is 2

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17