Commissiewerk kan niet meer verder Inkomen ondernemer met 3% achteruit Trekpleister bij Athene Te weinig aandacht dalende rendementen fa Wet regelt gelijke behandeling man en vrouw f achtergrond KNOV over detailhandel: Pessimisme van Industrie iets meer bedrijvig NCW-voorzitter Van Eijkelenburg: van Gemeenschap Onderzoek naar Problemen bij produktie van fietsen Egger neemt Thauma over geknoei met olie zonder resultaat consument steeds groter Pretoria grootste kolenleverancier Produktschap mag tot begin herfst melkprijs bepalen i rH 4 z 21 ECONOMIE WOENSDAG 19 MAART 1980 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De activitei ten van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) dreigen in een impasse te geraken, nu FNV en CNV weigeren mee te werken aan de opstelling van het door de regering gevraag de advies over de loonmaat regel. w I - W* F «9 r SER in impasse door (Van onze redactie economie) 51,d iteerd L ,50 iie 50 94, ik- 5,- ondsei r liv. ed.) 13.51 arbeidsplaatsen ontstaan”, zo meent de NCW-voorzitter. (Van onze redactie economie) DEN BOSCH. Het is ronduit verbijsterend dat de FNV de publieke discussie zo onzakelijk weet te maken dat de harde feiten buiten de schijnwer pers komen te liggen. Van Eijkelenburg voorziet moeilijkhe den bij het toepassen van het gegeven uit de :en ate rti- •de DO 00 01 De Sociaal-Economische Raad hield op 18 januari haar laatste vergadering. Ver gaderingen voor februari en maart moes ten worden afgelast, omdat er niet vol doende te bespreken was. Het secretariaat van dit nu 30 jaar bestaande hoogste ad- De vakcentrales boycotten dit overleg uit protest tegen het loonbeleid van de regering. Eerder kwamen al activiteiten in de Stichting van de Arbeid, zoals het ge ven van adviezen over kwesties als buiten landse werknemers, opzet van de gezond heidszorg en een nieuw pensioenstelsel vrijwel geheel lam te liggen door het pro test van de bonden. Over de vorige week door de regering afgekondigde loonmaatregel zei Van Eij kelenburg deze te beschouwen als een noodzakelijk kwaad. Maar dan wel een kwaad dat wij meer te danken hebben aan de FNV dan aan de overheid, aldus Van Eijkelenburg. Van Eijkelenburg heeft het plan van de FNV om aan het einde van dit jaar een volledige prijscompensatie te vragen, een slimmigheidje genoemd. Voor de KRO- radio noemde hij het FNV-plan voorbarig. De regering heeft volgens Van Eijkelen burg aangekondigd dat er in het najaar overleg zal komen tussen de regering en de sociale partners om dan te bekijken wat er, in het licht van de situatie die er dan is, gedaan kan worden om de koop kracht zoveel mogelijk op peil te houden. „Het is dus erg voorbarig om nu te gaan vragen om een volledige automatische prijscompensatie aan het eind van 1980. Dat heeft helemaal geen zin”, aldus Van Eijkelenburg. Hij zei wel ruimte te zien voor gesprekken met de vakbeweging over zaken als de knelpunten op de ar beidsmarkt. „De werkloosheid aan de ene kant en het grote aantal vacatures aan de andere kant roept om maatregelen. Van uit een verbetering in het functioneren van de arbeidsmarkt moet er weer ruimte komen om zoveel mogelijk voor de toe komst de koopkracht te kunnen handha ven”, aldus de NCW-voorzitter. (Van onze redactie economie) Voortaan is het verboden adver tenties te plaatsen waarin een „pien ter winkelmeisje” of een „flinke jon geman voor de buitendienst” wordt gevraagd. Uiteraard mag men wèl personeel werven voor winkel of buitendienst, maar omdat deze ta ken door vrouwen als door mannen kunnen worden uitgevoerd, moet dat ook uit de advertenties blijken. Dit is het gevolg van de wet gelijke behandeling van mannen en vrou wen die onlangs van kracht is ge worden. De wet verbiedt zowel direct als indi rect onderscheid te maken. Dat indirecte onderscheid zal in de praktijk nogal moeilijk aan te wijzen zijn. Het doet zich bijvoorbeeld voor als men zou zeggen: „Wij nemen alleen maar mensen aan die kostwinner zijn”. Dat betekent dan in feite dat men eigenlijk alleen mannen wil aannemen, omdat het aantal vrouwe lijke kostwinners tot nu toe veel en veel kleiner is. wet ook voor mannen in zogenoemde vrouwenbanen. Een derde reden om vrouwen terecht anders te behandelen dan mannen met name op het terrein van de arbeids voorwaarden doet zich voor bij bepa lingen die de vrouw beschermen in ver band met zwangerschap of moeder schap. Er is een overgangsregeling voor jeug dige werknemers van 18 tot en met 22 jaar. Als zij nu een hoger loon of een hogere vakantiebijslag hebben dan an dere werknemers van die leeftijd omdat ze kostwinner of gehuwd zijn, behouden ze dit voordeel totdat ze 23 jaar gewor den zijn. Bij ontslag geldt overigens ook voor het overheidspersoneel al een verbod om onderscheid te maken tussen man nen en vrouwen. Dit is op grond van een tijdelijke voorziening die daarnaast ook verbiedt onderscheid te maken tussen gehuwden en ongehuwden. 90 er ke sn 90 or n- sche en •sen. dit i euvel aan. BRUSSEL (ANP). Zuid-Afrika is vo rig jaar de grootste kolenleverancier van de Europese Gemeenschap geworden. Dat blijkt uit cijfers van het EG-bureau voor de statistiek. De import van Zuidafrikaanse kolen in de EG steeg vorig jaar met 30 procent tot 59 miljoen ton. Dat is een kwart van de eigen produktie van de Europese Ge meenschap. Tot voor kort was Polen de voornaamste kolenleverancier van de EG. Het aandeel van Zuid-Afrika in de Euro pese kolenimport was vorig jaar 26 pro cent. Polen leverde in het afgelopen jaar 15,3 miljoen ton kolen en de Verenigde Staten 14,7 miljoen ton aan de EG. Austra lië was goed voor een leverantie van 8,1 miljoen ton en de Sovjet-Unie zette 2,9 miljoen ton kolen in de EG af. Het groot ste deel van de uit de Sovjet-Unie afkom stige kolen ging naar Italië en Frankrijk. en ird ,50 :h in •0 op de rt/ 50 1 89 350. 260. 7. iet jel 90 re ïn 90 aim, i. 132,54. 70,04- i« 95,01 88.34 35,1L, 43,04 C™ 43,04 66,00 71,üt 13,20 96.61 12221 59,00 98,00 52,10 99,24 M DEN HAAG (ANP). De bevoegdheid van het Produktschap voor Zuivel en Vlees tot vaststelling van minimumprij zen voor verpakte volle melk, die op 28 februari liep, is verlengd tot 1 september. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij, die het des betreffende Koninklijk Besluit hebben ge tekend, zeggen in hun toelichting dat deze verlenging gezien moet worden als een overgangsmaatregel. Zij moet er voor zor gen dat de huidige bodem in de markt wordt bevroren en dat er voldoende tijd is voor nader overleg over een eventuele regeling na 1 september. De minimumprijs voor verpakte gepas teuriseerde volle melk is thans 1,04 gulden per liter. Voor gesteriliseerde volle melk is het de inkoopprijs franco winkel plus 11 cent plus BTW. De bewindslieden, zo blijkt verder uit hun toelichting, willen vermijden dat de bezorgende melkdetailhandel te maken krijgt met een schoksgewijze verandering van de concurrentieverhoudingen, waar door de consumptiemelkprijzen zich op nieuw onevenredig en ten nadele van de bezorging zouden gaan ontwikkelen. dat volgens vorig jaar gemaakte afspra ken elk jaar tijdig voor de begroting aan het kabinet zou worden uitgebracht. In dat advies gaat het met name over de verdeling van de economische groei tus sen collectief (de staatsuitgaven en de sociale zekerheid) en particulier (onder andere het bedrijfsleven). Overigens heeft met name de FNV al enige tijd te maken met aandrang van aangesloten organisaties als de Indu striebond, die uiterst kritisch staat tegeno ver het functioneren van de SER als ge heel en de rol van de Kroonleden daarin in het bijzonder. Tegenstellingen tussen werknemers en werkgevers op dit punt staan dan ook in het rapport over taak en werkwijze van de SER, waarmee een spe ciale commissie nu bijna gereed is. Deze commissie heeft over haar werk zeven jaar gedaan. Het rapport is inmid dels nog niet openbaar, maar wordt ver moedelijk in de volgende maand te hou den vergadering als die kan doorgaan behandeld. Van de kant van de SER wil men er niet meer over kwijt dan de con clusie „dat alle in de SER functionerende partijen het erover eens zijn dat een or gaan als de SER in het huidige maat schappelijke bestel nog steeds een voor aanstaande plaats inneemt” 61,W 94,84 42,01 125,51 43,54 43,31 61,00 31,50 59.21 134,» - 104,21 53,21 153,00 36,» 146,» 67.» 74,2» - 178.54 29.50 77.51 11. 167.» 4 22,» T. 35,71 34,80 T 42,00 45,00 111.54 X. 310,00 148,04 147,00 251,00 De wet verplicht werkgevers mannen en vrouwen gelijk te behandelen en geeft (toekomstige) werknemers het recht gelijke behandeling te eisen. Wat kan iemand nu doen die meent op grond van haar of zijn geslacht gediscri mineerd te zijn? Een logische eerste stap is natuurlijk naar de werkgever of de onderwijsin- stantie waar men de onrechtvaardige behandeling heeft ondervonden. Als dat niets oplevert is er de Commissie Gelijke Behandeling van mannen en vrouwen. Deze commissie is speciaal ingesteld om de loonmaatregel dat bedrijven slechts 0,75 procent van de totale loonsom mogen besteden aan incidenteel loon (promoties e.d.). „Er zal met nog meer jaloezie naar elke promotie worden gekeken. Hierdoor zullen de verhoudingen tussen werkne mers onderling verslechteren”, aldus de NCW-voorzitter die pleitte voor meer ruimte voor incidenteel loon. ten nadenken bij het opstellen van per soneelsadvertenties, bij het aannemen van personeel, bij promoties en bevorde ringen en bij ontslag. De wet, die een uitvloeisel is van een richtlijn van de Europese Gemeenschap, gaat er vanuit dat in principe op een paar uitzonderingen na geen enkele functie of opleiding voor de ene of de andere sekse is voorbehouden. Uitzon deringen zijn bijvoorbeeld zangeres/zan- ger, of toneelspeelster/toneelspeler. Er is ondanks de emancipatiebewe ging nog steeds een duidelijk verschil tussen „mannenwerk” en „vrouwen werk”. In bepaalde beroepen en op ho gere niveaus in het algemeen komen vrouwen niet of nauwelijks voor. Om die achterstand in te halen staat de wet toe dat er wèl onderscheid wordt gemaakt. Als dus een bepaald soort werk vooral door mannen werd en wordt verricht, mag men vrouwen aan moedigen te solliciteren. Dat kan vooral via de advertenties. Zodra de achter stand is ingelopen, moet zo’n „voor keursbehandeling” achterwege blijven. Overigens geldt deze bepaling in de HENGELO (ANP). De Hollands- Zwitserse borduurfabriek Egger uit Al melo, heeft de failliet verklaarde vitrage- fabriek Thauma overgenomen. Beide be drijven worden ondergebracht in de ge bouwen van Thauma in Hengelo. Hier door ontstaat per 1 april een nieuwe on derneming die werk biedt aan 110 men sen. Dit aantal kan, dankzij uitbreiding van de produktie, toenemen tot 130, zo werd door de directie van Egger meege deeld. Deze wet wil een einde maken aan de ongelijke behandeling van vrouwen en mannen bij sollicitaties, benoemingen, arbeidsvoorwaarden, promotiekansen, beroepsopleidingen, mogelijkheden tot ontplooiing binnen het bedrijf en binnen het vrije beroep en bij ontslag. De nieuwe wet betekent nogal wat voor de praktijk van alledag. Om tot bovenstaand voorbeeld terug te keren: de advertentieteksten zouden kunnen luiden „pientere winkelbediende m/v ge vraagd” en „wij hebben een vacature in de buitendienst”. En vrouwen of man nen die naar die banen zouden sollicite ren, moeten aangenomen worden op grond van hun kwaliteiten. Niet omdat ze toevallig man of vrouw zijn. Werkgevers zullen voortaan goed moe dergelijke klachten te onderzoeken en te behandelen. Daarnaast kan men eventueel ook buiten de commissie om naar de rechter stappen. Iemand die een beroep doet op de rechter of de commissie, mag daarom niet ontslagen worden. De wet gelijke behandeling geldt slechts gedeeltelijk voor het over heidspersoneel, namelijk wat betreft ad vertenties, sollicitatieprocedure, be roepskeuzevoorlichting en toelating tot beroepsopleidingen. NIJMEGEN (ANP) De rijkspolitie te water en de douane in Lobith hebben gisteren tijdens een 24-uurs controle op de Boven-Rijn vergeefs gezocht naar gasolie tankers met valse ladingpapieren. Tijdens deze actie werden 79 monsters genomen op 31 schepen, maar van malversaties ten aanzien van de ladingen is vooralsnog niets gebleken, aldus desgevraagd de rijkspolitie te water. De controle werd uitgevoerd naar aan leiding van geruchten, aldus de politie, dat tankers, die Rotterdam met zogenoemde witte gasolie verlieten, in West-Duitsland met gekleurde (rode) gasolie aankwamen. Aan gasolie wordt een kleurstof toege voegd, zodra afhankelijk van gebruiks wijze meer accijns moet worden betaald. Het vermoeden bestond, dat in een aantal gevallen de kleurstof pas aan de gasolie werd toegevoegd na de douanecontrole in Rotterdam. De gasolie kan in dat geval met extra winst worden verkocht, omdat de douanepapieren nog spreken van witte olie. Enig bewijs voor dit vermoeden leverde controle gisteren op de Boven-Rijn niet op. Wel werden twee tankschepen stilge legd wegens overtreding van de vaartijd. Een van deze schepen voer reeds negen uur te lang met dezelfde bemanning. DEN HAAG. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), de organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, heeft berekend dat het inkomen van de ondernemer in de detailhandel dit jaar zeker drie procent achteruit zal gaan, ook als de door de regering voorgestelde lastenverlichting wordt doorgevoerd. UTRECHT (ANP) -Omdat rijwielfa- brikanten onvoldoende onderdelen toege leverd krijgen, stagneert de produktie van fietsen. De vraag-aanbodverhouding ligt zover uiteen dat in West-Duitsland rijwiel- fabrikanten werktijdverkorting overwe gen. Aldus K. F. de Haan, secretaris van de Vereniging van Handelsagenten in de Rijwiel- en Bromfietsenbranche (vhrb) in het blad Tweewielen. Volgens De Haan zijn er verschillende oorzaken te noemen voor de onderdelen- tekorten. Na een goed verkoopjaar is de DEN HAAG (ANP). Het onder de Nederlandse consumenten heersende pes simisme over de algemene economische situatie neemt al twee jaar lang toe. De zwartgalligheid is in de laatste maanden van het afgelopen jaar in versterkte mate gegroeid, zo blijkt uit de jongste conjunc- tuurenquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in januari heeft gehouden. De consumenten bleken in januari on geveer even pessimistisch te zijn als in januari 1974, toen tengevolge van de eer ste oliecrisis het consumentenvertrouwen een dieptepunt had bereikt. De verwachtingen ten aanzien van de ontwikkeling van de algemene economi sche situatie in de komende twaalf maan den waren zeer somber. Een verbetering verwachtte slechts 5 procent (oktober 1979: 11 procent, januari 1978: 27 procent), een verslechtering werd voorzien door 77 procent (oktober 1979: 60 procent, januari 1978: 32 procent). De overige ondervraag den verwachtten geen wijziging of hadden geen oordeel. De consumenten waren in januari ook pessimistischer over de prijzen die zij in de komende twaalf maanden moeten gaan betalen: 46 procent verwachtte ster ker stijgende prijzen, tegen 32 procent in oktober 1979 en slechts twaalf procent in januari 1978. Een gelijkblijvende inflatie werd door 41 procent voorzien (oktober 1979: 55 pro cent, januari 1978: 56 procent). Minder of niet stijgende prijzen verwachtte zeven procent (oktober 1979: elf procent, januari 1978: 29 procent). DEN HAAG (ANP). De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in de afgelopen maand een neiging tot groei te zien gegeven. Voor deze maand tot en met mei wordt eveneens een lichte toeneming verwacht. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) deelt dit mee naar aanleiding van het jongste maandelijkse conjunctuur- onderzoek. De orderontvangst bleef in februari vrijwel onveranderd. Een ten dens tot toeneming bij de binnenlandse opdrachten stond tegenover een tendens tot daling van de exportorders. Het oordeel over de omvang van de voorraden onverkochte eindprodukten toonde, vergeleken met de vorige maand, slechts een kleine verschuiving. Ultimo februari noemde vijftien procent (ultimo januari veertien procent) der onderne mingen de voorraden te groot; tachtig procent (v.m. eveneens tachtig procent) sprak van normaal en vijf procent (v.m. zes procent) van te klein. De beoordeling van de orderontvangst was vrijwel gelijk aan die over januari: negen procent (v.m. eveneens negen pro cent) der ondernemingen noemde de orderontvangst groot, 69 procent (v.m. 68 procent) sprak van normaal en 22 procent (v.m. 23 procent) van klein. Als rekening wordt gehouden met de kinderbijslag kan alleen de zelfstandige met twee kinderen op een lichte verbete ring rekenen. Ook dreigt meer werkloos heid in deze sector. Voor het hele midden- en kleinbedrijf is een gemiddelde daling van het zelfstandi geninkomen van een half a één procent de trieste uitkomst van het rekenwerk van de middenstandscentrale KNOV. Dit heeft het KNOV in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Het KNOV pleit bij de volksvertegen woordiging voor een extra lastenverlich ting voor zelfstandigen, met name voor die in de detailhandel. Staatssecretaris Hazekamp van Econo mische Zaken heeft onlangs nog in de Kamer gezegd geen bijzondere problemen in de inkomensontwikkeling der zelfstan dige ondernemers te zien. Ook wil het KNOV een tijdelijke verho ging van de zelfstandigenaftrek laten gel den voor alle zelfstandigen die een inko men genieten van minder dan 35.000 en niet, zoals de bewindslieden voorstelden, van minder dan 23.000. De ontwikkeling van de binnenlandse bestedingen is de voornaamste oorzaak van de alarmerende toestand waarin het geheel midden- en kleinbedrijf zich be vindt. Het achterblijven van de consump tieve bestedingen doet zich zeer sterk ge voelen in het midden- en klein bedrijf. Niet alleen in de detailhandel en de hore ca, maar ook in de ambachtelijke sector. Een en ander betekent voor het gehele midden- en kleinbedrijf een omzetdaling, in goederen gemeten, van één procen.t Dit heeft zeer negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid in deze sector. Zo valt te verwachten dat in het zeer arbeidsinten sieve midden- en kleinbedrijf met ruim een miljoen werknemers, de werkgelegen heid met zeker twee procent zal afnemen. Dit betekent 20.000 werklozen extra. Een groot aantal toeristen dat naar de Griekse hoofdstad Athene gaat brengt een bezoek aan dit beeldhouwwerk. Voor de grote hoeveelheid kunstwerken in en bij Athene is een reddingsoperatie op gang gezet. Luchtvervuiling en weersomstandigheden vormen een reële bedreiging voor de schitterende kunstuitingen. a 7 werden de onderdelenfabrikanten ge- dwongen de produktie in te krimpen. Na- dat sneeuw en ijs waren verdwenen nam de vraag naar fietsen stormachtig toe, de toeleveringsindustrie was echter niet in staat de fietsenfabrikanten bij te benen, waardoor verschillen in vraag en aanbod ontstonden. Daar komt volgens De Haan nog bij, dat I niemand de onderdelenfabrikanten kan garanderen dat investeringen op lange termijn vruchten zullen afwerpen. Op het s investeringsvlak stelt de toeleveringsin- dustrie zich dus wat voorzichtig en terug- houdend op. Uitbreiding van eigen capa- 1? citeit zal tevens uitbreiding van produk- tie-capaciteit bij de concurrentie tot ge- volg hebben, met als gevaar dat er over- s capaciteit ontstaat, aldus De Haan.Behal- - ve met dit soort problemen kampt de stoeleveringsindustrie voor rijwiel-onder- s 3 delen ook nog met personeelstekorten. Er g is met name vraag naar vakmensen. Er f zijn in Nederland ongeveer 45 fabrikanten IIIIIIHIIIIlï en importeurs van fietsen. Voor het overige is de wet in het alge meen niet van toepassing op de overheidssector. Daarvoor komt zo spoedig mogelijk een afzonderlijke rege ling die aansluit bij de Europese richt lijn. Dat zei de voorzitter van de werkgevers organisatie NCW, S. J. van Eijkelenburg, gisteren in Den Bosch tijdens een toe spraak voor het departement Oost-Bra- bant van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Bij al het gekrakeel over de lonen die dit jaar na 35 jaar loonstijging iets omlaag gaan wordt volstrekt voorbijgegaan aan het effect op de rendementen”, aldus Van Eijkelenburg. Volgens hem zullen die ren dementen er dit jaar ongeveer 25 procent op achteruit gaan. „Vrijwel geen enkel commentaar in welke krant dan ook be steedt aandacht aan de teruglopende ren dementen. Maar als de investeringen gaan dalen krijgen de ondernemers wel de Ml E. schuld voor het feit dat er niet genoeg IIIIIIIIIH boycot vakcentrales vieslichaam voor de regering op sociaal- economisch terrein werkt wel door. Maar ook hier dreigen problemen. De vele commissies die regelmatig ter voorbereiding van tal van door de rege ring gevraagde adviezen in het SER-ge- bouw vergaderen, doen dit al enige tijd zonder de vertegenwoordigers van de FNV. Deze vakcentrale heeft daarvan me dedeling gedaan met de opmerking dat deze houding niet tegen de SER als zoda nig is gericht, maar tegen het kabinetsbe leid. Het werk van de commissies kan echter onder deze omstandigheden niet lang meer doorgaan. Het dagelijks bestuur van de SER, waarin ook werkgevers, werknemers en Kroonleden zijn vertegenwoordigd, zal zich dezer dagen over de ontstane situatie buigen en een oplossing moeten zoeken. De beide vakcentrales voelen er ook niets voor om verder deel te nemen aan de advisering over het wetsontwerp voor de Raamwet op de Inkomensvorming, die het kabinet volgend jaar in het parlement aangenomen wil zien. En tenslotte willen zij in dit stadium niet meewerken aan het advies over het soci- aal-economisch beleid op langere termijn, 82» O“>vu UI 124» 48» II* 63» 129» 148Ï 37,20 138» 51,40 -■ 51,50 40,71 40.21 34,51 - 21,54 274,54 135.54 t:.T 50J» 34,» 63» 100,50 81,00 102,00 afzet van rijwielen in de lange en strenge winter van 1978/79 ingezakt. Daardoor

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21