treffers en missers Kessler na verlies bij Sparta: Vijftig betrokkenen SCHANDAAL IN ITALIË GROEIT aan de kant Bomalarm voor Strasbourg is moe Gress tototips c Adri van Kraay: drie duels helemaal niets” I „Dit AZ verdient pqqrdenkoersen België-Uruguay eqevt iê O O 9 >4 )0p 5n i i Z1 WOENSDAG 19 MAART SPORT 1980 f (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Bijtijds lijkt het dikwijls als conservatief te boek staande bestuurscollege van Sparta de hand van de portemon nee te hebben afgetrokken. Sinds het uit pure (degradatie)nood aangetrokken trio Geert Meijer, Gerard van der Lem en de Schot Jim Calderwood deel uitmaakt van het tot voor kort bloedarme Rotter damse elftal, wordt op Spangen alleen nog maar in winsttermen gedacht. 1 R em 1 I e it Adri van Kraay: buitenspel Luuk Balkenstein: winnende treffer laarlei r !TWv. ia BRUSSEL. tegen Gress Gilbert 127 4-1 2-1 1-2 JAN PREENEN ^ssseef Bondscoach Enzo Bearzot: bevreesd voor gevolgen rond Europees kampioenschap. 41 320 047 >p koi i thana i mstud terda Een dergelijk rapport kan Ajax bepaald niet tonen. Tot nu toe zijn in de Neder landse competitie zestien gele kaarten verzameld en één rode, afgelopen zondag door Dick Schoenaker tegen Roda JC. Maar terwijl Ajax nog alle troeven in handen heeft, is Strasbourg zowel in de competitie, waarin het met een achter stand van tien punten op koploper Mona co kansloos is voor de titel, als in de bekerstrijd uitgeschakeld. In de kwartfi nale van het Europa-Cup-toernooi voor landskampioenen staat het bovendien' al met één been buiten, omdat vrijwel nie mand in Strasbourg nog op een stunt rekent. Weliswaar wordt op basis van gelijk heid (0-0) aan de return begonnen, maar de grote vraag is wie voor Strasbourg de broodnodige doelpunten moet scoren, die de basis moeten vormen voor promotie naar de halve finale. In de laatste acht wedstrijden heeft Strasbourg alleen ge scoord tegen Brest, maar die ploeg fun geert in de Franse eerste divisie dan ook nadrukkelijk als sluitpost. Brest, dat tien punten achterligt op de nummer voor laatst, Marseille, werd met 5-2 geklopt dankzij doelpunten van centrale verdedi ger Specht (tweemaal), Gentes (tweemaal) en Bracci. Dat in de overige zeven duels nog twee doelpunten konden worden ge noteerd was te danken aan de medewer- „Arntz was dan wel agressief’, ver zuchtte Kessler, „maar op de verkeerde manier. Soms hield ik m’n hart vast; verwachtte ik elk ogenblik een rode kaart”. „Lange tijd was het spel van ons niet best. De laatste weken gaat het gelukkig beter, maar blijven de doelpunten uit. Tegen Ajax hadden we zeker twee goals moeten maken, maar werden we met een 0-0 gelijkspel slecht beloond. Op die ma nier komen we natuurlijk nog niet veel verder”, aldus Gress, die de terugval van landskampioen Strasbourg toeschrijft aan een complex van factoren: „De nieu we spelers, en dan met name onze spits Bianchi, zijn tegengevallen. Toen de re sultaten in het begin van de competitie tegenvielen raakten die jongens aange slagen. Daarbij komt dan nog dat we Tot die categorie behoort onder ande ren aanvaller Roland Wagner, die het hele seizoen al tobt met een enkelblessure, tegen Ajax in de eerste wedstrijd 60 minu ten werd ingezet, maar inmiddels weer buitenspel staat. Gress: „Hij is wel meege komen, maar hij speelt niet. Evenals Bian chi en enkele anderen die niet kunnen worden ingezet, is hij hier op uitnodiging van het bestuur van Strasbourg.” De Franse oefenmeester kan daarente gen wel weer beschikken over Jean-Jac- ques Marx. Na drie maanden in de zieken boeg te hebben gebivakkeerd maakte hij in het afgelopen weekeinde zijn rentree tegen Nice. Al met al gelooft Gress, die nog een vraagteken heeft staan achter de naam van zijn verdediger Domenech (spierver- rekking in het bovenbeen) niet dat Stras bourg in het Olympisch Stadion in Am sterdam voor een verrassing kan zorgen. „Ik wil niet zeggen dat we kansloos zijn. Tegen Dukla Praag is in de tweede ronde al bewezen dat Strasbourg, zoals dat in de Europa Cup speelt, niet te vergelijken is met de ploeg die sukkelt in de competitie. In de Europa Cup is men wél geïnspireerd bezig. Desondanks sla ik Ajax hoger aan. Dat zal hier het tempo hoog proberen te houden en ons onder druk proberen te zetten. Alleen als het daartoe niet in staat is zie ik mogelijkheden, al zijn mijn spe lers wel moe. De afgelopen negen dagen hebben ze erg veel moeten reizen.” Zoals de zaken er nu voorstaan zal tegenstander Ajax in zijn sterkste opstel ling kunnen aantreden. Doelman Piet Schrijvers heeft gisteren voor het eerst sinds hij in het duel tegen Feyenoord negen dagen geleden geblesseerd raakte, voluit getraind. Trainer Leo Beenhakker: „Het ging allemaal prima, zodat hij er woensdag zeker bij is. De definitieve op stelling zal ik in de loop van de woensdag bekend maken.” regelmatig geconfronteerd werden met geblesseerde spelers.” Het is wellicht daarom, dat de Alk- maartse club (met het oog op het volgend seizoen) vandaag een afrondend gesprek met NEG-bijtertje Eugène Marijnissen hoopt te hebben. Maar of die Nijmeegse voetballer AZ nieuwe impulsen zal kun nen geven dient te worden betwijfeld. AZ lijkt ingeslapen, ook Kessler geeft geen cent meer voor de minieme kampioens kans, die zijn ploeg nog altijd bezit. „Dat heb ik allang overboord gezet, als met zo’n instelling wordt gespeeld als vanavond verdien je geen titel. En heb je ook geen recht om verder te bekeren”. ’76-77 2-1 0-0 1-0 1-1 1-0 5-0 0-0 3- 1 4- 1 1-0 0-0 »n die igidai i fco. i Zodat het tot voor kort arme Sparta plotseling uitzicht heeft gekregen op niet ingecalculeerde inkomsten, nu de halve finale-tegenstander Feyenoord heet. „En met die club als tegenstander”, blikte Hans Eijkenbroek alvast vooruit, „kan in financieel opzicht veel worden goedge maakt, wat Sparta in sportieve zin in dit jaar te kort is gekomen”. 77-78 0-3 1- 0 2- 1 0-1 4-1 2- 2 3- 0 1-3 1-1 1-0 78-79 3-2 1-1 2-1 0-0 8-1 tip 2 3 3 2 1 1 1 2 1 1 1 3 1 A.Z.’67 FC Utrecht Feyenoord Roda JC FC Twente P.E.C. (Z) N.E.C. P.S.V. Willem II FC Den Bosch SC Cambuur FC Amsterdam FC Wageningen >as ij - posts t>- sle vu Zelf j t- azwaa iio's i isten c ante Carl dondi ir eopei tot het neermaaien van Sparta’s ditmaal excellerende talent René van der Gijp. De vroegere middenvelder van Go Ahead Eagles keek al vroeg tegen het geel aan en mocht van geluk spreken dat arbiter Wee- rink hem in het verdere verloop van de strijd enige malen de hand boven het hoofd hield. --.41 ROME Het omkoopschandaal, dat al enige weken de Italiaanse voetbal wereld in beroering houdt, heeft zich uitgebreid. Volgens de laatste berich ten zijn er nu vijftig spelers, trainers en clubbestuurders bij betrokken. De gerechtelijke instanties, die zich met de zaak bezig houden, hebben inmid dels de voorzitters van Juventus (Gi- ampiero Boniperti), AC Milan (Felice Colombo), AC Bologna (Tommaso Fabbretti) en AC Napoli (Corrado Fer- laino) verzocht zich beschikbaar te houden, evenals de speler Giorgio Chi naglia, die nu voor de Amerikaanse club New York Cosmos uitkomt. teigenaar Alvaro Trinca en zakenman Massimo Cruciani. Beide mannen heb ben de politie opgebiecht dat spelers, trainers, clubvoorzitters en scheids rechters al jaren meededen aan een speciale toto en vervolgens de wedstrij den zodanig manipuleerden dat het juiste resultaat tot stand kwam. Het tweetal zit zelf in de gevangenis omdat het ook aan de verboden wedden schappen heeft meegedaan. Trinca en Cruciani kwamen vermoedelijk tot hun uitspraken omdat zij grote som men geld verloren. De grootste vrees van Artemio Fran- chi, voorzitter van de Italiaanse voet balbond, is nu dat het onderzoek van justiële zijde zich over een aantal maanden gaat uitstrekken zonder dat de echte schuldigen aangewezen zullen worden. De aanklagers hebben inmid dels verboden dat de voetbalbond zelf de strafvervolging voortzet om uitwis seling van sporen en verdwijning van bewijzen tegen te gaan. De inbreng van Tol en Schouwenaar bracht nauwelijks verhoogde activiteit binnen de Noordhollandse gelederen te weeg. Alsof de équipe al bezig was aan een vervroegde FNV-actie, zo knullig lieten de i Alkmaarders Sparta het initiatief. „Een slechte beurt van AZ”, oordeelde ook Kessler, „De goede instelling was er niet en dat zal moeten veranderen”. Leo Ehlen van Roda JC, die in het bekerduel met Ajax ook voor de derde keer met geel werd bestraft kreeg een schorsing van twee wedstrijden. Daarbij moet Ehlen een boete van driehonderd gulden betalen. De competitiewedstrijd SpartaNEC, die voor komende zondag was vastgesteld is verschoven naar zaterdagavond. Sparta dat in de eerste helft van deze competitie de zaterdagavond prefereerde en nu weer wenste over te stappen op de zondag heeft voor deze verandering van de KNVB geen toestemming gekregen. Sparta zal zijn -- - resterende thuiswedstrijden alle op zater dag spelen. De wedstrijd tegen NEC be- Dura gint om 19.30 uur ZEIST (ANP). De tuchtcommissie van de KNVB heeft Adri van Kraay (PSV) een schorsing van drie wedstrijden opgelegd en een boete van vierhonderd gulden. De verdediger van PSV had in de bekerwedstrijd tegen Den Haag vorige week woensdag zijn derde gele kaart opgelopen. Strasbourg speelt niet hard" king van Marseille en Nice, die zo vriende lijk waren de bal eenmaal in eigen doel te werken. Inmiddels zijn veertien clubs uit de eerste en tweede divisie bij het schan daal betrokken. Van de bekendste ploegen staan tot nu toe alleen Interna- zionale en AC Roma buiten verden king. Lazio is het meest getroffen. Alleen van deze club al zijn de trainer en zeven spelers in de fraudekwestie ver wikkeld. Alle betrokkenen ontkennen overigens iets met omkoperij te maken te hebben. De aanklagers van de staat hebben nog geen formele vervolgingsprocedu- re ingesteld. Ook de meeste voetbal supporters houden hun favorieten nog de hand boven het hoofd. Hoe langer de discussie echter duurt, hoe onrusti ger ook het publiek wordt. De voetbalbonzen in Italië vrezen vooral een nadelige uitwerking van het omkoopschandaal op het eindtoernooi om het Europees kampioenschap, dat in juni in Italië wordt gehouden. Voor al het Italiaanse team zou kunnen wor den getroffen. Bondscoach Enzo Bear zot verklaarde: „Als de verantwoorde lijken in het schandaal vastgesteld zijn zou mijn werk wel eens ernstig bemoei lijkt kunnen worden”. De krant „Stampa” uit Turijn schert ste in de maandageditie: „Men hoeft niet vreemd op te kijken als in karika turen van buitenlandse bladen de Itali aanse voetbalploeg voortaan met een wit-zwart-wit gestreept gevangenispak wordt afgebeeld”. Het schandaal is aan het licht geko men door onthullingen van restauran- Haarlem doet het buitenshuis niet slecht. De laatste vier uitwedstrijden leverden vier punten op tegen drie uit de laatste vier thuiswedstrijden. Na twaalf achtereenvolgende wed strijden zonder nederlaag, goed voor 22 punten, verloor Ajax weer eens. De laatste nederlaag viel op 14 november 1979 bij FC Twente 1-0. Het was voor de Amsterdammers ook het eerste puntenverlies dit seizoen tegen een zui delijke ploeg. Zeven wedstrijden speel de men reeds tegen de vijf vertegen woordigers uit die regio en men won ze alle. Roda JC brak dit af. Het gebeurde dit seizoen weleens dat Petur Petursson in twee achter eenvolgende wedstrijden niet tot sco ren kwam, maar nu is hij reeds vier wedstrijden achtereen zonder doel punt. FC Den Haag moet al tot 20 mei 1979 teruggaan om een overwinning in een uitwedstrijd te kunnen begroeten (1-2 Sparta). Daarna werd geen der zestien uitwedstrijden gewonnen. Zij leverden slechts vijf punten op en de doelcijfers 10-30. NAC bakt er buitenshuis nog minder van. De laatste uitzege dateert van 12 november 1978, 0-1 FC VW, daarna 23 wedstrijden zonder winst, goed voor zes punten en de doelcijfers 13-57. NEC haalde zes punten uit de laat ste drie wedstrijden en is meteen de meest succesvolle ploeg door het ver lies van Ajax. En geen tegengoals in deze wedstrijden, en dan te weten dat in de voorgaande 23 wedstrijden slechts drie keer met de nul werd ge speeld. Voor drie overwinningen ach tereen moeten de Nijmegenaren terug gaan tot het begin van het seizoen 1977- 1978 toen men er zes op rij won. Vier van de zes tegenstanders van toen, Telstar, Volendam, FC VW en FC Amsterdam, spelen nu in de eerste divisie. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Trainer Gilbert Gress van Racing Club Strasbourg toon de zich uiterst verbaasd toen hem na aankomst op Schiphol de vraag werd voorgelegd of zijn ploeg vanavond in de tweede wedstrijd tegen Ajax opnieuw hard zal spelen. „Hebben wij in Stras bourg hard gespeeld? Dat vind ik niet. Ik heb in ieder geval geen enkele opzettelij ke overtreding van ons gezien. Die zal er ook hier in Amsterdam niet zijn. Trou wens, wij hebben geen ploeg, die het van grove middelen moet hebben. We staan in Frankrijk dit seizoen niet voor niets op de eerste plaats van de fairplay-lijst. Strasbourg is de enige met nul straf- punten.” n 00 CM In het kwartfinaleduel om de KNVB- beker met AZ’67 werd het abonnement op een 1-0-uitslag verlengd; na FC Twente en PEC Zwolle werden nu ook de Alkmaar ders met het kleinst mogelijke verschil verslagen. Met een formidabele 40 meter-knal cor rigeerde Sparta-voorstopper Luuk Bal kenstein na 14 minuten al de 2-1-neder- laag van drie weken geleden in de Alk- maarderhout. Het ontbrak de Alkmaar ders in de resterende speeltijd te zeer aan fut om de mogelijke aspiraties op een geprolongeerd bekeravontuur aan de praktijk te toetsen. „AZ heeft het Sparta bijzonder gemak kelijk gemaakt”, foeterde naderhand Goerg Kessler. „Onze instelling was op zijn zachtst gezegd niet juist en toen de ploeg eindelijk tot het besef kwam dat we op Spangen wel eens uitgeschakeld zou den kunnen worden, ja, toen werd het een race tegen de klok”. Sparta had AZ overigens al vroeg van alle bekerillusies kunnen beroven. Vooral in de eerste helft hakkelde AZ als de dillettant, die voor het eerst boven het amateursniveau zijn kunsten mocht ver tonen. De nieuwe Sparta-flankspelers Ge rard van der Lem en Geert Meijer stoven in die fase geregeld hun tegenstrevers Hugo Hovenkamp en Hans Reynders voorbij, wat meteen in de hand werkte dat het door Van der Meer en Spelbos ge vormde verdedigingscentrum van de Alk maarders onder druk kwam te staan. De vaak diep inkomende middenvelder Frank Weerdenburg en uitblinker René van der Gijp onderkenden de gebrekkige afweer van de AZ-defensie. Te vaak overzagen puntspelers Wolfgang Schwarz, maar ook de soms buitenom komende rechtsback Bert Jansen de mo gelijkheden. „Ten opzichte van de wedstrijd tegen PEC ging het veel beter”, wist Sparta’s assistent-trainer Hans Eijkenbroek, die van Joop Brand de nababbel mocht ver zorgen. „We hebben alleen te weinig doel punten gemaakt”. Een visie, die geheel werd onderschre ven door AZ-coach Georg Kessler, die naderhand opbiechtte „dat een 2-0-voor- sprong voor Sparta bij rust geheel in de lijn van de verhoudingen had gelegen”. Nu de thuisclub verzuimde AZ „Uit te slaan” nam Kessler in de rust nog zijn toevlucht tot een, zoals hij het later uit drukte „agressie verhogende spelerswis- sel”. Hij bracht Roger Schouwenaar in voor de slapende Kurt Welzl, en halverwe ge de tweede helft mocht ook Pier Tol nog opdraven voor Peter Arntz. Een mutatie, die Kessler uit pure angst werd ingegeven, nu Arntz zich voornamelijk had bepaald oom sl. 02 1 ui ip Frank Weerdenburg van Sparta (links) komt te laat om Spelbos en doelman Treytel van AZ te verrassen Haarlem Vitesse G.A. Eagles N.A.C. Ajax Excelsior Sparta FC Den Haag M.V.V. Fortuna S FC V.V.V. Heerenveen Volendam Tips toto-gelijk: 8-10-13-17-23-25-26. HILVERSUM. De uitslagen van de gister- vond in Hilversum gehouden koersen zijn: XAISINE-PRIJS le afd. 2000 m: 1 Tirano R (J. 1. C. Aben) 2.51.5 1.25.8, 2 Sterling Moss, 3 tachos Hanover. Winn 4,90 pl 2,00 2,10 1,50 kopp ,10 trio 98,70. XALISKO-PRIJS le afd. 2000 m: 1 Tamara iita (W. van Buytene) 2.52.3 1.26.2, 2 Tanja H., 3 lotina Brach. Winn 4,90 pl 1,70 1,80 3,90 kopp i,80 trio 208,20. Niet gestart Stardeter G. XAISINE-PRIJS 2e afd. 2000 m: 1 Thursday fetz (T. H. Kooyman) g.t.o., 2 Sir White, 3 Ton luidvelde. Winn 5,90 pl 2,50 5,20 5,00 kopp 22,60. Niet gestart Sofie Again en Taxtanne du Jois. XANDOVER-PRIJS 2920 m: 1 Salva H. (J. de Leeuw jr.) 4.10.4 1.25.2, 2 Sibbo Hendrik, 3 Piloot K- Winn 8,90 pl 2,10 1,30 2,00 kopp 8,00 trio 196,20. XANDOR-PRIJS 2440 m: 1 Robertus (T. Sme- iing), 3.30.0 1.26.1, 2 Raldo W., 3 Susy Bloemen- Ust. Winn 6,30 pl 2,00 2,30 2,30 kopp 25,90. Niet Restart Speedy Rotary en Rilana Special. I XANDRO S-PRIJS 1690 m: 1 Ricky First (M. i. Pools) 2.10,2 1.20,9, 2 Pharosa Due, 3 Olf Rozenhout. Winn 2,00 pl 1,50 1,90 3,20 kopp 5,20 Brio 221,80. Niet gestart Paulienke Kid. E XANTHIA S-PRIJS 2000 m: 1 Paula Antje Kmej. A. M. H. Suykerbuyk) 2.46.9 1.23.5, 2 Odi- Enus H, 3 New Roodnoot. Winn 2,60 pl 1,30 1,70 [2,90 kopp 10,50. E XANOVER-PRIJS 2440 m: 1 Race H (M. [Bouwhuis) 3.24.7 1.29.9, 2 Permita B, 3 Paulow- KBia. Winn 3,50 pl 1,50 1,30 2,30 kopp 4,90 trio [57,50. XANTINA HOLLANDIA-PRIJS 2440 m: 1 IjBio Tinto (M. Bouwhuis) 3.23.3 1.23.3, 2 Romeo BPluto, 3 Patricia Lamour. Winn 1,80 pl 1,30 1,60 [2.20 kopp 4,80. E XAVERIUS 2-PRIJS 2000 m: 1 Percy (S. A. Knartman) 2.45.3 1.22.7, 2 Organza D, 3 Oroline. [Winn 1,90 pl 1,40 1,20 1,70 kopp 3,20 trio 48,90. ■Siet gestart Pauwel Zuidvelde. XALISKO-PRIJS 2e afd. 2000 m: 1 Sal Geluk (C. D. Imming) 2.53.2 1.26.6, 2 Solid Speed, 3 Reza van Alphen. Winn 3,50 pl 1,10 1,30 3,00 kopp 11,50. Totalisator-omzet 391.613,-. PEC is aan een slechte serie bezig. Geen winst in de laatste zes wedstrij den, maar slechts twee gelijke spelen. De eerste zes wedstrijden van het sei zoen leverden ook geen winst op, maar ook twee gelijke spelen, en ook toen zaten FC Twente, Willem II en PSV in die serie, net als nu. Sparta won weer een uitwedstrijd. De laatste was op 4 november, 1-3 MW. Sindsdien zeven uitwedstrijden goed voor twee punten. René v.d. Gijp drukte een belangrijk stempel op de twee winstpartijen voor Sparta, nu bij PEC en vorige week thuis tegen FC Twente. Hij maakte beide doelpunten en bracht zijn totaal op drie „oostelij ke” goals omdat zijn derde seizoen- doelpunt tegen GA Eagles werd gemaakt. Na de winterstop zijn alleen SC Amersfoort en Eindhoven nog zonder overwinning. Na acht wedstrijden, goed voor vijf tien punten, verloor Volendam van FC Amsterdam. De voorgaande twee uit nederlagen werden eveneens met 1-0 afgesloten; Heracles en DS’79. Tegen stander FC Amsterdam is aan een soort wederopstanding bezig, getuige de vijftien punten uit de laatste tien wedstrijden met slechts één nederlaag. FC Groningen spant echter de kroon met achttien uit tien, met een 1-0 neder laag bij FC Den Bosch. Bij de achttien eredivisieclubs zijn door allerlei tussentijdse wisselingen reeds 26 trainers betrokken geweest. Ondanks dat het seizoen reeds ver gevorderd is, wisten zich toch nog zes nieuwe namen op de lijst der doelpun tenmakers te nestelen. Ron Spelbos en Henk v. Rijnsoever scoorden tegen Vi tesse hun eerste AZ’67 doelpunt van dit seizoen. Erwin Koeman scoorde zijn eerste eredivisie- en PSV-doelpunt in zijn zesde wedstrijd. BRUSSEL. Het voetbalelftal van België heeft gisteren in het Heizelstadion t in Brussel de vriendschappelijke wed- t strijd tegen Uruguay met 2-0 gewonnen. Bij de rust was de stand 0-0. Van der Eycken scoorde 1-0 uit een strafschop en I Van der Eist bouwde uit een vrije trap de voorsprong uit tot 2-0. De als vriendschappelijk aangeduide ontmoeting ontaardde in een schoppartij. tVooral de Zuidamerikanen lieten zich in Edat opzicht gelden. De scheidsrechter r toonde vier Uruguayanen de gele kaart en f. Agresta zelfs de rode. Er waren slechts 3000 toeschouwers. Een onbekende had voor de wedstrijd A» het Heizelstadion gebeld met de medede- <"*K'ling dat tijdens het duel een bom zou ontploffen. Direct hierop besloot de poli- tie in overleg met de organisatoren de bewaking van het stadion te verscherpen. Men vond het niet noodzakelijk het stadi on te ontruimen. De zoekacties leverden in elk geval geen bom op. Enkele leden van Amnesty International hadden voor de wedstrijd pamfletten uitgedeeld, waar in het regime in Uruguay scherp werd veroordeeld. In de hoogste divisie van de Engelse 'oetbalcompetitie zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. Everton won met 2- van Soke City, waardoor de club uit iverpool zich enigszins uit de degradatie- :orgen werkte. West Bromwich Albion «peelde met 4-4 gelijk tegen Bolton Wan derers, dat daardoor nog steviger op de laatste plaats werd gedrukt. Beide wed strijden waren op 19 januari van dit jaar afgelast.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27