Nederlander verbetert nationaal record Dames Hoofddorp bereiken finale Poloërs loten Japan, Egypte en Spanje Zesde partij Kortsnoi-Petrosjan uitgesteld Bloemendaal neemt Expositie H.DE VRIES MUZIEK Brigitte Cuypers gaat tennissen voor Nederland fc unieke plaats in Fors verlies voor Kinheim The Lions in bekerstrijd uitgeschakeld De Blinkert geeft B1 voorsprong uit handen: 2-3 Neijenhoff achtste in specerijenrace ’nf leuropkikker is altijd welkom t l sr NIEUWE KADETT HUREN? sr 1? Souwens Autoverhuur Kampervest 23, Haarlem Tel. 312638 29 1980 SPORT 1 _28«: WOENSDAG 19 MAART «•i PC fleurop Bouwjaar 1980 ƒ32,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Exkl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag F Van der Smissen een van bij 2 s vier koplopers in EK Christ van der Smissen: goede start LONDEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) neergezet, en later door Van der Smissen l radin jr laten bozen (IC HELSINGBORG. Na de eerste dag van het toernooi om het Europees kampi- Groep A wordt gevormd door Cuba, Canada, Israel en Frankrijk. De ploegen van Australië, Griekenland, China en Mexico ontmoeten elkaar in groep B. De eerste twee in elke groep gaan over naar de fïnale-poule. De winnaar Nederland, tijdens de Olympische Spelen van Montreal winnaar van het brons, heeft nog nooit tegen Egypte en van de finalepoule plus de nummers twee tot en met vijf plaatsen zich voor de Spelen van Moskou. Ivo Trumbic, de coach van het Nederlandse waterpólo- team, reageerde nogal laconiek op het resultaat van de loting: „Als de ploeg goed speelt, is de loting minder belangrijk. Landen als Nederland, Spanje, Australië en Cuba zijn ongeveer van gelijke kracht. Van Egypte en Japan moet gewonnen kunnen worden, al is men in Japan al jarenlang bezig een goede nationale ploeg op te bouwen.” Het komende weekeinde worden in Zeist tegen beide landen reeds enige officieuze interlandwedstrijden ge speeld. Tussen 3 en 9 april volgt dan nog een intensieve trainingsweek, tijdens welke de ploeg, aldus Trumbic, „conditioneel op de proef zal worden gesteld.” Japan gespeeld. Het laatste duel met Spanje, in oktober 1979 op Hvar (Joe), verloor Nederland met 5-6. Ter voorbereiding van het evenement in Sofia neemt de formatie van Trumbic van 27 tot en met 30 maart deel aan het zeven-landentoernooi in Maastricht. Tegenstan ders daar zijn onder meer Roemenië en West-Duitsland. 4 4 4 4 3 2 2 1 0 0 0 0 1.846 1.236 1.132 0.975 0.882 1.321 0.892 0.831 0.819 0.807 0.603 0.555 In het kamp van Kortsnoi waakt men er angstvallig voor dat de gevluchte groot meester iets gewaar wordt van de depor tatie van zijn zoon Igor naar Siberië. Men vreest een psychologische schok, die na delig op zijn spel zou kunnen doorwerken. Igor Kortsnoi werd drie maanden geleden wegens dienstweigering tot twee en een half jaar dwangarbeid veroordeeld. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. Pech blijft het eerste team van De Blinkert achtervolgen. Juist voor het zeer belangrijke duel tegen Ata- lante 2, dat als een „zes-punten”-wed- strijd gold, kampte De Blinkert met een groot aantal blessures. Ondanks de inzet die De Blinkert aan de dag legde, bleef het te krampachtig volleyballen tegen een Atalante, dat ook zeer pover speelde, maar wel won met 3-2. Toeg id ion. ec-2! sr Kruis -au 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 7403 6C In dit deel van de Indische Oceaan staat de laatste dagen een vrij zwakke zuidoost- passaat. Dat leverde vooral voor Dirk Nauta met zijn superlichte „race-machi- ne” veel voordeel op. Weliswaar ligt hij ongeveer 35 mijl achter Dijkstra en Fac- d. Alljèlir •0’ De expositie in het gemeentehuis van Bloemendaal laat via vele kostbare fo to’s, reglementen, brieven en dergelij ke, de geschiedenis zien van het hockey in Haarlem en omgeving, en in het bijzonder de plaats van Bloemendaal in de regio. Aardig om te zien is hoe het complex aan de Zomerzorgerlaan, waar de club al vanaf 1910 speelt, hoe langer hoe meer is uitgebreid, en bin nenkort wellicht verrijkt zal worden met kunstgras. Wie het knollenveld uit de beginjaren ziet, kan zich dat nauwe lijks voorstellen. De expositie is tot en met zondag van 2 tot 5 uur geopend. Naast deze expositie omvat het lus trum ook nog een bijzonder sterk bezet toernooi met Pasen, met zowel binnen- als buitenlandse topclubs. Het lustrum wordt besloten met een groots vetera- nentoemooi. Voor de internationale tennisfederatie bestond op grond hiervan geen bezwaar om Cuypers als Nederlandse te beschou wen. Dit heeft ITF-secretaris David Gray in Londen bekendgemaakt. Zuid-Afrika zelf heeft vorig jaar in Madrid niet deelge nomen aan de Federation Cup om het organiserende land niet in moeilijkheden te brengen. Nederland heeft een voorlopig team van vijf speelsters opgegeven: Brigitte Cuy pers, Marcella Mesker, Marianne van der Torre, Elly Vessies en Nannette Schutte. Betty Stöve, die gewoonlijk Nederland vertegenwoordigde, is ditmaal niet be schikbaar. Brigitte Cuypers heeft zich in Nederland gevestigd als correspondente van de Zuidafrikaanse televisie. Van de Nederlandse meisjes zijn Marianne van der Torre, Nannette Schutte en Elly Ves sies met Eric Wilborts naar Frankrijk vertrokken om deel te nemen aan de voor- jaarstoernooien van Nice en Monte Carlo. Morgen begint de kwalificatie voor Nice. Marcella Mesker neemt alleen deel in Monte Carlo. Net als bij het voetbal, is Haarlem, dank zij Pim Mulier, ook de bakermat van het hockey. Al vanaf 1890 wordt het spel in deze stad gespeeld, maar pas sedert 1895 in georganiseerde vorm. In dat jaar werd de Hockey en Bandy Club „Haarlem en Omstreken” opgericht. Door verscheidene fusies in de loop der jaren kwam in 1936 de Bloemendaal-Musschen-Haarlem- Combinatie (BMHC) tot stand, een club die alleen voor mannen toeganke lijk was. In 1973 fuseerden de mannen met de Bloemendaalse Dames Hockey Club, hetgeen resulteerde in het huidi ge Bloemendaal. Door deze fusie kwam een eind aan de vreemde situa tie dat mannen en vrouwen op hetzelf de complex hockeyden, met een geza menlijk clubhuis, maar voor het overi ge gescheiden van elkaar leefden. In de loop der jaren heeft Bloemen daal zich een unieke plaats in de hoc- keywereld weten te verwerven. Dat komt onder meer doordat Bloemen daal, als één der weinige topclubs, de ogenschijnlijke tegenpolen tophockey en recreatiehockey uitstekend met el kaar weet te verenigen. Voorzitter De Jong daarover: „De vereniging telt op dit ogenblik maar liefst 1000 leden, waarmee Bloemendaal, na het Eindho- vense Oranje Zwart, de grootste club van Nederland is. Een dergelijke club kan niet doeltreffend bestuurd worden door de slechts zes bestuursleden, als niet een paar honderd leden, zoals bij Bloemendaal, bij de organisatie be trokken zijn. Kenmerkend is ook dat de top-elftallen van Bloemendaal, zo wel bij de heren als bij de dames vrij wel geheel uit eigen kweek bestaan. Ondanks de zuigkracht die er van Bloemendaal als hoofdklasser uitgaat, is ruim 70 procent van de leden afkom stig uit deze omgeving.” Toen een aantal jaren geleden bin nen de vereniging voor tophockey, naast het recreatieve hockey, werd ge kozen, bepaalde Bloemendaal in feite voor een lange reeks van jaren haar que, maar op gecorrigeerde tijd gaat hij royaal aan kop. Hij heeft volgens de han- dicapberekening zelfs een voorsprong van meer dan honderd uur op Dijkstra. Op de vierde plaats komt de boot met Rob Kwekkeboom aan boord en op de vijfde het jacht van Adriaan van Stolk uit Delft. Zesde, zevende en achtste zijn res pectievelijk De Sousa Pernes uit Enge land, de gebroeders Maasakkers uit Aus tralië en Ewald Neijenhoff uit Haarlem. (Van onze basketbalmedewerker) HOOFDDORP/ZANDVOORT. Met de uitschakeling van het Zandvoort- se The Lions zal de Haarlemse inbreng in de finales om de Nederlandse basketbalbekers dit jaar beperkt blijven tot het optreden van de dames van Hoofddorp. De Hoofddorp-ploeg bereikte dit succes door in de return tegen LUSV de achter stand uit het eerste duel ongedaan te maken. In Zandvoort leverde The Lions tegen PSV een uitstekende prestatie, maar voldoende was de 84-72 overwinning niet. Hoofddorp—LUSV 54-35 (rust 26-20). Topscoorsters Hoofddorp: Wilma Heinen (12-8), Anet Janzweert (6-10) en Annie Lammerts (6-2). PARIJS (AFP). Het Nederlandse waterpoloteam is derdf s” voor het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spe- imarl d- len, dat van 26 april tot en met 4 mei in Sofia wordt gehouden, ingedeeld bij Spanje, Egypte en Japan. Dat was het resultaat van de gisteren in het gebouw van de Franse zwembond in Parijs gehouden loting. Nederland komt uit in groep C. (REUTER). De in Zuid- Afrika geboren tennisspeelster Brigitte Cuypers mag voor Nederland uitkomen in het toernooi om de Federation Cup, dat van 19 t/m 25 mei a.s. in West-Berlijn wordt gehouden. Het is meer dan drie jaar geleden sinds Brigitte Cuypers, die ook een Nederlands paspoort heeft, in een landenwedstrijd voor Zuid Afrika is uitgekomen. ic lijven jni luisbe 9d Vlarré èr Miel il» derdi eb (Van onze hockeymedewerker) BLOEMENDAAL. In het kader van het 85-jarig bestaan van de hoc keyclub Bloemendaal is vanmiddag door de Bloemendaalse wethouder Staleman in het gemeentehuis te Overveen een expositie geopend met als onderwerp het hockey in de Zuid- Kennemer-regio en de plaats van Bloemendaal daarin gedurende de af gelopen 85 jaar. oori H Lm.v s enr I UU( ién ol Bel o >o O23 ,'J oenschap driebanden in Helsingborg - gaan vier biljarters aan de leiding. Dat zijn de Belg Raymond Ceulemans, de Fransman Vierat, de Westduitser Muller en de Nederlander Christ van der Smissen. in Kopenhagen werd geëvenaard, te ver- toekomst. Onder de bezielende leiding van Cees Bevelander wist Bloemen daal uit de districtsklasse omhoog te klimmen naar de hoofdklasse, waar het vooral in het begin bekendheid kreeg door de ongecompliceerde ma nier van spelen. Dat Bloemendaal zich thans tot de subtop in de hoofdklasse mag rekenen, is voornamelijk te dan ken aan de manier waarop de binnen kort vertrekkende coach Bovelander zijn taak uitoefende. Voorzitter De Jong: „Cees Bovelander is in feite de personifïcering van de vereniging. Door zijn geweldige inzet, maar ook door zijn gemoedelijke manier van op treden, wist hij het voor Bloemendaal voor tophockey juiste klimaat te scheppen”. Dat de keuze voor het tophockey ook verplichtingen met zich brengt, beseft de vereniging terdege. Bloemendaal moet meegaan met de ontwikkelingen in het tophockey. Eén daarvan is het kunstgras. Bloemendaal kan en wil er ook niet omheen. De club heeft teveel leden voor het aantal velden (10 in totaal) en de trainingsfaciliteiten zijn te gering. Hoewel er nog enkele obstakels te nemen zijn, kan nu al gezegd worden dat de kans zeer groot is, dat Bloemen daal binnenkort in het trotse bezit is van een kunstgrasveld. En daarmee verzekert de 85-jarige zich van een veilige toekomst. Hoewel de eindstand anders doet ver moeden, heeft Hoofddorp het tegen LUSV toch erg moeilijk gehad om de nadelige marge van zes punten weg te werken. Wel gaf de thuisclub de gehele eerste helft de toon aan, maar direct na de rust kwam een fel voor de finaleplaats vechtend LUSV tot 30-30 terug. Lang moest de Hoofddorp-aanhang daarna wachten al vorens de finale in zicht kwam. Tot 38-33 behielden de gasten de beste perspectie ven. Toen echter bewees Hoofddorp de grote kracht. Een demarrage leverde niet alleen een beslisssende voorsprong op, maar gaf de thuisclub tevens de impuls weg te lopen naar een triomfantelijke zege. In de finale ontmoet Hoofddorp op 3 mei in Breda het Bunschotense Anquilla. The Lions—PSV 84-72 (rust 41-33). Topscorers The Lions: Zoran Valjavec (16-10), Pim Schön (9-12) en Lex Kroder (8-8). Een zich knap herstellend Lions heeft tegen PSV bewezen niet voor de Eindho- vense ploeg onder te hoeven te doen. Bij 84-68 in de slotfase van deze aantrekkelij ke wedstrijd had de thuisclub even uit zicht op een finaleplaats. Toen echter gooide het voortijdige vertrek van Zoran Valjavec roet in het eten en kon PSV onder aanvoering van spelbepaler Peter Bloemsma de in de thuiswedstrijd ver overde marge veilig stellen. beteren. De Brabander dook maar liefst vijf beurten onder die kortste partij en kwam uit op 32. Aanvankelijk had Van der Smissen overigens de grootste problemen om door de verdediging van Oddo te breken. „Het was ongelooflijk, zoals die Italiaan in het begin stond te spelen. Hij probeerde som mige stoten niet ééns te maken, maar speelde gewoon om niets af te leggen.” Na twaalf beurten, waarin Van der Smissen negen keer had gepoedeld en slechts acht caramboles had geprodu ceerd, barstte het geweld los en nam hij met vernuftige creaties en vakkundig uit gevoerde losse-bandstoten een comforta bele voorsprong. Na 32 beurten had Van der Smissen het karwei geklaard (60-23) en dat eindresultaat (1.875) over één partij is nooit eerder door een Nederlander gele verd. In de avonduren had Van der Smissen heel wat meer moeite met de Zwitser Gil. De Nederlander moest 65 beurten uittrek- Timman versterkt positie Van hen heeft Ceulemans na twee ron den het beste gemiddelde. Na in de eerste partij met 60-43 te hebben gewonnen van zijn landgenoot Ludo Dielis, had hij ’s a- Bladtof vonds tegen de Italiaan Oddo niet meer 023 .L. jan beurten nodig om met 60-12 te winnen. Ceulemans overtrof daarmee de presta- tie, die Van der Smissen eerder op de dag had geleverd tegen Oddo. In de zeer oude theaterzaal van Helsingborg greep Van der Smissen deze ontmoeting aan om het nationale record partijmoyenne, dat acht jaar geleden door Rini van Bracht was Al gauw werd in de eerste set duidelijk dat De Blinkert aanvallend het wegvallen van Hans Metten maar moeilijk kon op vangen. Daardoor werd de Vinkeveense ploeg alleen maar via de buitenaanval bestookt en kon er nauwelijks van een snelle aanval door het midden gebruik worden gemaakt. Voor de statische ploeg van Atalante was dit uitermate prettig en de ploeg van Jan Stekelenburg won dan ook de eerste set met 15-10. Daarna kreeg De Blinkert iets meer vat op het spel, maar het bleef te krampachtig volleybal len om tot een overwicht te komen. Wel -3 won het de tweede spelperiode met 16-14. -r.'- Daarna leek Atalante de volle winst te 2". gaan behalen. Nadat het de derde set met .15-11 had gewonnen, kwamen de Vinkeve- ners in de vierde set vijf maal op match- point. De Blinkert bleef overeind en kon er met 18-16 toch nog een beslissende vijfde set uitslepen. Hierin nam het direct een voorsprong van 7-0. Wat echter zo vaak gebeurt, overkwam de Blinkert ook nu. Bij 12-12 kwam Atalante langszij en wist het na een spannend slot de wedstrijd met 15-13 in zijn voordeel te beslissen. In een kwalitatief veel betere wedstrijd verloor Spaarne 2 van Atalante 1, dat een vierde positie op de ranglijst inneemt. Spaarne vecht ook voor lijfsbehoud in de promotieklasse en hoort gezien het spel gisteravond zeker thuis in deze afdeling. Het meespelen van Nico Stam was daar zeker debet aan. Na een snel opgelopen 1- 0 achterstand werd het al gauw 2-1 voor Spaarne, dat vooral aanvallend soms zeer fraai speelde. Dat het de voorsprong in de vierde set van 13-10 niet uitbouwde was een kwestie van te weinig routine. Erva ring, die bij Atalante 1 wel aanwezig was en die na de 16-14 van de vierde set ook voor de zege in de laatste periode zorgde, zodat de overwinning van 3-2 toch in Vin- keveen kwam. ken om de winst met 60-34 naar zich toe te trekken. Aangezien Ceulemans Oddo klei neerde, had de Belg na de eerste dag dan ook de beste papieren. DE STAND Na twee ronden: (achtereenvolgens naam, wedstrijdpunten en moyenne). Ceulemans (Bel.) V. d. Smissen (Ned.) Müller (Wdl) Vierat (Fra.) Scherz (Oos.) Dielis (Bel.) Noren (Zwe.) Theriaga (Por.), Nadal (Spa.) Joergensen (Den.) Gil (Zwi.)...-. Oddo (Ita.) (Van on2e rugbymedewerker) UTRECHT. De uitwedstrijd tegen de Utrechtse Rugby Club is door Kinheim met 38-3 verloren. Het eerste kwartier waarin met twaalf man moest worden gespeeld daar Wim van Eek en Bert Cop nog moesten arriveren, wist Kinheim de achterstand te beperken tot 0-8. De Haarlemmers lieten de eerste helft verder redelijk rugby zien. Met name center Ruud Bekooy zorgde af en toe voor aardige breaks, maar verzuimde telkens de bal op tijd door te spelen naar de vleugel. Kort voor rust kon Wim van Eek via een strafschop Kinheim dichterbij brengen: 8-3. De tweede helft werd gekenmerkt door slordig spel aan Haarlemse zijde. Rommelig passwerk leidde diverse malen tot intercepties, waarvan de jeugdige Utrechtse drie- kwartlijn dankbaar profiteerde. Kinheim-scrumhalf André de Bruyne liet kort voor het einde van de wedstrijd nog een prachtige kans op een try letterlijk uit zijn handen glippen. In positieve zin onderscheidde zich alleen de als altijd keihard werkende nummer achter René Verbruggen, die echter niet kon voorkomen dat zijn ploeg uiteindelijk met een 38-3 nederlaag naar Haarlem terugkeerde. (ADVERTENTIE) Arend van Dop: remise tegen Timman werkt. Vandaag wordt FIDE-voorzitter Fridrik Olafsson in Velden verwacht. Hij zal met de organisatoren onder meer be spreken wat er moet gebeuren als de tweekamp onbeslist eindigt. Volgens het reglement moet dan worden doorgespeeld tot een beslissing in een dubbele ronde is bereikt. De organisatoren komen dan ech ter in financiële moeilijkheden. Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. LEEUWARDEN (ANP) Ondanks een matige prestatie in de elfde ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkam pioenschap heeft Jan Timman nog steeds de beste kansen op verovering van de titel. De in de middenmoot verkerende Van Dop bracht de koploper in moeilijkheden. Zij het dat die niet groot waren. Timman wist uiteindelijk in ieder geval nog tot remise te komen. Het waren de resultaten op de andere tafels, die Timmans positie versterkten. De remises van Van der Vliet tegen Van der Wiel en Ligterink tegen Vogel kwa men de lijstaanvoerder uitstekend van pas. Ook de partij van Langeweg tegen Ree, zijn naaste concurrent, was in het voordeel van Timman. De afgebroken stelling laat voordeel voor Langeweg zien. Timman houdt de kans op de titel in eigen hand als hij vrijdag tegenover titel houder Ligterink zit. Het valt te verwach ten dat hij in deze partij zijn titel zeker zal stellen. Uitslagen: Kuijpers-Carlier 1-0, Van der Vliet-Van der Wiel rem.; Van Dop-Tim- man rem.; Ligterink-Vogel rem.; Lange- weg-Ree afgebroken; Scheeren-Van der Sterren afgebroken; Van Wijgerden- Böhm 1-0. De stand na elf ronden is: 1. Timman 8; 2. Ree 6V2 en 1 afgebr.; 3. Ligterink, Van der Vliet, Van der Wiel 6V2; 6. Van Wjjger- den 6; 7. Van der Sterren, Langeweg 5'/2 en 1 afgebr.; 9. Böhm 5 en 1 afgebr.; 10. Scheeren 4Vz en 1 afgebr.; 11. Vogel, Van Dop, Kuijpers 4Vz; 14. Carlier 1. De zesde partij van de tweekamp tus sen Viktor Kortsnoi en Tigran Petrosjan (kwartfinales kandidatentoernooi), die gisteren in Velden had moeten worden gespeeld, is op verzoek van Petrosjan een dag verschoven. Het is de tweede maal dat Petrosjan van het recht gebruik maakt een vrije dag te kiezen. Elke speler mag dat driemaal doen. Petrosjan leed maan dag voor het eerst een nederlaag, zodat de stand na vijf partijen 3-2 is voor Kortsnoi. Er moeten nog vijf duels worden afge- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Op handicap ligt Dirk Nauta uit Oppenhuizen thans roy aal aan de kop in de Specerijenrace van Jakarta naar Rotterdam. Op de tweede plaats komt Gerard Dijkstra uit Amster dam en op de derde het Franse jacht van Philippe Facque. De voorhoede van de vloot bevindt zich nu op ongeveer 120 mijl ten zuidwesten van de Cocos-eilan- den. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29