Voor een zacht prijsje Fromm was pessimistisch over toekomst achtergrond Scherpere sancties VS tegen Moskou 1 Motie van wantrouwen >00 gu. tegen Begin verworpen Ide, zij r; Londen wil vermindering contributie 1 Minder ruwe olie uit Venezuela Export verder aan banden Lijst bekend van Twaalf doden bij geweld in Turkije Lagere uitkering Britse stakers landen die Spelen tar ■willen boycotten Sjamir sluit Palestijnse staat uit in Rot f zwan Nertsen Placebo 1 Zwevende punt 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 1 9 MAART 1980 2 U bufe houden als geen overeenstemming door Nico Scheepmaker denis zoek loten ritten nger deem 'd en lolitie, legale ■d. Er opge val bij r van t pro- giste- >ener- ;chaal tie ov (Van onze redactie buitenland) tenlan 0 is vt BRUSSEL. Groot-Brittannië nseiii overweegt een deel van zijn bijdrage FoLh aan de begroting van de EG in te ie xret - - tegs wordt bereikt over een verminde- 1 ring van de totale Britse bijdrage. Ji I Thatcher dreigt EG met beperking Britse bijdrage e gevt (Van onze redactie buitenland) Bremen. Er is voldoende keus, want hij heeft in zijn „winkel" (een huis van 21 kamers) naar schatting twintigduizend paar schoenen in alle maten (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Eergisteren leerde ik dat je nertsen kunt loslaten. Desnoods zeventig. Ik heb altijd gedacht dat „nerts” net zo’n woord was als „bont”: je had bontmantels en nerts mantels. Nerts beschouwde ik als een duurder soort bont, en zomin als je bonten kon loslaten, kon je nertsen loslaten, dacht ik. Weliswaar werden vaak bont mantels uit winkels gestolen, maar dan sprak men nooit van losgelaten bonten of nertsen. Maar nu blijken er dus door het Dierenbevrijdingsfront zeventig nertsen te zijn losgelaten. Op de Veluwe. Even zag ik voor mijn geestesoog zeventig hulpelo ze, fraaie naakte dames over de Veluwe rondzwerven, radeloos op zoek naar hun nerts, maar ik begreep al gauw dat ik daarmee op een dwaalspoor zat. Een nerts is gewoon een marterachtig dier, dat zijn naam heeft geleend aan een mantel. Zo heb je ook rundschoenen, schaapstruien, geitesokken, krokodiltassen en zwanebed- den. Geen punt dus. Goeie actie trouwens. Ik laat mijn katten al jarenlang vrij rond lopen. En dit is nog maar het begin, wij gaan door met de strijd. Kalveren, var kens, koeien, paarden, kippen, parkieten, schapen, geiten, forellen, goudvissen, nertsen, neushorens, giraffen, krokodil len, apen, kinderen, ze komen op den duur allemaal aan de beurt. Heel Nederland één arke Noachs! Niet langer zullen de hasjdealers, de enge gastarbeiders en de jeugdbenden een avondlijke wandeling door de Amsterdamse binnenstad tot een hachelijk avontuur maken, maar de los rondlopende wilde zwijnen, de krokodil len die roerloos in de grachten drijven, de varkens die (toch wel aandoénlijk) in de portieken liggen te snurken, en de neusho rens die verongelijkt door de Kalverstraat sjokken, op weg naar het plantsoen op het Rembrandtplein dat dankzij de bemoeie nissen van de gemeenteraad tot algemene voederbak is gepromoveerd. Populair zijn de giraffen, vooral bij kinderen die op één hoog wonen en ze vanaf het balkon krop jes sla voeren en in flats waar ze last hebben van faraomieren worden mieren eters zelfs naar binnen gelokt en tot huis dier gepromoveerd! Het Dierenbevrij dingsfront bereidt al een actie voor, waar bij alle miereneters, voorzover hun ver blijfplaats althans bekend is, weer bevrijd zullen worden uit hun hondemanden. de Arbeiderspartij om na de verkiezingen te kunnen meeregeren. Minister Burg van Binnenlandse Zaken is lid van de Natio nale Religieuze Partij. In 1934 vertrok hij na het aan de macht komen van de nationaal-socialis- ten naar de Verenigde Staten. Van 1935 tot 1939 was hij gastdocent aan de Columbia University in New York. De man die als neo-freudiaan te boek staat, kwam in zijn nieuwe vaderland in conflict met hen die net als hijzelf aanvankelijk de voeten drukten van de „uitvinder” van de psychoanalyse. Fromm ging geleidelijk aan sociale en culturele aspecten bij de psychoanalyse benadrukken terwijl zijn opponenten vrijwel uitsluitend aandacht schonken aan psychologische factoren. Hij heeft zeker 30 boeken op zijn naam staan. De titels met de meeste bekend heid zijn: 1941 - Escape from Freedom (De Angst voor Vrijheid) 1947 - Man for Himself (De Zelfstandige Mens) 1950 - Psychoanalysis and religion (Psy choanalyse en Religie) 1955 - The Sane Scoiety (De Gezonde Samenleving) 1934 was Fromm directeur van het psy chologisch instituut aan de universiteit van Frankfurt. /orden cholen ssecre- liertoe id van opga- oaken, .‘zelfde corn- heeft s. e arb« •ort, voor dit jaar vastgestelde Conferentie over Europese Veiligheid en Samenwer king (CEVS) in Madrid. Overigens vindt Frankrijk, aldus deze functionarissen, dat de ontspanning tussen Oost en West zo min mogelijk in gevaar moet worden ge bracht. De functionarissen verklaarden verder dat twee hooggeplaatste Franse diplomaten „op een muur waren gesto ten” toen zij eerder deze maand in Mos kou hadden gepoogd te peilen wat de Een mens leert elke dag wel iets. Zo leerde ik gisteren, dat het Grieks een leesteken kent in de vorm van een punt, die niet onderaan de regel wordt neerge zet, maar daarboven hangt. Op de plaats, zal ik maar zeggen, van de apostrofe. Deze zwevende punt geeft een rustpauze aan die korter is dan de rustpauze die we na onze punt in acht dienen te nemen, maar weer iets langer dan de rustpauze na onze komma. En niet alleen onze komma, ook hun komma, want het Grieks kent ook gewoon punten en komma’s. Ik krijg de indruk dat die zwevende punt nog het meest weg heeft van onze dubbele punt, maar die schijnt het Grieks toch ook te hebben, evenals de puntkomma. U ziet, een subtiele taal, dat Grieks! De vorige week benoemde minister Sja- mir van Buitenlandse Zaken heeft giste nen in zijn eerste publieke optreden als bewindsman gezegd dat de vorming van 'een onafhankelijke Palestijnse staat is Mtgesloten. In een vraaggesprek met journalisten Sjoemde Sjamir recente verklaringen van CARACAS (Reuter). Het Venezolaan se ministerie van Mijnbouw en Energie heeft aangekondigd de olieproduktie met tien procent te verminderen, omdat als gevolg van de zachte winter op het noordelijk halfrond een afneming van de vraag naar olie wordt verwacht. Dit meldt het dagblad El Diario, dat verschijn in Caracas. De maatregel is be doeld om het huidige niveau van de olie prijzen te handhaven door vraag en aan bod met elkaar in evenwicht te houden. Verdere maatregelen kunnen volgen, zo wordt meegedeeld. Venezuela produceert momenteel ruim twee miljoen vaten olie per dag. Opvallend was overigens, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Car rington zich maandag veel milder opstel de ten opzichte van het EG-landbouwbe- leid dan de afgelopen maanden. Van een harde aanval op dat beleid was geen spra ke meer. Carrington drong er wel op aan, dat op de komende topconferentie een oplossing wordt gevonden voor het Britse probleem. Een bedrag noemde hij daarbij niet. Hij liet wel doorschemeren dat Londen streeft naar een oplossing in twee termij nen. Een oplossing in grote trekken eind deze maand in Brussel en een nadere uitwerking daarvan in Venetië, waar de regeringsleiders van de Negen in juni op nieuw bijeenkomen. De nieuwe uitvoerbeperkingen, die een verscherping van president Carters maat regelen tegen de Sovjet-Unie betekenen, betreffen computers en computerpro gramma’s, hoogontwikkelde productie technieken en materialen die van belang zijn voor het produceren van strategische goederen. „De voornaamste bedoeling is, de Sov- jet-Unie uiteindelijk af te snijden van hoogwaardige technologie en kennis van uit de VS„ aldus een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Handel giste ren. Naar verluidt zullen de VS ook zeer En zondag leerde ik wat hef placebo effect is. Placebo is een stof die uiterlijk en in smaak geheel overeenkomt met een bekend medicament, maar geen werkza me bestanddelen bevat, gebruikt voor far maceutische proefnemingen. Aldus Van Dale. Het placebo-effect berust op de au- tosuggestieve invloed die van het innemen als zodanig uitgaat. Je geeft een patiënt een pilletje dat niks voorstelt maar waar van hij denkt dat het een krachtig medi cijn is, en die gedachte alleen al werkt genezend. Of je geeft een wielrenner een tumtummetje en zegt hem dat dit een nieuw, geheim Russisch dope-middel is, en hij voelt zich op vleugelen gedragen en wint afgetekend. Wat ik me afvraag is, of het placebo-effect ook op niet-medisch terrein wel voldoende is bestudeerd. Je geeft een nerveuze toneelspeler voor de première een paar oude schoenen die je op het Waterlooplein gekocht hebt, en je zegt tegen hem: „Trek deze schoenen aan, Louis Bouwmeester heeft ze gedragen toen hij Shylock speelde”. Of je geeft een schilder die een beetje in de put zit een ietwat verfromfaaide pen seel, gekregen van een andere schilder, en je zegt: „Kijk ’s, dit penseel mag je een jaar gebruiken, ik heb het zolang mogen lenen van de pastoor in Nuenen, Vincent van Gogh heeft er zijn aardappeleters mee geschilderd”. Verzin zelf de overige voorbeelden (ou de schrijfmachine van Multatuli, het zadel van Erasmus, de kniebeschermers van Jacob van Campen toen hij nog een jonge tje was, enz.). n WM Lagerhuis. srs ha R, SGI' Volgens Thatcher betaalt Groot-Brit- en. L - - xploifa inkomen per hoofd LONDEN (DPA). Volgens Britse re geringskringen ligt een wetsvoorstel klaar, dat voorziet in halvering van de sociale uitkeringen aan de stakers in de Britse metaalindustrie. Deze bedragen nu ongeveer honderd gulden per week. Met deze maatregel zou premier That cher een verkiezingsbelofte inlossen. naar een psychologische en ecologische ramp en hij pleitte voor een „bescheiden zijn” gebaseerd op liefde, plezier door het delen van bezit en een betekenisvol en produktief bezig zijn. Hij maakte zich ernstig zorgen over de groeiende hopeloosheid die hij bij de mensen bespeurde. Zijn theorie was dat de wereld een tweede industriële revolu tie meemaakte waardoor „de mens wordt veranderd in de totale machine, passief, niet levend en met weinig ge voel”. Fromm, die op 23 maart 1900 geboren werd in Frankfurt aan de Main, volgde de middelbare school in zijn geboorte plaats, waar hij ook studeerde. Vervol gens promoveerde hij aan de universi teit van Heidelberg in de filosofie. Aan de universiteit van München verdiepte hij zich in de psychoanalyse, waarna hij in 1925 een praktijk als psychiater begon in de Beierse hoofdstad. Van 1930 tot U Wei r uit maakt van het kabinet-Begin, zou van ise be P^an zÜn onderhandelingen te voeren met anmer or ge macht 1 moe ek vai waai len ge kt ver ragdej rouwe Fromm was een van de meest geres pecteerde denkers op het gebied van de psychoanalyses, wiens boeken grote in vloed hebben op de psychologie en soci ale filosofie. Hij emigreerde in 1934 naar de Ver enigde Staten nadat de anti-joodse poli tiek van Adolf Hitler duidelijk begon te worden. Als een godsdienstig persoon verzette hij zich tegen de orthodoxe freudianen die zich uitspraken voor het opruimen van alle morele en religieuze grenzen. Fromm was een uitgesproken voor stander van een sociale verandering naar een meer menselijke, eenvoudige levensstijl. Op vroege leeftijd waar schuwde hij al dat de wereld op weg was 1957 - The Art of Loving (Liefhebben, een kunst - een kunde) 1961 - Marx’ Concept of Man (Marx’ visie op de mens) 1968 - The Revolution of Hope (niet ver taald) 1976 - To have or to Be (niet vertaald) Van 1955 tot 1967 was Erich Fromm directeur van het Mexicaanse instituut voor Psychoanalyse in Mexico-City. Vanaf 1962 was hij enkele jaren lector in de psychiatrie aan de stedelijke univer siteit van New York. Het meest verkochte boek van Fromm is De Angst voor Vrijheid, waarin de auteur de ontwikkeling van de vrijheid en het zelfbewustzijn van de mens be schrijft vanaf de Middeleeuwen via de renaissance en de reformatie tot in de moderne tijd. De filosoof en psychoanalyticus die vorig jaar, vooruitlopend op zijn 80ste verjaardag die hij dus net niet heeft mogen vieren, benoemd was tot erebur ger van het Zwitserse Muralto waar hij sinds 1969 woonde, legde in zijn werken de nadruk op de noodzaak van een ver andering in levensstijl en denkpatroon van de 20ste eeuwse mens. >or het ig een (Van onze redactie buitenland) LOCARNO. De psychoanalyti cus en sociaal-filosoof Erich Fromm is gisteren zoals gemeld in zijn huis in Muralto, Zwitserland aan een hartaanval overleden. Zijn literaire agent verklaarde dat de begrafenis in de familiekring zal plaatsvinden. Van de Europese landen komen Neder land, Groot-Brittannië, Noorwegen en Luxemburg op de lijst voor. Andere lan den die worden vermeld zijn onder meer Kenia, Australië, Japan, Nieuw-Zeeland, China, Egypte, Israel, Marokko en Saoedi- Arabië. Groot-Brittannië moet volgens de huidige bepalingen netto tenminste 1,1 miljard pond sterling (ongeveer 4,95 miljard gul den) bijdragen aan de EG-begroting voor dit jaar. De Britse regering voert al sinds de herfst van het afgelopen jaar een campag ne om haar bijdrage verminderd te krij gen. De andere EG-landen hebben een vermindering met 350 miljoen pond (onge veer 1,575 miljard gulden) aangeboden, maar dat is volgens Thatcher niet genoeg. Het overleg over deze zaak tussen de ministers van Economische Zaken en Fi nanciën van de EG-landen eergisteren in Brussel heeft niets opgeleverd. Eind deze maand zal het probleem opnieuw aan de orde komen op een topconferentie van de jlogie nslui- ar de 1 innen Jong rt ge ilt hij tellen kun- nauwkeurig toezien op de verkoop van dergelijke produkten aan alle andere Oostbloklanden. Intussen hebben Franse functiona rissen gisteren laten weten dat Parijs be reid is de betrekkingen met de Sovjet- Unie te bevriezenSn het licht van de Russische houding in de kwestie-Afgha- nistan. De Franse regering zou zelfs overwegen, niet deel te nemen aan de later Russen van plan zijn met Afghanistan. De Frans-Russische besprekingen waren „ongegeneerd openhartig van beide kan ten”, aldus de Franse functionarissen. Overigens is de Franse oud-minister van Buitenlandse Zaken Poniatowski gis teren in Washington koel ontvangen na zijn opmerkingen vorige week dat presi dent Carter in de Afghaanse crisis „han delt als een dwaas”. De oud-minister, een vertrouweling van de Franse president Giscard d’Estaing, vroeg om een onder houd met president Carters adviseur voor Veiligheidszaken Brzezinski maar kreeg te horen dat Brzezinski zijn tijd construc tief moest verdelen en dat een ontmoeting niet mogelijk was. Poniatowski staat aan het hoofd van een door Giscard naar de VS gestuurde energiegroep. President Carters adviseur Clark Clif ford zei gisteren in de Amerikaanse Se naatscommissie voor buitenlandse zaken dat „als de Sovjet-Unie zich meester maakt van de Perzische Golf, oorlog met de VS onvermijdelijk is”. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de namen bekendgemaakt van 28 Énden die te kennen hebben gegeven de Olympische Spelen van Moskou te boy cotten. en vormen in voorraad. Eigenlijk is er maar één probleem: de collectie is wat slordig opgeslagen. De klant moet zelf de juiste linker en rechter schoen bij elkaar vinden. Bruning- is daar kennelijk zelf niet in geslaagd, want hij draagt twee verschillende schoenen. moet ste ge naken ntrales chting le Sla chting -actief t veiü- teerde ig van igheid 'roepe- srtigen ssloten jjn de rtiging men- STAÖ len op at ligt le een- achten in. JERUZALEM-CAIRO. In Israel heeft het kabinet-Begin gisteren met 55 Jtegen 46 stemmen de tweede motie van wantrouwen in tien dagen overleefd. J Algemeen wordt aangenomen dat het kabinet niettemin binnenkort toch zal val- Ilen en vervroegde verkiezingen zullen Jworden uitgeschreven. Uit opiniepeilingen blijkt dat Begin wei- ‘nig vertrouwen meer geniet van de Israëli sche bevolking. De sociaal-democratische «Arbeiderspartij die nu oppositie voert, »zou, volgens peilingen, bij nieuwe verkie zingen de absolute meerderheid behalen. De Nationale Religieuze Partij, die deel 'ISTANBOEL (AP). Bij politiek ge weld in verscheidene delen van Turkije Üijn in de afgelopen twee dagen zeker twaalf mensen om het leven gekomen. Volgens Radio-Ankara werden in de ©ostturkse stad Sivirek vier mensen ge dood bij een begrafenis van slachtoffers van politiek geweld. De autoriteiten blij- 'V’en harde actie tegen de terreurdaden ’Voeren. In Istanboel zijn tientallen men- "sèn gearresteerd in een wijk waar onlangs Tlhkse en rechtse groeperingen met elkaar -Tri botsing kwamen. Honderd leerlingen 'van een school in deze stad werden in 'üeehtenis genomen, omdat zij de lessen zouden hebben geboycot en anderen ver hinderden de lessen te volgen. Een motief is niet bekendgemaakt. gezegd dat nog eens twintig landen for meel hebben toegezegd de Spelen te Begeren. - In de meeste gevallen gaat het om lan den waarvan de regeringen een boycot Van de Spelen willen. De nationale olym- i pische comités hebben zich veelal nog niet üitgesproken. Een woordvoerder van het I State Department in Washington heeft Dit heeft premier Thatcher van Groot- moti - Brittannië gisteren verklaard in het Britse ars T--r -imi j11_ lx z"~nx Tllx D jtannië teveel gelet op het feit dat het r van de Britse bevolkin slecht jjg een van de laagste in de EG-landen is. ad rage tonden sbedrij m 225 j die d n opge onder andere de Franse president Gis card d’Estaing over Palestijnse zelfbe schikking „verontrustend”. Uitspraken dat de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) als belanghebben de partij moet worden betrokken bij de vredesonderhandelingen, zijn volgens de Israëlische minister „schadelijk voor het vredesproces”. Het Israëlische blad Ma’ariv heeft giste ren melding gemaakt van een geheim rap port van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, waarin ervoor wordt gepleit dat de Verenigde Staten ijveren voor de oprichting van een Palestijnse staat. De VS zouden op die manier steun willen krijgen voor de vorming van een Islami tisch „anti-Sovjet-front” in het Midden oosten. Israëlische regeringsfunctionarissen hebben verklaard dat de Israëlische am bassadeur in Egypte, Ben-Elissar, van alle kanten wordt tegengewerkt. De diplo maat zou van Egyptische zijde bij het uitoefenen van zijn functie geen enkele medewerking krijgen. WASHINGTON/PARIJS. De Amerikaanse regering heeft gisteren de uitvoer van hoogwaardige techno logie en technologische kennis naar de Sovjet-Unie verder aan banden gelegd als vergelding voor de Russi sche inval in Afghanistan. trijfël O EG in Brussel. Minister van der Stee (fi nanciën) vertrok gisteren naar Londen voor een bemiddelingspoging in deze kwestie. Met name Frankrijk voelt er weinig voor, de Britten verder tegemoet te ko men. Voorzitter Jenkins van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, weigerde eergisteren in Brussel toe te zeggen, dat de commissie met een duide lijk voorstel over de Britse bijdrage zal komen. De Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Bernard-Reymond zei daarop dat zijn land het Britse pro bleem op de komende topconferentie niet meer ter discussie wil stellen als de Euro pese Commissie niet tijdig een voorstel doet. ft We voor een zacht prijsje een paar schoenen wil, kan terecht bij de 75-jarige Hermann Brüning in het Westduitse Nartum, ten oosten van dat i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3