Eerste klap in bezuinigingsgolf I politienieuws J IJmondgemeenten dekken zich in voor loskoppeling van gemeente Zaanstad Koude drukte op fabrieksterrein DE ENIGE TANDPASTA DIE HET SPEEKSEL HELPT. 1 3 a ii Hi o A 1 4 Ontwerpplan afvalverwijdering voor Vragen over kraakpand Torenstraat Watertankschip zinken behoed Heemskerk stemt in met regionale brandweerbegroting Algemene vergadering ANBO in De Schouw Onderwijszaken in commissie Wandeltocht van „De Zwervers” Aankoop grond en wijziging bestemming 5 IJMOND WOENSDAG 19 MAART 19 80 1 F En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. Afwijking ’4 Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel. ij le is ïr is rs et )e I in ■If el is Woon-dorado voor (je eigenheid van uw interieur. 1 „Irreëel” I- WWW&k. o. Heemskerk (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIES) bent U 'I I 4 U leeft en woont op Uw manier. Dat mag nu! (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK - De gemeente is in de gelegenheid een perceel tuinland met de zich daarop bevindende kassen aan te kopen ter grootte van ongeveer 5500 vier kante meter, liggend aan de Rijksstraat- weg. Voorts is overeenstemming bereikt over de ontpachting van een perceel tuin land, eveneens aan de Rijksstraatweg, ter grootte van 0.42.75 hectare. In het jaar 1981 zullen, als de gemeente raad daarmee instemt, dus geen hogere subsidies worden verleend dan in 1980. In de gevallen, waarbij het gaat om subsi dies, berekend op basis van exploitatie- uitgaven, geldt dan bovendien, dat het in commissies zijn geraadpleegd en ook het standpunt van de Sportraad is bekend. De Adviescommissie Sociaal-culturele Aan gelegenheden (ASCA) is niet om advies gevraagd, omdat het volgens B. en W. niet tot de competeptie van dat college behoort omtrent de subsidiëring te adviseren. Ook wil hij weten wie aan het college heeft meegedeeld, dat de bwoners van Torenstraat 47 niet op het voorstel wilden ingaan. Tenslotte vraagt hij of het college bereid is het antwoord vóór de uitspraak van het kort geding, op maandag 24 maart om drie uur, kenbaar te maken aan de presi dent van het gerechtshof in Haarlem. Een afschrift van de vragen is door de heer Berghuis aan de president en aan mr. J. H. van Wijk en mr. J. M. Oberman ver zonden. Voor de toclit van vijf, tien of vijftien kilometer kan men beide dagen starten van 10 tot 13 uur en voor de tochten van vijfentwintig of veertig kilometer van 9 tot 10 uur. Het startgebouw is beide dagen ge opend van acht tot achttien uur. Het in schrijfgeld voor de kortere afstanden be draagt 2,50 met en 1,50 zonder het recht op een herinneringsteken, exclusief de verplichte duinkaart. Het inschrijfgeld voor de afstand van veertig kilometer is 10,-, inclusief de duinkaart. De deelnemers die de veertig kilometer voor het eerst lopen ontvangen een herin- neringsvaan. Voor degenen die deze tocht al eerder tot een goed einde brachten is er een plaquette. Men behoeft zich niet voor af te laten inschrijven. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot J. Oostindieën, Noordwijkerweg 70, telefoon 22540, J.C. van Rijn, Meerdijkstraat 2, telefoon 26858 of tot C.L. Balke, Kerkbeeklaan 13, tele foon 26738 in Beverwijk. BEVERWIJK. - De wandelsportvereni- ging „De Zwervers” houdt op zaterdag en zondag 22 en 23 maart de twaalfde „dui- nentocbt”. Startgebouw is de kleuter school „De Zeekleuters”, Dorpsduinen 1 in Wijk aan Zee. In de ontwerpregeling wordt herge bruik toegejuicht van afvalstoffen, uit splitsing dus van glas, metaal en papier. De IJmondgemeenten missen in het plan concrete maatregelen in die richting. Een provinciale subsidieregeling (voor inza melen van onder meer papier en weggooi- glas) zou daarop direct moeten aansluiten. Hergebruik nu al als dé oplossing propa geren wordt echter hangende proefhe- mingen met afvalscheiding (door Amster dam) wat voorbarig geacht. J- J- li- li- a- ie ie ie te it- a- m m at ig df si- ie- ie- d, lij .^W«9,A “ET subsidies op niveau 1980 jr. el- Ti de is, it- n: ;n e- it ?t ir ie >r te •i- pa C. te rn, •tf- at- in 24 an id- it. ile en id. 3ij 10, 1981 te verlenen subsidie in geen geval meer zal bedragen dan het bedrag, dat het college van B. en W. als nadelig saldo over het jaar 1981 of het in het jaar 1981 eindi gende exploitatiejaar goedkeurt. Van die regeling kan echter worden afgeweken indien in 1981 bepaalde kosten hoger zijn als gevolg van maatregelen waarop de gesubsidieerde geen invloed kan uitoefe nen (bij voorbeeld salarissen) en/of de gesubsidieerde kan aantonen, dat niet- afwijken een aantasting betekent van de kwaliteit van het werk. Zenjium is ontwikkeld door Akzo Dental Research, postbus 5, Vcenendaal. BEVERWIJK. Volgens het CPN- raadslid C. Berghuis heeft het college van burgemeester en wethouders maan dag tijdens een kort geding, aangespan nen tegen twee bewoners van het kraak pand Torenstraat 47, door zijn advocaat mr. Oberman naar voren laten brengen, dat het college aan de bewoners andere huisvesting zou hebben aangeboden en dat dit aanbod door die bewoners zou zijn afgewezen. De ontwerpregeling komt op korte ter mijn ook ter discussie in de gemeenten Velsen en Beverwijk. De reactie naar vo ren gekomen in het IJmondberaad (porte- feuillehoudersoverleg) is eenstemmig. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Gezien de financiële positie van de gemeente wordt het gehele subsidiebeleid op de helling gezet. In verband daarmee hebben B. en W. aan de raad voorgesteld voor het jaar 1981 een soort nullijn af te kondigen; een „status quo” op het peil van 1980. Globaal ge sproken dus geen cent meer dan in 1980 voor de gesubsidieerde instellingen, ver enigingen en organisaties. De agenda vermeldt verder een bespre king van de nota over elementair zwemon- derricht aan leerlingen van kleuterscho len en een voorstel tot benoeming van een hoofd voor de openbare basisschool „De Schelmenhorst’' Uitwijzing. De drie Columbianen die maandag op klaarlichte dag werden be trapt bij een inbraak in Driehuis, zijn dinsdag op vrjje voeten gesteld. Na overdracht aan de Vreemdelingendienst in Amsterdam volgt uitwijzing als onge wenst vreemdeling. Na aanhouding door de Velsense politie bekenden de drie man nen betrokken te zijn geweest bij een aantal berovingen in Amsterdam. Een van de groep was al eerder over de grens gezet na gevallen van zakkenrollerij gepleegd in Den Haag. Ambachtsweg 21 ('t Heen) 200 mtr. van de verkeersweg, Katwijk tel. 01718-21977 De drie IJmondgemeenten kunnen mo menteel het normale huisvuilaanbod BEVERWIJK. De raadscomriiissie voor onderwijs en culturele zaken verga dert dinsdagavond om half acht af in het Stadskantoor. De commissie vervolgt de bespreking over de nota betreffende de huisvestingsperikelen van de scholen in Zuidwest-Beverwijk. Ook de nota leerlin- genpotentieel van de Jan Ligthartschool en de kleuterschool Kleutertrein, alsmede van de Kameleonschool en Kleuterhaven komt ter sprake. De in het ontwerpplan voorgestelde clausule over een in te voeren uniform tarief wordt van twee kanten ondergra ven. Gelijkschakeling met Zaanstad i wordt verworpen vanwege het onderling j afwijkende servicepakket. Een provinci aal heffingsniveau, overeind te houden via een vereveningsfonds, wordt be schouwd als aantasting van de autonomie (bestuurlijke en financiële verantwoorde lijkheid) binnen de diverse samenwer kingsgebieden. Aansluiting van de Zaanse verbran dingsinstallatie op een buizennet yoor ruimteverwarming (woonwijken) stuit bij' de IJmondgemeenten op bedenkingen vanwege de excentrische ligging en daar door relatief hoge aansluitkosten. Voor capaciteitsvergroting wordt daarom nieuwbouw op een meer ideale plek in overweging gegeven. Inbraken. Bij een inbraak dinsdag avond in een woning aan de Rusburglaan in Santpoort is een nog onbekend geldbe drag ontvreemd alsmede antieke siera den. Via een bovenlicht aan de achterzijde werd de woning betreden. Bij een inbraak afgelopen dinsdag in een woning aan de Beverwijkse Hendrik Mandeweg werd een gouden broche buitgemaakt. Buiten landers, omschreven als „zuidelijke ty pes”, krijgen dit kraakje in de schoenen geschoven. Voor betrokkenen bij drie eer dere inbraken in Beverwijk beschikt de politie over hetzelfde vage signalement. VELSEN. Donderdag 24 april houdt de Algemene Nederlandse Bond voor Ou deren gewest Noord-Holland zijn derde algemene vergadering. De bijeenkomst wordt in De Schouw in Velsen-Noord ge houden en begint ’s morgens om tien uur? Op de agenda staan onder meer de verkiezing van de afgevaardigden naar de algemene vergadering en voorstellen van de algemene vergadering en het hoofdbe stuur. (Van een onzer verslaggevers) UMOND. De provincie Noord-Hol land heeft voor de verwijdering en ver werking van afvalstoffen een ontwerpre geling op stapel staan. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de eisen van de Wet Afvalstoffen van kracht geworden met ingang van 1 oktober 1979. Gemeen schappelijke bezwaren tegen het voor ontwerp ingebracht door Heemskerk, Velsen en Beverwijk komen op 27 maart als eerste in de gemeenteraad Heemskerk ter discussie. Wethouder P. F. Dudink van Heems kerk noemde dinsdag in een toelichting op het afvalverwijderingsplan een Amster dams plan voor bouw van een afvalschei- dingsinstallatie in het Westelijk Havenge bied. „Interessant voor de IJmondge meenten als mogelijk alternatief voor Zaanstad”. Uitbreiding van de installatie in deze gemeente en aanpassing voor warmtebenutting ontmoet bezwaren ge zien de aanzienlijke investering en daar mee gepaard gaande lastenverhogong. Het doelmatigheidsaspect, benadrukt in de Wet Afvalstoffen, biedt houvast voor een aanbevolen beperking in de plantekst dat „extra investeringen binnen tien jaar via de opbrengsten gladgestreken dienen te zijn”. De heer Berghuis tekent daarbij aan, dat hij deze gegevens tijdens het kort geding persoonlijk vernam, samen met een tiental aanwezigen. Schriftelijk heeft hij nu aan het college gevraagd met welke bewoners van Torenstraat 47 of met wel ke persoon of personen het college con tact heeft gehad over deze kWestie; welk voorstel toen gedaan is en wel pand het aanbod betrof. Omiuonenden van de Ceta Bever vestiging aan de Grote Houtstraat in Beverwijk waren maandagavond getuige van een omvangrijke brandweeroefening die 56 man van gemeente- brandweer, bedrijfsbrandweer, E.H.B.O.-vereniging, politie en ambulancedienst op de been bracht. De oefening die bijna twee uur in beslag nam concentreerde zich op een fictieve brand op het fabrieksterrein van de Ceta Bever in het stadscentrum waarbij onder meer een poederwagen en een hoogwerker wer den ingeschakeld. Onder grote publieke belangsteling arriveer de maandagavond eerst één brandweerploeg die kort daarna werd geassisteerd door nog eens drie ploegen, politie en ambu lance. Volgens brandweercommandant D. J. Blok zou in werke lijkheid ook hulp zijn ingeroepen van korpsen Hit de omliggen de gemeente. Doel van de oefening was het toetsen van een aantal criteria Van de door B. en W. in dit verband te nemen beslissingen staat beroep open op de gemeenteraad. Een uitwijkmogeljkheid naar de VAM in het Drentse Wijster als (noodoplos sing bij calamiteiten meegenomen in het provinciaal plan wordt van de hand gewezen als „irreëel” om goeddeels prak tische redenen. Het aantal beschikbare spoorwagons wordt daartoe ontoereikend genoemd. Herinnerd wordt verder aan afwijzing bij de VAM van huisvuil uit Noord-Holland buiten de lopende con tracten om. VELSEN. Aan de IJmuidense Ka naaldijk werd dinsdagavond het water tankschip „Orion” voor zinken behoed met snel leegpompen van de tanks door de Velsense brandweer. Overbelading wordt als verklaring gegeven voor het plotseling slagzij maken van de binnenvaarder, ei gendom van het IJmuidense bedrijf Overvliet bv. Het watertankschip verzorgt vanaf een min of meer vaste ligplaats nabij de los wal de watervoorziening ten behoeve van in- en uitgaande schepen. De te kopen grond heeft in het geldende bestemmingsplan „De Houtwegen” de be stemming „verkeersdoeleinden”, „be- drijfsbebouwing” en „openbaar groën”. In het ontwerp-wijzigingsplan, dat B. en W. in oktober 1980 ter visie zullen leggen, zal deze grond de bestemming „bedrijfs- bebouwing B (langs de Kleine Houtweg), „openbare weg, voetpad en (voor-Huin” en „bedrijfsbebouwing A” krijgen. De te ontpachten grond ligt in het be stemmingsplan „Commandeurs-Waterak- kers”, waarin deze de bestemming „bij- zondere bebouwing” en „woningbouw” heeft. In de voorgenomen herziening van dit plan zal deze grond de bestemming krijgen Van „openbaar groen” en „wo ningbouw”. zoals de samenwerking tussen gemeentebrandweer en bedrijfs brandweer, de bluswatervoorziening en de bekendheid van de brandweerlieden op het fabrieksterrein. In het afgelopen jaar hebben buurtbewoners verschillende malen bij het gemeentebe stuur aandacht gevraagd voor de vestiging van het bedrijf in het centrum van Beverwijk. De nadruk werd hierbij gelegd op de brandgevaarlijkheid van Ceta Bever waar onder meer chemische stoffen worden verwerkt. Volgens commandant Block is het bedrijf niet echt brandgevaarlijk daar in de laatste tien jaar uitgebreide veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. Zo zijn de chemische stoffen in een ondergrondse ruimte en het verpakkingsmateriaal in een bunker opgeslagen. Wel geeft het lossen en laden van de stoffen uit tankwagens een brandge vaarlijke situatie, die te vergelijken is met het overladen van benzine bij pompstations, aldus de heer Block die terugkijkt op een geslaagde oefening. Met name voor de sportwereld kan die maatregel nogal hard aankomen, omdat de verenigingen gezien de leeftijdsop bouw van de bevolking in de situatie ver keren, dat het aantal jeugdleden sterk terugloopt en een deel van de subsidies daaraan voordelig is gekoppeld via de speciale subsidieregeling voor de jeugd- sport. B. en W. vinden het nodig die richtlijn thans al aan de betrokkenen mee te delen, omdat de subsidieaanvragen voor het jaar 1981 binnenkort al moeten worden inge diend in verband met de voorbereiding van de gemeentebegroting, die meestal in juni in ontwerp wordt samengesteld. In de deelnota „Welzijnszaken en -ta ken” is een herziening van de bestaande subsidieregelingen aangekondigd. Een ambtelijke werkgroep bestudeert inmid dels die eventuele herzieningen, die uiter aard ter discussie aan de raad worden voorgelegd. De studie blijkt .echter veel tijd te vergen en het college verwacht de resultaten die tot nieuwe uitgangspunten moeten leiden pas einde 1980. De raad kan er dan pas in de loop van 1981 over beslissen. De financiële saneringscommissie, die op allerlei gemeentelijke zorggebieden zoekt naar bezuinigingen, vindt het nood zakelijk, dat gesubsidieerde instellingen, verenigingen en organisaties in verband met het samenstellen van hun begrotin gen nu al moeten weten waar zij aan toe zijn en daarom wordt nu als een soort noodmaatregel handhaving van de be staande subsidieregelingen aangekon digd, maar op basis van de in 1980 ver strekte subsidies. De betrokken raads- 4. --- MET WEHKING^ „bevriest” de kwijt bij de huisvuilverbrandingsinstalla- tie van de gemeente Zaanstad. Grof vuil gaat naar een stortplaats in het gebied Spaamwoude. De IJmondpartners zien uit naar een eventueel alternatief voor Zaanstad waarmee de contractuele ver plichtingen al in 1983 aflopen. Gestreefd wordt naar voldoende ruimte voor een andere oplossing binnen de provinciale regeling die momenteel nog in het ont werpstadium verkeert. Formele bezwaren moeten in dat licht worden bezien. In de ontwerpregeling wordt node gemist een uitgebalanceerd calamiteitenplan waar aan direct gekoppeld een nauwkeurig om schreven transportregeling. Voorgesteld wordt over dat punt een tekstaanvulling met onder meer een nauwe begripsom schrijving. De drie gemeenten denken in dit verband aan situaties waarin de ver werkingsinstallaties te kort schieten door storing dan wel een plotseling verhoogd aanbod van huisvuil, (na feestdagen of, door seizoensinvloeden). Een teksttoevoe- ging van die strekking wordt voorgesteld. Al of niet als tijdelijke oplossing wordt in dit verband het zogenoemde gecontro leerd storten ook uit milieu-oogpunt alles zins aanvaardbaar genoemd. Afwijzing van zo’n oplossing, zoals opgenomen in de ontwerpregeling, wordt onjuist en onver standig genoemd. Zeker waar het overgangssituaties betreft. HEEMSKERK. Aanvankelijk heeft de gemeenteraad van Heemskerk formeel bezwaar gemaakt tegen de begroting van de regionale brandweerorganisatie en daarom de goedkeuring uitgesteld. Reden voor dat uitstel was, dat de be groting Heemskerk tot een grotere finan ciële bijdrage zou nopen dan bij de eerste afspraken was overeengekomen. Een ge sprek met de voorzitter van de regionale brandweerorganisatie, de burgemeester van Haarlem, heeft er toe geleid, dat het Heemskerkse college thans aan de raad heeft voorgesteld, de regionale brand weerbegroting alsnog goed te keuren. De betreffende commissie algemene zaken heeft zich met dit voorstel kunnen vereni gen. Uit nieuwe becijferingen is gebleken, dat Heemskerk wel meer moet bijdragen aan de regionale brandweer, maar dat daardoor de eigen gemeentelijke investe ringen ten behoeve van de plaatselijke brandweer kunnen worden beperkt, on der meer omdat een nieuw hulpverle- ningsvoertuig voorlopig van de eigen meerjarenbegroting kan worden ge schrapt.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7