en Theater haalt 1 samen in Amsterdam Hoogeveen levert werk van de bovenste plank Onduidelijkheid over toneelsubsidie blijft Festival of Fools Thédtre des Nations gekraakt stuk van repertiore ,,De wereld is er niet beter op geworden sinds ik succes kreeg 1 •J te I I I ^goed ontwerp, deskundig advies interbouw wtffltfflirocniöïnïfftnir'ft voor komplete verbouwingen Concrete cijfers op 31 maart bekend Negentig groepen, vijfhonderd voorstellingen Onschuld Cellist legt kern muzikale materie bloot Gezondheidstoestand Sartre verslechterd ',0° Stuntelig VRIJDAG 21 MAART 1980 13 KUNST 1 n ^■091 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST i Santpoorterstraat 41 Haarlem (Kleverpark) Tel. 023-263463 door John Oomkes HANNOVER. Er bestaat geen muziekvorm met méér cli chés als rockmuziek. Juist dat feit maakt het moeilijk om het kaf van het koren te scheiden als je artiesten wilt beoordelen. Zelfs onder het inmiddels te vaak opgekleefde etiket new wa ve probeert men maar al te vaak oude wijn in nieuwe zakken te slijten. I De ontstellende oprechtheid van Joe Jackson (ADVERTENTIES) van 7 1 •Sa* s, I Een der royale hallen op het terrein van de Amsterdamse droogdok Maatschappij, die als theater gaat fungeren.(Foto: Bob van Dantzig) r entree f 12,— (a.i.) Kinderen tot 12 jaar onder begeleiding van volwassene(n) en c.j.p. f 3,— kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. programma: Prokofjev Saint Saens Tsjaikowski Moniuszko - Peter en de wolf - Havanaise - Suite uit het ballet Doornroosje - Mazurka uit de opera Halka in première en kreeg toen al onmiddellijk uiterst negatieve reacties uit het publiek. Opmerkingen als smakeloos, wanstaltig, platvloers en daarna de uiterst negatieve persreacties, droegen bij tot het besluit van de directie van Theater het stuk van het repertoire te nemen. Het gezelschap stelt zich voor de opgave bij zichzelf te onderzoeken waar de fout in deze zaak ligt. Verder wil Theater binnen vier weken uitkomen met een nieuwe pre mière als vervanging van Ortons stuk. Een en ander is meegedeeld aan de direc ties van de theaters waar Wat de butler zag nog zou worden gespeeld. dat ik zeg: kijk hier eens naar. Moet je eens zien hoe absurd dat stel met elkaar omgaat. Wat vind je er nou zelf van? Ik heb misschien wel wat van-een journa list, ja. Ik laat me niet door mijn eigen leventje meeslepen. De wereld om me heen interesseert me. Maar antwoorden heb ik niet, of wil ik niet verkondigen. Anders loop je alleen maar het risico dat straks een x-aantal mensen roepen dat dit goed is en dót niet, omdat Joe Jack- son dat zegt”. AMSTERDAM. Luisteren naar het spel van Godfried Hoogeveen is een alleszins plezierige zaak. Niet alleen omdat deze jonge (in 1946 geboren) cellist op alle fronten met allure te werk gaat, maar vooral ook vanwege het genoegen dat hij zelf schept in het bespelen van zijn instrument Dit is uit betrouwbare bron vernomen. Het ziekenhuis heeft geen verdere bijzon derheden bekendgemaakt. Wel het de bewindsvrouw doorschemeren dat haar inzet voor de kunstsector in het algemeen nog steeds onveranderd groot is. „Die inzet is bij de vorige begroting niet .impulsief geweest”, aldus de minister. Zij wees er nog eens op dat alle rijksdiensten onder de zogenaamde verplichtingenstop in het kader van de bezuinigingsoperatie van 3 miljard vallen, dus ook het toneel. In het gebruikelijke telefoontje op 29 februari aan de toneelgezelschappen had CRM te verstaan gegeven dat in beginsel de toneelbegroting voor het volgende seizoen bevroren zal worden op het huidige peil. Dat betekent in feite een bezuiniging van 1,6 miljoen gulden, waardoor arbeidsplaatsen, nieuwe produkties en zelfs marginaal opererende toneelgroepen verloren dreigen te gaan. Op 11 maart werd tegen die principe-beslissing massaal door verontwaardigde toneelspelers, technici en administratieve krachten in Rijswijk en Den Haag geprotes teerd. Minister Gardeniers noemde in de Kamer die beroering in deze „uitermate kwetsbare” sector („de budgetten zijn te krap bemeten”) begrijpelijk maar voorbarig. De subsidiëring van het toneel is nu eenmaal een ingewikkelde zaak, die de vooijaarste- lefoontjes noodzakelijk maakt. Haar dilemma was dat zij de vereiste duidelijkheid nu echter niet had kunnen verschaffen. Maar, stelde zij met zoveel woorden, de kans dat het allefnaal nog goed komt en het gevraagde accrès wordt verstrekt, is zeker niet uitgesloten. Kosto en De Boer (CDA) dienden moties (inwilliging van de verhoging) in, waarover volgende week dus even voor 31 maart gestemd zal worden. Zowel Kosto als Evenhuis WD) drongen er bij de minister op aan een desnoods bescheiden aanwijzing te geven, zodat de moties kunnen worden ingetrokken of waardoor (Evenhuis) het duidelijk wordt hoe er gestemd moet worden. Met name de liberaal vroeg zich af bij welke andere CRM-posten het geld wordt weggehaald, wanneer voor het toneel inderdaad een uitzondering wordt gemaakt. Maar mevrouw Gardeniers was onvermurwbaar en wilde op dit moment geen enkele toezegging doen. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Ondanks heftig aandringen van de Tweede Kamer heeft minister Gardeniers van CRM donderdag geen duidelijkheid willen geven over de hoogte van de subsidiëring van het toneel voor het komende seizoen. Pas op 31 maart, als zij spreekt met het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Toneelgezelschappen, zal zij met concrete cijfers op tafel kunnen komen. Ook in de Amsterdamse straten en op een podium in het Vondelpark zal gespeeld worden. Het met loodsen bedekte droogdokter- rein meet twee hectare en zal het mogelijk maken dat iedere groep zijn eigen plek krijgt, wat vermoeiend bouwen van voor stellingen voorkomt. Op het terrein ko men voedselvoorzieningen; Amsterdamse beeldende kunstenaars zullen het een vro lijk aanzien geven. Voor de optredende artiesten komt er een hotelschip voor de wal te liggen, dat tevens als restaurant voor iedereen zal fungeren. Men hoopt op medewerking van de gemeente voor een regelmatig varende festivalpont. Dagelijks van 2 uur 's middags tot twee uur ’s nachts (behalve 2 juni) zijn er activi teiten op het terrein. Toegang krijgt men via een terreinkaart 15, reducties 10). De verschillende voorstellingen hoeven dan niet meer betaald te worden. Om de Jackson springt om minstens drie re denen uit de anonimiteit naar voren. Ten eerste: zijn vermogen om heel scherp de mensen en de wereld rondom hem te bekijken en over hun aardigheden en eigenaardigheden songs te schrijven is fameus. Liefdesliedjes als Is She really going out with Him? of Fools in Love zouden bij anderen smartlapperige be wijzen van een gebroken hart zijn, bij Jackson echter worden er echter net voldoende vraagtekens en aanhalingste kens bij zulke teksten gezet om te kun nen proeven, dat hij wil zeggen: moet dat eigenlijk zo? Horen mensen zich wel zo aan elkaar te verslingeren? „Accepteer de zaken nooit zoals ze op je afkomen, dat is zo’n beetje mijn uit gangspunt. Vraag je zelf af of je bijvoor beeld in jaloezie wel echt moet proberen aan je trekken te komen. Ik aanvaard zelf geen stereotiepe antwoorden of ge drag. Dus maak ik geen teksten als: I’m in love, I’m so happy. Dat is vervelend, saai. Wie zit daar nou op te wachten? Ik zou ook een tekst kunnen schrijven als: My Girl left me, I wanna die. Flauwe kul, natuurlijk. Zo je je al zo voelt, gaat het een ander niets aan”. „Ik probeer andere aspecten aan te stippen. Dat gebeurt dan met een beetje ironie en sarcasme, want veel van wat er in de wereld rondom je gebeurt, is na tuurlijk belachelijk. Om die reden ver moei ik mensen dan ook maar niet te veel met persoonlijke ervaringen. Ik had bijvoorbeeld best een lied kunnen schrij ven over hoe beroerd ik me gisteravond in de bus op weg naar Hannover voelde. Maar zoiets is verschrikkelijk. Je hoeft niet altijd over liefde of over trieste gevoelens te schrijven. Volgens mij kun nen veel mensen zich ook identificeren met andere emoties en situaties. Je hoeft niet allemaal obsessies voor te schotelen. Dat verdom ik”. „Ik schat het publiek hoog in. Dat betekent bijvoorbeeld ook dat ik geen kant-en-klare meningen verkondig. Wel Want ook in de Ciaccona, Intermezzo en Adagio van de in 1975 overleden Italiaan se componist Luigi Dallapiccola bleven detail en grote lijn in evenwicht, terwijl een dergelijk stuk (twaalftoons) muziek voor het behouden van dat evenwicht nu niet bepaald de gemakkelijkste materie mag worden genoemd. Dallapiccola is echter geen cerebrale componist, want beschikbare plaatsruimte bij sommige op tredens eerlijk te verdelen krijgt men hiervoor maximaal drie toegangsbewij zen naar keuze bij de zogenoemde ticket master, naar Amerikaans systeem. Vanaf 1 mei zijn de toegangskaarten te koop bij de Cisca, bij het NTC en bij het Shaffythe- ater. het instrument van Gary Sanford met een zekerheid van een metronoom de maat, terwijl de bas van Graham Maby de belangrijkste melodieuze rol vervult en de syncopen van drummer Dave Houghton de muziek op een reggae-ach- tige manier „open”houden. „Op de momenten dat ik echt bij geko men ben van zo’n tour als deze hou ik me op een los-vaste manier met schrijven van nieuwe songs bezig. Het is moeilijk uit te leggen hoe dat in zijn werk gaat, maar ehik neem niets op op een band of zo. Ik schrijf als het ware in mijn hoofd. Gebruik een beetje de piano er bij, dat wil wel helpen. Maar niet te veel, want dan verlies ik het idee dat ik voor een band schrijf. Ik schrijf eigenlijk met het totaalgeluid in mijn achterhoofd. Niet met de piano dus, zoals je dat van een ex-pianist kan verwachten. Ik loop dagen rond met een idee voor gitaar of bas. En werk dat dan zo snel mogelijk samen met de band uit”. Het derde, in het oogvallende punt betreft dan Jacksons podiumact, die vol komen ongekunsteld is. Hij danst als een losgeslagen middelbare scholier over de bühne, slechts nu en dan zijn karakteris tieke stemgeluid afwisselend door har monica of melodica (ontleend aan reg- gaemusicus Augustus Pablo) te spelen. Ik vraag hoe hij ertoe gekomen is om vanachter de piano vandaan te kruipen. Hij speelde immers jarenlang in obscure groepjes als Edward Bear (top-40-werk), en Arms en Legs en moest de kost ver- Onder leiding van de optredende arties ten wordt ook de Foolschool gehouden, een serie workshops, uitmondend in een optreden. Hiervoor kan men zich nog op geven bij het Festival of Fools, Postbus 11688, 1001 GR Amsterdam. Vanuit het Nederlands theater Instituut wordt een seminar georganiseerd, op 2, 3, 4 en 5 juni, getiteld Aspects of new theatre in the Netherlands. Het Festival of Fools, opgericht 1975, wordt georganiseerd door het Shaffythea- ter, De Melkweg en Paradiso, in welke theaters het tot nu toe ook plaatsvond. De doelstelling ervan is een ruimer publiek in aanraking te brengen met marginale thea tergroepen. Na een uit zijn krachten groei end festival van 1978, dat onder andere sub-festivals in andere steden voort bracht, hield men in 1979 een jaar rust voor bezinning. Het Théêtre des Nations is een voort brengsel van* Unesco, de educatieve, we tenschappelijke en culturele afdeling van de Verenigde Naties, en de theaterafde ling daarvan, het Internationaal Theater Instituut (ITI). Het werd voor het eerst gehouden in 1957 in Parijs, maar kreeg zijn huidige vorm pas na een periode van stilstand, in 1975. Het Festival vindt sinds dien per jaar ergens anders plaats en het karakter ervan wordt bepaald door de organisator van dat jaar. Amsterdam is de zesde in de rij, na Warschau, Belgrado, Parijs, Caracas, Hamburg. Joe Jackson, straks op Pinkpop '80 één van de troeven: „in de zaal zitten mensen met koppie". (Foto Anton Corbijn) dienen als mainstreamjazzpianist in de Playboyclub in Portsmouth, de haven plaats waar hij opgroeide. Joe: „Het is mijn muziek. Ik had het gevoel dat ik daarmee moest communi ceren naar het publiek toe. Zo’n drie jaar geleden toen ik nog in de club werkte, heb ik uitgeprobeerd of ik het aankon. Ik was tot in de toppen van mijn vingers gespannen. Maar het lukte. Ik ben niet het type frontman geworden die je normaliter op het podium ziet. Ik hou niet van glamour, ik wil niet showen. Ik wil niet poseren; alleen me natuurlijk gedragen. Kijk, ik zie d’r misschien stun telig uit, maar ik hou best van mijn extraverte gedrag. Ik kan er erg veel energie in kwijt. Mensen mogen gerust denken dat ik er afschuwelijk uitzie, maar ik heb geen sterneigingen en ik heb respect voor het publiek. In de zaal zitten mensen met koppie in plaats van dom volk. Bij de meeste optredens wordt daar niet vanuit gegaan en zie je een barrière tussen artiest en publiek. Zo’n afstand wil ik doorbreken”. In zijn manier van omgaan straalt Joe Jackson bescheidenheid naast zelfverze kerdheid uit. Geen sterambities, zo denk je als hij op je afkorht, zich verontschul digt voor zijn zwakke gezondheid, die hem dwingt met behulp van peniciline- injecties op de been te blijven en zjjn stem nog enigszins te bewaren. „Alles doet pijn. Mijn hoofd, mijn keel, mijn borst. Ik sta graag op het podium, omdat je daar direct contact met je publiek kunt hebben, maar aan uitgebreid toe ren heb ik een broertje dood. Drie-, drieëneenhalve week aan één stuk is zo’n beetje de limiet, daarna heb ik twee weken nodig om bij te komen, fris te blijven en te kunnen schrijven. Bands die zes maanden aan één stuk on the road blijven mummificeren”. In een kale, koude kleedkamer praten we een uur lang in hoog tempo over zijn leven, zijn muziek en zijn levensdoel. Zelden raak je meer overtuigd van iemands artistieke integriteit als wan neer je met Jackson praat. „Succes”, smaalt hij, „dat is voor mij geen eind aan het verhaal. Goed, de mensen weten wie ik ben. Ik hoef geen cocktailmuziek in een blote-wijven-club meer te spelen. Maar ik móet blijven werken. Nu gaat het juist erom: erop of eronder. Ik wil straks met mijn derde album bewijzen dat ik niet uitgepoept ben. I don’t wanna be like that van de tweede plaat gaat over dat gevoel. Vrouwen, poen, cocaïne, het zal me worst wezen. Een gouden plaat? Idem. Ik wil mezelf in de ogen kunnen blijven kijken, mezelf niet stier lijk vervelen met mijn eigen muziek. Waar die derde plaat over gaat? Er zul len denk ik, een paar angry songs op staan. De wereld is er niet beter op geworden, sinds ik succes kreeg”. Joe staat omslachtig op, wrijft over zijn keel en groet. Nu pas zie ik dat hij grove rondneuzige schoenen draagt, in plaats van de puntschoenen met veter- tje, die je aan zijn voeten veronderstelt. En dit genieten is zowel acceptabel als aanstekelijk. Bij deze solist is geen sprake van die benauwde podiumspanning die je de tenen bij elkaar doet knijpen. Niets wordt aan het toeval overgelaten: dë ti ming niet, het doseren van de muzikale spanning ook niet. Hoogeveen slaagt er steeds in de kern van de muzikale materie bloot te leggen en die instrumentaal in een prachtig kleurenpalet te vertalen. Het rij ke scala kleuren dat een cello bezit, de zilveren glans in de hoge registers, de lyrische zangerigheid van het middenge bied en de sonore lage regionen kommen allemaal volledig tot hun recht. Een werkelijk groot talent dus, dat een gedegen scholing heeft ondergaan: eerst bij Tibor de Machula aan het toenmalige Muzieklyceum te Amsterdam, daarna in de Verenigde Staten in de meesterklas van Gregor Piatogorsky. En zoals al ge zegd: een muzikale natuur die zich op het podium vrij kan uiten en dat dan ook volop doet, zowel als solist in Recitals als in groter verband in het Residentie Or kest, waar Godfried Hoogeveen sinds 1976 de functie van eerste solo-cellist vervult. Het programma dat de cellist en zijn vaste begeleider Stanley Hoogland don derdagavond vertolkten was plezierig ge varieerd. In de klassiek-evenwichtige So nate in g klein (opus 5 nr 2) van Beethoven bleek al direkt dat Hoogeveen een derge lijk werk fraai evenwichtig kan aanpak ken. Nauwkeurig legt hij momenten van spanning in een logische context, zonder ook maar één moment door te schieten naar het aandikken of overvoëren van de thematiek. Maar daarnaast weet hij zijn beheerstheid ook van de klip aan de ande re zijde vandaan te houden: die van de degelijke scherpslijperij, waar het detail het gaat winnen van het geheel. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Van 29 mei tot en met 15 juni wordt in Amsterdam een gecombineerd Theaterfestival gehouden, Festival of Fools en Thédtre des Nations enéén. Het Internationaal Theater Instituut verzocht de Festival-of-Fools-organisato- ren: Het Shaffytheater, De Melkweg en Paradiso, om dit jaar het Thédtre des Nations in Nederland te organiseren. Het Festival zal inzoverre door het karakter van het oude Festival of Fools bepaald worden, dat er groepen optreden die een fabriekshal verkiezen boven een pluchen theater. Nieuw is ook dat de activiteiten op é3én terrein geconcentreerd zullen worden (grotendeels), namelijk een voor de sloop bestemde werf van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij in het havengebied van Amster dam Noord. Overigens rekent men voor de financiering nog op een gunstige beslissing van CRM. (Van onze kunstredactie) ARNHEM. Toneelgroep Theater heeft alle voorstellingen van het toneel spel Wat de butler zag, van de Engelse schrijver Joe Orton, geannuleerd. Het stuk ging vorige week vrijdag in Arnhem Concertgebouw Haarlem zondag 23 maart 1980 14.30 UUF DERDE CONCERT FAMILIESERIE dirigent: JAN STULEN soliste: EMMY VERHEY - viool inleider en verteller: JAN VAN DER WAART Er zullen negentig groepen komen, die in 17 dagen samen 500 voorstellingen zul len geven. Hiervan komt ruim dertig per cent uit Nederland. Verschillende van hen komen met nieuwe voorstellingen zoals Baal, Werkteater, Bart Stuyf en Flup en Ju Bedrijf. Groepen die de kern vormden van vorige Festivals zullen ook nu weer present zijn: Jango Edwards, Footsbam Theatre, People Show, Carlos Trafic, Bus by Berkeleys, Pigeon Drop. Verder zijn onderhandelingen gaande met groepen uit 26 landen over de hele wereld, waaron der als meest intrigerende Tukak Teatret uit Groenland. Muziek zal er te horen zijn, en er komen films, verdeeld over een animatieprogramma, een experimenteel programma en films van toneeloptredens. Tussen de bedrijven door vinden straat- optredens plaats, bovendien komen er kermisattracties zoals een spiegeltent. „Natuurlijk schrijf ik ook wel eens over mezelf. Op I’m the Man (Jacksons tweede album, red.) gaan veel songs over mezelf, over de gevolgen die het succes van Look Sharp (Jacksons eerste elpee, red.) voor me heeft gebracht. Eigenlijk ben ik daar te ver in gegaan. Je moet het publiek niet vermoeien met je eigen so res. Amateur Hour is een voorbeeld van een song, waarin ik het gevoel heb dat ik wel zinnige dingen over mezelf zeg. Dat gaat over de tegenstelling tussen het gevoel dat ik kreeg dat ik nu professio neel ben geworden en de spijt die je soms voelt als je er aan denkt dat je daarvoor je onschuld moest prijsgeven. Vreemde tekst eigenlijk”. Punt twee: bij Jackson functioneren de instrumenten in een gelijkwaardige positie ten opzichte van elkaar. Waar elders in de rock een gitaar vaak schreeuwerig om aandacht vraagt, slaat Derde avond in de serie Drie reci tals door jonge Nederlanders. Uitvoe renden: Godfried Hoogeveen, violon cello, Stanley Hoogland, piano. Pro gramma: Beethoven, Dallapiccola, Martinu, Sjostakovitsj. Kleine Zaal Concertgebouw Amsterdam, 20 maart 1980. De NOS-radio zendt opnamen dit concert uit op 13 april a.s. ondanks bet keurslijf van de twaalftoon- reeks schuwt hij beslist de tonale tendens niet. Een overtuigende variatie in kleuren, patronen en ritmische gegevens houden het werk geloofwaardig en de prachtige (uit kwinten opgebouwde) cantile aan het slot maakt grote indruk. Het was dan ook te verwachten dat Hoogeveen, na zijn in alle facetten indringende en superieure vertolking van dit werk, het publiek volle dig op zijn hand had. Een speels element brachten de Varia ties op een thema van Rossini van Bohus- lav Martinu, een echte uitsmijter, maar dan een van het goede soort. En de om vangrijke, vierdelige sonate in d klein opus 40 van Sjostakovitsj zorgde in zijn romantische goedverteerbaarheid even min voor problemen. Ook hier leverde Godfried Hoogeveen werk af van de bo venste plank, hetgeen door het genuan ceerde en trefzekere pianospel van zijn partner uitstekend werd ondersteund. GEMMA COEBERGH Een aantal met name Britse musici heeft evenwel erkenning weten af te dwingen met nieuwe disciplines en nieuwe muzikale verhoudingen. Joe Jackson, die, zonder ooit een hitje in ons land te scoren, vanavond voor een uitverkochte Jaap Edenhal staat sa men met de Amerikaanse Knack, is één van hen. Andere namen uit het rijtje: Elvis Costello, Ian Dury, Graham Par ker, The Police, The Cure, Wire, Only Ones en XTC. PARUS (AFP). De gezondheidstoe stand van de 75-jarige Franse filosoof en schrijver Jean-Paul Sartre, die donder dag met longoedeem in een ziekenhuis in Parijs werd opgenomen, is later op de dag zodanig verslechterd dat hij naar de reanimatieafdeling moest worden overgebracht. Barrevoetestraat 13'7.. Haarlem tel. 023 - 313277 -naast Meigers drankenhandel-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13