Een Tip van de Sluier: boeiend beeld over echtscheiding hacirlem Vigo: meest gedurfde filmer Filmhuizen FIJNE REIZEN,LAGE PRJJZEN Uj Prolongaties beheersen Haarlemse filmagenda i Ongedwongen praatstuk van Bromet REISBUROyERKE U Frans Hals haalt Speedtrap van stal showroommodellen tegen biedt Barrevoetestraat 13 schuin t/o HiFi Centre. Tel. 023-313277. Der Amerikanischer Freund: onmiskenbare Wenders-touch Stricker Keukenstudio zeer hoge korting aan. Gedurende de maand maart op het totale aanbouwpro- gramma 25% korting. Wij financieren uw keuken ook. FILM VRIJDAG 21 1980 MAART Charles Boost Haarlem Barteljorisstraat 6, tel. 023 - 317955. Naar zijn vorige films te oorde len, De Noord 20-29 uit ’72 en Drielandenpunt uit ’74, filmt Frans Bromet graag dicht bij huis. In die eerste korte film van een half uur werd een straatje in Ilpendam waar de Bromets wo nen het doelwit van de camera en in Drielandenpunt bracht de fil mer zijn Joodse vader ertoe een eerste stap op Duitse bodem te zetten. In beide gevallen was er sprake van een aandoenlijke ob servatie binnen familieverband die gedeeltelijk van documentair karakter was maarook gebruik maakte van speelfilmelementen, een combinatie die tot verrassen de en speelse effecten leidde. iO Jack Nicholson en The Chief in One flew over the Cuckoo's Nest. (ADVERTENTIE) Jean Vigo. (ADVERTENTIE) Hij speelt daarbij zowel de rol van do cent die haar onderricht over de verschil len in sexuele beleving tussen mannen en vrouwen als de rol van gids in het wereld je van therapeutische mogelijkheden, in het leven geroepen om een zoekende gene ratie van dit ogenblik haar identiteit te hergeven en uit haar geestelijk isolement te verlossen. Het is duidelijk dat Bromet’s film af wijkt van ieder gangbaar bioscoopgenre, maar dat hoeft niemand af te schrikken. Bromet houdt ook bij dit wat dieper gra vend onderwerp een lichte, speelse toon aan en weet op ongedwongen manier een boeiend beeld te schetsen van actuele leef- geneeswijzen. Het amusante daarbij is dat de filmer nauwelijks zoekt naar de proble- In Frans Hals dus een programmawis- sejing, de Avalanche Expresse is ingeruild voor Speedtrap, een al weer wat oude film uit ’77 en thuis hoort in het bekende des tructieve genre van autootjes kapot ma ken. Het geheel draait om privédetective Pete Novic die door enige verzekerings maatschappijen is ingehuurd om een ge vreesde autodief, bijgenaamd de „Road- runner” op het spoor te komen. Als assis tent krijgt hij een politie-inspectrice toe gewezen die hem meer voor de voeten loopt dan hem effectief helpt. Overigens wordt de handeling bepaald door eindelo ze achtervolgingen in snelle wagens waar bij ontstellende vernielingen worden ver oorzaakt. Een reclamezin voor deze film luidt dan ook „zelden zag u zo’n chaos op het witte doek”. Behalve Frans Hals hebben alle overige Haarlemse bioscopen hun films van de vorige week geprolongeerd. Zodat Spetters zijn vierde week in Lido is begonnen, Belmondo als ’n Moordbandiet voor de tweede week in Luxor te zien is, de Franse satire op de man, Hou je zakdoek bij de Hand eveneens een tweede week is ingegaan in Studio, de re-issue One flew over the Cuckoo’s Nest zijn derde week in Palace is ingegaan en Woody Allen’s Manhattan voor de zevende en laatste week in Roxy draait. re indruk gemaakt die zijn weerslag zal vinden op de spaarzame films die hij later zal gaan maken. Zijn studies aan de Parijse Sorbonne moet hij om gezondheidsredenen vroegtij dig afbreken, door een slepende longziek te is hij gedwongen in Zuid-Frankrijk te gaan wonen waar hij in 1934 sterft. Hij heeft dan vier films gemaak, A Propos de Nice, een korte ironische documentaire over de luxueuze badplaats, Zéro de Con duite over een opstand in een jongens- internaat en L Atalante, waarvan de han deling zich afspeelt op een sleepboot naar Parijs met Michel Simon als schipper en Dita Parlo als zijn jonge vrouw. Een klein oeuvre dat echter in korte tijd in filmkrin- gen wereldberoemd is geworden. Door een voortreffelijke rolbezetting (naast Catherine Deneuve treden nog Anou Aimée en Charles Denner op), ver zorgd camerawerk en de zoete muziek van de onafscheidelijke Francis Lai heeft Le- louch nog getracht zijn „Viva”-verhaal te redden van een totale ondergang, wat .maar ten dele gelukt is. de Franse filmerij, de in oktober 1934, negenentwintig jaar oud overleden cine ast Jean Vigo, naar wie onlangs een bio scoop in het Filmcenter-complex achter de Amsterdamse Stadsschouwburg ge noemd werd. In zijn tijd was Jean Vigo de meest oorspronkelijke en meest gedurfde filmer in Frankrijk. Hij was de zoon van de anarchist Miguel Almereyda die in 1917 op beschuldiging van hoogverraad in een gevangeniscel van Rennes belandde en daar later dood aangetroffen werd. De autoriteiten hielden het op zelfmoord doormiddel van aan elkaar geknoopte ve ters, vrienden spraken openlijk van poli tieke moord. Deze gebeurtenissen hebben op de toen 12-jarige Jean een onuitwisba- I Voor de jeugd is er nog altijd Mary .Poppins op de matinees van Studio en Sjors en Sjimmie en de Gorilla op de middagvoorstelling van Palace. Al sinds 1964, het jaar dat hij afstudeer de aan de Nederlandse Filmacademie, is Frans Bromet bijzonder actief geweest als cameraman, vooral voor de diverse zend gemachtigden, maar ook bij speelfilm- produkties als Frank en Eva, Camping, de „Kronkel”-filmpjes en Meneer Klomp. Tussen die bedrijvigheid door begon hij in ’76 (samen met Renee Daalder) te werken aan het script van een eigen grote film die Een Tip van de Sluier zou gaan heten. Opnieuw ging Bromet daarbij uit van een huiselijke situatie en opnieuw vermengde hij documentaire gedeeltes met geënsce neerde passages. Zelf omschrijft hij het resultaat met „gedocumenteerd drama”. Min of meer opgeschrikt door een echt- scheidingsepidemie in zijn omgeving en bevreesd dat ook zijn huwelijk wel eens bedreigd zou kunnen worden, is Bromet in zijn nieuwe film op zoek gegaan naar mogelijke oorzaken voor het zo frequent verbreken van de echtelijke banden, voor al in de leeftijdsgroep van 30 tot 40. Om over die problematiek te praten is echter een partner nodig en om de zaak niet te veel in de persoonlijke sfeer te trekken heeft Frans daarvoor niet zijn eigen vrouw genomen maar een gescheiden vrouw met twee kinderen die ingeschre ven heeft op een door hem geplaatste dagbladannonce. Met haar, Hiske heet ze, zal hij in het verdere verloop van de film praten, discussiëren, ruzie maken met de bedoeling haar uit haar isolement te halen problemen en van de daarbij behorende en haar te provoceren tot uitspraken over haar mislukt huwelijk. gekomen, maar de Wender-„touch” is on miskenbaar en dat is voldoende om de film te moeten zien. Van woensdag 26 maart tot en met za terdag 29 maart brengt de Filmschuur Un Papillon sur l’Epaule, een mysterieuze film van Jacques Deray over een zeeman, Roland Feriaud Lino Ventura die in Bar celona aan wal gaat om er zijn vrouw te ontmoeten maar van dat ogenblik af ge confronteerd wordt met een reeks myste rieuze gebeurtenissen waarbij zijn leven bedreigd wordt, zijn vrouw ontvoerd en om hem heen dodelijk gewonde slachtof fers vallen. Het mysterie wordt niet opge lost. Wanneer Feriaud uiteindelijk zijn beklag komt doen op het Franse consu laat, adviseert men hem de zaak te laten rusten. Een goed advies want als Feriaud doorgaat met eigen onderzoek, wordt hij vanuit een rijdende auto doodgeschoten, de bezoekers in de grootste onzekerheid achterlatend. Op donderdag jongstleden werd in het Nederlands Filmmuseum, Vondelparkpa- viljoen, Amsterdam de reeks klassieken geopend met Erich von Stroheim’s Greed uit 1923. Komende dinsdag wordt de serie voortgezet met Intollerance van D.W. Griffith uit 1916 en met op woensdag 26 maart twee „klassieken” van Jean Vigo, A Propos de Nice en Zéro de Conduite. Waarna op donderdag 27 maart dit pro- gramma-onderdeel besloten wordt met LAtalante”, eveneens van Vigo. Deze slotvoorstellingen vestigen nog eens de aandacht op een unieke figuur in kinderen een wat zielig en incompleet gezin vindt en dat hij Hiske wil helpen bij het vinden van een nieuwe echtgenoot. Uit nieuwsgierigheid gaat ze nog zo ver de computer van een huwelijksbureau een model echtgenoot voor haar uit te laten zoeken, maar daarna weigert ze allé be moeienissen met haar privézaken, ze wil op haar eentje orde scheppen in haar gevoelsleven. Het blijft boeiend dit duel der sexen te volgen, ook al zijn er momenten van aar zeling en omzichtig elkaar verkennen die de handeling vertragen. In een interview van Sandra van Beek in het laatste num mer van Skoop moet Frans Bromet toege ven dat er weinig gebeurt met Hiske gedu rende de film. Niettemin vindt hij het geen „mislukte” film. Letterlijk zegt hij dan: Ik had vooraf de illusie dat de film „the rapeutisch” kon werken. Dat staat ook in het oorspronkelijke script. Maar ik ben er onderweg over gaan twijfelen of therapi eën wel werken en zelfs dat ze wel eens het tegenovergestelde zouden kunnen berei ken als waar ze voor bedoeld zijn. Zo is het ook met het idee „film als therapie”. Dat mag als „mislukt” beschouwd wor den, maar dan staat dat op een lijn met alle andere therapieën”. Over de verschillende vormen van the rapie als hulpverleningsmiddel voor een generatie die op zoek is naar zichzelf in dit „Ik-tijdperk”, zoals de zeventiger jaren wel genoemd worden, gaat het tweede deel van Een Tip van de Sluier. Filmma ker en „object” bezoeken het „Laborato rium voor het Geluk”, een erostempel waar een meditatiecentrum aan verbon den is, een homosauna en een gelegenheid tot groepsex, tot psycho-drama, het voe ren van pre-orgastische gesprekken en het kijken naar sado-masochistische tafe relen, en zelfs naar een realistisch gefilm de abortusoperatie. Gedecideerd nu kiest Hiske wat ze wil meemaken van dit rijke assortiment aan therapieën en haar reacties op de ongewo ne dingen die ze te zien krijgt zijn spon taan en wisselen van verbazing en instem- ming tot afkeer en een huilbui. Het uiteindelijk resultaat van het expe riment zoals we dat te zien hebben gekre gen, is dan, kort samengevat, dat Hiske erkent wel een schuldgevoel te hebben overgehouden van haar echtscheiding omdat ze daardoor de kinderen hun vader heeft ontnomen en de vader zijn kinderen; terwijl Frans Bromet concludeert dat het maken van de film hem bepaalde dingen heeft helpen duidelijk maken waardoor het een heilzame uitwerking op zijn huwe lijk heeft gehad. De winst voor de betrokken partijen Egt dus nogal uiteen, de winst voor de toe schouwer is dat hij op ongedwongen ma nier kennis heeft kunnen nemen van een actueel probleem (huwelijk-scheiding) en van de middelen waarmee de samenle ving komt aandragen om te redden wat er te redden valt. En dat alles zonder veel nadruk of zwaarwichtigheid opgediend. Een praatstuk dus dat bijna als introduc tie kan dienen voor de film Kramer versus Kramer die aan eenzelfde gevoel van on behagen geboren is waaraan Een Tip van de Sluier zijn ontstaan te danken heeft. Een Tip van de Sluier is voor deze week de enige landelijke première. Hij wordt in 16 Nederlandse bioscopen uitgebracht, wat Amsterdam betreft in Alhambra 2 en Cinecenter. films die met grove erotiek en zinloos geweld de spaarzame bezoekers trachten te boeien. Robert is op een ochtend ver dwenen, even onverwacht als hij gekomen is en alleen zet Bruno zijn doelloze reis voort, tot de volgende toevallige ontmoe ting. Hoewel opgesierd met talrijke span nings- en suspense-elementen is ook Der Amerikanische Freund een eindeloze en zinloze reis van Hamburg naar Parijs, naar New York en retour, door elkaar lopende en in elkaar overgaande steden eender en gelijkwaardige beton-woestij- nen. De zachtmoedige lijstenmaker Jona than (Bruno Ganz) wordt tot die reizen gedwongen door zijn Amerikaanse vriend, de gangster Ripley (Dennis Hop per) die hem veel geld biedt voor het uit de weg ruimen van tegenstanders uit de Amerikaanse onderwereld. En Jonathan heeft veel geld nodig om straks, als hij aan zijn ongeneeslijke kwaal bezweken is, vrouw en kind verzorgd achter te laten. Wenders heeft iets van zijn eenvoud en „onschuld” verloren in dit gecompliceer de melodrama dat met het nodige buiten landse (Amerikaanse) geld tot stand is Vandaag en morgen (21 en 22 maart) zet de Filmschuur zijn Wenders-retro- spectief voort met respectievelijk lm Laufe der Zeit en Der Amerikanische Freund, twee hoogtepunten in het werk van de Duitse filmer. In lm Laufe der Zeit houdt hij de toeschouwers drie uur lang in zijn ban met de brschrijving van een reis zonder doel en een vriendschap die even snel beëindigd als begonnen is. Bruno heet de hoofdpersoon die met een grote verhuiswagen door de Bundes- republiek trekt om filmprojectoren in kleine dorpsbioscoopjes te herstellen of te vernieuwen. Zelf vindt hij het doelloos werk omdat de dorpstheatertjes verdwij nen en het zelfs niet zeker is of de film Over tien jaar nog wel zal bestaan. Maar doelloosheid is het kenmerk van Bruno’s leven waaruit hij de vrouwen verbannen heeft. Onverwacht komt Robert in dat eenza me bestaan binnenvallen. Hij rijdt met zijn auto in een poel vlakbij de plaats waar Bruno zijn vrachtwagen voor de nacht geparkeerd heeft. Bruno geeft het kleren en biedt hem een lift aan en filoso ferend over de zin van het leven trekken ze samen verder, nu en dan stoppend om een provinciebioscoopje weer draaiend te krijgen en nieuwe gesprekstof op te doen over de zorgeloosheid en onkunde waar mee de plaatselijke operateurs omgaan met hun apparatuur. Omdat toch nie mand meer let op de kwaliteit van de projectie, noch op de kwaliteit van de In de avondvoorstellingen presenteren zich twee nieuwe films, waaronder een reprise van Thank God it’s Friday, een verouderde discofilm, waarin een hele boel uiteenlopende mensen betrokken wordt bij het optreden van disc-jockey Bobby Speed in de discotheek The Zoo. Reden voor dat drukke bezoek is een danswedstrijd bij een live-optreden van The Commodores. Zang, dans en wat slapstick-grappen zorgen voor redelijk amusement. Roxy daarentegen heeft gekozen voor Als ik het nog eens over kon doen: een gecompliceerd verhaal over moederliefde in de gevangenis, een ouderwetse draak, maar door regisseur Claude Lelouch met zorg aangekleed als gold het een eigen tijds drama. Het verhaal gaat over Catharine Berger (Catherine Deneuve) die als 19-jarig meis je verkracht wordt door haar directeur. Bij een daarop volgende wraakactie door haar en haar verloofde uitgevoerd wordt een iets te harde klap uitgedeeld waar door de verkrachter ter plaatse dood blijft en de beide schuldigen in de gevangenis belanden, hij voor levenslang, zij voor zestien jaar. In zijn cel pleegt de verloofde zelfmoord en Catherine, bang dat zij zich psychisch niet staande zal weten te hou den als zij niets heeft om in de toekomst naar uit te kijken, zorgt dat zij in verwach ting geraakt door zich met een verpleger van de ziekenzaal af te zonderen in een wc. Onder toezicht van een haar wel welge zinde advocaat wordt het kind buiten de gevangenis opgevoed, onbekend met het feit wie zijn moeder is. Eerst als Catherine uit de gevangenis komt ontmoet zij haar inmiddels 15 jaar geworden zoon en hij is het die haar voorstelt aan een door hem vereerde leraar wat bij beiden leidt tot liefde op het eerste gezicht. Frans Bromet met Hiske in Een Tip van de Sluier. men die bij zijn „model” Hiske geleid hebben tot een scheiding. Niet alleen is de jonge vrouw, die overi gens erg sympathiek overkomt, niet direct bereid op allerlei vragen van de camera man-interviewer in te gaan of met paskla re antwoorden te reageren, Bromet blijkt bovendien al bepaalde theorieën over het mislukken van een huwelijk bij de hand te hebben en manipuleert onopvallend zijn gesloten partner in de richting van zijn denken. Het uitgangspunt bij Een Tip van de Sluier bestond niet uit een tevoren be dacht verhaal. Er was een framewerk van mogelijkheden ontworpen waarbinnen de ondervrager en zijn „slachtoffer” een royale vrijheid van handelen gelaten werd, in de verwachting dat zij zich gedu rende het proces van filmen als duidelijke karakters en gelijkwaardige gespreks partners zouden ontwikkelen. Dat is niet, helemaal gelukt. Hiske komt uit dit expe riment naar voren als een sterk karakter die lang niet altijd meegaand is en zich bij tijden verzet tegen de strategie die Bromet nodig acht om haar te provoceren en aan het praten te krijgen, bijvoorbeeld als de ondervrager zijn theorie ontwikkelt dat de vrouw door een scheiding haar kinde ren een vader ontneemt. Hierop door gaand zegt Bromet dat hij Hiske en de C

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15