UNCTAD-voorspelling voor dit jaar: Modelhut in Thailand Weer schot in verhuur van kantoorruimte Minister gaat norminkomens herzien AMRO boekte positief saldo met beleggingen Dankzij gunstige inkomensontwikkeling Krappe marktsituatie in Amsterdam Internationale Ruim eenderde e ambtenaren wil o VUT-ontsiag Albeda stuurt brief naar Tweede Kamer leningen ruim twee biljoen Loodgehalte van bloed Arnhemmers onder EG-limiet Oliereserves Mexico groter Economie Spanje lijdt onder hoge olieprijzen 19 VRIJDAG 2 1 MAART 19 8 0 ECONOMIE len (Van onze redactie economie) GENÈVE. Het overschot op de handelsbalans van de olie-ex- porterende landen in het Midden oosten zal dit jaar bijna verdub belen, evenals het tekort op de handelsbalans van de belang rijkste olie-importerende landen. Dit staat in een rapport van de NV-correspondentie voor handel en ontwikkeling (UNCTAD), dat deze week Genève wordt be sproken. ZZ zz:^*ï II o a Overschot handelsbalans olielanden verdubbelt eerd she m, DO uur adsen ed.) 12,35 boekjaar 1979-1980 per saldo positief geweest. 131,00 67,40 93.00 87,50 14,80 33.60 189,50 23,10 79,50 44,20 92,50 42,00 63,70 70,00 13,20 91,70 117,006 60,00 93,30 50,40 98.90 89,50 360,00 266,00 7.00 In het afgelopen jaar is op de gezamen lijke handelsbalans van de arabische olie- exporterende landen een overschot van 75,8 miljard dollar (ruim 151,6 miljard gulden) ontstaan. De UNCTAD verwacht dat het dit jaar zal oplopen tot meer dan 130 miljard dollar. De organisatie is op dit bedrag uitgekomen door de exportprijzen van ruwe olie te vergelijken met de ex portprijzen van fabrieksprodukten uit de voornaamste industrielanden. Op de gezamenlijke handelsbalans van de OESO, de uit 24 Westerse industrielan den bestaande Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling, zal volgens becijferingen van de UNCTAD in dit jaar een tekort van 86,4 miljard dollar ontstaan vergeleken met 38,4 miljard vo rig jaar. De „onzichtbare handel (inves teringen, verzekeringen, toerisme, dienst- DEN~ HAAG (ANP). Ongeveer 35 tot 40 procent van de nu nog 62-jarigen in overheidsdiensten wil gebruik maken van de regeling voor vervroegde uittre ding (VUT). Dit is de eerste voorlopige indruk van de Rijks Psychologische Dienst (RPD), die een onderzoek doet naar de belangstelling voor de VUT- regeling. Dit staat in het kwartaalschrift van de RPD. waarin verslag wordt ge daan over het laaste kwartaal van 1979. Bij het VUT-onderzoek zal de Rijks Psychologische Dienst ook informeren naar de motieven om wel of niet ver vroegd uit te treden. In het vierde kwar- Door de groei van de Amerikaanse export van dienstverlening en dergelijke zal op de lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbalans mogelijk maar een tekort van ongeveer vijf miljard dollar onstaan in het lopende jaar en van negen miljard komend jaar. De UNCTAD vreest dat het tekort op de handelsbalans van de ontwikkelingslan den zonder olie-export dit jaar met vijftig procent zal toenemen tot 67,6 miljard dol lar. Volgend jaar zal het mogelijk aan groeien tot 73,1 miljard. De koopkracht van die landen zal dit jaar hooguit met één procent toenemen vergeleken met 7,6 pro cent vorig jaar. De achteruitgang van hun export wordt vooral toegeschreven aan de trage economische ontwikkeling in de industrielanden. taal van 1979 zijn bij de RPD 2.549 vacante functies gemeld. Dat is een stij ging met 57 procent ten opzichte van het derde kwartaal en een stijging met 52 procent ten opzichte van het vierde kwartaal van 1978. Voor een deel van die stijging worden toegeschreven aan het grote aantal vaca tures van het ministerie van Financiën (controleurs boor de belastingdienst). Volgens de RPD heeft ook de actie „werkwinst 1980” een rol gespeeld. „Een van de elementen van die actie betreft namelijk het streven om opengevallen plaatsen zo snel als mogelijk is weer te bezetten,” aldus de RPD. rom /art- de i be- Uno r de len. luk. AMSTERDAM (ANP). Het totale beleggingsresultaat van het AMRO Obligatie Fonds (AOF), de AMRO Obligatie Kombinatie (AOK) en de AMRO Aandelen Kombinatie (AAK) is in het op 31 januari afgesloten 41,06 35,00 22,30 280,06 144,30 81,50 49.50 122.00 35,00 48,20 62,50 101,50 62,00 80,00 129,80 99,50 147,00 36,10 51,50 134,00 50,20 50,00 40,80 62,50 91,00 41,50 127,00 42,00 43,00 60,00 31,00 60,10 133,00 101,00 52,70 150,00 36,70 152,00 68,30 73,40 178,00 29,50 77,50 169,30 25,00 36,00 35,80 41,80 44,10 111.00 310,00 150,00 145,00 277.00 ÏD. lit juvel in. W* verleningen) zal dit jaar een overschot van 50 miljard dollar opleveren, menen de VN-deskundigen. De opvallendste veranderingen zullen de betalingsbalansen van West-Duitsland en Japan te zien geven. De twee landen hebben jarenlang een overschot gehad maar voor dit en volgend jaar rekent de UNCTAD op een gemiddeld tekort van ongeveer 7,7 miljard dollar in de Bondsre publiek en van 17,6 miljard in Japan. Van alle OESO-leden zal mogelijk alleen Italië een belangrijk overschot houden dank zij de omvang van zijn onzichtbare export. De Amerikaanse buitenlandse handel zal dit jaar vermoedelijk een tekort van 46,3 miljard dollar opleveren en volgend jaar een nadelig saldo van 54,5 miljard. Onder norminkomen wordt verstaan een inkomen dat, uitgaande van een be paalde manier van functioneren binnen een beroepsgroep, in het kader van het prijs- en inkomensbeleid aanvaardbaar wordt geacht. Dit norminkomen wordt gebruikt als uitgangspunt voor de tarief- vorming en gehanteerd als toetsingsgroot- heid voor het gemiddelde verdiende inko men van een beroepsgroep. Daarbij wordt gelet op functiekenmer ken en eventuele bijzondere omstandighe den voor zover die voor het inkomen rele vant zijn en in globale en gemiddelde zin representatief geacht worden voor de be roepsuitoefening in de betrokken be roepsgroep. Van het prijs/inkomensbeleid wordt tot dusverre het norminkomen be paald door vergelijking van de functie van een vrije beroepsbeoefenaar met een min of meer gelijkwaardig geachte func tie bij de overheid. Het bij een functie of een categorie van functies behorende ambtelijk schaalinkomen vormt, aange- Wanneer op basis van het voorgaande een norminkomen kan worden gerela teerd aan een salarisschaal, zal in het algemeen niet het schaalmaximum maar een schaalbedrag daarbeneden moeten worden gekozen om het norminkomen meer specifiek te relateren. WASHINGTON (DPA). De totale om vang van de internationale leningen door banken is toegenomen tot 1,1 biljoen dol lar (ruim 2,25 biljoen gulden) aan het eind van het afgelopen jaar. Dit blijkt uit cij fers van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). De uitbreiding van de internationale kredietverlening is voor een belangrijk deel veroorzaakt door het aangroeien van de geldoverschotten van de olieproduce rende landen en het toenemen van de financieringsbehoefte van de arme lan den in verband met het stijgen van hun olie-importrekening. Ondanks de stijging van de rentetarieven is de situatie op de geldmarkt het afgelopen jaar gunstiger geworden voor de opnemers van krediet. De banken hanteerden kleinere rentemar- ges dan in 1978 en de looptijden van de leningen waren langer, zo zegt het IMF. Onder de ontwikkelingslanden leende Mexico in het afgelopen jaar met 5,5 mil jard dollar het meeste geld. Daarna kwa men Brazilië met 3,8 miljard dollar, Zuid- Korea met 1,7 miljard dollar, Argentinië met 1,4 miljard dollar en de Filippijnen en Joegoslavië met elk 1,3 miljard dollar. Van de industrielanden waren de Ver enigde Staten en Spanje met elk 2,3 mil jard dollar de grootste kredietopnemers. Italië lëende 2,0 miljard dollar, Frankrijk 1,7 miljard dollar, Denemarken 1,1 mil jard dollar en Noorwegen en Groot-Brit- tannië elk 1,0 miljard dollar. AMSTERDAM (ANP). De professionele onroerend goedmarkt (projec tontwikkelaars, beleggingsfondsen en dergelijke heeft vorig jaar aanzienlijk meer kantoorruimte verhuurd en verkocht dan in 1978: ongeveer 335.000 m2 tegen 292.000 m2. De stijging kan geheel worden toege schreven aan het particuliere bedrijfsle ven. Het aandeel van de overheid in de in 1979 verhuurde en verkochte kantoor ruimte daalde van 40 pet tot 19 pet, mede door de bezuinigingen zo zei drs. B. Baard, directeur van Zadelhoff Make laars, op een persconferentie. Op basis van deze uitgangspunten zal dit jaar overleg worden gevoerd. In dit overleg staan genoemde uitgangspunten voor de vaststelling van norminkomens ter discussie. Vervolgens zullen de (even tueel aangepaste) uitgangspunten per be roepsgroep nader moeten worden uitge werkt en toegepast. De procedure daartoe moet nog nader worden bezien. Wel streeft Albeda er naar dit overleg op een zodanig tijdstip te kunnen afronden dat bij de vaststelling van het prijs/inkomens beleid 1981 van de herijkte, meer definitie ve norminkomens kan worden uitgegaan. punt voor de' norminkomens van vrije beroeps oefenaren. Afwijkingen van deze niveaus zullen met behulp van de functie kenmerken moeten kunnen worden ge motiveerd op grond van de criteria die het inkomensbeleid daarvoor aangeeft. Ver volgens kunnen per beroepsgroep meer genuanceerde vergelijkingen worden ge maakt in horizontale richting en in verti cale richting, respectievelijk verwante functies in andere sectoren en functies van een ander niveau in dezelfde bedrijf tak. DEN HAAG (ANP). Minister Al beda (Sociale Zaken) heeft de Twee de Kamer de uitgangspunten toege zonden voor de vaststelling van norminkomens voor vrije beroepsbe oefenaren. Op basis daarvan zal dit jaar het overleg met de organisaties van vrije beroepsbeoefenaren over de vaststelling van meer definitieve norminkomens op gang worden ge bracht. (Van onze redactie economie) ARNHEM. Het loodgehalte in het bloed van bewoners van de wijken rond het Billiton-loodbedrijf in Arnhem blijft gemiddeld ruim onder de norm die in de Europese Gemeenschap wordt gehan teerd. Wel wordt het aantal wijkbewoners met te hoge loodwaarden in het bloed groter naarmate de afstand tussen het woonhuis en het Billitonbedrijf kleiner wordt. Tot deze conclusie komt de geneeskun dige dienst van de gemeente Arnhem (GG en GD) aan de hand van de resultaten van een vrijwillig onderzoek, dat bij 968 bewo ners uit de omgeving van het loodbedrijf werd uitgevoerd. De gemeente tekent daar wel bij aan dat dit slechts 10 procent van de totale wijkbevolking omvat en wil daarom geen harde conclusies trekken die voor het hele woongebied rond het bedrijf zouden kunnen gelden. Het loodgehalte blijft gemiddeld onder de EG-norm, maar individueel bezien is er toch een aantal wijkbewoners waarbij het loodgehalte boven deze norm zit. Volgens de norm mag het loodgehalte in het bloed de 350 PbB (microscopische eenheden voor het aantal looddeeltjes per liter bloed) niet overschrijden. Tien wijkbewo ners blijken dit loodgehalte dicht te bena deren. Twee wijkbewoners overschrijden deze norm ruimschoots. De hoogst gevon den loodwaarde bedraagt 477 PbB per liter bloed. directeur van de Mexicaanse staatso- liemaatschappij, Pemex. Hij sprak in Guardelajara ter gelegenheid van het feit dat de oliemaatschappijen in Mexi co 42 jaar geleden zijn genationali seerd. Serrano maakte voorts de eerste Mexicaanse vondst van koolwaterstof fen in de Stille Oceaan bekend. Hierbij gaat het voornamelijk om aardgas. Het lek in de olieput Ixtoc in de Golf van Mexico, waardoor sinds juni vorig jaar grote hoeveelheden olie zijn ontsnapt, is volgens Serrano nu bijna onder con trole. kleed met een opslag voor sociale lasten en pensioenpremie, het norminkomen. De oriëntatie op functies bij de overheid zal een belangrijke rol blijven spelen, zij het niet als enige, omdat ook functies buiten de overheid als referentiepunt in de be schouwing kunnen worden betrokken. Niveaubepalende factoren en inspan- nings- en omgevingsfactoren zijn, volgens de minister van Sociale Zaken, van belang voor de vaststelling van norminkomens. Bij de niveaubepalende factoren moet ge dacht worden aan aspecten als moeilijk heidsgraad (benodigde kennis, ervaring, vaardigheden), verantwoordelijkheid in de zin van zorg voor toevertrouwde belan gen (bijvoorbeeld in functies als chirurg of buschauffeur), aansprakelijkheid voor taken en handelingen, alsmede mate van leiding geven. Bij inspannings- en omge vingsfactoren valt te denken aan de zoge naamde inconveniënten zoals zware of inspannende arbeid, vuil of onaangenaam werk, bezwarende oplettendheid, ver hoogd persoonlijk risico en aspecten van de arbeidsomstandigheden. Functies die in belangrijke mate geken merkt worden door de zogenaamde ni veaubepalende factoren ontlenen daar aan niet zonder meer aanspraken op een hoger inkomen. In zijn algemeenheid kunnen de niveau bepalende factoren bepaalde, in meer of mindere mate schaars voorkomende ca paciteiten vergen, zoals aanleg, opleiding en ervaring. Voor zover schaarste voort vloeit uit ongelijke maatschappelijke voorwaarden om een bepaald inkomen te MEXICO (Reuter). Volgens de jongste gegevens beschikt Mexico op het ogenblik over bewezen oliereserves van vijftig miljard vaten van 159 liter. Tot voor kort werd nog een hoeveel heid opgegeven van 45,8 miljard vaten. Intensieve exploratie heeft ertoe ge leid dat de bewezen reserves nu acht maal groter zijn dan in 1976 en dat Mexico de op vijf na grootste oliereser ves ter wereld heeft. De vermoedelijke reserves bedragen 150 miljard vaten. Deze cijfers werden bekendgemaakt door Jorge Diaz Serrano, algemeen Vooral in Amsterdam en ook in Utrecht is thans sprake van een krappe marktsitu atie. Maar het aanbod zal in Amsterdam naar verwachting toenemen. Voor de hoofdstad staat ten minste 300.000 m2 kantoorruimte op de tekentafel. De bouw van meer dan 250.000 m2 gaat zeker door en zal in 1983 en 1984 gereed komen, aldus gedelegeerd commissaris drs. C. van Za delhoff. Hij zei niet zo blij te zijn met de sterke marktschommelingen met een cy clus van tussen de vijf en tien jaar, de tijd die nodig is om een project tot ontwikke ling te brengen. De heer Zadelhoff pleitte dan ook voor een zekere marktregulering door de overheid via een betere planning van de afgifte van vergunningen voor bouwgron den. Hij noemde als voorbeeld van slechte planning het westelijke havengebied van Amsterdam, waar opgespoten land nu al ca. vijftien jaar op bebouwing ligt te wachten. Voor bedrijfshallen geldt, dat onderne mers liever huren dan kopen. Beleggers hebben in het verleden onder invloed van dé toen bestaande investeringsregelingen buiten de Randstad en masse bedrijfspan den aangekocht. Daardoor kwamen de huren onder druk te staan. Het zakenvolume van Zadelhoff Make laars zelf, waarvan 50 pet van de aandelen in handen is van Pakhoed, steeg met ca. 12 pet gemeten aan de provisies. Het kan toor, dat ca. 150 medewerkers in dienst heeft, was betrokken bij vastgoedtransac ties met een onderliggende waarde van ruim 1,7 miljard, ofwel 30 tot 35 pet van de kantoor- en bedrijfspandenmarkt. Over 1979 werd een winst behaald van ca. 1,7 mln. Voor 1980 verwacht Zadelhoff een om zetgroei van 10 tot 15 pet. Het Nederlandse kantorennet zal worden uitgebreid met vestigingen in Groningen en Maastricht. bereiken, of uit bepaalde tradities, moet met kracht worden geprobeerd (de oorza ken van) deze schaarste op te heffen, dan wel van geen invloed op de inkomens- hoogte te laten zijn. Als voor een functie ten aanzien van de niveaubepalende factoren hogere eisen gelden, dan kunnen doelmatigheidsover wegingen een grond voor een hoger hono- reringsniveau vormen, indien de gevraag de capaciteiten op wat langere termijn bezien schaars zijn. Daarvoor is bijvoor beeld het opleidingsniveau van de bevol king in relatie tot de vereiste capaciteiten van belang. In het licht van de uitgangspunten en doelstellingen van het inkomensbeleid en mede gelet op de ontwikkelingen in de marktverhoudingen werpt het kabinet de vraag op of thans de invloed van de ni veaubepalende kenmerken op de vaststel ling van norminkomens beperkter dient te worden dan tot nu toe gebruikelijk was. In algemene zin kunnen de vrije beroe pen worden vergeleken met groepen van functies waarvoor een vergelijkbaar op leidingsniveau nodig is (universitair, res pectievelijk hoger beroepsonderwijs). Als zodanig worden genoemd voor vrije be roepen waarvoor men een academische opleiding gevolgd moet hebben: A academici bij de overheid B academici in het bedrijfsleven C. academici in een bepaalde sector, bij voorbeeld het wetenschappelijk onder wijs of de gezondheidszorg. De gemiddelde salarisniveaus van A en/ of B en/of C kunnen dienen als referentie- Dit kwam tot uiting in de rekenwaarde (vermogen per participatie). Het positieve resultaat was te danken aan de gunstige inkomstenontwikkeling. In het beeld van de kapitaalwaarden (rekenwaarden mi nus inkomsten) overheersten de negatieve factoren. De terughoudendheid van het beleg gend publiek beïnvloedde volgens het jaarverslag ook de drie beleggingsfond sen. Het aantal geplaatste participaties nam minder snel toe dan voorheen. Niet temin bleef de ontwikkeling positief. Bij het AOF stonden eind januari 2,46 mln participaties tegen 1,91 mln een jaar eerder. Het totale fondsvermogen be droeg 375,6 mln (voor uitkering) tegen 290,0 mln (na uitkering) eind januari vorig jaar. De rekenwaarde steeg van 151,73 tot 152,73 maar de kapitaal- waarde daalde van 151,73 tot 140,02. De uitkering wordt verhoogd van 12,40 naar 12,71. Van het totale aantal participaties in de AOK (81.098) waren eind januari 79.098 geplaatst tegen 48.047 eind vorig boek jaar. Het fondsvermogen daalde van 10,1 mln tot 10,0 mln. De rekenwaarde nam toe van 120,83 tot 123,82 maar de kapitaalwaarde daalde van 120,83 tot 115,52. De uitkering wordt verhoogd van 3,78 (over zes maanden) tot 8,30. Bij de AAK waren van het totale aantal participaties (69.778) eind januari 64.778 geplaatst tegen 39.584 eind januari vorig jaar. Het vermogen daalde van 9,9 mln tot 9,8 mln. De rekenwaarde steeg van 136,73 tot 140,73 maar de kapitaal waarde liep terug van 136,73 tot 133,21. De uitkering gaat van 3,28 (over zes maanden) naar 7,52. Gezien de rentestijging was het beleid gericht op een verlenging van de gemid delde looptijd van de beleggingen in obli gaties. De beleggingen in onderhandse leningen werden uitgebreid en van de hoge geldmarkttarieven werd gebruik ge maakt om tijdelijk beschikbare middelen op deposito uit te zetten. In bijna geen enkel industrieland is dat percentage zo hoog. Zoals het er nu naar uitziet moet Spanje dit jaar tweemaal zoveel betalen voor ingevoerde olie als de 6,25 miljard dollar, ruim 12,5 miljard gul den, van verleden jaar. De olierekening heeft vorig jaar ge zorgd voor negentig procent van het te kort op de Spaanse handelsbalans. Dit jaar zijn de vooruitzichten zo slecht, dat ingevoerde olie meer gaat kosten dan het land verdient op het toerisme. Spanje heeft dan ook een aantal maat- regelen genomen op economisch gebied. De Spaanse minister van Industrie, Car los Bustelo, heeft een plan van twee mil jard dollar ontvouwd, waarmee over drie jaar acht miljoen ton olie per jaar moet worden bespaard. Nieuw te bouwen elek trische centrales moeten worden gestookt met steenkool. Centrales die in aanbouw zijn en met olie worden gestookt moeten geschikt gemaakt worden voor steenkool. Spanje's steenkoolreserves zullen volledig worden aangesproken. Ook op diplomatiek gebied wordt hard- gewerkt. Zo heeft minister Bustelo, samen met Premier Suarez, onlangs een bezoek bracht aan Irak, Mexico en Venezuela om zich te verzekeren van olieleveringen in de toekomst. Koning Juan Carlos heeft be- leefdheidsbezoeken gebracht aan een aantal Arabische landen. Binnenkort ver trekt Suarez naar Saoedi-Arabië, Spanje’s grootste olieleverancier, terwijl Suarez en Bustelo de vorige maand naar de Canari- sche Eilanden zijn gegaan, toen de Vene zolaanse president, Luis Herrera, zich daar bevond. In het afgelopen jaar is er in Spanje tweehonderd ton uranium gedolven. Bin nen enkele jaren kan er per jaar tweedui zend ton boven de grond worden gehaald, voldoende voor de helft van de kemcen- trales die volgens een ambitieus program ma moeten worden gebouwd. Het land heeft nu drie kerncentrales in gebruik. Tot 1990 oeten er negen worden bijge- j bouwd. Hiertegen zijn al vele protesten gerezen. In 1987 zullen kerncentrales kun nen voorzien in ongeveer 35 procent van de Spaanse behoefte aan elektriciteit. (Van onze redactie economie) MADRID. Spanje heeft zwaar te lijden onder de jongste olieprijsver hogingen. Het land moet bijna vijftig miljoen ton ruwe olie per jaar invoe- ren en voorziet daarmee in ongeveer 75 procent van de behoefte. o Kinderen spelen rond een hut die is gebouwd door hulporganisaties nabij de grens van Thailand met Cambod/a. Per maand worden dertigduizend van deze op palen gebouwde hutten geconstrueerd, om voorbereid te zijn voor het regenseizoen. In het gebied verblijven nog altijd honderdduizenden vluchtelingen uit Cambodja.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19