Spanning rond tweede plaats SCHAAKTITEL duels geschorst VOOR TIMMAN Laatste vrije dag Petrosjan SELECTIES VOOR ONVERWACHTE REMISE VAN CEULEMANS TEGEN NOREN Meevaller voor OEFENINTERLAND Van der Smissen in Zweden MEULEMAN OVERLEGT MET KANDIDAAT-OPVOLGERS sportpuntig j Arnouts en Vet SPECERIJENRACE Nauta raakt goede klassering kwijt Schoenaker vier 3 zonder verlies Steun van Degens helpt niet Dopingonderzoeker wil werk staken NK VRIJ SPEL F 23 1980 MAART VRIJDAG 21 SPORT Resultaten Petrosjan: rustdag Schoenaker wellicht in hoger beroep 1 ie 1 voor (Metz), Bossis 64 Christ van der Smissen: uitstekende positie (Van onze sportredactie) Dirk Nauta vijfde plaats 3^ Voor Christ van der Smissen was het in elk geval een daverende opsteker, toen achtereenvolgens Ceulemans en Muller onderuit gingen. Natuurlijk realiseert de nuchtere Brabander zich wel dat Ceule mans die die halve nederlaag tegen Noren nog slagvaardiger voor de aanvalstactiek zal kiezen en waarschijnlijk in de volgen- fe dagen keihard zal terugslaan. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Volgens de wedstrijd leiding van de Specerijenrace heeft Dirk Nauta zijn prachtige positie in deze race geheel verspeeld. Enkele dagen geleden had hij nog een voorsprong van honderd uur naar berekende tijd. Thans zou hij de vijfde plaats bezetten. Van de kant van de organisatoren? is verklaard dat Dirk Nau ta de dupe is geworden van de verander lijke winden in het betrokken deel van de Indische Oceaan. 60 55 58 55 60 82 46 82 .59 71 60 71' 60 45 28 45 60 51 .47 51 .60 73 .57 73 4 3 3 2 0 8 1.428 10 1.034 4 0.758 6 0.638 6 0.833 6 0.857 6 0.814 6 1.500 4 0.625 5 1.090 8 1.054 5 0.731 4 0.560 5 0.830 5 0.845 5 1.333 3 0.622 9 1.176 8 0.921 8 0.821 5 0.780 De tuchtcommissie strafte donder dagavond ook Telstar-speler Colin Ayre met vier wedstrijden. Hij kreeg die schorsing na zijn derde gele kaart, die hij opliep in de wedstrijd tegen Wage- ningen. Ayre kreeg voorts 150,- boete. Hans Kraay jr. werd drie wedstrijden geschorst naar aanleiding van zijn wan gedrag tegen FC Twente. voetbal spreekt hierbij zelfs van een verworvenheid. Drs. Cor van Rijn, de andere kan didaat, heeft, gelet op het feit dat hij recentelijk tot direc teur bij een beleggingsmaat schappij werd benoemd, zijn twijfels of hij voldoende tijd beschikbaar heeft voor een tijdrovende functie als die van bondsvoorzitter. VELDEN. Een steeds bezorgder wordende Tigran Petrosjan heeft donderdag zijn laatste „vrije” dag opgenomen in de schaaktweekamp in de’kwartfinales van het kandidatentoernooi tegen Viktor Kortsnoi. Met een vol punt achterstand wil de 51- jarige schaker uit de Sovjet-Unie zijn kansen tegen Kortsnoi, die vol vertrouwen lijkt, nog eens analyseren. De stand in de tweekamp na zes partijen is 3,5-2,5 in het voordeel van Kortsnoi. Vandaag, vrijdag, is een rustdag en zaterdag gaan de beide grootmeesters aan het bord zitten vpor de zevende partij. Kortsnoi hoeft in de resterende vier partijen slechts remises overeen te komen om de halve finales te bereiken. speelt, omvat zestien namen. Het resul taat van het duel geldt voor kwaliflcatie- groep 5 van het toernooi om het Europees kampioenschap. De geselecteerden zijn: Jacques Storm, John Holshuysen, Ben Haverkort (allen Ajax), Arend Keuch (AZ’67), René Maes- sen (Fortuna SC(, Jan Gaasbeek (DOVO), René Tol (Volendam), Danny Blind (Spar ta), Marco de Vroedt (FC Den Haag), Rob Kelderman, Wim van Embden (beiden De Graafschap), Tjalling Dilling, Fred Rut- ten (FC Twente), Ton Leur (FC Utrecht), Erwin Koeman (PSV) en Ruud Gullit (Haarlem). 4 4 3 2 2 1 0 0 500 295 497 500 272 493 133 11 166.66 90.90 166.66 101.66 66.37 100.20 24.27 2.42 (Van onze sportredactie) HELSINGBORG. Voor eigen pu bliek, ook al waren dat in de theaterzaal van Helsingborg slechts enkele tientallen biljartliefhebbers uit de omstreken, heeft de volstrekt kansloos gewaande Zweed Mats Noren in het Europees kampioen schap driebanden de stunt van zijn leven uitgehaald. Zonder enige vorm van ont zag voor de superieure grootmeester van dit speltype kwam de 24-jarige biljart- zaalhouder uit Malmö tijdens de vijfde speelronde in het strijdperk om de drie bandenvirtuoos Raymond Ceulemans te bekampen. Precies twee uur later stapte de dolgelukkige Noren uit die arena als de held van het toernooi. Hij had immers in een enerverend duel de gedoodverfde kampioen bedwongen met een sensatio nele remisepartij. De Fransman Marcel Domingo volgt Luis Aragones op als trainer van de Spaanse voetbalclub Atletico Madrid. Af gelopen maandag zette het bestuur van de club Aragones aan de kant wegens de slechte resultaten in de strijd om het Spaanse kampioenschap. Het Nederlandse schaakteam heeft in West-Berlijn in de zevende ronde van het toernooi om het EEG-kampioenschap te gen West-Duitsland een voorlopige stand bereikt van 1-1. Bouwmeester en Hofland kwamen tegen respectievelijk Hecht en Wockenfuss remise overeen. De partijen Hartoch-Lau en Van Baarle-Borik wer den afgebroken. Nederland staat op de zesde plaats met 11,5 punten en twee afge broken partijen. Groot-Brittannië voert de lijst aan met negentien punten en drie afgebroken partijen. Louk Sanders heeft met zijn Britse partner Jonathan Smith de halve finales (dubbelspel) van het internationale tennis toernooi in Linz (Oostenrijk) niet kunnen bereiken. De Brits-Nederlandse combina tie verloor in drie sets van de Oostenrij kers Robert Reiniger en Helmar Stiegler. De setstanden waren 2-6 7-6 6-3. SFT Turijn uit Italië heeft in Witten- heim (Frankrijk) de Europese basketbal- beker voor landskampioenen dames ge wonnen. In de finale versloegen de Itali aanse dames het Bulgaarse Mineur Per- nik met 75-66 na een ruststand van 36-33. De Westduitser Robert Hübner heeft de derde partij in de tweekamp tegen Andras Adorjan uit de Sovjet-Unie gewonnen. Beide eerste partijen van deze kwartfina le van het kandidatentoernooi waren in remise geëindigd. Hübner leidt na de der de partij, waarin hij met wit speelde, met 2-1. LONDEN (ANP). Uit protest tegen de gratie voor vijf op doping betrapte atletes uit het oostblok, overweegt de Britse dopingonderzoeker Samuel Bec ket zich terug te trekken als leider van het laboratorium, dat als specialiteit het opsporen van anabole steroiden heeft. „Door gratie aan deze overtreders te verlenen, raakt de internationale atletiek- federatie (IAAF) op zijn minst vijf jaar achterop”, verklaarde Derek Johnsson, de voorzitter van de Britse atletiekbond. Johnsson trad op als woordvoerder van Becket. „Elk lid v.an de IAAF, dat het gratieverzoek éteunde, is een tijger van papier. De problemen worden niet onder kend.” De vijf op het gebruik van spier- versterkende middelen betrapte atletes kregen in eerste instantie een schorsing tot maart 1981. Tien dagen geleden werd in Parijs de straf herzien. I De partij Langeweg-Ree, die resteerde uit de elfde ronde, duurde in totaal 99 zetten. Er waren vier zittingen voor no dig om een winnaar op te leveren. Dat werd Langeweg. De dertiende en laatste ronde zal nog de nodige spanning te zien geven. De eerste plaats van Timman staat weliswaar vast, maar de strijd om de tweede plaats is volledig open. Na twaalf ronden staan Langeweg, Ree, Ligterink, Van der Wiel en Van der Vliet met zeven punten op die gedeelde twee de plaats. De verbijstering in het Belgische kamp was enorm na die opzienbarende ronde. Niemand had verwacht dat Ceulemans kwetsbaar zou zijn in de discipline die hij met een ongelooflijke precisie kan uitvoe ren. De Belgische overheersing in het driebanden werd in dit kampioenschap al eerder aangetast door de vroege uitscha keling van Ludo Dielis. Die ontgoocheling was enigszins verdoezeld door de magi strale triomftocht van Ceulemans, maar was gisteren des te schrijnender doordat de Mechelaar zijn leiderspositie moest afstaan. Jörgensen (Den) Scherz(Oos) Oddo (Ita) Vierat (Fra) Van der SMissen (Ned) Nadal (Spa) Ceulemans (Bel) Noren (Z we) Theriaga (Por) Müller (WD1) ZESDE RONDE: Scherz Dielis Theriaga Gil Oddo Jürgensen Ceulemans Nadal Müller Noren Van der Smissen Vierat De stand na zes ronden 1 Van der Smissen 2. Ceulemans 3. Müller 4. Scherz 5. Theriaga 6. Dielis 7. Vierat 8. Oddoi. 9. Noren 10. Nadal 11. Jörgensen 12. Gil (Van onze sportredactie) ZEIST. Ajax moet het vier wed strijden stellen zonder zijn meest dyna mische middenvelder. De tuchtcommis sie van de KNVB heeft Dick Schoena ker donderdagavond buiten spel gezet voor de competitiewedstrijden Ajax- FC Twente, PEC-Ajax, Ajax-NEC als mede de bekerconfrontatie PSV-Ajax. Zij kwam tot deze zware straf naar aanleiding van de rode kaart die scheidsrechter Egbert Mulder de inter national zondag offreerde tijdens Roda JC-Ajax. porteur De Beer, die beiden verklaarden dat Schoenaker zijn tegenstander vol met de vuist op het gezicht had geraakt. Dit was voor de commissie aanleiding Schoenaker voor vier wedstrijden on voorwaardelijk te schorsen, benevens een boete van 400 gulden. Ajax, dat op de mondelinge behandeling had aange drongen, werd veroordeeld tot het beta len van de kosten van de zitting. Volgens trainer Leo Beenhakker be staat de kans dat Schoenaker in hoger beroep gaat. Dat wordt beslist na het bestuderen van tv-beelden, die een spe- ciale camera afgelopen zondag heeft ge maakt. Indien Ajax en Schoenaker be roep zouden aantekenen, dan beslist de commissie van beroep van de KNVB of de straf wordt opgeschort. Dick Schoenaker verslagen: „Ik stónd voor aap. Ik zweer dat ik Degens niet heb geslagen. Ze hebben ook geen enke le rekening gehouden met mijn straf blad. Twee jaar geleden heb ik eens een keer een gele kaart gehad voor niets. Dat is alles”. De tuchtcommissie voorzitter Bos kamp, Wille en oud-voetballer Kemper achtte tijdens de op verzoek van Schoenaker besloten zitting bewezen, dat de beklaagde zich schuldig heeft gemaakt aan het slaan en/of schoppen van tegenstander Degens, die zelf overi gens kwam verklaren dat Schoenaker hem niets had misdaan. Scheidsrechter Mulder kreeg echter bijval van grensrechter Muller en v. ZEIST. De selectie voor het Neder lands voetbalelftal, dat woensdag 26 maart in Parijs voor een oefenwedstrijd tegen Frankrijk aantreedt, bestaat uit zestien spelers. Bondscoach Jan Zwart kruis koos: Piet Schrijvers, Dick Schoe naker, Ruud Krol (allen Ajax), Michel van de Korput, Ben Wijnstekers (beiden Feyenoord), Pierre Vermeulen, Dick Nanninga (beiden Roda JC), Kees Kist, Hugo Hovenkamp (AZ’67), Pim Does burg, Luuk Balkestein (Sparta), Frans Thijssen (Ipswich), John Rep (Saint Étienne), Willy en René van de Kerkhof en Huub Stevens (PSV). leman gaat er daarbij van uit, dat een van deze twee heren zijn kandidatuur dient in te trekken. Het was Ceulemans in de laatste vijftien Europese toernooien niet meer gebeurd, dat hij tussentijds van de leiding werd verdrongen. Drie dagen na de aanhef van dit titelgevecht moest de verbouwereerde Belg echter in de Zweedse havenstad zijn vroegere leerling Christ van der Smissen noodgedwongen een voorsprong in matchpunten toestaan. Want de Nederlan der bleef na zijn vorstelijke partij tegen de Spanjaard Claudio Nadal zonder verlies en zag tot zijn verbazing even later ook Dieter Muller de kans op aansluiting ver spelen. LEEUWARDEN. Jan Timman is Nederlands schaakkampioen gewor den. Hij volgt daarmee Gert Ligterink op. Timman kon in de twaalfde en voor laatste ronde reeds kampioen worden, omdat Hans Ree, zijn enige overgeble ven concurrent, de langste partij van het toernooi tegen Langeweg donder dag verloor. Daardoor werd Timman met 8,5 punten uit twaalf partijen ook onbereikbaar voor Ree, die zeven pun ten verzamelde. De drievoudige Nederlandse kampioen van dit biljartseizoen, die na Helsingborg ook nog in de ring moet voor het Europees kampioenschap bandstoten, vervolgde gisteren zijn opmars met overwinningen op Nadal en Vierat. voetbalbond. Aangezien tijdens de jong ste vergadering van het bondsbestuur weer eens kwam vast te staan dat ama teurs en betaald voetballers hun eigen kandidatuur overeind houden, heeft Meu- leman nu Jo van Marie en drs. Cor van Rijn uitgeno digd voor een gesprek. Meu- Aan de kop van de vloot, die bij gebrek aan voldoende Wind weinig voortgang maakt, gaat thans de Flying Wilma van Gerard Dijkstra uit Amsterdam. Op een afstand van slechts tien mijl volgt het Franse jacht Gauloises III honderd mijl daafna volgt de Prodent. De handicap- posities luiden nu als volgt: 1. Gerard Dijkstra, 2. Peter Wilson. 3. Philippe Fac- que, 4. A. de Sousa Pernes, 5. Dirk Nauta, 6. Adriaan van Stolk, 7. de gebroeders Maasakkers, 8. Ewald Neijenhoff. Maar met zijn onberispelijke optreden tijdens de aanvang van het Europese toer nooi heeft Van der Smissen voortdurend j de indruk gewekt dat hij zijn uiteindelijke doel niet meer kan missen. De kwalificatie voor het wereldkampioenschap ligt bin nen zijn bereik en het naderende duel voor de hoogste ereplaats is van later zorg. „Daar reken ik beslist niét op, want Ceulemans is normaal gesproken veel te sterk", beredeneert Van der Smissen zijn minimale kansen op de eindzege. De uitslagen van de uitgespeelde afge broken partijen zijn: Twaalfde ronde: Böhm-Kuijpers 1/2-1/2. Elfde ronde: Lan geweg-Ree 1-0. Scheeren-Van der Ster ren Na twaalf ronden is de stand: 1. Timman 8,5 punt, 2. Van der Vliet, Ligte rink, Van der Wiel, Langeweg en Ree 7, 7. Van Wijgerden en Van der Sterren 6,5, 9. Böhm en Scheeren 5,5, 11. Vogel, Van Dop en Kuijpers 5, 14. Carlier 1.5. Gelet op de historie lijkt Jo van Marie, de kandidaat voor het amateurvoetbal, vooralsnog de grootste kans te maken op het bondsvoor- zitterschap. Het amateur- De uitslagen uit de VIJFDE RONDE: Gil(Zwi)18 44 3 0.409 Dielis (Bel).-.60 44 8 1.363 Bondscoach Zwartkruis selectie ..Parijs" gemaakt 46 72 60 72 60 70 57 70 60 40 25 40 60 42 7 1.428 60 42 60 58 44 58 STEENBERGEN (ANP). Piet Vet en Jan Arnouts kwamen als enigen de ope ningsdag van het toernooi om het Neder lands biljartkampioenschap vrij spel zon der kleerscheuren door. Vet maakte zijn tweede partij tegen Arkesteyn in de eerste beurt uit en. evenaarde daarmee de Nederlandse records serie en partijgemld- delde. Ben Velthuis presteerde dit ook. Na een nederlaag tegen Vet in de eerste par tij, tikte hij de 500 caramboles tegen Van de Ven in de eerste beurt bijeen. Ongesla gen bleef ook titelverdediger Jos Bongers, al moest hij in de eerste ronde een winst punt inleveren tegen Van de Ven. Klijn en Arkesteyn mochten zich na de eerste dag in de sporthal Het Cromwiel in Steenber gen als uitgeschakeld beschouwen. Ze verloren tweemaal en kwamen nauwe lijks tot produkties, zodat hun gemiddel- den ver achterbleven bij die van de zes anderen. De stand na twee ronden: 1. Vet 2. Arnouts 3. Bongers 4. Velthuis 5. Havermans 6. Van de Ven 7. Klijn 8. Arkesteyn.. Ook Michel Hidalgo, de bondscoach van het Franse voetbalelftal, maakte zijn se lectie bekend. Er zijn slechts twee spelers doelman Dropsy en verdediger Specht opgenomen van landskampioen Stras bourg, dat woensdagavond door Ajax uit het toernooi om de Europese beker werd gestoten. De lijst van zeventien spelers ziet er als volgt uit: doelverdedigers: Dropsy (Strasbourg) en Bergeroo (Lille). Verdedigers: Battiston (Nantes), Janvion (St. Étienne), Specht (Strasbourg) en Tresor (Marseille). Mid denvelders: Bathenay (Paris SG), Chris tophe (Monaco), Platini (St. Étienne) en Rampillon (Nantes). Voorhoede: Amisse (Nantes), Couriol (Monaco), Pecout (Nan tes), Rouyer (Nancy), Six (Marseille) en Stopyra (Sochaux). Daags voor FrankrijkNederland speelt jong oranje in Alkmaar tegen de Franse jeugd tot 21 jaar. De oranjeselectie voor dit duel wordt gevormd door René van der Gijp (Sparta), Hans van Breuke- len, Willy Carbo (beiden FC Utrecht), Quintus van der Meulen (PSV), Sjaak Troost, Jan van Deinsen (Feyenoord), John Scheve (FC Twente), Roger Schou wenaar, Ron van der Meer, Ron Weijsters (allen AZ’67), Wim Balm (Haarlem), Anton Lokhoff (NAC), Martin van Geel, Guido Pen (beiden Ajax), Ruud Kaiser (Antwerp FC) en Chris van den Dungen (FC Den Bosch). De selectie voor het Nederlands UE- FA-elftal (tot 19 jaar), dat dinsdag 25 maart in Aberdeen tegen Schotland ROTTERDAM. Wim Meuleman, de scheidende bondsvoorzitter van de KNVB, houdt er aan vast dat zijn opvolger tijdens het najaar bij enkele kandidaat stelling dient te worden ge kozen. De Hagenaar acht zulks in het belang van de 12 10 1.136 11 12 1.636 10 10 0.935 9 8 0.928 8 10 0.856 6 8 1.183 4 6 0.861 7 0.828 8 0.990 8 0.793 8 0.785 6 0.540

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 23