Vc Alternatief beleid gepresenteerd Tijdens hoorzitting Kamer Consumentenbonden kritisch over nota Pr verhandeld ARP in Soest Ra tegen fusie Bestuur Academische Raad: Studentenstops voor Kort geding acht studierichtingen tegen bezetters restaurant Cj Laetrile mag niet worden Stakers schip krijgen loon toegankelijk voor invaliden en dan dit nog Veewagen verongelukt „OPVO brengt middenschool in gevaar” CS Amsterdam Advocaten willen gelijk honorarium na tei Sp< kal ov o Mi sr' 4 2 V R BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 21 MAART 1980 F- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De PvdA wil dit jaar 25.000 extra ar beidsplaatsen scheppen boven de 25.000 a 30.000 die het kabi net de komende vier jaar voor ogen staan. Daartoe is volgens de Tweede-Kamerfractie van de PvdA een verregaande ma tiging nodig van de inkomens boven anderhalf- tot tweemaal modaal. BE gren tien Dit i S M Mi Uitbreiding Hair Lezers Emancipatie Inzameling Pensioen Dienstplicht Reis fi - s PvdA: plan leidt tot P 25.000 extra banen a IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIH (Van onze redactie binnenland) het weer lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in Een veewagen met ruim honderd schapen raakte gisteren betrokken bij een aanrijding in Lienden. Een groot aantal van de dieren vond hierbij de dood DEN HAAG (ANP). De Academische Raad zou op 28 maart moeten besluiten tot het instellen van studentenstops voor acht studierichtingen. Dit heeft het dagelijks bestuur van de raad voorgesteld. In vergelijking met vorig jaar zijn geschiedenis en rechten uit het rijtje verdwenen. DEN HAAG(ANP). De president van het gerechtshof in Den Haag, mr. J. Veld- stra, heeft gisteren bepaald dat het ge neesmiddel Laetrile niet mag worden ver kocht. Het zal voorlopig niet komen tot inschrijving van het geneesmiddel in het register van farmaceutische produkten. Uit het deskundigenrapport blijkt, al dus het hof, dat het middel zeer omstre den is en door de officiële medische we tenschap in ons land volstrekt wordt afge wezen. In een eerder vonnis bepaalde de presi dent van de Haagse rechtbank dat het de Stichting Konsumenten Kontakt verbo den was het middel een „zwendelmedi- cjjn,’ te noemen. Laetrile wordt gebruikt bij de bestrijding van kanker. De orde beveelt aan dat advocaten en cliënten aan het begin van de behandeling van elke zaak de financiële gevolgen be spreken. Dit ter bevordering van de dui delijkheid. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. sneeuw zw. bew. 1. bew. sneeuw mist onbew. regen geh. bew. sneeuw regen regen 1. bew. sneeuw onbew. sneeuw sneeuw 1. bew. zw. bew. h. bew. sneeuw sneeuw zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. 0 4 20 9 23 18 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 o 16 0 0.1 10 0 3 1 0 11 11 o o 1 6 0 7 1 0.1 4 5 20 0 8 8 0 0 0 0 0 Ook pleitten zij opnieuw voor een speci ale staatssecretaris voor Consumentenza ken en voor meer aandacht van het parle ment voor de consumentenzaken in het algemeen. Dit werd gezegd op een hoorzitting van de vaste Tweede Kamercommissie voor economische zaken. De consumentenor ganisaties vinden ook dat het consumptie- beleid een volwaardige plaats moet krij gen in het geheel van het sociaal-econo- misch beleid dat de overheid voert. Van ANIB tekende hiertegen protest aan, met als resultaat dat aan deze situatie een einde wordt gemaakt. De ANIB hoopt, dat het Amsterdam se voorbeeld een beginpunt zal zijn om ook andere stations toegankelijk te naken voor gehandicapten. de kant van de ondernemersorganisaties werd met nadruk gesteld dat consumptie- vrjjheid zowel als ondernemersvrijheid van groot belang zijn. De Consumenten Bond toonde zich dui- dfelijk teleurgesteld over de nota en vroeg de Kamerleden erop aan te dringen dat de regering spoedig een duidelijk beleid pre senteert. Aan de huidige, verbrokkelde, aanpak van de consumptiezaken vanuit het overheidsapparaat moet een einde worden gemaakt. Nog steeds blijkt te wei nig uit allerlei regeringsplannen dat reke ning wordt gehouden met consumenten belangen, aldus de bond. De ondernemers menen dat de overheid terughoudend moet zijn in haar bemoeie nis met de consumpties. Zij moet het bedrijfsleven ruimte laten. De centrale werkgeversverbonden VNO en NCW zijn er voorstanders van dat de positie van de consument wordt versterkt en dat zijn rechten worden erkend. De overheid dient daarop in te spelen en randvoorwaarden te stellen om bepaalde ontwikkelingen te beïnvloeden, maar zonder direkt in te grijpen, aldus de werkgevers. ROTTERDAM (ANP). De internatio nale vervoersfederatie UT' heeft het be slag opgeheven dat sinds vorige week rustte op het vrachtschip Luxemburg in Schiedam. Het schip ligt niet meer aan de ketting omdat de Griekse reder de dertien stakers hun gage over de afgelopen maan den heeft uitbetaald, aldus een ITF- woordvoerder. Het gaat om 28.000 gulden. Daarnaast heeft de reder een bankgarantie afgege ven van 114.000 gulden. Dat bedrag heb ben de dertien volgens de ITF tegoed omdat het arbeidscontract inmiddels ver broken is. Reder en ITF gaan daarover echter procederen. De Luxemburg kwam in het nieuws toen vertegenwoordigers van de rederij de bemanningsleden zonder eten en drin ken opsloten. De politie van Schiedam greep daarop in. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv LO] noodt grond mens Dit een Taiws nese gevan alle v kinge altijd toen i rugtrc gen r. waan gen zi staan namei menst REI hebbe veer gen, d Thailr ren dreve: De uit he liserei Khme uitmo De zeker veer f BR1 prijze: in fel januai steger In c de pr proce: de E EG-bt In t gering proce: per. I zeven 3 4 3 2 4 2 4 2 3 3 1 15 16 2 11 3 5 7 -7 13 11 1 15 7 5 -2 11 18 16 1 14 -2 3 15 14 -3 -4 -5 -6 -4 -3 -3 -5 -3 -3 -2 8 6 -6 6 -2 3 -20 1 -5 10 2 -1 -2 5 11 10 -3 8 -9 1 11 7 -12 0 12 2 12 11 11 C ff SOEST (ANP). Uit onvrede over re cente landelijke ontwikkelingen binnen het CDA’es heeft de AR-kiesvereniging Soest gisteravond besloten niet over te gaan tot een fusie met de plaatselijke partij-organisaties van KVP en CHU. De onvrede betreft met name de gang van zaken rond het' kernwapendebat en verschillen in uitleg ten aanzien van het functioneren van de grondslag van het CDA in de politieke praktijk, aldus een woordvoerder van de kiesvereniging. DEN HAAG. Het Centraal Station in Amsterdam wordt toegankelijk voor gehandicapten. In een brief aan de ANIB, de bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten, schrijft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat dat hij de NS toestemming heeft gege ven liften voor rolstoelen aan te leggen. In de verbouwingsplannen voor het Centraal Station, waarmee een bedrag van ruim veertig miljoen gulden ge moeid is, waren geen voorzieningen voor gehandicapten opgenomen. De Ook de ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, KNOV en NCOV, vinden dat de nota terecht stelt dat een overheidsbeleid slechts aanvul lend kan werken. Weer in binnen- en buitenland (Van onze redacrie economie) DEN HAAG. De consumentenrganisaties hebben gisteren veel kritiek laten horen op de zogenaamde „consumptienota” van minister Van Aardenne (Economische Zaken). Zij vinden dat dit stuk „beleidsarm” is en daardoor te weinig concrete visie op de vraagtstukken geeft. Het aangec bronnt De een gi tussen westgi Perzis Volg de 14 Jemer Dhara basis dat 4.1 herbei niet o dat he len zij De geruir Russii ge co: arabis In tegenstelling tot het kabinet, gaat de PvdA uit van een economische groei van ongeveer 0,5 percent. Omdat de EG en de Organisatie van Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) voor ons land enige groei voorspellen, acht de frac tie dit uitgangspunt acceptabel. Door ge richte maatregelen moet deze groei in de loop van het jaar kunnen toenemen tot ongeveer 1 percent, zo wordt gesteld. Vooral die groeiverwachting werd door Lubbers en Albeda als het zwakke punt van het PvdA-plan gezien. Volgens Albe da zal een aantal alternatieven dit jaar niet meer te realiseren zijn. Het PvdA-plan is een vervolg op de vier eerdere alternatieven voor Bestek ’81, het bezuinigingsprogramma van het kabinet. De fractie wil net als het kabinet, de rendementen van de bedrijven verbeteren door extra ombuigingen in de collectieve sfeer en het terugdringen van de lonen. De PvdA wil de loonsom dit jaar met onge veer anderhalf percent verlagen vergele ken met de ramingen van september. De PvdA wil verder de economische groei stimuleren door de „nationale mid delen op een meer produktieve wijze aan te wenden”. Gedacht wordt aan het schep pen van ongeveer 8000 extra arbeidsplaat sen in de semi-overheidssector. De kosten hiervoor worden geschat op 480 miljoen. Energiebesparing, stadsherstel, de toe name var de overheidsinvesteringen en Konsumenten Kontakt stelde dat het huidige streven naar welvaartsvergroting eenzijdig is gericht op economische groei. Een wezenlijk consumentenbeleid moet ertoe leiden dat de consument tot beter verantwoorde besteding van zijn inkomen geraakt. Ook daarom wordt betreurd dat de nota een gebrek aan beleidsvoorstellen vertoont. Zo is er geen duidelijk beeld van wat de overheid nu wil met reclame die aanzet tot vormen van cunsumptie die schadelijk zijn voor de gezondheid. DEN HAAG. De Nederlandse Orde van Advocaten wil op korte termijn ko men tot een gelijk honorarium voor alle advocaten. Er is daartoe een aanbeveling gepubliceerd in het Advocatenblad. Op deze manier hoopt men cliënten duidelijk heid te verschaffen over de wijze waarop advocaten declareren in zaken die niet onder de wettelijke regeling van de gefi nancierde rechtshulp vallen. Het jaarlijks aan te passen basisuurta rief is voor dit jaar vastgesteld op 217 gulden. Daarbij is als uitgangspunt het vergelijkbare norminkomen van een rech ter buiten de drie grote steden genomen. In dit tarief zijn de kosten van de voorzie ningen voor onder meer pensioen, arbeid songeschiktheid en bedrijfsrisico ver werkt. Van dit basisuurtarief gaan voor de advocaat alle praktijkkosten af, die gemiddeld rond de veertig procent liggen. EINDHOVEN. (ANP). De directeur van café-restaurant Schimmelpenninck in Eindhoven eist in een kort geding dat de ongeveer 25 personeelsleden die het bedrijf al bijna twee weken bezet houden, hun actie beëindigen. Zij zouden het pand moeten verlaten op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per persoon per dag. Het geding dient woensdag voor de rechtbank in Den Bosch. De personeelsleden zijn tot actie overge gaan omdat ze nog anderhalve maand loon tegoed hebben, evenals zondagstoe- slagen over een langere periode. De eigenaar van het pand, brouwerij Bavaria heeft eerder deze week laten weten het contract met de directeur te willen verbreken om een andere exploi tant te kunnen aanstellen. woningbouw zijn volgens de PvdA andere mogelijkheden de economie te stimuleren. De fractie wil tevens een eind maken aan de mogelijkheden dat fianciële instellin gen investeringen in buitenlands onroe rend goed doen. Voor het eerst gaat de PvdA uit van een maximum financie ringstekort voor de overheid van 5,5 a 6 percent, nadat bij de vorige plannen tel kens werd uitgegaan van de mogelijkheid dit tekort nog wat „op te rekken.. Door de hogere inschatting van de eco nomische groei kan het PvdA-beleidsplan volstaan met collectieve bezuinigingen van ongeveer 2 miljard. De fractie stemt in met de hoogte van de bezuinigingen op volksgezondheid (200 miljoen) maar wil dit bedrag bereiken door een versnelde afbouw van de inko mens van de medische specialisten. In plaats van 1,1 miljard aan verdere bezuinigingen, zoals het kabinet wil, wil de PvdA de vrije beroepen extra aanpak ken, door bijvoorbeeld deze inkomens te koppelen aan wat lagere ambtenarensala rissen dan het kabinet wil. De hogere ambtenaren en politici moe ten volgens het plan 200 miljoen extra inleveren. Verdere voorstellen betreffen bezuinigingen op defensie en landbouw en vermindering van het aantal weg- en waterstaatwerken. De winsten van dè oliemaatschappijen moeten worden te ruggedrongen, aldus de PvdA. ROR preside vergac net-Co overlei dat in plaatst Ongi van ju werk ring l trouilli kogelv van d het tei Intu begon: premie indien ingenc laatste stemrr DEN HAAG (ANP). Als het Ontwik kelingsplan voor het Voortgezet Onder wijs (OPVO) wordt aangenomen, is een politieke beslissing genomen en zijn alle voorwaarden vervuld om de experimen ten met de middenschool te laten mis lukken. Tot deze slotsom kwamen deze week vrijwel alle organisaties die deelnamen aan de laatste hoorzitting van de onder wijscommissie van de Tweede Kamer over het OPVO. De betrokkenen bij het onderwijsver- nieuwingsproces middenschool achtten de opzet van het plan en de structuur ervan met elkaar in strijd. Ook al wordt de twee- of meerjarige brugperiode voor gesteld, het is „dweilen met de kraan open” omdat er ongelijke brugklassen blijven, zo werd gesteld. De combinaties van scholen die met middenschoolexperimenten werken, vroegen de volksvertegenwoordigers tot een volstrekt duidelijke beslissing te komen. O no ono ono ono o ono no no ono nnw zzo wnw o nww ono no zw no o windst. o no o n o w.st. w.st. w nno w w nno wzw wnw w.st. nnw w.st. zw w w.st. w.st. zo ZATERDAG 22 MAART Zon- en maanstanden Zon op 06.36 uur, onder 18.54 uur Maan op 10.12 uur, onder 01.03 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 07.35 uur en 20.02 uur Laagwater 02.57 uur en 15.33 uur Nieuw zijn de natuurwetenschappelijke richtingen van Wageningen en de nieuwe studie sociale gezondheidskunde, waar mee in Maastricht wordt begonnen. Van de vorig jaar ingestelde acht studenten stops bleken er drie effectief: die voor de medische studies. De acht studentenstops zouden moeten gaan gelden voor de volgende richtingen; Geneeskunde, met een totale capaciteit van 1960 eerstejaars. Daarvoor hebben zich tot nu toe 4353 gegadigden aange diend. Sociale geneeskunde heeft plaats voor 100 studenten. Er hebben zich 315 eerste jaars aangemeld. Tandheelkunde kan 465 studenten plaatsen. Hiervoor hebben zich 679 eerste jaars aangemeld. De diergeneeskunde-faculteit Utrecht kan 175 eerstéjaars opnemen van de meer dan 1000 gegadigden. Voor lichamelijke opvoeding zijn 120 plaatsen beschikbaar. Tot nu toe hebben zich 204 eerstejaars aangediend. Voor de 1270 eerstejaars die biologie willen gaan studeren, zullen er 980 plaat sen zijn. Voor farmacie hebben zich 405 belang stellenden voor 325 plaatsen aangemeld. Wageningen wil voor de natuurweten schappelijke studierichtingen wel 50 eer stejaars meer opnemen dan de becijferde capaciteit van 850. Maar dan is er nog geen plaats voor 62 van de 962 gega digden. Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI Wolkenvelden, maar overwegend droog, ’s Nachts lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Middagtemperaturen ongeveer 6 graden Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland Aantal uren zon 0 tot 6. Min.temp. omstreeks 1 gr. Max.temp. omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. I (Van onze redactie binnenland) De koopkracht kan volgens een gisteren gepresenteerd PvdA-plan, via de prijs compensatie gehandhaafd blijven voor in komens tot 32.500 gulden (modaal). PvdA- fractieleider Den Uyl zei, tijdens een toe lichting, ervan uit te gaan dat de voorstel len aanvaardbaar zijn voor de vakbewe ging. Daarmee zou de loonmaatregel overbodig worden. Zowel CDA-fractieleider Lubbers als minister Albeda van Sociale Zaken rea geerden gematigd op de PvdA-alternatie- ven, al zien zij die niet snel gerealiseerd. De WD was afwijzend. „Alles is op los zand gebaseerd”, aldus VVD-fractieleider Rietkerk in een reactie. Ook sprak de WD over „bellen blazen”. Burgemeester Gruijters van Lelystad en landdrost Lammers van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders, willen een drastische uitbreiding van het politie-apparaat. Binnen twee weken zul len zij hierom verzoeken in een brief aan minister Wiegel .van Binnenlandse zaken. Hoewel de korpsen zich op de wettelijk vereiste sterkte in relatie tot het inwoner tal bevinden, zijn beiden ernstig bezorgd over de openbare veiligheid en orde van wege de grote uitgestrektheid van de ge meente Lelystad en de IJsselmeerpolders. De Rijssenaren mogen in het gemeente lijke Parkgebouw niet naar de film Hair kijken. Het gemeentebestuur acht het ver tonen van die film ongewenst in verband met de vele scènes over druggebruik. B. en W. van Rijssen bekijken elke week welke films er op het programma staan. Achten zij een rolprent minden geschikt, dan wordt het filmverhuurkantoor ver zocht een film te sturen die wel door de beugel van de college-normen kan. De lezers van de regionale kranten ge ven de voorkeur aan de nieuwsstroom uit eigen streek boven een politieke stelling- name. Zij, die een landelijke krant lezen, hechten daarentegen meer waarde aan commentaren en artikelen waaruit een duidelijke mening spreekt. Deze conclusie trekt de werkgroep massa-communicatie van de universiteit in Utrecht uit een onderzoek naar reacties van bewoners uit Almelo en omgeving op de overname van het Dagblad van het Oosten door uitge versmaatschappij Van der Loeff, vijf jaar geleden. De verandering van identiteit, die deze overname als gevolg had, heeft de meeste lezers nauwelijks iets gedaan, zo blijkt uit het onderzoek. De Leidse universiteit heeft sinds giste ren een adviescommissie voor emancipa- tiezaken. Met het instellen van deze com missie hoopt deze universiteit een actifeve beleidsvoering op het gebied van emanci- patiebevordering te stimuleren. Op initiatief van het Nederlands-Ar- meens Genootschap wordt een collecte gehouden onder alle in ons land wonende Armeniërs. Het bijeengebrachte bedrag zal koningin Juliana bij haar afscheid worden aangeboden. Ook Nederlanders staat het vrij geld te storten. Notarissen zouden, net als ieder ander, met hun 65ste moeten ophouden met wer ken. Dat menen de CDA-Tweede-Kamer- leden Van den Burg en Weijers. Zij heb ben staatssecretaris Haars van Justitie gevraagd over deze kwestie contact op te nemen met de Koninklijke Broederschap van Notarissen. Op het ogenblik gaat een notaris op zijn 70ste met pensioen. Ongeveer de helft van de bevolking vindt dat er een algemene dienstplicht moet komen voor jongens en meisjes, met een keuze uit werk binnen en buiten het leger. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Volk en Verdediging naar de opvattingen over de vrouw in de krijgs macht. De onderzoekers hebben ook ge vraagd naar hét oordeel over de krijgs macht in het algemeen. Dan blijkt dat 71 procent het leger „een absolute nood zaak” vindt en accepteert 66 procent dat in het leger andere regels worden gehan teerd dan in de burgermaatschappij. Een groep studenten van de TH Eindho ven vertrekt vandaag, in het kader van een uitwisselingsprotocol, voor een negen- daagse reis naar de Sovjet-Unie. Het is waarschijnlijk de laatste groep die een dergelijke reis maakt. De ondertekening van een nieuw protocol is namelijk in de ijskast gezet in verband met de inval in Afghanistan en de verwikkelingen rond de dissident Sacharov. Dit meldt TH-be- richten, het personeelsblad van de hoge- schooL Krediet Minister Gardeniers van CRM heeft het weekblad De Nieuwe Linie een krediet van ten hoogste 512.000 gulden, tegen 8,5 procent rente na zes jaar, toegekend uit het bedrijfsfonds voor de pers. Het week blad verkeert al geruime tijd in moeilijk heden. ia Ei WEERRAPPORTEN Ei

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2