PLEIDOOI VVD VOOR APARTE BELEIDSGROEP Fancy-fair Wie helpt? Timmeren Bazar Geld voor bruikbare ideeën Samen uit De planken op Ondernemingsraad contra Steuncomité Illegalen Schrijven aan gevangenen J I Commissie vindt plan Zeebad te mager burgerlijke stand |j mondig h I t Ferdinand tot ziens J 3 W 7 MM 5 MAART VRIJDAG 21 MEER FACILITEITEN MOGELIJK beplant op landelijke Boomfeestdag Installatie pastor St. Jozefparochie VELSEN BEVERWIJK „Hoogergeest” nieuw IJMOND 1980 I (Van een onzer verslaggevers) OPLOSSING ALLEEN LANGS POLITIEKE WEG 99 99 FM VELSEN. De gemeente Velsen voegt met de voorgenomen bebouwing van de Velserbroek (circa zevenduizend woningen in een gebied van pakweg 250 hectare) eenderde toe aan het nu beschikbare woningbestand. Na in dit stadium nog vrijblijvende werkafspraken, resultaat van een werkweekeinde op 7 en 8 maart in het Gelderse Heelsum, kregen donderdag raad en ambtenaren een voorproefje van de projektorganisatie. Een informatieve raadszitting kreeg als thema opgeplakt organisatie en rollenpatroon voor alle betrokken instanties volgens de hoofdlijnen die, nu zij het schematisch, al op papier staan. Verwevenheid - H VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” -Hr a 1 Velserbroek: veel vragen, weinig onder redactie van Hans Bongers discussie over projektorganisatie 00 (ADVERTENTIE) ■-***<. t’ J G. A. Schoonkind niet volgens afspraak. 90 85 00’ 70 00 60 Woordvoerders van de inmiddels aan gewezen projektbureaus Polyad (mana gement) en Kuipers Compagnons (plano logische voorbereiding) leverden glashel dere informatie bedoeld als kapstok voor verdere discussie die in de extra raadszit ting echter niet of nauwelijks uit de verf kwam. Het plan om van het strand bij de Zuid- pier een autostrand te maken noemde mevrouw C. Maes (D‘66) waanzinnig. Me vrouw De Vries onderstreepte deze ge dachte, hoewel zij het voor invaliden een uitkomst zou vinden. Opheffing van de rechteloosheid waar onder illegale buitenlanders gebukt gaan is slechts mogelijk via maatregelen gel dend voor de totale groep. De rijksover heid zou hierin actie moeten nemen. Wer vingsactiviteiten door Hoogovens bieden geen wezenlijke oplossing, aldus de op stellers van de brief. Voor het afwijzende standpunt geldt als bijkomend argument het lopende wervingsbeleid van het IJ- muidense bedrijf waarbinnen voor illega le buitenlanders hoe dan ook geen ruimte zou zijn. CDA-woordvoerder Van Veelen vroeg zich af of de IJmuidense Slag bij de Heer- enduinweg en het strand bij de Zuidpier niet eikaars concurrent zouden worden. Een ambtelijke woordvoerder stelde dat de twee lokaties elkaar juist zouden moe ten gaan aanvullen. economisch draagvlak voor plan Zeebad zou volgens de diverse commissieleden groter worden. De ontsluiting middels het openbaar vervoer van het gebied zou op zo kort mogelijke termijn moeten geschieden. Hiervoor is volgens Van Veelen snel een eerste gesprek gewenst met de busonder neming NZH. De spoorlijn, die door de NS is geprojecteerd naar plan Zeebad, zou volgens wethouder A. J. F. van Heel voor het doel minder geschikt zijn. Volgens haar is het voorzieningenpakket van plan Zeebad afgestemd op recreanten die voor hun rust komen en behoefte hebben aan wandelen of fietsen. De eenvoudige facili teiten zouden een bepaalde groep mensen trekken die mede gelet op hun aantal economisch minder aantrekkelijk is voor het treinvervoer. woordvoerder Van Tol op dit punt al een zekere richting aan. Binnen de nu voorgestelde projektorga nisatie staan centraal een stuurgroep, qua bevoegdheid dicht aanleunend tegen het college van B eh W, en werkgroepen in te stellen voor de afzonderlijke aspecten van Burgemeester Molendijk, voor deze ge legenheid geflankeerd door de informan ten van de projektbureaus, zette dat dui delijke misverstand netjes recht met ver wijzing naar de raadszitting van 26 juni. Daar komt over de projektorganisatie een afgerond gemeenteblad op tafel en is uit de fracties commentaar welkom. Met als tegenprestatie stookhout voor de open haard verleende een aantal inge zetenen, gecharterd via de Dorpsraad Driehuis, hierbij in de weekeinden hand en spandiensten. Op 26 maart assisteren bij de aanplant van een compleet nieuw bos leerlingen van de Pleiadenschool, Regenboogschool, Clara Sternschool en Gunningschool, alle in IJmuiden gevestigd. Na zijn eerste arrestatie werd Dimi- ter veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf die hij echter vanwege zijn slechte gezondheidstoestand niet uitzat. Het is niet duidelijk of hij nu de rest van zijn straf uitzit, of wederom voor een vluchtpoging is gearresteerd. De Bulgaar Dimiter Kolev heeft al tenminste twee keer een straf uitgeze ten als politiek gevangene. Dit mag als Chilenen en Nederlanders kunnen elkaar vrijdag 28 maart tijdens een feestelijk samenkomen vinden in de nieuwe Lichtboei aan de Luxemburg- laan in Beverwijk. Met wederzijds begrip hopen de organisatoren het Aktiehuis uit IJmuiden dat de bezoekers op voet van gelijkheid een genoegzame avond beleven. Hierin zullen Chileense muziek, hapjes en drankjes zo niet een belangrijke dan toch smakelijke rol spelen. Kaarten voor deze jumelage zijn te verkrijgen bij het Aktiehuis, Uranusstraat 16, IJmuiden. oorzaak gezien worden voor zijn slech te gezondheid. Na zijn arrestatie in 1974 verergerde zijn toestand en open baarden zich enkele ziekten. Zo lijdt hij aan spraakverlamming, een gezwel en een nieraandoening. Een maand voor zijn arrestatie in 1979 zou hij twee maal getroffen zijn door een hartver lamming. Met het oog op zijn slechte gezondheid en zijn hoge leeftijd wordt gevreesd dat hij zijn huidige gevange nisstraf niet overleeft. Lezers van „Schrijven aan gevange nen” kunnen Dimiter Kolev steunen door in beleefd geformuleerde brieven voor zijn vrijlating te pleiten. Deze brieven kunnen worden verzonden aan Todor Zhivkov, voorzitter van de staatsraad, Sofia, Bulgarije. Stuur de brief ook naar Mw. Svetla Daskalov, minister van Justitie, Sofia, Bulga rije. Verdere inlichtingen en voorbeeld brieven zijn verkrijgbaar bij de Vel- sense werkgroep Amnesty Internatio nal, Zeeweg 241, IJmuiden, telefoon nummer 02550-14314. ast iet ;en aat 151 !t). C. lie- er- or- de mg ge- iog ran er ror jfs- te 84 lur aal en, En deze mening zullen talrijke lezers en lezertjes met hen delen. Maar goed, waar is Ferdinand gebleven die met zijn belevenissen dag-in-dag-uit goed Met een duim in het verband, een frisse zeewind door de haren, ’s a- vonds na tienen weer rond de huiselij ke haard zijn enkele gevolgen die aspi ranten voor de cursus „Timmeren voor volwassenen” in overweging dienen te nemen. De cursus waarmee deelne mers zich tal van praktische en huis houdelijke toepassingen van het tim mervak kunnen meester maken, start op dinsdagavond 25 maart in buurt huis De Brulboei aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Dagelijks opgeven is mo gelijk en voor de eerste van de twaalf cursussen hoeven de cursisten geen materiaal aan te leveren. Om 20.00 uur zullen de eerste zagen, spijkers en bei tels het hout ingaan. „Wij missen Ferdinands belevenis sen”, is de hartekreet van drie nog rasechte fabriekswerknemers. Met ontsteltenis nam dit drietal het plotse ling verdwijnen van dit kolderieke „strip-manneke” uit de krant waar. „Spoedig hopen wij hem weer te zien”. I In het procedurevoorstel voor die da tum aangekondigd staan zwart op wit afspraken over taak en „spelregels” voor de betrokken projectbureaus, het college, de raad en binnen het werkschema nog wat vaag aangeduid ook de „insprekers”. Onder de laatste groep te verstaan de totale Velsense bevolking naar de om schrijving in de Wet op de Ruimtelijke Ordening en voor een later stadium van de projektontwikkeling de „toekomstige bewoners”. Sedert februari 1979 zit de 69-jarige Dimiter Kolev opnieuw vast. Deze Bulgaarse schrijnwerker werd in 1974 gearresteerd toen hij het land zonder toestemming wilde verlaten. Hij leidt aan verschillende ziekten waardoor voor zijn leven wordt gevreesd. Ir. J. van Tol van Kuipers Compagnons gaf de hoofdelementen aan in de komende planvoorbereiding. Een duidelijke inven tarisatie van de in het Streekplan Amster- dam-Noordzeekanaalgebied aangewezen bouwlocatie (resultaat van onder meer bodemonderzoek) gekoppeld aan de ten behoeve van het gehele IJmondgebied ge wenste bebouwing voor althans de eerste bouwfase al gespecificeerd naar woning type en onderlinge spreiding. De uiteinde lijke bouwmogelijkheid, nauw gerela teerd aan het financiële aspect, komt daar als belangrijke derde achteraan. Voor ing JZ) i id- len I ;en Deze redenering wordt onderbouwd met herhaling van eerdere uitspraken ten aanzien van de personeelsvoorziening. Werving van Nederlandse produktiemen- sen en „geïntegreerde buitenlanders” heeft altijd de hoogste prioriteit gehad bij de ondernemingsraad. Daarbij gold ech ter als kanttekening beperking van het aantal nationaliteiten, na matige ervarin gen met sommige groepen en voorkeur De bazarcommissie van de Goede Herderkerk heeft zich in de afgelo pen tijd ontfermd over een scala in ongebruik geraakte artikelen. Deze worden zaterdag 22 maart bijeenge bracht op een rommelmarkt en boe tiek bij het kerkgebouw aan de Vel- serduinweg. Rommelmarktbezoe- kers die ook een stukje goedkoop leesgenot wensen thuis te brengen kunnen in een der zaaltjes van de kerk terecht waar ook de boetiek is ondergebracht. De beste spullen zijn uiteraard voor de vroeg-ko- mers die rond 8.00 uur ’s morgens worden verwacht. VELSEN. Leerlingen van vier Vel sense lagere scholen krijgen op de lande lijke Boomfeestdag (26 maart) als taak de aanplant van driehonderd zomereiken in het bosgebied De Hoogergeest te Drie huis. Wethouder K. W. Bijl van openbare werken zal kort na tien uur ’s ochtends het goede voorbeeld geven door het ei genhandig planten van de „eerste jonge eik”. „De Hoogergeest”, nieuw stukje ge meentelijk bosbezit, is afgelopen winter na lange verwaarlozing van overtollige begroeiing ontdaan. (Van onze verslaggever) VELSEN. Op verzoek van de gehele commissie recreatie en toerisme zal on derzocht worden in hoeverre het plan Zeebad groter kan worden opgezet dan blijkt uit het programma van eisen voor dit plan. De commissie blijft echter wel op het standpunt staan dat het plan- Zeebad kleinschalig van opzet moet blijven. voor contigenten van één nationaliteit af komstig van de Nederlandse arbeids markt met redelijke beheersing van de Nederlandse taal. In de brief aan het Steuncomité wordt opnieuw gewezen op overschrijding van de opnamecapaciteit ten aanzien van buitenlanders in een groot aantal bedrijfsafdelingen. De on dernemingsraad laat daarbij onverlet een op korte termijn noodzakelijke oplossing voor illegale buitenlanders uit „puur hu manitaire overwegingen”. Toezegging aan het slot: „Bij pogingen langs politieke weg tot een oplossing te komen kan op onze volle steun worden gerekend”. was voor een smakelijke lach? Volgens de laatste berichten is hij gewoon voor onbepaalde tijd met verlof en bezint zich wellicht op nieuwe avonturen waarmee hij waarschijnlijk wel weer eens in de krant opduikt. BEVALLEN: M. Jungbacker-Molenaar. z„ Santpoort; M. C. F. Schoen-van der Vlugt, d„ Sant poort. ONDERTROUWD: J. J. Visser en I. Steijn, IJmuiden; C. Brouwer en A. A. Dijkhuis, IJmuiden; A. Visser en Y. N. Warnaar, IJmuiden; E. J. G. Keur en I. van der Aart, IJmuiden; W. A. Prins en A. Cowdrey, IJmuiden; P. M. van der Maat, Beverwijk en G. C. H. Rademakers, IJmuiden. GETROUWD: J. N. Baalbergen en M. M. Jansen, Ou- dorp; A. Klaver en Y. Buis, Velsen-Noord; G. Andrea en L. C. de Meer, Huizen; H. J. Boudri en W. Heida, IJmuiden; W. F. Mosselveld en B. Lisi, Velsen-Noord. OVERLEDEN: A. Kooistra, 67 jr„ Bloemendaal; M. J. A. Voogt, 64 jr„ echtgenote van C. van den Bosch, IJmuiden; J. H. Creemers. 44 jr„ echtgenoot van N. van Leeuwen. GEBOREN: Cornells G. z.v. C. J. Blokker en M. C. C. van Egmond; Tobias P. z.v. A. R. James en B. D. M. Geisler; Brenda D. M. d.v. B. W. Kranendonk en G. D. J. M. Koster; Fleur d.v. S. van Dalsum en O. Broekhuijsen; Johannes M. z.v. J. M. Hoytink en A. H. Rouw; Matthijs J. z.v. M. W. Hijne en J. H. Timmers; Döndü d.v. I. Kilic en R. Yüce- san; Sophia J. d.v. G. Goes en A. M. Lauwers. ONDERTROUWD: P. J. A. Groot en A. M. van Amersvoort; D. D. Korsten en M. W. M. van Dooren. GEHUWD: W. A. de Groot en A. M. Valk; J. B. Ellenbroek en M. G. van Tunen. OVERLEDEN: J. van der Kolk, 61 jaar; C. Versteeg, 97 jaar; J. Gisius, 85 jaar. De heer M. van Veelen (CDA) opperde in dit verband de mogelijkheid apparte menten te bouwen ten behoeve van een conferentie-oord. Hiermee zouden, aldus de CDA-woordvoerder, ook andere groe pen naar IJmuiden komen dan toeristen, die alleen in het weekend en in de zomer gebruik zouden maken van de faciliteiten van het recreatiegebied. Mevrouw F. M. de Vries (WD) stelde voor de bunkers in het gebied geschikt te maken als vakantie huisjes. D. H. Kuijper (Progressief Velsen) meende dat er binnen het gegeven van de kleinschaligheid meer mogelijkheden zijn dan in de notitie zijn aangegeven. Zonder recreatie-oorden zoals „Sporthuis Cen trum” te creëren zijn er volgens hem legio variaties om zomerhuisjes te bouwen. Het Kuipers Compagnons, belast met het pla nologisch pasklaar maken van het bebou- wingsgebied, zijn de harde gegevens: het vrije uitzicht naar het zuiden toe (richting Spaarndam en de fortificaties daarvóór) en als grote barrières de Rijkswegen 6 en 9 aan oost- en westkant. Als historisch belangrijke objekten vermeldde de heer Van Tol eerdergemelde vestingwerken, de locatie van het voormalige Huis Te Speijk en in zijn algemeenheid De Hofgeest aan de Santpoortse kant van het plangebied. Vooruitlopend op nog nader te formule ren doelstellingen kwamen de volgende planologische kernpunten bovendrijven: de keus voor al of niet stadsverwarming, zorg voor het silhouet van de toekomstige wijk (belangrijk in verband met aanwezi ge landschapselementen), en ook sprei ding en verscheidenheid aan woningtypes zoals hierboven al vermeld. Met uitge sproken voorkeur voor een woonsituatie met autoverkeer „op het tweede plan” en de combinatie woon-werkfunctie gaf (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Hoogovens-Onderne- mingsraad weigert elke steun aan tot nu toe vergeefse pogingen van het „Steunco mité Illegalen” buitenlander: zonder werk- of verblijf: vergunning bij het be drijf aan de slag te krijgen. In een brief deze week gericht aan dit steuncomité wordt voor een werkelijk afdoende op lossing ten behoeve van bedoelde pro bleemgroep verwezen naar daartoe geëi gende politieke kanalen. V.A.T. ’71 (Velser Amateur Toneel) zoekt op korte termijn talent ter ver sterking van het huidige ledenbestand. Doel van deze werving is het bijeen brengen van een vruchtbaar gezel schap waarmee de uitvoering van een musical mogelijk wordt. Hiermee wil de toneelvereniging het tienjarig be staan in 1981 opfleuren. Van nieu we leden wordt verwacht dat zij in november deelnemen aan de eerste re petitie in het Adelbertuscentrum in de Sparrenstraat te IJmuiden. Jong en oud, met en zonder toneelervaring, kunnen zich tot april opgeven bij het secretariaat aan de Lindenstraat 27, telefoon 02550-21869, in IJmuiden. Leerlingen van de Moerbergschool aan de Kerkstraat in IJmuiden hebben alle hoop gevestigd op de terugkomst van het stakende onderwijspeloton dat donderdagmorgen naar het door FNV- acties beroerde Amsterdam vertrok. De kinderen verheugen zich namelijk op de voor zaterdag 22 maart geplande fancy-fair die slechts doorgang vindt bij aanwezigheid van enkele juffen en meesters. Indien deze zich uit het sta- kingsgewoel kunnen losmaken kan op die dag het startsein klinken voor de rommelmarkt, de kinderkermis en het rad van avontuur. De fancy-fair is wel haast zeker tussen 9.30 en 16.00 uur te bezoeken. VELSEN-NOORD. In de rooms-ka- tholieke St. Jozefkerk aan de Wijker- straatweg in Velsen-Noord vindt zondag tijdens de wekelijkse eucharistieviering van half elf de installatie plaats van de Benedictijn Aad Vooges tot pastor van de gelijknamige parochie. De heer Vooges, is 42 jaar en Rotterdammer van geboorte. Na achttien jaar als monnik in de Eg- mondse Abdij deed hij gedurende drie jaar pastorale ervaring op in Volendam. Deken A. van de Wijer van Beverwijk verricht de installatie. Pastor Vooges wordt de opvolger van de heer J. Goudt die binnenkort het parochiewerk verlaat en met emeritaat gaat. - B De Nederlandse taal blijft een ono verkomelijke hindernis voor de talrij ke buitenlanders die ons land herbergt. Nu het algemeen bekend moge zijn dat hun tijdelijk verblijf langzaam een per manent karakter heeft gekregen is een mondje Nederlands voor deze mensen een broodnodige aanvulling geworden op het Turks, Spaans, Marrokkaans en Italiaans. Om deze kennis bij te bren gen is in IJmuiden een groep van 40 vrijwilligers opgestaan die echter de vele aanvragen niet meer kan bij be nen. Aanvulling is dan ook hoogst noodzakelijk volgens zuster van Hilst die zich op het taalprobleem heeft ge worpen. De taallessen worden deels bij de aanvragers thuis gegeven. Diplo ma’s zijn voor dit werk niet vereist. Inlichtingen bij zuster van Hilst, Schip- laan 28, telefoon 02550-11468, in IJmui den. Daarnaast zijn ook helpsters voor de naaicursussen aan buitenlandse vrouwen welkom. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02SS0-13405 de planvoorbereiding en -begeleiding. Het WD-raadslid G. A. Schoonkind noemde zo’n structuur in strijd met een eerder binnen de betrokken raadscommissie ge maakte afspraak over een door te voeren driedeling: beleidsgroep, stuurgroep, werkgroepen. De heer A. K. Vissers, don derdagavond present als zegsman voor Polyad, gaf een sterke onderlinge verwe venheid als verklaring voor de bundeling beleidsvoering uitvoerende werkzaamhe den binnen de voorgestelde stuurgroep. De socialist A. Schiltmeijer had kritiek op de ruime plaats in de extra zitting voor informatieverstrekking waarmee, zei hij. van een standpuntbepaling vanuit de raad bitter weinig terecht kwam. Drie produktiemedewerkers bij Hoogovens ontvingen woensdag uit handen van directeur produktie B. de Heer een bedrag van in totaal f5600 gulden wegens ingezonden en inmiddels in de praktijk getoetste ideeën. Een bedrag van 1900 gulden viel mét het zilveren ideeëninsigne ten deel aan het in Schagen woonachtige personeelslid H. P. M. Wierts. Als bedieningsman in Koudbandwalserij 1 bedacht hij bij de blikafwerking een nieuw bevestigingssysteem voor de buitenflap van de rollen. Voor dit doel inmiddels gebruikt speciaal plakband in plaats van bevestiging door puntlossen betekent een verbetering van het materiaalrendement. Een gezamenlijk idee van de werknemers J. van Hoegee (Heerhugowaard) en L. H. van Liempt (Oudorp) houdt in een nieuwe regeling van de bandspanning inmiddels beproefd in Warmbandwalserij 2. Bandbreuk en zogenoemde vastlopers worden daarmee voorkomen. Bijkomende pluspunten: beperking van produktiestilstand en walsbeschadiging bij het walsproces van bepaalde staalsoorten. Een geldbedrag van 3700 gulden was hiervoor de beloning. Van Liempt ontving bovendien uit handen van directeur B. de Heer het zilveren ideeëninsigne voor zijn inbreng tot nu toe aan toepasbaar geachte ideeën. Met zijn bijdrage in laatstgenoemd idee zit de Heerhugo- waarder J. van Hoegee als kandidaat voor het gouden ideeëninsigne een paar sporten hoger op de prijzenladder

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5