voor brok gezonde nostalgie Tweede fase politienieuws Makreelvissers zijn Bestuur onder druk tijdens jaarvergadering DORPSRAAD HEROVERWEEGT AFWIJZING HOTELBOUW woedend op Britten i Stoomtijdperk van Hoogovens goed duinophoging 1 Provincie bezorgd over uitblijven van leegstandwet JMJ U Dl veilingen beverwijk Veisen tegen draaiing van Schipholbaan WkBm beter WMS DRUKWERK „Tropica” werkt plannen uit voor jubileumviering „Op weg naar de middenschool 9 1980 VRIJDAG 21 MAART IJMOND Lieshout laat verleden herleven Bi GEBOORTE VERLOVING? HUWELIJK? Niet minder dan 210 kilometer spoorwegnet slingert zich over het Hoogoventerrein in IJmui- den. Een terrein met een opper vlakte van 850 hectaren. Op het ogenblik beschikt de afdeling Railvervoer van de staalfabriek onder meer over 43 motorloco- motieven en 1000 wagons in 18 verschillende types met laadver mogens die variëren van 30 tot 450 ton. Niet minder dan 23 mil joen ton werd in 1979 per rail vervoerd. De profiel van die rail werd in de loop der jaren aange past aan de toenemende asdruk ken. Eén meter rail anno 1920 woog 38 kilogram. In de dertiger jaren werd dat 42 kilogram; na 1950 49 kilogram en momenteel wordt gebruik gemaakt van rail met een gewicht van 64 kilo gram per strekkende meter. Oudgediende C. A. van Nèt even iets anders. Dat proeft u. In alles! VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden w. Normaalspoor i (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben in een brief aan minister Wie gel van Binnenlandse Zaken aan gedrongen op een spoedige tot standkoming van een wet op leeg stand en kraken. Het college vindt zo’n wet dringend nodig, nu op dit gebied een chaotische toe stand en rechtsongelijkheid drei gen te ontstaan. Personentrein E. VLESSING BESTELLEN? i U- - i” I Eén van de eerste stoomlocs die bij Hoogovens het fabrieksterrein ..onveilig maakte (Van onze Haagse redacteur) k (ADVERTENTIES) I (Van een onzer verslaggeefsters) RESTAURANT (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester en wethouders van Veisen zullen bezwaar maken tegen de plannen voor draaiing van de Zwanenburgbaan op de luchthaven Schiphol. Secretaris Boelmans Kranenburg deel de donderdag tijdens een vergadering van het Visserijschap mee dat hij afgelopen vrijdagavond door het ministerie op de hoogte werd gesteld van het Britse voor nemen. Dat hield in dat al drie dagen later, vanaf maandag 17 maart, de vangst op makreel in het betrokken zeegebied verboden zou zijn. Een verbod dat geldig is tot 1 november. Kranenburg: „Ik heb het gevoel dat de Britten via deze weg proberen te bereiken wat hen via de quo- tum-regeling niet is gelukt”. Drie dagen na het Britse verzoek ging de EG te Brussel akkoord met het idee. Woordvoerder Noordenbos van de re- dersvereniging: „Het Is een puur discri mineren de maatregel waartegen onze overheid krachtiger zou moeten ageren”. bied ten noorden van de monding van het Noordzeekanaal. Die plaats werd Formeel geldt als bezwaar een afwij king van het bestemmingsplan (te hoog) wat de herbouw van „Trio” betreft. Voor de uitbreiding van „Noordzee” heeft de eigenaar het naastliggende pand gekocht aan de Julianalaan, laatstelijk gebruikt als woning voor de vertrokken predikant Wanneer die start- en landingsbaan wordt gedraaid zoals voorgesteld in het Stiuctuurschema Burgerluchtvaartterreinen, zou de geluidshinder in het recrea tiegebied Spaarnwoude beduidend toenemen. Bovendien zouden de vliegtuigen vlak langs de Velserbroekpolder af- en aanvliegen, waar in de nabije toekomst op grote schaal woningen worden gebouwd. B. en W. van Veisen achten dit ontoelaatbaar. In het Structuurschema Burgerluchtvaartterreinen, een beleidsstuk van de regering, wordt draaiing van de Schipholbaan bepleit om de inwoners van Zwanenburg en Halfweg van geluidshinder door vliegtuigen te bevrijden. FNV. Donderdag is bij het kantoor van de FNV aan de Wijkerstraatweg in Vel- sen-Noord een ruit ingegooid van twee bij drie meter. Inbraak. Bij een woensdagavond ge pleegde inbraak in een woning aan de Kromme Mijndrechtstraat in IJmuiden zijn een stereoinstallatie, giro-overschrij- vingskaarten, een sporttas alsmede 20 cassettebandjes verdwenen. Geldcassette. Donderdag tussen vijf en zes uur zijn uit een afgesloten keuken kastje in een winkelpand aan het markt plein in IJmuiden een geldcassette gesto len met 3000 gulden, alsmede 200 gulden uit een geldlade. Huisvuil. Diverse bewoners in de wij ken Zuidbroek-Oosterwijk en Heemskerk zijn verbaliseerd omdat zij hun vuilnis zakken reeds donderdagmorgen aan de weg hadden staan, terwijl pas vrijdag in de loop van de dag de vuilnisophaaldienst langs komt. Direkte aanleiding voor de brief is, dat de laatste tijd bij gedeputeerde staten een DEN HAAG IJMUIDEN De Ne derlandse makreelvissers zijn woedend op de Britse overheid. Via een onver hoeds genomen maatregel is het de vis sers sinds afgelopen maandag verboden hun werk te doen in het zeegebied nabij Cornwall, ten zuidwesten van Engeland. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Waarschijnlijk kan nog aan het einde van dit jaar worden begonnen met de tweede fase in de duin- ophoping, die moet dienen om in de bad plaats Hoogovens aan het gezicht te ont trekken. Die tweede fase omvat het ge bied met het Paasdal, waarvoor het zand zal worden aangevoerd via de Bosweg. Die tweede fase is destijds in verband met allerlei economische onzekerheden bij Hoogovens uitgesteld. De eerste fase, langs de Zeestraat, achter de hoek bij de Dorpswei, kwam financieel gezien nog net op tijd klaar. Die duinverhoging kostte indertijd meer dan een miljoen gulden en de tweede fase zal zeker niet minder geld gaan vergen. Daarmee zijn nog niet alle „gaten”, die vanuit Wijk aan Zee zicht geven op de lelijke fabrieksbebouwing opgeviild. Eigenlijk zou er nog een derde ophoging moeten volgen. Bij het Paasduin zullen de „kunstdui- nen” worden opgetrokken in een golvende lijn, ongeveer ter hoogte van het Paas duin, tot dertig meter. BEVERWIJK. De noteringen van de Beverwijkse veiling waren woensdag als volgt. Bloemen: anjers 20-55, trosanjers 220- 300, Israëlische anjers 40-62, anemoon 12- 18, blauwe druif 125, freesia 20-45, gyps- ophilia 20-30, lelie 30-35, narcis 15-19, or chidee 15-30, babyroos 20-55, statice 60-90, strelitzia 170-200, tulpen 23-45. Planten: anthurium 350-500, calceolaria 85-100, cineraria 80-175, cyclamen 200-350, calanchoë 120, primula 85, gem. planten 80-120. Perkplanten: bellis 350, doronicum 250- 300, viool 300-550, gips 65, agapantus 50- 70. Groente: andijvie 165-180, boerenkool 149-159, seldery 21-35, breekpeen 20-36, knolseldery 7-19, prei 120-172, radijs 65-74, spinazie 100-150, sla 20-33, uien 46-61, was peen 64-71, witlof 111-169. Aanvoer: radijs 15.000 bos, sla 12.000 stuks, prei 1300 kilo, spinazie 11.000 kilo, uien 6600 kilo, andijvie 1500 kilo. debokkedoorns m het Wethouder van Gekikpark ZEEWEG 53 OVERVEEN Reserveren 023-263600 s Maandags gestoten De formele bezwaren vinden zij niet meer dan een „kapstok”. Het nieuwe „Trio” zou maar iets hoger worden dan mag volgens het bestemmingsplan. Van die zijde werd een verschil van twintig centimeter genoemd. Boelmans Kranenburg vreesde dat situ aties zouden kunnen ontstaan als in de zomer van 1977. Toen brachten Britse marineschepen Nederlandse op na het plotseling afkondigen van beschermende maatregelen bij de haringvangst. Met die les voor ogen zijn de. Nederlandse vissers in een soort crisisstemming gekomen, al dus de secretaris. Ministerieel vertegen woordiger Kofman maakte bij de uitge sproken boosheid wel de kanttekening dat in Brussel al een rapport lag dat soortge lijke maatregelen aanbeval als de Britten nu hebben genomen. Hij zag weinig kans een krachtiger protest te laten horen dan het departement nu heeft gedaan. mevrouw öoudsmit-Aalbers’ Het formele bezwaar van de Dorpsraad is nu „onttrek king aan de woningvoorraad”. Tijdens de jaarvergadering werd wel duidelijk, dat de tegenstanders van uit breiding van de hotelaccommodatie voor al vrezen, dat de nieuwe accommodatie zal gaan dienen voor de huisvesting van buitenlandse werknemers of minder heidsgroepen en in verhouding tot het eigen inwonersaantal vindt men die groe pen al te groot. Na de oprichting van de onderneming in 1918 ging in 1919 de eerste spade de grond in. De aannemersbedrijven maak ten bij het afgraven' van het 8 meter boven AP gelegen terrein gebruik van smalspoorlocs en kipkarren die het zand aan boord van schepen brachten die het op hun beurt naar Amsferdam vervoer den voor het bouwrijp maken van wo- ningbouwterreinen. Toen op 22 januari 1924 de eerste hoogoven werd aangesto ken bestond er al direkt behoefte aan railvervoer. Aanvoer van erts naar voor- raadbunkers en afvoer vandaar naar de hoogoven. Na afloop van het smeltpro- ces werden zowel de ijzerbroodjes als de bij het proces vrijkomende slak per rail afgevoerd. Na de voltooiing van de bouwwerk zaamheden kreeg de smalspoortractie een bndérgeschikte functie en werd overgegaan op normaalspoor. De eerste rangeerlocomotieven werden geleverd door Orenstein en Koppel. In volgorde van indiensttreding werden ze voorzien van een nummer., Vele verwierven zich echter een bijnaam zoals de „Manke Nelis”. Een type locomotief dat later ook dienst deed op het traject Alkmaar-Ber- gen aan Zee. Het locomotievenbestand breidde zich langzaam maar zeker uit. Na 1941 ont stond een stagnatie als gevolg van de oorlogshandelingen. Toen in 1945 het locobestand werd geïnventariseerd ble ken er diverse exemplaren „elders” in dienst. De eerste aankopen na de tweede wereldoorlog werden gedaan in Antwer pen. Daar bevond zich een aantal drie- assige locs in een locomotievendump Tot verontwaardiging van de Nederland se reders heeft de Europese Gemeen schap ondanks een protest vanuit Den Haag met het Britse optreden ingestemd. uitgekozen voor de vestiging van de Ko ninklijke Hoogovensen Staalfabrieken N.V. vanwege de gunstige ligging voor de aanvoer van ertsen en de reeds be staande goede verbindingen, met het achterland. Breesaap is de naam van het duinge- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De aquariumsociëteit „Tropica” treft al voorbereidingen voor de viering van het vijftienjarig bestaan in 1981. Het voornemen bestaat in dat jaar een keuring te houden van aquaria bij enkele grote bedrijven in de regio, zoals Hoogovens en Van Gelder. Verder wordt gedacht aan lezingen in (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. „Op weg naar een misddenschool” is de noemer waaron der de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden woensdag 26 maart een open bijeenkomst belegt in de Prinsesse- laankerk. De ondertitel is „De toekomst van het voortgezet onderwijs” en daarover houdt dr. J. H. Meesters, directeur van het Christelijk Paedagogisch Studie centrum voor de afdeling algemeen voortgezet onderwijs, een inleiding. i Dr. Meesters heeft nogal wat kritiek op de onderwijsnota van minister Pais. Hij zal met name ingaan op het aspekt van de middenschool. Gespreksleider is de heer J. Deij, voorzitter van de WH, die een interessante discussie op gang hoopt te brengen tussen deskun digen, leken, voor- en tegenstanders van de middenschool en andere onder wijsexperimenten. De bijeenkomst is voor alle belangstellenden gratis toe gankelijk. WIJK AAN ZEE Het voornemen van de Dorpsraad in Wijk aan Zee om bezwaren in te dienen tegen de herbouw van het afgebrande hotel „Trio” en de uitbreiding van hotel „Noordzee” is tij dens de donderdagavond gehouden jaar vergadering zwaar onder druk gezet. De vice-voorzitter van de Dorpsraad, de heer L. M. Close, verkondigde, dat een steek proefsgewijze gehouden enquête zou heb ben uitgewezen, dat de meerderheid van de bevolking de bezwaren van de Dorps raad deelt, maar tijdens de vergadering werden daar grote vraagtekens bij gezet. Wat echter weinigen konden voorzien gebeurde in 1972. Hoogovens kon in Duitsland een stoomlocomotief kopen. Dat leek aantrekkelijk omdat gespeeld werd met de gedachte een excursietrein over het fabrieksterrein te laten rijden. Onder het personeel bleek voldoende belangstelling voor een „Stoomclub”. Enthousiast wierpen de leden van die club zich op de nieuwe aanwinst die nog in hetzelfde jaar een proefrit over het fabriekscomplex kon maken. Ook slaag de men er in een aantal bijpassende rijtuigen op de kop te tikken. Nog steeds blijkt een ritje in de stoomtrein tot de verbeelding van velen te spreken. De trein in zijn huidige omvang is vaak te klein om de belangstelling van de zijde der toeristen te kunnen verwerken. Maar niet alleen de Hoogovens-excursie- trein, het hele stoomtijdperk lijkt zich in een steeds toenemend aantal belangstel lenden te mogen verheugen. In dat opzicht is „Stoom in de Brees- aap” ook een aanwinst voor al diegenen die in wolken van stoom de nostalgie van een stuk vergane glorie tot leven voelen komen. Met het boekje van C. A. van Lieshout kunnen ze hun daagse beslom- In de loop der jaren onderging het railvervoér een groot aantal uitbreidin gen. De basis voor dat geheel eigen spoorwegnet werd gelegd in de periode 1921-1922. Toen werden ten behoeve van de aanvoer van bouwmaterialen 4 smal- spoorlocomotieven gekocht, geschikt voor 600 millimeter smalspoor. „Het wa ren Hoogovens eerste eigen stoompaard- jes die hun puffende geluid lieten ho ren”, aldus C. A. van Lieshout, schrijver van Stoom in de Breesaap. Een boekje dat, zoals de titel reeds verraadt, geheel is gewijd aan het „stoomtijdperk” bij Hoogovens dat begon in 1920 en eindig de in 1962 toen de stoomloc „25” als schroot naar de sloper verdween. Ook het argument „onttrekken van woonruimte” met betrekking tot hotel „Noordzee” achten zij weinig overtui gend, want sinds mensenheugenis is het betreffende huis een pension geweest, met uitzondering van de laatste jaren. Gewezen werd op het feit, dat het indie nen van bezwaren de herbouw en uitbrei ding zeer kan vertragen, hetgeen het voor de exploitanten bij de steeds stijgende rente bijzonder moeilijk maakt de be staande plannen te realiseren. De druk uit de vergadering om die be zwaren te laten vallen was zo groot, dat de Dorpsraad het standpunt gaat heroverwe gen, waarbij een nieuwe enquête onder de bevolking werd aangekondigd. van het War Department van de gealli eerden. In 1949 werden vijf Hoogovenlocs uit gerust met een modern snufje, namelijk een mobilofooninstallatie. Hierdoor werd het mogelijk snel orders door te geven, afwijkingen van de planning of onveilige situaties. In 1952 werden de rookkastdeuren en de achterzijde van de cabines uitgevoerd in zwart-gele zebra- strepen. Dit laatste om de zichtbaarheid te vergroten. Grote fabrieksuitbreidin- gen werden gerealiseerd tussen 1950 en 1960. In die jaren werd tevens een begin gemaakt met het uit de dienst nemen van de stoomtractie. De dieselloco’s de den hun intrede. De voorstanders van de uitbreiding zeg gen niets van dat standpunt te begrijpen. Zij voeren aan, dat de hotelaccommodatie in Wijk aan Zee zeer is teruggelopen en dat veel accommodatie in de badplaats is verouderd. Herbouw van „Trio,, en uit breiding van „Noordzee” zouden de gele genheid bieden Wijk aan Zee een hotelac commodatie te verschaffen die voldoet aan de in deze tijd te stellen eisen, hetgeen zeer in het belang zou zijn van de gehele badplaats. aantal gemeentelijke politieverorderin- gen ter kennisneming is binnengekomen. Gedeputeerde Staten zijn verplicht - op grond van de gemeentewet - om kennis te nemen van gemeentelijke politieverorde- ringen. In een aantal van deze verordeningen zijn bepalingen opgenomen die het kra ken van leegstaande panden strafbaar maken, terwijl gelijktijdig maatregelen te gen leegstand achterwege blijven. Het per gemeente opstellen van verordeningen te gen kraken vinden GS chaotisch. Rechts ongelijkheid en rechtsonzekerheid zijn hiervan het gevolg, zo meent het college. GS wijzen er op, dat de woningnood indi- rekt alleen nog maar wordt verergerd, als gemeenten iedere vorm van kraken ver bieden zonder anderzijds regels te stellen met betrekking tot de leegstand van wo ningen. Gedeputeerde Staten verklaren tenslot te nadrukkelijk, dat zij de minister alleen op de problematiek in kwestie hebben willen attenderen. Het is niet de bedoeling van GS om „op de stoel te gaan zitten” van de gemeenten. Zoals bekend hangt de houding van een gemeente tegenover kraken en leegstand sterk af van de politieke opvatting, die er overheerst en de daarmee overeenkomen de samenstelling van de bevolking. In een rijke forensengemeente stelt men zich ge woonlijk streng afwijzend op tegenover het kraken en tilt men zwaar aan de onaantastbaarheid van het private eigen dom. In andere gemeenten, waarin rela tief minder rijke lieden wonen en waar een schrijnend woningtekort tegenover schrijnende leegstand staat, wordt het kraken oogluikend toegelaten. Men oor deelt daar harder, over de eigenaren van onroerend goed, die misbruik maken van hun bezit, door het leeg te laten staan om er flinke winst mee te kunnen maken. Het kraken wordt dan beschouwd als het eni ge verweer van de slachtoffers van de leegstand en als antwoord op tekortko mingen in de volkhuisvestingswetgeving. De fel omstreden anti-kraakwet is in de Eerste Kamer blijven steken. Zoals ge meld heeft minister de Ruiter van Justitie laten weten (in het Vara-radioprogramma In de Rooie Haan van afgelopen zaterdag) niet afwijzend te staan tegenover de eis van de PvdA dat de ontwerpwet wordt ingetrokken. Volgens de minister kon de anti-kraakwet worden ingetrokken, wan neer in een op te stellen leegstandswet bepalingen worden opgenomen, die het kraken tegen gaan. bejaardentehuizen en in het revalidatie centrum Heliomare. Voor een grote tentoonstelling heeft de vereniging nog geen geschikte ruimte kunnen vinden, want men moet ongeveer vijf weken over zo’n ruimte kunnen be schikken. De leden van „Tropica” kunnen op za terdag 17 mei deelnemen aan een excursie naar de aquaria van Ouwehands Dieren park in Rhenen en naar een aquariumten- toonstelling Van de vereniging Ludwigia in de Landbouw Hogeschool in Wagenin- gen. Daar brengt men ook een bezoek aan de plantenkassen van professor De Wit, een deskundige op het gebied van water planten. meringen even vergeten. Het „verhaal” is aangevuld met overzichten van bouw en sloopjaren, registratienummers, na men van bouwers en eventuele vorige eigenaars. En natuurlijk al die andere zaken die de hobbyist in extase kunnen brengen. Zoals daar zijn de gegevens over de vuurkist, de vlampijpen, het aantal cylinders, de maximale stoom- spanning, de trekkracht, de maten, het gewicht, de radstand, het roosteropper- vlak, de kolen- en waterinhoud, de slag en de diameter van de wielen. Het staat er allemaal netjes in beschre ven en gerubriceerd, de beschrijvingen van de Orenstein en Koppels, Hohenzol- lern en Ducro en Brauns, de Hudswejl Clarkes, Hanomags, Krupps en Werk sporen. „Stoom in de Breesaap” van C. A. van Lieshout is een uitgave van Uitgeverij De Alk in Alkmaar. Prijs 9,90. ..Hunnesletten" was de scheldnaam voor de Amerikaanse stoomgiganten die na de tweede wereldoorlog door Hoogovens werden opgekocht uit een dump in Antwerpen. Bezwaren vanuit Den Haag werden zon der meer terzijde geschoven. Reder Noordenbos: „Die Engelsen hebben een I groot deel van hun quotum makreel al binnengehaald, die hebben daarom nau welijks van de maatregel te leiden. Wij Nederlanders des te meer. Het is een dis criminerend optreden, terwijl de EG als voorwaarde stelt dat dat niet is toege staan”. x -x- 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9