Ruud Krol over loting: Politie slaags met Real Madrid zou AZ-aanhangers Arnesen en Jensen kloppen FC Twente Haarlem verzuimt na rust afstand te nemen Tien namen in boekje scheidsrechter I I Ajax gaat in hoger beroep beter zijn geweest” Barry Hughes: „AZ was rijp voor nederlaag” ITALIAANSE VOETBALLERS DE CEL IN fiS 13 MAANDAG 24 MAART 1980 Geen eenheid 1 1 SM j- Niet somber Geflatteerde uitslag B k. I SPORT 3-0 overwinning van zijn equipe. Op de foto zorgt de Oostenrijker voor het tweede Alkmaarse doelpunt. Frank Arnesen: opvallend Dick Schoenaker ROME (ANP). Het voetbal- en om koopschandaal in Italië heeft gistermid dag geleid tot een golf van arrestaties. Na afloop van wedstrijden in de eerste en tweede divisie werden twaalf personen door de fiscale recherche in hechtenis genomen. Onder hen zijn elf spelers, die verdacht worden steekpenningen te heb ben aangenomen en een clubvoorzitter die getracht zou hebben spelers om te kopen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Twintig minuten heeft AZ’67 Haarlem de gelegenheid geboden zich enigszins te verwijderen van de positie op de ranglijst, die aan het einde van het seizoen per traditie voor de ploeg van trainer Barry Hughes lijkt te zijn weggelegd. In die periode had Haarlem zijn Alkmaarse opponent zo danig in de tang, dat een succesvolle afwikkeling van deze matig bezochte regionale eredivisiebotsing er waren slechts 7000 toeschouwers slechts een kwestie van tijd leek. Een half dozijn I riante scoringsmogelijkheden werden er in die beginfase van de tweede helft gecreëerd, maar onmacht bij de afwer king was er de oorzaak van dat AZ’67 zich uit die wurggreep kon losmaken en tenslotte de koers via treffers van ach tereenvolgens Pier Tol en Kurt Welzl (2x) in de slotfase alsnog in eigen voor deel kon beslissen. Naar alle waarschijnlijkheid had AZ’s technische leider Georg Kessler een der gelijke spelopvatting van Haarlem al in het eerste bedrijf verwacht, gezien de strategie, die hij voor deze confrontatie had uitgestippeld. Een concept, waarin was voorzien in een versterkte middenli- nie en slechts twee aanvallers (Kist en Mede daardoor is AZ op dit moment allerminst een eenheid. Er wordt erg plichtmatig gespeeld, zonder veel crea tieve inbreng en zonder erg veel werk lust aan de dag te leggen. Een speltrant, waarvoor veel AZ-supporters weinig waardering meer voor kunnen opbren gen, hetgeen het duidelijkste blijkt uit de forse terugloop van de publieke belang stelling in de Alkmaarderhout. Vooral Jan Peters wordt node gemist. De kleine middenvelder sukkelt al acht maanden met een knieblessure en hoewel hij afge lopen zaterdag met het toekomstteam een halve wedstrijd afwerkte, lijkt een spoedige rentree nog niet in het vooruit zicht. Voorlopig zal AZ het ook moeten stellen zonder Richard van der Meer, die tegen Haarlem zijn liberoplaats moest Krol doelt daarbij onder meer op de overwinning die de Europa-Cuphouder in het vorige seizoen behaalde tegen FC Köln, nadat de Engelsen op eigen veld op 3-3 waren blijven steken en op de zege, die de afgelopen week werd be haald bij Dynamo Berlin: 3-1. In tegenstelling tot Krol vindt trainer Leo Beenhakker de loting wel degelijk gunstig: „Real Madrid geeft je weinig ruimte en zal extra gemotiveerd zijn, omdat het straks in mei de finale in het eigen stadion kan spelen. Hamburg SV zou voor ons ook niet zo’n goede tegen stander zijn geweest omdat die ploeg scherp- dekt en sterke lopers heeft, die onze middenvelders er wel eens uit zou den kunnen lopen. Daarom ben ik blij met Nottingham. De spelopvatting van dat team geeft ons de mogelijkheid om er goed uit te komen en ons eigen spel te spelen. Het zullen twee open wedstrijden worden, die door het voetbal zullen wor den beslist”. Alvorens met Nottingham in de slag te gaan (op 9 april in Engeland en op 23 april in het Olympisch Stadion in Am sterdam), zal Ajax zijn tegenstander aan een uitgebreid onderzoek onderwerpen. (Van een medewerker) CASTRICUM. Het in de tweede klas se KNVB gespeelde duel tussen Vites- se’22 uit Castricum en het Beverwijkse De Kennemers is gisteren nogal uit de hand gelopen. Scheidsrechter Van der Zee stuurde eerst Frans van Beuningen (De Kenne mers) uit het veld en noteerde in het vinnige verloop van de wedstrijd maar liefst nog eens vijf Beverwijkers, alsmede twee spelers van Vitesse. Ook de twee trainers, die zich met de leiding bemoei den, werden opgeschreven. De wedstrijd eindigde in een 1-1 gelijkspel. schuldig. Hollink: „Op die manier hebben wij toch te weinig gekregen. Wij hebben hier aanvallend durven spelen, maar de beloning daarvoor is achterwege geble ven. Ik ben al blij dat de jeugd bij ons steeds beter gaat draaien. Europees voet bal spelen is mooi, maar het hoeft niet ten koste van alles te gaan. Het inpassen van jongeren is net zo belangrijk”. Bij Ajax verloopt de doorstroming moeizamer. Dit team heeft echter het grote voordeel dat het beschikt over ve detten, die niet alleen de beperkingen van bepaalde spelers weten te camoufle ren, maar die dergelijke zwakkere ele menten ook weten te stimuleren. Zo groeiden Zwamborn en Boeve, na een aarzelend begin, in het tweede bedrijf, naarmate de uitstraling van de sterren groter werd. Geïnspireerd raakte in die periode ook Tahamata weer. Des te pijn- lijker moet het voor hem zijn geweest dat hij - in zijn pogingen om terug te keren in de selectie van het Nederlands elftal - tien minuten voor tijd werd uitgeschakeld door een harde charge van Scheve. Een kwartier eerder had hij het naar later bleek - winnende doelpunt gescoord. JAN PREENEN fel Na het duel tussen Pescara en Lazio troffen de Lazio-spelers in hun kleedka mer rechercheurs van de belastingdienst aan. Zij hadden arrestatiebevelen op zak voor vier spelers van de Romeinse club: aanvoerder Wilson en zijn clubgenoten Giordano, Cacciatori en Manfredonia. Van dit kwartet werd laatstgenoemde op de tribune opgepikt. Hij woonde de wed strijd wegens een schorsing als toeschou wer bij. Na afloop van de ontmoeting AC Milan- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax gaat in hoger beroep tegen de straf die Dick Schoen aker heeft overgehouden aan zijn rode kaart tijdens de wedstrijd tegen Roda JC. De middenvelder werd bij die gelegen heid door scheidsrechter Mulder van het veld gestuurd, omdat hij de Limburger Degens had „getrapt en geslagen”. Afge lopen donderdag kreeg Schoenaker in Zeist te horen dat hij vier duels aan de kant moet blijven. AZ-aanvaller Kurt Welzl speelde een belangrijke rol in de wedstrijd tegen Haarlem. Met twee treffers had hij een belangrijk aandeel in de Beenhakker mocht echter blij zijn dat het daarbij is gebleven. Kort voor tijd speelde Meutstege de bal immers veel te nonchalant terug op doelman Schrijvers, waardoor Thoresen de bal kon onder scheppen. Alleen dank zij de snel uitgelo pen Schrijvers bleef de voorsprong voor Ajax intact. Twente, dat tweemaal langs zij was gekomen (eerst via Thoresen, na dat Holshuysen de bal had verspeeld aan Lindsted en na rust via een knappe solo van Lindsted) bleef daardoor het ant woord op de derde demarrage van Ajax I Perugia. In de tweede divisie kwam de fiscale politie ook in actie, zij het op klei nere schaal. Twee spelers, Magherini van Palermo en Girardi van Genova, werden opgepakt. Volgens het persbureau ANSA kunnen zeer binnenkort nog meer arrestaties ver- I wacht worden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Zo kwetsbaar als Ajax in de breedte is, zo sterk is zijn vaste kern. De Amsterdammers moesten voor de wedstrijd tegen FC Twente een beroep doen op twee reservisten, omdat Ling (ziek) en Schoenaker (geschorst) niet beschikbaar waren. Ajax had evenwel net zo goed met negen man het veld kunnen opstappen. Holshuysen, die dit seizoen alleen tegen Willem II was ingezet en de al vele malen gewogen en te licht bevonden Blanker, zorgden er als vervangers immers alleen maar voor dat er sprake kon zijn van het begrip „elftal”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Aanvoerder Ruud Krol is een van de weinige Ajacieden, die niet zo tevreden is met Nottingham Forest als tegenstander in de halve finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Ik had liever Real Madrid gehad. Met die ploeg weet je beter waar je aan toe bent dan met Nottingham, dat er minder vaste spelpatronen op nahoudt. Bovendien is het nog maar de vraag of het een voordeel is dat we eerst uitspelen. Nottingham heeft al een paar maal bewezen, dat het in een uitwedstrijd minstens zo sterk kan zijn als op eigen veld”. in welk land hij zijn voetbalactiviteiten op een lager plan wil voortzetten. Alleen in het eerste bedrijf was hij eenmaal nadrukkelijk aanwezig bij een vrije trap, waarbij de bal op de staander belandde. Ook Kees Kist, die het afgelopen weekeinde geen enkele medewerking kreeg van zijn huidige werkgever bij zijn pogingen een transfer te realiseren naar Barcelona, maakte de indruk meer bezig te zijn met zijn eigen toekomst dan die van zijn club. Hoewel Haarlem als gevolg van het verlies tegen AZ inmiddels in degrada- tieproblemen is gekomen, weigerde Barry Hughes bij het opmaken van de balans de toekomst somber in te zien. „We spelen niet slecht, de sfeer en de mentaliteit zijn ondanks de tegenval lers van de laatste tijd goed. Kortom het is nog niet gebeurd. We zijn gewoon te goed voor de eerste divisie”. AD HEESBEEN Opstellingen: Haarlem: Boersma, Van Leen, Varkaik, Huyg, Masefield, Van den Ban, Haar, Gullit (Bockling), Balm, Kramer, Kleton (Lensen). AZ: Treytel, Hovenkamp, Spelbos, Van Dongen, Reijnders, Nygaard, Metgod, Amtz (Weijsters), van der Meer (Tol), Kist, Welzl. AC Torino werden Albertosi en Morino van de thuisclub in hechtenis genomen. Het duo kreeg gezelschap van hun club voorzitter Colombo, die eveneens van fraude verdacht wordt. Na Avellino-Cagliari werd aanvaller Pellegrini van Avellino gearresteerd. Het zelfde overkwam de spelers Zecchini en Della Martira van Perugia na beëindiging van de wedstrijd tussen AS Roma en Dat leverde de Alkmaarders een even onverdiende als geflatteerde 3-0 overwinning op, waarover Haarlem-oe- fenmeester Barry Hughes in zijn nabe schouwing opmerkte: „Onbegrijpelijk dat we toch nog de boot in zijn gegaan. AZ was in die twintig minuten nergens en rijp voor een nederlaag. Talloze kan sen hebben we gehad, maar we benutten ze gewoon niet”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft vier jeugdige supporters van de Alkmaarse voetbalclub AZ’67 gearresteerd, die betrokken zijn geweest bij ongere geldheden, die gistermiddag plaatsvonden tijdens de tweede helft van de wedstrijd Haarlem-AZ’67. Het kwam tot een regelrechte confrontatie, toen AZ-aanhangers een van de Haarlem-suppoosten wilden molesteren en vervolgens stenen begonnen te werpen in de richting van politiemensen. De politie te paard voerde vervolgens een aantal charges uit, waarbij overigens geen gewonden vielen. Voor en tijdens het duel werden verder diverse vemielingen aangericht. Zo werden een reeks reclameborden achter een van de doelen gesloopt en bovendien moest een hekwerk het ontgelden. Volgens Haarlem-voorzitter Henk Hut kosten deze vernielingen de vereniging tenminste tweeduizend gulden. Ook bij Go Ahead Eagles-Feyenoord waren er dit weekeinde ongeregeldheden, hier verrichtte de politie tien arrestaties. Met name Kristen Nygaard, normaal een van de spelbepalers van AZ, liep in dat opzicht voorop en leek in gedachten al bij zijn terugkeer naar Denemarken, Dat Ajax desondanks met 3-2 revanche nam voor de eerder in het seizoen geleden nederlaag van 1-0 in Enschede, bewijst dan ook de klasse van spelers als Arnesen, Jensen en Krol. Hoogtepunten van hen leidden direct tot dieptepunten voor Twente, dat tweemaal een achterstand kon wegwerken maar tenslotte de kwali teit moest laten zegevieren. Het gegoochel, waarop anders uitslui tend Ling het patent lijkt te hebben, werd nu verzorgd door Arnesen. De Deen was tegen Twente regelmatig de zaalvoetbal len die de bal als het ware vastgekleefd heeft zitten aan zijn schoen. Vooral Dil ling, vervanger van Jol, en Zondervan waren daardoor nogal eens het uitzicht op de bal kwijt. Evenals trouwens doelman Van Gerwen, die negen minuten na rust niet kon verhinderen dat Arnesen het doelpunt van het jaar maakte. Nadat Jen sen zich prachtig had vrij gespeeld, het Arnesen de bal met veel effect langs een volkomen verraste Van Gerwen draaien. „Als iemand anders alleen voor een kee per komt doet hij meestal zijn ogen dicht en denkt hij alleen maar aan hard schie ten. Arnesen goochelde de bal echter in het doel”, aldus middenvelder Aad Kila van Twente. Ook het werk van Schoenaker werd uitstekend waargenomen. Daarvoor te kende Jensen. Doorgaans laat hij zich afschilderen als een laconieke en trage voetballer, wiens toerental weinig voor stelt. Ditmaal was zijn actieradius echter erg groot, ook al omdat hij op het midden veld volop medewerking kreeg van zijn tegenstanders. Twente-trainer Hennie Hollink: „Wij hebben verloren, omdat Jensen vooral in de tweede helft ver van achteren opkwam en niet werd aangeval len. Mijn spelers hebben hem veel te ver laten komen”. Aangezien Jensen op zijn sterkst is als hij met de bal vanuit de tweede of zelfs derde linie kan oprukken, stond hij dan ook aan de basis van het tweede en derde doelpunt. De openingstreffer eiste hij zelf op door het benutten van een straf schop. Ajax kreeg die penalty na veertien mi nuten terecht geoffreerd door de overi gens zwak leidende scheidsrechter Bos man, omdat Gritter Tahamata neerlegde. Met die snel verkregen voorsprong dacht Ajax wat énergie te kunnen sparen voor de komende weken waarin drie hoofdprij zen kunnen worden binnengehaald. Ajax- oefenmeester Beenhakker: „Sommigen hadden duidelijk ook moeite om zich op te laden na dat Europa-Cupduel afgelopen woensdag tegen Strasbourg. Een aantal was ook nog erg vermoeid. Het is dan ook extra moeilijk als je tot tweemaal toe een voorsprong uit handen geeft”. Het komend weekeinde zal dat gebeuren door Tonnie Pronk, en in het Paaswee- keinde, wanneer Nottingham tweemaal moet spelen, door Beenhakker. Ajax zelf komt tijdens de Paasdagen één keer in actie. De thuiswedstrijd tegen NEC, die vastgesteld was voor Tweede Paasdag, is verschoven naar Paaszaterdag. De aanvangstijd is 19.30 uur. Bleek Ajax blij met Forest, Geoffrey Mcpherson, de voorzitter van Notting ham, was mogelijk nog gelukkiger met Ajax. „Dit was voor ons de ideale lo ting”, zie Macpherson in Zurich „De finale in Madrid gaat nu tussen Not tingham Forest en Hamburger SV”. Het resultaat van de loting voor de drie Europese toernooien was: lands kampioenen: Nottingham Forest (Eng)- Ajax (Ned), Real Madrid (Spa)-Hambur- ger SV (Wdl). Bekerwinnaars: FC Nantes (Fra)-FC Valencia (spa), Arsenal (Eng)-Juventus (Ita). UEFA-beker: Bayern München (WdD- Eintracht Frankfurt (Wdl), VGB Stutt gart (Wdl)-Borussia Mönchengladbach (Wdl). Alle eerstgenoemde clubs spelen de eerste wedstrijd thuis. Welzl). Die opstelling wékte na afloop de nodige irritatie op bij Barry Hughes, die zijn ex-leermeester, maar tegelijk ook zijn aartsvijand Kessler een laffe en angstige spelopvatting verweet. AZ’s linkervleugelverdediger Hugo Hovenkamp had daar later wel een ver klaring voor: „We hebben de afgelopen drie seizoenen twee maal bij Haarlem verloren. Mede gezien de nederlaag van vorige week in het bekerduel tegen Sparta hebben we voor een behoudende speelwijze gekozen. De uitslag van van daag geeft aan dat we het dit keer kenne lijk slimmer hebben gespeeld dan voor heen”. Slimmer wellicht, maar overtuigend was het allerminst, wat de nummer twee op de ranglijst liet zien. Haarlem- sluitpost Rob Boersma daarover: „AZ speelde zielloos. Er was nauwelijks iets van spelvreugde bij die jongens merk baar”. afstaan aan Wim van Dongen, die kenne lijk bij Kessler weer wat aan vertrouwen heeft gewonnen. Van der Meer acteerde nu als extra middenvelder maar moest zijn bezigheden in die linie halverwege de eerste helft staken, omdat hij door een botsing met teamgenoot Ronald Spelbos en Frank Kramer van Haarlem aan het hoofd gewond raakte en „dizzy” van het veld moest worden gedragen. Er wordt voor een hersenschudding gevreesd. Zijn vervanger Pier Tol, maakte duidelijk, dat hij meer kansen dient te krijgen om zich een vaste plaats in het basisteam te verwerven. De ex- Volendam-speler liet niet alleen een goe de indruk achter, maar was bovendien de grondlegger van de victorie van AZ. Zijn openingstreffer in de 72e minuut was voor de Alkmaarders aanleiding het accent te verplaatsen naar de aanval, hetgeen resulteerde in twee doelpunten van Kurt Welzl, die overigens pas van zijn 24-jarige tegenspeler Frank van Leen alle vrijheid kreeg toen de strijd in feite gestreden was. Daarvoor ging de jeugdige linkervleugelverdediger, die bij Haarlem met Abe van den Ban en Wim Balm tot de uitblinkers behoorde, slechts eenmaal in de fout door de Oos tenrijker op hardhandige wijze de vrije doortocht te belemmeren. Dat kwam hem op een gele kaart te staan. Ook Hugo Hovenkamp kreeg een dergelijk exemplaar van de te lankmoedig optre dende Egbert Mulder voorgehouden we gens spelbederf. De negatieve inbreng van deze spelers werd overigens nog overtroffen door een reeks van incidenten op een van de tribunes waarbij politie en AZ-suppor- ters met elkaar slaags raakten. Was dat in één enkel geval wel ge- j beurd, dan was dat volgens Gerrie Kle ton, een van de spelers, die een belang- rijke „bijdrage” leverde aan de impro- duktiviteit van de Haarlemse equipe, zonder twijfel van doorslaggevende be- tekenis gweest. „Maken we een doelpunt j dan is de wedstrijd gelopen”, aldus de Haarlem-speler. Een juiste taxatie, want AZ, dat een i zeer ongeïnspireerde indruk maakte, s slaagde er nauwelijks in de offensieve I dadendrang van Haarlem te ontregelen s en mocht zich gelukkig prijzen dat de I volgelingen van Hughes zo weinig werk maakten van de afronding. Ajax zegt inmiddels echter over nieuw bewijsmateriaal te beschikken om de schorsing gedeeltelijk ongedaan te ma ken. De club heeft ook een raadsman in de arm genomen, de Amsterdamse jurist Scholten, die donderdag overigens bij de behandeling van de strafzaak ontbrak. „Omdat Ajax in dit soort kwesties nauwe lijks ervaring heeft, wist het niet dat het een raadsman kon meenemen. Daar- kwam men in Zeist pas achter”. Het nieuwe bewijsmateriaal bestaat on der meer uit opnamen van de grondcame- ra van de NOS, die ’s avonds niet zijn uitgezonden. Scholten: „Daaruit blijkt niet alleen dat scheidsrechter Mulder de zaak niet goed heeft kunnen bekijken, I omdat hij met zijn rug naar Schoenaker toestond, maar ook dat Schoenaker niet heeft geslagen of geschopt. Schoenaker werd vastgehouden, rukte zich los en duwde daarbij zijn hand tegen het hoofd van Degens. Niet om hem te slaan, maar om zich los te rukken”. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13