Meer tegenstanders dan verwacht Scherpe reactie uit Cairo Begin wil bouw van scholen in Hebron PvdA-voorstel Sprake van miljoenenfraudes Gebrek aan kader Amerikaans leger zou Verkiezing van Turks president werd verdaagd Cossiga formateur tot afdwingen investeringen Koning Hassan in Frankrijk Twee tankers tijdelijk vast op Westerschelde Oud-preinier Arron proces wachten „Hongersnood door strijd in Afghanistan” Kaarsen Brandwacht Solidariteit „Onvrijwillige sterilisaties op geesteszieken” Elektra 3 MAANDAG 24 BINNEN- EN BUITENLAND MAART 19 8 0 T door Nico Scheepmaker net pi ien ruit izee ities ipen otten apart- mltee elijke mpen ront onin- prof. mar- t die- kiei- n het in de ange- adrag een PG zater- amse ,*h la te. Dit ’root: dbaar WA (Van onze redacteur in Zweden Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM Een meer derheid van Zweden, ruim 57 procent, wil kernenergie voor lopig een blijvende rol laten spelen in de energievoorzie ning, maar een belangrijke minderheid van ongeveer 40 procent wijst kernenergie vol strekt af. 1 trijFel Meerderheid Zweden voor kerncentrales I Volgens het blad werden (Van onze redactie buitenland) veri- t ge niet Idus Feeststemming bij de overwinnaars: de sociaal-democraten en de liberalen bij het volgen van de tellingen. Het overgrote deel van de ja-stemmen ging naar hun alternatief, de zogenoemde „tweede lijn". ons iredi- s bij wer- indse lat is meer ■n via tegen r van urgie irurg ;nd. iten- Iden i de men van van ?iën, van Goesta Bohman, de conservatieve mi nister van Economie, verklaarde gister avond tevreden te zijn met de uitslag „Het is onze plicht ten opzichte van komende generaties om ervoor te zorgen dat onze energievoorziening in orde is”, zei hij. RICHMOND (UPI). In bijna een eeuw tijd zijn in de, VS ongeveer 70.000 zwakzinnigen onvrijwillig gesteriliseerd, zo meldde de Richmond Times-Dis- patch gisteren. In een copyright-verhaal schrijft het blad over de „vernietigende aanval uit naam van de wetenschap op de machtelozen van een land.” Eerder had het blad gemeld dat het sterilisatiemisbruik in psychiatrische klinieken tijdens een halve eeuw in Virginia ruim 8.300 gevallen betrof, maar de gevallen in Virginia waren slechts een fractie van die welke elders voorkwamen, aldus de krant. in de „burgermaatschappij is bij de marine een groot pro- De uittocht van bekwaam per is zodanig dat we binnenkort Ook premier Faelldin, tegenstander van uitbreiding, verklaarde tevreden te zijn met de uitslag „Alhoewel ik kernenergie niet zo positief beoordeel, moeten we de wensen van de kiezers respecteren”, zo zei hij. De vroegere sociaal-democratische premier Olof Palme, die nu oppositielei der is, accepteerde eveneens de uitslag van dit referendum. Een rechtszaak die de overtuigende be wijzen van hun corruptie boven tafel brengt, zal, zo menen de militairen, de laatste twijfels over de juistheid van de staatsgreep definitief wegnemen. Dat met Arron en Van Genderen vele andere auto riteiten en zakenlieden zich ernstige zor gen moeten maken is eveneens duidelijk. Intussen is nu ook zeker dat Arron in de ochtend van 25 februari, de dag van de staatsgreep, bij een buitenlandse mogend heid, waarschijnlijk Venezuela of Brazi lië, militaire steun heeft gevraagd tegen de onderofficieren. Die hulp werd gewei gerd omdat de betrokken regering vond dat de actie van de onderofficieren een binnenlandse aangelegenheid was. Ik denk daaraan omdat tijdens de be ruchte stroomstoring in New York, enige jaren geleden, waarbij een groot deel van de stad niet twee uur maar (als ik mij goed herinner) een hele dag zonder stroom zat waardoor honderden mensen, zo niet dui zenden, voor de rest van hun leven een interessante horror-story wisten te vertel len over hun ervaringen in een stampvolle lift tussen de 28e en 29e etage van een wolkenkrabber, ook de theaters plotseling zonder licht kwamen te zitten. In enkele theaters heeft men het stuk toen, na een korte onderbreking, uitge speeld, waarbij de acteurs zich lieten bij lichten met kaarsen. Die werden vastge houden door inspeciënten en andere me dewerkers die niet hoefden te acteren en die zich op strategische plaatsen aan de rand en in de hoeken van het toneel op stelden met hun brandende kaars, terwijl in een geval de acteur of actrice die bezig was aan een monoloog, werd beschenen met behulp van een zaklantaarn, die werd bediend door iemand die tussen de coulis sen stond, of wie weet wel op kousevoeten meesloop over toneel, achter de hoofdrol spelers aan, om hen steeds op de juiste momenten in het gezicht te schijnen. Daarbij was het natuurlijk de bedoeling dat de toeschouwers deze „schaduw” in dit schimmenrijk als een quantité négli- geable over het hoofd zagen, zoals van de toeschouwers bij een Japans poppenspel verwacht wordt dat zij de mensen die de poppen hanteren en zichtbaar op het to neel staan, als niet-bestaand beschouwen. anen; ehterl llerlei •evrij- :oop lede dat legt, zei van PARAMARIBO. De afgezette Surinaamse premier Henck Arron, zijn vice-premier Van Genderen en oud-minister Karamat Ali zullen door het nieuwe regiem voor de rechter worden gedaagd wegens beweerde miljoenenfraudes. In kringen van de Nationale Militaire Raad waar dit wordt beweerd, wordt gezegd dat de schriftelijke bewijzen voor deze mal versaties, verband houdend met het project West-Suriname, overstelpend zijn. irgse ictie- actie van Curo- ;spo- mo- zien het Aan uten tink- vaar- n de loest apen cri- om- ider- van ver- >pec- nde- tellen ij een jvoer- n van (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI-BOEDAPEST:OSLO. Volgens Westeuropese diplomaten en an dere zegslieden in de Indiase hoofdstad New Delhi dreigt hongersnood in Afgha nistan, als gevolg van de nu 22 maanden durende strijd in dat land. De Afghaanse president Karmal maak te in de afgelopen dagen bekend, dat de Sovjet-Unie duizenden tonnen kunstmest en tarwezaden aanvoert, maar volgens de zegslieden zouden deze transporten niet meer op tijd komen. Bovendien zou de strijd een verspreiding door het land vrij wel ónmogelijk maken. Ook werd gezegd, dat een aantal boeren weigert de zaden in ontvangst te nemen of het toegewezen land te ploegen, omdat zij de grond hebben gekregen zonder dat de vorige eigenaar volgens de islamitische wet compensatie heeft gekregen. Directeur Arbatov van het Russische instituut voor Amerika-onderzoek heeft gisteren in het Hongaarse dagblad Magy ar Hirlap verklaard, dat de betrekkingen tussen Washington en Moskou terecht zijn gekomen op een dieptepunt dat in de afgelopen tien jaar zijn weerga niet kent. Hij voegde hieraan toe, dat de mogelijk heid van oorlog tussen beide supermo gendheden aanwezig is en vroeg de Russi sche steun aan de huidige regering in Afghanistan „in de juiste perspectieven” te zien. De Noorse premier Nordli heeft giste ren gezegd, de felle campagne in de Russi sche pers tegen het Noorse veiligheidsbe leid „teleurstellend en onbegrijpelijk” te vinden. Het opslaan van militair materieel voor de NAVO noemde hij in overeen stemming met het tot dusver gevoerde beleid. Ook zei hij dat Noorwegen in geen geval kernwapens zal opslaan. nders s hen lanke e van greep i een er de- Sheil- >roces Volgens het blad werden na 1963 blijkbaar geen nationale totaalcijfers meer bijgehouden, maar in de staten verzamelde gegevens doen sterk veronderstellen dat het totaal nu de 70.000 kan hebben bereikt. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische re gering heeft na vele weken uitstel besloten om in het centrum van de arabische stad Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever twee joodse scholen te vestigen. De beslissing werd na zes uur discussie met acht tegen zes stemmen genomen, twee ministers onthielden zich van stem ming, terwijl de minister van Binnenland se Zaken Burg niet aan de stemming deelnam. Premier Begin en de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Sjamir stemden voor, minister van Defensie Weizman en de beide vice-premiers Jadin en Ehrlisch tegen. Pogingen van een aantal ministers om de beslissing wederom uit te stellen werden door premier Begin getorpedeerd. Hij wilde een beslissing doordrukken. Be gin geeft daarmee zowel aan president Carter als aan president Sadat te kennen dat hij niet van plan is om te buigen voor Amerikaanse druk, inzake de onderhan- delingen voor Pelstjjnse autonomie. Eerder deze week stuurde president Sa dat Begin een brief waarin hij Begin per soonlijk de schuld geeft van het vastlopen van die onderhandelingen. ROME (AFP). President Pertini van Italië heeft de christendemocratische de missionaire premier, Francesco Cossiga, gevraagd een nieuwe regering te vormen. Cossiga heeft het verzoek aanvaard. Het kabinet was woensdag afgetreden nadat duidelijk was geworden dat de regering niet meer op een parlementaire meerder heid behoefde te rekenen. Cossiga deelde later mee dat hij zou proberen een nieuwe regering te vormen die kan steunen op een „grote nationale solidariteit binnen de republikeinse insti tuties”. Hij zei dat de nieuwe ministers ploeg een program zou moeten uitvoeren dat politiek haalbaar was. Dat program -zou vooral betreffen het functioneren van de instituties, de krachtige verdediging van de democratische orde en de openba re veiligheid, de economische stabiliteit en een Italiaanse en Europese inspanning voor de détente. De kansen om te slagen zouden afhan gen van de socialisten (met 9,8 percent van de stemmen in het parlement) die de val van het vorige kabinet veroorzaakten toen zij hun beleid van gedogen opgaven. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT. De PvdA wil de minis ter van Economische Zaken de bevoegd heid geven om bij een bedrijf een investe ringsbeslissing af te dwingen. De minister zou daarvan echter pas gebruik moeten maken nadat het overleg met de vakbewe ging over het investeringsbeleid tot niets heeft geleid. PvdA-Kamerlid Van der Hek zal van daag, bij de behandeling van de nota over het bedrijfstakkenbeleid, dit voorstel in dienen. Hij kondigde het zaterdag aan tjjdens een interne informatiebijeen komst van de PvdA in Utrecht. De PvdA wil een betere controle tot stand brengen naar de besteding van de overheidssteun aan bedrijven. PvdA-frac- tieleider Den Uyl heeft eerder al voorge steld om bedrijven die overheidssteun ontvangen te verplichten toestemming te laten vragen voor ingrijpende reorganisa ties of sluiting. Als aanvulling hierop wil Van der Hek de ondernemersvrijheid be perken om planning van het economisch gebeuren mogelijk te maken. Maar ja, ik had natuurlijk makkelijk praten, als op sensatie beluste buiten staander. Kan ook een Nederlandse ac teur nog met zijn tekst uit de voeten, als het spotje waaraan hij gewend is geraakt, niet op het juiste ogenblik op de juiste plaats op hem is gericht? Misschien wel. Maar absoluut zeker is, dat de twee ver plichte brandwachten die iedere avond op kosten van de schouwburg de boel in de gaten houden, nooit en te nimmer zouden hebben goedgevonden dat een stuk of acht mensen met brandende kaarsen de wachten hadden betrokken op het podi um, om de spelers bij te lichten. Als „Othello” wordt gespeeld, en Othel lo moet in het vijfde bedrijf, tweede to neel, op voorschrift van Shakespeare met een brandende kaars de slaapkamer van Desdemona binnenkomen (toneenaanwij- zing: „Desdemona ligt op bed, in slaap. Othello komt op met een brandende kaars, hij doet de deur op slot”), dan vereist de procedure dat er een uitvoerige briefwisseling met de brandweer plaats vindt, alvorens toestemming tot zo’n brandgevaarlijke actie wordt gegeven. Of dan ook Shakespeare’s toneelaan wijzing: „Jago weer op, met een toorts”, op het toneel kan worden gevolgd, is van daag de dag geen beslissing meer van de regisseur maar van de brandweer. Het was dus ondenkbaar dat de brandwach ten, al improviserend, zouden toestaan dat zomaar een stelletje amateur-kaarsen- vasthouders op het toneel mochten staan. Dus werden de toeschouwers, met recht op een volgende voorstelling, toch maar naar huis gestuurd. Volgens de New York Times worden alle legeronderdelen door deze exodus geplaagd. De militairen vertrekken niet alleen om financiële redenen, maar ook omdat het publiek neerkijkt op een legercarrière en politieke lei ders vaak ook neerzien op de militai ren, een hardnekkig overblijfsel van de oorlog in Vietnam, aldus de New York Times. Daarvoor werden vergunningen afgege ven, maar zoals in zoveel zaken in Surina me, is ook in dit vergunningenstelsel de laatste jaren ernstig de klad gekomen. Vele buschauffeurs rijden zonder ver gunning of zonder rijbewijs. De onver wachte controleacties van de militaire raad hebben nu geleid tot het in beslag nemen van een groot aantal busjes waar van de papieren niet deugden, en zo tot de ontwrichting van het alternatieve open baar vervoer in Paramaribo. Opvallend bij de volksstemming was het grote aantal mensen dat tegen een uitbreiding van het aantal kernreactoren stemde: 40 procent. Er werden drie alter natieven geboden (uitbreiding van de zes huidige kernreactoren tot twaalf (lijst 1): eveneens uitbreiding tot twaalf maar met de limiet dat die over 25 jaar moeten worden ontmanteld en nationalisatie van de energiebedrijven in Zweden (lijst 2); en het binnen 10 jaar stopzetten van de be staande zes reactoren en het opsporen van alternatieve energiebronnen (lijst 3). Intussen is er nog weinig duidelijkheid geschapen over de status van het parle ment en de Nationale Militaire Raad bin nen de grondwet. De militairen gaan ech ter ijverig door met hun politiek van „her stel van orde en wet”. Vrijdag en zaterdag werden overal in Paramaribo verkeerscontroles gehouden, waarbij vooral busjes het moesten ontgel den. Suriname kent geen effectief, van staatswege geregeld openbaar vervoer. Dat heeft ertoe geleid dat particulieren met kleine busjes op vaste lijnen zorgen voor een soort privé openbaar vervoer. l een :nzee aerts en in de eling l, vaji 3- en eege- mzée e als uden De marine komt volgens de New York Times 23.000 elektrotechnici, vluchtcontroleurs en ander gespeciali seerd personeel te kort en voorts 2.400 duikboot-officieren en 1.800 piloten. Luchtmacht, landmacht en mariniers kampen ook met personeelsgebrek, maar in mindere mate. Zweden is het derde land waar per referendum een oordeel over deze kwestie werd gevraagd. Oostenrijk, het eerste land waar de bevolking in een soortgelijk referendum werd geraadpleegd over de toekomst van kernenergie, sprak zich in november 1978 met een meerderheid van 50,47 procent uit tegen het in bedrijf stel len van zijn eerste kerncentrale bij een overigens hoog percentage onthoudingen van 35,9. Zwitserland keurde in mei vorig jaar via een referendum met een meerder heid van tweederde de nieuwe wet op de bouw van kerncentrales goed. Am- t een 4.430 Dat was vanmorgen de prognose, nadat het grootste deel van de stemmen in het Zweedse referendum was geteld. Het aan tal tegenstanders bij het referendum bleek groter te zijn dan de afgelopen da gen was voorspeld, maar aangenomen wordt dat op grond van de nu verwachte uitslag de regering-Faelldin zal voortgaan met de bouw van kerncentrales. De offi ciële einduitslag wordt woensdag ver wacht. Rond 75 procent van de stemgerechtig de vier miljoen Zweedse staatsburgers maakte gisteren gebruik van zijn stem recht. Het redelijk zonnig weer gisteren in het grootste gedeelte van het land droeg bij tot een grote opkomst. Het was de vierde volksstemming die in Zweden deze eeuw werd gehouden, maar net als de drie voorgaande heeft ook dit referendum slechts een adviserend karakter. Maar de regering kan zich beroepen op dit referen dum, wanneer zij binnenkort komt met het verwachte besluit: uitbreiding tot twaalf kernreactoren. PARIJS (Reuter). De Marokkaan se koning, Hassan II, is gisteren onver wacht aangekomen in Frankrijk voor een privé-bezoek van acht dagen. Dit hebben vliegveldfunctionarissen mee gedeeld. Koning Hassan werd van het vlieg veld afgehaald door de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Jean Francois-Poncet. Toevallig bevond ik mij vrijdagavond in het gezelschap van Berend Boudewijn en Herman Kesselaar, de directeur en ad- junct-directeur van de Stadsschouwburg, in het Griekse restaurant „Symposion”, waar nog wat details werden besproken van de voorstelling die Yannis Markopou- los op 31 maart met zijn orkest in de Stadsschouwburg zal geven. Berend Bou dewijn werd aan de telefoon geroepen: stroomstoring! Wat te doen? Gewoon doorspelen!, ried ik aan, den kend aan de praktijk in New York. De mensen worden dan wel op een kreupele „Moeder Courage” getrakteerd, maar dat accepteren zij van ganser harte. Als ieder een in het duister wordt gedompeld, ont staat er een zo groot gevoel van solidari teit tussen acteurs en toeschouwers, dat zelfs de gebrekkigste voorstelling als een gezamenlijke overwinning op de elemen ten zal worden beschouwd. De spelers in New York kregen, na a loop van hun kaarsenvoorstelling, een ovationeel ap plaus, zoals ze dat nog nooit eerder had den meegemaakt.! (Van onze redacteur in Turkije Frans van Hasselt) ANKARA, De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Turkije heeft zaterdag nauwelijks tien minuten ge duurd. Parlementsvoorzitter Karakas, die zelf een kans maakt op dit ambt, verdaag de de gemeenschappelijke vergadering van Senaat en parlement tot morgen, om dat niemand zich officieel kandidaat had gesteld. Bij de eerste en tweede ronde van deze verkiezing is een tweederde meerderheid vereist, daarna een absolute. De ervaring heeft geleerd dat wie het eerst een voor sprong neemt, in een latere fase afvalt. Vandaar de huiver van de velen die bege rig zijn naar het hoogste ambt nu al „hun kop uit te steken”. Oppositieleider Ecevit had premier De- mirel voorgesteld een „dialoog” te begin nen om te komen tot een gemeenschappe lijke kandidaat, maar op dat voorstel is de leider van de conservatieve Gerechtig- heidspartij (GP) tot nu toe niet ingegaan. De GP bestrijkt in de Verenigde Vergade ring 264 van de 634 stemmen; Ecevits Republikeinse Volkspartij (RVP) 267. De stemming zal echter geheim zijn en de partijdiscipline onder deze omstandig heden miniem. Karakas zou niet de volle dige steun hebben van alle leden uit zijn eigen RVP, maar wel die van een aantal GP’ers en zelfs die van de ultra-rechtse Partij van Nationalistische Actie (16 zetels). Als tegenvoeter van rechts zou zich op het gunstige ogenblik kandidaat willen stellen oud-minister van Buitenlandse Za ken, nu Senaatsvoorzitter, Caglayingil, die echter erg weinig kans maakt op een meerderheid. Op 6 april, als de huidige president Koruturk moet aftreden, zou Caglayingil hem als Senaatsvoorzitter au tomatisch tijdelijk moeten vervangen. En volgens velen zal premier Demirel de ver kiezing in ieder geval tot deze datum wil len traineren, om de machtspositie van Caglayingil te versterken. WASHINGTON (AFP). De chefs van staven van de Amerikaanse strijd krachten maken zich ernstig zorgen over de toenemende uittocht van mili tair kader en technisch legerpersoneel, zo berichtte zaterdag de New York Times. Dit vertrek naar beter betaalde banen vooral bleem. soneel geen andere keus hebben dan de sche pen te ontwapenen en de eenheden van de marineluchtvaartdienst te ontman telen”, zo verklaarde de chef-staf van de marine, admiraal Thomas Hayward. Cijfers die verzameld werden uit archieven, tonen aan, volgens de Richmond Times-Dispatch, dat er tegen 1963 in 30 staten bijna 64.000 sterilisaties waren uitgevoerd in staatsziekenhuizen voor geesteszieken. Vrijdagavond werd het Leidseplein twee uur lang in een stroomstoring onder gedompeld, waardoor niet alleen de be zongen lichtjes uitfloepten, maar ook de omliggende bioscopen en theaters in duis ter werden gehuld. Voor een bioscoop is dat helemaal catastrofaal, die draait nu eenmaal helemaal op „elektra”, maar in een schouwburg zou je, met een beetje boel improvisatie, misschien toch nog een eind kunnen komen. Kijk, als in de Stadsschouwburg toeval lig het stuk „Elektra” van Sophocles zou zijn opgevoerd, zouden bij een stroomsto ring natuurlijk niet alleen het licht en de spots op het toneel zijn uitgevallen, maar ook de titel en de hoofdrolspeelster van het stuk, en dan zou er geen redden meer aan zijn geweest. Maar vrijdagavond werd „Moeder Courage” van Berthold Brecht opgevoerd en je zou dus denken dat de acteurs en actrices als ze al hun courage even bij elkaar hadden geraapt, het stuk nog wel hadden kunnen uit- t spelen. De regeringsbeslissing werd genomen op het moment dat de Amerikaanse auto- nomie-onderhandelaar Sol Linowitz in Is rael landde om de besprekingen voor te bereiden die premier Begin en president Sadat de komende maand afzonderlijk met president Carter in Washington zul len voeren. Het Israëlische regeringsbesluit heeft meteen al geleid tot nieuwe controverses in Israel. Vice-premier Jadin tekende be roep aan bij de Knesseth-commissie voor defensie en buitenlandse zaken, hetgeen betekent dat de uitvoering van het rege ringsbesluit wordt opgeschort tot het par lement hierover een uitspraak heeft gedaan. Egypte veroordeelde gisteren het Israë lische regeringsbesluit zeer krachtig als een nieuwe schending van de akkoorden van Camp David en „het plaatst vraagte kens bij de bereidheid van Israel de pro blemen in het Midden-Oosten op te lós sen”, aldus een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken. VLISSINGEN (ANP) Gisteravond rond half zes zijn de twee binnenvaarttan- kers die sinds gistermorgen op de Wester schelde vast zaten, bij opkomend water weer vlot gekomen. De Nederlandse binnenvaarttanker Topper, die geplooid en gescheurd was, waardoor de lading superbenzine in het water dreigde te stromen, zal door de rijkshavendienst worden onderzocht. De Westduitse binnenvaarttanker Gevo Duisburg bleek onbeschadigd. Dit schip mocht zijn weg vervolgen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3