Omkoopschandaal treffers en missers in Italië neemt grote vormen aan Toekomst baart bondscoach meer zorgen dan oefenduel Zwartkruis vreest uittocht vedetten tototips Adorjan raakt meer achterop Forest wil af van Nauta leidt in Specerijenrace Jan Jansen sprinttrainer Frans Korver naar FSC Badkamer? INSAID „dubbel” Tijdens nationale titelstrijd Jeugdige boksers forceren doorbraak .4 19 SPORT Garanties rAoei- Laatste test-case Johan Krol: bedreigd Jan Zwartkruis. ’78-'79 ’77-78 ’76-’77 1-0 1-0 2-0 0-0 i ADVERTENTIE) U Badhoevedorp, Vlierstraat 25 Oisterwijk.Heusdensebaan 50 i I Als spelers in het buitenland gaan werken dan worden het andere voetballers. „Het wordt straks de uittocht van de laatste Nederlandse vedetten”, voorspelt Zwartkruis. „Er is niet zoveel meer te halen in Holland, maar dat neemt niet weg, dat die ontwikkeling erg nadelig voor Oranje zal zijn. Je kunt het natuur lijk niet tegenhouden. Het enige dat je kunt doen, is proberen de vertrekkende spelers in hun contracten zoveel mogelijk garanties te laten inbouwen, die voor hen ROME (ANP). Het aantal arrestan ten in het omkoopschandaal in het Itali aanse voetbal is opgelopen tot zeven tien. Nadat zondag na afloop van de competitiewedstrijden elf spelers en één voorzitter door de fiscale recherche waren „ingerekend”, kwamen daar later nog twee spelers en één manager bij. Nardino Prebedi, de manager van AC Brescia, en Gianfranco Casarsa van Pe rugia werden opgepakt. Claudio Merlo van US Lecce meldde zich zelfs vrij willig. BAD LAUTERBERG (ANP). De vijfde partij in de kandidatentweekamp tussen de Westduitser Robert Hübner en de Hongaar Andras Adorjan is na 41 zetten door Hübner gewonnen. De Westduitser leidt nu met 3,5 punten tegen 1,5 punten. Hij heeft uit de resterende vijf partijen nu nog drie punten nodig om winnaar te worden. Het was een Siciliaanse partij waarin Adorjan zich in het middenspel uitstekend verdedigde, maar ernstig in tijdnood geraakte. Hij moest op een gegeven moment in vijf minuten 17 zetten dóen hetgeen hem tenslotte de nederlaag bezorgde. Korver, thans nog trainer van Wageningen, krijgt bij Fortuna-Sittard de volledige verantwoordelijkheid over de technische zaken. Joop Castenmiller, de huidige trainer, wordt in het nieuwe seizoen manager. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De schipper van de Prodent, Dirk Nauta uit Oppenhuizen, heeft in de Nedlloyd Specerijenrace van Jakarta naar Rotterdam een grote slag geslagen. De afgelopen dagen stootte hij van de vijfde plaats volgens handicap-berekening door naar de kop. Op de tweede plaats ligt nu de Flying Wilma van Gerard Dijkstra uit Amsterdam. De derde is de Fransman Philippe Facque van het jacht Gauloises III en vierde Adriaan van Stolk met de Lexington uit Delft. De 35-jarige tandtechnicus uit Egmond aan de Hoef was in 1965, 1966, 1968 en 1970 Nederlands kampioen op de sprint bij de amateurs. (Van onze sportredactie) SITTARD. Met ingang van het nieuwe voetbalseizoen wordt Frans Korver (42) trainer van Fortuna-Sittard. De oefenmeester heeft een contract getekend dat hem twee jaar aan de ploeg uit de Baandert bindt. Niet alleen in het Italiaanse betaalde voetbal, maar ook in de drafsport in dat land, is een schandaal ontdekt. Zeven rijders, onder wie enkele toppikeurs, zijn gearresteerd op verdenking van manipulaties in draverijen. Ze zouden de uitslagen van koersen en tegelij kertijd ook de uitslagen van de wedden schappen hebben beïnvloed. wat groter in aantal geworden. Vandaag, na de laatste training, geeft Zwartkruis zijn oplossingen pas aan de openbaarheid prijs. Aan de hand van zijn uitlating dat hij nog niet weet of Balkestein in de basisformatie zal voorkomen, maar dat de debutant in ieder geval zal worden ingezet, kan worden opgemaakt dat de bondsoefenmeester er nog niet helemaal uit is. Rond Oranje wordt dus weer volop gespeculeerd. 3-0 3-2 0-0 6-0 AZ’67 is nog de meest succesvolle ploeg na de winterstop met 17 punten, voor Ajax met 16 en Roda JC en Wil lem II met 13. Haarlem en PEC behaalden pas zeven punten en NAC acht. In de vorige rubriek werden wegens ruimtegebrek drie spelers die hun eer ste doelpunt maakten niet genoemd t.w. Willy Carbo (FC Utrecht), Ton Marij (Roda JC) en Anton Joore (NAC). Het afgelopen weekeind kwamen daar Stanley Brard (Feyenoord), Ype Ham ming (PEC) en Ton Lokhoff (NAC), van wie de laatstgenoemde zelfs zijn eerste eredivisiedoelpunt maakte, bij. 4- 1 5- 0 4-0 3-0 1-1 1-1 0-3 2-1 1- 3 2- 0 1-1 0-0 Jef (4-1) tip 2 1 1 1 1 2 1 1 1 3 3 3 3 Willem II FC Utrecht Feyenoord Roda JC FC Twente PEC (Z) NEC PSV MW SC Cambuur De Graafschap FC Amsterdam Telstar AZ’67 Haarlem Vitesse Go Ahead Eagles NAC Ajax Excelsior Sparta R FC Den Haag Fortuna S Heracles FC Groningen Volendam 2-2 1-0 Nu komt Nederland woensdag in het Parc des Princes toch al niet in zijn sterk ste opstelling opdraven. Ling ontbreekt wegens zijn schorsing, Tahamata diende rust te krijgen en Van de Korput raakte op het laatste moment geblesseerd. Ver der is Jansen sinds zijn vertrek naar de Verenigde Staten, net als Neeskens, afge schreven. „Dat is zonder meer een extra probleem voor mij”, meent Zwartkruis. „Niet omdat hij voor het middenveld is weggevallen, maar als vervanger van Krol bij een onverhoopte blessure had ik Jan sen blind durven inzetten. Nu heb ik die mogelijkheid niet meer. Jammer, maar je hebt in topsport nu eenmaal geen zeker heden”. Dat laatste geldt ook voor de weer opge- rollen is gebracht blijkt dat ten minste vijftig personen „verdacht” zijn. Mauro della Martiro, speler van Perugia, heeft inmiddels toegegeven uit handen van Cruciani ongeveer 20.000 gulden te heb ben ontvangen. De oekendste spelers onder de zeven tien gearresteerden zijn: Enrico Alberto- si: doelman van AC Milan. Hij speelde 533 wedstrijden in de hoogste afdeling van de Italiaanse competitie, kwam 34 keer uit voor het nationale A-elftal en was doelverdediger van het Italiaanse elftal dat in 1970 tijdens de WK in Mexi co tweede werd. Bruno Giordano: aanvaller van Lazio Roma. Giuseppe Wilson: centrale verde diger van Lazio Roma. Lionello Manfre- donia: voorstopper van Lazio Roma. Gi orgio Morini: middenvelder van AC Mi lan. Luciano Zecchini: vrije verdedigér van Perugia. Toen het Nederlands elftal vorig jaar november via de sensationele 2-3 zege op de DDR de sprong naar Italië maakte, konden Zwartkruis, de spelers, de bonds- bestuurders, de supporters en wie eigen lijk niet, hun geluk niet op. Maar nu de Azuri hun grenzen voor buitenlandse 'voet bal werknemers gaan opengooien, is de vreugde danig getemperd. Oranje waagt zich in juni, bij wijze van spreken, in het kamp van de op het ogenblik meest gevreesde vijand van het Nederlands voetbal. Krol en de zijnen spelen in Na pels, Milaan en misschien ook Rome in feite in de etalage, waarvoor de Italiaanse profclubs gretig samenscholen. Enrico Albertos! van AC Milan is een van de zeventien arrestanten in het omkoopschan daal in het Italiaanse voetbal. De AC Milan-speler wordt er van iverdacht steekpenningen te hebben aangenomen. Op de foto wordt Albertosi na zijn arrestatie door de politie weggeleid. (Van onze sportredactie) NOTTINGHAM. Hoewel Engelse voetbalclubs het doorgaans geen be zwaar vinden om in een kort tijdsbe stek veel wedstrijden te moeten spe len, wil manager Brian Clough van Nottingham Forest voor zijn team graag een extra rustdag voor het Euro- pa-Cupduel tegen Ajax op 9 april. Twee dagen eerder, op Tweede Paas dag, staat voor de houder van de Euro pa Cup een competitiewedstrijd op eigen veld geprogrameerd tegen Ever ton. Op verzoek van Clough heeft Not tingham Ferest daarom om uitstel van die ontmoeting gevraagd. Clough: „We willen ons rustig op deze belangrijke halve finale tegen Ajax voorbereiden”. De kans dat aan de wens van Nottingham zal worden voldaan is erg groot, omdat manager Gordon Lee van Everton heeft laten weten „alle medewerking te zullen ver lenen. Als wij in een zelfde positie zouden verkeren als Nottingham, zou Clough ons zeker ook helpen”. Nottingham Forest heeft, voordat het tegen Ajax in actie moet komen, nóg drie ontmoetingen af te werken. Komende zaterdag moet het op bezoek bij Brighton, woensdag 2 april speelt het thuis tegen Manchester United en op paaszaterdag is het de gast van Aston Villa. Laghen Oumghar (Noord-Holland) wint op punten (5-0) van Louis van Beijnen (Zuid-Holland); lichtgewicht: Cees Pro- zee (Oost) wint op punten (3-2) van Wim Dieckman (Zuid); lichtweltergewicht: Er ik Huigenvoort (Zuid) wint op punten (4-1) van Gilbert Hallie (Noord-Holland); wel- tergewicht: Gerrie Sloof (Zuid-Holland) wint op punten (4-1) van Leo van der Aa (Zuid); zwaarwelter: Pedro Raamsdonk (Noord-Holland) wint op punten (4-1) van John Smit (Zuid-Holland); middenge- wicht: Henk van der Tak (Zuid-Holland) wint op punten (5-0) van Jos van Agtmaal (Zuid); halfzwaar: Ramon Voorn (Noord- Holland) wint op punten (5-0) van Ruben la Ceuz (Zuid-Holland); zwaargewicht: Mike Krol (Oost) wint door k.o. in eerste ronde van Gerard Kramer (Zuid-Hol land); super-zwaargewicht: Ben Tiben (Noord-Holland) wint op punten (5-0) van Hennie van Bruggen (Oost). (Van onze sportredactie) PARIJS. Lange tijd heeft Jan Zwart kruis zijn marsroute geheel en al gericht op Spanje. In 1982 wilde de Soesterbergse oefenmeester daar tijdens de wereldtitel strijd met Oranje voor de derde achter eenvolgende keer geschiedenis gaan schrijven. En Italië, waar in juni de eind ronden van het Europees kampioenschap worden afgewerkt, was voor de bondsco ach aanvankelijk slechts een tussenstati on. Maar die fraaie planning is nadrukke lijk op de tocht komen te staan. Italië dreigt een keerpunt in negatieve zin te worden. En daar maakt Zwartkruis zich duidelijk meer zorgen over dan over de oefenwedstrijd die zijn keurkorps woens dag tegen de Fransen in het zonnige Pa rijs moet spelen. Daarbij zal de „razzia” van de procu- reur-generaal in Rome, De Mateo, en de rechter, van onderzoek Rosselli echter niet blijven. Er is nog een aantal arresta tiebevelen uitgevaardigd tegen perso nen, die steekpenningen zouden hebben gegeven aan spelers om met illegale weddenschappen grote sommen geld op te strijken. Voorts moeten woensdag 23 spelers, onder wie de vedette van Perugia Paolo Rossi, zich verantwoorden tegenover de rechtbank. Oorspronkelijk hadden Mas simo Cruciani en Alvaro Trincia, twee „zakenlieden” uit Rome, die zich als bookmakers bij de illegale toto bedro gen voelden door de hele affaire, 27 spelers wegens manipulatie en omko ping beo'-hvMigd. Nu de zaak aan het Met een opmerkelijke bedreiging heeft een „supporter” van Veendam getracht zijn dorpsgenoot en Herac les doelman Johan Krol daags voor het treffen FC Heracles-Veendam geeste lijk in de vernieling te helpen. De Veendamse onderwijzer, die na bonje met Veendam-trainer Oldejans blij is in Almelo te kunnen spelen, maar het nieuwe seizoen weer in eigen woonplaats zal acteren, ontving zater dagochtend bij de post een opmerke lijk presentje. Hij vond een dikke enve lop met daarin een dreigbrief en drie stukken baksteen, hetgeen voor de PTT reden was om op de brief 2,60 strafport te claimen. De strekking van de brief luidde: minstens drie blunders in Almelo ma ken - met drie doelpunten voor Veen dam als gevolg - of je krijgt een soort gelijk aantal stenen naar je hoofd. De politie in Veendam werd op de hoogte gebracht en ook de politie in Almelo werd getipt. Uit voorzorg werd door recherceurs bij de doelen gepost. De bedreiging bleek, zoals verwacht mocht worden, loos alarm. Krol keepte ondanks alles een solide partij en kon achteraf om de hele affaire slechts glimlachen. roepen vleugelaanvaller Rep. „Johnny be hoort tot de garde voetballers die erg veel voor Nederland heeft gepresteerd. Daar om wil ik hem in het land waar hij zijn brood venjifent de kans geven zich waar te maken”, aldus Zwartkruis. Door de gebruikelijke vragen naar zijn opstelling voor het duel met Frankrijk, keert de bondscoach ten slotte terug naar de actuele problemen. En die zijn door het wegvallen van Van de Korput weer Roda JC is onberekenbaar. Na een eerdere winst op Feyenoord, 1-0, waar mee het lange ongeslagen rekord van de Rotterdammers sneuvelde, werd een week later op eigen terrein van Willem II verloren met 1-2. Het vorig weekeind werd Ajax met 2-1 verslagen. Een resultaat, dat nu gevolgd is door een grote nederlaag bij NAC: 3-0. Henning Jensen maakte in zijn eer ste vijf wedstrijden voor Ajax vijf doel punten. Daarna wist hij het doel niet meer te vinden in achttien wedstrijden. Tegen FC Twente wist hij via een straf schop deze negatieve lijn te door breken. De 0-3 winst van AZ’67 bij Haarlem betekende de grootste winst buiten Alkmaar sinds 22 september toen met dezelfde cijfers bij NAC werd gewon nen. Voor Haarlem betekende het de grootste nederlaag op eigen terrein sinds de 1-4 tegen PSVop 16december. MW werkt de laatste negen wed strijden volgens een vast patroon af, 3x verlies, 3x winst en nu weer 3x verlies. De Maastrichtenaren kwamen in vijf van de laatste acht wedstrijden niet tot scoren. PSV herstelt zich en klautert om hoog. Drie achtereenvolgende overwinningen kwamen slechts één keer eerder voor dit seizoen en wel van de vierde t/m de zevende kompeti- tiedag. PEC (Z) valt steeds verder terug. Na een redelijke start zijn de Zwollenaren door zeven achtereenvolgende wed strijden zonder winst, die slechts twee punten opleverden, in degradatiege- vaar. Zaterdag a.s. komt Ajax naar Zwolle. FC Den Haag, op eigen veld DEN HAAG (ANP). De oud-renner Jan Jansen, tijdens de Olympische Spelen in 1968 te Mexico zilveren medaillewinnaar op de tandem met Leijn Loevesijn, is door de KNWU benoemd als sprinttrainer voor het seizoen 1980. de weg naar het Nederlandse elftal open houden. Aan Krol heb ik dat ook al ge vraagd en hij staat positief tegenover mijn verzoek”. Nu het omkopingsschandaal in Italië zulke grote vormen aanneemt dat zelfs de veelbesproken affaire van destijds in de Bundesliga wordt overschaduwd, mag worden verwacht dat alle Italiaanse clubs ter bestrijding van het door schorsin gen onafwendbare kwaliteitsverlies ge bruik gaan maken van dé mogelijkheid een buitenlander in te lijven. Er zal dus heel wat worden afgeschuimd op de ver schillende transfermarkten. En nu al is duidelijk dat Nederland daarbij zeker niet zal worden vergeten. Integendeel. De bondscoach, en hij niet alleen, vreest dat een en ander rampzalige gevolgen zal hebben voor het vaderlandse voetbal. De spoeling van echte toppers is al zo dun. „Ik heb wel eens gezegd dat onze hele eredivisie in feite wordt gedragen door niet meer dan vijf vedetten met een Ne derlands, paspoort. Men wordt dan wel boos op mij, maar daarmee verbeter je de situatie niet. Als spelers in het buitenland gaan werken, worden het andere voetbal lers. Dat zie je aan Rep, Haan en zelfs Neeskens. Om die reden heb ik, als ik kon kiezen, steeds de voorkeur gegeven aan in Nederland uitkomende spelers. En dat zal ik zo lang mogelijk blijven doen”. Moest de technische leider van de KNVB in het verleden al enkele keren van die gedragslijn afwijken (Neeskens, Ren- senbrink, Rep en Haan), je behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen dat hij binnen afzienbare tijd een belang rijk deel van of wellicht -zelfs zijn hele kern vanuit het buitenland moet oproe pen. Uit ervaring is inmiddels voldoende duidelijk geworden, dat daaraan keer op keer vele problemen zijn verbonden. Te gen deze achtergrond ziet de toekomst van zou lijk te kloppen, leed tegen PSV zijn tweede thuisnederlaag. De eerste dit seizoen viel op 25 november toen Ex celsior met 1-2 verraste. Bij Ajax-FC Twente 3-2 waren er niet veel doelpunten van Nederlandse makelij bij. Vier Scandinavische: Jen- sen-Arnesen, Thoresen en Lindsted en Tahamata. Harry Schellekens, lange tijd een van de meest gepasseerde doelverdedi- gers, is nu reeds 367 minuten zonder tegendoelpunt. Azing Griever (FC Groningen) 'is de eerste doelman die dit seizoen tot sco ren kwam. Vorige week en afgelopen zondag scoorde hij telkens via een strafschop. Paul Postuma mag een waardevolle reservespeler genoemd worden. Een vaste plaats heeft hij nog niet gehad en slechts door blessures en schorsingen mag hij aan de bak. Op die manier maakte hij reeds elf doelpunten in achtttien wedstrijden die goed waren voor zeven wedstrijdpunten. Raamsdonk en superzwaargewicht: Tiben. De uitslagen: bantamgewicht: Zwakhalen (Zuid) wint op punten van Fons Delmotte (Zuid); vedergewicht: DEN HAAG (ANP). De strijd om de nationale bokskampioenschappen, die gisteravond in de tot de laatste plaats, met 1300 toeschouwers bezette Houtzage rij in Den Haag werden afgesloten, heeft twee unieke feiten opgeleverd. In de in totaal 46 partijen, die nodig waren om tien titels te verdelen, was slechts één knock-out en diende geen partij te wor den afgebroken wegens een blessure van een van de boksers. Opvallend was de doorbraak van enkele jonge boksers, die via de selectie van Jong Oranje internationale ervaring hebben opgedaan. Drie kampioenen van Neder land 1979 prolongeerden hun titel: ban tam: Jef Zwakhalen, zwaarwelter: Pedro Ben 1-0 Tips toto-gelijk: 2 - 4 - 7 - 9 - 10 - 13 - 23 en 27. Oranje er uitermate somber uit. Italië in juni wel eens het laatste echte internationale podium kunnen zijn waar op het Nederlands elftal nog kan schit teren. Niet alleen om die reden is de waarde van het Europese titelgevecht voor Zwart kruis aanmerkelijk gestegen. De bondsco ach was al eerder tot de ontdekking geko men dat profvoetbal onverbrekelijk ver bonden is met prestaties. En zo goed en zo kwaad als dat in Nederland nu eenmaal moet gaan, heeft hij een voorbereidings programma op poten gezet. Met het oefen duel van woensdag met Frankrijk wordt het eerste deel daarvan afgesloten. „Het is inderdaad de laatste test-case voor de EK”, stelt Zwartkruis. „En ik meen het recht te hebben alle spelers nog een keer uit te proberen voordat ik tot mijn definitieve selectie kom. Daarbij realiseer ik mij terdege, dat vriendschap pelijk voetbal sterk is gedevalueerd. Ik zie zo’n oefeninterland dan ook als een momentopname, waarbij je wel de opvat tingen van de spelers kan herkennen, maar waarbij je toch geen juist beeld krijgt van de echte kracht”. - -k-sss-s./:'

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19