Kabinet dient voorontwerp in 24 KGIJ negeert waarschuwing Kerk-Marokkanen in buurthuizen Beverwijk Franse boeren blokkeren Kindersterfte in arme landen vijftig procent Kans op toeslag arbeidsplaatsen lijkt verdwenen nijman 1 lichtreklame Vrijlating gegijzelden gaat langer duren kan versnellen die Sadat en de sjah in de prullebak van de geschiedenis zal doen belanden”. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties zei gisteren dat het vertrek van de sjah naar Egypte de pogingen van de VN om de gijzelingszaak op te lossen ernstig zal bemoeilijken. haven Calais OR Meubelfabriek ISf Oisterwijk toonaangevend in eiken Top politburo niet bij zitting Opperste Sovjet si iï’ het woord is aan... vandaag: het weer HAARLEM *1 g|| SJAH BLIJFT VOORGOED IN EGYPTE Sadats uitdaging aqendci poging 9^ Constructivisme Benoeming Renovatie En verder 319309 (ADVERTENTIE) DINSDAG 25 MAART 1980 Sir James Barrie: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 119 7 rie i sid an. aar lar en of nd i I I I I I I I I I - Natuurshop Schalkwijk Schalkwijk Tel. 023 - 334948 Telefoonbeantwoorders lU- en al. tar kt, voor exclusieve Herenmode Beurs16 Binnen* en buitenland... 2,3,4 Kunst17 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips15 Sport 19,21 Weerrapporten,....2 Perioden met zon (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Rijks- en gemeentepolitie in Nederland moe ten worden opgeheven en vervangen door provinciale politie korpsen onder beheer van de commissaris der koningin en met afdelingen in de verschillende gemeenten. Daarnaast zullen een aantal landelijke diensten onder verantwoordelijkheid van de rijksoverheid functioneren. Volgend jaar zal met deze reorgani satie moeten worden begonnen. IJmuider Courant (Van onze radactie buitenland) In ’81 vorming provinciale IW n i Zie de kunstpagina Zie verder pagina 2 (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 Zie verder pagina 3 I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Het voorontwerp is naast het parlement ook toegezonden aan bestuurlijke, justi tiële en politiële instanties en de vakbewe ging. De bewindslieden willen voor 15 augustus de reacties hebben, opdat vol gend jaar het definitieve ontwerp gereed kan zijn. Zeker is al dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zich fel tegen het plan zal verzetten. In een uitzending van radio-Teheran werd gisteren gezegd, dat de aanwezig heid van de sjah in Egypte „de explosie Het leven is een lange, harde les in nederigheid. In Leiden en Nijmegen zijn achter elkaar tentoonstellingen te zien over VlaJNhse Constructivisten. Beelden de kunstcriticus Jan Zumbrink ging een kijkje nemen in de Lakenhal in Leiden en maakte een vergelijkende analyse. Regeringspartij CDA en de opposi tiepartijen PvdA, D66 en PPR heb ben gisteren felle kritiek geleverd op de Sectornota van minister Van Aar- denne van Economische Zaken. Ook de VVD bleek niet in alle opzichten gelukkig met de nota, die gaat over het economisch structuurbeleid. Zie pagina 2 Er is licht in het probleem van de Britse bijdrage aan de EG. De Euro pese Commissie heeft de Britse rege ring een nieuw voorstel gedaan dat mogelijk leidt tot een doorbraak in deze kwestie. Intussen is de Europe se top die komende maandag in Brussel zou worden gehouden, uit gesteld. Alle 'i DIERENBENODIGDHEDEN Winkelcentrum KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4564S6 Grote Houtstraat 59 - Haarlem - Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur It - de nd- ne- Tot de verantwoordelijkheid van het rijk blijft onder meer behoren: sterktebe- paling, opleiding en vorming, werving en selectie, kleding, bewapening, promotie beleid en de rechtspositie van de politiea genten. Als landelijke diensten naast de provinciale korpsen noemt het vooront werp de onderdelen: recherche, verkeer, politie te water, luchtvaart, beveiliging koninklijk huis en parketpolitie. Het lan delijk recherche-apparaat krijgt als taak het verzamelen en verstrekken van gege vens over zaken als misdrijven van terro ristische aard, verdovende middelen en andere georganiseerde misdaad. Het vertrek van de Iraanse ex-sjah naar Egypte heeft een geheel nieuw facet toege voegd aan de Midden-Oostenproblema- tiek. President Sadat van Egypte heeft zich met een ondiplomatieke moed die men zelden bij staatslieden waarneemt, opgeworpen als de kampioen van mense lijkheid en trouw aan zijn vrienden. Want politiek gezien zou hij zich, zoals zovele andere olielikkers, hebben kunnen ver schuilen achter een hoge wal van hypocri sie en diplomatieke afzijdigheid. Het nieuwe facet wordt gevormd door Sadats openlijke keuze tegen de islamiti sche solidariteit, zoals die zich heeft gede monstreerd in de afwijzing van de Egyp- tisch-Israelische vredesovereenkomst van Camp David. De opneming van de ex-sjah is indirect een betuiging van trouw aan deze overeenkomst, omdat Sadat nu be reid gebleken is iedere buiging in de rich ting van het ka/np der Palestijns-Arabi- sche propagandisten van de heilige oorlog achterwege te laten, meer nog, dit kamp onvervaard de handschoen toe te werpen. Egypte heeft zelf geen olierijkdommen, geen olievindplaatsen die nog in exploita tie zouden kunnen komen. Het heeft een bescheiden oliewinning in de Sinaï, die door Israel is teruggegeven in het kader van de vredesovereenkomst. Het is de vraag hoe Sadat tegen de toekomst van het huidige Iraanse bewind aankijkt wellicht zit hij de Khomeini-razemij als een voorbijgaande episode en rekent hij op een nieuw tijdperk met een gematigder Iraans bewind, dat zich tenslotte tevreden stelt met de verdrijving van de sjah en een einde maakt aan de hysterie die Iran in nagenoeg de gehele wereld onvoorstel baar heeft gecompromitteerd. Maar waar schijnlijker is dat Sadat, die eens tot onge noegen van de gehele islamitische wereld naar Israel ging met de witte vlag, precies weet hoe een staatsman zich in de Arabi sche wereld moet gedragen om meester van de situatie te blijven. Zijn onherroe pelijke keuze vóór samenwerking met de Verenigde Staten en Israel krijgt steeds meer duidelijke achtergronden. Egypte heeft van die keuze in betrekkelijk korte tijd grote voordelen gehad en nagenoeg geen nadelen. Sadats prestige in zijn eigen land, maar ook in rijke Arabische staten die alle belang hebben bij een stabiele ontwikkeling van het Midden-Oosten zon der chaotische revolutionaire veranderin gen, is toegenomen. Ofschoon het gevaar van een staatsgreep van de kant van hoge Egyptische militairen altijd latent aanwe zig blijft, heeft de indrukwekkende per soonlijkheid van Sadat ook aan die zijde een heilzame invloed. Wat de Verenigde Staten betreft, heeft de ex-sjah weinig reden tot dankbaarheid, nadat hij jarenlang willig instrument van Washington is geweest. Toch heeft de Amerikaanse ontrouw aan deze bondge noot Washington weinig winst gebracht. Ook nu nog wjjt men in Iran de vlucht van de sjah aan Amerikaanse intriges. Dat Jimmy Carter geen genie, noch een held is, heeft men in Iran nu wel door. En dat maakt de situatie van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran alleen maar hache lijker. INIIIIIIIIIIIHUIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII reerd zou kunnen worden als hij zou af zien van zijn vertrek naar Egypte. Overigens zei minister Ghotbzadeh van Iran gistermorgen toen de sjah nog onder weg was naar Egypte, dat als de afgezette vorst zou terugkeren en de behandeling van het Iraanse verzoek tot uitlevering zou afwachten, de gegijzelde Amerikanen „binnen 24 uur” zouden worden overge dragen aan de Revolutionaire Raad van Iran. Dit zou echter nog geen vrijlating van de gegijzelden betekenen. De Iraanse opperrechter Khalkali verklaarde giste ren opnieuw, dat de gegijzelden „wegens spionage zullen worden berecht”. (Van onze IJmondredactie) BEVERWIJK. Ondanks een waarschuwing van het gemeentebe stuur van Beverwijk aan de besturen van de plaatselijke buurthuizen heb ben de 84 Marokkanen die verblijf hielden in de Amsterdamse Mozes- en Aaronkerk gisteren onderdak gekre gen in de buurthuizen „Wijk aan Duin” en „De Lichtboei” in Bever wijk. TEHERAN-CAIRO. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh heeft gisteren verklaard, dat de vrijlating van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran ernstig zal worden vertraagd nu de afgezette sjah in Egypte is. Dit blijkt uit het voorontwerp voor een nieuwe politiewet, dat vandaag is overhandigd aan de leden van de Tweede Kamer. Het ontwerp, dat is voorbereid door minister De Ruiter van Justitie en minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, houdt in dat de rijkspolitie en de 140 gemeentelijke politiekorpsen binnen af zienbare tijd moeten samengaan. „Een fusie die zijn weerga niet kent”, aldus de ministers bij het voorontwerp. DEN HAAG. Voor de „projectmati ge” arbeidsplaatsentoeslag is geen Ka mermeerderheid meer. De VVD is er ronduit tegen en het CDA heeft grote twijfels over deze toeslag. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de sectornota door de vaste Kamer commissie voor economische zaken. Mi nister Van Aardenne had voorgesteld een toeslag te geven van 10.000 voor elke arbeidsplaats waarmee de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in een on derneming de drempel van 15 zou over schrijden. Volgens WD’er De Korte is de „toeslag in feite een loonkostensubsidie”, „omdat niet gecontroleerd wordt in welke mate wordt geschoven met direct en indirect personeel”. De Kritische Gemeente IJmond (KGIJ) die de Marokkanen begeleid heeft, tegen een symbolische huurprijs, de buurthui zen als tijdelijk onderkomen gehuurd. Vanochtend heeft het gemeentebestuur van Beverwijk contact gehad met het mi nisterie van justitie over te nemen maatre gelen. Het gemeentebestuur stelt zich na melijk op het standpunt dat zowel het organisatiecomité als de buurthuisbestu- ren met de huisvesting een geweldige ver antwoordelijkheid op hun schouders ne men. Bovendien acht men de buurthuizen niet geschikt voor een dergelijke opvang. Gevreesd wordt dat de eigenlijke functie ervan ernstig in het gedrang kan komen. Het college van B. en W. zegt het niet als zijn taak te beschouwen de problematiek van de illegaal in ons land verblijvende buitenlanders op te lossen. Overigens is met het ministerie van justitie overeenge komen dat niet handelend zal worden opgetreden voor de uitspraak van het kort geding op maandag 2 april. Daarna zal opnieuw met het ministerie worden overlegd over te nemen maatregelen. Het kort geding diende maandagmid dag voor de president van de Haarlemse rechtbank. Het was door de Stichting Ille galen aangespannen tegen Hoogovens IJ- muiden en de Staat der Nederlanden en was bedoeld de Marokkanen het recht van sollicitatie in Nederland te geven. Tijdens het verblijf van de Marokkanen in de Beverwijkse buurthuizen kan volgens de bestuurders het buurt huiswerk normaal doorgaan. Tien tot de KGIJ behorende vrijwilligers staan de Marokkanen dag en nacht met raad en daad terzijde. De buitenlanders hebben zichzelf uitstekend georganiseerd. Taken zijn ónder meer verdeeld over een keu- kenploeg, een huishoudelijke ploeg en een contactgroep. De reden dat de KGIJ zich tot de buurthuisbesturen heeft gewend is een gevolg van het feit dat deze organisa tie zelf niet over een vast domicilie met voldoende ruimte beschikt. De grote ruimten in de buurthuizen worden ’s a- vonds ingericht tot slaapzaal en worden ’s morgens weer ontruimd. Andere vertrek ken dienen overdag ais verblijfsruimte. De Kritische Gemeente IJmond denkt voorlopig een maand gebruik te zullen maken van de gehuurde ruimte in de Beverwijkse buurthuizen. Zie verder plaatselijke pagina’s CALAIS (AFP). Bijna duizend boeren hebben gisteren de toegang tot de passa- giershaven van Calais, waar ook de hover craft naar Groot-Brittannië aankomt en vertrekt, geblokkeerd. Met hun actie wil len ze protesteren tegen de landbouwpoli tiek van de regering in Londen en de voorstellen tot verhoging van de land bouwprijzen door de Europese Com missie. De commissie wil de prijzen met 2,4 procent verhogen, de boeren eisen 7,9 procent. De blokkade is voor onbepaalde tijd afgekondigd, aldus een woordvoerder van de boeren. Directeur B. J. P. Boerrigter van de Woningstichting Velsen maakte maandagavond met glasheldere in formatie naar de bewoners toe een eind aan lang bestaande onzeker heid rond een renovatieplan voor de Santpoortse Bloemenbuurt. Verwij ten over een trage aanpak wimpelde hij af in de richting van het betrokken ministerie (Volkshuisvesting) en de in Haarlem gevestigde Provinciale Dienst voor de Volkshuisvesting. Amerikaanse regeringsfunctionarissen verklaarden gisteren datde VS hebben geprobeerd de sjah ertoe te bewegen niet naar Egypte te gaan. Volgens president Carters adviseur voor Veiligheidszaken Brzezinski heeft Washington de sjah zelfs toegezegd, dat hij weer in de VS geope- President Sadat zei gisteren na aan komst van de sjah in Cairo, dat de verdre ven vorst voorgoed in Egypte blijft. Het Egyptische staatshoofd verwelkomde gis teren op de luchthaven van Cairo de ex- sjah, die inmiddels is opgenomen in een ziekenhuis voor een operatie aan zijn milt. In Teheran hebben duizenden woeden de betogers gisteren en vandaag voor de Amerikaanse ambassade gedemon streerd. Zij balden hun vuisten en riepen leuzen tegen president Sadat. Een aantal van de naar Beverwijk overgebrachte kerk- Marokkanen bijeen. Het landelijke bestuur van de A. B. O. P. (Algemene Bond voor Onder wijzend Personeel) trekt hij het be stuur van de Velsense afdeling aan de bel naar aanleiding van twee om streden onderwijsbenoemingen (di- recteurpost Moerbergschool en Hu go de Groot-MAVO). Zorgvuldig ge formuleerde „spelregels" voor in spraak in dat kader worden als reme die gepresenteerd voor een volgens de A. B. O. P. onjuiste afweging in bovenstaande gevallen. De keuze voor provinciale politiekorpsen, die vijf jaar geleden reeds werd aangeko- nidgd door de toenmalige minister Van Agt van Justitie en zijn collega De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken, houdt direct verband met de voorgenomen reor ganisatie van het binnenlands bestuur. Destijds was er sprake van 26 nieuwe provincies en daarmee ook van 26 politie korpsen. Het is nu nog niet definitief be kend hoeveel provincies-nieuwe-stijl uit eindelijk zullen worden gevormd, maar de uitgewerkte voorstellen liggen al klaar bij de Tweede Kamer. f Bij het vandaag ingediende vooront werp hebben de minister De Ruiter en Wiegel met opzet gekozen voor een één hoofdige leiding per provinciaal korps door de commissaris der koningin. De beide bewindslieden vrezen „competen- tieconflicten en met elkaar strijdende ver antwoordelijkheden”, wanneer het be heer onder Gedeputeerde Staten zou val len. De commissaris der koningin krijgt de zorg voor instandhouding van het poli tieapparaat en kan aanwijzingen geven voor het doelmatig functioneren van het korps. Tot de verantwoordelijkheden van de burgemeesters blijft het handhaven van de plaatselijke orde behoren. Daarnaast heeft de officier van justitie de verant woordelijkheid voor de strafrechtelijke handhaving van de rechtsorde, onder di rect gezag van de minister van Justitie. In verband met deze gescheiden verantwoor delijkheden schrijven de beide indieners van het voorontwerp dat een voortdurend „driehoeksoverleg” tussen de betrokken commissaris der koningin, burgemeester en officier van justitie noodzakelijk zal zijn. WASHINGTON (DPA). In de armste ontwikkelingslanden sterft de helft van alle kinderen, voordat zij een jaar oud zijn. In deze landen is de gemiddelde levensverwachting 42 jaar tegen 70,3 jaar in de industrielanden. Dit staat in een rapport van de Wereld bank dat in Washington is gepubliceerd. De armste landen zijn Mauretanië, Mali. Opper-Volta, Niger, Afghanistan en Laos. De Wereldbank becijfert onder meer dat men tussen 1975 en 1978 in totaal heeft uitgegeven: 7 miljard gulden voor sanitai re instalaties, 800 miljoen gulden voor gezondheidsprogramma’s en 320 miljoen voor gezinsplanning. MOSKOU (Reuter). Leonid Brezj- njev en drie andere leiders van het polit bureau waren vandaag afwezig bij de plechtige opening van de Opperste Sovjet (parlement) van de Russische federatieve republiek. Er werd geen verklaring gege ven voor de afwezigheid van president en partijleider Brezjnjev, premier Kosigin en partij-ideoloog Soeslov. De vierde afwezi ge is voor het congres van de Hongaarse communistische partij in Boedapest. Vannacht regen en minimumtempe ratuur omstreeks 4 graden. Overdag perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Matige wind uit zuid tot zuidwest. politiekorpsen Aartsbisschop Romero van San Salvador is vannacht doodgescho ten. Gevreesd wordt, dat de aanslag tot een nieuwe golf van geweld zal leiden in El Salvador. Zie pagina 4

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1