betaling gage Botsing locomotief met auto ec Parfum moét geur van uitwerpselen bevatten en dan dit noq .Ei 3 MOGELIJK BEROEPSOPLEIDING WERKGEVERS Scheepsboycot Roethof laakt opgeheven na Ho Hoogleraar tijdens symposium: Oude auto’s met ’n nieuw luchtje Steun voor bouw LPG-terminal op Maasvlakte Aa OP Onderzoek naar opleiding D’66 wil minister weer als oppositieleider rij-instructeur spreekverbod voor PTT-top Nijhof: Kamerlid moet ook matigen di: x" V' OOI 2 BINNEN. EN BUITENLAND MAART 198 0 DINSDAG 25 x. Nucleair materiaal Visakte duurder (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Regerings partij CDA en de oppositie partijen PvdA, D’66 en PPR hebben gisteren felle kritiek geleverd op de Sectornota (of ficieel de Voortgangsnota Eco nomisch Structuurbeleid) van minister Van Aardenne van Economische Zaken. Ook de WD schaarde zich op onder delen achter de kritiek. Randschrift blijft (Van LO ring ontv; Com: stuui langi kunr van Brits Protest tegen onderdrukking Energiebesparing Actie voor Cambodja I ?2‘?ch Misbruik kinderbijslag Chileense appelen s Nota Van Aardenne I I wekt felle kritiek Economische BA is nog niet duidelijk. Wiegel: Kabinet versterkt c C cr draad vermoedelijk zullen halen. Als het op stemmen aankomt zal de der Stoel in schriftelijke vragen aan mi nister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Minister- Van der Stee van Financiën heeft de Tweede Kamer laten weten, dat het randschrift „God zij met ons” op gul dens, rijksdaalders en tien-guldenstukken zal blijven. In antwoord op vragen van PvdA-Kamerleden zegt de minister, dat de levensbeschouwelijke verscheidenheid van de Nederlandse bevolking hem geen aanleiding geeft te bevorderen dat het randschrift van de munten wordt verwij derd. ROTTERDAM. (ANP) De Internatio nale vervoersfederatie (ITF) heeft de ver- voersbonden FNV gevraagd de boycot tegen het Cypriotische schip Lina te beëindigen, nadat gisteravond een ak koord is bereikt tussen de ITF en de Griekse eigenaar van het schip. De Lina gaat nu naar West-Duitsland. De Griekse eigenaars hebben toegezegd dat ze in Bremen of Hamburg iets zullen laten doen aan de bemanningsaccommo- datie. Ze hebben daarvoor een borgsom gestort. Volgens de ITF was de toestand aan boord „beestachtig slecht”. De „Lina” werd door de Rotterdamse havenwerkers geboycot uit solidariteit met de stakende bemanning. Die heeft volgens ITF-inspecteur Johan Altena gis teren 60.000 gulden aan achterstallig loon uitbetaald gekregen. De bemanning zei sinds december vorig jaar nauwelijks of geen gage te hebben ontvangen. De be manning, Griekse officieren en Pakis taanse matrozen, wordt voortaan betaald volgens het ITF-standaardcontract. Dat komt neer op minimaal ongeveer 1.350 gulden per maand. 2 1 1 -0 1 1 1 1 5 1 4 11 8 15 15 7 7 7 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 12 0 0 0 10 0 0 0 0 0.2 2 0 2 0.1 11 0 0 0 0 1 0 o o 16 10 0 0.2 0 8 0 0 0 Tijdens een vergadering van de vaste Kamercommissie voor Economische Za ken werden door CDA, PvdA, D’66 en PPR vier moties ingediend waaruit bleek dat de nota van de bewindsman nog veel vragen onbeantwoord laat. Ze laakten vooral de gebrekkige regeling van de in formatieplicht en de verantwoordelikheid van de bij het sectorbeleid betrokken par tijen. DEN HAAG. (ANP) Om te bezien op welke punten het opleidingssysteem voor rij-instructeurs moet worden verbeterd is gisteren door minister Tuijnman van Ver keer en Waterstaat de Adviescommissie Opleidingen Rij-instructeurs ingesteld. De commissie zal tot voorstellen moeten komem over een systeem van opleiding dat de eenheid en kwaliteit van de instruc- teursopleiding waarborgt tegen een voor de leerling aanvaardbare prijs. Er is een zeer verschillende kwaliteit in de huidige opleidingen geconstateerd. Voorts kosten die opleidingen in vergelij king met andere beroepsopleidingen zeer veel en ontbreekt een waarborg voor een heid in opzet en methodiek. De bewindsman besteedt volgens het Ka merlid bovendien geen aandacht aan de ruim vijfhonderd kartels in Nederland en doet niets aan de verbetering van het management. Van Aardenne zegde toe met zijn colle ga Pais van Onderwijs en Wetenschappen te zullen bekijken wat de mogelijkheden zijn van een (hogere) beroepsopleiding voor ondernemers. Hij verklaarde ook dat een fusie-wetgeving in de maak is die onderdeel moet gaan uitmaken van de mededingings-wetgevihg. Een adviesaan vraag hierover van het kabinet ligt nog bij de Sociaal-Economische Raad (SER). De minister schaarde zich achter een idee van het PSP-Kamerlid Van der Spek de gehele steunverlening aan bedrijven in kaart te brengen. De pacifist wil dat er onderzoek wordt verricht naar de effecti viteit van de verleende steun. Waar nodig instrumenten aanpassingen worden door gevoerd. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aantal uren zon: 0 tot 6, minimum temperatuur omstreeks 4 graden, maximum temperatuur omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal 50 percent. 12 12 12 8 12 10 12 10 11 11 5 19 16 4 18 14 9 11 -3 9 7 5 16 15 12 10 15 18 18 5 15 3 14 15 14 2 3 9 17 Hongi tijleid' .zal hii lingen garije waard miner Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Hon de kor de Soa wordt laatste dat H „geme meest wordt besliss Dit Financ het La weer 1 comm die de verhop Brittei „Als - nen di een g 6 6 3 -o -16 o 4 -2 10 7 4 1 6 8 1 -0 7 -14 5 9 6 -11 -0 S» Het PvdA-Kamerlid Van den Bergh heeft gisteren in Den Haag op de Argen tijnse ambassade een petitie aangeboden aan ambassadeur Barbaris. Daarin pro testeert het Solidariteits Komitee Argenti- nië-Nederland (SKAN) tegen onderdruk king van het Argentijnse volk door het militaire regime. Het Kamerlid kondigde aan dat een Nederlandse parlementaire delegatie in september drie Zuidameri- kaanse landen (waaronder Argentinië) zal gaan bezoeken om de mensenrechten te bestuderen. Minister Braks van Landbouw en Visse rij heeft voor het komende hengelseizoen de verschillende visdocumenten vier dub beltjes duurder gemaakt. Drie van die vier dubbeltjes komen bij de in de prijs inbegrepen bijdrage voor verbetering van de binnenvisserij. De grote visakte gaat nu 33,50 gulden kosten, de kleine visakte 11,50 gulden en het bijdragebewijs 5,5 gulden. De documenten zijn weer ver krijgbaar bij de postkantoren en de Am sterdamse gemeentegiro. DEN HAAG (ANP). Het DS’70-Tweede- Kamerlid Nijhof vindt dat hij en zijn collega’s uit de Eerste en Tweede Kamer ook moeten matigen en veel meer dan mensen voor wie de loonmaatregel geldt. Pas als politici zelf matigen, hebben zij het morele recht om van anderen matiging te vragen, aldus Nijhof in schriftelijke vra gen aan minister Wiegel van Binnenland se Zaken. Nijhof vraagt de bewindsman om bij de voorgenomen verlaging van de topinko mens van ambtenaren en politieke ambts dragers ook de inkomenspositie van Eer ste- en Tweede-Kamerleden in samen hang daarmee te beoordelen. h. bew. mist onbew. h. bew. mist mist 1. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. regen onbew. 1. bew. zw. bew. onweer 1. bew. zw. bew. mist onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. regen zw. bew. mist h. bew. onbew. h. bew. h. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. mist 1. bew. regen niet ontvangen 1. bew. onbew. zw. bew. Het PvdA-Kamerlid Epema-Brugman vindt het vreemd dat gemeenten niet deel nemen aan een studie naar optimale toe passing van energiebesparingstechniek in nog te bouwen woonwijken. Ze stelt dit in schriftelijke vragen aan minister Van Aardenne van Economische Zaken. Het Kamerlid wijst erop dat de studie juist voor gemeenten is bedoeld. Ze wil ook weten waarom elektriciteitsproduktiebe- drijven ook niet aan de studie van het Nederlands Economische Instituut meedoen. PvdA, CDA en VVD willen dat de rege ring samen met andere landen het initia tief neemt voor een nieuwe hulpcampag- ne ten behoeve van de bevolking in .Cam bodja. Kamerleden uit deze partijen heb ben daar in schriftelijke vragen op aange drongen. De Kamerleden verwijzen naar een rapport van het Rode Kruis en het Kinderfonds van de Verenigde Naties waarin wordt gemeld dat het geld voor' hulp aan Cambodja bijna op is en dat een tweede hongersnoodramp dreigt. Volgens het rapport heeft de voedselhulp die tot nog toe is verstrekt inderdaad de bevol king bereikt. WE! DDR tegen tan, e< sisch hebbe verklê de Me Bij een t; ernsti, groep mense het v werd invasi InE doodg welier die vc van Escor dood gen te dader delijk In I de ge verwo daden De I aan a band consu Een onaire se bc veran! boma; telt Kasse behan ploffii aange In I kende leraar De aa ese K In I „Unie schote gen h ZW zzo windst. zo windst. ozo o zo ozo o o zo zo zo windst. windst. o z zo ono zw ozo verand. windst. o wzw w z zo zzw windst. windst. z nnw windst. ono wzw wnw nno verand. nnw z no BOl de op verspreiding van kernwapens, aldus Van land, nu mi Weer in binnen- en buitenland teweegbrengen van de seksuele daad is volgens hem mogelijk. Daar waar enerzijds de belangstelling voor geuren toeneemt, is er anderzijds juist een afneming waar te nemen. De totale „geurmarkt” zou de afgelopen tien jaar zijn verdrievoudigd. Besteedden de Nederlandse vrouwen in 1970 nog vijftig- miljoen gulden aan lekkere geurtjes, de verwachting is dat dit jaar de omzet de 150 miljoen bereikt. Een tegengestelde ontwikkeling doet zich voor bij tuinbouwprodukten, zo meent dr. ir. Van de Pol „snijbloemenspe cialist” aan de Landbouwhogeschool in Wageningen. Hij meent dat verwaarlozing van de geur bij tuinbouwprodukten een typisch voorbeeld is van vervlakking van deze tijd. Zelfs de meeste moderne snijro- zen, waarvan er in Nederland één miljard per jaar worden gesneden, ruiken niet of nauwelijks, aldus Van de Pol. Volgens vice-president Jaques Leroux van International Flavors and Fragrances Inc., is de gezamenlijke omzet van de tien belangrijkste ondernemingen die zich be zighouden met de fabricage van reuk- en smaakstoffen meer dan twee miljard gul den. Volgens hem kan een bepaalde geur een produkt maken of breken. „Geen en kele schampoo, after-shave, deodorant, crème of lotion zal met succes verkocht of geaccepteerd worden zonder dat er een reukstof in ppgenomen is”, zei hij. ufnci Als Op een VVD-bijeenkomst in Cuyk zei de bewindsman gister avond dat het kabinet er in is geslaagd een breder draagvlak voor dit essentiële onderdeel van het beleid te realiseren. Het verloop van de uitkomst van het loondebat is volgens Wiegel belangrijker dan het ,ja-zeggen” op de loonmaatregel en de extra bezuinigingen. Volgens de vice-premier was er sprake van een drieërlei resultaat: CDA én VVD wisten elkaar te vinden, D’66 steunde uiteindelijk het kabinet en de PvdA beet in het zand. „Gesterkt kan het kabinet nu verder”. Wiegel prees D’66 voor de „constructieve opstelling” tijdens het loondebat. (D’66 stemde voor de loonmaatregel nadat een door haar ingediend wijzigingsvoorstel was aanvaard waardoor de loonmaatregel eind dit jaar afloopt en niet pas over een jaar zoals het kabinet oorspronkelijk wilde). „Ik heb altijd betoogd dat het kabinet bij het voeren van zijn beleid over de grenzen van de eigen coalitie heen moest zien”, aldus Wiegel gisteravond. Bij eerdere gelegenheden liet hij zich nogal laatdunkend uit over D’66. Het D’66-Kamerlid Brinkhorst, staatssecretaris tijdens het kabinet-Den Uyl, heeft de verwijten uit PvdA-kring dat zijn Kamerfractie zich tegenover de andere oppositiepartijen niet loyaal heeft opgesteld „geheel misplaatst” genoemd. Tijdens een discussiebijeenkomst in Utrecht zei Brinkhorst dat er tussen de oppositiepartijen ruimte moet kunnen bestaan voor zakelijke meningsverschillen, „zonder dat dit tot uitingen van bitterheid en teleurstelling aanleiding geeft”. uit problemen na debat (Van onze redactie binnenland) CUYK/UTRECHT/NIJMEGEN. Volgens vice-pre- mier Wiegel is het kabinet vorige week bij het loondebat in de Tweede Kamer sterker uit de problemen gekomen dan velen een maand geleden nog voor mogelijk hadden gehouden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Tijdens het „geursym- posium” in Utrecht kwamen verschil lende sprekers met opvallende uitspra ken over geur: Eén gebied van de grootste internati onale ondernemingen op reukstoffen- gebied, gevestigd in Frankrijk, krijgt ieder jaar uit de Verenigde Staten het verzoek „nieuwe auto”-geuren te leve ren. Aan een tweedehandswagen wordt in de VS vaak in het interieur een luchtje toegevoegd om de auto nieuwer te laten lijken. De menstruatiecyclus van de vrouw zou door geuren kunnen worden ver anderd. Het komt voor dat de menstru atie van twee vrouwen die op één ka mer wonen na verloop van tijd syn chroon gaan lopen. In het zweet van de man komt een stof voor die bij varkens een belang rijke rol speelt in de seksuele aantrek kingskracht. Mensen kunnen giftige stoffen in het drinkwater ontdekken, zelfs als die stoffen in niet-schadelijke hoeveelhe den voorkomen. In Rotterdam wórdt het drinkwater regelmatig op geur en smaak beproefd. Tot nu toe loopt de steunverlening aan bedrijven, aldus de PSP’er over te veel verschillende schijven en wordt met soms totaal verschillende argumenten ver leend. Van Aardenne beloofde te zullen onderzoeken hoe Van der Speks plannen zijn te verwezenlijken. De bewindsman zegde de commissie een nieuwe nota toe met betrekking tot het regionale beleid. Daarin zal het accent op 1981 liggen, opdat „een nieuw kabinet niet te zeer gebonden zal zijn”, aldus Van Aardenne. het weer Volgens iiet Kamerlid is er geen enkele aanleiding te denken dat er binnen afzienbare tijd uit D’66 en de WD één liberale partij zal ontstaan. De verschillen tussen de twee partijen zijn volgens Brinkhorst daarvoor te groot. De democraat voegde daaraan toe te hopen dat minister Wiegel spoedig weer zijn rol van „geacht oppositieleider” op zich zou nemen. De parlementariër noemde met name de verschillen van inzicht op het gebied van milieubeleid, kernenergie, de rol van de overheid, Het mensenrechten-beleid en het vraagstuk van vrede en veiligheid. PvdA-fractieleider Den Uyl vindt dat de handhaving van de koopkracht tot het modale inkomen (dit jaar bruto 32.500 gulden: dat is zonder kindérbijslag) door het kabinet „voorbarig en lichtzinnig” is prijsgegeven, omdat de herverdeling van inko mens volgens hem wordt afgewezen. Tijdens een toespraak op de universiteit van Nijmegen zei Den Uyl onder andere dat er een diepte kloof bestaat tussen de zelfingenomenheid van het kabinet en de onvrede onder de door de kabinetsmaatregelen getroffen werknemers. De PvdA-fractieleider herhaalde zijn pleidooi voo.r een selec tieve economische groei van twee a 2,5 percent. Gezien de behoefte aan (nieuwe) arbeidsplaatsen vindt Den Uyl een „nul groei” ongewenst. In zijn betoog wees Den Uyl het gebruik van kernenergie af. „Alle streven moet zijn gericht op vervanging van kernenergie en het voorkomen van uitbreiding”. De PvdA is intern nog verdeeld over het vraagstuk van de kernenergie. In het nieuwe verkiezingsprogramma zal dit onder werp waarschijnlijk één van de belangrijkste punten worden. Partijvoorzitter Van den Berg is ook tegen kernenergie. Hij heeft zich al uitgesproken voor de sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. DEN HAAG NP). Directeur- Generaal Leeman van de PTT moest onmiddellijk de circulaire intrekken waarin hij ambtenaren van de centrale directie verbiedt contact te hebben met parlementsleden over de spreiding van de centrale directie en over de Post bank zonder toestemming van staats secretaris Smit-Kroes. Het PvdA-ka- merlid Roethof eist dit in schriftelijke vragen aan minister Wiegel van bin nenlandse zaken en staatssecretaris Smit-Kroes, die PTT-zaken in haar portefeuille heeft. Roethof wijst op een uitspraak van de Kamer dat elke vorm van preventief toezicht op de vrijheid van meningsui ting van ambtenaren in strijd is met de grondwet en dus verboden. Bovendien kan het volk niet verboden worden te praten met zijn volksvertegenwoordi gers, vindt de socialist. Roethof wil ook weten of de PTT-ambtenaren pas met persvertegenwoordigers mogen praten als zij toestemming daarvoor hebben. Het PvdA-Kamerlid en oud-minister Van Kemenade wil dat het kabinet een eind maakt aan het misbruik van de drie dubbele kinderbijslag en kinderaftrek voor studerende kinderen. Er doen zich volgens hem gevallen voor waarin aan spraak wordt gemaakt op driedubbele kinderbijslag voor kinderen die wel staan ingeschreven bij een universiteit, maar daar niet studeren. Volgens Van Kemena de kan het misbruik ongedaan worden gemaakt door studieprestaties op te vragen. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil regeringsmaatregelen tegen de invoer van 70.000 ton Chileense appelen die op dit moment in schepen onderweg zijn naar Europa. Reden daarvoor is „de poli tieke en economische onderdrukking van het Chileense volk, waarbij de op export gerichte fruitteelt de situatie van de Chi leense bevolking verslechtert”. Dit blijkt uit Kamervragen van PvdA, D’66, PPR, PSP en CDA. Het PvdA-Kamerlid en oud-minister Van der Stoel vindt dat landen met kern centrales betere afspraken met elkaar moeten maken over de uitvoer van nucle air materiaal. Aanleiding zijn de berich- ten over nucleaire leveranties van West- eurpese landen aan Irak en Argentinië. I Die leveranties vergroten het gevaar van Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Enige tijd regen, ook zonnige perioden. Mini mumtemperatuur ongeveer 4 graden en maxi mumtemperatuur ongeveer 11 graden. Dit zei professor dr. E. P. Koster, hoog leraar in de experimentele psychologie, gisteren op een „geursymposium” in Utrecht, waar wetenschap en industrie de hele dag over de neus en het ruiken spraken. Volgens Koster, die aan de rijksuniver- sitéit in Utrecht onderzoek verricht naar smaak en reuk, vinden alle volwassen mensen de geur van uitwerpselen heime lijk lekker. Kinderen van twee, drie jaar oud vinden deze lucht zelfs verrukkelijk, maar we leren ze dat weer zorgvuldig af, zo betoogde Koster. Naar zijn mening blijft er echter altijd een heimelijk verlan gen naar dit soort geuren achter. Volgens de hoogleraar is er een duidelij ke relatie tussen het teweegbrengen van de seksuele daad en de lucht van urine en faecaliën. Hij verwees naar de dierenwe reld waar genitale en anale zones zorgvul dig worden besnuffeld. Bij de mens ligt dit alles in de taboesfeer, zo meent Koster. Het parfum wordt volgens hem daarom ook als beschaafde vervanger gebruikt voor natuurlijke seksuele geuren. Hij acht het waarschijnlijk, dat parfum een voor mannen aantrekkende werking heeft. Dat het ook een bepalende rol speelt bij het UTRECHT (ANP). Als er in een parfum, dat doorgaans uit tweehonderd verschillende geuren is samengesteld, niet minuscule hoeveelheden urine- en faecaliëngeur zijn opgenomen, dan is het eindresultaat niet interessant. Dit is dan ook de reden dat in elk reukwater geurelementen van uitwerpselen worden verwerkt. Van Aardenne kent volgens deze partij en de werkgevers een te vrijblijvende rol toé. Een gegeven dat juist door de VVD’er moet volgens Van der Spek met de juiste De Korte werd toegejuicht. „De liberale visie van de* bewindsman is goed te be speuren, omdat het beleid zich richt op ieders ontplooiing”. De Korte verweet Van Aardenne wel dat deze in zijn nota geen visie ventileert op de rol en het belang van concurrentie. ROTTERDAM. (ANP) De Rijnmondraad heeft weliswaar giste ren nog geen beslissing genomen over de grootschalige aanlanding op de Maasvlakte van vloeibaar petroleum gas, LPG, maar na bijna zeven uur vergaderen kon gisteravond wel wor den vastgesteld dat de plannen van Shell en BP een LPG-terminal op de Maasvlakte te bouwen het in de van- middag bij de voortgezette Rijnmon- mrdam en Provinciale Staten zich over het, vooral door milieugroeperingen aangevochten, LPG-plan uitspreken. VVD-fractie in zijn geheel en de overgrote meerderheid van het CDA voor het verlenen van een vergunning aan de twee oliemaatschappijen stemmen. De fractie van de PvdA is verdeeld, maar een meerderheid zal het dage lijks bestuur van Rijnmond vermoede lijk steunen en dus voor het plan stem men. Tegen zijn de fracties van D’66, PPR en CPN. Hun bezwaren gelden vooral de veiligheids- en millieu-aspec- ten van de LPG-plannen, die zij als negatief ervaren. Met het project op de Maasvlakte zal èen investering van ongeveer 350 mil joen gulden zijn gemoeid. Deze week zullen ook de gemeenteraad van Rot- Bij een botsing tussen een locomotief en een personenauto kwamen gisteravond twee inzittenden van de auto om. Het ongeluk gebeurde tussen Nieuw-Amsterdam en Schoonebeek in Drenthe. De overgang was beveiligd met knipperlichten. Waarom dit ongeluk kon gebeuren 30 30 17 WOENSDAG 26 MAART Zon- en maanstanden Zon op 06.27 uur, onder 19.02 uur Maan op 13.48 uur, onder 04.26 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 12.17 uur en uur Laagwater 07.20 uur en 20.12 uur WEERRAPPORTEN •C= dj -,d «S 5= II O ff

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2